کد خبر: ۲۲۰۶۲۴
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱
97 درصد آرای شمارش‌شده نشان می‌دهد که حزب لیکود به رهبری نتانیاهو در رقابتی نزدیک با ائتلاف اصلی رقیب، یعنی «آبی-سفید» قرار دارد و هر دو تا کنون 35 کرسی را از آن خود کرده‌اند. با این وجود برآورد رسانه‌های اسرائیل از آمار انتخابات پارلمانی حاکی‌ست نتانیاهو هم چنان بیشترین بخت را برای تشکیل دولت دارد.
احتمال نخست وزیری دوباره نتانیاهو با دوپینگ ترامپرسانه‌های خبری امروز (چهارشنبه) گزارش دادند، با شمارش ۹۷ درصد آرای صندوق‌های رأی، حزب بنیامین نتانیاهو موفق شده بیشترین آرا را از آن خود کرده و به این ترتیب این امکان برای او فراهم می‌شود تا برای پنجمین دور در پست نخست وزیری رژیم صهیونیستی بماند.

به گزارش اعتدال، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این پیروزی با وجود اتهام فساد علیه نتانیاهوی ۶۹ ساله، وی را در مسیر تبدیل شدن به نخست وزیری قرار می‌دهد که بیشترین مدت را در این سمت بوده است.

به نظر می‌رسید که حزب لیکود نتانیاهو موفق شود تا همان تعداد کرسی پارلمانی را که رقیبش بنی گانتس از ائتلاف میانه روی "آبی و سفید" در اختیار دارد، به دست بیاورد اما با شمارش ۹۷ درصد آرا، نتایج نشان می‌دهد که لیکود و سایر احزاب جناح راستی متحد با نتانیاهو ۶۵ کرسی در پارلمان ۱۲۰ کرسی رژیم صهیونیستی به دست آورده‌اند.

برآورد رسانه‌های اسرائیل از آمار انتخابات پارلمانی حاکی‌ست بنیامین نتانیاهو هم چنان بیشترین بخت را برای تشکیل دولت دارد و راه او برای رسیدن به پست نخست‌وزیری برای پنجمین بار، هموار است.

وب‌سایت کنست و کانال ۱۲ اسرائیل می‌گویند ۹۵ درصد آرای شمارش‌شده نشان می‌دهد که حزب لیکود به رهبری نتانیاهو در رقابتی نزدیک با ائتلاف اصلی رقیب، یعنی «آبی-سفید» قرار دارد و هر دو تا کنون ۳۵ کرسی را از آن خود کرده‌اند.

رویترز می‌گوید هرچند هیچ یک از احزاب -همان طور که در گذشته نیز اتفاق افتاده- نمی‌تواند اکثریت ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل را از آن خود کنند، اما نتایج حاکی‌ست بخت برای ائتلاف و تشکیل دولت با راست‌گراها و نتانیاهو است.

روزنامه تایمز اسرائیل بنا بر ۹۷ درصد آرای شمارش‌شده می‌گوید هر دو رقیب اصلی ۳۵ کرسی به دست آورده‌اند، اما «نتانیاهو راه همواری برای تشکیل دولت دارد».

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز گزارش مشابهی از شمار کرسی‌ها منتشر کرده‌است، هرچند این روزنامه نیز تاکید کرده احزاب و تشکل‌های راست‌گرا برای تشکیل دولت «به روشنی در موقعیت بهتری» قرار دارند تا تشکل‌های چپ و میانه.

بنیامین نتانیاهو، رهبر ۶۹ ساله حزب لیکود، یک دوره در دهه ۹۰ میلادی نخست‌وزیر بود و در ده سال اخیر نیز سه دوره پیاپی، این مقام را در دست داشت. این بار هم سخت در رقابت است تا پست نخست‌وزیری را حفظ کند.

بنی گانتس، موشه یعلون و گابی اشکنازی، که هر سه پیشتر رئیس ستاد ارتش بوده‌اند در کنار یائیر لاپید، رهبر حزب «آینده‌ای هست» از دو ماه پیش ائتلاف «آبی-سفید» را تشکیل دادند و نتانیاهو را به چالش کشیدند.

با این حال رقابت نزدیک میان دو حزب اصلی پس از اتمام وقت رأی گیری سه شنبه شب و نظرسنجی‌های پس از انتخابات به عدم قطعیت و تردید منجر شد. هم نتانیاهو و هم گانتس مدعی پیروزی پس از اعلام نتایج اولیه شدند که نشان می‌داد حزب آبی و سفید بیشترین کرسی را به دست آورده است.

نتانیاهو در ساعات نخستین امروز در محل حزب لیکود در تل آویو صحبت کرده و این انتخابات را یک پیروزی چشمگیر خواند.

وی گفت: این یک دولت جناح راستی است اما من نخست وزیر همه هستم.

اگرچه نتایج رسمی انتخابات هنوز اعلام نشده اما نتانیاهو همچنین امروز اعلام کرد که مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی را با احزاب جناح راستی آغاز کرده است.

نتانیاهو به حامیانش گفت: من مذاکرات را با رهبران احزاب جناح راستی آغاز کرده‌ام. آنها وعده داده‌اند تا برای تشکیل دولت بعدی که من در آن نخست وزیر هستم، پیشنهاد کنند. ائتلاف جناح راست به رهبری لیکود اسرائیل را برای چهار سال بعدی اداره می‌کند.

در مقابل بنی گانتس نیز در جمع حامیانش که پرچم اسرائیل را در دست داشتند، در رویدادی در تل آویو این روز را یک روز تاریخی خواند و گفت: رئیس دولت اسرائیل باید به ما وظیفه تشکیل دولت بعدی را بدهد، چون ما بزرگترین حزب هستیم.

انتخابات پارلمانی اسرائیل به هر حال رفراندومی برای نخست وزیر ۶۹ ساله اسرائیل بود که به عنوان ضامن امنیت و رشد اقتصادی اسرائیل اعتباری برای خود کسب کرد اما پوپولیسم و فساد مالی، بسیاری را برای تغییر آماده کرده است.

نتانیاهو که برخی او را "پادشاه بی بی" می‌خوانند، ۱۳ سال است که نخست وزیر اسرائیل است.

نتانیاهو درگیر لفاظی‌های پوپولیستی، باعث شده که بسیاری از منتقدان او را تهدیدی برای اعراب، اسرائیل و سایرین بدانند.

نتانیاهو حتی در روز انتخابات نیز با انتقادهایی روبرو شد چون تعدادی از اعضای حزب لیکود دوربین‌های کوچکی را با خود به داخل حوزه‌های رأی گیری در مناطق عرب نشین بردند که سیاستمداران عرب آن را تلاشی برای تهدید و ارعاب دانستند اما نتانیاهو گفت که این دوربین‌ها برای جلوگیری از تقلب بوده است.

خبرگزاری فرانسه پیشاپیش رای‌گیری از «اتهامات فساد» علیه نتانیاهو، که نخست‌وزیر اسرائیل آن‌ها را «تصفیه حساب» سیاسی توصیف کرده، وضعیت اقتصادی، الحاق سرزمین‌های فلسطینی بیشتر به خاک اسرائیل و موارد دیگر به‌عنوان موضوعات مهم کارزار انتخاباتی نام برده بود.

خبرگزاری فرانسه از منتقدان نتانیاهو نقل کرده که او سیاست‌های «پوپولیستی» و «تفرقه‌برانگیزی» را به کار می‌بندد که نتیجه آن اهریمنی جلوه‌دادن عرب‌ها و سایر اقلیت‌های ساکن در خاک اسرائیل است.

نتانیاهو وعده داده مناطق فلسطینی بیشتری را به خاک اسرائیل الحاق کند، رقبای خود را در تامین امنیت اسرائیل «ضعیف» توصیف کرده و می‌گوید بنی گانتز قصد دارد با احزاب سیاسی عربی-اسرائیلی ائتلاف کند.

تا ساعت ۲۰ به وقت محلی مجموع شرکت کنندگان در انتخابات پارلمانی اسرائیل ۶۱.۳ درصد بود در حالیکه در انتخابات مشابه سال ۲۰۱۵، این تعداد ۶۲.۴ درصد گزارش شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: