کد خبر: ۲۲۰۵۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
ترک خوردن سد کرخه واقعیت دارد؟/ از وزارت نیرو به قوه قضائیه شکایت خواهیم کرد/مرز چذابه تا اطلاع ثانوی تعطیل است/ آبگرفتگی بخش‌هایی از شهرک شماره 2 اهواز /آغاز ارزیابی خسارت منازل مسکونی شعیبیه/ آبگرفتگی مناطق مسکونی حاشیه کارون در اهواز /جامعه فوتبال در کنار سیل زدگان است/ تخریب 103 مدرسه خوزستان در جریان سیل/سدحوضیان الیگودرز سرریز کرد/ ادامه ممنوعیت تردد در محور اهواز – شوش
سیل فروردین ماه، مازندران، گلستان، فارس و لرستان را در نوردیده و در بحرانی ترین حالت به خوزستان رسیده و بسیاری از شهرهای آن را در وضعیت اضطراری قرارداده است.

به گزارش اعتدال، از چند روز گذشته دستور تخلیه شهرها و روستاهای زیادی صادر شده و مردم در کمپ‌های اسکان اضطراری مستقر شده‌اند.

آخرین وضعیت سیل در استان خوزستان

آورد آب رودخانه‌های کرخه، دز و کارون در روز گذشته افزایش یافت و نگرانی از زیر آب رفتن بیشتر روستاهای حاشیه و پایین دست و پیشروی آب سوی اهواز در فضای مجازی دست به دست می‌شد و از آن سو مسئولین خوزستان و کشور همچون وزیر کشور در بازدید از نحوه مدیریت مناطق سیل زده به مردم اطمینان دادند که سیلاب در حال کنترل شدن است و مشکلی اهواز را تهدید نمی کند.

گروهی از سیل زده‌ها نیز همچون روزهای گذشته به سوی اردوگاه‌های تعیین شده رفتند، گروهی نیز با بیان اینکه نمی توانند خانه و کاشانه و به عبارتی همه زندگی‌شان را رها کنند، بر پشت بام منازل‌شان ماندند و گروهی دیگر هم که به این نتیجه رسیدند حالا حالاها آب قصد فروکش کردن و ترک روستاهایشان را ندارد و مجبورند خانه های سست شده از سیلاب را رها کنند، با پای تا نیمه در آب فرو رفته وسایل مورد نیازشان را به سوی اردوگاهها انتقال دادند.

حالا سیل زده های خوزستان یک بار دیگر مثل جنگ زده های سال های دهه 60 زندگی شان را رها کرده اند و به استانهای دیگر و مناطق دیگر استان پناه آورده اند و در این میان از کمبود مایحتاج اساسی گلایه دارند.

اکنون آورد آب کرخه به دلیل باران های پیش رو و نیز سیلاب های سرازیر شده از بالادست با سرعت هر چه تمام‌تر در حال سرازیر شدن به سوی پایین دست همچون روستاهای شهرستان‌های دزفول، شوشتر، شوش، اهواز، دشت آزادگان، حمیدیه و سوسنگرد است و مدیریت بحران در حال تلاش برای مهار سیلابها و هدایت آن به سمت دریا و جلوگیری از آبگرفتگی تاسیسات در مسیر آب است.

از آن طرف هم در مقطع اهواز در حال تلاش برای مهار پس زدگی فاضلاب و نیز باز ماندن کامل جاده های بین شهرها همچون اهواز اندیمشک، اهواز آبادان و اهواز شوش هستند و تلاش برای اینکه به تاسیسات نفتی و برقی اطراف اهواز آسیبی وارد نشود؛ به عنوان مثال گفته شده ورود آب به هورالعظیم مانع از فعالیت میدان نفتی در هور نشده و یا شکسته شدن سیل بند شیبان نگرانی برای ورود آب به شهر اهواز و نیروگاه رامین ایجاد نکرده و شرایط در حال کنترل شدن است.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از زمان وقوع سیلاب تا روز گذشته ۲۱۰ روستا در خوزستان به صورت کلی و جزئی تخلیه شده است و  ۷۸ روستا در سطح خوزستان دچار آبگرفتگی شده‌اند. ۴۸ اردوگاه جهت اسکان اهالی این روستاها در نظر گرفته شده و این اردوگاه‌ها در اهواز، باوی، شوشتر، الهایی، بستان، حمیدیه، شوش، دشت ازادگان، هویزه، شادگان، کارون برپا شده‌اند. هم‌چنین ۶۲ هزار واحد مسکونی در سیلاب دچار آسیب شده‌اند و ۵۱ هزار واحد مسکونی نیز در معرض خطر هستند.

خسارت تاکنون ۴۰ هزار میلیارد ریالی سیل به خوزستان / ۹۷ درصد حجم سدها پر شده است

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از وارد آمدن خسارت 40 هزار میلیارد ریالی بر اثر سیلاب در خوزستان خبر داد.

کیامرث حاجی‌زاده اظهار کرد: بر اساس برآورد اولیه وقوع سیلاب اخیر در خوزستان تا این لحظه 40 هزار میلیارد ریال خسارت به استان وارد کرده است؛ این خسارات در بخشهای کشاورزی، مسکن شهری و روستایی، عشایر، راه‌های ارتباطی، معابر شهری، برق، گاز، ماشین‌آلات و تاسیسات زیربنایی بوده است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مقابله با این سیلاب گفت: بازگشایی 13 انشعاب از خروجی‌های کرخه به سمت تالاب هورالعظیم به منظور تسریع در خروج سیلاب، احیاء کانال بحره در پایین‌دست اهواز به منظور انتقال بخشی از سیلاب به تالاب شادگان و کاهش سیلاب ورودی به دارخوین و خرمشهر، شناسایی 513 نقطه بحرانی و ترمیم و استحکام‌بخشی سیل‌بندها با کمک بخش‌های دولتی و خصوصی، پایداری آب غدیر و کانال پای پل و احیای کانال سلمان با توجه به کدورت رودخانه در هنگام سیلاب از جمله اقدامات مهم برای مقابله با این پدیده بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به وضعیت بارش و سدها در خوزستان بیان کرد: میانگین بارش از ابتدای سال آبی تاکنون حدود 500 میلی متر بوده است که نسبت به سال گذشته 275 درصد و نسبت به بلند مدت 70 درصد افزایش داشته است. همچنین میزان آورد سدهای خوزستان در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته 350 درصد و نسبت به بلند مدت 65 درصد افزایش داشته است.

وی مجموع کل ظرفیت سدها را 22 میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: در حال حاضر حدود 97 درصد مخازن این سدها  پر شده است.

نگرانی در مورد شکستن سد کرخه، بی‌معنی است/ کارون ثابت می‌ماند

اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز در نشست کمیته فرهنگی کارگروه ملی جامعه و دانشگاه با اشاره به انتشار مطالبی در مورد وضعیت سد کرخه در جامعه، اظهار کردند که از نظر علمی، موضوعی مانند شکسته شدن سد کرخه، بی‌مورد است و نیازی نیست نگران چنین موضوعی باشیم.

نشست کمیته فرهنگی کارگروه ملی جامعه و دانشگاه امروز (سه‌شنبه، 20 فروردین‌ماه) با حضور اعضای هیات علمی دانشکده علوم آب، در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

دکتر مهدی قمشی، رییس دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز در این نشست درباره موضوع وضعیت سدها و رودخانه‌های استان، گفت: در حال حاضر وضعیت دز، کرخه و کارون پایدار است. خروجی سد کرخه هم‌اکنون 1800 مترمکعب بر ثانیه است و این در حالی است که در روزهای گذشته خروجی به 2500 مترمکعب بر ثانیه نیز رسیده بود. ورودی آب به این سد نیز 1500 مترمکعب بر ثانیه است و این شرایط فعلا پایدار است.

وی افزود: به دلیل آنکه در حال حاضر مخزن سد کرخه پر است، بین ورودی و خروجی، عدم توازن برقرار است و با وجود آنکه ورودی به سد، 1500 مترمکعب است، خروجی 1800 است تا مقداری از آب پشت سد تخلیه شود و آماده بارندگی‌های پیش رو باشیم. در نتیجه از نظر شرایط، در حال حاضر در وضعیت پایدار هستیم.

قمشی تصریح کرد: در حال حاضر خروجی سد دز نیز 1500 مترمکعب بر ثانیه و خروجی سد گتوند نیز 900 مترمکعب بر ثانیه است و این شرایط تا دو روز آینده ثابت است. این در حالی است که خروجی سد دز به 3500 مترمکعب بر ثانیه نیز رسیده بود و اکنون کاهش یافته است.

رییس دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به پیش‌بینی وقوع بارندگی در حوزه‌های دز، کرخه و کارون در ابتدای هفته آینده، گفت: پیش‌بینی شده است که حدود 60 تا 70 میلی‌متر بارندگی در این حوزه‌های آبریز به وقوع بپیوندد که البته باید دید پیش‌بینی‌ها تا چه حد به وقوع می‌پیوندد. پیش‌بینی‌ها بسیار متغیرند و باید به پایان هفته نزدیک‌تر شویم تا بتوان دقیق‌تر صحبت کرد و امیدواریم این سامانه به سمت مناطق مرکزی کشور تغییر مسیر دهد.

وی ادامه داد: به هر حال، بارندگی، ورودی سدها را افزایش می‌دهد. در حال حاضر در دز و کارون، در مجموع 800 میلیون مترمکعب ظرفیت خالی وجود دارد و با توجه به تخلیه‌ای که هم‌اکنون در حال انجام است، این ظرفیت تا پایان هفته به یک میلیارد مترمکعب خواهد رسید. بنابراین اگر این میزان بارش در حوزه‌های دز و کارون نیز به وقوع بپیوندد، با توجه به ظرفیت خالی موجود، توان کنترل خروجی وجود دارد و وضعیت رودخانه کارون در اهواز تغییری نخواهد کرد. در حوزه دز نیز در صورت تحقق بارندگی‌ها و افزایش دبی، منطقه شعیبیه مجدد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

قمشی گفت: در صورت وقوع بارندگی، دبی رودخانه کارون تا دو هفته آینده به همین میزان فعلی ثابت می‌ماند و در صورتی که بارندگی رخ ندهد، از هفته آینده میزان آب رودخانه سانتی‌متری کاهش می‌یابد.

وی در مورد وضعیت حوزه آبریز کرخه، تاکید کرد: سد کرخه ظرفیت خالی ندارد و در حال حاضر هرچه ورودی به سدهای سیمره و کرخه وجود دارد، مستقیم تخلیه می‌شود و به همین دلیل تغییرات ارتفاع در مخزن سد نیز اندک است. برای کنترل وضعیت کرخه، ضرورت دارد در مسیر سد کرخه، از ظرفیت‌های موجود در سد سیمره به منظور کنترل بارش‌های محتمل، استفاده شود.

به گزارش ایسنا، دکتر محمود کاشفی‌پور، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این نشست اظهار کرد: سدسازی و فرآیند عملکرد سدها، مقوله پیچیده‌ای است و نمی‌توان به‌سادگی آن را تحلیل و بررسی کرد. اینگونه نیست که مثلا اگر جریان ورودی آب به سدی افزایش یافت، بگوییم اکنون ممکن است سد بشکند!

وی با اشاره به شرایط فعلی سد کرخه، افزود: بنده این سد را بارها بازدید کرده‌ام و در زمان ساخت آن نیز حضور داشته‌ام. اعتقاد راسخ دارم که مشکلی برای سد کرخه ایجاد نخواهد شد و نگرانی برای موضوعی مانند شکستن سد، بی‌مورد است؛ ولی ممکن است در صورت تداوم بارندگی‌ها در بالادست، دبی خروجی از این سد افزایش یابد.

عطیش(تشنه)، روستایی از توابع بخش سویسه شهرستان کارون در استان خوزستان است که پس از طغیان رودخانه، تنها راه ارتباطی این روستا به زیر آب رفت و اهالی آن با قایق تردد می کنند.

در پی بالا آمدن سطح آب و افزایش دبی رودخانه کرخه در شهر حمیدیه، تعدادی از مردم این شهر و روستاهای اطراف آن در کمپ اسکان هنرستان ولایت این شهر اسکان داده شده‌اند.

همچنین آب رودخانه‌های اطراف روستای شیخ زهرآب از توابع شهرستان حمیدیه در حال پیشروی است.

لزوم به تعویق افتادن زمان برگزاری آزمون‌های سازمان سنجش

نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه بخشی از کشور با مشکل سیل مواجه شده است و این مساله شرایط داوطلبان و آرامش آن‌ها را برای شرکت در آزمون‌های مختلف به مخاطره انداخته است، لازم است که این آزمون‌ها با تاخیر انجام شود تا حق استان‌های سیل زده ضایع نشود.

علی گلمرادی درخصوص لزوم تاخیر در زمان برگزاری آزمون‌های سازمان سنجش، اظهار کرد: در این زمینه تقاضاهای بسیار زیادی از استان‌های سیل زده به مجلس ارسال شد و اظهارات آن‌ها نیز با توجه به شرایط خاص و مشکلاتی که برای تعداد زیادی از داوطلبان و دانشجویان پیش آمده است اظهارات درستی بود.

مرز چذابه تا اطلاع ثانوی تعطیل است

ناظر گمرکات خوزستان گفت: مرز چذابه تا اطلاع ثانوی به علت وقوع سیلاب و مسدود شدن راه ارتباطی تعطیل است.

غلامرضا بلوطی میرزا اظهار کرد: راه‌های ارتباطی مسیر مرز چذابه دچار آبگرفتگی شده‌اند و شرایط تردد در این مسیر به شکلی است که تصمیم گرفتیم پایانه مرزی چذابه را تعطیل اعلام کنیم.

وی افزود: با تصمیم مدیریت بحران دشت آزادگان به علت سیلاب و مسدود شدن راه ارتباطی مرز چذابه تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

ناظر گمرکات خوزستان خاطرنشان کرد: از صادرکنندگان تقاضا می‌شود از مرزهای دیگری برای صادرات کالای خود اقدام کنند زیرا این پایانه مرزی تعطیل است و امکان صادرات از آن وجود ندارد.

بلوطی میرزا گفت: با بهبود شرایط منطقه و فروکش کردن آب در مسیرهای مواصلاتی به پایانه در خصوص بازگشایی مرز و از سرگیری روند صادرات تصمیم گیری خواهیم کرد.

پیش‌بینی بارش شدید در شمال خوزستان

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به این که پنج شنبه (۲۲ فروردین) در غالب استان‌های کشور بارش پراکنده خواهیم داشت، گفت: امروز (۲۰ فروردین) بیشترین مقدار بارش در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و سمنان است و فردا (۲۱ فروردین) در شمال خوزستان و تعدادی از استان‌های کشور بارش شدید پیش‌بینی می‌شود.

احد وظیفه افزود: امروز (۲۰ فروردین) در شمال شرق و شرق کشور بارش باران گاهی به شکل رگبار و رعد و برق و در برخی مناطق شمال غرب و غرب کشور بارش پراکنده باران پیش بینی می‌شود. این وضعیت فردا (۲۱ فروردین ماه) در شمال شرق کشور تداوم خواهد یافت.

وی افزود: از بعد از ظهر فردا (۲۱ فروردین) جنوب غرب و جنوب و غرب همچنین از اواخر وقت در شمال غرب بارش باران گاهی به شکل رگبار و رعد و برق رخ خواهد داد.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه پس فردا (۲۲ فروردین) در غالب استان‌های کشور بارش پراکنده باران پیش‌بینی می‌شود، گفت: بیشترین مقدار بارش امروز (۲۰ فروردین) در خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و شرق سمنان پیش‌بینی می‌شود.

به گفته‌ وظیفه فردا (۲۱ فروردین)‌ بیشترین مقدار بارش در خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویر احمد، شمال خوزستان، جنوب و غرب لرستان و غرب آذربایجان غربی همچنین در روز پنجشنبه (۲۳ فروردین) دراستان‌های فارس، غرب کرمان، جنوب بوشهر، جنوب لرستان، ایلام، کردستان و جنوب آذربایجان غربی خواهد بود.

وقوع حادثه برای اتوبوس مسافربری در محور مسدود اهواز – شوش

جانشین رئیس پلیس راه خوزستان با اشاره به وقوع حادثه برای اتوبوس مسافربری در محور مسدود اهواز – شوش خبر داد.

سرهنگ جواد حقی‌زاده اظهار کرد: علی‌رغم اینکه تردد در محور اهواز – شوش ممنوع اعلام شده است، شب گذشته یک اتوبوس مسافربری از این مسیر تردد کرد که به دلیل آبگرفتگی جاده، مسیر را گم کرد و در گودال گرفتار شد.

وی افزود: این اتوبوس به صورت مورب و کج شده بود اما واژگون نشد که با کمک نیروهای مستقر در مسیر مشکل رفع شد. همچنین این حادثه مصدوم نداشته است. مدارک راننده این اتوبوس اخذ شد و قطعا با وی برخورد قضایی می‌شود زیرا ممکن بود اتفاقات دیگری رخ دهد.

10 هزار خانوار مددجوی خوزستانی در سیل خسارت دیده‌اند

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره )خوزستان از وارد شدن خسارت به 10 هزار خانوار مددجوی خوزستانی در سیلاب اخیر خبر داد.

مرتضی موصلی اظهار کرد: در پی وقوع سیلاب در بسیاری از نقاط خوزستان 10 هزار خانوار تحت حمایت کمیته امداد دچار خسارت شده‌اند. با دستور رئیس کمیته امداد مبلغ 200 میلیارد ریال جهت خرید لوازم ضروری به خانوارهای تحت پوشش اختصاص می‌یابد.

 وی ادامه داد: از روزهای اولیه وقوع سیلاب در خوزستان، ضمن آماده‌باش به تمام همکاران و لغو مرخصی‌ها، توزیع بسته‌های غذایی میان خانواده‌های تحت حمایت آغاز شده و اطلاع‌رسانی‌های مناسب جهت جذب و واریز کمک‌های مردمی مربوط به سیل به خوبی انجام شده است.

دستور وزیر کشور برای دلجویی از هموطن خوزستانی

به دنبال انتشار آزردگی خاطر یک هموطن سیل‌زده در خوزستان در دیدار با استاندار خوزستان عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دستور دلجویی از وی را صادر کرد.


با وجود ورود آب به هورالعظیم، دستگاه‌های حفاری آزادگان جنوبی همچنان عملیاتی‌اند

جانشین مدیر اچ اس یی، پدافند غیرعامل، مدیریت بحران و فوریت های پزشکی شرکت ملی حفاری ایران گفت: با وجود ورود آب به تالاب هورالعظیم، دستگاه های حفاری این شرکت مستقر در منطقه عملیاتی میدان نفتی آزادگان جنوبی در شرایط ایمن در مدار عملیات قرار دارند.

فرزین کاوش با اشاره به اینکه با افزایش دبی آب خروجی سد کرخه بخشی از آب در مسیر به تالاب هورالعظیم هدایت شده است، افزود: دستگاه های حفاری 28، 37 و 65 فتح که در این موقعیت استقرار دارند با تمهیدات به کار گرفته شده طبق برنامه در حال حفر چاه های توسعه ای هستند و اردوگاه مرکزی در منطقه نیز فعال است.

وی با بیان اینکه به علت پیشگیری از آسیب رسیدن به پل روی کانال کنترل ریزگردها در موقعیت منصوری، مسیر تردد به دستگاه حفاری 89 فتح تغییر کرده است، اظهار کرد: در پی بارندگی های سیل آسای روزهای اخیر آب ورودی به این کانال افزایش یافت و این اقدام در جهت حفظ ابنیه و همچنین ایمنی رفت و آمد در این مسیر صورت گرفته است.

کاوش گفت: هم اکنون تردد به موقعیت این دستگاه از طریق مسیر فرعی موسوم به جاده آب و برق انجام و این دکل حفاری به طور ایمن در حال حفر یک حلقه چاه اکتشافی است.

انتقال هوایی دو مادر باردار از مناطق سیل‌زده سوسنگرد

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان از اعزام بالگرد جهت انتقال دو مادر باردار از سوسنگرد به اهواز خبر داد.

شهیار میرخشتی اظهار کرد: صبح امروز (20 فروردین‌ماه) از سوی مرکز فوریت‌های پزشکی سوسنگرد از ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی اهواز جهت اعزام بالگرد اورژانس هوایی برای انتقال دو مادر باردار از اهالی سیل‌زده روستای ام الدبس از توابع سوسنگرد به اهواز درخواست شد.

وی افزود: بلافاصله هماهنگی لازم با پایگاه اورژانس هوایی انجام و هلیکوپتر اورژانس هوایی به محل اعزام شد.

عین 2، منطقه ویژه شهری در 2 کیلومتری جنوب غرب اهواز قرار دارد. از صبح امروز با شکسته شدن سیل بند این منطقه، آب به سمت منازل مسکونی در حرکت است و مردم در حال ساخت سیل بند جدید هستند. بعضی از اهالی در حال تخلیه خانه های خود هستند.

با استحکام بخشی و حفظ خاکریز، تردد در جاده عبدالخان – بستان برقرار است

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان از حفظ ارتباط محور عبدالخان به بستان خبر داد و گفت: این محور به عنوان پل ارتباط دهنده به مرز چذابه با تلاشی که انجام گرفته حفظ شده است تا تردد در آن انجام بگیرد.

محسن یوسفی اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان، پل عبدالخان به بستان به طول 110 متر بر روی رودخانه کرخه به عنوان پل ارتباط دهنده به مرز چذابه با استحکام بخشی و حفظ خاکریز، حفظ شد.

وی با بیان اینکه علی رغم بالا آمدن دبی آب رودخانه کرخه، این پل به زیر آب نرفته و زیر بار ترافیک است، افزود: در تلاش هستیم با اقدامات صورت گرفته، تردد از روی پل عبدالخان همچنان امکان پذیر باشد.

ادامه ممنوعیت تردد در محور اهواز – شوش

رئیس پلیس راه خوزستان با اشاره به آخرین وضعیت جاده‌های خوزستان گفت: همچنان تردد در محور اهواز – شوش ممنوع است.

رضا دولتشاهی اظهار کرد: با توجه به آبگرفتگی محور اهواز – شوش تردد از این مسیر همچنان ممنوع است و و بعید است به این زودی بازگشایی شود.

وی افزود: محور اهواز – ملاثانی – شوشتر – دزفول – اندیمشک و بالعکس به عنوان محور جایگزین این مسیر تعیین شده است که اکنون تردد در این مسیر به کندی انجام می‌شود.

دولتشاهی گفت: در مسیر اهواز – آبادان مشکلی وجود ندارد و تردد انجام می‌شود. همچنین در حال حاضر  به علت بارندگی جاده‌های خوزستان لغزنده هستند.

رد شایعات مربوط به ترک خوردن سد کرخه

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل گفت: در حال حاضر سد کرخه در پایداری کامل قرار دارد و شایعاتی که در فضای مجازی مبنی بر ترک خوردن این سد و یا اوضاع نابه‌سامان در این سد یا سدهای دیگر همچون گتوند و سیمره منتشر می‌شود، صحت ندارد.

میثم جعفرزاده، با تاکید بر این مساله در حال حاضر خروجی سد کرخه کاهش یافته تا وضعیت اهواز بهبود یابد، اظهار کرد: می‌توان گفت که در حال حاضر وضعیت بهبود یافته و شرایط نرمالی را در سدهای کشور شاهد هستیم.

وی با بیان این‌که کم کردن خروجی سد کرخه و گتوند به مناطق پایین دست همچون اهواز و شهرهای دیگر شرایط را نرمال خواهد کرد، ادامه داد: هیچ مشکلی برای این مناطق وجود ندارد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل درباره اقدامات صورت گرفته برای پس‌زدگی فاضلاب در شهر اهواز گفت: مشکل پس‌زدگی فاضلاب ناشی از چند نقطه بحرانی در این شهر به دلیل ریزش شبکه‌های فاضلاب بود که برای مهار این مشکل دو پروژه اضطراری تعریف شده و طبق برنامه در مرحله‌ی اجرا قرار گرفته است.

به گفته وی، تیم‌های عملیاتی در حال فعالیت هستند تا در سریع‌ترین زمان ممکن بحث پس‌زدگی فاضلاب برطرف شود و برای این مهم نیز تمام تلاش خود را خواهیم کرد.

سیل به 79 مدرسه عشایری خوزستان آسیب رساند

رییس آموزش و پرورش عشایر خوزستان گفت: سیلاب به 79 مدرسه عشایری استان خسارت 50 تا 100 درصدی وارد کرده است.

حمید قنبری اظهار کرد: با توجه به استقرار مدارس عشایری در کوهستان‌ها، سیلاب و بارندگی‌های اخیر در استان باعث تخریب و آسیب رساندن به 79 مدرسه با خسارت‌های 50 تا 100 درصدی شده است. از این 79 مدرسه، 34 مدرسه چادری، 2 مدرسه کانکسی و 43 مدرسه ساختمانی هستند.

وی افزود: مدرسه‌های آسیب‌دیده در مناطق مختلف استان مانند لالی، مسجدسلیمان، اندیکا، دزفول، ایذه و الوار گرمسیری واقع شده‌اند. تنها سر پناه دانش‌آموزان عشایری این مدارس هستند و با توجه به آسیب‌های وارد شده، دانش‌آموزان مکانی برای ادامه تحصیل نخواهند داشت، لذا امیدواریم در حد امکان این خسارت‌ها جبران شوند.

افزایش حجم نگهداری آب در سد سیمره برای کاهش فشار بر کرخه

وزیر نیرو از تصمیم این وزارتخانه برای افزایش حجم نگهداری آب در سد سیمره به منظور کاهش فشار بر سد کرخه خبر داد.

وزیر نیرو از تصمیم این وزارتخانه برای افزایش حجم نگهداری آب در مخزن سیمره به منظور کاهش فشار بر سد کرخه خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم با حمایت‌های دولت و پشتیبانی‌های معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه و ان شاالله استاندار خوزستان به صورت موقتی حجم نگهداری آب در مخزن سیمره را افزایش داده و فشار روی کرخه را کم بکنیم و با کاهش این فشار امکان کاهش خروجی را داشته باشیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: به‌رغم عدم قطعیتی که در ذات بحث هیدرولوژی هست، سعی می‌کنیم با دقت بالا و تقریب حداقل به اصطلاح ورودی و خروجی‌ها را تنظیم کنیم، ما سازه‌های بزرگی مثل سد گتوند و سد کرخه داریم که در دوران بهره‌برداری برای اولین بار است به این ارتفاع می‌رسند و ما موظف هستیم دستورالعمل‌های بهره‌برداری را رعایت کنیم.

وی افزود: همه با هم در حال مدیریت ریسک هستیم که در ادبیات ما به غلط مدیریت خطر ترجمه می‌شود که درست آن مدیریت جسارت است. یعنی می‌پذیریم که با اتکا به علم و تجربه یک نوع مصالحه بین هزینه‌های مختلف انجام دهیم و هزینه‌های حداقلی را انتخاب کنیم.

اردکانیان به آغاز فرایند کاهش خروجی سدها اشاره کرد و گفت: به استناد محاسباتی که همکاران ما در تیم مشورتی انجام دادند شرایطی پیش آمده که در یک بازه زمانی کوتاه مدت می‌توانیم مقداری از خروجی‌ها را به نفع کاهش فشار روی پایین دست به‌ویژه در مقطع اهواز کاهش دهیم و باز مجدداً در پایان این دوره چند روزه به اتکا اطلاعات جدیدی که دریافت می‌شود محاسبات مجددی صورت بگیرد.

وی ادامه داد: امیدواری ما این است که محاسبات مجدد در راستای استمرار همین وضعیت باشد. اما آمادگی داریم در صورتی که شرایط روزهای آتی به گونه دیگری رقم خورد ما در محدوده‌ای باشیم که امکان تصحیح تصمیمات را داشته باشیم.

وی در بخشی از سخنانش با بیان اینکه سیلاب وسیعی بوده که اگر نگوییم بی سابقه، قطعاً کم سابقه بوده است و امیدواریم کماکان با همین فعل ماضی درباره آن صحبت کنیم. همان طوری که رهبری فرمودند سیل برکاتی دارد و صدماتی که ما همه جمع هستیم تا صدمات را به حداقل برسانیم و تا به امروز کار شایانی شده است.

وزیر نیرو در ادامه به پایداری وضعیت برق استان خوزستان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با وجود همه مشکلاتی که در مناطق مختلف استان وجود دارد، تنها در ۹۱ روستا آن هم به‌دلیل رعایت شدن نکات ایمنی برق قطع است و در سایر مناطق در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

چنگلوایی: برآورد 2 هزار میلیاردی خسارت سیل به کشاورزی خوزستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: تاکنون میزان برآورد انجام گرفته از خسارت سیلاب به بخش کشاورزی استان حدود 2 هزار میلیارد تومان بوده است و این میزان خسارت قطعا افزایش پیدا خواهد کرد.

کیخسرو چنگلوایی با اشاره به آخرین وضعیت برآورد خسارت سیلاب بخش کشاورزی استان، اظهار کرد: سیلابی که در استان شاهد آن هستیم با سیلاب‌های سال‌های گذشته متفاوت است زیرا این سیل مستمر بوده و خسارتی که در اثر آن متحمل شده‌ایم نیز بی سابقه بوده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته شاهد وقوع سیلاب در مناطقی از استان بوده‌ایم اما این سیلاب‌ها در مقاطع زمانی بسیار کم اتفاق افتاده اما علاوه بر سیلاب بهمن ماه سال 97، امسال نیز بحث سیلاب از ابتدای سال ادامه داشته و همه بخش‌ها را درگیر خود کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه خسارت وارده به بخش کشاورزی و دامداری استان حتی بیشتر از پیش‌بینی‌های بدبینانه بوده و این خسارت نیز همچنان رو به افزایش است، تصریح کرد: تاکنون میزان برآورد انجام گرفته از خسارت سیلاب به بخش کشاورزی استان حدود 2 هزار میلیارد تومان بوده است و این میزان خسارت قطعا افزایش پیدا خواهد کرد.

چنگلوایی ادامه داد: بر اساس آخرین وضعیت برآورد شده 224 هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت تاثیر سیلاب قرار گرفته‌اند که از این میزان 170 هزار هکتار به صورت 100 درصدی خسارت دیده و به زیر آب رفته‌اند و حدود 54 هزار هکتار نیز دچار خوابیدگی شده‌اند.

1043 دکل برق خوزستان در معرض خطر سیل هستند

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان گفت: هزار و ۴۳ دکل برق این شرکت در معرض سیلاب قرار گرفته که از این تعداد ۴۹۲ دکل به ترمیم نیاز دارند.

محمود دشت بزرگ در چهارمین جلسه مدیریت بحران شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با موضوع خطر سیلاب برای تجهیزات برق، اظهار کرد: ۲۳ خط برق در سطوح ولتاژی مختلف به علت سیلاب در شرایط بحرانی قرار دارند و باید سریع به آن‌ها رسیدگی شود.
 
وی افزود: هزار و ۴۳ دکل برق این شرکت در معرض سیلاب قرار گرفته که از این تعداد ۴۹۲ دکل به ترمیم نیاز دارند و از ۳۹ پست در معرض خطر، ۷ پست را خطر جدی تهدید می‌کند و با سیل‌بند نگهداری شده‌اند.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با ارائه گزارشی از خطرات سیل و اقدامات انجام شده برای حفظ پایداری شبکه، تصریح کرد: با افزایش آب خروجی از سدها و افزایش آورد رودخانه‌ها دکل‌ها و پست‌های بیشتری در معرض خطر سیل قرار می‌گیرد و نیازمند کار وسیع‌تری است.

دشت بزرگ عنوان کرد: برای جلوگیری از ورود آب به پست‌ها سیل‌بند احداث کرده و در حال تقویت آن‌ها هستیم اما ماشین آلات لازم برای مقابله با سیل را در اختیار نداریم. حجم کار بسیار وسیع بوده و نیاز به ماشین آلات بیشتری است و باید این ماشین آلات در اختیار شرکت قرار بگیرد.

ادامه تلاش مردمی برای مستحکم‌سازی سیل‌بندهای شهر سوسنگرد

شهردار سوسنگرد از ادامه تلاش جهت مستحکم‌سازی سیل‌بندهای شهر خبر داد.

حسین عبیداوی اظهار کرد: حدود دو هفته‌ای می‌شود که با بحران سیل درگیر هستیم اما مردم سوسنگرد همیشه یار و یاور ما بوده‌اند و اکنون نیز پای کار هستند و از همه آنها تشکر می‌کنم.

وی افزود: در سالیان گذشته مردم خوزستان از خشکسالی رنج می‌بردند و اکثر سیل‌بندها از بین رفته‌اند. همچنین ساخت و سازهای غیرمجاز و عدم لایروبی رودخانه‌ها مخصوصا رودخانه کرخه از عواملی بوده که موجب شد در سیل ما بیشتر غافلگیر شویم.

آب وارد ورزشگاه غدیر نشده است

 بهره‌بردار ورزشگاه غدیر اهواز، ورود آب به این ورزشگاه در پی سیل اخیر در خوزستان را تکذیب کرد.

 سیاوش صادقی‌چیگانی با رد خبرهای منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ورود آب به ورزشگاه غدیر، اظهارکرد: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد و ورزشگاه شرایط خوبی دارد.

وی بیان کرد: حتی امروز نیز آقای تاج رییس، فدراسیون فوتبال که به اهواز سفر کرده است از این ورزشگاه بازدید کرد و شرایط و وضعیت آن را مطلوب دانست. موکب جامعه فوتبال برای کمک به مردم سیل‌زده خوزستان نیز در این ورزشگاه برپا شده است.

تکذیب مخالفت صنعت نفت با هدایت جریان آب به‌ سوی منطقه هور

  در پی انتشار برخی شایعات مبنی بر مخالفت صنعت نفت با هدایت جریان آب به‌سوی منطقه هور شرکت ملی نفت ضمن تکذیب این موضوع به ارائه توضیحاتی در این زمینه پرداخت.

به دلیل آبگرفتگی اطراف ورزشگاه غدیر؛ داربی خوزستان در ورزشگاه شهدای فولاد برگزار می‌شود

مسوول برگزاری مسابقات فوتبال در خوزستان از برگزاری داربی استان بین دو تیم فولاد و استقلال خوزستان در ورزشگاه شهدای فولاد خبر داد.

عبدالنبی شولی، اظهارکرد: باتوجه به آبگرفتگی اطراف ورزشگاه غدیر اهواز، دیدار تیم‌های استقلال خوزستان و فولاد که قرار بود به میزبانی استقلال در این ورزشگاه برگزار شود، در ورزشگاه اختصاصی فولاد برگزار خواهد شد.

ویزیت رایگان دام‌های مناطق سیل‌زده در بیمارستان دامپزشکی دانشگاه چمران

رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: تا زمان مشخصی ویزیت حیواناتی که از مناطق سیل‌زده به بیمارستان دامپزشکی دانشگاه منتقل شوند، رایگان خواهد بود.

دکتر حسین حمیدی‌نجات در این‌باره اظهار کرد: طرح رایگان بودن ویزیت حیوانات این مناطق در بیمارستان دامپزشکی از چند روز پیش در حال انجام است؛ در بخش دارویی نیز رایزنی‌هایی با مسئولان استان انجام ‌شده است اما هنوز اعتباری به این امر اختصاص داده نشده است.

پس‌زدگی فاضلاب در خیابان‌های اهواز مدیریت شود

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به جاری شدن فاضلاب در معابر در پی وقوع سیل در اهواز گفت: تاکنون طغیان بیماری نداشته‌ایم.

دکتر مهدی حسینی‌زاده اظهار کرد: اکنون دبی آب بالا است و در پی آن تعادل آب و ثقلی که باعث می‌شد فاضلاب از کانال‌ها به رودخانه وارد شود، برعکس شده است؛ در نتیجه تجمع فاضلاب ایجاد شده است که باید شرکت آبفا این مساله را مدیریت کند. برای حل این مشکل پمپ‌هایی خریداری شده تا کار انجام شود.

وی تصریح کرد: در این شرایط مردم باید بهداشت فردی و خودداری از تردد در معابر آلوده به فاضلاب و سیلاب را رعایت کنند زیرا شرایط آب و هوایی برای رشد باکتری و در پی آن بروز بیماری‌های گوارشی، اسهال و استفراغ وجود دارد.

حسینی‌زاده با اشاره به اعزام تیم‌های واکنش سریع از استان‌های معین به خوزستان، گفت: با تلاش همکاران بهداشت تاکنون طغیان بیماری در خوزستان نداشته‌ایم.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به پس‌زدگی فاضلاب در معابر و خیابان‌ها بیان کرد: اگر شرایط به این شکل ادامه داشته باشد و مدارس بازگشایی شوند، کودکان از معابر عبور می‌کنند. باید خانواده‌ها به فرزندان خود آموزش‌های لازم را ارئه دهند تا از مناطق آلوده به فاضلاب عبور نکنند و موجب انتقال آلودگی و فاضلاب نشوند.
 

معاون وزیر: جامعه ورزش تا بهبود شرایط کنار مردم سیل‌زده است

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: جامعه ورزش تا فروکش آب و برگشت مردم به زندگی عادی و بهبود شرایط، کنار مردم سیل‌زده خواهد بود.

محمدرضا داورزنی در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده شهرستان کارون، اظهارکرد: جامعه ورزش کنار مردم سیل‌زده خوزستان، گلستان و لرستان است و فدراسیون‌های مختلف از جمله قایقرانی، نجات غریق و اتومبیلرانی نیز در کنار مردم  بوده‌اند و با آنچه در توان داشته‌اند برای کمک، دوش تا دوش مردم بوده‌اند.

تاسیسات آبرسانی شهر الهایی وارد مدار شد

مدیر امور آبفا روستایی شهرستان اهواز از وارد مدار شدن تاسیسات آبرسانی شهر الهایی خبر داد و گفت: این تاسیسات ظرف مدت 48 ساعت وارد مدار شد.

محمود آریاخاکی اظهار کرد: راه‌اندازی تاسیسات آبرسانی شهر الهایی با حرکتی ابتکاری و ظرف مدت 48 ساعت وارد مدار شد تا مشکل آبرسانی به این منطقه حل شود.

وی افزود: با توجه به افزایش سطح آب رودخانه کرخه و زیر آب رفتن اسکله آبگیر، تاسیسات این شهر به اهالی الهایی دچار اختلال شده بود که خوشبختانه با تلاش انجام گرفته این مشکل حل شد.

تعطیلی مدارس برخی مناطق دزفول

عبدالمحمد جرجانی، اظهار کرد: با تصمیم فرمانداری، مدارس روستاهای زاویه به دلیل مشکلی که برای سیل‌بند در این منطقه پیش آمده است و همچنین یک مدرسه در بنه عاطی در بخش چغامیش به دلیل آبگرفتگی موجود تا 23 فروردین‌ماه تعطیل هستند.

وی افزود: اگر مشکلی وجود نداشته باشد، فعالیت این مدارس از شنبه (24 فروردین‌ماه) از سر گرفته می‌شود.

مدیر آموزش و پرورش دزفول گفت: سایر مدارس دزفول فعالیت عادی خود را خواهند داشت.

آبگرفتگی بخش‌هایی از شهرک شماره 2 اهواز/ آب هنوز وارد واحدهای صنعتی نشده است

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: مسیرهای ورودی و خیابان‌های داخلی شهرک صنعتی شماره 2 اهواز دچار آبگرفتگی شده‌اند اما هنوز آب وارد واحدهای مستقر درون این شهرک نشده است.

اخلاق محمدیان ظهار کرد: حجم آب اطراف شهرک صنعتی شماره 2 اهواز بسیار زیاد است و خیابان‌های این شهرک زیر آب هستند.

وی افزود: با توجه به اینکه شهرک صنعتی شماره 2 اهواز در مسیر سیلاب قرار دارد، مسیرهای ورودی به آن و همچنین خیابان‌های داخلی شهرک دچار آبگرفتگی شده‌اند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان تصریح کرد: اگر شرایط فعلی ادامه پیدا کند، آب کم کم وارد واحدهای صنعتی خواهد شد و این واحدها را دچار خسارت و مشکل خواهد کرد.

اعزام نیروهای کمکی اورژانس 11 استان به مناطق سیل‌زده خوزستان

رئیس مرکز اوررژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان از اعزام نیروهای کمکی اورژانس 11 استان به مناطق سیل‌زده خوزستان خبر داد.

دکتر شهیار میرخشتی اظهار کرد: 108 نفر از نیروهای فوریت‌های پزشکی با 30 دستگاه آمبولانس، پنج دستگاه اتوبوس آمبولانس، سه هلیکوپتر امداد هوایی به همراه تجهیزات پزشکی کامل و یک بیمارستان صحرایی 50 تخت‌خوابی جهت خدمات‌رسانی درمانی به بیماران و سیل‌زدگان به استان خوزستان اعزام شده‌اند.

وی افزود: این اکیپ‌های کمکی از استان‌های تهران، کرمان، همدان، کردستان، اصفهان، تبریز، قم، اراک، بوشهر، کاشان و کرمانشاه به استان خوزستان اعزام شده‌اند.

انجام 229 پرواز توسط بالگردهای هلال احمر در مناطق سیل‌زده خوزستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از انجام 229 سورتی پرواز توسط بالگردهای جمعیت هلال احمر در مناطق سیل‌زده خوزستان خبر داد.

علی خدادادی اظهار کرد: طی هفت روز گذشته 229 پرواز امدادی جمعیت هلال احمر خوزستان به مناطق سیل‌زده برای کمک به آسیب‌دیدگان انجام شده است.   

وی با بیان اینکه چهار فروند بالگرد در مناطق سیل‌زده خوزستان به کار گرفته شده است، افزود: بیشتر نجات‌یافتگان و منتقل‌شدگان، افراد در محاصره سیل و در مناطقی بوده‌اند که مسیر دسترسی زمینی مسدود بوده و کمک به آنها از طریق زمین میسر نبوده است. در این پروازها، 418 هزار کیلوگرم بار از قبیل اقلام امدادی و محموله‌های غذایی نیز جابه‌جا شده است.
 
آغاز ارزیابی خسارت منازل مسکونی شعیبیه بعد از فروکش کردن آب

رییس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شوشتر گفت: کار ارزیابی خسارت واحدهای مسکونی شعیبیه بعد از فروکش کردن آب از منازل توسط کارشناسان آغاز می‌شود.

اکبر حسین زادهاظهار کرد: ترمیم حدود 20 کیلومتر از سیل بند غرب شعیبیه بر عهده اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شوشتر بود که با تلاش به سرانجام رسید.

وی افزود: بعد از زیر آب رفتن سیل‌بند کار ترمیم متوقف شد و دستگاه‌ها و ماشین آلات این اداره برای خدمات رسانی به سیل زدگان بسیج شدند.

 شهر اهواز در حوضه آبریز رودخانه‌های دز و کارون است . شب گذشته به صورت ناگهانی بخش زیادی آب به صورت سیلاب از کانال‌های کرخه به سمت اهواز هدایت شد و بخشی از مناطق اهواز دچار آبگرفتگی شدند.

 در هفته‌های اخیر با بالا امدن سطح رود خانه های خوزستان و ایجاد شرایط بحرانی برای خوزستان بسیاری از ارگان‌ها درگیر کمک رسانی به مردم و ایجاد سید بندها  شدند. یکی از این ارگان ها،  شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران(متن) است که با ایجاد سیل بند و تقویت سیل بند های موجود، شهر رفیع را تا کنون از خطر سیل حفظ کرده است.

همچنین هفته گذشته با انفجار دژ باکری و انتقال آب به هورالعظیم باعث شدند تا برای شهرهای رفیع و سوسنگرد مشکلی پیش نیاید.

اسکان مردم سیل‌زده و توزیع وسایل ورزشی در کمپ ورزشگاه تختی اهواز

تعدادی از مردم سیل‌زده خوزستان در کمپ ورزشگاه تختی اهواز اسکان داده شدند.

افشین حیدری، مدیرکل ورزش و جوانان استان اظهارکرد: باتوجه به شرایط خاص استان در پی وقوع سیل، اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان نیز با همکاری هیات‌های ورزشی به ویژه هیات ورزش‌های همگانی استان، کمپی را در ورزشگاه تختی اهواز ایجاد کرده است که اکنون نیز 25 خانوار در این کمپ مستقر هستند.

وی بیان کرد: تعدادی وسایل ورزشی نیز بین فرزندان این خانواده توزیع شد و امیدواریم بتوانیم میزبان خوبی برای این عزیزان باشیم. آقای داورزنی، معاون وزیر ورزش هم شب گذشته از این کمپ و شرایط ایجاد شده برای مردم دچار سیل بازدید داشت که امکانات فراهم شده را مناسب ارزیابی کرد.

مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان با بیان این که در سالن والیبال اهواز نیز 25 خانوار اسکان داده شده‌اند، گفت: تمامی امکانات و سالن‌های ورزشی استان در خدمت مردم سیل‌زده هستند و وزیر محترم ورزش نیز به این مهم تاکید بسیار داشت.

سیل وقفه ای در تولید ایجاد نکرد/ نفت مانع ورود آب به هورالعظیم نیست

معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران(متن) با اشاره به اینکه مجموعه نفت به دنبال همزیستی با مردم است، گفت: در حال حاضر در مجموع پنج حوضچه طبیعی هورالعظیم -که تمام بخش ها و تاسیسات نفتی در آنجا وجود دارند- آب هست و در کل تاسیسات در نقاطی هستند که آب وجود دارد.

عبدالله طواف در حاشیه بازدید خبرنگاران از اقدامات شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران در مناطق سیل زده رفیع و دشت آزادگان اظهار کرد: دولت در سال ۷۲ تصمیم گرفت برای این که منابع آب شیرین به عراق منتقل نشود یک دایک را در هورالعظیم احداث کند ولی متاسفانه عده ای در فضای مجازی و در برخی جلسات مدعی شدند جاده ها و دایک ها را نفت ساخته است اما این اشتباه است.

طواف با بیان اینکه از سال ۹۵ تاکنون حوضچه های سه و چهار و پنج تالاب هورالعظیم آبگیری شده است، عنوان کرد: هیچ مانعی از سوی نفت برای این که آبی وارد هور شود وجود نداشته و ندارد. گاها در حین عملیات اجرایی ممکن است آبی را محصور و نقطه ای را خشک کنیم اما دوباره آبگیری انجام می شود و محدوده مد نظر در تالاب پرآب می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در مجموع پنج حوضچه طبیعی هورالعظیم -که تمام بخش ها و تاسیسات نفتی در آنجا وجود دارند- آب هست و در کل تاسیسات در نقاطی هستند که آب وجود دارد. در چند روز گذشته به دلیل فشار سیل به مردم جنوب غرب منطقه، سعی کردیم تا زمین‌هایی را آبگیری کنیم که آب به شهر فشار وارد نکند.

معاونت پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: متاسفانه در سال های خشکسالی برخی از مردم به دلیل مشکلات کم آبی خود را به حریم رودخانه نزدیک و کشاورزی کردند. برخی از آن ها وارد هورالعظیم شدند و کشاورزی کردند و این مساله تا زمانی که هور خشک بود، مشکلی نداشت اما امسال با هجوم آب هیچ‌ یک حاضر به تخلیه آن نقاط نشدند و متاسفانه این اتفاق باعث شد حجم آب به گونه ای بالا بیاید که برای مثال در دو سه نقطه شهر رفیع سیل بند شکسته شد.

طواف با بیان اینکه تا رودخانه ها به مسیر طبیعی خود بازنگردند هر سال با سیلاب روبرو هستیم، ادامه داد: در بستر رودخانه ها کشاورزی شده و ساخت و ساز صورت گرفته و پرورش ماهی ایجاد شده است و این مسایل مشکلاتی را در بحث سیلاب برای مردم مناطقی همچون رفیع و دشت آزادگان به وجود می آورد.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ یک از تاسیسات مجموعه نفت در تالاب هورالعظیم در اثر سیلاب خسارتی ندیده است. در مجموعه عملیات تولید هیچ وقفه ای نداشته و بیش از ۱۰۰ نقطه بحرانی در مجموعه هور العظیم را نیز ترمیم کرده ایم.

معاون وزیر ورزش از سالن‌های ورزشی محل اسکان سیل‌زدگان خوزستانی بازدید کرد.

داورزنی، معاون وزیر ورزش و جوانان شب گذشته برای ابراز همدردی با مردم سیل‌زده خوزستان و همچنین بازدید از امکانات فراهم شده در سالن‌های ورزشی محل اسکان سیل‌زدگان وارد خوزستان شد.

سیل خوزستان باید یک موضوع ملی قلمداد شود

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در حاشیه نشست شورای مدیریت بحران بخش شعیبیه ضمن بیان گزارشی از مشاهدات میدانی خود از مناطق سیل زده شعیبیه، آهودشت و بامدژ و باوی گفت : متاسفانه تاکنون ابعاد سیلاب خوزستان بدرستی برآورد و برای افکار عمومی تشریح نشده است.

آیت الله عبدالکریم فرحانی اظهارکرد: سیل رودخانه های کارون، کرخه و دز باعث آسیب جدی به اقتصاد کشاورزی و دامپروری استان و تخریب زیر ساخت ۱۸۲ روستا و چند شهر در پایین دست، شده است که می توان از سیلاب خوزستان به عنوان فاجعه ملی تعبیر کرد.

آیت الله فرحانی افزود: سیلاب خوزستان بسیار مخرب تر از سیل گلستان و سایر استان ها است زیرا هم وسعت آن و هم ماندگاری و قدرت تخریبی آن بیشتر است .فراموش نکنیم خوزستان تولید کننده نخست گندم کشور می باشد که در این سیلاب ضربه اصلی به همین بخش وارد شد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در پایان گفت : در گفتگوی تلفنی با حاج آقا صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت مناطق سیل زده، خواستار تامین ۲۰۰ قایق تندرو از طریق نیروی دریایی سپاه شدیم که ایشان قول دادند تا در اسرع وقت با انعکاس این تقاضا به فرماندهی کل سپاه نسبت به تامین ۲۰۰ دستگاه قایق اقدام شود.

برپایی بیمارستان ۵۰ تختخوابی صحرایی در حمیدیه

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان از برپایی یک بیمارستان صحرایی از سوی استان کردستان برای امدادرسانی به سیل‌زدگان خبر داد.

دکتر شهیار میرخشتی اظهار کرد: این بیمارستان 50 تختخوابی صحرایی از سوی استان کردستان با 20 نیروی پزشکی برای امدادرسانی به حادثه‌دیدگان سیل در خوزستان برپا شده است.

تخریب 103 مدرسه خوزستان در جریان سیل

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت:  پدیده سیل سبب تخریب ۱۰۳ مدرسه و یک اردوگاه دانش آموزی در استان خوزستان شده است و همچنین  ٥٣٨ مدرسه بر اثر وقوع سیلاب آسیب دیده اند.

محمد تقی‌زاده در جلسه ستاد بحران آموزش و پرورش خوزستان که امروز، دوشنبه (۱۹ فروردین ماه) برگزار شد اظهار کرد: ۱۴ شهر شامل دزفول، شوش، شاوور، شوشتر، باوی، اهواز، کارون، حمیدیه، شادگان، خرمشهر، آبادان، سوسنگرد، هویزه و بستان توسط سه رودخانه کارون، دز و کرخه دچار سیل شده‌اند.

وی افزود: پدیده سیل سبب تخریب ۱۰۳ مدرسه و  یک اردوگاه دانش آموزی در استان خوزستان شده است و همچنین ٥٣٨ مدرسه بر اثر وقوع سیلاب آسیب دیده اند.

بازسازی مدارس آسیب دیده به محض رسیدن به شرایط با ثبات آغاز می‌شود

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تعدادی از استان ها به عنوان استان‌های معین آموزش  و پرورش خوزستان انتخاب شده‌اند، گفت: بازسازی مدارس آسیب دیده به محض رسیدن به یک شرایط با ثبات، آغاز می‌شود و مدارس در تابستان بازسازی می‌شوند.

سیدمحمد بطحایی در جلسه ستاد بحران آموزش و پرورش خوزستان که امروز، دوشنبه (۱۹ فروردین‌ماه) برگزار شد اظهار کرد: امیدوارم مشکل سیلاب در خوزستان در شهرستان‌هایی که در معرض مشکل قرار دارند، زودتر برطرف شود. تلاش می‌کنیم کارها، شرایط و امکانات خاصی را برای کمک  به استان صورت دهیم تا مشکلات به زودی برطرف شود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: شما به عنوان مدیران آموزش و پرورش استان این اطمینان خاطر و آرامش را به همکاران در  مجموعه آموزش و پرورش استان بدهید که ما با همه امکانات و تجهیزاتی که در اختیار داریم در کنار آن‌ها هستیم. اگر این مشکلات ادامه پیدا کند و نگرانی‌ها جدی شود، مراکز خاص اسکان همکاران فرهنگی را پیش‌بینی کرده‌ایم و در سه یا چهار منطقه در استان این مراکز را با امکانات مناسب برای اسکان همکاران فرهنگی در نظر می‌گیریم.

بطحایی ادامه داد: اعتبارات لازم برای اسکان این همکاران اگر لازم باشد تخصیص پیدا می‌کند. این اولین و کوچکترین کاری است که وظیفه داریم برای حفظ آرامش همکاران خود در استان انجام دهیم. اگر این شرایط ادامه پیدا کند به نظر می‌رسد تمرکز ما باید بر دوره متوسطه دوم بویژه پایه دوازدهم باشد، چراکه دانش‌آموزان می‌خواهند خود را برای شرکت در آزمون آماده کنند و نگران کنکور هستند.

تاج پس از حضور در اهواز: جامعه فوتبال در کنار سیل زدگان است

رییس فدراسیون فوتبال گفت:همه باشگاهها در کمک به سیل زدگان حضور فعال خواهند داشت.

مهدی تاج که به اهواز سفر کرده است، اظهار کرد: قرار بود روز دوشنبه به اهواز بیاییم و به طور حتم در این اتفاق خوب که در بحث روح نکوکرداری کمک به سیل زدگان که در تمام آحاد جامعه بوجود آمده ،جامعه فوتبال هم همگام با سایرین در این کمک رسانی خود را سهیم می داند. در اولین اقدام سازمان لیگ فوتبال کشور در میدان شیخ بهایی تهران با پرپایی موکبی در حال جمع آوری کمک های مردمی می باشد و همچنین در این هفته لیگ برتر فوتبال کشور، باشگاهها عمده عواید درآمد بلیط فروشی را جهت کمک به سیل زدگان اختصاص داده اند و  تیم های میزبان در این هفته قبل از ورودی ورزشگاهها اقدام به برپایی ستادی جهت دریافت های کمک های مردمی خواهند کرد و همه باشگاهها در این امر مهم حضوری فعال و پر رنگ خواهند داشت.


آخرین وضعیت سیلاب در استان لرستان

شرایط هنوز در استان لرستان عادی نشده تخزیب راهها، اماکن مسکونی و مدارس و قطعی آب و برق، کمبود امکانات بهداشتی و دارویی و غذایی در برخی شهرها و روستاهای لرستان مردم این منطقه را با مشکلاتی مواجه کرده است که دولت ، مردم و نهادهایی چون هلال احمر، کمیته امداد امام خمینی، گروههای درمانی، نهادهای آموزشی و غیره با تمام تلاش و توان خود در پی برطرف کردن آن می باشند. امید است به زودی مردم به زندگی عادی خود برگردند در ادامه اخبار مرتبط با سیلاب لرستان را می خوانیم.

70 تا 100 درصد زیرساخت‌های شهری در لرستان تخریب شدند

شهردار خرم‌آباد گفت: 70 تا 100 درصد زیرساخت‌های شهری در استان تخریب شدند.

وحید رشیدی در جلسه ستاد مدیریت بحران استان اظهار کرد: در جریان سیلاب اخیر به استان خسارات زیادی وارد شده است به گونه‌ای که زیرساخت‌های شهری بین 70 تا 100 درصد تخریب شدند.

وی ادامه داد: متاسفانه شهرداری‌ها در بحران تجهیزات مناسبی در اختیار ندارند و نیازمند ماشین‌آلات آتش‌نشانی و خدماتی هستیم.

رشیدی عنوان کرد: نیاز است تن‌خواهی به شهرداری‌ها داده شود و در این باره پیگیری توسط کمیسیون عمران صورت گیرد.

شهردار خرم‌آباد بیان کرد: یکی از نیازهای شهرداری‌ها اختصاص سهمیه قیر است که باید در دستورکار قرار گیرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس:
باید کیفیت ساخت و سازها در کشور عوض شود


رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: باید کیفیت ساخت و سازها درکشور عوض شود.

محمدرضا رضایی کوچی در ستاد بحران استان با بیان اینکه باران مشکلات زیادی از کشور به لحاظ خشکسالی رفع کرد، اما خسارات زیادی تحمیل کرد و تجربه تلخی بود که باید از آن بهره برد، اظهار کرد: با توجه به تغییر اقلیم و بارش‌های سیل‌آسا، این تجربه تلخ   باید مستندسازی شود تا از آن همه دستگاه‌ها بیشتر استفاده کنند.

وی با بیان اینکه برای هر استانی جلسه تخصصی گذاشته می‌شود که چه عواملی سبب بروز این مشکلات شده است، اضافه کرد: باید تلاش‌های بسیار بیشتری برای حمایت از مردم به ویژه در بحث تامین مایحتاج آنها( چادر، آذوقه و مسائل بهداشت و درمان) صورت گیرد؛ ارزیابی دقیقی از خسارت‌ها به ویژه در بحث اراضی کشاورزی، جاده‌ها و پل‌ها انجام شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از عوامل اصلی بروز بحران سیل در لرستان عدم توجه به بستر، حریم رودخانه‌ها و عدم اجرای پروژه‌های سدسازی بوده است که با توجه به رانش‌های زمین، جانمایی‌هایی در بستر رودخانه‌ها و نقاط پرخطر   مدنظر بنیاد مسکن قرار گیرد.

وی با بیان اینکه عدم توجه به بستر و حریم رودخانه و ایمن‌سازی رودخانه‌ها و سدهایی که طراحی شده بود اما احداث نشدند بر تشدید سیلاب لرستان موثر بوده‌اند، خاطرنشان کرد: توجه به آزادسازی بستر و حریم رودخانه به برعهده وزارت نیروست که در سال‌های گذشته مورد غفلت قرار گرفته است؛ چنانچه مسیر این رودخانه‌ها باز و تصرف‌ها نبود میزان خسارات کمتر می‌شد.

رضایی کوچی تاکید کرد: در هر شرایطی اگر بستر رودخانه آزاد بود تخمین خسارات کمتر می‌بود؛   با توجه به اینکه قانونگذار به صراحت   این مهم را به عهده وزارت نیرو   گذاشته این وزارتخانه باید با قاطعیت وارد و بسترها را آزاد کند. وزارت نیرو با همکاری دستگاه قضا باید با متخلفان و سازندگان در بستر و حریم رودخانه‌ها برخورد کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بیان کرد: موضوع کیفیت پروژه‌های عمرانی است، شاهدیم در اثر سیل، برخی از پل‌ها و جاده‌ها را به راحتی از دست داده‌ایم، از طرف دیگر براساس آمار وزیر راه و شهرسازی 13 هزار کیلومتر جاده بر اثر سیل تخریب شده، بنابراین باید در آینده نگاه کیفی به مسئله ساخت و ساز و مسئله پروژه‌های عمرانی داشته باشیم. قوانین سخت‌گیرانه و نظارت داشته باشیم، مشاورین، پیمانکاران و دستگاه‌های اجرایی با شرایط جدید خود را تطبیق دهند.

وی با تاکید براینکه   ساخت و سازها با کیفیت انجام و نظارت ما بیشتر شود و برای بحران مدل و تعریف مشخصی داشته باشیم، اظهار کرد: تصمیماتی که مدیران ما می‌گویند باید متناسب با شرایط کشور باشد؛   چنانچه از قبل برنامه‌ریزی و آینده‌نگری درست از وضعیت آبی که به سدها و پایین‌دست آنها ورود پیدا می‌کند صورت می‌گرفت شاید شاهد این خسارات نبودیم و ضرورت دارد تجربه، علم و کارکرد ما متناسب با شرایط روز باشد.

رضایی کوچی بیان کرد: در استان‌های کرمانشاه و کرمان منتظر بودیم وقتی مشکلی ایجاد شد به سمت توزیع چادر ‌رویم که این اقلام به کسانی می‌رسد یا نمی‌رسد اما اگر از قبل درست برنامه‌ریزی و تدبیر کنیم بسیاری از مشکلات حل می‌شود و هلال‌احمر دچار اضطراب و دستپاچگی نمی‌شد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعتباراتی که برای مدیریت بحران لحاظ کردیم باید در اختیار استانداران قرار گیرد و در شرایط بحران برخی وقت‌کشی‌ها باعث خسارت به مردم می‌شود، گفت: چند سال کشور درگیر خشکسالی بود و کسی خود را با شرایط جدید تطبیق نداده بود و باید این مهم اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی شود؛ صداوسیما اطلاع‌رسانی خیلی خوبی داشت   و بسیاری از مشکلات از طریق اطلاعیه‌های صداوسیما برطرف شد.

وی خاطر نشان کرد: امروز به دنبال مقصر نیستیم به دنبال این هستیم که دستگاه‌های اجرایی را کمک دهیم تا از شرایط بحران عبور کنند، زیرساخت اصلاح شود و مردم به شرایط عادی زندگی برگردند.

رضایی کوچی با بیان اینکه پس از شرایط عادی در خدمت استاندار خواهیم بود تا برآورد صحیحی از خسارات را به رئیس جمهور و مجلس ارائه خواهیم داد، بیان کرد: جایی که باید روستایی جدید ایجاد و شهرها را   توسعه دهیم در بحث جانمایی‌ها دقت لحاظ شود و در بحث تسهیلات   تلاش می‌کنیم در دولت این رقم اصلاح شود.

وی افزود: یکی از موضوعات مهم در بحث مدیریت بلایای طبیعی از جمله سیل موضوع ارائه امکانات و کمک به مردم است، از این رو ما در گذشته به سازمان مدیریت بحران پیشنهاد دادیم که در 4 نقطه کشور اردوگاه و کمپ‌های امکانات برپا کنند تا با بروز بحران در هر نقطه از این امکانات استفاده شود، همچنین یکی دیگر از مسائل موضوع تخصیص نقدینگی و اعتبارات به مدیران اجرایی برای اجرای عملیات ها در زمان بحران است، زیرا در شرایط کنونی فرآیند تخصیص اعتبارات بسیار پیچیده و سخت است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس از تدوین گزارش این کمیسیون درخصوص دلایل و عوامل بروز بحران سیل خبر داد و گفت: این گزارش به صورت مجزا به هر استان می‌پردازد و در نهایت در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود.

پلدختر و خرم‌آباد، شهرهای سیل‌خیز لرستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: پلدختر و خرم‌آباد اولین و دومین شهرهای سیل‌خیز استان هستند.

رضا میرزایی در جلسه ستاد بحران استان، اظهار کرد: 59 درصد مساحت استان در حوضه آبریز کرخه و 42 درصد در دز است.

وی ادامه داد: همه شهرستان‌ها و روستاهای استان یا رودخانه از وسط آنها عبور می کند و یا در کنار رودخانه‌ها قرار دارند.

میرزایی با بیان اینکه لرستان از نظر داشتن 436 نقطه سیل‌خیز یکی از 5 استان سیل‌خیز کشور است و به ترتیب پلدختر و خرم‌آباد اولین و دومین شهر سیل‌خیز لرستان هستند، گفت: تعیین حریم رودخانه‌ها و لایروبی آنها، انجام عملیات آبخیزداری و احداث دیواره‌های حفاظتی، ساماندهی رودخانه‌ها و احداث سد در لرستان ضروری است.

مدیرعامل شرمت آب منطقه‌ای لرستان بیان کرد: حجم سدهای استان 420 میلیون مترمکعب است و این رقم در مقابل روان‌آب‌های استان که 12 میلیارد مترمکعب است بسیار ناچیز است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس:

وسعت خرابی‌های ناشی از سیل در لرستان در سطح ملی است نه استانی


نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: وسعت خرابی‌های ناشی از سیل در لرستان در سطح ملی است نه استانی.

مجید کیان‌پور در ستاد بحران استان با بیان اینکه این دو مرحله سیلی که در استان ایجاد شد خسارات زیادی وارد کرد، افزود: با شرط اینکه اعتبارات خوب تخصیص داده شود بین 3 تا 4 سال طول می‌کشد تا زیرساخت‌های استان درست شوند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر اسکان اضطراری و امدادرسانی از اولویت‌هاست و باید در کنار روستاها کمپی ایجاد و مردم اسکان داده ‌شوند که این مهم نیاز به وحدت رویه و انسجام بیشتری دارد و چنانچه این موضوع انجام شود نگرانی‌های استاندار کمتر خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: امکانات و کمک‌های خوبی از سراسر کشور به استان ارسال شده اما در نحوه توزیع با مشکلاتی مواجه هستیم که باید حل و فصل شود.

کیان‌پور بیان کرد: در برخی جاها امدادرسانی زیاد انجام شده و در برخی امدادرسانی مشخصی انجام نشده است که باید در این مورد توازن رعایت شود.

وی افزود: رانش‌های زمین در چند نقطه استان به ویژه خرم‌آباد-دورود و ازنا مشهود بود و این رانش‌ها دردسرهایی ایجاد می‌کند؛ حتی این رانش‌ها روستاهای شهرستان دورود را تهدید می‌کند.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: باید برنامه‌ای برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از رانش زمین تدوین شود.

وی گفت: خیلی‌ها بر توانمندی سکونت‌گاه‌های غیررسمی تأکید داشتیم و در جلسات می‌گوییم این افراد در حاشیه رودخانه‌ها باید جابه‌جا شوند پس برای جلوگیری از هدررفت سرمایه مملکت باید وحدت‌رویه و برنامه‌ای منسجم در این راستا داشته باشیم.

کیان‌پور بر جلوگیری از گسترش شهرها در دره‌ها و مسیل‌ها تأکید کرد و با بیان اینکه در سیل اخیر حداقل 20 روستای پلدختر که در مسیر رودخانه هستند باید جابه‌جا می‌شدند و آنها باز هم در تهدید سیلاب قرار دارند، بیان کرد: به دلیل نبود راه و امکانات اولیه استاندار لرستان هنوز نتوانسته‌اند میزان خسارات وارده را ارزیابی کنند که ضرورت دارد تیم‌های قوی‌تری به کمک استان بیایند چراکه وسعت خرابی‌های ناشی از سیل در سطح ملی است نه استانی و باید کمک ویژه‌ای از سوی دولت اختصاص داده شود.

وی گفت: در سال‌های معمولی با توجه به آمار هواشناسی و آب منطقه‌ای 12 میلیارد مترمکعب آب از استان خارج می‌شود که برای استفاده از این پتانسیل وزارت نیرو در تخصیص به ما درمانده است، نیاز به 2 میلیارد مترمکعب آب داریم و باید شورای عالی آب حق لرستان را در این حوزه ادا کند.

وی تصریح کرد: برای خسارات کشاورزی دکتر جهانگیر قول مساعد برای تخصیص دادند اما باید اجرایی شود.

کیان‌پور با اشاره به اینکه باید احداث سدهای لرستان را جدی‌تر بگیریم، افزود: اگر در لرستان آب‌ها مهار می‌شد الان لازم نبود در خوزستان حالت فوق‌العاده اعلام شود.

وی گفت: به بیش از 412 مزرعه شیلات استان(دورود، ازنا، الیگودرز و خرم‌آباد) خسارات زیادی وارد شده که در مصوبه دولت به خوبی دیده نشده است و چون این تأسیسات زیر گل و لای مانده‌اند دولت باید استمهال خوبی یا بلاعوض به آنها دهد چراکه اکثر این مزارع بیش از یک میلیارد تومان به بانک‌ها بدهی دارند.

کیان‌پور با اشاره به وضعیت رودخانه خرم‌آباد گفت: اگر طرحی تحت عنوان ساماندهی رودخانه خرم‌آباد انجام نمی‌شد 80 درصد سیلاب کنترل می‌شد؛ متأسفانه با تصمیم افرادی رودخانه پر و اکوسیستم آن به هم ریخت و با سیلی که آمد رودخانه کشش عبور دبی را نداشت؛ کسانی که این کار را کردند باید امروز پاسخگو باشند، 90 درصد مقصر سیلاب خرم‌آباد کسانی هستند که به اسم ساماندهی رودخانه وارد و به بستر آن تجاوز کردند.

وی تأکید کرد: با چند نیوجرسی و کیسه ماسه نمی‌توان سیلاب را کنترل کرد.

رئیس بنیاد مسکن کشور:

35 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی لرستان دچار خسارت شدند


رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: 35 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی لرستان دچار خسارت شدند.

علیرضا تابش در ستاد بحران استان اظهار کرد: در استان روستاهایی که نیاز به مطالعه جدی دارند شناسایی شدند و به مهندسین مشاور و تیم‌های کارشناسی سپرده شده‌اند.

وی ادامه داد: از 2900 روستا در استان 700 روستا تحت تأثیر سیل قرار گرفتند و توسط پژوهشکده سوانح طبیعی و با حضور تیم‌های مجرب در حال مطالعه هستند.

تابش با تأکید بر اینکه سکونت‌گاه‌ها باید بازسازی شوند و ایمنی لازم در آن‌ها لحاظ شود، افزود: قراردادی با دانشگاه تهران داریم تا با نظارت عالی نظارت بر همه فعالیت‌های ما در لرستان را بر عهده بگیرند و با دانشکده‌های فنی و زمین‌شناسی صحبت شد و ظرف 2 و 3 روز آینده 8 نفر از رؤسا و اساتید دانشگاه تهران به لرستان می‌آیند.

وی گفت: باید از ظرفیت مراجع علمی دانشگاهی برای حل مشکلات کمک بگیریم.

تابش با بیان اینکه شهرستان‌های معمولان و پل‌دختر نیازمند اقدام فوری برای مطالعه در مقطع رودخانه و شهر است تا عرض رودخانه و حریم‌ها مشخص شود، بیان کرد: دیواره ساحلی پل‌دختر آسیب‌شناسی شود که البته تا حدودی آسیب‌شناسی آن را انجام دادیم. این دیوار پاشنه نداشته و در بستر رودخانه ایجاد شده و شمع نیاز دارد که آمادگی انجام کار مطالعه و اجرای این کار را داریم.

رئیس ستاد بنیاد مسکن کشور بیان کرد: 35 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی و تعمیری در استان خسارت دیدند.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس:

مجمع نمایندگان استان از وزارت نیرو به قوه قضائیه شکایت خواهد کرد


نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: مجمع نمایندگان استان از وزارت نیرو به قوه قضائیه شکایت خواهد کرد.

محمدرضا ملکشاهی‌راد در ستاد بحران استان با بیان اینکه کمیسیون عمران از موثرترین کمیسیون‌ها در حوزه عمران با اراده محکم وارد شدند تا از نزدیک وضعیت لرستان را ببینند، ادامه داد: استاندار لرستان و عوامل استان با دست خالی و اضطراب شبانه‌روزی کار کردند البته ایراداتی بر کارکرد دستگاه‌ها وجود دارد.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سیل لرستان مکتوب به نسل‌های آینده منتقل شود، افزود: در برخی کارها در مدیریت بحران نقص داریم.

ملکشاهی‌راد با بیان اینکه سیل تا 4 ماه قابل پیش‌بینی است، اضافه کرد: ای کاش اردوگاه و کمپ می‌زدید و مردم را جابه‌جا می‌کردید، 4 دلیل داریم که نشان می‌دهد وزارت نیرو کوتاهی کرده است.

وی گفت: مجمع نمایندگان از این باب شاکی هستند و می‌خواهیم به قوه قضائیه شکایت کنیم، دلیلی ندارد خسارتی وارد شود و مردم متحمل آن شوند، سوالی که به ذهن مردم متبادر شده این است که چه کسی مسئول خراب شدن خانه و کاشانه آنهاست و این در دادگاه کفایت می‌کند.

ملکشاهی‌راد بیان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های سیل چرا وزارت نیرو لایروبی‌ رودخانه را انجام نداده، چرا از ساخت و ساز در مسیر رودخانه جلوگیری نکرده است؟ چرا در حریم رودخانه هتل‌سازی‌ها شده است؟ چرا در ساخت سدها وزارت نیرو تعلل کرده است؟

عضو کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: 6500 میلیارد تومان میزان خسارات است و از این میزان تسهیلاتی که مردم باید از جیب خود بپردازند 5000 میلیارد تومان بوده است.

وی گفت: به دلیل خروش سیلاب و طغیان رودخانه‌ها مردم شاهد بودند که خانه و کاشانه و زندگی آنها ویران شده و خود در پشت‌بام‌ها حضور داشتند؛ امکاناتی که امروز به آنها داده‌ایم در یک چادر خلاصه شده است در حالی‌که باید مقدمات اولیه زندگی این افراد را تامین کنیم و این مسائل باید در مدیریت بحران گنجانده شود، بخشی از خسارات باید به مردم پرداخت شود وگرنه دچار مسائل اجتماعی خواهیم شد.

وی بر پرداخت خسارات کشاورزی به مردم استان تأکید کرد و گفت: باید قول مسئولین عملیاتی شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان:

کارگران کارگاه‎های آسیب‎دیده بیمه بیکاری دریافت می‎کنند


مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: کارگران کارگاه‎های آسیب‎دیده بیمه بیکاری دریافت می‎کنند.

علی آشتاب، اظهار کرد: در راستای حمایت از کار و تولید و قشر کارگر با تفاهم نامه‎ای که بین اداره تعاون و تامین اجتماعی منعقد شده است کلیه کارگاه‎ها اعم از خدماتی، صنعتی و کشاوری که در سیل اخیر دچار آسیب شده‎اند نیروهای شاغل آنها بیمه بیکاری دریافت می‎کنند.

وی تصریح کرد: کارگران این کارگاه‎ها تحت حمایت قانون بیمه بیکاری قرار می‎گیرند تا زمانی‎که کارگاه مجدد شروع به فعالیت کند و به وضعیت عادی برگردد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان خاطرنشان کرد: اگر کارگاهی در سیل اخیر دچار آسیب و خسارت شده می‏‎تواند درخواست خود را به اداره کل تعاون استان ارائه دهد تا در سریع‎ترین زمان به آنها خدمات ارائه شود.

آشتاب اضافه کرد: دولت همه ظرفیت‌هایش را برای کمک به سیل زدگان بکار گرفته و ما نیز به تبعیت از دولت و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری باید از تمام ظرفیت‎هایمان برای کمک به سیل زدگان استفاده کنیم.

55 روستای شهرستان بی‎برق هستند

مدیر  توزیع ربرق شهرستان پلدختر گفت: ۵۵ روستای شهرستان بی‎برق هستند.

محمد طاها متش‎پور، اظهار کرد: در جریان سیل اخیر برق ۱۱۳ روستای شهرستان قطع شد و در حال حاضر ۵۵ روستای شهرستان بی‎برق هستند.

وی تصریح کرد: تمام سعی ما بر این است که طی چند روز آینده کلیه روستاهای بی‎برق شهرستان برق‏‎دار شوند.

مدیر توزیع برق شهرستان پلدختر خاطرنشان کرد: مشکل اصلی تاخیر در وصل برق عدم راه دسترسی و عبور از مسیر رودخانه کار را سخت کرده است.

متش‎پور اضافه کرد: اگر مشکل فعلی نبود تاکنون تمام روستاها برق‎دار شده بودند.

رئیس کمیته امداد کشور: 20 هزار خانواده تحت پوشش در لرستان آسیب دیده‎اند

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور گفت: 20 هزار خانواده تحت پوشش در لرستان آسیب دیده‎اند.

فتاح در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: سیل خسارت زیادی در پی داشته است.

وی تصریح کرد: عده‎ای خانه و کسب خود را از دست داده‎اند و همه برای جبران خسارت آنها در حال تلاش هستند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور خاطرنشان کرد: اصل مطلب از این بعد است خانه‎ها باید ساخته شود و کسب مردم باید برگردد.

فتاح اضافه کرد: در حوزه کمیته امداد ۲۰هزارخانواده در جریان سیل آسیب دیده که در معمولان ۵۰۰ خانواده خانه‎های آنها تخریب یا آسیب دیده است.

وی بیان کرد: جای هیج دغدغه‎ای نیست چون لوازم خانه در راه است و در صورت قابل سکونت بودن خانه به آنها تحویل داده می‎شود.

رئیس کمیته امداد کشور ادامه داد: کلیه خانه‎های که آسیب دیده یا تخریب شده‎اند ساخته خواهند شد و مردم اصلا دغدغه ساخت و تعمیر و لوازم خانه را نداشته باشند.

فتاح با اشاره به اینکه روز گذشته مبلغ یک میلیون تومان به حساب افراد تحت پوشش واریز شده است، افزود: از صندوف نیز تا سقف 5 میلیون به آنها وام داده خواهد شد.

وی عنوان کرد: دامنه کار در استان گسترده شده و یک سهم باز شده است حتی ممکن است افرادی نیاز داشته باشند که به طور موقت تحت پوشش قرار گیرند به آنها نیز وام داده می‎شود.

رئیس کمیته امداد کشور اظهار کرد: برای کسانی‎که کسب آنها با ما بوده کلیه وام‎هایشان استمهال شده و تا یک سال به آنها فرصت داده شده است.

فتاح تصریح کرد: به آنها 20 تا 50 میلیون تومان وام بدون نوبت داده خواهد شد.

استاندار لرستان: عوامل طبیعی و ضعف‌های مصنوعی منجر به حادثه مهیب سیل در استان شد

استاندار لرستان گفت: ترکیب عوامل طبیعی و ضعف‌های مصنوعی منجر به ایجاد حادثه مهیب سیل در استان شد

سیدموسی خادمی در جلسه ستاد بحران استان که با حضور اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه امید واریم با حضور اعضای کمیسیون وضعیت استان را بحالت عادی برگردانیم و هم بتوانیم با برنامه ریزی درست و دقیق دیگر دچار چنین بحرانی نشویم، افزود: ترکیب عوامل طبیعی و ضعف‌های مصنوعی منجر به ایجاد این حادثه مهیب در استان شد.

استاندار لرستان بیان کرد: حجم بارندگی و سیل اخیر در استان بی‌سابقه بوده و در هیچ کدام از آمارها وجود ندارد.

نماینده عالی دولت در استان اضافه کرد فریب زیادی از خشکسالی‌ها خوردیم و کارهایی انجام شده بود و نباید انجام می‌شد و البته با وجود این حجم سیل نمی توانستیم جلوی این سیل را بگیریم.

خادمی بیان کرد: ساخت و سازهای غیر مجاز در بستر حریم رودخانه و غیر فنی دو عامل بود که در تسریع و تشدید تخریب‌ها تاثیر داشته و حتی حجم سیل به حدی زیاد بود که منازل، واحدهای تجاری، باغات، مزارع و تاسیسات و شبکه‌ها دچار خسارت شدند؛ حتی در مواردی خط اتیلنی که از استان عبور می‌کند منفجر شد و سبب قطع فیبر نوری شد، در کارگزاری و استانداردگذاری این خطوط باید به گونه‌ای عمل شود که با وجود چنین بحران‌هایی دچار چنین مشکلاتی نشویم.

وی گفت: پل‌هایی که به لحاظ جانمایی درست بودند اما به لحاظ فنی مشکل داشتند در این سیل از بین رفتند.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه متاسفانه رعایت ساخت و سازها و اصول فنی در ساخت و سازها و تعهد کاری در برخی جاها وجود نداشته و وجود روستاها در بستر حریم رودخانه‌ها خسارت در این سیل را به‌همراه داشت، عنوان کرد: در سیل قبلی و فعلی تصمیم بر تخریب پل‌های موقتی که برای روان کردن ترافیک شهر بر روی خرم‌رود احداث شده بودند را گرفتیم و این سبب شد تا حدودی از بروز خسارات احتمالی جلوگیری کنیم.

وی گفت: با این اوصاف آب در شهر خرم‌آباد، وارد منازل شد.

استاندار افزود: این سیل در همه شهرستان‌های استان خسارات زیادی به بار ‌آورد به گونه‌ای که در چگنی سیل بندها نتوانستند جلوی  سیل را بگیرد و ۶۶٠ روستا در دلفان و تمام تاسیسات زیربنایی در شهرستان‌های استان دچار خسارت شد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان: ٢٣١٨ میلیارد آسیب به حوزه حمل‌ونقل استان وارد شده است

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: ٢٣١٨ میلیارد تومان آسیب به حوزه حمل‌ونقل استان وارد شده است.

رضا خالقی در ستاد بحران استان اظهار کرد: در سیلی که در استان رخ داد ۴٠٠ راه اصلی و ١۶٠٠ راه روستایی و بیش از ١٠٠٠ ابنیه (١٠٠ ابنیه اصلی و ٩٠٠ ابنیه فرعی) در راه‌های روستایی دچار آسیب شدند.

وی اضافه کرد: ٢٣١٨ میلیارد تومان آسیب به حوزه حمل‌ونقل استان وارد شده که جبران آن‌ها خارج از توان وزارت راه و شهرسازی است.

خالقی افزود: در حال بازگشایی راه‌های روستایی هستیم که از مجموع ٨٠٠ راه روستایی فقط ٢٠٠ راه مانده که در حال بازگشایی آن‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه اعتبارات و توان مالی، فنی و انسانی استان محدود است، عنوان کرد: نیاز است اعتباراتی به‌عنوان تن‌خواه برای ماشین‌آلات، سوخت، غذا و غیره لحاظ شود.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان بیان کرد: در حوزه سکونتگاه‌های شهری و روستایی، وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد جابجایی سکونتگاه‌ها را انجام دهد.

بالغ‌بر ٩٠٠ میلیارد خسارت به کشاورزی استان وارد شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: بالغ‌بر ٩٠٠ میلیارد تومان خسارت به حوزه کشاورزی استان وارد شده است.

عبدالرضا بازدار در ستاد بحران استان اظهار کرد: بخش کشاورزی مهم‌ترین مزیت اقتصادی استان است.

وی ادامه داد: این مزیت و فعالیت‌ها در حاشیه رودخانه‌ها شکل گرفتند.

این مسئول بیان کرد: سیلی که رخ داد متأسفانه سبب عقب‌گرد شدید بخشی از استان شد که نیازمند اعتبارات ویژه برای جبران خسارات نیاز است.

رئیس جهاد کشاورزی لرستان گفت: بالغ‌بر ٩٠٠ میلیارد تومان خسارت به حوزه کشاورزی استان واردشده است.

وی عنوان کرد: ۵٠ هزار باغ در حاشیه رودخانه‌ها، ایستگاه‌های پمپاژ، ماشین‌آلات و عدوات کشاورزی از بین رفتند.

معاون جمعیت هلال‌احمر: 622 سورتی پرواز به روستاها داشتیم

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال‌احمر گفت:۶٢٢ سورتی پرواز به روستاها داشتیم و روستایی نیست که از خدمات اولیه هلال‌احمر برخوردار نشده است.

بهرام غیبی در ستاد مدیریت بحران با بیان اینکه لرستان در این حادثه کل زیرساخت‌هایش دچار مشکل شده است، اظهار کرد: سیل استان با توجه به پراکندگی در نوع حادثه و امدادرسانی حالت استثنایی داشت و دلیل آن پراکندگی در روستاها بود.

وی بیان کرد: ۶٢٢ سورتی پرواز به روستاها داشتیم و روستایی نیست که از خدمات اولیه هلال‌احمر برخوردار نشده است.

غیبی از توزیع ۶٢٢۴ چادر در پل‌دختر خبر داد و گفت: البته برای برپایی چادر باید فضایی وجود داشته باشد تا این مهم را انجام دهند.

این مسئول گفت: به لحاظ امکانات و تجهیزات استان هیچ مشکلی وجود ندارد؛ بیش از١٣ هزار تخته چادر و ٨٢٠٠ پد بهداشتی در استان توزیع کردیم.

سدحوضیان الیگودرز سرریز کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: سدحوضیان الیگودرز سرریز کرد.

رضا میرزایی بیان کرد: سد حوضیان الیگودرز پس از ۳ سال از شروع آبگیری، در ساعت ۱۷ روز دوشنبه نوزدهم فروردین ۹۸ سرریز کرد.

وی اظهار کرد: این سد از نوع خاکی سنگریزه‌ای است که در سال ۱۳۸۳ عملیات اجرایی آن شروع و در سال ۱۳۹۵ افتتاح شد.

این مسئول اضافه کرد: ارتفاع این سد از بستر رودخانه 51.5 متر، طول تاج آن ۵۳۳ متر و حجم مخزن آن در تراز نرمال معادل ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان بیان کرد: هدف از اجرای این سد تأمین آب کشاورزی، صنعت، کنترل و مهار سیلاب و گردشگری است.

میرزایی تصریح کرد: ظرفیت سرریز برای عبور حداکثر سیلاب محتمل طراحی و ساخته شده و علاوه بر سرریز اصلی، دارای سرریز اضطراری است.

وی افزود: با توجه به بارش‌های خوب سال جاری، خوشبختانه همه سدهای استان لرستان که تاکنون آبگیری شده‌اند، در سال آبی جاری سرریز نموده‌اند.

میرزایی با بیان اینکه سد حوضیان در حوضه آبریز کارون بزرگ یا دز قرار دارد، گفت: این سد از نظر فنی و سازه‌ای یکی از بهترین سدهای استان لرستان است و از نظر پایداری هیچ‌گونه مشکلی ندارد و کاملاً ایمن است.

استفاده از بالگرد برای انتقال سیم‌های برق/۷۲ اکیپ وظیفه تأمین برق روستاها را به عهده‌ دارند

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان گفت: به‌منظور تأمین برق روستاهای باقیمانده که برق آن‌ها هنوز قطع است هوانیروز به کمک شرکت آمد.

بفریدون خودنیا بیان کرد: ۹۲ روستای بی‌برق در سطح استان باقی‌مانده بود که تماماً به دلیل تخریب زیرساخت‌ها ازجمله پل‌های ارتباطی و جاده‌های حاشیه رودخانه‌ها در بلاتکلیفی بسر می‌بردند.

وی افزود: در مناطقی که امکان تأمین برق وجود داشت با هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده هوانیروز در یک اقدام انسان دوستانه به کمک شرکت توزیع آمد و با انتقال سیم‌های شبکه توزیع برق در عرض رودخانه کشکان ۴ روستای دیگر نیز برق‌دار شد.

این مسئول یادآور شد: هرچند آمدورفت در یک فضای کوچک برای بالگرد سخت بود اما باهدف کمک به سیل‌زدگان این مهم توسط یکی از بالگردهای هوانیروز ارتش انجام شد و ۴ روستا در مسیر رودخانه کشکان برق‌دار شد.

دهقان معاون بهره‌برداری شرکت توزیع نیز از برق‌دار شدن دو روستای بخش مرکزی چگنی در منطقه شاهیوند خبر داد و گفت برای انتقال سیم‌های شبکه برق در عرض رودخانه واقعاً با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستیم.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه کلیه پل‌های مسیر رودخانه به‌طور کامل تخریب‌شده‌اند تأمین برق روستاهایی که لازم است شبکه از بالای رود کشکان رد شود فعلاً مقدور نیست و باید حتماً راهی برای انتقال تجهیزات شبکه بازگشایی شود که این امر کاملاً زمان‌بر است.

دهقان اضافه کرد: ما برای برق‌دار کردن دو روستای بخش مرکزی و به مرکزیت چم پلک مشقات فراوانی را متحمل شدیم و مجبور بودیم در ابتدا حدود ۳ کیلومتر شبکه جدید و دور از دسترس رودخانه احداث کنیم.

این مسئول عنوان کرد: تعدادی دیگر از روستاهای منطقه شاهیوند و شهرستان چگنی هنوز بدون برق هستند و توسط زحمت‌کشان راهداری مبادرت به راهگشایی و احداث پل موقت در آن مناطق شده که بلافاصله پس از بازگشایی جاده برق آن‌ها نیز وصل خواهد شد.

دهقان بیان کرد: تا این لحظه ۸۶ روستای بدون برق داریم که تلاش‌ها برای تأمین برق آن‌ها همچنان ادامه دارد و ۷۲ اکیپ وظیفه تأمین برق روستاها را به عهده‌دارند.

سفر نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس به لرستان

اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برای بررسی خسارت‌های سیل وارد خرم‌آباد شدند.

اعضای کمسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم اکنون با شرکت در جلسه ستاد مدیریت بحران استان شنونده گزارش‌های دستگاه‌های اجرایی در مورد میزان خسارت‌ها در بخش‌های مختلف هستند.

اعضای کمیسیون عمران مجلس بعد از پایان جلسه ستاد مدیریت بحران استان برای بازدید به مناطق سیل زده خواهند رفت.

فرماندار رومشکان: سیل 50 میلیارد تومان خسارت به شهرستان وارد کرده است

فرماندار رومشکان گفت: سیل 50 میلیارد تومان خسارت به این شهرستان وارد کرده است.
 
نورالدین درمنان، اظهار کرد: میزان بارش در رومشکان 151 میلی‌متر بوده و دومین شهرستان پرباران استان بوده است.
 
وی ادامه داد: در جریان سیل راه ارتباطی بابازید-رومشکان قطع شد و به بخش‌های کشاورزی، زیرساخت‌ها، جاده‌های شهری و روستایی خسارت وارد شد.
 
فرماندار رومشکان گفت: وضعیت این شهرستان عادی است و در حال حاضر قطعی آب و برق و گاز نداریم.
 
درمنان افزود: سیل 50 میلیارد تومان خسارت به شهرستان رومشکان وارد شده است.
 
وی بیان کرد: در محورهای عشایری با مشکلاتی مواجه‌ایم، با بازگشایی جاده‌ها خدمات و امدادرسانی بهتر انجام می‌شود.

کشف اقلام امدادی دپو شده توسط افراد سودجو

فرمانده انتظامی لرستان از کشف اقلام امدادی دپو شده توسط افراد سودجو در پل‌دختر خبر داد.

سردار حاجی محمد مهدیان نسب گفت: در راستای تأمین امنیت شهروندان سیل‌زده پل‌دختر طرح برخورد با مخلان نظم امنیت و افراد سودجو به‌طور مداوم و شبانه‌روزی در دستور کار پلیس است.

مهدیان نسب در ادامه با بیان این مطلب که آسایش و آرامش سیل‌زدگان در اولویت کار پلیس است، اظهار کرد: روز گذشته با اشراف اطلاعاتی محل‌های دپو چادر و اقلام امدادی که توسط افراد سودجو دپو شده بودند، شناسایی و مقادیر زیادی از اقلام مذکور کشف و ضبط شد.

گفتنی است که این موضوع تقدیر و تشکر مردم از عملکرد پلیس را در پی داشت.

آخرین وضعیت سیل در سایر استان های کشور


خسارت ۱۹۵۰ میلیارد تومانی سیل به کشاورزی گلستان

رئیس سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: سیل تاکنون ۱۹۵۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی گلستان خسارت وارد کرده است.

مختار مهاجر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سیل اخیر به بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان های کلاله، گنبدکاووس، مینودشت، آق قلا، گمیشان، بندرترکمن، کردکوی، گرگان و بندرگز ۱۰۰ درصد خسارت وارد کرده است.

وی تاکید کرد: ۵۴۰ هزار هکتار از اراضی استان که زیر کشت پاییزه گندم، جو، سیب زمینی و چغندرقند قرار داشت، تحت تاثیر طغیان رودخانه‌های قره سو و گرگانرود قرار گرفت.

مهاجر افزود: در اولین اقدام کشاورزان باید از اراضی که از آسیب سیل در امان مانده مراقبت کنند و مزارعی که قابلیت دارند کوددهی انجام دهند، چرا که به خاطر وجود رطوبت احتمال آسیب و هجوم آفات به اراضی بسیار بالاست و باید مبارزه با آفات و سمپاشی را شروع کنیم.

شکستگی خط انتقال آب روستای «گوگ‌ تپه» آق‌قلا برطرف شد

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان آق قلا گفت: با توجه به طغیان دوباره رودخانه گرگانرود بخشی از خط انتقال آب روستای گوگ تپه این شهرستان تخریب شد که با همت اکیپ‌های فنی ما در کوتاه ترین زمان برطرف شد.

بهزاد صادقی اظهار کرد: عملیات اجرای 100 متر از خط انتقال روستای گوگ تپه2 که در مسیر صعب‌العبور قرار داشت، با تلاش جهادی پرسنل شرکت آب و فاضلاب روستایی گلستان انجام شد.

وی بیان کرد: با رفع شکستگی خط انتقال روستای گوگ تپه، بیش از 100 خانوار از نعمت آب شرب پایدار، سالم و بهداشتی بهره‌مند شدند.

صادقی افزود: به غیر از روستای یلمه خندان، همه روستاهای تحت پوشش این شهرستان در حال حاضر از آب آشامیدنی پایدار و سالم برخوردار هستند.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی آق قلا خاطرنشان کرد: رفع شکستگی بخشی از خط انتقال آب شرب روستای آق قبر از دیگر اقداماتی بود که در این مدت انجام شد. برای آب شرب این منطقه کلرزنی با دوز بالا انجام شد.

15 درصد شهر گمیشان همچنان دچار آبگرفتگی/ تداوم روند کاهش آبگرفتگی

فرماندار شهرستان گمیشان گفت: میزان آبگرفتگی سطح شهر گمیشان از 35 درصد در روزهای گذشته به حدود 15 درصد رسیده است.

امیرشیر توماج صبح امروز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با اقداماتی که با تلاش دستگاه‌های اجرایی و نیروهای سپاه و ارتش صورت گرفت، معابر شهر گمیشان تک به تک در حال خالی شدن از آب هستند. نقاط تخلیه شده از آب بلافاصله توسط شهرداری و با همکاری شبکه بهداشت آهک پاشی می‌شوند.

وی بیان کرد: تلاش داریم آب‌های سطح شهر را به سمت تالاب گمیشان و از آنجا با ایجاد کانال به دریا منتقل کنیم.

توماج تصریح کرد: برای افزایش سرعت تخلیه آب، چندین پمپ با حجم انتقال بالای آب معابر به کانال داخل شهر، در نقاط مختلف مشغول فعالیت هستند.

وی در خصوص آبگرفتگی روستاهای شهرستان گمیشان،‌گفت: بخش شمالی روستای قرنجیک خواجه خوان همچنان در محاصره آب قرار دارد. همچنین راه ارتباطی با پنج روستای مرزی قطع است که امیدواریم امروز بتوانیم این ارتباط را برقرار کنیم.

فرماندار گمیشان یادآور شد: بر اساس آخرین آمار 107 خانوار در پنج مدرسه گمیشان اسکان دارند.

توماج، به دغدغه‌ها بعد از خروج آب از سطح شهر اشاره و اظهار کرد: استحکام بنای منازل بعد از 20 روز آبگرفتگی دچار مخاطره شده است و به هیچ وجه نمی‌خواهیم مردم در ساختمان‌هایی که استحکام بنای مناسبی ندارند،‌ ساکن شوند.

تخریب 800 واحد مسکونی در دو سیل مازندران

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران با اشاره به اینکه 800 واحد مسکونی در دو سیل مازندران تخریب شده‌اند، گفت: پس از بررسی‌های صورت گرفته و در صورت نیاز، 320 خانه حریم رودخانه در زیرآب جا به جا می‌شوند.

محمد خانی نوذری در نشست خبری با اصحاب رسانه با رویکرد ارائه گزارش در مورد بازسازی مناطق سیل زده مازندران، اظهار کرد: مازندران جز نخستین استان های سیل زده کشور بود که حجم خسارات آن به دلیل سیل های بزرگتر در استان های دیگر مغفول مانده است.

وی با بیان اینکه بارندگی با حجم بالا سبب طغیان رودخانه ها در استان شد، تصریح کرد: علاوه بر طغیان رودخانه‌ها، رانش، لغزش زمین و آبگرفتگی شهری و روستایی موجب بحرانی شدن وضعیت برخی شهرهای مازندران شد.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران افزود: خوشبختانه با مدیریت ستاد حوادث با وجود بحرانی بودن اوضاع تلفات جانی کمی داشتیم.

نوذری با بیان اینکه عمده فعالیت این نهاد بازسازی و بازتوانی مساکن روستایی و تجاری است، گفت:۱۵۰ هزار واحد مسکونی و تجاری در ۱۲ استان کشور به واسطه سیل های اخیر دچار آسیب شدند.

وی با اشاره به اینکه مازندران استانی حادثه خیز است، بنیاد مسکن بلافاصله پس از حادثه پای کار آمد، اظهار کرد: در مهرماه سال گذشته در غرب مازندران سیلی صورت گرفت و بنیاد مسکن در کار ساماندهی رودخانه های آن مناطق ورود پیدا کرد.

نوذری با اشاره به اینکه این نهاد در بحث رانش ها نیز در حال فعالیت است، تصریح کرد: کارشناسی و پرداخت تسهیلات به متقاضیانی که آسیب دیده اند نیز از جمله اقدامات بنیادمسکن بوده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان مازندران با اشاره به اینکه سیل ۲۷ اسفند ۹۷ به ۶ هزار و ۵۰۱ واحد مسکن روستایی، شهری و تجاری مازندران خسارت وارد کرد، گفت: در پی این حادثه بلافاصله ۵۰ تیم ارزیاب کارشناسی های مورد نظر را انجام داد. ماشین آلات سنگین بنیاد مسکن نیز برای رفع آبگرفتگی و لایروبی انهار وارد شهرها و روستاهای سیل زده شدند.

مدیر کل بنیاد مسکن استان مازندران با اشاره به اینکه تسهیلات بلاعوض معیشتی با سفر رییس جمهور به مازندران به ۵ میلیون تومان افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: ۱۵میلیون تومان تسهیلات کم بهره معیشتی نیز به سیل زدگان پرداخت می‌شود.

نوذری یادآور شد: کمک های بلاعوض تعمیری نیز ۵ میلیون تومان شده و ۱۵میلیون تومان تسهیلات کم بهره به خسارت دیدگان ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات در خصوص احداث خانه های مسکونی نیز پیش از سفر رییس جمهور ۳۵ میلیون بوده که اکنون به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته است، اظهار کرد: میزان پرداخت ها بستگی به شدت خسارت دارد و 361 واحد نیز برای دریافت تسهیلات کم بهره به بانک های عامل معرفی شدند.

نوذری با بیان اینکه هر واحدی برای تخریب اعلام آمادگی کند این نهاد آمادگی آواربرداری را دارد، گفت: از ۶ هزار و ۵۰۱ واحد آسیب دیده به واسطه سیل برای ۶ هزار و ۴۴۱ واحد کارشناسی انجام و پرونده تشکیل شده است. تاکنون ۴ هزار و ۲۲۰ واحد خسارت دیده، کمک بلاعوض معیشتی به مبلغ 11.5 میلیارد تومان دریافت کرده اند.

نوذری خاطرنشان کرد: از ۶هزار و ۵۰۱ واحد خسارت دیده حدود ۸۰۰ واحد احداثی و مابقی تعمیری هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران با اشاره به اینکه در سیل دوم استان نیز در شهر زیرآب ۷ باب خانه 100 درصد تخریب شد، تصریح کرد: خانواده‌های حدود ۲۵ واحد دیگر نیز به مکان امن منتقل شدند.

وی با بیان اینکه ۳۲۰ واحد مسکونی در زیرآب و شیرگاه در حریم رودخانه قرار دارند که باید ساماندهی شود، گفت: اگر با لایروبی و بسترسازی های لازم به این نتیجه برسیم که تثبیتی برای این منازل وجود ندارد در این صورت این واحدها را جابه جا می کنیم.

نوذری با اشاره به اینکه در ارزیابی های اولیه ۳۵ روستا دچار مشکل شدند، یادآور شد: برخی واحدها دچار خسارت های جزیی شدند که قابل جبران است اما اگر مطالعات صورت گرفته و توصیه مشاوران جهت دهی به سمت جابه جایی واحدها باشد باید این کار صورت گیرد.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران خاطرنشان کرد: برای کارهای زیربنایی مناطق سیل زده نیاز به  ۶۵ تا ۷۰ میلیاردتومان اعتبار است که از دولت برای تامین آن درخواست اعتبار کرده ایم و اگر این اعتبار 100 درصد تخصیص یابد کارهای زیربنایی را در مناطق سیلزده آغاز می کنیم.

نوذری با اشاره به اینکه تاکنون ۷۰ واحد آواربرداری در روستاها انجام شده است، گفت: به هر میزان که مردم تقاضای آواربرداری کنند بنیاد مسکن آمادگی این کار را دارد و البته در سیمرغ و میاندرود کار آغاز شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران از پیمانکاران بومی و محلی برای تسریع آواربرداری و احداث و تعمیر واحدهای خسارت دیده درخواست کرد که به این حوزه به صورت جدی وارد شوند.

خسارت سیلاب روز گذشته به کشاورزی اسفراین

فرماندار اسفراین با اشاره به جاری شدن سیل در این شهرستان در بعد از ظهر روز گذشته گفت: در حال حاضر تمامی راه های روستایی این شهرستان باز هستند و در این حوزه هیچ مشکلی وجود ندارد.

طاهر رستمی افزود: سیلاب جاری شده در روز گذشته به بخش کشاورزی این استان خسارت وارد کرد که هنوز رقم آن مشخص نشده است.

وی با بیان اینکه از دو روز قبل از جاری شدن سیل، بخشی از آب سد بیدواز رها سازی شد، ادامه داد: این امر برای قرار گرفتن سیلاب های روز گذشته در مخزن سد بوده است.

رستمی اظهار کرد: در حال حاضر 11 میلیون و 300 متر مکعب آب در سد بیدواز ذخیره شده است و این سد هنوز تا حدود 14 میلیون متر مکعب ظرفیت را دارد تا سیلاب را در خود ذخیره سازی کند.

سیل خوراک پالایشگاه کرمانشاه را قطع کرد

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب گفت: جاده دسترسی به واحد بهره برداری خوراک پالایشگاه نفت کرمانشاه بر اثر سیل مسدود است.

سعید ناصری پور، در خصوص اخباری مبنی بر خسارت سیل به میادین نفتی ماله کوه و سرکان واقع در ۱۵ کیلومتری پلدختر و مشکل پیش آمده برای تأمین خوراک پالایشگاه نفت کرمانشاه اظهار داشت: خوراک پالایشگاه نفت کرمانشاه از جنوب نفت‌شهر و میدان سرکان مال کوه پلدختر تأمین می‌شود.

وی افزود: هم اکنون به علت رانش کوه و سیل مسیر جاده دسترسی به واحد بهره برداری و مسیر دسترسی چاه بسته شده است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب در خصوص اقدام صورت گرفته برای رفع این مشکل گفت: از ۷۲ ساعت گذشته از طریق کوهستان ۱۳ کیلومتر جاده شوسه را احداث کرده‌ایم که طی آن دسترسی به واحد صورت گرفته است.

وی بیان داشت: هم اکنون نیز ما و همکاران شرکت ملی نفت عازم به منطقه عملیاتی سرکان ماله کوه هستیم و با توجه به رانش کوه سعی می‌کنیم که خیلی سریع در هفته‌های آتی مسیر دسترسی به چاه و مرمت خطوطی که به علت رانش کوه از بین رفته‌اند، را انجام دهیم و واحد راه اندازی شود و خوراک پالایشگاه کرمانشاه را بتوانیم تأمین کنیم.

سرریز سد وشمگیر آق‌قلا کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: سرریز سد وشمگیر با توجه به انحراف آب به سمت آب بندان شیلات و بنیاد، شهید مدنی کاهش یافت.

علی نظری اظهار کرد: این آبگیری‌ها با هدف کاهش دبی خروجی از سرریز سد وشمگیر که به سمت شهر آق قلا جریان دارد، انجام شده است.

وی افزود: هم اکنون سد وشمگیر حجمی معادل 40 میلیون متر مکعب ذخیره آب دارد و سر ریز آن معادل 71 متر مکعب بر ثانیه است.
برچسب ها: آبگرفتگی مناطق مسکونی حاشیه کارون در اهواز ، آبگرفتگی بخش‌هایی از شهرک شماره 2 اهواز ، خسارت منازل مسکونی شعیبیه ، مناطق سیل زده ، سیل زده های خوزستان ، سد دز ، سد کرخه ، دزفول، شوشتر، شوش، اهواز، دشت آزادگان، حمیدیه و سوسنگرد ، مدیریت بحران ، مهار سیلابها ، تاسیسات نفتی و برقی اطراف اهواز ، ورود آب به هورالعظیم ، خسارات سیل در لرستان ، خسارات سیل ، خسارات ناشی از سیل در خرم آباد و پل دختر ، خسارات سیل در همدان ، خسارات سیل در خوزستان ، خسارات سیل در ایلام ، خسارات ناشی از سیل پلدختر ، خسارات ناشی از سیل ، خسارات سیل در کرمانشاه ، خسارت سیل ، سیل و آب گرفتگی ، سیل ، سیل لرستان ، سیل خوزستان ، سیل گلستان ، سیل در پلدختر ، سیلاب ، سیل زدگان ، سیل در شمال کشور ، سیل مازندران ، سیلاب ، سیلاب در معمولان ، سیلاب در خوزستان ، سیلاب در گلستان ، سیلاب در لرستان ، سیلاب در شهر معمولان ، سیلاب لرستان ، سیلاب در استان لرستان ، سیلاب در مسیرها ، شهر معمولان ، سیلاب استان لرستان ، آخرین وضعیت سیلاب لرستان ، آخرین وضعیت سیلاب در استان لرستان ، وضعیت سیل در استان خوزستان ، آخرین وضعیت سیل در استان خوزستان
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری