کد خبر: ۲۲۰۵۱۵
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۵
ظرفیت سد کرخه رو به پایان است/ هدایت ناگهانی سیلاب کرخه به شهر اهواز / /تخلیه بیمارستان سلامت اهواز/ پایداری و سلامت کامل بدنه سد کرخه/ آسیب دیدن 4600 خانه در خوزستان/ ۹۷ درصد مخازن سدهای خوزستان پر شده است/تخلیه منازل اهواز صحت ندارد /تکذیب آلودگی آب شوشتر در پی وقوع سیل
سیل فروردین ماه، مازندران، گلستان، فارس و لرستان را در نوردیده و در بحرانی حالت به خوزستان رسیده و بسیاری از شهرهای آن را در وضعیت اضطراری قرارداده است.

به گزارش اعتدال، از چند روز گذشته دستور تخلیه شهرها و روستاهای زیادی صادر شده و مردم در کمپ‌های اسکان اضطراری مستقر شده‌اند.

وضعیت سیل در استان خوزستان


خوزستان تا بامهای روستا در آب فرو رفته و تنها سر نخلهای بلند قدش پیداست. خیلی از روستاییان حاشیه رودخانه دز و کرخه و کارون با وجود مقاومت در مقابل ترک روستا، در نهایت به اردوگاههای مشخص شده از سوی مدیریت بحران خوزستان پناه آوردند و با نگرانی به آینده نامعلوم زندگی شان می‌اندیشند، مقابل اردوگاهها بیتوته کرده اند و از نیارهایشان همچون مواد غذایی، پوشاک، لوازم بهداشتی، دستشویی، چادر و تجهیزات امدادی می گویند.

 بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی مدیریت بحران خوزستان، تاکنون و در پی بالا آمدن دبی رودخانه های منتهی به خوزستان و احتمال آبگرفتگی روستاها و شهرهای اطراف این رودخانه ها، 182 روستا تخلیه شده و  از این تعداد روستای تخلیه شده، 61 روستا دچار آبگرفتگی شده‌اند.

تا این لحظه به 4600 واحد مسکونی آسیب وارد شده و 33 هزار و 500 واحد مسکونی نیز در معرض خطر قرار دارند؛ همچنین حدود 30 هزار نفر در 47 اردوگاه اسکان اضطراری اسکان یافته‌اند و امکانات و خدمات مورد نیاز برای آنها فراهم شده است.

از ان طرف با وجود شایعاتی که درباره ناپایداری سد کرخه در پی افزایش آورد رود مطرح شد، مسئولان ذیربط به مردم اطمینان داده اند که سیلاب ورودی به خوزستان مدیریت شده و سد کرخه شرایط پایداری دارد تا آنجا که گفته شده آورد بخش سیلابی رودخانه‌های استان هشت میلیارد و 700 میلیون مترمکعب بوده که 3 میلیارد و ۴۶۰ میلیون متر مکعب از این میزان در مخازن سدها، نگهداری و مابقی آن رهاسازی شده است.


خروجی سد کرخه کاهش یافت

ساعت 20 امشب (دوشنبه) ورودی آب به دریاچه سد کرخه 2 هزار و 100 و خروجی آن یک هزار و 800 مترمکعب برثانیه بوده است.

در ساعت 12 امروز نیز ورودی به سد کرخه 2 هزار و 240 و خروجی این سد 2 هزار و 400 مترمکعب درثانیه بود. حجم ذخیره این سد ظهر امروز 6 میلیارد مترمکعب بوده که امشب به 5.9 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

دبی خروجی سد کرخه که صبح روز 12 فروردین 956 متر مکعب برثانیه بود، از ظهر 13 فروردین به 2 هزار مترمکعب برثانیه افزایش یافته بود. خروجی این سد 16 فروردین به 2 هزار و 200 مترمکعب برثانیه و در 17 فروردین ماه به 2 هزا رو 500 مترمکعب درثانیه نیز افزایش یافت. بعد از آن تا امروز روی 2 هزار و 400 مترمکعب درثانیه ثابت مانده بود.

به گفته حکمی مشاور مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، متوسط خروجی سد کرخه در حالت عادی 400 تا 500 مترمکعب برثانیه بوده، اما در سال های اخیر بسیار کم بود و با توجه به خشکسالی طولانی در 10 سال گذشته، برای نخستین بار که خروجی آن به 150 مترمکعب برثانیه رسیده بود، با مشکل روبه رو شده بود.

آنطور که کارشناسان گفته اند ظرفیت عبوری رودخانه کرخه در سال های گذشته یک هزار مترمکعب برثانیه بوده که امسال به دلیل رسوب گذاری و دخل و تصرف ها، به حدود 500 مترمکعب برثانیه رسیده و افزایش خروجی سد، آبگرفتگی روستاهای بسیاری را به دنبال داشته، به طوری که حتی شهر اهواز را نیز امروز تحت تاثیر قرار داده است.

ورودی و خروجی سد دز به نسبت ظهر امروز که یک هزار و 730 مترمکعب درثانیه بوده تغییری نداشته است. حجم آن نیز همچنان 2.4 میلیارد مترمکعب است.

همچنین ورودی به سد گتوند علیا در همین ساعت یک هزار و 146 و خروجی آن 904 مترمکعب درثانیه است که نسبت به صبح امروز کاهش نشان می دهد. ظهر امروز این سد یک هزار و 136 مترمکعب درثانیه ورودی و یک هزار و 379 مترمکعب درثانیه خروجی داشته و ذخیره آن 4.1 میلیارد مترمکعب است.

دبی کارون در اهواز نیز در ساعت 20 امروز همچنان سه هزار و 200 مترمکعب در ثانیه است.

سیلاب فعلا اهواز را تهدید نمی کند

فرماندار اهواز اظهار داشت: در حال حاضر سیلاب رودخانه های کارون و کرخه شهر اهواز را تهدید نمی کند.

جمال عالمی نیسی افزود: سیلاب کرخه تا نزدیکی میدان میوه و تره بار اهواز و ورزشگاه الغدیر پیشروی کرده است.

وی با بیان اینکه غرب شهر اهواز از 2 مسیر تحت تاثیر طغیان ناگهانی رودخانه کرخه است، اظهار داشت: سیلاب رودخانه کرخه از سمت روستاهای الهایی و الباجی و نیشکر دهخدا، به سمت اهواز جاری شد، بر همین اساس در نشست دیشب به دستور استاندار، مقرر شده است که قرارگاه خاتم احداث خاکریز برای جلوگیری از پیشروی این سیلاب را انجام دهد.
 
فرماندار اهواز افزود: سیلاب کرخه از مسیر «کانال چمران» نیز شب گذشته تا ورودی اهواز در جاده اندیمشک رسیده بود.

عالمی نیسی توضیح داد: «کانال چمران» که از سد تنظیمی حمیدیه (رودخانه کرخه) آبگیری می شود، دیروز و در پی سرریز این سد، آب را از طریق «کانال سلمان» به سمت اهواز هدایت کرد.

وی اضافه کرد: آب این کانال بعد از سرریز، وارد جاده اهواز- اندیمشک (ورودی اهواز) شد اما قبل از ورود به شهر اهواز کنترل شد.

به گفته وی سیلاب کرخه از این مسیر، تا غرب اهواز و نزدیکی مناطق سه راهی خرمشهر و کیانشهر نفوذ کرد اما وارد خانه های مردم نشده است.

عالمی نیسی خاطر نشان کرد: از نیمه های شب گذشته، آب به یک زهکش در پشت منطقه عین 2 اهواز منحرف شده و عملیات انسداد کانال چمران آغاز شد که تا کنون دو سوم آن انجام شده و تا آخر وقت امروز به پایان می رسد.

وی تاکید کرد: حجم آب در حال حاضر در این کانال کمتر شده و جای هیچگونه نگرانی نیست.

عالمی نیسی همچنین دبی رودخانه کارون در مقطع اهواز را امروز سه هزار و 200 مترمکعب درثانیه عنوان کرد و گفت: تاکنون مشکلی در اهواز از بابت افزایش جریان رودخانه نداشتیم و در صورتی که سیل بندها مقاومت کنند، جای هیچگونه نگرانی نخواهد بود.

در پی طغیان رودخانه های دز، کرخه و کارون، تاکنون دستور تخلیه هفت شهر و بیش از 180 روستای خوزستان صادر شده و تا کنون 78 روستا را سیلاب گرفته است. به گفته وزیر کشور 400 هزار نفر در خوزستان در معرض سیلاب هستند.

جاده ترانزیتی شوش به اهواز امروز نیز مسدود است و مسیر اهواز- ملاثانی- شوشتر به عنوان جایگزین معرفی شده است.

بر اساس اعلام جمعیت هلال احمر خوزستان، 152 تیم برای امدادرسانی به سیل زدگان تشکیل و 47 اردوگاه برای اسکان تشکیل شده که 30 هزار و 400 نفر در آنها سکونت یافته اند.


‌استاندار خوزستان: سد کرخه پر شد

استاندار خوزستان ‌آخرین وضعیت سدهای استان را تشریح کرد و گفت: ورودی و خروجی سد دز کاهش پیدا کرده، اما سد کرخه پر شد و باید فکری کنیم چون پایین دست تحمل این حجم از خروجی آب را ندارد.

غلامرضا شریعتی درباره آخرین وضعیت بحران سیل در استان اظهار داشت: ورودی و خروجی سد دز کاهش پیدا کرده ‌و ‌ کارون تا حدودی کاهش پیدا کرده است.

‌وی با بیان اینکه ورودی و خروجی کرخه همچنان ‌ثابت و بالا مانده ‌که باید فکری کنیم چون پایین دست تحمل این حجم از خروجی را ندارد، افزود: سد کرخه پر شده و باید برنامه‌ریزی کنیم بلکه بتوانیم تصمیم دیگری بگیریم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: درباره برخی شهرها از جمله سوسنگرد، بستان، رفیع، کوت سید نعیم، ابوحمیضه و حمیدیه از جنبه احتیاطی و پیشگیرانه تصمیم گرفتیم تخلیه شوند که به ساکنان مناطق در معرض خطر این موضوع اعلام شد.

وی ادامه داد: لازم است زنان، خردسالان و سالمندان محل را در این شهرها ترک کنند و جوانان هم می توانند در محل مستقر باشند که در صیانت از شهر در برابر سیلاب به ما کمک کنند.

استاندار خوزستان اظهار داشت: در ارتباط با اهواز و کارون در حال حاضر 3200 متر مکعب بر ثانیه از آن آب رد می‌شود و سیل‌بندها را تقویت کرده‌ایم با این حال در شیبان سیل بند شکسته شد و فرماندار برای احتیاط از مردم خواست شیبان را تخلیه کنند اما سیل بند در حال ترمیم است.

وی عنوان کرد: در اهواز مسئله خاصی نداریم و این آبگرفتگی هم از سد کرخه و از طریق کانال سلمان روی داده که باید جلوگیری کنیم و مدیر و کارشناسان آب و برق قول داده اند تا امشب آن را کنترل و مدیریت کنند. همچنین دستگاه های ذیربط هم برای کمک به سازمان آب و برق مامور شده اند که مشکل خاصی نباشد.

ظرفیت سد کرخه رو به پایان است

استاندار خوزستان گفت: با توجه به اینکه ورودی سد کرخه کاهش پیدا نکرده یا کاهش قابل توجهی نداشته است، خروجی سد بالا رفته است و ظرفیت سد نیز رو به پایان است. این مساله، شرایط را برای برخی شهرها و روستاهای پایین‌دست سخت کرده است.

غلامرضا شریعتی اظهار کرد: تقریبا 120 روستای خوزستان درگیر سیل هستند. برخی مردم برخی روستاها منتقل شده‌اند. برخی روستاها نیز در معرض سیل قرار دارند و برخی شهرها نیز در معرض تهدید هستند.

وی افزود: با توجه به اینکه ورودی سد کرخه کاهش پیدا نکرده یا کاهش قابل توجهی نداشته است، خروجی سد بالا رفته است و ظرفیت سد نیز رو به پایان است. این مساله، شرایط را برای برخی شهرها و روستاهای پایین‌دست سخت کرده است.

استاندار خوزستان گفت: از چند روز گذشته دستور تخلیه برخی شهرها داده شده است. روستاهایی نیز وجود دارد که هنوز تخلیه نشده‌اند اما امدادرسانی به این روستاها در حال انجام است. در برخی روستاها نیز علی رغم محاصره شدن روستا، مردان در روستا مانده‌اند و در پشت‌بام‌ها چادر زده‌اند که ما به این افراد رسیدگی کرده و از آنها مراقبت می‌کنیم که تا حد امکان مشکلی برای آنها پیش نیاید. این افراد توصیه‌های ما را نپذیرفته‌اند اما راضی شده‌اند که زنان، کودکان و سالمندان را خارج کنند.

شریعتی در خصوص وضعیت امدادرسانی تصریح کرد: اقلام مورد نیاز تا حد امکان در اختیار مردم قرار می‌گیرد البته به دلیل گستردگی مناطق سیل‌زده ممکن است نقایصی نیز در کار باشد اما در حال برنامه ریزی هستیم تا این نقایص نیز رفع شوند. غذا و آب به وفور وجود دارد اما ممکن است در توزیع نقایصی باشد که این‌ نقایص را نیز رفع می‌کنیم.

وی درباره لزوم هدایت مناسب سیلاب‌ها گفت: رودخانه کرخه به تالاب هورالعظیم ختم می‌شود و رودخانه‌های کارون و دز به خلیج فارس می‌ریزند و بخشی از آب این رودخانه‌ها نیز به تالاب شادگان می‌ریزد. مارون نیز به تالاب شادگان ختم می‌شود. باید این مسیرها را نظم دهیم و آنها را مجددا احیا کنیم.ارائه خدمات مشاوره‌ای به سیل‌زدگان خوزستانی

مدیر مرکز علوم رفتاری دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: دانشگاه شهید چمران اهواز با همکاری انجمن روانشناسی ایران، خدمات مشاوره به سیل‌زدگان ارائه می‌دهد.

عباس امان‌اللهی اظهار کرد: 50 روانشناس و مشاور با تحصیلات کارشناسی ارشد از دانشگاه شهید چمران اهواز، امروز (19 فروردین‌ماه) در قالب گروه‌هایی به مناطق سیل‌زده اعزام می‌شوند. این گروه‌ها با همکاری انجمن روانشناسی ایران و مرکز علوم رفتاری دانشگاه شهید چمران اهواز تشکیل شده‌اند.

اعزام گروهی از دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز به مناطق سیل‌زده

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه در فراخوان اعلام شده از سوی دانشگاه 400 نفر از دانشجویان برای امدادرسانی اعلام آمادگی کردند، گفت: صبح امروز، نوزدهم فروردین‌ماه 98 گروهی از دانشجویان پسر عضو کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی دانشجویی، تشکل‌های اسلامی و دیگر علاقه‌مندان برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان، به شهرستان حمیدیه عزیمت کردند.

عبدالرحیم هوشمند اظهار کرد: در فراخوانی که دانشگاه اعلام کرده بود، در مدت کوتاهی حدود 400 نفر از دانشجویان برای امداد و کمک کردن به حل مشکلات سیل زدگان ثبت‌نام کردند. صبح امروز، نوزدهم فروردین‌ماه 98 گروهی از دانشجویان پسر عضو کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی دانشجویی، تشکل‌های اسلامی و دیگر علاقه‌مندان برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان، به شهرستان حمیدیه عزیمت کردند.

وی افزود: تلاش کردیم بیشتر از اهوازی‌ها با توجه به توانایی‌هایی که در کمک به سیل‌زدگان دارند برای کار دعوت کنیم. با هلال‌احمر نیز تماس‌هایی داشته‌ایم تا در صورت نیاز این نیروها را در اختیار هلال احمر قرار دهیم. این دانشجویان به منظور کمک به ستاد پشتیبانی هلال احمر برای تخلیه، بسته‌بندی، بارگیری و توزیع کمک‌های غیر نقدی در بین سیل‌زدگان که بخشی از آن‌ها از سوی دانشگاهیان این دانشگاه جمع‌آوری شده بود، اعزام شدند.

اطلاعیه هواشناسی خوزستان در خصوص بارندگی پیش رو

اداره‌کل هواشناسی خوزستان با اشاره به پیش‌بینی بارندگی اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در اطلاعیه شماره 4 امروز (19 فروردین ماه) اداره‌کل هواشناسی خوزستان آمده است: " تاثیر ناپایداری‌های متناوب تا اواسط یکشنبه هفته آینده سبب افزایش ابر، رگبارهای باران، رعد و برق و تندبادهای لحظه‌ای و تگرگ خواهد شد.

تخلیه 210 روستای خوزستان / آسیب به 62 هزار واحد مسکونی

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: از زمان وقوع سیلاب تاکنون 210 روستا در خوزستان به صورت کلی و جزئی تخلیه شده است.

کیامرث حاجی‌زاده از آبگرفتگی 78 روستا در سطح خوزستان خبر داد و اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار تعداد روستاهای تخلیه شده در روز گذشته 182 روستا بود که این تعداد امروز به 210 روستا رسید.

وی با بیان اینکه 48 اردوگاه جهت اسکان اهالی این روستاها در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این اردوگاه‌ها در اهواز، باوی، شوشتر، الهایی، بستان، حمیدیه، شوش، دشت ازادگان، هویزه، شادگان، کارون برپا شده‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان بیان کرد: همچنین 62 هزار واحد مسکونی در سیلاب دچار آسیب شده‌اند و 51 هزار واحد مسکونی نیز در معرض خطر هستند.

انتقال 2600 سیل‌زده خوزستانی توسط بالگردها و قایق‌های هلال احمر

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان از انتقال 2 هزار و 600 سیل زده به مناطق امن توسط بالگردها و قایق‌های هلال احمر خوزستان خبر داد.

صادق سلامت اظهار کرد: از چهارم تا نوزدهم فروردین‌ماه بیش از 2 هزار و 600 فرد سیل‌زده در مناطق مختلف خوزستان توسط چهار فروند بالگرد و 11 فروند قایق به مناطق امن منتقل شده‌اند.

وی افزود: این افراد از مناطق سیل‌زده شهرستان‌های شوشتر، شوش، اهواز، دشت آزادگان، حمیدیه و دزفول به مناطق امن و اردوگاه های اسکان اضطراری و موقت انتقال یافته‌اند.

محور اهواز – آبادان بازگشایی شد

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان گفت: با تلاش‌های صورت گرفته، محور اهواز- آبادان و بالعکس باز شد.

غلامعباس بهرامی نیا اظهار کرد: محور اهواز - آبادان و بالعکس که به دلیل آبگرفتگی پل بحره مسدود شده بود با تلاش عوامل راهداری بازگشایی شد.

وی افزود: این مسیر در محدوده پل بحره، دوطرفه است و تردد به صورت روان در حال انجام است.

وزیر آموزش و پرورش وارد خوزستان شد

  سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش برای بازدید از مناطق سیل‌زده خوزستان، به این استان سفر کرده است.
 
سید محمد بطحایی امروز، دوشنبه (19 فروردین‌ماه) در سفری یک روزه و به منظور بازدید از مناطق سیل‌زده به خوزستان سفر کرده است.
 
سفر به منطقه شعیبیه شوشتر و بازدید از روند اسکان مردم سیل‌زده در مدارس، پیگیری روند ادامه تحصیل دانش‌آموزان سیل‌زده و برطرف کردن موانع تحصیل این دانش‌آموزان، بررسی ابعاد خسارت‌های وارده به فضاهای آموزشی آموزش و پرورش خوزستان در مناطق سیل‌زده و دیدار با فرهنگیان در کمپ‌هایی که آموزش و پرورش برای سیل زدگان اختصاص داده است، از برنامه‌های سفر وزیر آموزش و پرورش در خوزستان است.

علت مشکل پس‌زدگی فاضلاب در شهر اهواز


معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، مشکل پس‌زدگی فاضلاب در شهر اهواز را ناشی از دو سه نقطه بحرانی در این شهر به دلیل ریزش شبکه‌های فاضلاب دانست و افزود: برای مهار این مشکل دو پروژه اضطراری تعریف شده و طبق برنامه زمانبندی قرار است امروز عملیات اجرایی آن به اتمام برسد.

حمیدرضا کشفی اظهار کرد: در ابتدای وقوع سیل در خوزستان تعداد ۱۰۸۰ روستا با قطعی آب مواجه بودند که خوشبختانه با اقداماتی که انجام شد، این تعداد اکنون به ۱۷۰ روستا رسیده است.

کشفی با بیان اینکه در رابطه با تأمین آب شهر اهواز مشکل خاصی وجود ندارد، گفت: گرچه کدورت آب طرح غدیر مقداری بالاتر از حد معمول رفته، اما خوشبختانه تاکنون در رابطه با تأمین آب شرب این شهر خللی به‌وجود نیامده و با مدیریت انجام شده ان شاالله مشکلی هم پیش نخواهد آمد.

وزیر کشور: وضعیت شهر اهواز هیچ‌گونه جای نگرانی ندارد

وزیر کشور که به منظور ارزیابی آخرین وضعیت وقوع سیلاب در برخی از مناطق استان خوزستان به اهواز سفر کرده است، گفت:‌ وضعیت شهر اهواز هیچ‌گونه جای نگرانی ندارد و باثبات و پایدار می باشد .

عبدالرضا رحمانی فضلی در این باره گفت: شب گذشته سیلاب از یکی از کانال های انتقال آب رودخانه کرخه که از حاشیه شهر اهواز عبور می کرد به برخی معابر حاشیه ای شهر اهواز سرایت کرد که بلافاصله دستگاه‌های اجرایی و امدادی نسبت به رفع مشکل وارد عمل شدند و در حال حاضر وضعیت به طور کامل در کنترل می باشد.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه  بحران در برخی از مناطق استان خوزستان که دچار سیلاب هستند به طور کامل از سوی تمامی دستگاه‌های اجرایی و امدادی در حال کنترل و تحت مدیریت می باشد افزود: بر اساس گزارش‌های دریافتی امروز از برخی مناطق استان خوزستان، شاهد کاهش سیلاب هستیم و انشاالله تا امشب مشکل حاشیه شهر اهواز نیز مرتفع خواهد شد.

تقریبا 120 روستای خوزستان درگیر سیل هستند

استاندار خوزستان گفت: با توجه به اینکه ورودی سد کرخه کاهش پیدا نکرده یا کاهش قابل توجهی نداشته است، خروجی سد بالا رفته است و ظرفیت سد نیز رو به پایان است. این مساله، شرایط را برای برخی شهرها و روستاهای پایین‌دست سخت کرده است.

غلامرضا شریعتی اظهار کرد: تقریبا 120 روستای خوزستان درگیر سیل هستند. برخی مردم برخی روستاها منتقل شده‌اند. برخی روستاها نیز در معرض سیل قرار دارند و برخی شهرها نیز در معرض تهدید هستند.

استاندار خوزستان گفت: از چند روز گذشته دستور تخلیه برخی شهرها داده شده است. روستاهایی نیز وجود دارد که هنوز تخلیه نشده‌اند اما امدادرسانی به این روستاها در حال انجام است. در برخی روستاها نیز علی رغم محاصره شدن روستا، مردان در روستا مانده‌اند و در پشت‌بام‌ها چادر زده‌اند که ما به این افراد رسیدگی کرده و از آنها مراقبت می‌کنیم که تا حد امکان مشکلی برای آنها پیش نیاید. این افراد توصیه‌های ما را نپذیرفته‌اند اما راضی شده‌اند که زنان، کودکان و سالمندان را خارج کنند.

شریعتی در خصوص وضعیت امدادرسانی تصریح کرد: اقلام مورد نیاز تا حد امکان در اختیار مردم قرار می‌گیرد البته به دلیل گستردگی مناطق سیل‌زده ممکن است نقایصی نیز در کار باشد اما در حال برنامه ریزی هستیم تا این نقایص نیز رفع شوند. غذا و آب به وفور وجود دارد اما ممکن است در توزیع نقایصی باشد که این‌ نقایص را نیز رفع می‌کنیم.

وی درباره لزوم هدایت مناسب سیلاب‌ها گفت: رودخانه کرخه به تالاب هورالعظیم ختم می‌شود و رودخانه‌های کارون و دز به خلیج فارس می‌ریزند و بخشی از آب این رودخانه‌ها نیز به تالاب شادگان می‌ریزد. مارون نیز به تالاب شادگان ختم می‌شود. باید این مسیرها را نظم دهیم و آنها را مجددا احیا کنیم.

دستور تخلیه شهر شیبان / تخلیه روستاهای عنافچه

فرماندار باوی از صدور دستور تخلیه شهر شیبان در پی شکسته شدن سیل‌بند این شهر خبر داد.

منوچهر ورناصری با اشاره به دستور تخلیه شهر شیبان اظهار کرد: با توجه به بالا رفتن دبی آب، یکی از سیل‌بندهای شهر از دو نقطه شکست و دیگر نتوانستیم آن را مهار کنیم.

در حال احداث سیل‌بند در پشت شهر شیبان هستیم اما برای احتیاط و اینکه مشکلی برای مردم پیش نیاید، ترجیح دادیم ریسک نکنیم  و منتظر خسارت سیل‌بند دوم نمانیم.

ورناصری خاطرنشان کرد: آب هنوز از شهر فاصله دارد و سیل‌بندی که شکسته شده است از شهر فاصله دارد اما روستاهای دهستان عنافچه مشکلاتی دارند. بسیاری از این روستاها را تخلیه کرده‌ایم و تعدادی نیز اکنون در محاصره آب هستند.

وی افزود: اعلام شده است مردم تا جایی که امکان دارد، شیبان را تخلیه کنند. اکنون نیز روی سیل‌بند دوم کار می کنیم که بتوانیم آب را مهار کنیم. این دستور تخلیه برای احتیاط است و می‌خواهیم اگر برای سیل‌بند دوم که در حال احداث است، مشکلی پیش آمد، حداقل خسارت جانی نداشته باشیم.

فرماندار باوی با اشاره به شرایط شهر شیبان در میان رودخانه‌های دز و کارون گفت: "بند قیر" در بالادست ملاثانی محل تلاقی دو رود دز و کارون است و هر دو رودخانه از کنار شهر شیبان رد می‌شوند.

وزیر کشور وارد خوزستان شد

وزیر کشور برای بازدید هوایی و میدانی از شرایط مناطق تحت تاثیر سیل خوزستان ساعتی پیش وارد استان شد.

رحمان‌فضلی که روز جمعه نیز برای بررسی مناطق دچار خوزستان به استان سفر کرده بود، امروز نیز برای نظارت مستقیم بر روند مدیریت بحران سیل در خوزستان وارد استان شد.

هدایت ناگهانی سیلاب کرخه به شهر اهواز / انتقال آب به کانال‌های انحرافی

شهردار اهواز با اشاره به اینکه شب گذشته به صورت ناگهانی بخش زیادی آب به صورت سیلاب از کانال‌های کرخه به سمت اهواز هدایت شد، گفت: بخش عمده آب به سمت کانال‌های انحرافی منتقل شده است.

منصور کتانباف اظهار کرد: در شرق و غرب رودخانه کارون در محدوده و حریم شهر اهواز 62 کیلومتر طول ساحل وجود دارد. در این مدت در تلاش بودیم که دیوارهای حفاظتی را تحکیم کنیم و کار پایداری و نگهداشت آنها را به خوبی انجام شود.

وی افزود: تاکنون در حریم اهواز، ورود آب به شهر را نداشته‌ایم.

کتانباف اظهار کرد: هرچند با توجه به اینکه همه مسیر دفع فاضلاب به سمت رودخانه است و بعضا مسیر انتقال آب به رودخانه زیر تراز آب است، شرکت آبفا در زمینه دفع فضلاب با مشکلاتی مواجه شده است که با همکاری همه دستگاه‌ها در صدد رفع آن هستیم.

شهردار اهواز با اشاره به حادثه شب گذشته گفت: شهر اهواز در حوضه آبریز رودخانه‌های دز و کارون است و تنها در غرب شهر و در حریم شهر در حوضه رودخانه کرخه هستیم. شب گذشته به صورت ناگهانی بخش زیادی آب به صورت سیلاب از کانال‌های کرخه به سمت اهواز هدایت شد و یک اتفاق نادر رخ داد.

وی افزود: از شب گذشته تاکنون در تلاش هستیم که بتوانیم این آب‌ها را مدیریت کنیم. بخش عمده آن مدیریت شده و به سمت کانال‌های انحرافی منتقل شده است. بخش کمی از آب باقیمانده است که همکاران ما در حال مهار آن هستند.

کتانباف ادامه داد: سازمان آب و برق گفته است تا ساعات پایانی امشب این مساله رفع خواهد شد.

شهردار اهواز هدایت این آب به سمت کانال‌های انحرافی از حدود ساعت یک بامداد آغاز شد و آب‌ها را به سمت کانال جوفر منحرف کردیم. بخشی از آب نیز از بالادست به سمت زمین‌های رها شده منحرف شد. بخش باقیمانده را نیز دوستان باید از سرچشمه مهار کنند.

وی افزود: تاکنون در اهواز ورود آب از رودخانه به سمت شهر را نداشته‌ایم. به جز در بلوارهای ساحلی و زیرپل‌ها که خط القعر است که آن هم فاضلابی است که قدرت دفع آن کمتر است.

شهردار اهواز با اشاره به آبگرفتگی پلیس راه قدیم اهواز - اندیمشک نیز گفت: آبی که در پلیس راه می‌بینیم و دوستان ما در کیانشهر نگران آن هستند، حاصل همان حادثه شب گذشته و هدایت آب کرخه به سمت اهواز است. این کانال آب هیچگاه از سمت حمیدیه به سمت اهواز آوردی نداشته است و همیشه به سمت حمیدیه و دشت آزادگان بوده است.

وی ادامه داد: این کانال یک کانال دفاعی بوده است که در دوران دفاع مقدس آب را از کارون به سمت کرخه می‌برده است که شب گذشته برعکس عمل کرده است.

کتانباف افزود: از مردم می‌خواهم اخبار را از مراجع رسمی دنبال کنند. در فضای مجازی نیز دوستان تلاش کنند در جامعه التهاب ایجاد نکنند. خوزستان تنها استانی است که به عنوان استان بحران‌زده معرفی شده‌ایم. در چند استان سیل داشتیم اما هیچ یک از استان‌ها عنوان بحران اعلام نشد و دلیل این مساله نیز پیچیدگی خاص روان‌آب‌ها و مدیریت سدها در خوزستان است.

انتقال هوایی مادر باردار از اردوگاه اسکان موقت شوش به اهواز

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از انتقال هوایی یک زن زائو از اردوگاه اسکان موقت آهودشت شوش به اهواز خبر داد.

علی خدادادی اظهار کرد: صبح امروز یک زن زائو در    اردوگاه اسکان موقت آهودشت شوش دچار وضعیت نامطلوب شد که پس از مراجعه به مرکز بهداشت منطقه و نبود امکانات درمان، توسط بالگرد هلال احمر خوزستان با همراهی تیم اورژنس به مرکز درمانی اهواز انتقال یافت.

اقدامات اضطراری برای حل مشکل فاضلاب به سرعت در حال انجام است

سرپرست شرکت آب و فاضلاب اهواز گفت: اقدامات اضطراری در بحث حل مشکل فاضلاب اهواز با نظارت اعضای ستاد مدیریت بحران شرکت مهندسی آبفا کشور به سرعت در حال انجام است.

صادق حقیقی پور اظهار کرد: اقدامات اعضای ستاد مدیریت بحران شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در راستای اجرای طرح‌های اضطراری آبفا اهواز برای مهار پس زدگی فاضلاب در معابر شهری همزمان با افزایش حجم و دبی رودخانه کارون ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه اعضای این ستاد در راستای نظارت مستقیم بر اقدامات پدافندی تا حصول نتیجه رضایت بخش در استان خوزستان مستقر هستند، افزود: با توجه به اهمیت موضوع دفع بهداشتی فاضلاب در شرایط بحرانی، حصول اطمینان از اتمام و تکمیل به موقع طرح‌های اضطراری براساس زمان بندی پیش بینی شده ستاد مدیریت بحران شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در حال انجام است.

حقیقی پور تصریح کرد: از اینکه در مناطقی مساله گرفتگی و سرریز فاضلاب  پیش آمده پوزش طلبیده و معضلات به زودی مرتفع خواهند شد.

اسکان تاکنون 47 هزار سیل‌زده خوزستانی در اردوگاه‌ها

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به اسکان تاکنون 47 هزار نفر در اردوگاه‌ها گفت: مناطقی از شهرستان‌های شوشتر، اهواز، دشت آزادگان، شوش، باوی، حمیدیه، کارون و شادگان به شدت متأثر از سیلاب‌اند.

صادق سلامت با اشاره به امدادرسانی‌های جمعیت هلال احمر خوزستان در مناطق سیلابی اظهار کرد: از چهارم فروردین‌ماه تا صبح هجدهم فروردین‌ماه شهرستان‌های بهبهان، لالی، گتوند، ایذه، شوشتر، باغملک، هفتکل، آبادان، شادگان، هویزه، رامهرمز، اندیمشک، اندیکا، باوی، مسجدسلیمان، دزفول، شوش، اهواز، دشت آزادگان و کارون متأثر از سیل شده‌اند.

وی افزود: در برخی از شهرستان‌ها، سیل فروکش کرده و در برخی از مناطق هنوز سیل و تبعات آن وجود دارد. مناطقی از شهرستان‌های شوشتر، اهواز، دشت آزادگان، شوش، باوی، حمیدیه، کارون و شادگان به شدت متأثر از سیلاب‌اند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: تاکنون به 8 هزار و 415 خانوار شامل 40 هزار و 57 نفر امدادرسانی شده است.

وی با اشاره به امدادرسانی به روستاییان محصور در سیلاب، بیان کرد: تاکنون 2 هزار و 79 نفر از اهالی روستاهای محصور در آب انتقال یافته‌اند. همچنین از ابتدای وقوع سیل تاکنون بیش از 30 هزار نفر در 47 اردوگاه اسکان داده شده‌اند. هم‌اکنون جمعیت حاضر در اردوگاه‌ها 11 هزار نفر است.

سلامت عنوان کرد: یکی از مشکلات امدادرسانی، روستاهایی هستند که دچار سیل‌گرفتگی شده‌اند اما برخی از روستاییان هنوز در این روستاها ساکن هستند. با توجه به تعداد زیاد اردوگاه‌ها، ارسال اقلام امدادی و غذایی به این روستاهای محصور در آب امدادرسانی را با مشکلاتی مواجه کرده است.

وی ادامه داد: یکی از راه‌حل‌های این موضوع، ارتباط با دهیاران روستاها است تا اقلام مورد نیاز افراد باقی‌مانده در روستاها اعم از چادر، پتو و غذای گرم به صورت روزانه در اختیار دهیارهای مربوطه قرار بگیرد.‌

تخلیه بیمارستان سلامت اهواز / انتقال بیماران به بیمارستان گلستان


رئیس بیمارستان گلستان اهواز با اشاره به تخلیه و انتقال بیماران بیمارستان سلامت در پی خطر آبگرفتگی گفت: اولین گروه از بیماران بیمارستان سلامت، به بیمارستان گلستان رسیدند.

دکتر میثم معزی اظهار کرد: با توجه به احتمال آبگرفتگی بیمارستان سلامت و بنا بر تصمیم ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی اهواز، بیمارستان سلامت تخلیه و بیماران با اتوبوس‌آمبولانس فوریت‌ها به بیمارستان گلستان منتقل شدند.

وی افزود: با هماهنگی واحدها و بخش‌های مربوطه، هم‌اکنون این بیماران در حال بستری شدن هستند و پیگیری درمان آنان در اسرع وقت و با تمام قوا در دستور کار قرار دارد.

تخلیه منازل اهواز صحت ندارد / جلوگیری از ادامه نشت در سیل‌بندهای شهر

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با بیان اینکه دبی رودخانه کارون رو به تثبیت و سپس کاهش خواهد بود، گفت: خبرها و یا صوت منتشر شده در خصوص تخلیه منازل اهواز صحت ندارد و در صورت لزوم موضوع اطلاع‌رسانی می‌شود.

علیرضا عالیپور با اشاره به صوت منتشر شده در خصوص تخلیه منازل برخی مناطق اهواز اظهار کرد: یکی از غواصان سازمان آتش نشانی خود را در جایگاه مسئول معرفی و عنوان کرده است اینکه مسئولان می‌گویند جای نگرانی وجود ندارد را جدی نگیرید و منازل خود را تخلیه کنید که موجب نگرانی مردم شده است. در حالی که این فرد در جایگاه رصد اخبار نیست.

وی افزود: اخبار تنها در ستاد مدیریت بحران و به صورت لحظه‌ای تبادل می‌شود. مسئولان وظیفه نجات مردم را دارند و اگر لزوم به جابه‌جایی باشد از آن ابایی نیست.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: یکی از توصیه‌های مسئولان این است که هنگام دستور تخلیه منازل، حتما مردم نسبت به جابه‌جایی اقدام کنند. در صورت نیاز به جابه‌جایی صراحتا موضوع اطلاع‌رسانی می‌شود.

عالیپور با اشاره به خبرهای منتشر شده در خصوص شکسته شدن سه سیل‌بند در اهواز، گفت: تنها در سه نقطه آب از بین خاکریزها نشت کرده بود که سریعا در این زمینه اقدام کردیم و مشکل خاصی نبود.

وی با بیان اینکه پیک دبی رودخانه شب گذشته بود، عنوان کرد: هیچ خطری اهواز را تهدید نمی‌کند.

آبرسانی به مردم گوریه شوشتر با تانکر در حال انجام است

مدیرعامل آبفای خوزستان با اشاره به خسارت سیل به تاسیسات آب و فاضلاب در شهر گوریه استان خوزستان گفت: در حال حاضر پنج تانکر توزیع آب شرب سالم در شهر گوریه مستقر شده و آبرسانی به مردم از این طریق در حال انجام است.

صادق حقیقی‌پور اظهار کرد: از این تعداد تانکر توزیع آب شرب، 2 تانکر در کمپ‌ها، 2 تانکر در مرکز شهر و یک تانکر برای تامین 24 ساعته آب شرب مستقر شده است.

وی ادامه داد: آبفای خوزستان تاکنون 10 هزار لیتر آب معدنی در شهر گوریه از توابع شهرستان شوشتر توزیع کرده است. عملیات آبرسانی به شهرهای سیل‌زده به‌صورت 24 ساعته انجام می‌شود و در این شهر هیچ‌گونه مشکل کمبود آب وجود ندارد.

اختصاص 20 قایق به مناطق سیل‌زده خوزستان از محل کمک‌های آلمان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از اختصاص 20 فروند قایق برای امدادرسانی به مناطق سیل‌زده خوزستان از محل کمک‌های کشور آلمان به ایران خبر داد.

 علی خدادادی اظهار کرد: با توجه به اینکه آبگرفتگی روز گذشته افزایش پیدا کرد، بیشتر روستاهای بخش بروایه و بخشی از روستاهای حمیدیه در محاصره سیل قرار دارند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان ادامه داد: از روز گذشته طرح ویژه‌ای با کمک استانداری خوزستان و اداره‌کل امور روستایی اجرا شد تا به روستاییانی که تمکین نکرده‌اند و به دلیل تعلقاتی که دارند می‌خواهند در روستاها حضور داشته باشند، نیازمندی‌ها از طریق دهیاری‌ها منتقل شود.

وی افزود: از روز گذشته اقدامات در این خصوص آغاز شد و با هفت فروند بالگردی که در اختیار داریم، نیازهای معیشتی و چادرهای مسافرتی در اختیار دهیاران و بخشداران قرارداده شد. بخشی از این کار روز گذشته انجام شد و امیدواریم امروز این کار تمام شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: از طریق کمک‌هایی که از سوی کشور آلمان در اختیار جمعیت هلال احمر ایران قرار گرفته، قرار است امروز 20 فروند قایق در اختیار خوزستان قرار دهند. این قایق‌ها احتمالا امروز به دست ما می‌رسد تا بتوانیم در برخی مناطق محاصره شده از این قایق‌ها استفاده کنیم.

خدادادی در خصوص نیازهای مردم سیل‌زده گفت: مردم با حمایت‌های خود به ما کمک می‌کنند. آب معدنی از نیازهای ما است زیرا در این شرایط مصرف آب تمیز می‌تواند در بهداشت فردی و عمومی این مناطق و عدم انتقال بیماری‌های واگیردار و به خصوص در کودکان بسیار موثر باشد. پوشاک، شیشه شیر، کنسروجات، چادرهای مسافرتی، پتو و موکت نیز از دیگر نیازهای مردم هستند.

تکذیب آلودگی آب شهری شوشتر در پی وقوع سیل

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر در پی مطرح شدن شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر آلوده شدن آب شهری به دنبال وقوع سیل و ماندن لاشه حیوانات در آب، گفت: این شایعات بی‌اساس و کذب محض است.

دکتر نایب فدایی اظهار کرد: سلامت آب، روزانه با کلرسنجی (حداقل ١٦ نوبت در طول ٢٤ ساعت) و تعیین ph و نمونه میکروبی و شیمیایی توسط کارشناسان بهداشت محیط پایش می‌شود.

وی افزود: بیش از ۶۰ مرکز جامع سلامت، پایگاه و خانه بهداشت در تمام نقاط شهرستان، روزانه و به طور مستمر سلامت آب شهری را مورد پایش و سنجش قرار می‌دهند. تمام این سنجش‌ها در سامانه‌های وزارت بهداشت ثبت می‌شود. همچنین آزمایشات میکروبی آب آشامیدنی شهری و کلرینه بودن آن نشان از سلامت آب و قابل شرب بودن آن است.

تامین داروی بیماران تالاسمی سیل‌زده خوزستان

مدیرعامل انجمن تالاسمی خوزستان با اشاره به از دست رفتن داروی برخی بیماران تالاسمی در جریان سیل، گفت: داروهای بیماران تالاسمی مناطق سیل‌زده تامین شده است.

مریم خوش‌اخلاق، اظهار کرد: بیماران تالاسمی هشدارهای مدیریت بحران را جدی بگیرند و زمانی که اعلام می‌شود یک منطقه باید تخلیه شود مقاومت نکنند زیرا بیماران تالاسمی مانند دیگر افراد سالم نمی‌توانند سریع خود را نجات دهند.

وی افزود: برخی بیماران تالاسمی با وقوع سیل داروهای خود را از دست داده‌اند اما داروهای بیماران تالاسمی مناطق سیل‌زده تامین شده است.

مدارس شوش و شاوور تا پایان هفته تعطیل‌اند

بنابر اعلام فرمانداری شوش، مدارس شوش و شاوور تا پایان هفته تعطیل‌اند.

براساس اعلام فرمانداری شوش، با توجه به مشکلات ناشی از سیلاب اخیر، کلیه مدارس این شهرستان‌ها در تمامی مقاطع تحصیلی تا پایان هفته جاری تعطیل هستند.

سیاری: با اتحاد و همدلی از بحران عبور می‌کنیم

فرمانده قرارگاه امداد ذوالفقار ارتش در خوزستان با اشاره به عبور ملت ایران از تمامی بحران‌ها در چهل سال اخیر، گفت: با اتحاد و همدلی از بحران کنونی نیز عبور می‌کنیم.

امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در بازدید از بخش ابوجلال جنوبی در کنار رودخانه کرخه از توابع شهرستان سوسنگرد در جمع مردم، گفت: با اتحاد و همدلی می‌توانیم از این بحران عبور کنیم، همچنان که در طول این چهل سال پس از انقلاب توانسته‌ایم از بحران‌های زیادی عبور کنیم.

وی افزود: کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های مختلف خوزستان در حال امدادرسانی به مردم هستند و ما تا آخرین لحظه در کنار مردم هستیم و تمام تجهیزات و نیروی انسانی خود را در کنترل سیل احتمالی پای کار آورده‌ایم.

زیر آب رفتن 14 تاسیسات آبرسانی روستایی شوشتر/ قطع آب 44 روستا

مدیر امور آبفا روستایی شهرستان شوشتر از زیر آب رفتن و از مدار خارج شدن 14 تاسیسات ابرسانی روستایی این شهرستان بر اثر سیلاب خبر داد.

ارژنگ محمدی اظهار کرد: بر اثر سیلاب 14 تاسیسات آبرسانی روستایی شهرستان شوشتر به زیر آب رفته و از مدار بهره برداری خارج شدند. بر اثر این اتفاق آب 44 روستا با جمعیتی بالغ بر 13 هزار نفر بطور موقت قطع شده است.

محمدی ادامه داد: در حال حاضر آبرسانی به اهالی شریف این روستاها از طریق تانکر سیار و توزیع آب بسته بندی انجام می شود.

تعطیلی مدارس کارون تا پایان هفته

با اعلام فرمانداری کارون مدارس این شهرستان تا پایان هفته تعطیل هستند.

بنا بر اعلام فرمانداری کارون، با توجه به مشکلات ناشی از آبگرفتگی‌ها و سیلاب‌های اخیر، کلیه مدارس این شهرستان در تمامی مقاطع تحصیلی تا پایان هفته جاری تعطیل هستند.

در این بین در پی بالا آمدن سطح آب و افزایش دبی رودخانه کرخه، و اطلاعیه اخیر ستاد مدیریت بحران استان خوزستان، جهت تخلیه روستاها و مناطق شهری حمیدیه، مردم روستاهای اطراف حمیدیه به تپه‌ها و شن زارها پناه بردند.

۹۷ درصد مخازن سدهای خوزستان پر شده است/پایداری و سلامت کامل بدنه سد کرخه

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: در حال حاضر حدود ۹۷ درصد مخازن سدهای استان خوزستان پر شده است.

"فرهاد ایزدجو" آورد بخش سیلابی رودخانه‌های استان را هشت میلیارد و 700 میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: ۳ میلیارد و ۴۶۰ میلیون متر مکعب از این میزان در مخازن سدها نگهداری و مابقی آن رهاسازی شده است.

وی ادامه داد: آورد طبیعی رودخانه‌های استان خوزستان از ابتدای سال آبی ۹۸-۹۷ (اول مهرماه) تاکنون ۲۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب بوده که از این مقدار حدود ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون متر مکعب از مخزن سدها خارج شده است.

ایزدجو با تاکید بر پایداری و سلامت کامل بدنه سد مخزنی کرخه تصریح کرد: هم‌اکنون ورودی به سد کرخه دوهزار و ۲۸۷ مترمکعب در ثانیه و خروجی آن دو هزار و ۴۷۶ مترمکعب در ثانیه است.

تردد در محور اهواز - شوش برای کلیه خودروها ممنوع شد

رئیس پلیس راه خوزستان از اعمال ممنوعیت تردد در محور اهواز - شوش برای کلیه خودروها خبر داد.

سرهنگ رضا دولتشاهی با اشاره به اینکه از ظهر امروز تردد در محور اهواز - شوش به دلیل آبگرفتگی برای خودروهای سبک ممنوع شده بود، اظهار کرد: به دلیل بالا آمدن سطح آب، تردد در محور اهواز به شوش و بالعکس برای کلیه خودروهای سبک و سنگین ممنوع است.


آخرین وضعیت سیلاب در لرستان

خسارات وارده ناشی از سیلاب لرستان هنوز در دست بررسی بوده و تمام نهادهای دولتی و مردمی به ویژه هلال احمر سعی در رفع مشکلات بوجود آمده دارند اما هنوز وضعیت استان به ویژه پلدختر و معمولان عادی نشده است این درحالیست که در روز گذشته تصمیم گرفته شده تا موکبهای اربعین در شهرهایی که اضطرار بیشتری دارند مستقر شوند و همچنین جاده جدیدی در مسیر خرم آباد- پلدختر احداث شود که مخالفان و موافقانی به همراه داشت در ادامه اخبار مرتبط با حادثه تاسف بار سیلاب لرستان را می خوانیم.


پاکسازی دوره چگنی به مدیریت بحران استان همدان واگذار شد

استاندار لرستان گفت: پاکسازی شهر دوره چگنی از گل ولای ناشی از سیلاب به مدیریت بحران استان همدان واگذار شد.

دکتر سید موسی خادمی روز دوشنبه در دیدار با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری همدان اظهار کرد: استاندار همدان در بحران سیل لرستان چندین بار تماس گرفته و ضمن ابراز همدردی آمادگی خود را نسبت به کمک رسانی به مردم سیل‎زده اعلام کرد.

وی افزود: اتفاق که رخ داد برخی از نقاط قوت و ضعف کشور را آشکار کرد، تاسیساتی بسیاری در لرستان تخریب شد.

خادمی یادآور شد: زیرساخت‌های بسیاری در حاشیه رودخانه کشکان احداث شده که و با وقوع سیل همه آنها تخریب شده است.

استاندار لرستان تاکید کرد: در حوزه پدافند غیرعامل باید اقدامات کارشناسی وتخصصی صورت بگیرد.

خادمی بیان کرد: علی رغم وجود مشکلات بسیار مردم در سختی‌ها به هم اعتماد داشته و در کنار هم هستند که این مهم در کنار همکاری مسئولان در جبران خسارت سیل‌زدگان بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه وقوع سیل با این شدت در تاریخ لرستان بی‌سابقه بود، ادامه داد: از همه استان‌های کشور کمک‌ها و امدادگرانی به لرستان اعزام و ارسال شده که این مهم اتفاق خوبی بوده و در ایجاد روحیه امید در بین مردم سیل‌زده تاثیرگذار است.

استاندار لرستان افزود: مدیریت بحران همدان همچنین نیازمندی‌های شهرهای پلدختر و معمولان را تامین خواهد کرد.

خادمی گفت: امیدواری با کمک استان همدان بخشی از خسارات ناشی از سیل را جبران کنیم.

برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان 15 هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تاکنون 15 نفر در این سیل جان خود را از دست داده‌اند.

مردم هشدارها را جدی بگیرند

فرماندار سلسله گفت: مردم هشدارها را جدی بگیرند.

شریف خسروی اظهار کرد: چندین روستای این شهرستان در معرض رانش هستند و هشدارهای لازم به ساکنان داده شده است.

وی ادامه داد: رانش شوخی‌بردار و تماشایی نیست و اگر ساکنان احساس خطر کردند بلافاصله باید از محل دور شوند و در کمپ‌ها مستقر شوند.

خسروی تصریح کرد: در این راستا، کمپ‌های هلال احمر در شهرستان دایر شده و نیروهای امدادی به طور 24 ساعت آماده خدمات‌رسانی هستند.

فرماندار سلسله تاکید کرد: متاسفانه مردم هشدارها را جدی نمی‌گیرند و همین موضوع را در سیل اخیر نیز شاهد بودیم.

وی اظهار کرد: انتظار داریم مردم به محض اینکه احساس کردند رانش شروع شده هرچه سریع‌تر به کمپ‌های هلال احمر بروند.

پرداخت کمک هزینه معیشت به سیل‌زدگان پلدختر و معمولان

رئیس کمیته امداد کشور به پرداخت کمک هزینه معیشت به مددجویان سیل‌زده تحت پوشش این نهاد در پلدختر و معمولان اشاره کرد و گفت: به خانواده‌های یک نفره ۳۲۰ هزار و به خانواده‌های ۵ نفره یک میلیون تومان پرداخت می‌شود.

پرویز فتاح در شورای اداری معمولان، اظهار کرد: با نگران کردن مردم چیزی به دست نمی‌آید و باید اخبار به‌صورت اصولی و درست ارسال شود.

وی با ذکر این مطلب که ایران به‌ لحاظ خدمت‌رسانی و روحیه جهادی نسبت به کشورهای پیشرفته جلوتر است، اضافه کرد: نکات مثبت و اقدامات امدادی انعکاس داده شود این در حالی‌است که کمک به سیل‌زدگان امتحان الهی است.

فتاح ضمن تقدیر از فعالیت‌های امدادی، تصریح کرد: زیرساخت‌های شهر معمولان خسارت دیده است کمااینکه فعالیت‌های عمرانی و بازسازی خسارات زمان‌بر است.


رئیس کمیته امداد کشور به پرداخت کمک هزینه معیشت به سیل‌زدگان پلدختر و معمولان اشاره کرد و افزود: به تمام خانوارهای تحت پوشش به تفکیک یک نفره ۳۲۰ هزار و ۵ نفره یک میلیون تومان پرداخت می‌شود.

وی با ذکر این مطلب که ساختمان‌های خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد با رعایت حریم رودخانه ساخته خواهد شد، ادامه داد: خانه‌های خسارت دیده نیز توسط کمیته امداد تعمیر خواهد شد.

فتاح به تامین لوازم خانگی خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد اشاره کرد و افزود: ۱۶۰۰ خانه مددجویان کمیته امداد تحت پوشش بیمه هستند و خسارت آنان پرداخت می‌شود.

معاون وزیر صمت:

اگر جایابی واحدهای صنعتی علمی بود اینقدر خسارت نداشتیم


معاون وزیر صمت گفت: اگر جایابی واحدهای صنعتی علمی بود اینقدر خسارت نداشتیم.

قبادیان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از خساراتی که استان به خاطر سیل اخیر دیده متاسفیم و همدردی وزارت صمت را در این باره اعلام می‌کنم.

وی با بیان اینکه خسارات و اتفاقات افتاده را در سه بخش مورد بررسی قرار می‌دهیم، افزود: در ابتدای هر کاری باید خسارات وارد آمده به واحدهای صنعتی و صنفی مورد ارزیابی قرار گیرند و برآورد درستی داشته باشیم تا در راستای جبران بخشی از این آسیب‌ها که مربوط به صنعت و معدن است اقدامات لازم انجام شود.

قبادیان بخش دوم خسارات را مربوط به زیرساخت‌ها، شرکت‌ها و خدمات مردمی عنوان کرد و گفت: روز گذشته بازدیدی از واحدهای صنفی و صنعتی سیل‌زده استان به عمل آمد.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه برآورد اولیه خسارات وارد شده به صنوف و صنعت به عمل آمده است، اضافه کرد: طبق این برآوردها حدود ۲۰۰ میلیارد تومان سیل به بخش صمت خسارت وارد آورده است و البته این مقدار بیشتر نیز خواهد بود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون بیشتر توجهات به سمت پلدختر معطوف شده است، افزود: برای بررسی دقیق‌تر میزان خسارات طی روزهای آینده اقدام خواهیم کرد.

قبادیان ادامه داد: بیش‌ترین میزان خسارات مربوط به صنوف استان بوده و بین ۶۰ تا ۷۰ درصد به آنها آسیب وارد آمده است.

نماینده ویژه وزیر صمت در بازدید از خسارات سیل لرستان گفت: آسیب‌های جدی مالی، معنوی و روحی به صاحبان این واحدها وارد آمده است.

وی تصریح کرد: برای جبران خسارات و پرداخت تسهیلات و بیمه راهکارهایی آماده کردیم و قرار است بعد از بازدید این مناطق پیشنهادات را به دولت ببریم.

قبادیان بیان کرد: اگر لازم باشد پیشنهاد می‌دهیم‌ که از صندوق ذخیره ملی برداشت شود و در صورت لزم از مقام معظم رهبری خواسته می‌شود.

معاون وزیر صمت اظهار کرد: معتقدم باید کمک‌های بلاعوض قابل توجهی به این واحدها داده شود چراکه تا مدت‌ها امکان بازپرداخت تسهیلات را ندارند.

وی با بیان اینکه اگر جایابی و مکان این واحدها علمی و مهندسی شده بود اینقدر خسارت نمی‌دیدیم، ادامه داد: در این رابطه عزم جدی وجود دارد تا از ظرفی‌های علمی کشور استفاده کنیم.

قبادیان با اشاره به اینکه طرح توانمندسازی و توسعه اشتغال پایدار را داریم، گفت: حتما به صورت علمی و باآگاهی و تدبیر بیشتر زیرسازها را بازسازی می‌کنیم.

بستری شدن بیمه‌شدگان سیل‌زده بدون نیاز به دفترچه

معاون درمان سازمان بیمه سلامت از بستری شدن بیمه‌شدگان سیل‌زده بدون نیاز به دفترچه خبر داد.

ادیانی بیان کرد: برای گرفتن خدمات سرپایی در اسرع وقت دفترچه‌ها به صورت رایگان صادر می‌شود.

وی یادآور شد: ساکنان مناطق سیل‌زده لرستان که دفترچه درمانی آنها مفقود شده برای بستری شدن و یا گرفتن خدمات سرپایی درمانی داشتن کد ملی کفایت می‌کند.

به گفته معاون درمان سازمان بیمه سلامت کشور دفترچه‌های درمانی بیمه‌شدگان مناطق سیل زده اگر مفقودشده باشد به صورت رایگان صادر خواهد شد.

تشکیل ۹ تیم سلامت روان در مناطق سیل‌زده لرستان

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تشکیل ۹ تیم سلامت روان در مناطق سیل‌زده لرستان خبر داد.

علی اسدی بیان کرد: به دنبال حادثه ناگوار سیل اخیر در استان، گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی با هماهنگی و همکاری دفتر سلامت روان معاونت بهداشت، اقداماتی را در حوزه سلامت روان انجام دادند.

وی اعلام آماده‌باش به تمام کارشناسان سلامت روان شاغل در حوزه دانشگاه، تشکیل جلسه آموزشی و توجیهی برای تمام کارشناسان سلامت روان با هدف هماهنگی در راستای اقدامات موردنیاز روانی اجتماعی برای آسیب دیدگان، بازدید مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی دانشگاه از مناطق سیل‌زده پل‌دختر، معمولان و روستاهای آسیب‌دیده به‌منظور ارزیابی اولیه از سطح آسیب و واکنش‌های روانی مردم پس از حادثه، تشکیل ۹ تیم سلامت روان (۱۸ روانشناس) و استقرار آن‌ها در شهرهای خرم‌آباد، پل‌دختر و معمولان، استقرار ۵ کارشناس سلامت روان در شهرستان الیگودرز، دو کارشناس در شهر ازنا و دو روانشناس در شهرستان کوهدشت اقدامات دیگر در این راستا هستند

این مسئول اضافه کرد: هماهنگی با سازمان‌های همکار در حوزه سلامت روان جهت اقدام یکسان در راستای مداخلات روانی اجتماعی به استناد ابلاغیه برنامه جامع بازتوانی روانی در حوادث از طرف وزارت کشور، تهیه و توزیع پیام‌های سلامت روان با مضامین آشنایی مردم با علائم و نشانه‌های استرس، اضطراب، ترس و واکنش‌های روانی ناشی از حادثه در افراد به‌ویژه کودکان و زنان باردار، حضور کارشناسان سلامت روان در کنار مردم آسیب‌دیده و ارائه خدمات اولیه روان‌شناختی به افراد نیازمند، هماهنگی با حوزه غذا و دارو جهت توزیع و ارسال داروهای موردنیاز روان‌پزشکی برای بیماران روانی و اعتیاد، هماهنگی با روان‌پزشک مشاور علمی برنامه سلامت روان دانشگاه جهت ارائه خدمات سلامت روان در مناطق آسیب‌دیده نیز تاکنون در این راستا انجام شده است.

امدادرسانی به بیش از 65 هزار سیل‌زده در لرستان

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان از امدادرسانی  به بیش از 65 هزار سیل‌زده در استان خبر داد.

صارم رضایی اظهار کرد: بارندگی شدید در سطح استان و طغیان رودخانه‌ها، سیل و آب‌گرفتگی منازل روستایی و شهری خسارات زیادی به جا گذاشت.

وی افزود: تعداد امدادرسانی شده‌ها ۱۳ هزار و ۷۵۴ خانوار بوده که جمعاً ۶۵ هزار و ۴۵۹ نفر بوده و تعداد افراد اسکان داده شده ۱۷ هزار و 32 نفر است.

این مسئول با بیان اینکه تیم‌های عملیاتی امداد و نجات و  تیم واکنش سریع استان در حال امدادرسانی هستند، اضافه کرد: از زمان شروع یعنی پنجم فروردین‌ماه تاکنون تیم‌های عملیاتی ۱۹ استان کشور در قالب ۲۶ تیم عملیاتی در کنار امدادگران هم استانی فعالیت می‌کنند.

وی در ادامه گفت: در این عملیات 46 دستگاه موتور لجن‌کش، ۷۸ خودرو کمک‌دار، ۳۷ دستگاه آمبولانس، بیش از ۱۴۵ نفر نیروی عملیاتی در قالب ۵۷ تیم عملیاتی و ۹۱۳ پرسنل و داوطلب در حال امدادرسانی به سیل‌زدگان در تمام مناطق استان می‌باشند.

رضایی تصریح کرد: حوزه امداد بلافاصله بعد از ارزیابی و بازدید از مناطق آسیب‌دیده اقدام به توزیع چادر، پتو، موکت و همچنین بسته‌های مواد غذایی در بین حادثه‌دیدگان مناطق سیل‌زده و همچنین مناطق کوهستانی گرفتارشده در برف و کولاک الیگودرز کردند.

وصل آب شرب 743 روستای سیل‌زده لرستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: آب شرب 743 روستای سیل‌زده استان از دومین سیل فروردین تاکنون وصل شده است.

 مهندس علیرضا کاکاوند افزود: در سیل اخیر 796 روستای استان با مشکل قطع آب و تخریب تأسیسات مواجه شده‌اند.

وی تصریح کرد: با تلاش‌های انجام شده تنها 53 روستای سیل‌زده استان با مشکل مواجه هستند که کارشناسان و نیروهای این شرکت به‌صورت شبانه‌روزی برای وصل آن در تلاش هستند.

این مسئول تصریح کرد: شرکت آبفار لرستان با به‌کارگیری 37 اکیپ عملیاتی و آب‌رسانی با 30 تانکر سیار توانسته‌اند ضمن وصل کردن آب 83 درصد روستاهای مشکل‌دار، نیازهای ضروری روستانشینان را در خصوص آب‌رسانی تأمین کنند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شهرستان چگنی با 19 روستا و پل‌دختر با 16 روستا بیشترین مشکل را دارند که در صورت تأمین برق می‌توان به روستاهای شهرستان چگنی آب‌رسانی کرد.

کاکاوند افزود: یک دستگاه دیزل ژنراتور برای تأمین برق در روستاهای شهرستان چگنی آماده‌شده تا در اسرع وقت با راه‌اندازی آن، مشکل آب روستاهای این شهرستان رفع شود.

زمین لرزه بروجرد را لرزاند


زمین لرزه ای به بزرگی ۳و یک دهم ریشتر در عمق 8 کیلومتری ساعت 10 و 47 دقیقه و 25 ثانیه بروجرد را لرزاند.

مرکز این زمین لرزه اشترینان اعلام شده است.

تاکنون گزارشی از خسارت احتمالی این زمین لرزه اعلام نشده است.


بازگشایی گردنه گله بادوش الیگودرز بعد از دو ماه

فرماندار الیگودرز از بازگشایی گردنه گله بادوش بعد از دو ماه خبر داد.

حمید کشکولی خاطرنشان کرد: بعد از پایان بارش‌ها راه ارتباطی 290 روستا با مرکز شهرستان قطع بود.

وی با بیان اینکه از استان‌های یزد، مرکزی، اصفهان و همدان کمک گرفتیم، افزود: ماشین‌آلات در مسیر مستقر هستند و راهشکافی و ترمیم ابنیه از دو روز پیش آغاز شده است.

کشکولی با اشاره به مسدود بودن گردنه گله بادوش، تصریح کرد: این گردنه تا امروز عصر بعد از دو ماه انسداد، بازگشایی خواهد شد و راه ارتباطی ما با شول‌آباد و بیش از 140 روستا باز خواهد شد.

فرماندار الیگودرز با اشاره به اینکه اصفهان استان معین الیگودرز است، افزود: تاکنون به 2000 خانوار آذوقه رسانده شده و از امروز نیز با کمک جمعیت هلال احمر، امدادرسانی هوایی به مناطق صعب‌العبور آغاز می‌شود.

وی یادآور شد: در بین شهرستان‌های استان، الیگودرز بیشترین روستاها را دارد که راه دسترسی ندارند و در مناطق صعب‌العبور هستند.


آخرین وضعیت شبکه گاز در استان لرستان

شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد که گاز مشترکان سیل‌زده بخش غربی شهر پلدختر پس از پایان عملیات شبانه‌روزی نشت‌یابی طی روز گذشته وصل شده است.

پس از وقوع سیل در استان لرستان برای جلوگیری از بروز حوادث ثانویه، گاز تعدادی از مشترکان قطع شد، اما در دو روز گذشته و پس از وصل شدن گاز در همه شهرهای این استان، عملیات نشت‌یابی و بازیابی تأسیسات گازی برای وصل کردن گاز بخش غربی شهر پلدختر که به‌طور کامل زیر آب و گل‌ولای رفته بود، آغاز و سرانجام گاز این بخش از شهر نیز وصل شده است.

به گفته غلامرضا لطفعلیان - مدیرعامل شرکت گاز استان لرستان - هم‌اکنون گاز میدان شهدا، رسالت شمالی، کوچه‌های رسالت ۱، ۲، ۳ و ۴ کوی بهداشت، کوی شهرداری، خیابان انقلاب شمالی و کوچه‌های این خیابان، محله‌های دردیا و کلمانکره، میدان رهبر و بلوار رهبری و سلمان فارسی وصل شده است و با برطرف شدن مسائل ایمنی، گاز باقی محله‌ها نیز وصل می‌شود.

پیش از این نیز گاز بخش شرقی پلدختر با گرفتن انشعابی از خط ششم سراسری گاز وصل و مشکل قطعی گاز ۴۰۰۰ مشترک این بخش برطرف شده بود؛ گاز در روستای سراب حمام به عنوان بزرگ‌ترین روستای استان لرستان با ۵۰۰۰ مشترک نیز وصل شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان لرستان با بیان این‌که گاز روستای چم‌گردله نیز وصل شده است، اظهار کرد: کارکنان شرکت گاز لرستان برای وصل گاز چند روستا در منطقه پران پرویز پلدختر، به‌وسیله بالگرد از رودخانه عبور و پس از وصل گاز روستاهای منطقه در بازگشت شبانه، چند کیلومتر را پیاده‌روی کردند.

پیش از این از سوی مسؤولان اعلام شده بود که در بخش غربی شهر پلدختر به دلیل آبگرفتگی شدید و تخریب روستاها امکان وصل شدن گاز منازل وجود ندارد و گاز مشترکان ١٨ روستای شهر معمولان وصل بوده و در ١٤ روستای این شهر به دلیل تخریب شدید و یا شدت آب زیاد امکان وصل شدن گاز وجود نداشت.

گاز همه شهرهای استان لرستان وصل شد

پیش از این مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از تکمیل فرآیند اتصال گاز شهرهای دوره، چگنی و معمولان در لرستان خبر داده و گفته بود به این ترتیب، اکنون به جز چند روستا که با آبگرفتگی شدید و تخریب روبه‌رو شده‌اند، گاز همه شهرها و روستاهای استان لرستان وصل شده است.

بنا بر اعلام وزارت نفت، حسن منتظر تربتی در تشریح جزئیات عملیات اتصال گاز در شهرهای یادشده گفته بود: با وجود آب‌گرفتگی شدید، گاز شهر معمولان و ۲۲ روستای آن تا ساعت ۱۸ روز چهارشنبه (۱۴ فروردین‌ماه) و گاز شهرهای دوره و چگنی و روستاهای آنها نیز تا ساعت یک بامداد پنجشنبه (۱۵ فروردین‌ماه) وصل شد. او یادآور شده بود که بخش غربی پلدختر و حدود پنج روستای شهر معمولان، معدود مناطقی است که به دلیل حجم قابل توجه آبگرفتگی و تخریب‌های پیش آمده، هنوز امکان وصل گاز در آن‌ها فراهم نشده و اظهار امیدواری کرده بود که با رفع مشکلات، قطعی گاز این مناطق نیز به‌زودی رفع شود.

اختصاص ۲۰۰ کانکس برای تحصیل دانش‌آموزان در مدارس سیل‌زده لرستان

مدیرکل آموزش‌وپرورش از اختصاص ۲۰۰ کانکس برای تحصیل دانش‌آموزان در مدارس سیل‌زده لرستان خبر داد.

رضا زینی‌وند در بازدید از کانکس‌های ارسالی به استان گفت: با توجه برآورد اولیه اداره کل آموزش‌وپرورش خسارات وارده به مدارس مناطق سیل‌زده، برای جایگزینی کلاس‌هایی که در اثر سیل تخریب و قابل استفاده نیستند از سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور تعداد ۲۰۰ کانکس درخواست شد.

وی بیان کرد: تا الآن ۵۰ کانکس توسط این سازمان خریداری و حدود ۵۰ کانکس هم توسط ادارات کل آموزش‌وپرورش و ادارات کل نوسازی مدارس استان‌ها تهیه شده و در حال انتقال به استان هستند.

زینی‌وند مقدم گفت: اولین محموله شامل ۲۵ کانکس وارد استان شده و از فردا انتقال آن‌ها جهت استقرار در شهرها و روستاهای مربوطه شروع خواهد شد.

وی افزود: همه تلاش ما این است که زمینه شروع فعالیت آموزشی دانش‌آموزان در همه مناطق آسیب‌دیده از سیل تا روز ۲۴ فروردین فراهم شود.

در شهرستان الیگودرز ۱۰ روستا بی‌برق است

مدیر توزیع برق الیگودرز گفت: در شهرستان، ۱۰ روستا بی‌برق است.

مهندس سرلک بیان کرد: از مجموع روستاهای بی‌برق شده ناشی از سیل در شهرستان، ۱۰ روستا بی‌برق مانده است.

وی ادامه داد: تمامی روستاهای بی‌برق که در اثر سیل شبکه‌های توزیع آن‌ها خسارت‌دیده بود با احداث و بازسازی شبکه‌ها برق آن‌ها وصل شد.

سرلک اظهار کرد: فقط ده روستا باقی‌مانده که به دلیل عدم راه دسترسی فعلاً امکان برق‌دار شدن آن‌ها وجود ندارد.

وی اضافه کرد: ۹ روستا در بخش زز و ماهرو و یک روستا در بخش ذلقی وجود دارد که حتی امکان راه گشایی آن‌ها هم واقعاً سخت است و ما منتظریم جاده بازگشایی شود و آن‌ها را برق‌دار کنیم.


۲۰ هزار خانوار از مددجویان دچار خسارت شده‌اند

رئیس کمیته امداد گفت: تاکنون ۲۰ هزار خانوار از مددجویان تحت حمایت این نهاد دچار خسارت شده‌اند.

 پرویز فتاح در نشست با استاندار از حمایت‌های این نهاد در جبران خسارت آسیب دیدگان سیل خبر داد و افزود: امروز همه کشور برای کمک به سیل‌زدگان بسیج شده است.

وی با اشاره به خدمات مناسب این نهاد به مددجویان آسیب‌دیده از سیل لرستان گفت: برابر ارزیابی انجام شده تاکنون ۲۰ هزار خانوار از مددجویان تحت حمایت این نهاد دچار خسارت شده‌اند

وی به خسارت‌های وارده به مسکن، لوازم‌خانگی اشاره کرد و یادآور شد: تأمین لوازم منزل مددجویان توسط این نهاد انجام می‌شود.

فتاح به آسیب‌های وارده به فضای کسب‌وکار و اشتغال اشاره  و اضافه کرد: تسهیلات اشتغال پرداخت‌شده توسط این نهاد که دچار آسیب شده‌اند بدون تشریفات اداری استمهال شده و برای ایجاد شغل جدید از ۲۰ تا ۵۰ میلیون وام توسط صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت پرداخت می‌شود.

رئیس کمیته امداد به تخصیص ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات کارگشایی در مرحله اول به سیل‌زدگان اشاره کرد و افزود: این تسهیلات به‌صورت قرض‌الحسنه در اختیار متقاضیان با قید فوریت و ضمانت آسان پرداخت می‌شود.

فتاح به ارسال کمک‌های جمع آوری شده توسط کمیته امداد سراسر کشور برای سیل‌زدگان اشاره کرد و افزود: تاکنون ۳۰ کامیون مواد خوراکی، البسه، پتو، چادر و اقلام امدادی بین سیل‌زدگان استان توزیع شده و علاوه بر آن ۱۰ هزار پتو، ۲ هزار تخته فرش، ۱۷ هزار متر موکت و ۲ هزار لوازم‌خانگی برای مددجویان سیل‌زده استان تأمین شده است.

رئیس کمیته امداد به نقش کمک‌های مردمی در جبران خسارت‌های سیل‌زدگان اشاره کرد و افزود: مردم عزیز ایران تاکنون ۴۳۰ میلیارد ریال به این نهاد کمک کردند که از این مبلغ ۲۳۰ میلیارد ریال به‌صورت کالا و ۲۰۰ میلیارد به‌صورت نقدی اهدا شده ود ر حال توزیع بین آسیب دیدگان است.

امدادرسانی و لایروبی با ۱۷۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: ۱۷۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی بنیاد مشغول امدادرسانی و لایروبی هستند.
 
مسعود رضایی در حاشیه بازدید از عملیات امدادی ماشین‌آلات راه‌سازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاک‌سازی و لایروبی معابر سطح  شهر پل‌دختر، اظهار کرد: ۱۷۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی بنیاد مسکن  انقلاب اسلامی در استان لرستان مشغول خدمت‌رسانی هستند.
 
وی تصریح کرد: با توجه به‌شدت وقوع سیل و حجم بالای سیلاب در شهرستان پل‌دختر، تعداد ۱۰۶ دستگاه در این شهرستان مستقرشده‎اند.
 
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان خاطرنشان کرد: با اتمام امدادرسانی و لایروبی معابر، عملیات آواربرداری از واحدهای تخریبی را شروع خواهیم کرد.
 
رضایی اضافه کرد: برای احداث واحدهای شهری حدود ۸۲ میلیون تومان در نظر گرفته شده که از این میزان ۱۷ میلیون تومان بلاعوض بوده و مابقی آن تسهیلات با کارمزد حداقلی و قرض‌الحسنه است.
 
وی بیان کرد: برای احداث واحدهای روستایی نیز حدود ۷۰ میلیون تومان پیش‌بینی‌شده که از این میزان ۱۵ میلیون تومان بلاعوض است.

بازگشایی محور پل‌دختر به معمولان

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان گفت: با همت یگان‌های مهندسی سپاه محور پل‌دختر به معمولان بازگشایی شد.

عباس شرفی بیان کرد: جاده اصلی پل‌دختر به معمولان با تلاش و همت جهادی یگان‌های مهندسی سپاه ترمیم و بازگشایی شد.

وی افزود: با بازگشایی این جاده شهر معمولان از بن‌بست خارج و عملیات امداد و خدمت‌رسانی به سیل‌زدگان با سرعت و سهولت بیشتری ادامه خواهد یافت.
 

650 نفر از ایتام و محسنین در سیل لرستان خسارت دیدند

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی لرستان گفت: 650 نفر از ایتام و محسنین در سیل اخیر لرستان خسارت دیدند.

جاسم محمدی فارسانی بیان کرد: این نهاد حمایتی آمادگی جمع‌آوری کمک‌های نقدی هم ‌وطنان به کودکان طرح اکرام و محسنین آسیب‌دیده در سیل را دارد.

وی افزود: ایتام خسارت‌ دیده ۳۹۰ نفر و محسنین ۲۶۰ نفرند که نیازمند مساعدت خیران در بهسازی و جبران خسارت هستند.

این مسئول اضافه کرد: شماره‌حساب عمومی ۴۵۳۳۳۳۴۵۶۱ نزد بانک ملت با شناسه پرداخت ۲۸۰۰۰۰۰۰۲۰۰۷ برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی همو طنان اختصاص داده شد.

به گفته مدیر کل کمیته امداد امام خمینی این کمک‌ها برای ساخت و تعمیر مسکن، تأمین وسایل ضروری منزل و کمک‌ معیشت ایتام و محسنین خسارت‌دیده از سیل اخیر هزینه می‌شود.

بسیج کمیته امداد کشور برای یاری‌رساندن به آسیب دیدگان سیل

رئیس کمیته امداد امام خمینی گفت: از ۱۲ فروردین به بعد همه کمک‌های جمع آوری شده به لرستان اختصاص یافته است.

سید پرویز فتاح که برای بازدید از مناطق سیل‌زده به استان سفر کرده در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در استان از بسیج کمیته امداد سراسر کشور برای کمک‌رسانی خبر داد و افزود: خدمات عمرانی، تأمین لوازم منزل مددجویان این نهاد خبر اولویت نخست این نهاد حمایتی است.

 به گفته رئیس کمیته امداد امام خمینی کشور ۱۱۰ میلیارد ریال در مرحله اول به‌عنوان کمک‌معیشت در نظر گرفته شده و لیست افراد مشمول استخراج و تا روز دوشنبه از طریق صندوق امداد ولایت به حساب سرپرستان واریز می‌شود.

 این پرداخت‌ها بر اساس نفرات تحت تکفل از یک‌نفره تا پنج‌نفره از ۳ میلیون تا ۱۰ میلیون ریال واریز می‌شود.

وی اضافه کرد: واریز کمک‌معیشت دو برابری جدا از پرداخت‌های ماهیانه است و مستمری مددجویان با افزایش ۲۰ درصدی هم‌زمان با پایان فروردین به‌حساب مددجویان واریز می‌شود

فتاح هم‌چنین در این دیدار بر عزم جدی این نهاد انقلابی برای کاهش آلام آسیب دیدگان از سیل خبر داد.

آیت‌الله میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در لرستان هم بر امدادرسانی نهادهای انقلابی به‌ویژه کمیته امداد به سیل‌زدگان تأکید کرد.

وی به حجم عظیم خسارت‌ها اشاره کرد و کمک مؤثر این نهاد را برای بازسازی مسکن و تأمین لوازم منزل آسیب دیدگان خواستار شد.

امام‌جمعه خرم‌آباد افزود: کمیته امداد در کنار ساخت مسکن و ایجاد اشتغال به مسائل فرهنگی خانوارهای تحت حمایت به‌ویژه تأمین کتب و لوازم‌التحریر اهتمام داشته باشد.

وضعیت سیل در سایر استان های کشور

بیش از ۱۰۰ نقطه از راه‌های گلستان برای هدایت آب بریده شد

سرپرست استانداری گلستان گفت: بیش از ۱۰۰ نقطه از راه‌های استان بریده شد تا بتوانیم سیلاب و روان‌آب در آق قلا و گمیشان را خارج و به سمت دریا هدایت کنیم در تلاش هستیم مشکلات استان در زمینه سیل به حداقل برسد.

مهندس میرمحمد غراوی در نخستین جلسه شورای اداری استان گلستان در سال جدید که با حضور رئیس قوه قضاییه برگزار شد، اظهار کرد: اگر تلاش‌های ارتش و سپاه نبود وضعیت آبگرفتگی در مناطق سیل‌زده استان بیشتر از این‌ها بود و جا دارد از تلاش‌های دستگاه‌های اداری، نیروهای امدادی و نیروهای مسلح قدردانی کنم.

وی ضمن قدردانی از فعالیت نیروهای امدادی و نیروهای مسلح، تصریح کرد: البته این حضور به موقع باعث شد با سرعت بیشتری بتوانیم خطرات سیل را برطرف کنیم.

سرپرست استانداری گلستان تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت گمیشان مناسب و کنترل شده است، در تلاش هستیم هر چه سریع‌تر این وضعیت بهتر شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی در معرض سیل قرار گرفته است، یادآور شد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان در بدو حادثه سیلاب در منطقه حاضر شد و ارزیابی خسارت سیل زدگان توسط بنیاد در حال انجام است که بخشی از ارزیابی‌ها صورت گرفته و بخشی در حال انجام است.

سرپرست استانداری گلستان از احداث خانه‌هایی که در سیل حادثه دیده بودند در مناطق شهری و روستایی خبر داد و گفت: در مجموع سیلاب 4800 میلیارد تومان به استان گلستان خسارت وارد کرد که این رقم به دولت اعلام شده است.

خسارت بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومانی زیرساخت‌های ایلام در سیل

استاندار ایلام با بیان اینکه در سیل اخیر ۱۲۰۰ کیلومتر از جاده‌ها و مسیرهای مواصلاتی ایلام آسیب‌دیده و در بخش کشاورزی نیز ۳۴ هزار و ۷۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی ‌و ۷۶۰ هکتار از باغات استان در سیل اخیر دچار خسارت شدند، گفت: علاوه بر این استان بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان تومان خسارت دید.

«قاسم سلیمانی دشتکی»، در نشست خبری با اصحاب رسانه با تشریح اقدامات انجام شده قبل از سیل اخیر، اظهار کرد:هماهنگی‌های لازم در این زمینه با مسئولان و حضور شورای مدیریت بحران و تقسیم‌کار در بین دستگاه‌های اجرایی و مرتبط در مناطق مختلف استان انجام شد و اگر در قبل از وقوع سیل اقدامات پیشگیرانه انجام نمی‌شد به‌طورقطع خسارت سیل در استان بیش از استان‌هایی مانند لرستان بود.

وی گفت: در شهر ایلام بسیار احساس خطر می‌شد که با شناسایی کانون‌های ورود سیلاب به شهر ایلام، اقدامات پیشگیرانه ایی ازجمله ایجاد کانال‌های جدید برای مدیریت جریان سیلاب با حضور دستگاه‌های اجرایی و مرتبط انجام شد.

استاندار ایلام با بیان اینکه مقارن این ایام بنا بر یک رسم دیرینه، مردم استان در دل طبیعت چادر برپا می‌کنند،  تصریح کرد: حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر هم استانی‌ها زیر چادر بودند و بیش از ۱۰۰ هزار نفر زائر عتبات عالیات در استان تردد داشتند که در این راستا با همکاری صداوسیما و رادیو و مخابرات و بلندگوهای نیروی انتظامی به چادرنشینان و عشایر و مناطق روستایی اعلام‌خطر کرده و هشدارهای لازم ارائه شد.

وی گفت: قبل از موج بارش‌ها آب سدهای کنگیر، دویرج و سد ایلام رهاسازی شده و در سد سیمره که با توجه به اینکه اگر میزان دبی آب در سد سیمره بالا می‌رفت پمپاژهای پایین‌دست سد دچار مشکل می‌شدند، درنهایت تصمیم گرفته شد که ورودی و خروجی آب در سدهای ایلام کنترل و رهاسازی شود.

استاندار ایلام با ابراز خرسندی از اینکه سیل در استان تلفات جانی نداشت، ادامه داد: اگر پیشگیری‌های لازم قبل از وقوع سیل نمی‌شد فاجعه سیل در استان ایلام بیش از گلستان و لرستان بود، سپاه و ارتش و شرکت بازرگانی، کمیته امداد و بسیج و بنیاد برکت در حین سیل و بعدازآن، پای‌کار بودند و هماهنگی و تعامل بسیار خوبی بین نهادهای مختلف در مدیریت بحران سیل استان وجود داشت.

سلیمانی دشتکی تصریح کرد: حدود ۳۰۰ نقطه و محور در سطح جاده‌های استان به دلیل وضعیت توپوگرافی دچار ریزش و رانش شده و حدود ۱۲۰۰ کیلومتر از جاده‌ها و مسیرهای مواصلاتی ایلام آسیب‌دیده و در بخش کشاورزی نیز ۳۴ هزار و ۷۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی  و ۷۶۰ هکتار از باغات استان در سیل اخیر دچار خسارت شدند.

وی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها به‌ویژه سپاه و بسیج در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان در استان پای‌کار بودند که جای تقدیر دارد، افزود: در سیل اخیر حدود ۲ هزار واحد مسکونی دچار خسارت شدند که نیاز با بازسازی کامل دارند و علاوه بر این بیش ۱۰۰۰ میلیارد تومان به زیرساخت‌های استان خسارت وارد شد.

استاندار ایلام ادامه داد: در جریان وقوع سیل ۷ بالگرد در استان ایلام در اختیار گرفته شد و تا جایی که شرایط اجازه می‌داد از این بالگردها برای خدمات‌رسانی به مردم استفاده شد و در شورای امنیت کشور ایلام، جزو استان‌های برتر در حوزه مدیریت بحران معرفی شد و همچنین ۵ استان کشور معین استان ایلام بودند که کمک‌های زیادی را برای استان ایلام ارسال کردند.

سلیمانی با تاکید بر اینکه باید درباره سد سیمره بازنگری داشته باشیم، تصریح کرد: افزایش حجم سد به اندازه یک میلیارد مترمکعب و جابجایی روستاهای پایین‌دست این سد ضروری است.

سلیمانی دشتکی، با اشاره به طرح‌های شاخص در سال ۹۸، تصریح کرد: در سال ۹۸ طرح گرمسیری به‌عنوان طرح شاخص در استان باید به سرانجام برسد و بخش انتقال خطوط آب این سامانه در استان مرتفع شود، در سفر رئیس‌جمهور محترم به استان که به‌احتمال‌ زیاد اواخر اردیبهشت‌ماه انجام می‌شود پروژه‌های زیادی برای افتتاح و شروع کار داریم.

وی‌ با بیان اینکه امیدواریم در سفر رئیس‌جمهور، راه‌آهن ایلام کلنگ زنی شود و بحث افتتاح فازهای جدید پتروشیمی ایلام و جانمایی پتروشیمی دره شهر و مهران با حضور ایشان پیگیری و در سال جاری انجام شود، برای میدان نفتی آبان و پایدار ۷۰۰ میلیون دلار اختصاص‌یافته است و واحد اولفین پتروشیمی ایلام نیز امسال افتتاح می‌شود. 


خسارت سیل به بیش از 3200 واحد مسکونی در کرمانشاه

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه از خسارت سیل و بارندگی‌های شدید اخیر به بیش از ۳۲۰۰ واحد مسکونی استان خبر داد.

جلیل بالایی گفت: بر اساس آخرین بررسی تیم‌های ارزیاب بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۲۱۸۵ واحد مسکونی در اثر بارش شدید و سیل، تخریبی اعلام شده است.

وی ادامه داد: این واحدها یا تخریب شده‌اند و یا ادامه سکونت در آنها ممکن نیست و باید نوسازی شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه تعداد واحدهای تعمیری ارزیابی شده را نیز ۱۰۲۷ مورد اعلام کرد.

بالایی با بیان اینکه به وسایل منزل و اثاثیه ۹۲۰ خانوار نیز آسیب وارد شده، تاکید کرد: خسارت به وسایل مردم بر اثر بالا آمدن سطح آب و آبگرفتگی منازل رخ داده است.


کاهش آبگرفتگی در گمیشان به زیر 20 درصد سطح شهر

فرماندار شهرستان گمیشان گفت: آبگرفتگی در شهر گمیشان به کمتر از 20 درصد از سطح شهر کاهش یافته است. تا روز گذشته حدود 30 درصد شهر دچار آبگرفتگی بود.

امیرشیر توماج در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر نزدیک به 600 هزار متر مکعب آب در سطح شهر گمیشان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه یال شرقی این شهر همچنان درگیر آبگرفتگی است، افزود: با اقدامات انجام گرفته از سوی دستگاه‌های اجرایی و نیروهای مسلح، تالاب گمیشان به دریا وصل شده است.

توماج تصریح کرد: در مناطقی که ارتفاع آب یک متر و 20 سانتی متر بوده اکنون به 70 سانتی متر رسیده است.

فرماندار گمیشان با اشاره به اینکه تخلیه آب‌های سطحی شهر گمیشان بوسیله چندین پمپ در حال انجام است، بیان کرد: در حال حاضر اولویت همه ما خروج کامل آب از سطح شهر بوده و برای این منظور اقدامات خوبی در حال انجام است.

خسارت 50 میلیارد تومانی سیل به راه‌های ‌همدان

‌معاون راهداری استان همدان از بازگشایی محور آورزمان خبرداد و گفت: 3 محور نورآباد – نهاوند (گردنه گرین)، ملایر-آورزمان (گردنه آبدر) و گردنه اسدآباد بهدلیل رانش زمین مسدود شده بود که شب گذشته محور آورزمان بازگشایی شد.

‌حمیدپرورشی خرم، ‌با بیان اینکه بارش‌ها و رانش زمین باعث بروز 5- میلیارد تومان خسارت به راه‌های استان شده است، اظهارکرد: درحال حاضر محور نورآباد و اسدآباد مسدود شده و راه جایگزین اعلام شده و مشکلی در تردد وجود ندارد و نیروهای راهداری درحال بازسازی این محورها هستند.

وی با اشاره به اینکه رانش زمین در زمانیکه رطوبت خاک افزایش یافته امری طبیعی است، تصریح کرد: رانش زمین و بارش باران و برف خسارت زیادی به آسفالت و ابنیه فنی و پل‌ها وارد کرده به‌طوریکه براساس برآورد بیش از 50 میلیارد تومان خسارت به راه‌های استان وارد شده است.

معاون راهداری استان همدان با بیان اینکه د ر سیلاب‌های اخیر 850 کیلومتر از راه‌های ارتباطی استان همدان آسیب دید، خاطرنشان کرد: از 12 هزار دهنه پل موجود در راه‌های استان همدان، 20 دهنه پل آسیب جزئی و حدود 37 دهنه پل به طور کامل تخریب شد که برآورد خسارت وارده برای اصلاح و ساخت پل‌ها حدود 700 میلیون تومان است .

پرورشی خرم با اشاره به اینکه استان همدان به عنوان معین شهرستان الیگودرز انتخاب شده است، اظهارکرد: طبق ابلاغیه سازمان راهداری کشور، استان همدان به عنوان معین شهرستان الیگودرز استان لرستان انتخاب شده و 16 نیروی راهداری به همراه 14 دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین راهداری به این شهرستان اعزام شده‌اند.

وی یادآور شد: لایروبی و ریزش برداری و بازگشایی راه‌ها از جمله اقدامات تیم اعزام شده به شهرستان الیگودرز است که با وجود استمرار بارش در این منطقه همچنان فعالیت دارند.

خسارت 63 میلیاردی سیل به حوزه حمل‌ونقل استان اصفهان

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: در پی وقوع سیل اخیر بیش از 63 میلیارد تومان خسارت به حوزه حمل‌ونقل و حدود 380 میلیارد تومان به بخش مسکن شهری در سطح استان اصفهان وارد شد.

حمیدرضا امیرخانی با اشاره به خسارات وارده به زیرساخت‌های جاده‌ای، ریلی و ... در پی بارندگی‌های اخیر و وقوع سیل در کشور و استان، اظهار کرد: میزان خسارات وارده به سطح جاده‌های استان به بیش از 63 میلیارد تومان می‌رسد که در این میان 1316 کیلومتر راه، 2 دستگاه پل تخریب شده، 414 ابنیه فنی و پل خسارت دیده و 56 دستگاه ماشین‌آلات راهداری خسارت‌دیده است.

وی از خسارت 200 میلیون تومانی راه‌های دسترسی به شبکه ریلی استان در بخش راه‌آهن و 4 میلیارد تومانی به ساختمان‌های عمومی و دولتی خبر داد و افزود: عمده خسارات به سطح جاده‌ها و شبکه ریلی و ساختمان‌های دولتی و عمومی در شهرستان‌های فریدن، فریدونشهر، سمیرم، گلپایگان، خوانسار و روستاهای واقع در بخش کوهستانی و غرب و جنوب غربی استان وارد شده که با حضور شبانه‌روزی نیروهای راهدار و دیگر همکاران مجموعه وزارت راه و شهرسازی نسبت به مرمت و بهسازی به‌صورت موقت جهت عبور و مرور وسایل نقلیه در شبکه‌های حمل‌ونقلی اقدام تا در فرصت مناسب و با تخصیص اعتبارات لازم بازسازی اصولی انجام پذیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی اصفهان با توجه به اقدامات انجام شده در استان، گفت: 600 دستگاه ماشین‌آلات سنگین، نیمه سنگین و سبک به همراه 900 نفر نیرو جهت مرمت، بازسازی و نگهداری جاده‌های استان اصفهان به‌طور شبانه‌روزی در طول محورهای استان طی این ایام فعالیت داشته‌اند.

وی با اشاره به معین بودن اصفهان برای استان لرستان در حوادث اخیر، اظهار کرد: تعداد 20 دستگاه ماشین‌آلات سنگین، نیمه سنگین و سبک و تعداد 28 شاخه لوله با 28 دستگاه تریلر برای کمک به استان لرستان اعزام شده‌اند.

 مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان همچنین به خسارات وارده به بخش مسکن شهری اشاره کرد و گفت: 724 مورد واحد شهری تا 50 درصد خسارت و 2 هزار و 55 واحد شهری تا 100 درصد خسارت‌دیده که در این میان 11 میلیارد و 500 میلیون تومان خسارت وارده به بخش آماده‌سازی مسکن مهر بوده و سرجمع حدود 380 میلیارد تومان خسارت به این بخش وارد شده است.

تلاش برای جلوگیری از ورود روان‌آب‌های جدید به آق‌قلا

فرماندار شهرستان آق قلا گفت: امروز فراخوان بسیج عمومی مردمی دادیم تا حجم ورودی آب از جاده یلمه خندان به سمت خندق حفر شده هدایت شود؛ سپاه پاسداران قسمت نیروی انسانی آن را قبول کرده است.

امانگلدی ضمیر در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با وجود اینکه روند کاهش آب را داریم اما وضعیت ما همچنان بحرانی است. محله های حکیم آباد، عیدگاه، کل آباد و ایثار شهر آق قلا همچنان 19 روز است که دچار آبگرفتگی هستند.

وی با اشاره به ایجاد خندق در بخش شمالی شهر آق قلا، افزود: طرح انحراف و تخلیه آب از بالادست شهر آق قلا از دو روز گذشته آغاز شده و به ما قول دادند که حداکثر تا ظهر فردا به پایان برسد. با این کار حجم ورودی آب به این محلات کم می‌شود. اگر این اتفاق نیفتد، همچنان در این محلات گرفتار سیلاب خواهیم بود.

ضمیر بیان کرد: امروز با همکاری نیروهای مردمی تلاش داریم حجم ورودی آب از جاده یلمه خندان را به سمت خندق حفر شده هدایت کنیم. اگر این کار تا ظهر فردا انجام گیرد،‌ می‌توانیم امیدوار باشیم که 80 درصد آب ورودی به شهر آق قلا را کم خواهیم کرد و می‌توانیم روند خروج آب را نیز سرعت ببخشیم.

فرماندار آق قلا خاطرنشان کرد: در حال حاضر آب گرگانرود حدود 10 سانتی‌متر کمتر شده و ارتفاع آب محلات نیز حدود 10 تا 15 سانتی متر پایین‌تر آمده است.

ضمیر گفت: تقریبا آب از تمامی روستاهای شهرستان آق قلا خارج شده و کار امدادرسانی در حال انجام است.

وی با اشاره به بارش‌های جدید در استان، ‌گفت: طی امروز و فردا حدود 30 تا 60 میلیمتر باران در استان می‌بارد که تمامی روان‌آب‌های ناشی از آن از گرگان تا نواحی شرقی استان وارد گرگانرود می‌شود و از آق‌قلا عبور می‌کند.

فرماندار آق قلا  با اشاره به اینکه روان‌آب‌ها دو تا سه روز دیگر به آق قلا می‌رسد، تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که روان‌آب‌ها را قبل از رسیدن به آق قلا چه در بالادست سد وشمگیر و چه در بالادست زرین گل مهار کنیم. در کنار این اگر خندق هم اجرایی شود، تا حد زیادی جلوی ورود آب به شهر را می‌گیرد.

 کشاورزی مازندران در معرض نابودی پس از سیل/ همچنان یک نفر مفقود است

بیش از سه هفته از سیلاب مازندران می‌گذرد و تلاش نیروهای امدادی برای بازگشت زندگی مردم به روال عادی ادامه دارد، این در حالی است که همچنان گاز 300 خانه در حاشیه رودخانه تلار سوادکوه قطع و یک نفر پس از سیل نخست در میاندورود مفقود شد، در این میان، نکته بسیار مهم و حیاتی، خطر نابودی کشاورزی مازندران پس از سیل است.

در واقع اگر سر دهنه‌های کشاورزی مازندران به موقع احیا نشود، زنگ نابودی اراضی کشاورزی این استان به صدا در خواهد آمد.

مهدی رازجویان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران با اشاره به اینکه بازسازی مناطق سیل‌زده به طور جدی در حال انجام است و دستگاه‌های خدمات‌رسان این امر را پیگیری می‌کنند، اظهار کرد: شغل بیشتر مردم مازندران، کشاورزی است و احیای این اراضی از مهم‌ترین اموری بوده که باید در این استان به آن توجه شود.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی، راهداری و آب منطقه ای در حال احیا سردهانه های آب زراعی که به دلیل آغاز فصل کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، هستند، تصریح کرد: در سیل دی ۲۷ اسفند سال گذشته و سیل ۱۲ فروردین ۹۸ سردهانه های آب زراعی برای آبرسانی زمین های کشاورزی در سیمرغ  تخریب شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران تصریح کرد: احیای سر دهانه های کشاورزی از احداث و تعمیر پل نیز اهمیت بیشتری دارد و از این رو سپاه پاسداران، بسیج، ارتش و به ویژه بخش خصوصی به طور جدی در حال احیای آن هستند و آب منطقه‌ای هم تا پایان هفته اقدامات اجرایی در این طرح را آغاز خواهد کرد.

رازجویان افزود: سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز عملیات لایروبی تمامی انهار زراعی را در شهرستان‌های استان آغاز کرده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران گفت: بنیاد مسکن مازندران نیز تاکنون ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به مردم ۱۲ شهرستان آسیب دیده پرداخت کرده است و در بخش تسهیلات نیز دستور پرداخت از سوی دولت اعلام شده که در دستور کار قرار داد.

سدسازی سیلاب مازندران را کنترل می‌کند

رازجویان در ادامه به وجود سدها در کنترل سیلاب در مازندران، اشاره و خاطرنشان کرد: با افزایش سد در مازندران، کنترل سیلاب آسان‌تر بود و خسارت کمتری به وجود می‌آمد، به عنوان مثال در رودخانه تلار سرشاخه کسلیان قرار دارد که اگر سد کسلیان ساخته می شد می‌توانست طغیان این رودخانه را مهار کند.

وی با اشاره به طغیان رودخانه نکارود نیز گفت: در سرچشمه نکارود، زارم‌رود قرار دارد و مطالعاتی برای سد سازی انجام شده بود و در صورت احداث، طغیان نکارود نیز مورد کنترل قرار می‌گرفت و از شدت آسیب ها می کاست.

آبگیری 75 درصد سدهای مازندران/ کشاورزی مازندران در معرض نابودی پس از سیل

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران با اشاره به آبگیری مناسب سدهای مازندران طی بارش های اخیر، اظهار کرد: اگر سردهنه‌های کشاورزی زودتر اصلاح نشود، کشاورزی مازندران از بین خواهد رفت.

از زیرآب چه خبر؟

رازجویان با اشاره به مهم‌ترین اقدامات در حال اجرا در زیرآب، گفت: لایروبی رودخانه‌ها از سوی آب منطقه‌ای در حال انجام است، راه و شهرسازی و راهداری، در حال برطرف کردن مشکلات رانش راه اصلی سوادکوه هستند و در پل‌سفید و جمشیدآباد نیز خدمات اجرایی آغاز شده است.

تداوم قطعی گاز 300 خانه در زیرآب

علی اکبرصحی روابط عمومی شرکت گاز مازندران با اشاره به آخرین وضعیت گازرسانی در سطح استان پس از دو سیل اخیر، گفت: در حال حاضر تمامی شبکه های گاز در سطح مازندران وصل است و هیچ مشکلی برای گازرسانی در این استان وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به قطعی گاز در حاشیه رودخانه تلار در زیرآب نیز گفت: گاز کمتر از 300 خانه به دلیل ایجاد امنیت و جلوگیری از خطر انفجار لوله گازی که از وسط رودخانه می‌گذرد و در حال تعمیر و لایروبی هستند، قطع است.

مسئول روابط عمومی شرکت گاز مازندران افزود: این 300 خانه که در حریم رودخانه قرار دارند خالی از سکنه بوده و در حال حاضر برخی از ساکنین که به منازل خود بازگشتند گاز آنها نیز متصل شده است.

سد البرز مانع خسارت سنگین به شهرهای بابل و بابلسر شد

محمد ابراهیم یخکشی مدیرعامل آب منطقه ای مازندران، از آغاز بازسازی هزار و 800 سردهنه زراعی سنتی و مدرن مازندران برای آبگیری فصل زراعی خبر داد.

وی تصریح کرد: بازسازی سردهنه ها بخشی از مطالبات اصلی کشاورزان مازندران است که باید با به کارگیری ظرفیت تمامی بخش ها، سازمان ها، تشکل ها و ظرفیت بخش خصوصی آن را انجام دهیم تا کشاورزان بتوانند به موقع کشت برنج خود را آغاز کنند.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران با اشاره به دو سیل اخیر در یک ماه گذشته در استان به اقدامات کارشناسان شرکت در امر پاکسازی و بازگشایی مسیل ها، حفظ و تثبیت سازه های تقاطعی و رفع مشکلات تامین آب شرب شهرستان های بابل و ساری به لحاظ بالارفتن کدورت آب اشاره کرد و گفت: باید در فرصت مناسب تحلیل کاملی از این سیل و ابعاد آن داشته باشیم.

یخکشی به دو عامل اصلی وقوع سیلاب و نقش سدهای شهید رجایی، البرز و گلورد در کنترل سیلاب پرداخت و اظهار کرد: وجود برف در ارتفاعات و بارش بسیار زیاد که میزان آن در برخی از مناطق به حدود 200 میلیمتر رسیده بود موجب شد تا ما شاهد حجم سیلاب بالا در رودخانه هایمان باشیم به طوری که به عنوان نمونه حجم سیلاب رودخانه بابلرود حدود 780 متر مکعب بر ثانیه بوده که 500 متر مکعب آن توسط سد البرز کنترل و ذخیره شد.

وی افزود: 280 متر مکعب دیگر مربوط به سرشاخه های میان حوضه بود که اگر این میزان با 500 مترمکعبی که وارد سد البرز شد به صورت یکجا از شهرهای پایین دست مانند بابل و بابلسر عبور می کرد خسارت سنگینی به بار می‌آورد.

رشد 74 درصدی حجم مخازن سدهای مازندران

منصور رضایی کلانتری مدیر دفتر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای مازندران از حجم ذخیره سدهای این استان به بیش از 300 میلیون متر مکعب خبر داد و گفت: 92 درصد از حجم مخازن سدهای استان به میزان 301 میلیون متر مکعب پر شده است.

وی با اشاره به رشد 74 درصدی حجم مخازن سدهای استان در مقایسه با سال گذشته، اظهار کرد: بیشترین حجم ذخیره آب مربوط به سدهای شهید رجایی و آیت الله صالحی مازندرانی با حجم 143 و 136 میلیون متر مکعب و کمترین آن مربوط به سد قدیمی عباس آباد با حجم 600 هزار متر مکعب است.

5 کشته و یک مفقود؛ نتیجه دو سیلاب مازندران

علی عباسی مدیرکل پزشکی قانونی مازندران با اشاره به آخرین آمار تایید شده تلفات مربوط به سیل اخیر مازندران، اظهار کرد: به دنبال وقوع سیل و باران شدید در مازندران، اجساد 5 نفر از جان باختگان حادثه، حسب دستور مقام قضایی جهت معاینه به پزشکی قانونی ارجاع که پس از انجام معاینه، کارشناسی های تخصصی تشخیص هویت و تعیین علت فوت جواز دفن توسط همکاران صادر و اجساد تحویل خانواده ها شد.

وی تصریح کرد: نفر ششم فردی به نام جواد عباسپور بود که در سیلاب رودخانه دارابکلا شهرستان میاندرود مفقود شده و تاکنون جسد نامبرده هنوز به دست نیامده است.

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران خاطرنشان کرد: درصورت وقوع حادثه ای در مازندران، مدیریت صحنه، بحران، جمع کردن مجروحان و جلوگیری از آسیب بیشتر برعهده پدافند غیرعامل و مدیریت بحران است اما شناسایی و تشخیص هویت متوفی، مدیریت اجساد در سر صحنه و انتقال به مکان مناسب را پزشکی قانونی به عهده دارد.

خسارت هزار و 500 واحد مسکونی شرق مازندران

حسن خیریانپور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران نیز در جلسه ستاد بازسازی خسارات سیل اخیر در شهرستان‌های بهشهر، نکا، گلوگاه و میاندورود، اظهار کرد: در شهرستان های میاندورود، نکا، بهشهر و گلوگاه در اثر سیل اخیر حدودا هزار و 500 واحد مسکونی دچار خسارت شدند و نیاز به مرمت و بازسازی دارند.

وی افزود: در سیل اخیر در استان مازندران تا به امروز به 4 هزار واحد و در شرق استان تا به امروز ۸۱۹ واحد از سیل‌زدگان کمک بلاعوض معیشتی پرداخت شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری