کد خبر: ۲۲۰۴۷۷
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۱
سوسنگرد تا امشب شهر به زیر آب می‌رود/ تخلیه بیمارستان سوسنگرد/ تپه‌های «حمیدیه»، پناهگاه سیل زدگان /آنچه زنان و کودکان اردوگاه‌های سیل‌زدگان خوزستان نیاز دارند؟/ زیرساخت‌های خوزستان برای حجم آورد آبی آینده فراهم نیست/ 92 روستای استان لرستان در خاموشی/هنوز خسارت سیل غرب استان مازندران پرداخت نشده است./تخلیه 182 روستای خوزستان
سیل فروردین ماه، مازندران، گلستان، فارس و لرستان را در نوردیده و در بحرانی حالت به خوزستان رسیده و بسیاری از شهرهای آن را در وضعیت اضطراری قرارداده است. از چند روز گذشته دستور تخلیه شهرها و روستاهای زیادی صادر شده و مردم در کمپ‌های اسکان اضطراری مستقر شده‌اند.

به گزارش اعتدال، تاکنون حدود 170 روستا خالی از سکنه شده و ساکنان آنها در ۳۶ اردوگاه در نقاط مختلف خوزستان اسکان داده شده‌اند؛ خانه بسیاری از اهالی روستاهای حاشیه کرخه، دز و کارون با بالارفتن دبی این رودخانه ها تا بام زیر آب فرو رفته اند و حالا تنها چیزی که برای روستاییان مناطقی همچون بامدژ، شعیبیه شوشتر، حمیدیه، رفیع و باوی مانده جانشان هست که بر روی دست گرفته اند و پیراهن تن شان...

وضعیت سیل و سیل زدگان در استان خوزستان

مزارع و دامهای این روستاییان از دست رفته، محتاج نان شب شده اند و و مشخص نیست سیل‌زدگان تا چه زمانی باید در واگن، بام خانه یا اردوگاه زندگی بگذرانند. مردم هنوز به چادر، مواد غذایی، آب، سرویس بهداشتی و ماشین آلات نیازمندند.

آورد آب رودخانه‌های خوزستان در سال‌های قبل از خشکسالی، در یک سال آبی به طور متوسط 27 تا 28 میلیارد مترمکعب بود در حالیکه در سال گذشته این آورد آب به 13 میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرد و یک خشکسالی شدید در خوزستان تجربه شد.

این آمارها امسال تاکنون حدود 28.5 میلیارد مترمکعب بوده است. پیش‌بینی می‌شود آورد آبی خوزستان تا پایان سال آبی یعنی مهرماه به بیش از 50 میلیارد مترمکعب برسد و حالا استاندار خوزستان معتقد است زیرساخت‌های استان برای این آورد آبی فراهم نشده است و این مساله مشکلات جدی برای استان به همراه خواهد داشت.

در هر حال پس از گذراندن خشکسالی‌های مکرر، این بار حجم بارندگی‌های بالادست و رهاسازی آب پشت سدها موجب وقوع سیل در خوزستان شد. اکنون مردم برخی روستاهای خوزستان از ابتدای سال 98 در اردوگاه‌های جمعیت هلال احمر و برخی نیز در واگن‌های راه آهن روزها را می‌گذرانند.

بیشتر سیل‌زدگان این اردوگاه زنان، کودکان و سالمندان هستند. کودکانی که در وضعیت بد بهداشتی و با دستان آلوده غذا می‌خورند و زنانی که از نبود مایع دستشویی، نوار بهداشتی، شیر خشک و پوشک بچه نگرانند.


زیر آب رفتن ۱۴ تاسیسات آبرسانی روستایی شوشتر / قطع آب ۴۴ روستا

مدیر امور آبفا روستایی شهرستان شوشتر از زیر آب رفتن و از مدار خارج شدن ۱۴ تأسیسات ابرسانی روستایی این شهرستان بر اثر سیلاب خبر داد.

ارژنگ محمدی اظهار کرد: بر اثر سیلاب ۱۴ تأسیسات آبرسانی روستایی شهرستان شوشتر به زیر آب رفته و از مدار بهره برداری خارج شدند.

وی افزود: بر اثر این اتفاق آب ۴۴ روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۳ هزار نفر بطور موقت قطع شده است.

محمدی ادامه داد: در حال حاضر آبرسانی به اهالی شریف این روستاها از طریق تانکر سیار و توزیع آب بسته بندی انجام می‌شود.

مدیر امور آبفا روستایی شهرستان شوشتر بیان کرد: تا کنون بیش از ۷ هزار و ۲۵۰ بطری آب معدنی میان اهالی روستایی توزیع شده است. همچنین آب مورد نیاز آنها از طریق ۸ تانکر سیار و مخازن ذخیره تأمین می‌شود.

وی اظهار کرد: با بحران بوجود آمده امور آبفا روستایی شهرستان‌های هفتکل، گتوند و مسجدسلیمان و اداره امور عشایر شهرستان شوشتر با ارسال تانکر سیار در آبرسانی به روستاییان تعامل و همکاری داشته اند.

محمدی با اشاره به تخلیه ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی ۲۳ روستای شهرستان شوشتر اظهار کرد: این روستاها در معرض جدی بحران قرار داشته و باید تخلیه می‌شدند. در حال حاضر اهالی این ۲۳ روستا در ۴ کمپ بنه کاظم، تعاونی گوریه، مدرسه ساق بلند زاده و مدرسه حضرت آمنه مستقر شدند.

مدیر امور آبفا روستایی شهرستان شوشتر افزود: با استقرار ۵ باب مخزن ذخیره آب ۵ هزار و ۱۲ هزار لیتری در محل اسکان روستاییان و ارسال روزانه ۲۰ تا ۲۵ سرویس تانکر سیار آبرسانی بصورت مستمر انجام می‌شود.

محمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احداث سیل بند در تأسیسات آبرسانی روستایی شهرستان شوشتر گفت: در راستای جلوگیری از ورود آب به تأسیسات آبرسانی و جلوگیری از وارد آمدن خسارات احتمالی ناشی از سیلاب امور آبفا روستایی شهرستان شوشتر به احداث سیل بند در ۳ واحد تأسیسات آبرسانی روستایی اقدام کرد.

۹۷ درصد مخازن سدهای خوزستان پر شده است / پایداری و سلامت کامل بدنه سد کرخه

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان گفت: در حال حاضر حدود ۹۷ درصد مخازن سدهای استان خوزستان پر شده است.

"فرهاد ایزدجو" آورد بخش سیلابی رودخانه‌های استان را هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: ۳ میلیارد و ۴۶۰ میلیون متر مکعب از این میزان در مخازن سدها نگهداری و مابقی آن رهاسازی شده است.

وی ادامه داد: آورد طبیعی رودخانه‌های استان خوزستان از ابتدای سال آبی ۹۸-۹۷ (اول مهرماه) تاکنون ۲۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمکعب بوده که از این مقدار حدود ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون متر مکعب از مخزن سدها خارج شده است.

ایزدجو با تاکید بر پایداری و سلامت کامل بدنه سد مخزنی کرخه تصریح کرد: هم‌اکنون ورودی به سد کرخه دوهزار و ۲۸۷ مترمکعب در ثانیه و خروجی آن دو هزار و ۴۷۶ مترمکعب در ثانیه است.

این مقام مسئول، تراز کنونی سطح آب در مخزن سد کرخه را ۲۲۴.۵ متر اختلاف از سطح دریا عنوان کرد و گفت: هم اکنون ۲۵۵ میلیون متر مکعب از حجم این سد خالی است و این میزان به طور معمول باید یک میلیارد متر مکعب باشد.

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، میزان کنونی ورودی به سد مخزنی دز را یک‌هزار و ۵۵۶ مترمکعب در ثانیه و خروجی آن را یک‌هزار و ۷۲۱ مترمکعب در ثانیه عنوان و اظهار کرد: هم‌اکنون تراز سطح آب در این سد با ۳۴۸ متر اختلاف از سطح دریا، ۲۴۰ میلیون متر مکعب حجم خالی دارد. این سد بر اساس استاندارد موجود می‌بایست حداقل ۶۰۰ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی داشته باشد.

وی دبی کنونی رودخانه کارون در مقطع اهواز را ۳۱۰۰ متر مکعب در ثانیه اعلام و تصریح کرد: در این مقطع رودخانه، امکان افزایش تا ۳۵۰۰ متر مکعب در ثانیه وجود دارد.


تخلیه بیمارستان سوسنگرد / انتقال 20 بیمار به اهواز

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت ارائه خدمات درمانی در مناطق سیل‌زده کشور و همچنین نگرانی این وزارتخانه درباره خوزستان، گفت: خوشبختانه تاکنون مشکلی از جهت خدمات درمانی نداشتیم و تنها بیمارستان سوسنگرد را تخلیه کردیم و حدود ۲۰ بیمار آنجا را به اهواز انتقال دادیم.

دکتر قاسم جان‌بابایی، با اشاره به نحوه ارائه خدمات درمانی در مناطق سیل‌زده لرستان و خوزستان، گفت: دیروز حدود ۳۰ دستگاه آمبولانس به خوزستان اعزام کردیم. زیرا در حال حاضر معضل و نگرانی اصلی‌مان خوزستان است و در سایر مناطق مشکل حادی نداریم. البته در پل‌دختر هم با مشکلاتی مواجه بودیم که با کمک نیروهای محلی رفع شد و در حال حاضر نیروهای محلی خدمات درمانی را ارائه می‌دهند. البته ما آماده‌باش هم داده‌ایم و در کل کشور هم پزشکان اعلام آمادگی کرده‌اند و حتی تعدادی هم برای ارائه خدمت به پل‌دختر رفته‌اند.

وی افزود: کار اصلی‌مان در خوزستان است. بر همین اساس دیروز ۳۰ دستگاه آمبولانس به آنجا اعزام شد و یک بیمارستان صحرایی هم ایجاد شده است. امروز هم دو دستگاه اتوبوس آمبولانس به خوزستان اعزام شد تا در صوت بروز سیل و ایجاد شرایط سخت‌ بتوانند خدمت‌رسانی کنند. همچنین ۴۰ نفر کادر پزشک و پرستار نیز به خوزستان اعزام شدند.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر خدمات درمانی در خوزستان ارائه می‌شود و حتی بیمارستان‌های ما هم کاملا فعال هستند. بنابراین در حال حاضر نگران ارائه خدمت نیستیم، بلکه نگران این هستیم که آب وارد مراکزمان شود و بالا بیاید. البته خوشبختانه تاکنون مشکلی نداشتیم و فقط بیمارستان سوسنگرد را تخلیه کردیم و حدود ۲۰ بیمار  آنجا را به اهواز انتقال دادیم.

جان‌بابایی با بیان اینکه در ایلام هم شرایط مناسب بود، ادامه داد: ما تمام بیمارستان‌های ایلام را مورد بازدید قرار دادیم و مشکلی از نظر ارائه خدمات درمانی وجود نداشت.

مدارس شهرستان اهواز تا پایان هفته تعطیل شدند

فرماندار شهرستان اهواز گفت: کلیه مدارس شهرستان اهواز در تمامی مقاطع تحصیلی از روز سه‌شنبه (بیستم فروردین ماه) تا پایان هفته جاری تعطیل هستند.

جمال عالمی‌نیسی اظهار کرد: با توجه به مشکلات ناشی از آبگرفتگی‌ها و سیلاب‌های اخیر، کلیه مدارس این شهرستان در تمامی مقاطع تحصیلی از روز سه شنبه، بیستم فروردین ماه تا پایان هفته جاری تعطیل هستند.


تخلیه 182 روستای خوزستان / آسیب به 4600 واحد مسکونی

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از تخلیه 182 روستا در پی سیلاب خبر داد.

کیامرث حاجی‌زاده اظهار کرد: از زمان وقوع سیلاب تاکنون 182 روستا به صورت کلی و جزئی در سطح خوزستان تخلیه شده‌اند. از این تعداد روستای تخلیه شده، 61 روستا دچار آبگرفتگی شده‌اند.

وی گفت: تا این لحظه به 4600 واحد مسکونی آسیب وارد شده است. 33 هزار و 500 واحد مسکونی نیز در معرض خطر قرار دارند.

حاجی‌زاده تاکید کرد: همچنین حدود 30 هزار نفر در 47 اردوگاه اسکان اضطراری اسکان یافته‌اند و امکانات و خدمات مورد نیاز برای آنها فراهم شده است.


امام جمعه سوسنگرد: تا امشب شهر به زیر آب می‌رود / مردم از خانه‌ها خارج نمی‌شوند!

حجت‌الاسلام شمیل پور، گفت: مسئولین باید مردم راقانع کنند که از خانه‌های خود خارج شوند! بسیاری از مردم یا خطر را جدی نمی‌گیرند و یا به خاطر اینکه دوست ندارند خانه و وسایل خود را ترک کنند، مقابل نیروهای انتظامی ایستادگی می‌کنند.

حجت‌الاسلام علی شمیل پور، امام جمعه سوسنگرد، در مورد چگونگی وضعیت شهرستان سوسنگرد گفت: در حال حاضر دبی آب رودخانه هزار مترمکعب در ثانیه است که طبق گزارشی که به ما رسیده اواخر امشب به دو هزار مترمکعب بر ثانیه می‌رسد و با وجود این حجم از آب اکثر روستاهای دشت آزادگان به زیرآب می‌روند؛ به همین جهت استاندار خوزستان دستور تخلیه چهار شهر سوسنگرد به همراه روستاها را صادر کرده است که ما این دستور را به مردم ابلاغ کردیم و مردم نیز در حال جابجایی هستند.

حجت‌الاسلام شمیل پور، در ادامه به بیان نیازمندی‌ها و انتظارات مردم سوسنگرد از مسئولین پرداخت و گفت: هم‌اکنون کمپرسی، لودر، بیل مکانیکی و اتوبوس‌هایی برای جابجایی مردم و کامیون و ماشین‌های سنگین برای جابجایی احشام نیاز داریم.

امام جمعه سوسنگرد، پیرامون فعالیت‌های صورت گرفته در شهرستان، خاطرنشان کرد: از نظر فیزیکی در حال تقویت سیل بندها هستیم و همچنین قریب به یازده محل را برای اسکان مردم آماده کرده‌ایم.

امام جمعه سوسنگرد، با اعلام هشدار نسبت به عدم ترک مردم از خانه‌ها، گفت: باید مسئولین بتوانند مردم راقانع کنند که از خانه‌های خود خارج شوند! بسیاری از مردم یا خطر را جدی نمی‌گیرند و یا به خاطر اینکه دوست ندارند خانه و وسایل خود را ترک کنند، مقابل نیروهای انتظامی ایستادگی می‌کنند که باید با کمک روحانیون مردم را قانع کنند تا خدایی ناکرده مشکلی برایشان پیش نیاید.


اعلام اردوگاه‌های اسکان اضطراری سیل‌زدگان خوزستانی

اماکن در نظر گرفته شده برای اسکان اضطراری سیل‌زدگان خوزستانی اعلام شد.

 برای اسکان اضطراری شهروندان حمیدیه، اردوگاه‌های شهید غلامی، شهید فرجوانی، ثامن‌الائمه و جوادالائمه(علیهم السلام) در نظر گرفته شده است.

همچنین برای اسکان اضطراری مردم بستان، پادگان میشداغ و برای مردم سوسنگرد، پادگان‌های 41 ثارالله، شهید حبیب‌الهی، شهید مسعودیان و سالن ورزشی خانه جوان، ناصرخسرو، مجموعه قدس، مجموعه تختی شهرستان اهواز و پادگان شهدای هویزه تعیین شده‌اند. محل اسکان اضطراری مردم رفیع نیز سالن ورزشی و 120 کلاس در مدارس شهرستان هویزه اعلام شده است.

امکان اسکان 100 هزار نفر در اردوگاه‌های حاشیه حمیدیه و هویزه

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از آماده‌سازی اردوگاه‌هایی برای اسکان 100 هزار نفر در هویزه و حاشیه حمیدیه خبر داد.

علی خدادادی اظهار کرد: از آبان‌ماه سال گذشته در استان با بارندگی‌های شدید مواجه بودیم و جمعیت هلال احمر درگیر این مساله بود تا اینکه چهارم فروردین‌ماه 98 با بارندگی‌های شدید مواجه شدیم که در نتیجه آن 18 شهر خوزستان درگیر این بارندگی‌ها شدند. جمعیت هلال احمر نیز با همکاری سایر نهادهای خوزستان و مجموعه امدادگر، امدادگری‌های لازم را به مردم رساندند تا اینکه بارش‌های بالادست موجب شد ظرفیت سدهای خوزستان  به اشباع برسد و دبی رودخانه‌ها افزایش پیدا کند.

وی افزود: بعد از افزایش دبی رودخانه‌ها، ساکنین حاشیه رودخانه‌ها به صورت شبانه‌روز تلاش کردند و ما طرح "ناجیان روستا" را در این مناطق به خصوص منطقه شعیبیه مطرح کردیم. در منطقه شعیبیه مردم تجربه سیل 95 را داشتند و برای حل مشکلات تلاش‌های شبانه‌روزی انجام دادند اما به دلیل افزایش دبی رودخانه‌ها در برخی نقاط سیل‌بندها دچار شکستگی شدند که اولین نقطه، بامدژ بود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: ابتدا چندین روستا در خوزستان را سیلاب در بر گرفت و بعد منطقه شعیبیه و حاشیه غربی رودخانه دز در منطقه آهودشت، مناطق شرق و غرب کرخه در پایین‌دست شهرستان شوش و حمیدیه نیز دچار آبگرفتگی شدند. بیش از 90 روستا را تخلیه کردیم و بیش از 40 اردوگاه را تا روز گذشته برای این عزیزان آماده کرده‌ایم که بیش از 30 هزار نفر از این افراد در این اردوگاه‌ها استقرار دارند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان در خصوص نیازهای ساکنان این اردوگاه‌ها تصریح کرد: اگر افرادی قصد کمک کردن دارند، نیازهای ما چادر، پتو و موکت برای اسکاناست. در مرحله دوم نیز به اقلام معیشتی مانند کنسروها  نیاز داریم زیرا در شرایط موجود مصرف این غذاها به نسبت غذای گرم سالم‌تر است. همچنین مردم می‌توانند پوشاک نو، پوشک بچه، شیر خشک، شیشه شیر نو و مواد شوینده در اختیار هلال احمر قرار دهند.

بازدید سرلشکر سلیمانی از مناطق سیل‌زده خوزستان

سرلشکر قاسم سلیمانی امروز، 18 فروردین ماه به منظور بررسی آخرین وضعیت کمک رسانی به مناطق سیل زده خوزستان از این مناطق دیدن کرد.

سرلشکر سلیمانی در سفر خود به خوزستان از شهرهای رفیع و دشت آزادگان دیدن و در جریان آخرین وضعیت امدادرسانی به این مناطق قرار گرفت.


اسکان بیش از دو هزار نفر از اهالی شهرستان حمیدیه در یگان‌های ارتش

فرمانده عملیات امداد ذوالفقار ارتش در خوزستان از تخلیه روستاهای مناطق مختلف شهرستان حمیدیه خبر داد و گفت: تا امروز بالغ بر دو هزار نفر از اهالی این منطقه در منازل سازمانی، سالن‌های ورزشی، مساجد و سوله‌های ارتش اسکان یافتند.

امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده عملیات امداد ذوالفقار ارتش در خوزستان، گفت: با توجه به جاری شدن سیل و تخلیه روستاهای مناطق مختلف شهرستان حمیدیه، تیپ ۳۹۲ زرهی دشت آزادگان با احداث کمپ های اضطراری نسبت به اسکان مردم این منطقه اقدام کرد.

فرمانده عملیات امداد ذوالفقار ارتش در خوزستان خاطرنشان کرد: از سه روز گذشته با اطلاع رسانی ستاد مدیریت بحران نسبت به تخلیه منازل، بلافاصله دستور راه‌اندازی کمپ‌های اضطراری را صادر کردیم و  تیپ 392 زرهی نیروی زمینی تا امروز بالغ بر دوهزار نفر را در منازل سازمانی، سالن‌های ورزشی، مسجد و سوله‌های پادگان اسکان داده است.

آب آشامیدنی، شیرخشک، پوشاک، کنسرو، پتو... نیاز سیل‌زدگان خوزستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با بیان اینکه اقلام مورد نیاز روستاییان سیل‌زده به صورت روزانه در اختیار دهیاران قرار می‌گیرد، گفت: روستاییان برای تامین نیازهای خود به دهیاران مراجعه کنند.

علی خدادادی اظهار کرد: یکی از مشکلات روستاهایی هستند که دچار سیل‌گرفتگی شده‌اند اما هنوز در این روستاها ساکن هستند. این سردرگمی برای ما وجود داشت که چگونه باید اقلام را به مردم برسانیم. در اردوگاه‌ها ما با این مشکلات مواجه نبودیم زیرا همه چیز سازماندهی شده است و امکانات در اختیار مردم قرار می‌گیرد و به تدریج کمک‌هایی که از سوی هلال احمر یا مردم تامین شده، در حال توزیع است.

وی افزود: نکته‌ای که وجود دارد در خصوص روستاهایی است که دچار آب‌گرفتگی شده‌اند اما عده‌ای از مردم به دلیل تعلقاتی که دارند نمی‌خواهند روستا را ترک کنند. البته این افراد خود را به خطر انداخته‌اند و روی پشت‌بام‌ها هستند اما با این حال ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم که کمک‌ها را از طریق دهیاران به آنها برسانیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: هرکدام از روستاییان که نیازی دارند برای تامین نیازهای خود به دهیار مراجعه کنند. ما اقلام مورد نیاز این افراد اعم از چادر، پتو و  غذای گرم را به صورت روزانه در اختیار دهیارهای مربوطه قرار می‌دهیم. تلاش می‌کنیم با تامین نیازهای مردم روستاهایی که دچار سیل‌گرفتگی شده‌اند از طریق دهیار مربوطه شرایطی را فراهم کنیم تا مردم از سردرگمی خارج شوند.


ایجاد بیمارستان صحرایی برای امدادرسانی به سیل‌زدگان خوزستان

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان از ایجاد یک بیمارستان صحرایی از سوی استان کردستان برای امدادرسانی به سیل‌زدگان خبر داد.

دکتر شهیار میرخشتی اظهار کرد: ۳۰ دستگاه آمبولانس از استان‌های اصفهان، اراک، کردستان، تبریز، کرمان و همدان برای امدادرسانی به سیل‌زدگان خوزستان اعزام شده‌اند.

وی تصریح کرد: همچنین بنا است یک بیمارستان ۵۰ تختخوابی صحرایی از سوی استان کردستان با ۲۰ نیروی پزشکی برای امدادرسانی به حادثه‌دیدگان سیل در خوزستان ایجاد شود.

میرخشتی گفت: هنوز زمان رسیدن و مکان فعالیت این بیمارستان در خوزستان مشخص نیست.

ادامه تأثیر سامانه بارش‌زا بر خوزستان

مدیرکل هواشناسی خوزستان از ادامه تأثیر سامانه بارش‌زا بر روی خوزستان تا اواخر روز دوشنبه خبر داد.

محمد سبزه‌زاری اظهار کرد: تا اواخر روز دوشنبه هفته جاری همچنان شاهد تأثیر سامانه بارش‌زا بر روی خوزستان خواهیم بود.

وی افزود: بیشترین حجم بارش‌ها در مناطق شمال و شمال شرق خوزستان خواهد بود. همچنین با توجه به بالا بودن ضرایب ترمودینامیکی، بارش‌های رگباری به صورت نقطه‌ای در سایر مناطق خوزستان دور از انتظار نیست.

سبزه‌زاری بیان کرد: این سامانه همراه با تندباد لحظه‌ای و احتمال تگرگ است.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: در شبانه‌روز گذشته امیدیه با ۳۴.۴ و دهدز با ۱۰.۸ درجه سانتیگراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط خوزستان بودند. تغییرات دمای اهواز در این مدت نیز بین ۲۱.۹ تا ۳۳ درجه سانتیگراد در نوسان بود.

ممنوعیت تردد خودروهای سواری در جاده اهواز – شوش

رئیس پلیس راه خوزستان از ممنوعیت تردد خودروهای سواری در جاده اهواز – شوش به دلیل آبگرفتگی جاده خبر داد.

سرهنگ رضا دولتشاهی، اظهار کرد: به دلیل آبگرفتگی مسیر اهواز – شوش، تردد خودروهای سواری شخصی در این جاده ممنوع اعلام شده است اما تردد خودروهای سنگین در محور اهواز – شوش مشکلی ندارد.

وی افزود: محور اهواز – دزفول – شوشتر به عنوان مسیر جایگزین برای مسیر اهواز – شوش تعیین شده است.

رئیس پلیس راه خوزستان گفت: در حال حاضر همچنین محور اهواز – آبادان دچار آبگرفتگی شده است اما آبگرفتگی این محور به گونه‌ای نیست که نیاز به اعمال ممنوعیت تردد وسایل نقلیه باشد.

رئیس پلیس راه خوزستان گفت: طبق خبرهای اعلام شده، سطح آب در همین حد باقی می‌ماند و آبگرفتگی جاده‌ها بیش از این نخواهد شد.

آخرین وضعیت منازل در خطر سیل و ریزش در شهر ویس

فرماندار باوی خبر وارد آمدن خسارت به تعدادی از خانه‌های حاشیه کارون در شهر ویس به علت نشست زمین را تکذیب کرد.

منوچهر ورناصری با اشاره به خبرهای منتشر شده در خصوص اینکه تعدادی از خانه‌های حاشیه رودخانه کارون در شهر ویس شهرستان باوی به علت نشست زمین ناشی از نفوذ آب دچار خسارت شده‌اند، اظهار کرد: در این منطقه دبی رودخانه بالا آمده و برخی منازل در شهرهای ویس و ملاثانی در نزدیک بستر رودخانه هستند که از مردم خواسته‌ایم این منازل در معرض خطر را تخلیه کنند.

وی افزود: در این منطقه تنها منازلی که در بستر رودخانه هستند و احتمال خطر سیلاب و یا ریزش در آنجا وجود دارد، نیاز به تخلیه دارند.

فرماندار باوی تأکید کرد: همچنین روستای درآویزه که از قبل در خطر بود، تخلیه شده است.

شهر اهواز در معرض خطر سیلاب نیست / اعلام تخلیه 14 روستا

فرماندار اهواز گفت: با اقدامات انجام شده در شهر اهواز هیچ نقطه‌ای در معرض خطر سیلاب نیست اما با توجه به حجم آبی که شهر اهواز را گرفته است شهروندان باید احتیاط‌ لازم را داشته باشند و به رودخانه نزدیک نشوند.

جمال عالمی نیسی با اشاره به انتخاب چهار استان به عنوان استان‌های معین برای کمک به خوزستان در خصوص مساله سیلاب، اظهار کرد: تاکنون در حوزه من یعنی شهرستان اهواز کمکی به ما نرسیده است و منتظر هیات‌های استان‌ها هستیم. قرار بود شب گذشته هیات‌های برخی استان‌ها به خوزستان بیایند اما هنوز اقدامات مناسبی در این زمینه انجام نشده است.

وی افزود: در اهواز شیب دبی ورودی آب رو به افزایش است. تا شب گذشته 3009 مترمکعب در ثانیه ورودی آب داشتیم و امروز حدود 3050 مترمکعب در ثانیه ورودی آب داریم که این افزایش ورودی یعنی سطح آب رودخانه باز هم بالاترمی‌رود.

عالمی نیسی اظهار کرد: در شهر اهواز مناطق خطرناک نداریم اما در حواشی اهواز مانند منطقه روبه‌روی نیروگاه زرگان، سیل‌بندها تا حدی ضعیف هستند که اکیپ‌هایی در محل مستقر شده و ماشین‌آلات نیز در آنجا مستقر هستند.

فرماندار اهواز گفت: در سمت کشتارگاه نیز تا حدی وضعیت نامناسب است که با تقسیم کاری که روز گذشته انجام شد، در حال رایزنی هستیم تا با فرستادن ماشین‌آلات، در این منطقه نیز استحکام‌بخشی لازم را انجام دهیم.

اختصاص یک میلیارد دلار از صندوق توسعه برای جبران خسارت سیل

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی گفت: درخواست داریم تا برای جبران خسارت سیل کل کشور مبلغ یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی تخصیص داده شود.

سید راضی نوری اظهار کرد: درخواست داریم تا برای جبران خسارت سیل کل کشور مبلغ یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی تخصیص داده شود تا شاهد حل بخشی از مشکلات مردم در بحث سیلاب اخیر باشیم.

وی افزود: اگر مردم بخواهند در انتظار پرداخت خسارت سیلاب بر اساس ماده 10 و 12 ستاد مدیریت بحران کشور باشند، قطعا چیزی عایدشان نمی‌شود و مشکلات آن‌ها حل نخواهد شد زیرا این اتفاق در سال 95 برای مردم شعیبیه شوشتر اتفاق افتاد و همچنان خسارتی به آن‌ها پرداخت نشده است.

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این زمینه با صحبت‌هایی که انجام گرفت از دولت درخواست کردیم که خسارت سیلاب خوزستان در سال 95 را بر اساس ماده 10 و 12 مدیریت بحران به خوزستان پرداخت کند و برای جبران خسارت سیلاب اخیر کشور از صندوق توسعه ملی کمک گرفته شود.

آنچه زنان و کودکان اردوگاه‌های سیل‌زدگان خوزستان نیاز دارند

 منطقه بامدژ از توابع بخش مرکزی اهواز با حدود 13 روستا تحت تاثیر بارندگی‌های اخیر و افزایش دبی رودخانه دز قرار گرفت و همه این روستاها زیر آب رفتند. اکنون برخی مردم این روستاها در واگن‌های شرکت راه آهن و بیشتر آنها در چادرهایی که در اردوگاه "حاج حمید مجدمی" جمعیت هلال احمر خوزستان  در شهر الهایی اهواز برپا شده، روزهای خود را می گذرانند.

بیشتر سیل‌زدگان این اردوگاه زنان، کودکان و سالمندان هستند. کودکانی که در وضعیت بد بهداشتی و با دستان آلوده غذا می‌خورند و زنانی که از نبود مایع دستشویی، نوار بهداشتی، شیر خشک و پوشک بچه نگرانند. نبود حمام و کمبود سرویس بهداشتی نیز در این اردوگاه به چشم می‌خورد و این شرایط، سلامت ساکنان اردوگاه را به خطر می‌اندازد.

دکتر مهدی حسینی‌زاده رئیس مرکز بهدشت خوزستان با اشاره به کمبودهای این اردوگاه اظهار کرد: با وجود اینکه چند چشمه سرویس بهداشتی سیار در این اردوگاه ایجاد شده است اما تعداد سرویس بهداشتی در این اردوگاه ناکافی است و کمبود سرویس بهداشتی مخصوصا برای زنان وجود دارد.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: اکنون در پیک اول بیماری‌های روده‌ای هستیم و این تجمع انسانی نیازمند مداخله بهداشتی بسیار جدی است. باید برای تامین شوینده‌ها هر چه سریعتر اقدام شود و در تمام ساعات روز این موضوع مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: هر چند تلاش می‌شود آب شرب تامین شود اما مساله تامین آب شرب در تمام ساعات روز یکی از مسائلی است که همچنان نیاز به رسیدگی دارد. همچنین آب تانکرهایی که برای سایر مصارف غیر از شرب استفاده می‌شود نیازمند رسیدگی است که امیدواریم با توجه بیشتر به این جمعیت بسیار بالا این مسائل رفع شود.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: در دیگر اردوگاه‌ها که در مدارس هستند، از نظر وضعیت سرویس بهداشتی وضعیت بهتری دارند. عمده مشکل ما در اردوگاه "حاج حمید مجدمی" است.

سیل خللی در تولید نفت ایجاد نکرده است

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با بیان اینکه سیلاب اخیر خللی در بحث تولید نفت ایجاد نکرده است، گفت: سطح آب در تالاب هورالعظیم بالا آمده و جاده دسترسی برخی از چاه‌های نفت و گاز اروندان مسدود شده است و به همین دلیل برای آنکه ریسک زیست محیطی نداشته باشیم، برخی از چاه‌های نفت را بسته‌ایم.

جهانگیر پورهنگ با اشاره به بحث تولید نفت این شرکت در شرایط سیلاب اخیر اظهار کرد: خوشبختانه سیلاب اخیر در خوزستان و در مناطقی که شرکت نفت و گاز اروندان نسبت به تولید نفت اقدام می‌کند مشکل ساز نشده و خللی در بحث تولید نفت نداشته‌ایم.

وی افزود: در همه مخازن سطح آب تالاب هورالعظیم بالا آمده است و به نوعی در برخی از نقاط مجبور شده‌ایم تا چاه‌ها را ببندیم اما این مساله خلل اساسی در تولید شرکت نفت و گاز اروندان ایجاد نکرده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان تصریح کرد: این شرایط عملیاتی فارغ از شرایط سیل و در مواقع عادی نیز پیش می‌آید و بر روی بحث تولید نفت اثر چندانی ندارد. برای مثال در برخی از مواقع ممکن است است خط لوله یکی از چاه‌ها مشکل داشته باشد و مجبور به بستن چاه می‌شویم و چنین مسایلی طبیعی است و جای نگرانی نیست.

مناطق سیل‌زده غرب اهواز تاکنون بیماری واگیردار نداشته‌اند

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: اگر مسائل بهداشتی رعایت نشود مشکلات عدیده‌ای در مناطق سیل‌زده خواهیم داشت ولی با رعایت حداقل‌ها، تا این لحظه بیماری واگیرداری نداشته‌ایم.

مهرداد شریفی اظهار کرد: اکیپ‌های بهداشتی درمانی در دقایق نخست وقوع سیل در کنار مردم قرار گرفتند. در حوزه خدمات‌رسانی در کنار مردم هستیم با این وجود اگر ما همه وظایمان را انجام دهیم اما مردم در کنار ما نباشند، شاید به هدفمان نرسیم.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: انتظار اول از مردم این است که به توصیه‌های بهداشتی کارشناسان ما توجه و بهداشت فردی را رعایت کنند. اگر بهداشت فردی رعایت شود، می‌توانیم از بسیاری از بیماری‌های روده‌ای جلوگیری کنیم.

شریفی تصریح کرد: چیزی که در اردوگاه‌ها شاهد بودیم این بود که برخی افراد غریبه مواد غذایی بین مردم توزیع می‌کنند. توصیه من این است که مسئولان اجازه ورود مواد غذایی از سوی افراد غریبه را ندهد، مصرف‌کنندگان نیز مواد غذایی از افراد غریبه دریافت نکنند.

وی در خصوص بیماری‌هایی که در شرایط اولیه سیل ایجاد می‌شود، گفت: بیماری‌های روده‌ای، بیماری‌های انگلی و هپاتیت آ بیماری‌هایی هستند که در این شرایط ایجاد می‌شوند که همه این بیماری‌ها را تحت کنترل داریم. اگر به حوزه غذا توجه شود این بیماری‌ها را نخواهیم داشت. عقرب‌زدگی و مارزدگی نیز از مواردی هستند که باید به آنها توجه داشته باشیم و اگر مساله‌ای برای مردم پیش آمد باید سریع به همکاران ما مراجعه کنند.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز افزود: در بحث بهسازی محیط‌های سلامت، نظارت اعمال و به مسئولان در موارد مورد نیاز تذکرات لازم داده می‌شود. به مردم توصیه می‌کنیم در کنار مسیر سیلاب‌ها و لبه پل‌ها قرار نگیرند. همچنین از مردم می‌خواهم به نظافت محیطی که در آن زندگی می‌کنند توجه کنند. شاید خیلی از سازمان‌ها در حال حاضر نتوانند کار خدماتی انجام دهند.

وی افزود: در خصوص فاضلاب جلسات متعددی گرفتیم. مشکلات فاضلاب منطقه پردیس و خیابان 17 کیانپارس در حال رفع شدن است.

اسکان بیش از یک هزار خانوار سیل‌زده در مدارس خوزستان

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان از اسکان یک هزار و ۸۳۴ خانوار سیل زده در ۱۳۵ مدرسه خوزستان و بسیج همه امکانات مجموعه تعلیم و تربیت استان برای حمایت از اهالی مناطق سیل‌زده خبر داد.

محمد تقی‌زاده در جلسه کمیته ویژه اسکان سیل زدگان استان، اظهارکرد: بالغ بر ۱۰ هزار و ۳۶۲ نفر از مردم اهالی مناطق سیل زده ۱۴ نقطه استان در مدارس، کمپ‌ها، اردوگاه‌های دانش‌آموزی و سالن‌های ورزشی اسکان داده شدند.

توزیع 5 هزار بطری آب معدنی در اردوگاه‌های سیل زدگان اهواز

مدیر امور آبفا روستایی شهرستان اهواز از توزیع بیش از 5 هزار بطری آب معدنی در اردوگاه های اسکان روستاییان این شهرستان خبر داد.

محمود آریاخاکی با اشاره به خدمات رسانی مجموعه آبفار اهواز به سیل زدگان اظهار کرد: پس از وقوع سیلاب 5 اردوگاه برای اسکان روستاییان تدارک دیده شده که آبفا روستایی وظیفه تامین آب مورد نیاز آن‌ها را بر عهده دارد.

وی افزود: طی یک هفته گذشته بیش از 5 هزار بطری آب معدنی در این اردوگاه‌ها و میان اهالی روستایی که در این اردوگاه‌ها ساکن شده‌اند، توزیع شده است.

در پی وقوع سیل، تمام مسابقات فوتبال خوزستان لغو شدند

به دلیل وقوع سیل در استان، هیات فوتبال تصمیم به لغو تمامی بازی‌های لیگ‌های فوتبال خوزستان گرفت.

باتوجه به این‌که در حال حاضر خوزستان درگیر مشکل وقوع سیل است، هیات فوتبال استان برگزاری لیگ‌های فوتبال خوزستان در تمامی رده‌های سنی را لغو کرد.

تیم‌های عملیاتی ویژه اورژانس در راه خوزستان/درمانگاه سیار در اتوبوس آمبولانس‌ها

رییس سازمان اورژانس کشور تمهیدات صورت گرفته جهت اعزام تیم‌های عملیاتی ویژه به خوزستان و استقرار بالگردهای اورژانس هوایی جهت ارایه خدمت به ۱۷۴ روستای در معرض آسیب سیل در خوزستان خبر داد.

دکتر پیرحسین کولیوند با اشاره به بازدید صورت گرفته از بیمارستان‌های استان خوزستان و همچنین جلسات برگزار شده در دانشگاه علوم پزشکی استان، گفت: به این نتیجه رسیدیم علاوه بر ۳۰ دستگاه آمبولانسی که شب گذشته به خوزستان اعزام کردیم،  پنج دستگاه اتوبوس آمبولانس به منطقه اعزام شوند تا بتوانند به عنوان درمانگاه سیار خدمت رسانی کنند.

وی افزود: دو فروند هلی‌کوپتر و بالگرد اورژانس هوایی نیز به خوزستان اعزام خواهد شد تا با توجه به اینکه ۱۷۴ روستا در معرض آسیب حادثه سیل هستند، خدمات لازم از طریق هوایی نیز ارایه شود.

تلف شدن 2 هزار و 515 راس دام در سیلاب خوزستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در سیلاب اخیر تا کنون 2 هزار و 515 راس دام سنگین و سبک از بین رفته‌اند.

کیخسرو چنگلوایی اظهار کرد: تا کنون به دلیل آبگرفتگی بسیاری از مناطق در خوزستان بیش از 225 هزار راس دام جابه‌جا و به مناطق امن استان منتقل شده‌اند. در صورت ادامه پیدا کردن روند افزایش دبی آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی شهرها و روستاها در خوزستان نیاز است تا 350 هزار راس دام دیگر نیز جابه‌جا و به مناطق امن استان منتقل شوند.

زیرساخت‌های خوزستان برای حجم آورد آبی آینده فراهم نیست

استاندار خوزستان با بیان اینکه آورد آب رودخانه‌های استان در سال‌های قبل از خشکسالی در یک سال آبی به طور متوسط 27 تا 28 میلیارد مترمکعب بود، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم آورد آبی خوزستان تا پایان سال آبی یعنی مهرماه به بیش از 50 میلیارد مترمکعب برسد. زیرساخت‌های خوزستان برای این آورد آبی فراهم نشده است و این مساله مشکلات جدی برای استان همراه دارد.

غلامرضا شریعتی در جلسه مدیریت بحران خوزستان اظهار کرد: از آبان‌ماه تاکنون در خوزستان درگیر مساله سیل هستیم. در این مدت آنچه در توان داشتیم و باید انجام می‌دادیم را تنها به زمان بارش محدود نکردیم بلکه به طور مستمر و مداوم تمام دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، انتظامی، قضایی و امنیتی از آبان‌ماه تا الان درگیر مسایل مربوط به سیل و بارش‌ها هستند.

وی افزود: یک برنامه جامع نوشتیم و برنامه‌ریزی کردیم تا در حد توان، لایروبی رودخانه‌ها را انجام دهیم. همچنین برای تقویت و استحکام سیل‌بندها و برای آمادگی خود ما، برنامه‌ریزی‌هایی انجام شد تا در حد توان برای مقابله با شرایط آماده باشیم. در زمان‌هایی که هیچ بارشی در خوزستان نبود بیش از 800 ماشین سنگین در سراسر استان در حال کار بودند و تمام دستگاه‌های خوزستان بسیج شده و تقسیم کار شده بود.

استاندار خوزستان گفت: ما این مسیر را طی کردیم و از این طریق توانستیم بارش‌های زیادی که در استان رخ داد را کنترل کنیم. در خوزستان غیر از سیلاب‌های سایر استان‌ها حدود 500 میلی‌متر بارش داشتیم در حالی که میزان بارش‌های بلندمدت ما به طور متوسط 240 میلیمتر است و متوسط بارش خوزستان در سال گذشته تا این موقع کمتر از 200 میلیمتر بوده است.  

شریعتی خاطرنشان کرد: ما خود را برای مواجهه با شرایط آماده کرده بودیم. در عین حال این را در ذهن داشتیم که باید سیلاب‌های استان‌های دیگر را نیز مدیریت کنیم. اگر تاریخچه بارش‌های سیلابی سال‌های مختلف در خوزستان را بررسی کنید می‌بینید که این پربارشی‌ها تنها در یک حوضه بوده است. در این چند سالی که سازمان آب و برق وجود دارد و این آمار ثبت می‌شود تاکنون چنین سالی که همه حوضه‌های آبریز فعال باشند گزارش نشده است.

وی افزود: با مدیریت مناسب و کارهای شبانه‌روزی که انجام شد توانستیم شرایط را کنترل کنیم. آورد آب رودخانه‌های خوزستان در سال‌های قبل از خشکسالی، در یک سال آبی به طور متوسط 27 تا 28 میلیارد مترمکعب بود. در سال گذشته این آورد آب به 13 میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرد و ما یک خشکسالی شدید را تجربه کردیم.

استاندار خوزستان ادامه داد: این آمارها امسال تاکنون حدود 28.5 میلیارد مترمکعب بوده است. پیش‌بینی می‌کنیم آورد آبی خوزستان تا پایان سال آبی یعنی مهرماه به بیش از 50 میلیارد مترمکعب برسد. زیرساخت‌های خوزستان برای این آورد آبی فراهم نشده است و این مساله مشکلات جدی برای استان به همراه دارد.
 

نیاز فوری مناطق سیل‌زده خوزستان به خدمات درمانی

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در اطلاعیه‌ای از نیاز فوری مناطق سیل‌زده به خدمات درمانی و لزوم همکاری متخصصان داوطلب در این مناطق خبر داد.

مردم سیل‌زده اهواز نیازمند چادر، مواد غذایی، سرویس‌های بهداشتی و آب هستند

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین وضعیت بحران سیل در اهواز گفت: مردم در اردوگاه‌ها شرایط چندان خوبی ندارند و در برخی موارد سه خانوار در یک چادر زندگی می‌کنند.

علی ساری، در خصوص آخرین وضعیت اهواز در پی بارش های سیل آسای اخیر اظهار کرد: با توجه به این‌که در روزهای گذشته دبی رودخانه کرخه افزایش پیدا کرده است علاوه بر روستاهای اطراف، شهرها نیز در حال تهدیدشدن هستند. متاسفانه وضعیت کارون هم تعریف چندانی ندارد. خروجی کارون در اهواز میزان بالایی دارد. بالادست اهواز زیر آب است و در بخش اسماعیلیه پایین‌دست اهواز زمین‌های کشاورزی به زیر آب رفته‌اند و احتمال سیل در نقاط روستایی و مسکونی وجود دارد.

وی افزود: تخلیه آب رودخانه کرخه به خوبی انجام نمی‌شود، به طوری که زندگی شهرهای حمیدیه، سوسنگرد و اطراف آن را تهدید کرده است. در حوزه کارون مسیر ارتباطی این رودخانه با تالاب هورالعظیم دچار مشکل است و دلیل همه اینها کمبود ماشین‌الات سنگین است.

نماینده مردم اهواز در مجلس اظهار کرد: مردمی که در اردوگاه‌ها اسکان داده شده‌اند شرایط چندان خوبی ندارند. کمبود امکانات اعم از چادر، مواد غذایی، سرویس‌های بهداشتی و آب بسیار به چشم می‌خورد در برخی موارد سه خانواده در یک چادر اسکان داده شده‌اند، چرا که چادر وجود ندارد این شرایط سخت در حال شدت گرفتن است و دولت باید نسبت به تامین امکانات کمک‌رسانی و ماشین‌آلات به شدت اقدام کند.

تکذیب سر ریز آب از دیوار سد کرخه

فرماندار اندیمشک سر ریز آب در بخشی از دیوار کناری سد کرخه را تکذیب کرد.

پیمان جهانگیری، با اشاره به کلیپ منتشر شده در خصوص سر ریز شدن آب از بخشی از دیوار کناری سد کرخه، اظهار کرد: این خبر کذب است. در حال حاضر سد کرخه پایدار است و ورودی و خروجی آن مدیریت شده است.


آخرین وضعیت سیلاب در استان لرستان

با گذشت بیش از دو هفته از اولین سیلاب لرستان وضعیت این استان همچنان عادی نشده و مردم درگیر مشکلات ناشی از خسارات بوجود آمده از سیل هستند این درحالیست که مردم و دولت دست به دست در پی برطرف کردن خسارات و عادی کردن منطقه هستند.

شهر معمولان آب دارد

 مدیرعامل آبفای لرستان گفت: شهر معمولان آب دارد اما برای تزریق به خطوط نیاز به برق داریم.

حمیدرضا کرم‌وند، اظهار کرد: شبکه خط انتقال آب‌رسانی به شهر معمولان وصل بوده اما هنوز برق چاه نصب نشده است.

وی با بیان اینکه همکاران در شرکت توزیع برق استان پیگیر وصل برق هستند، افزود: به محض برق‌دار شدن آب به شبکه شهر تزریق می‌شود.

کرم‌وند ادامه داد: آب به شهر رسیده و نیاز به برق داریم تا در خطوط تزریق کنیم اما مشکل کم‌آبی نداریم و با تانکر آب‌های بسته‌بندی نیاز آن‌ها را تامین می‌کنیم. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان با بیان اینکه آب شهر پل‌دختر دو روز بوده که وصل است، افزود: خوشبختانه با پیش‌بینی‌هایی که از وقوع سیل داشتیم اجازه ورود آب گل‌آلود به مخزن بعد از شکسته شدن لوله‌ها داده نشد و مشکلی به لحاظ بهداشتی آب نداریم.

 وی با تأکید بر اینکه آب گل‌آلود وارد مخزن نشده است، افزود: شرکت دارای مجهزترین آزمایشگاه سنجش کیفیت آب است و اجازه ورود هیچ‌گونه آلودگی را به شبکه انتقال آب در استان نمی‌دهد.

 این مسئول بیان کرد: به صورت روزانه و کامل آب ‌تمامی استان چک می‌شود و اگر مشکلی به وجود آید قطعا اجازه عبور از شبکه به آن داده نمی‌شود.

مدیرعامل آبفای لرستان با تأکید بر اینکه به لحاظ بهداشتی آب شرب شهری تمامی مناطق استان مشکلی ندارد، اضافه کرد: تاکنون در شهر پلدختر هیچ موردی از آلودگی گزارش نشده است.

پل‌دختر نیاز به چادر ندارد


نماینده تشکل‌های مردم‌نهاد لرستان گفت: روند توزیع اقلام ضروری در مناطق سیل‌زده درست نیست.

مهدی بابایی، اظهار کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد نقش بسیار مهمی در انجام فعالیت‌های مردمی و امدادرسانی دارند.

وی اضافه کرد: طی جلسه‌ای که در خانه مشارکت و سلامت لرستان داشتیم تمامی گروه‌ها اعلام آمادگی کردند ولی برای سیل اخیر ابتدا باید اقدام به شناسایی دقیق مناطق آسیب‌دیده و نیازسنجی کرد.

این مسئول بیان کرد: هم‌اکنون گروه‌هایی از مردم به این مناطق رفته و آنجا را موردبررسی قرار داده‌اند.

نماینده تشکل‌های مردم‌نهاد لرستان با بیان اینکه یکی از مشکلات حال حاضر این مناطق آسیب‌های روحی و روانی است و باید به این موضوع رسیدگی کرد، افزود: از تمامی رشته‌ها و تخصص‌ها در سمن‌ها هستند و می‌توانند در امدادرسانی نقش بسیار مهمی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم تا ۶ ماه آینده نیاز به کمک‌رسانی باشد برای همین نباید امدادرسانی‌ها را به این چند روز بسنده کرد.

بابایی گفت: هم‌اکنون خانه‌های مشارکت و سلامت در سایر استان‌ها برای امدادرسانی به مناطق سیل‌زده اعلام آمادگی کردند و کمک‌هایی نیز به استان ارسال شده اما برای توزیع اقدامی نکردیم چراکه روند فعلی مناسب نیست و در اختیار افراد آسیب‌دیده قرار نمی‌گیرد.

نماینده تشکل‌های مردم‌نهاد لرستان تصریح کرد: پلدختر نیازی به چادر ندارد و یک چادر در این شهر برپا نشده است و سمن‌ها از این موضوع گله‌مند هستند و هلال احمر نیز پاسخگو نیست.

وی با بیان اینکه مردم حاضر به رفتن داخل چادر نیستند، گفت: هم‌اکنون اغلب مردم حادثه‌دیده در خانه اقوام به سر می‌برد و سازوکار درستی برای توزیع اقلام ضروری وجود ندارد.

بابایی بیان کرد: بعضی کمک‌ها توسط خود مردم انجام می‌شود چراکه از توزیع توسط دستگاه‌های دولتی ناامید شده‌اند.

 نماینده تشکل‌های مردم‌نهاد لرستان خاطرنشان کرد: فعلا چیزی توزیع نمی‌کنیم چراکه در حال نیازسنجی و شناسایی دقیق مناطق آسیب‌دیده هستیم.

وی تأکید کرد: کمبود غذا مشکل ایجاد نمی‌تواند ولی موضوع اصلی مشکلات روحی و روانی بعدازاین حادثه بود که برای مردم به وجود آمده است.

تمام زیرگذرهای خرم‌آباد تا غروب راه‌اندازی می‌شود

شهردار مرکز لرستان از راه‌اندازی‌ تمام زیرگذرهای این شهر تا غروب امروز خبر داد.

وحید رشیدی اظهار کرد: نیروهای شهرداری با تمام توان در حال لایروبی و شست‌وشوی شهر هستد.

وی ادامه داد: بر اساس قولی که در ستاد مدیریت بحران داده‌ایم، تا غروب امروز کل خیابان‌های ساحلی‌ را لایروبی و زیرگذرها را راه‌اندازی خواهیم کرد.

رشیدی بیان کرد: در مدارسی که نیاز به شستشو داشت، کمک کردیم تا دانش آموزان با روحیه بهتر وارد کلاس شوند.

شهردار خرم‌آباد تاکید کرد: با توجه به شرایط و پل‌های موقتی که تخریب شده خواهش می‌کنم که شهروندان از تردد با خودروهای شخصی در سطح شهر پرهیز کنند تا مشکلات بیشتر نشود.

وی در مورد آب گرداب سنگی گفت: آب آن سه برابر سال‌های گذشته است و کانال‌های همجوار سرریز کرده و نیاز به احداث کانال‌های جدید داریم.

رشیدی بیان کرد: از شهرداری‌های استان‌های دیگر که در سیل اخیر به ما کمک کردند، صمیمانه تشکر می‌کنم.

امدادرسانی به مناطق سیل‌زده با 140 تیم عملیاتی

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان از امدادرسانی به مناطق سیل‌زده با 140 تیم عملیاتی خبر داد.

صارم رضایی با یادآوری اینکه از پنجم فروردین برنامه‌ها و فعالیت‌ها را در مناطق سیل‌زده آغاز کرده‌ایم، افزود: همکاران ما در این مدت فعالیت‌های خوبی اجرا کرده‌اند و همچنان در حال امدادرسانی هستند.

وی ادامه داد: نزدیک به 140 تیم عملیاتی در منطقه حضور داشته و امدادرسانی می‌کنند.

رضایی اضافه کرد: تاکنون نزدیک به 500 سورتی پرواز داشته‌ایم و امدادهای خوبی به هم استانی‌ها در نقاط مختلف که نیاز به هلی‌برد داشته‌اند انجام داده‌ایم.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان یادآور شد: قرار شده روستاهایی که تا الان کمتر کمک شده به آن‌ها توجه بیشتری داشته باشیم.

وی بیان کرد: امروز هم با 20 فروند بالگرد که در اختیار داریم، کمک‌رسانی را ادامه خواهیم داد.

بازگشایی بیش از ۷۰ درصد راه‌های روستایی لرستان

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از بازگشایی بیش از ۷۰ درصد راه‌های روستایی لرستان خبر داد.

عباس شرفی گفت: بیش از ۷۰ درصد راه‌های روستایی استان که در سیل مسدود شده بود، با تلاش راهداران بازگشایی شده است.

وی بیان کرد: در مجموع در سیل اخیر راه ارتباطی ۸۱۶ روستا دراستان مسدود شده بود.

این مسئول اضافه کرد: تا پایان روز شنبه ۱۷ فروردین ۹۸ با تلاش راهداران لرستان و استان‌های معین راه ارتباطی ۵۷۳ روستا معادل ۷۰.۲ درصد بازگشایی شده است.

وی گفت: تلاش برای بازگشایی روستاهای باقیمانده ادامه دارد که با توجه به تلاش جهادی همکاران در حداقل زمان ممکن انجام خواهد شد.

استاندار لرستان:

ایجاد جاده جدید برای پلدختر -خرم آباد زمان‌بر است


استاندار لرستان گفت: ایجاد جاده جدید برای پلدختر – خرم‌آباد زمان‌بر است.

دکتر سیدموسی خادمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سیل بندها را آب برده است.

وی تصریح کرد: سیل جاده پلدختر _ خرم‌آباد را از بین برده و نیاز به جاده جدید است.

خادمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر جاده‌ای در پلدختر- خرم آباد نیست و ایجاد جاده جدید لازم بوده ولی زمانبر است.

وی ادامه داد: راه ارتباطی مردم منطقه فعلا برقرار شده است.

فعال شدن گروه‌های محب و اورژانس اجتماعی در لرستان

مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: گروه‌های  محب و اورژانس اجتماعی در همه شهرستان‌های استان فعال شدند.

فاطمه زهرا توکلی، اظهار کرد: یکی از اولویت‌های بهزیستی لرستان حفاظت از جان افراد است.

وی ادامه داد: در سیل اخیر با اقداماتی ازجمله جابه‌جایی مراکز در مناطق ناامن، خوشبختانه هیچ اتفاق ناگواری برای مددجویان تحت حمایت در استان رخ نداده است.

این مسئول اضافه کرد: با حمایت‌های رئیس سازمان بهزیستی همه اعضای خانواده بزرگ بهزیستی در سراسر کشور، کمک‌های خوبی به بهزیستی شد که به صورت سازماندهی‌شده خانه به خانه در شهرستان‌هایی که دچار سیل شدند به دست مددجویان رساندیم.

توکلی گفت: هفته گذشته برای تمام مددجویان تحت حمایت بهزیستی در شهرستان‌های دچار سیل شدند سه برابر مستمری ماهانه خود را به عنوان کمک‌هزینه معیشت پرداخت کردیم و برای سایر مددجویان در شهرهای دیگر استان که خسارت دیدند ظرف این هفته پرداخت خواهد شد.

مدیرکل بهزیستی لرستان با بیان اینکه با توجه به آثار سویی که وقوع حوادث طبیعی برای همه افراد ایجاد می‌کند ارائه خدمات و مداخلات روانی اجتماعی از وظایف ماست، افزود: گروه‌های محب و اورژانس اجتماعی هم‌اکنون در همه شهرستان‌های استان مشغول فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی مهدهای کودک سیار ازجمله برنامه‌های ما بود، گفت: در این مهدها خدمات آموزشی، برنامه‌های شاد و پرنشاط اجرا می‌شود.

توکلی بیان کرد: علاوه بر کمک‌هایی که دولت برای سیل‌زدگان در نظر گرفتند، کمک‌هزینه معیشت با بهره کم به مبلغ 5 میلیون تومان و کمک بلاعوض به مبلغ 10 میلیون تومان برای آنها لحاظ کردیم.

خسارت سیل به ۴۱۲ مزرعه پرورش ماهی در لرستان


مدیرکل شیلات لرستان گفت: با تخریب ۴۱۲ مزرعه پرورش ماهی در سیل لرستان هفت هزار تُن، ماهی از بین رفت.

کیارش بیرانوند بیان کرد: در کنار خسارت‌های فراوان به مزارع پرورش ماهی، صد در صد سازه‌های ۲۵ مزرعه پرورش ماهی را سیل با خود برد.

وی با بیان این‌که عمده مزارع پرورش ماهیِ لرستان در کنار رودخانه ایجاد شده‌اند، افزود: مجموع خسارت‌های وارده به بخش شیلات لرستان یک‌صد و هشتاد و نه میلیارد تومان برآورد شده است.

بیرانوند اضافه کرد: با تخریب مزارع پرورش ماهی در لرستان چهارده هزار نفر که در بخش شیلات مشغول کار بودند بیکار شدند.

یادآور می‎شود، در هر هکتار از مزارع پرورش ماهی در لرستان ۲۵۰ تن ماهی تولید می‌شود.

9 روستای شاهیوند چگنی نیاز به اقلام غذایی دارند


بخشدار شاهیوند چگنی گفت: 9 روستا نیاز به اقلام غذایی دارند.

شهرام زمانی با اشاره به اینکه راه زمینی 9 روستای انتهایی این بخش هنوز هنوز مسدود است، اضافه کرد: برای بازگشایی راه این روستاها خیلی پیگیر هستیم.

وی ادامه داد: تاکنون دو محموله کمکی از طریق بالگرد به این روستاها برده‌ایم و امروز هم تماس گرفته که به نان و اقلام غذایی احتیاج دارند و برای این کار نیاز به بالگرد داریم.

زمانی با بیان اینکه در مابقی روستاها مشکل حادی نداریم، اضافه کرد: آرد هم برای روستاهای این بخش آورده‌اند اما در اختیار ستاد مدیریت بحران قرار ندادند که ما توزیع کنیم.

بخشدار شاهیوند تاکید کرد: اگر اقلام کمکی را به ستاد مدیریت بحران بدهند که توزیع کنند بدون شک خیلی بهتر توزیع می‌شود.

وی در مورد آنت‌دهی موبایل این بخش گفت: تا روستای چم‌پلک مشکلی نداریم ولی روستاهای بالاتر از آن هنوز مشکل دارند و هیچ کدام از اپراتورها آنتن نمی‌دهند.

تردد در محور بیران‌شهر برای کامیون‌ها ممنوع است/ امکان رانش زمین وجود دارد

 رئیس پلیس راه لرستان از ممنوعیت تردد برای کامیون‌ها در محور بیران‌شهر خبر داد.

سرهنگ مرتضی چغلوند، اظهار کرد: محور نورآباد به نهاوند به علت رانش و ریزش جاده تا اطلاع ثانوی مسدود است.

وی ادامه داد: جاده قدیم خرم‌آباد- پلدختر نیز همچنان مسدود است که راه جایگزین آن چولهول است.

چغلوند یادآور شد: جاده دسترسی به شهر گراب نیز مسدود است.

رئیس پلیس راه لرستان بیان کرد: تردد در محور بیران‌شهر برای کامیون‌ها ممنوع است، چون حادثه‌خیز است و امکان رانش زمین وجود دارد.

وی تاکید کرد: رانندگان به این مورد توجه داشته باشند که مشکلی رخ ندهد.

چغلوند گفت: هم اکنون در مابقی محورهای اصلی مشکل خاصی نداریم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان گفت: 92 روستای استان در خاموشی به‌سر می‌برند.

فریدون خودنیا با اشاره به آمار آخرین عملکرد برق استان در سیل اخیر، بیان کرد: در ادامه خدمات‌رسانی به هم استانی‌های سیل‌زده، شرکت توزیع برق استان همچنان با اقتدار عملیات برق‌رسانی را ادامه می‌دهد.

وی ادامه داد: طبق آخرین آمار فقط ۹۲ روستا از مجموع ۶۹۰ روستای بی‌برق شده در خاموشی بسر می‌برند.

خودنیا اضافه کرد: به‌علت عدم وجود راه دسترسی مشکلاتی بر سر راه خدمات‌رسانی بوجود آمده و الزاما بایستی در اسرع وقت مشکلات سیل‌زدگان از نظر خدماتی مرتفع شود.

این مسئول اظهار کرد: ۸۵ اکیپ همچنان در حال انجام‌ وظیفه هستند و سعی خود را در جهت تامین برق تمامی روستاها به خرج خواهند داد.

استاندار لرستان: دولت مصصم به جبران خسارت مردم است


استاندار لرستان گفت: دولت مصصم است تا خسارت مردم را جبران کند.

سیدموسی خادمی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: به دنبال این سیل ویرانگر مردم ما سالم ماندند اما مردم وسایل خود را از دست دادند.

وی تصریح کرد: در چگنی، پلدختر، معمولان، دلفان، کوهدشت و ... مردم داشته ‎ های را که در طول عمر خود اندوخته کرده به یک لحظه از دست داده‎اند.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: همچنین زیرساخت ‎ های برق، آب، کانال ‎ ها و تاسیسات شهری نیز به شدت آسیب دیده است.

خادمی اضافه کرد: دولت امیدوار و مصمم است که خسارت را جبران کند و این حجم آب خواست خداوند بوده است.

وی بیان کرد: باید در بخش‎های کارمان را بهتر انجام می‌دادیم و در بستر و مسیر رودخانه‎ها نباید خانه می‎ساختیم و کانال‎ها بزرگتر ساخته می‎شد اما حجم این سیل قابل پیش‎بینی نبود.

استاندار لرستان ادامه داد: خسارات در حال ارزیابی هستند و تا یکشنبه ارزیابی‏‎ها برای تامین بودجه انجام می‎شود.

خادمی با اشاره به امدادرسانی، افزود: امدادرسانی تاکنون گسترده بوده و چندین استان نیز دچار مشکل شدند اما آنها کمتر از ما آسیب دیدند و همه در حال آماده باش بودند.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه پلدختر جمعیت بیشتری داشت بخشی از امدادرسانی آنجا رفت، اظهار کرد: اولویت تهیه وسایل زندگی مردم است.

توزیع 30 هزار بسته غذایی بین سیل‌زدگان لرستان

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال‌احمر گفت: تاکنون 30 هزار بسته غذایی بین سیل‌زدگان لرستان توسط هلال‌احمر توزیع شده است.

بهرام غیبی بیان کرد: سازمان جمعیت هلال‌احمر بسته‌های غذایی 72 ساعته را بین سیل‌زدگان توزیع می‌کند.

وی افزود: تاکنون 30 هزار بسته غذایی، 4000 چادر و 40 هزار تخته پتو توسط جمعیت هلال‌احمر به مناطق سیل‌زده لرستان ارسال شده است.

این مسئول یادآور شد: تمام اقلام انبار اصلی جمعیت هلال‌احمر لرستان، از انبارهای جمعیت هلال‌احمر سراسر کشور و انبار مادر در سازمان امداد تغذیه می‌شود.


برگزاری "هفته همدردی و احسان جوانان با سیل‌زدگان" به جای هفته جوان در لرستان

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان از برگزاری "هفته همدردی و احسان جوانان با سیل‌زدگان" در استان خبر داد.

علی یاور عزیزپور اظهار کرد: این اداره کل شرایطی را فراهم می‌کند که به جای جشن هفته جوان "هفته همدردی و احسان جوانان استان با سیل زدگان" برگزار شود.

 وی ادامه داد: برای همین منظور امکان اسکان، تغذیه و کار جوانانی که در طول این هفته داوطلبانه بتوانند در مناطق سیل‌زده پلدختر و معمولان حضور پیدا کنند فراهم شده تا کمک کنند.

 عزیزپور تصریح کرد: داوطلبان در یک اردوی دو سه روزه ضمن همدردی با مردم سیل‌زده، بخشی از گل و لای سیل و آورده‌های آن که در منازل افراد و در مجموعه ورزشی شهید سرمالیان پلدختر رسوب کرده و امکان استفاده از آنها را از بین برده را تخلیه می‌کنند.

 مدیرکل ورزش و جوانان لرستان افزود: داوطلبان با این کار ارزشمند خودشان، اندوه از چهره افراد و چهره شهر پلدختر می‌زدایند.

خسارت بالغ بر 900 میلیاردی سیل به کشاورزی لرستان


رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: بالغ‌بر ۹۰۰ میلیارد تومان خسارت سیل به کشاورزی استان بوده است.

دکتر عبدالرضا بازدار در رابطه با سیل اخیر استان اظهار کرد: در اثر وقوع سیل کم‌سابقه در لرستان متأسفانه به بخش کشاورزی ما به‌شدت آسیب وارد آمده است.

 وی تصریح کرد: این خسارت‌ها به زیر بخش‌های دام، طیور، آبزیان، باغات، مزارع، جاده‌های بین مزارع، موتورپمپ‌ها، خطوط انتقال آب، زیرساخت‌های آب‌وخاک، موزه منابع طبیعی، عشایری و ... وارد آمده است.

بازدار با بیان اینکه تأسیسات کشاورزی حاشیه رودخانه‌های استان بیشترین تخریب را داشته‌اند، افزود: طبق برآورد ما بالغ‌بر ۹۰۰ میلیارد تومان به زیربخش‌های مختلف کشاورزی استان خسارت وارد شده است.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: همه اطلاعات لازم برای جبران آسیب‌ها به وزارت ارسال شده و قرار است در جلسه هیئت دولت مطرح شود.

وی ادامه داد: قول و قرارهایی برای جبران خسارت‌ها از سوی مقامات کشوری داده شده و اقدامات اولیه توسط سازمان صورت گرفته است.

بازدار با بیان اینکه این اقدامات در بخش‌ها و مناطق مختلف خسارت‌دیده به‌صورت ضروری و اورژانسی در حال پیگیری است، اضافه کرد: امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانیم صدمات وارده به بخش‌های مختلف کشاورزی را جبران کنیم.

معاون بهزیستی کشور خبر داد: فعال کردن ٢١١ تیم محب در ٩ استان کشور

معاون و مشاور امور روان‌شناختی معاونت توسعه بهزیستی کشور از فعال کردن ٢١١ تیم محب در ٩ استان کشور خبر داد.

بهزاد وحیدنیا در کارگاه آموزشی مداخلات روانی اجتماعی در بلایا ویژه روان شناسان داوطلب مناطق سیل‌زده استان، اظهار کرد: سلامت افراد به‌عنوان گران‌بهاترین سرمایه انسانی هر کشور، از پشتوانه‌های ملی و اهم شاخص‌ها و محورهای توسعه پایدار تلقی می‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به نقش و جایگاه ویژه خدمات مشاوره‏ای و روان‌شناختی در ارتقاء کیفیت زندگی، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، شادابی و نشاط و افزایش سرمایه اجتماعی، انتظار می‌رود تمامی توان خویش را درراستای رسیدن به اهداف موردنظر بکار بگیریم.

این مسئول اضافه کرد: برنامه‌ریزی منسجم و مبتنی بر رویکردهای پیشگیرانه و ارتقایی در راستای تثبیت و تقویت نظام سلامت روان و پیشگیری از آسیب‌های روانی اجتماعی بر اساس قوانین بالادستی و تولیت سازمان بهزیستی کشور در حوزه سلامت اجتماعی از اهداف بهزیستی است.

وحید نیا گفت: گسترش و تقویت فعالیت‌های آموزشی متعدد و باکیفیت در حوزه سلامت روان، باهدف بهبود دانش و مهارت تخصصی ارائه‌دهندگان خدمات مشاوره‌ای و روان‌شناختی از دیگر اهداف ماست.

معاون و مشاور امور روان‌شناختی معاونت توسعه بهزیستی کشور با بیان اینکه ۵۴ نفر عضو فعال به عنوان اعضای محب بهزیستی در لرستان را شناسایی کردیم، افزود: هدف از انجام اقدامات ارائه خدمات روان‌شناختی گسترده و مطلوب در کشور است.

وی گفت: ٢١١ تیم محب را در ٩ استان کشور فعال کردیم تا بتوانند اقدامات خاصی متناسب با نیازهای جامعه برآورده کنیم.

روند امدادرسانی عادلانه‌ و بهتر شده است

یک پیرمرد سیل‌زده گفت: روند امدادرسانی عادلانه‌ و بهتر شده است.

علی‌زمان شاهکرمی، اظهار کرد: خدا را شکر در دو سه روز اخیر امدادرسانی‌ها نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است.

وی ادامه داد: شاهد هستیم که این روند عادلانه‌تر شده و در برخی مناطق، کمک‌ها به دست بزرگان می‌رسد تا بین اهالی تقسیم کنند.

شاهکرمی اضافه کرد: بخشداری‌ها این کمک‌ها را به ما می‌رسانند و ما هم عادلانه و خداپسندانه بین مردم تقسیم می‌کنیم.

وی گفت: نیروهای امدادی مثل روزهای گذشته در حال تلاش هستند و با تمام توان کار می‌کنند.

شاهکرمی با بیان اینکه دست تک‌تک مردم ایران را می‌بوسیم که به مناطق سیل‌زده کمک می‌کنند، افزود: امیدواریم مسئولان همت کنند و برای جلوگیری از وقوع سیل کارهای خوبی انجام دهند.

قطع راه ارتباطی 75 روستا در شهرستان دلفان


فرماندار شهرستان دلفان گفت: برق ساکنان 21 روستا در شهرستان همچنان قطع است.

حشمت بهمنی بیان کرد: آب آشامیدنی 9 روستا نیز کماکان قطع است.

وی افزود: همه نیروهای امدادیِ سپاه ارتش، بسیج، هلال‌احمر و راهداری درتلاشند تا هرچه سریعتر مشکلات این روستاها مرتفع شود.

این مسئول بیان کرد: همچنین خطر رانش زمین چشمه مورینه دلفان را تهدید می‌کند.

ارسال ۱۲ ماشین آفرود اقلام کمکی هلال‌احمر به مناطق سیل‌زده شهرستان کوهدشت

مدیر عامل جمعیت هلال‌احمر لرستان از ارسال ۱۲ ماشین آفرود اقلام کمکی هلال‌احمر به مناطق سیل‌زده شهرستان کوهدشت

صارم رضایی با اعلام این خبر گفت: محموله کمک‌های جمعیت هلال احمر این استان به همت هیات متورسواری و اتومبیل‌رانی استان تهران و همکاری اداره ورزش و جوانان شهرستان به روستاهای سیل‌زده ارسال شد.

وی افزود: این محموله‌ها شامل مواد غذایی و بهداشتی می‌باشد و از طریق ماشین‌های آفرود که توانایی حرکت در کوه‌های صعب‌العبور و شرایط سخت را دارند به روستاهای کوهدشت شمالی و کوهدشت جنوبی را ارسال شدند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان لرستان از آمادگی کامل هلال احمر این استان برای کمک‌های انسانی، لجستیکی و بهداشتی به آسیب دیدگان خبر داد.

رضایی با ابراز تاسف از وضعیت به وجود آمده در استان‌های لرستان گفت: اعلام آمادگی اقشار مختلف برای کمک به همنوعان خود نشان از وجود روحیه گذشت، مهربانی و نوع‌دوستی در رگ و خون این ملت بزرگ است.

این مسئول یادآور شد: ۶ محموله غذایی و دارویی نیز دیروز از طریق ماشین‌های آفرود به این مناطق ارسال شد.

پل کشکان و پل پهلوی تثبیت و استحکام‌بخشی شوند

معاون میراث فرهنگی کشور بر ضرورت تثبیت و استحکام‌بخشی پل کشکان و پل پهلوی تاکید کرد.

دکتر طالبیان در بازدید از پل کشکان گفت: متأسفانه در اثر سیل اخیر پایه قاجاری و طالق الحاقی این پل تخریب و یکی از پایه‌های مهم آن نیز به خاطر آب شستگی و ضعیف بودن بستر کج شده است.

وی افزود: با فروکش کردن سیلاب و حفر گمانه‌ها برای آشنایی با وضعیت زمین‌شناسی منطقه در مورد امکان بازگرداندن پایه و یا تثبیت آن در وضع فعلی تصمیم‌گیری خواهد شد.

طالبیان تصریح کرد: پل کشکان و پل پهلوی که در کنار آن قرار گرفته یک مجموعه و منظر بسیار مهم و دارای اهمیت بوده و بایستی نسبت به تثبیت و استحکام‌بخشی آن‌ها اقدام کرد.

معاون میراث فرهنگی کشور در خصوص مرمت اضطراری پایه کج شده کشکان نیز گفت: طی این هفته با انجام مشورت‌های لازم با مدیران و کارشناسان در این خصوص تصمیم‌گیری شده و نتیجه آن به استان اعلام خواهد شد.

بازگشایی راه ارتباطی 573 روستای خسارت‌دیده از سیل

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان گفت: راه ارتباطی 243 روستا همچنان مسدود است.

 عباس شرفی بیان کرد: در پی جاری شدن سیل اخیر لرستان، راه ارتباطی 816 روستای استان مسدود شده بوده که تاکنون راه ارتباطی 573 روستا بازگشایی‌شده است.

وی اظهار کرد: راه ارتباطی 243 روستا ازشهرستان‌های خرم‌آباد، پل‌دختر، بروجرد، نورآباد، الیگودرز، کوهدشت، الشتر، ازنا ودوره چگنی همچنان مسدود است.

این مسئول یادآور شد: تا پایان هفته راه ارتباطی 70 درصد از این روستاها باز می‌شود.

 وضعیت سایر استان های سیل زده

خسارت 137 میلیاردی سیل به تأسیسات و منابع آبی روستاهای همدان

رئیس اداره بحران، بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان از خسارت 137 میلیارد و 255 میلیون ریالی سیلاب اخیر به تأسیسات، قنوات، چاه، مخازن، موتورخانه‌ها و شبکه توزیع آب در سطح روستاهای تابعه استان خبر داد.

محمد جواد ملکی با اشاره به بارش های شدید اخیر و جاری شدن سیلاب درشهرستانهای استان گفت: متأسفانه بر اساس گزارشات واصله، میزان خسارات اولیه وارده به ت أسیسات و منابع آبی، تاکنون 137 میلیارد و 255 میلیون ریال برآورد شده است.

وی ادامه داد: در سطح روستاهای تابعه شهرستان همدان یک مورد خسارت به قنات، 2 مورد خسارت به چاه ها و 14 مورد خسارت به مخازن، موتورخانه ها و شبکه توزیع آب با 9 میلیارد و 630 میلیون ریال گزارش شده است.

ملکی با بیان اینکه همچنین درسطح روستاهای تابعه شهرستان ملایریک مورد خسارت به چاه و 9 مورد خسارت به مخازن، موتورخانه و شبکه های توزیع آب با 6 میلیارد و 400 میلیون ریال گزارش شده است، اظهار کرد: در شهرستان نهاوند نیز 2 مورد خسارت به قنوات،7 مورد خسارت به چاه و 4 مورد خسارت به مخازن، موتورخانه و شبکه های توزیع با برآورد 7 میلیارد و 15 میلیون ریال تخمین زده شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به خسارات وارده به تأسیسات و منابع آبی شهرستان تویسرکان، عنوان کرد: در این شهرستان نیز با خسارت به  37رشته قنات،7 حلقه چاه و10 باب مخزن، موتورخانه و شبکه توزیع با برآورد 65 میلیارد و 100 میلیون ریال مواجه شدیم.

رئیس اداره بحران، بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خسارات وارده در شهرستان اسدآباد، گفت: درروستاهای تابعه شهرستان مذکور با خسارت به 3 رشته قنات،9 حلقه چاه و 30 باب مخزن، موتورخانه و شبکه توزیع با برآورد 6 میلیارد و 150 میلیون ریال خسارت مواجه شدیم.

وی در ادامه با اشاره به خسارت ناشی از سیلاب در شهرستان کبودراهنگ بیان کرد: در سطح روستاهای تابعه این شهرستان نیز با 16 میلیارد و 110 میلیون ریال خسارت به 2 رشته قنات، 12 حلقه چاه و 4 باب مخزن، موتورخانه و شبکه توزیع مواجه شدیم.

ملکی با اشاره به اینکه در بخش مرکزی، صالح آباد و لالجین شهرستان بهار نیز سیلاب به 6 رشته قنات، 10 حلقه چاه و 2 باب مخزن، موتورخانه و شبکه توزیع آب خسارت زد، خاطرنشان ‌کرد: در این شهرستان نیز میزان خسارات احتمالی 16 میلیارد و 600 میلیون ریال برآورد شده است.

وی همچنین اعلام کرد: در شهرستان رزن و فامنین نیزسیلاب به ترتیب 2 میلیارد و 150 میلیون ریال و 8 میلیارد و 100 میلیون ریال به تأسیسات و منابع آبی خسارت وارد کرد.


آسیب 38 میلیاردی سیل به بناهای تاریخی همدان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان گفت: طی بارندگی‌های اخیر 38 میلیارد و 800 میلیون ریال به بناهای تاریخی همدان خسارت وارد شد.

علی مالمیر، بیان کرد: بارش های اخیر موجب شد تعدادی از ابنیه تاریخی دارای ارزش 60 تا 70 درصد دچار آسیب شوند.

وی اعلام کرد: طی بارش های متوالی در روزهای 11 و 12 فروردین، تعدادی از ابنیه دارای ارزش استان دچار آبگرفتگی های جزیی و کلی شدند که نسبت به رفع آن اقدام خواهیم کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان با بیان اینکه تنها یخدان میرفتاح ملایر دچار خسارت کلی شده است، اظهار کرد: به بناهای تاریخی دیگر استان به صورت جزیی آسیب وارد شده است.

مالمیر یادآور شد: چکه کردن آب از سقف و یا ورود رطوبت به داخل بنا از جمله آسیب های جزیی به برخی از بناهای خسارت دیده است که باید مجدد عایق آنها تعویض شود.

وی درباره بنای پل زرامین نهاوند گفت: آن بخش از پل زرامین که تاریخی است، آسیب ندیده بلکه تنها دیوارهای بیرونی آن خسارت دیده که اداره راهداری آنها را ترمیم می‌کند.

مالمیر اظهار کرد: میزان خسارات وارده، به ستاد مدیریت بحران اعلام شده است که در صورت تأیید از اعتبارات ملی و استانی استفاده خواهیم کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان در پایان خاطر نشان کرد: مرمت تمام آثار تاریخی صدمه دیده در اولویت میراث فرهنگی ‌قرار دارد.


وضعیت آق‌قلا هم‌چنان بحرانی است

فرماندار شهرستان آق قلا با بیان این‌که وضعیت آق‌قلا هم‌چنان بحرانی است، ‌گفت: با وجود تمام تلاش‌هایی که توسط دستگاه‌های اجرایی و نیروهای مسلح انجام می‌گیرد، ولی باز هم بخشی از شهر آق قلا همچنان دچار آبگرفتگی است.

امانگلدی ضمیر در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با گذشت 18 روز از آبگرفتگی در این شهر و همه تلاش‌های صورت گرفته، بدلیل ورود آب‌های ناشی از سرریز سدهای استان و رواناب‌های منطقه زرین گل نتوانستیم روند کاهشی که تا چهار روز گذشته ادامه داشت را پایدار کنیم و از این بابت شرمنده مردم هستیم.

وی افزود: برای کاهش روند ورود آب به شهر آق‌قلا تصمیم گرفته شد که خندق و خاکریز بزرگی در بالادست شهر آق‌قلا ایجاد شود. این کار از روز گذشته با بکارگیری 12 دستگاه بیل مکانیکی آغاز شد.

ضمیر بیان کرد:‌ با این اقدام در صورت طغیان رودخانه در روزهای آینده، می‌توان روند ورود به شهر را کاهش داد.

فرماندار شهرستان آق قلا تصریح کرد: در پنج محله شهر آق‌قلا هم‌چنان بین نیم متر تا بیش از یک متر آب وجود دارد.

وی با بیان این‌که‌ شیب کم زمین در این محلات روند تخلیه آب را با کندی مواجه کرده است، گفت: با اقداماتی که در نظر گرفته شده به دنبال کاهش ورود آب گرگانرود به شهر و کاهش میزان سر ریز سد وشمگیر هستیم.

ضمیر تاکید کرد: ساکنان محلاتی که 18 روز درگیر آبگرفتگی هستند، برای بازگشت عجله نکنند و در خانه‌های خود ساکن نشوند زیرا احتمال نشست در آنها وجود دارد.

۱۹۰۰ میلیارد تومان سرجمع خسارات وارده به استان مازندران در اثر سیل است

نماینده‌ی قائم شهر گفت که سر جمع خسارت وارده به استان مازندران ۱۹۰۰ میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف بوده است.

علی ادیانی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی ابعاد سیل اخیر در استان مازندران گفت: لازم است از همه‌ی دستگاه‌های اجرایی در استان مازندران و صدا و سیما و ارتش و هلال احمر تشکر کنم؛ کما این که عدم توجه به احداث سازه‌ها و ابنیه‌های فنی و کارشناسی مستقر در جوار رودخانه‌ها و عدم اهتمام جدی نسبت به ادغام سدهای نیمه تمام و دارای مجوز از هیأت وزیران در استان مازندران باعث بروز خسارات شد.

وی خسارات وارده به استان مازندران را ۱۹۰۰ میلیارد تومان در حوزه‌های کشاورزی و مسکن عنوان و خاطر نشان کرد: ۴۰۰۰ دام سنگین و سبک، ۱۰۰۰ هکتار از اراضی و باغات، ۳۰۰۰ واحد صنفی کوچک، ۶۴۰۰ واحد مسکونی از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد از بین رفته است.

این عضو مجمع نمایندگان استان مازندران با تاکید بر این که باید برای جبران خسارات وارده اعتبارات به صورت صد درصدی تخصیص پیدا کند گفت: در گذشته اعتبارات تصویب می‌شد اما تخصیص ۲۰ تا ۳۰ درصدی بود. لازم است در آینده نیز علاوه بر اعتبار لازم برای ساخت و خریداری مسکن تأمین اعتبار فوری برای احداث سدهای تخریب شده صورت گیرد.


اسکان ساکنان مناطق آسیب دیده روستای لیلیم شهرستان املش

استاندار گیلان در بازدید از رانش زمین در روستای لیلیم شهرستان املش گفت: ساکنان واحدهایی که آسیب دیدند در مکان‌هایی به صورت استیجاری یا به طرق دیگر اسکان داده می‌شوند تا پس از اتمام مطالعات ژئوتکنیک به صورت علمی و فنی تصمیم‌گیری شود.

مصطفی سالاری صبح امروز با حضور در روستای لیلیم شهرستان املش ضمن بازدید از وقوع رانش زمین در این منطقه از نزدیک به بررسی این موضوع پرداخت و در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه 9 واحد مسکونی در حال حاضر براثر رانش زمین آسیب دیدند، افزود: پیش‌بینی می‌شود تعداد دیگری از واحدها در معرض آسیب‌دیدن باشند که باید برای حدود 20 خانوار یا بیشتر چاره‌اندیشی کنیم.

وی انجام مطالعات ژئوتکنیک برای بررسی عمق و وسعت رانش و میزان دربرگیری منطقه در آینده را اولین تصمیم گرفته‌شده در این خصوص عنوان و خاطرنشان کرد: با انجام مطالعات اینکه موضوع رانش راه کنترل دارد یا انتقال واحدها به مکانی که با چنین مشکلی مواجه نیستند راهکار اصلی است، مشخص می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه مطالعات رانش ظرف مدت یک ماه آینده از امروز انجام می‌شود اظهار کرد: پس از پایان مطالعات تصمیم اصلی گرفته می‌شود و اگر نظر بر جابجایی واحدها باشد محل مناسبی که در آینده در معرض اتفاق مشابه نباشند تعیین و با احداث زیرساخت‌ها حمایت‌های لازم در مسیر ساخت منازل در محل جدید صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های خدمات‌رسان استانی و شهرستانی در بحث زیرساخت پس از تصمیم نهایی و در صورت نیاز به جابجایی باید اقدامات خود را با جدیت شروع کنند گفت: واحدهایی که آسیب دیدند در مکان‌هایی به صورت استیجاری یا به طرق دیگر اسکان داده می‌شوند تا پس از اتمام مطالعات به صورت علمی و فنی تصمیم‌گیری شود.

سالاری به ارسال 3 مرحله کمک‌های مردمی و دستگاه‌های اجرایی و امدادی به مناطق سیل‌زده اشاره کرد و افزود: در روزهای آتی نیز محموله چهارم کمک‌ها به این مناطق ارسال می‌شود.

استاندار گیلان به ارسال تجهیزاتی شامل هلی کوپتر، قایق و مواردی از این قبیل به استان گلستان اشاره کرد و گفت: بخشی از مأموریت در استان گلستان اتمام پیدا کرده و به مناطق غربی کشور اعزام شدند.

وی خاطرنشان کرد: امروز نیز تعدادی از ماشین آلات راهسازی از جمله بیل مکانیکی به استان‌های گلستان و لرستان ارسال شده و به صورت تکمیلی نیز باتوجه به ابلاغ وزارت کشور مبنی بر نیاز در این مناطق برای تخلیه آب ارسال می‌شود.


مسدود شدن راه ارتباطی ۸ روستا در لردگان

فرماندار لردگان گفت: اصطبلی که به دلیل بارش باران در منطقه باغ انار میلاس شهرستان لردگان تخریب شده بود منجر به تلف شدن دام‌های آن شد.

برهان حسین‌پور آقایی، با اعلام این خبر، اظهار کرد: حدود ۱۰ تا ۱۸ رأس بز و بزغاله به دلیل ریزش اصطبل در زیر آوار تلف شدند.

وی افزود: میزان خسارت دام‌های تلف شده در حال بررسی است.

فرماندار لردگان با اشاره به مسدود شدن راه ارتباطی هشت روستا به دلیل بارش‌ها در این شهرستان، تصریح کرد: دو پل نفر روی چوبی و سیمی در روستای فاج و عین کبک پشتکوه فلارد لردگان که از راه‌های عشایری شهرستان بوده به دلیل بالا آمدن آب رودخانه به زیر آب رفته است.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای هلال احمر بسته یک ماهه مواد غذایی در اختیار اهالی روستا قرار دادند.

پرداخت خسارت سیل زدگان در اولویت کار دولت باشد/هنوز خسارت سیل غرب استان مازندران پرداخت نشده است

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که اولویت دولت و مجلس باید ساماندهی رودخانه‌ها و جلوگیری از تجاوز به حریم رودخانه‌ها باشد، اظهار کرد: اولویت دولت پرداخت خسارت سیل زدگان باشد.

عبدالله رضیان، نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی  در جریان بررسی ابعاد سیل اخیر در مناطق مختلف کشور از جمله مازندران در جلسه علنی امروز (یکشنبه‌) مجلس شورای اسلامی گفت‌: از بردباری مردم سیل زده مازندران به ویژه‌ شهرستان‌های سیمرغ، سوادکو، میان دو رود، ساری  و نکا تشکر می‌کنم. این سیل مازندران با توجه به بارندگی‌های زیادی که همیشه شاهد آن بودیم ناشی از ضعف ما و سهل انگاری دستگاه‌های مختلف در طول سال‌های گذشته بود، چرا که رودخانه‌ها ساماندهی نشده‌اند، دیواری سازی صورت نگرفته است و به حریم این رودخانه‌ها تجاوز شده است که این موارد موجب رقم خوردن اتفاقات اخیر بود.

وی افزود: در حال‌ حاضر اولویت مجلس شورای اسلامی و دولت باید ساماندهی رودخانه‌ها باشد، چرا که یقینا در کوتاه مدت باز هم شاهد این آسیب‌ها خواهیم بود.  در شهر زیرآب سوادکوه در طول سال‌ها شاهد بودیم که به حریم رودخانه تجاوز شد و دیواره سازی لازم انجام نشد و این موضوع موجب شد در چهار سال پیش چند خانه‌ در سیل آسیب ببینند. چند باری هم در این خصوص با دولت صحبت‌هایی داشته‌ایم که اتفاقی رخ نداد. در سیمرغ نیز پل‌های غیر استاندارد موجب بالا آمدن آب شد. شهر کیاکلا در آسیب جدی قرار گرفته بود. اینها ناشی از ضعف مدیریت ما بود. ما باید خسارت‌ها را جدی بگیریم. باید پرداخت خسارت‌ها را در اولویت قرار دهیم. از دستگاه‌هایی که پای کار آمده‌اند همچون سپاه و جمعیت هلال احمر تشکر می‌کنم. در حال‌ حاضر هم در مازندران در شهر زیرآب بحران‌هایی را شاهد هستیم. زیرساخت‌های ما در دانشگاه‌ها و مدارس دچار مشکل هستند. هنوز خسارت سیل غرب استان مازندران پرداخت نشده است.


خسارت 32 میلیارد ریالی سیل به تاسیسات برقی کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: سیل به تاسیسات برقی این استان 32 میلیارد ریال خسارات وارده کرده است.

 داود راهزادی درحاشیه بازدید از شبکه سه مداره یاسوج افزود: شهرستان بویراحمد در بین شهرستان‌های هشتگانه بالاترین سهم ریالی خسارت سیل را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: شهرستان بویراحمد با حدود 14میلیارد ریال خسارات، بیشترین سهم خسارت به تاسیسات برق در سیل چند روز گذشته را داشته و البته هم اکنون تمامی مناطق شهری و روستایی استان از نعمت برق پایدار برخودار هستند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بیشترین خسارات وارده به تاسیسات برقی بعد از شهرستان بویراحمد مربوط به شهرستان‌های دنا و کهگیلویه بوده و الان مشکل خاصی در زمینه تامین برق پایدار برای مشترکین برق نداریم .

راهزادی، سقوط ترانسفورماتورها، شکستگی پایه‌های برق، پارگی شبکه و شکسته شدن کنتورهای مشترکین برق را از مهمترین خسارات وارده عنوان و تصریح کرد: در روزهایی که شاهد سیل در مناطق مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد بودیم تیم‌های عملیاتی به نحو شایسته ای خدمات لازم را به مشترکین برق ارائه دادند.

وی ادامه داد: در زمان وقوع سیل، آمادگی لازم برای احداث و جایگزینی شبکه‌های برق در این استان وجود داشت و تلاش کردیم ساعات خاموشی شبکه‌های برق به پایین‌ترین زمان خود برسد .

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد، با بی‌سابقه خواندن سیل به وقوع پیوسته در این استان طی چند ساله گذشته، اضافه کرد: 40 تیم عملیاتی با 160 نیروی انسانی در تعطیلات نوروزی با تمام توان از خاموشی های طولانی مدت شبکه های توزیع نیروی برق جلوگیری کردند.


خسارت ۲ هزار میلیارد ریالی سیلاب به بخش‌های اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد

معاون امور هماهنگی اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: سیلاب ۲ هزار میلیارد ریال به بخش‌های اقتصادی این استان خسارت وارد کرد.

جعفر گوهرگانی در جمع خبرنگاران افزود: بیشتر خسارات به بخش‌های گردشگری، ۱۲۰ مزرعه شیلات، محیط زیست و برخی صنایع وارد شده است.

وی اظهار کرد: استمهال باز پرداخت تسهیلات، تامین سرمایه در گردش و بخشودگی از جمله برنامه‌های پیشنهادی برای جبران خسارت به سرمایه گذاران است .

معاون امور هماهنگی اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: سیلاب علاوه بر این، به طرح‌های غیر مجاز که با فعالیت‌های غیرقانونی و یا نادیده گرفتن محیط زیست اجرا شده بودند نیز خسارت وارد کرد.

گوهرگانی اضافه کرد: طرح‌های غیر مجاز شامل ۵۵۰ ایستگاه پمپاژ، چاه‌های غیر مجاز و توسعه خارج از برنامه‌ برخی طرح‌ها بوده که براساس تصمیم مدیریت بحران به این طرح‌ها هیچگونه خسارتی پرداخت نمی‌شود.


احتمال وقوع سیلاب در خراسان رضوی بالاست

مدیرکل هواشناسی خراسان‌رضوی گفت: تا 48 ساعت آینده سامانه بارشی در استان خواهد بود که احتمال وقوع سیل را در بر خواهد داشت. احتمال وقوع سیلاب و روان‌آب در استان بالاست.

یحیی قائنی‌پور، در رابطه با احتمال وقوع سیل در استان اظهار کرد: هشدار برای وقوع سیل بزودی اعلام می‌شود که این اخطار فاصله زمانی 48 ساعته را دربر می‌گیرد تا 48 ساعت آینده سامانه بارشی در استان خواهد بود که احتمال وقوع سیل را در بر خواهد داشت. احتمال وقوع سیلاب و روان‌آب در استان بالاست.   

وی با اشاره به میزان بارندگی‌ها در شب گذشته در مشهد و استان افزود: در طول 24 ساعت گذشته بیشترین میزان بارندگی در شهرستان درگز با میزان بارش 25.1 میلی‌متر بوده است. میزان بارندگی مشهد در ایستگاه فرودگاه که ایستگاه اصلی ما محسوب می‌شود، 20.3 میلی‌متر میزان بارش داشته و منطقه پنجتن بیشترین میزان بارندگی را در مشهد با 26 میلی‌متر در طول 24 ساعت گذشته داشته است.

خسارت سیل در گلستان بالغ بر ۳۰۰۰ میلیارد تومان است

نماینده مینودشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که سیل خسارات جدی را به استان گلستان وارد کرده است، گفت: شاید اگر مدیریت صحیحی در استان انجام می‌شد شاهد این حجم از خسارت نبودیم. دولت باید تدابیر ویژه‌ای را برای حل مشکلات مردم اتخاذ کند.

 شهرام کوسه‌غراوی در جریان جلسه علنی امروز در حین بررسی جزئیات سیل در استان‌های کشور، بیان کرد: متأسفانه سیل در استان گلستان جدی گرفته نشده است. اگر سیل را جدی می‌گرفتیم شاهد این اتفاق نبودیم. آمار تخریب و خرابی‌های به جا مانده بالا است و خسارتی بالغ بر ۳,۰۰۰ میلیارد تومان بر جای مانده است.

وی در ادامه اظهار کرد: اگر مدیریت وجود داشت و سدهای نیمه کاره در استان انجام می‌شد، شاهد این اتفاقات نبودیم.

نماینده مردم مینودشت در مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از اقدامات مقام معظم رهبری، سپاه و ارتش در کمک به سیل‌زدگان، بیان کرد: مردم در سیل واقعاً در کنار هم بودند. آمار خانه‌های تخریبی بالغ بر ۱۷ هزار است و آمار تخریب مزارع بالغ بر ۳۰۰ هکتار می‌شود. متأسفانه ما نه در زمان سیل و نه قبل از سیل و نه بعد از سیل مدیریت نداریم. اگر مدیریت داشتیم از تجربه سیل سال ۱۳۸۱ که بر روی کاغذ ثبت شده است درس می‌گرفتیم.

کوسه غراوی در ادامه تاکید کرد: آق‌قلا و گمیشات همچنان زیر آب است. شایسته نیست اینگونه مردم در فشار باشند که همه اینها از عدم مدیریت است.

وی ادامه داد: اکنون مهم است که یک تیم کارشناسی به استان بیاید و مسائل را واکاوی کند که تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است. آماری که منتشر می‌شود واقعیت است، باید تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود. باید تسهیلات بلاعوض در استان گلستان داده شود، چرا که مردم استان اهل سنت بوده و وام نمی‌گیرند چرا که می‌گویند از نظر شرعی مشکل دارد.

نماینده مردم مینودشت در مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: از سوی دیگر باید برای دانش‌آموزانی که در حال مطالعه برای کنکور هستند تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود. برای لایروبی مسب تالاب‌های استان باید چاره‌ای اندیشیده شود وگرنه آب در استان باقی می‌ماند.


خسارت 7 میلیارد تومانی به مدارس خراسان شمالی بر اثر سیل

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان شمالی گفت: براثر بارندگی های شدید که منجر به سیل در استان شد، هفت میلیارد تومان خسارت به مدارس استان وارد شده است.

امین فلاح، با اشاره به این‌که یکی از مدارس در شهرستان مانه و سملقان با توجه به حجم عظیم بارندگی به سیلاب ها نزدیک شده است، اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به در راه بودن سامانه بارشی جدید نمی‌توانیم کارهای جدی در این مدرسه انجام دهیم، اما با همین شرایط موجود مشکلی وجود ندارد و مدیریت درستی انجام می‌شود.

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان شمالی با بیان این‌که بعد از خارج شدن سامانه بارشی جدید از استان به دنبال بهبود شرایط این مدرسه در شهرستان مانه و سملقان خواهیم بود، تاکید کرد: طرح های بهسازی بعد از خروج سامانه بارشی جدید از استان انجام خواهد گرفت.

وی ادامه داد: مدارس استان از نظر امنیتی مشکلی ندارند و بعد از اتمام بارندگی‌ها به دنبال جبران خسارت در مدارس خواهیم بود.

به گفته وی در اثر بارندگی‌های شدید که در استان اتفاق افتاد هیچ مدرسه‌ای در استان وجود ندارد که به علت خرابی ساختمان و صدمات جدی، تعطیل شده باشد.

سیل شب گذشته در راز و جرگلان خسارتی را به همراه نداشت

فرماندار شهرستان راز و جرگلان در استان خراسان شمالی از جاری شدن سیل در رودخانه های این شهرستان طی شب گذشته خبر داد.

زارعی، گفت: خوشبختانه سیل خسارتی به همراه نداشت.

وی افزود: فقط بر اثر بارش شدید باران برخی از مناطق این شهرستان دچار قطع برق شدند که با اعزام اکیپ‌ها، مشکل خیلی زود برطرف شد.

زارعی در ادامه با اشاره به وقوع سیل در تاریخ 29 اسفندماه سال گذشته ادامه داد: بر اثر جاری شدن سیل به مزارع کشاورزی، راه روستایی و منازل مسکونی روستایی این شهرستان خسارت‌های فراوانی وارد شد.

وی اظهار کرد: علاوه بر آن ارتباط بسیاری از روستاها نیز با یکدیگر قطع شد.

به گفته این مقام مسئول، سیل 200 میلیارد تومان خسارت به این شهرستان وارد کرد.


خسارت طغیان رودخانه‌ها به تاسیسات آبرسانی 19روستای گیلان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان گفت: طغیان رودخانه‌ها در گیلان به تاسیسات آبرسانی روستایی بیش از ۶ میلیارد ریال خسارت وارد کرد.

محبعلی رنج‌ور بارندگی شدید و طغیان رودخانه در چند روز گذشته به ایستگاه‌های پمپاژ، چشمه‌ها و چاه‌های تامین و خطوط آبرسانی ۱۹ روستای شهرستان‌های رودبار، سیاهکل و شفت آسیب وارد کرد.

وی افزود: با تلاش اکیپ‌های فنی آب آشامیدنی ۴ هزار و ۲۰۰ خانوار روستاهای آسیب دیده وصل شد.

رنج‌ور با بیان اینکه آب روستای پاچنار رودبار با ۱۴۰ خانوار هنوز قطع است گفت: هم اکنون آب آشامیدنی این خانوار با آب‌های بسته بندی و با تانکرهای سیار تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان افزود: در تعطیلات نوروز، برای شناسایی و ترمیم خطوط آبرسانی آسیب دیده روستاهای گلستان، ۲ اکیپ فوریت‌های آبرسانی به همراه تجهیزات مورد نیاز همچون لوله، اتصالات و دستگاه جوش به گلستان اعزام شد.

محب علی رنج‌ور تصریح کرد: ۵ هزار عدد آب بسته بندی شده یک لیتری نیز توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان بین خانواده‌های حادثه دیده از سیل گلستان توزیع شد.

برچسب ها: آخرین وضعیت سیلاب در استان لرستان ، آخرین وضعیت استان های سیل زده ، وضعیت استان های سیل زده ، استان های سیل زده ، وقوع سیل ، سیلاب در شهر معمولان ، سیلاب در معمولان ، سیلاب در استان لرستان ، وضعیت سیلاب در استان لرستان ، سیلاب لرستان ، پناهگاه سیل زدگان ، خسارات سیل ، خسارات سیل در لرستان ، خسارات سیل در همدان ، خسارات سیل در خوزستان ، خسارات سیل در ایلام ، خسارات ناشی از سیل در خرم آباد و پل دختر ، خسارات ناشی از سیل پلدختر ، خسارات سیل در کرمانشاه ، خسارات ناشی از سیل ، خسارات سیل در گلستان ، سیل در گلستان ، احتمال وقوع سیلاب ، احتمال وقوع سیلاب در خراسان رضوی ، احتمال وقوع سیلاب در خراسان ، سیلاب در خراسان ، سیلاب در مشهد ، سیلاب در خوزستان ، سیلاب در معمولان ، سیلاب در لرستان ، سیلاب در گلستان ، سیل و آب گرفتگی ، سیل ، سیل لرستان ، سیل خوزستان ، سیل گلستان ، سیل در پلدختر ، سیل در شمال کشور ، سیلاب ، سیل مازندران ، سیل زدگان ، احتمال وقوع سیل ، وقوع سیل
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری