کد خبر: ۲۲۰۴۱۱
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
دستور تخلیه 6 شهر خوزستان؛
دستور استاندار خوزستان برای تخلیه 6 شهر/ آماده‌باش به ۳۸ روستای شوش برای ‌تخلیه/ شرایط در سد کرخه مطلوب نیست/ تراز آب از حد نرمال گذشت/ حمیدیه تخلیه می‌شود/دستور تخلیه 14 روستای حاشیه کرخه و دز در اهواز/ تخلیه بخش غربی شهر الهایی/شرایط جهت سرریز ایمن سد حوضیان مهیا است/ سیلاب در ملایر 4 کشته داشت/ قطعی گاز در زیرآب ادامه دارد
روزهای آغازین سال جدید با بارندگی های شدید و ایجاد سیلاب در استان های کشور به خصوص خوزستان و لرستان مواجه بود با توجه به اینکه دو هفته از آغاز سیلاب در این استان می گذرد اما هنوز مردم درگیر مشکلات ناشی از بحران بوجود آمده هستند.

وضعیت سیل در لرستان

احتمال طغیان رودخانه‌ها در لرستان وجود دارد

مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفت: احتمال طغیان رودخانه‌ها در استان وجود دارد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، غلامرضا آقامیرزایی اظهار کرد: امروز بعد از ظهر بارش‌ها را داریم و مجدد احتمال طغیان رودخانه‌ها و آبگرفتی معابر وجود دارد.

وی ادامه داد: به فرماندارها تاکید کرده‌ایم که تمهیدات لازم را بکار بگیرند و این موضوع را به مردم اعلام کنند تا مشکل خاصی رخ ندهد.

آقامیرزایی بیان کرد: امدادرسانی به مناطقی که راه دسترسی ندارند از طریق بالگرد ادامه دارد اما اگر عصر هوا نامساعد باشد و بارش‌های شدید ادامه داشته باشد بخشی از پروازها کنسل می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان خاطرنشان کرد: امروز هم مثل چند روز قبل عملیات امدادرسانی به مناطق سیل‌زده ادامه دارد.

خسارت سیل به ۱۰ هزار واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد لرستان

مدیرکل کمیته امداد لرستان گفت: ۱۰ هزار واحد مسکونی مددجویان تحت حمایت در سیل اخیر آسیب‌ دیده‌ است.

جاسم محمدی فارسانی از جمع‌آوری حجم خسارت به منازل مسکونی مددجویان این نهاد اشاره کرد و افزود: در برآورد اولیه ۱۰ هزار واحد از منازل مسکونی مددجویان خسارت‌ دیده‌ است.

 وی به میزان خسارت وارده به مسکن مددجویان اشاره کرد و یادآور شد: از این تعداد ۷۵۰ خانوار ۱۰۰ درصد تخریب و ۹۲۵۰ خانوار نیاز به تعمیر کلی و جزئی دارند.

 مدیرکل کمیته امداد بابیان اینکه تمام منازل مددجویان تحت حمایت بیمه هستند، اضافه کرد: مددکاران و کارشناسان بیمه از امروز با مراجعه به درب منازل آسیب دیدگان نسبت تکمیل فرم ارزیابی خسارات اقدام می‌کنند.

 محمدی فارسانی به انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و کمیته امداد اشاره کرد و گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه دریافت تسهیلات و ساخت واحدهای مسکونی مددجویان توسط این نهاد انجام خواهد شد.

اعزام ۱۶ اکیپ ارزیاب به شهرستان پل‌دختر

مدیرکل بنیاد مسکن لرستان گفت: ۱۶ اکیپ ارزیاب به‌منظور برآورد خسارات وارده به واحدهای مسکن روستایی به شهرستان پل‌دختر اعزام شد.

مسعود رضایی عنوان کرد: توجه به شدت وقوع سیل و بروز خسارات به واحدهای مسکونی روستایی در شهرستان پل‌دختر ۱۶ اکیپ از نیروهای حوزه فنی مهندسی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان  جهت ارزیابی واحدهای مسکن روستایی شهرستان پل‌دختر به این مناطق اعزام شد.

وی افزود: بسیاری از پل‌های کشکان را سیلاب از بین برده و راه‌های دسترسی  ستایی قطع شده است؛ بخش‌هایی از روستاهای زورانتل، جلگه، بابازید، خرس‌در و چم مهر دچار آبگرفتگی شدید و تخریب شده است.

رضایی اظهار کرد: پرداخت کمک‌های بلاعوض در همین هفته به آسیب دیدگان از سیل آغاز شده و بنا داریم در اسرع وقت مابقی کمک‌های بلاعوض را به‌حساب آسیب‌دیدگان از سیل واریز کنیم.

مردم پلدختر نیاز شدید به کمک دارند

به گزارش اعتدال، یک عضو مجمع نمایندگان استان لرستان با ابراز تاسف نسبت به وضعیت نامطلوب پلدختر تاکید کرد: مردم پلدختر در عسر و حرج هستند.

عباس گودرزی، در خصوص آخرین وضعیت مناطق سیل زده حوزه انتخابیه خود بیان کرد: استان لرستان در این روزها به شدت درگیر سیل بوده است. بسیاری از کشاورزان آسیب دیده‌اند و بسیاری از منازل ضمن این‌که آسیب دیده‌اند با مشکل فرو رفتن در گل دست و پنچه نرم می‌کنند. متاسفانه کشاورزان بروجرد خیلی آسیب دیده‌اند لازم است که به کشاورزان در این خصوص به صورت ویژه توجه شود.

وی در خصوص آخرین وضعیت پلدختر اظهار کرد: اکنون در پلدختر هستم، وضعیت خوب نیست. مردم پلدختر در عسر و حرج هستند. تمام زندگی مردم بخش غربی پلدختر در گل رفته است. بسیجیان از خانه‌هایی که در گل رفته‌اند کار خود را آغاز کرده‌اند، گل‌ها را از این منازل خارج می‌کنند و در صورتی که نیاز به استخراج آب باشد در این حوزه نیز فعالیت خود را انجام می‌دهند. سپاه و ارتش نیز در جهت خروج گل و پاکسازی گل‌ها از معابر و راه‌ها تلاش زیادی می‌کند. در مرحله‌ بعد مسئولان باید به ترمیم زیرساخت‌ها توجه زیادی داشته باشند که البته بخش قابل توجهی از این زیرساخت‌ها مانند آب، برق و گاز فراهم شده است. در این زمینه یک همت و عزم جدی باید مورد توجه قرار گیرد تا مردم به وضعیت قبلی خود بازگردند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در اینجا یک حس همنوعی و انسان‌دوستی موج می‌زند. عزیزانی از شهرستان‌های مختلف آمده‌اند و برای کمک‌رسانی تلاش می‌کنند. برای مثال هر کدام یک محل و یا در برخی موارد یک خانه را برای پاکسازی تحویل گرفته‌اند ولی لازم است که امکانات بیشتری به این عزیزان برسد. علی رغم این‌که تمام دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح و عزیزان دیگر تلاش‌های زیادی را انجام می‌دهند اما باز هم نیاز شدیدی به کمک وجود دارد. امیدواریم خدا کمک کند که از این وضعیت به سلامت عبور کنیم.

عضو هیات مدیره انجمن لرستانی‌های مقیم تهران خبر داد: ارسال بیش از 2 تن مواد غذایی و پوشاک به پلدختر

عضو هیات مدیره انجمن لرستانی‌های مقیم تهران از ارسال بیش از 2 تن مواد غذایی و پوشاک توسط لرستانی‌های مقیم تهران به پلدختر خبرداد.

دکتر علی چاغروند، با بیان اینکه اولین محموله کمک های مردمی جمع آوری شده توسط انجمن لرستانی‌های مقیم تهران به وزن بیش از 2 تن توسط شامل سه وانت نیسان شامل مواد غذایی و پوشاک، 14 فروردین به پلدختر ارسال شد، افزود:  با تلاش‌های دیگر اعضای هیات مدیره انجمن   16 فروردین 98 محموله‌ای دیگر به وزن بیش از 6 تن از تهران برای سیل زدگان لرستان ارسال شد. وی گفت: کمک‌های ارسالی توسط بنده و  حسین صادقیان از اعضای هیات مدیره انجمن در مناطق سیل‌زده و با هماهنگی دستگاه های مسئول در مناطق بیشتر نیازمند توزیع خواهند شد.

عضو هیات مدیره انجمن لرستانی‌های مقیم تهران بیان کرد: این  انجمن تا فروکش کردن سیلاب و حاکم شدن آرامش در کشور و بویژه استان لرستان به جمع آوری و ارسال کمک ادامه خواهد داد.

وی گفت:از عموم مردم بویژه لرستانی‌های مقیم استان های تهران و البرز انتظار داریم با هماهنگی کمک های خود به سیل زدگان را به ستادهای معرفی شده انجمن در سطح تهران تحویل دهند.

چاغروند اظهار کرد: محل های جمع آوری کمک برای سیل زدگان لرستان در سطح تهران: - ضلع جنوب شرقی میدان رسالت ،اول سمنگان ، خیابان شهید ابراهیم تهرانی ( ١١٦) ، هشت متری اول ، پلاک ٣ ،طبقه دوم – دفتر انجمن لرستانیهای مقیم استان تهران تلفن: 77809720، - خیابان امیر آباد شمالی، بالاتر ار بیمارستان قلب، تقاطع شهید گمنام، پلاک  1857، طبقه سوم موسسه فرهنگی فروغ فلق تلفن:  86093516 و شهرزیبا - بلوار تعاون -مجمتع تجاری میلاد -پلاک ١٨طبقه ٤ تجاری  تلفن: 09121943159 هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: بسیج امکانات برای بازگشایی راه‌های روستایی لرستان

معاون وزیر راه و شهرسازی از بسیج امکانات برای بازگشایی راه‌های روستایی لرستان خبر داد.

عبدالهاشم حسن‌نیا در جلسه ستاد مدیریت بحران راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با موضوع بازگشایی محورهای روستایی مسدودشده استان بیان کرد: نیروها و امکانات استان‌های معین برای بازگشایی محورهای روستایی به‌ویژه روستاهای شهرستان چگنی توزیع شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در حال حاضر همه راه‌های اصلی لرستان باز و یا محورهای جایگزین برای آن‌ها وجود دارد بازگشایی 450 کیلومتر راه‌ در 24 محور روستایی استان باید در اسرع وقت انجام شود.

این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۰۰ دستگاه ماشین‌آلات از سایر استان‌ها برای خدمت‌رسانی در لرستان حضور یافته‌اند، بر ضرورت بسیج امکانات سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای بازگشایی راه‌های روستایی لرستان در حداقل زمان ممکن تأکید کرد.

لازم به ذکر است علاوه بر امکانات دولتی، چندین دستگاه ماشین‌آلات راهداری استیجاری نیز برای رفع مشکلات راه‌های استان به خدمت گرفته شده است.

۷۱۲ مدرسه لرستان در سیل اخیر خسارت دیدند

مدیرکل آموزش و پرورش جمع کل مدارس خسارت‌دیده لرستان در سیل اخیر را ۷۱۲ مدرسه با تعداد دو هزار و شصت و یک کلاس اعلام کرد.

رضا زینی‌وند مقدم گفت: اطلاع‌رسانی خوب در سطح استان هم در فضای حقیقی و هم در فضای مجازی باعث شد، علی‌رغم بارندگی‌های پُرحجم و بی‌نظیر، شاهد حداقل تلفات جانی باشیم.

وی به میزبانی خوب آموزش و پرورش لرستان در بحث اسکان مهمانان نوروزی اشاره کرد و افزود: در این زمینه علاوه‌بر ظرفیت تعیین شده برای اسکان مهمانان نوروزی، تعداد ۸۵ سالن ورزشی، ۱۱۴ سالن امتحانات و بیش‌از صد نمازخانه به موضوع اسکان سیل‌زدگان اختصاص داده شد.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان به موضوع اطلاع‌رسانی دقیق به شهرستان‌ها و مناطق استان لرستان در خصوص سیل اشاره کرد که تجهیزات، اسناد و ادوات به جاهای امن منتقل شده‌اند؛ اما در دو شهر معمولان و پلدختر و روستاهای حاشیه رودخانه‌ها به‌علت بزرگی سیلاب دور از انتظار، حجم خسارات بسیار سنگین و بالاست.

زینی‌وندمقدم در خصوص اقدامات حین بحران به اسکان مطلوب سیل‌زدگان توسط آموزش و پرورش اشاره کرد و در خصوص اقدامات پس‌از بحران به برگزاری جلسات متعدد در مرکز استان و شهرستان‌ها اشاره کرد و تشکیل کمپین جمع‌آوری کمک‌های مردمی در دو نقطه از شهر خرم‌آباد را توسط انجمن‌های مردم نهاد با همکاری آموزش و پرورش و توزیع هدفمند این کمک‌ها به‌عنوان اقدامات خوب آموزش و پرورش برشمرد.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در خصوص بررسی خسارت وارده به مدارس و اماکن مربوط به آموزش و پرورش گفت: به‌دلیل گستردگی حجم خرابی و قطع بودن راه‌های ارتباطی و حتی ارتباطات تلفنی میزان آسیب‌ها وخسارات به‌طور مشخص و دقیق تعیین نشده است اما براساس پیش‌بینی های اولیه به طورتقریبی مدارس آسیب دیده، برآورد شده‌اند.

وی در این خصوص مدارس را به چند دسته تقسیم کرد یک دسته مدارسی که که به آن‌ها خسارات جدی وارد شده و غیرقابل استفاده هستند و باید تخریب و بازسازی شوند، دسته بعدی مدارسی که آسیب دیده و قابل ترمیم هستند و تعداد مدارسی که گِل و لای وارد آن‌ها شده و نیاز به شست‌وشو و پاک‌سازی دارند و در نهایت مدارسی که تجهیزات آن‌ها با ورود آب خسارت دیده است‌.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در خصوص اطلاعات احصاء شده، اظهارکرد: در جریان سیل اخیر در لرستان به تعداد بیش‌از ۶۰ مدرسه با بیش از ۱۵۰ کلاس خسارت جدی وارد شده و نیاز به بازسازی دارند. همچنین تعداد ۴۳۸ مدرسه با ۸۰۰ کلاس نیاز به تعمیرات دارند که لازم است قبل از بازگشایی مدارس ترمیم شوند.

وی تعداد مدارسی که گِل و لای وارد آن‌ها شده و نیاز به شست‌وشو دارند را تعداد ۱۲۰ مدرسه با ۶۷۶ کلاس عنوان کرد و ادامه داد: همچنین تعداد مدارسی که تجهیزات آن‌ها آسیب دیده است ۹۹ مدرسه با ۴۴۵ کلاس است‌.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان جمع کل مدارس خسارت دیده لرستان در سیل اخیر را ۷۱۲ مدرسه با تعداد دو هزار و شصت و یک کلاس عنوان کرد که به‌زودی برآورد واقعی و حجم خسارات توسط کارشناسان اداره‌کل آموزش و پرورش و نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس انجام خواهد گرفت‌.

زینی‌وند مقدم اضافه کرد: برای راه‌اندازی مدارسی که خسارت کلی یا جزئی دیده‌اند شدیداً به کانکس نیاز داریم و لازم است با عنایت مقام عالی وزارت به‌صورت فوری اعتباری در اختیار آموزش و پرورش لرستان برای لایروبی و خروج گِل ولای از مدارس و پاره‌ای از تعمیرات و اصلاحات ضروری قرار گیرد.

۲۵۰ روستای لرستان فاقد راه ارتباطی هستند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار لرستان گفت: ۲۵۰ روستای استان فاقد راه ارتباط زمینی هستند.

احمد مرادپور با اشاره به اینکه بر اثر سیل بخش عمده‌ای از محور قدیم خرم‌آباد به پلدختر تخریب شده، تصریح کرد: این محور دیگر قابل ترمیم و بازسازی نیست و باید به فکر ساخت محور جایگزین باشیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۵۰ روستای استان فاقد راه ارتباط زمینی هستند.

مرادپور خاطرنشان کرد: بیشتر تمرکز ما بر شهرهای پلدختر و معمولان بوده ولی به تازگی بخشی از ماشین‌آلات راهداری را به شهرستان چگنی اعزام کرده‌ایم.

معاون امور عمرانی استاندار لرستان یادآور شد: عوامل امدادی و ماشین‌آلات راهداری 15 استان در لرستان مستقر هستند.

 وی اضافه کرد: با توجه به شرایط، احتمالاً تا سه روز آینده سطح معابر عمومی شهر پلدختر پاکسازی شود.

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی لرستان خبر داد:

اعزام 17 تیم‌ پزشکی به مناطق فاقد دسترسی شهرستان پلدختر


مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی لرستان از اعزام  17 تیم‌ پزشکی بسیج جامعه پزشکی  به مناطق فاقد دسترسی شهرستان پلدختر خبرداد.

عبدالوحید ملک آرا با بیان اینکه تاکنون 17 تیم‌ پزشکی بسیج جامعه پزشکی به وسیله شش فروند بالگرد به مناطق فاقد دسترسی شهرستان پلدختر اعزام شدند، ادامه داد: این اعزام‌ها با مشارکت سازمان بسیج جامعه پزشکی و اورژانس هوایی استان انجام شده‌اند.

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی لرستان اضافه کرد:این تیم‌های بهداشتی درمانی شامل متخصص، پزشکان عمومی، ماما،  پرستاران، کارشناسان بهداشتی، روانشناس، کارشناس آزمایشگاه ، دارویار و همراه با وسایل و تجهیزات پزشکی مورد نیاز بوده‌اند.

وی بیان کرد: خدماتی که در این اعزام ارائه می‌شود ‏شامل ویزیت رایگان همراه با دارو، تست فشار خون به‌صورت رایگان به اهالی مناطق پلدختر است.

ملک آرا با اشاره به اینکه وضعیت حال حاضر به لحاظ پزشکی و درمانی و با توجه به استقرار تیم‌های درمانی قابل قبول است، اظهار کرد: حمایت و پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی، کانون‌های بسیج جامعه پزشکی الیگودرز، الشتر، بیرانشهر، بیمارستان عشایر و شهید رحیمی قابل تقدیر است.

مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی لرستان افزود: همچنین به همت کانون بسیج جامعه پزشکی شهرستان رومشکان تیم‌ پزشکی به این منطقه سیل زده اعزام شد.

وی یادآور شد: این تیم بهداشتی درمانی شامل پزشک، ماما، مشاوره، کارشناس بهداشتی و دارویار برای ارائه خدمات رایگان به مردم این منطقه هستند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خبر داد:

پرداخت 100 میلیون برای ساخت مسکن به مددجویان سرپرست خانوار


رئیس سازمان بهزیستی کشور از پرداخت 100 میلیون ریال کمک بلاعوض برای ساخت مسکن به مددجویان سرپرست خانوار خبرداد.

وحید قبادی دانا اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب متولی ساخت مسکن مناطق سیل‎زده است.

وی ادامه داد: مبلغ ۵۰۰ میلیون ربال وام قرض الحسنه برای مسکن شهری و ۴۰۰ میلیون ریال برای مسکن روستایی در نظر گرفته شده است.

قبادی دانا از پرداخت مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال بلاعوض برای مسکن شهری و 100میلیون ریال برای مسکن روستایی بیان کرد: همچنین پرداخت مبلغ 100میلیون ریال کمک بلاعوض  برای ساخت مسکن از طرف سازمان بهزیستی کمک به مددجویان سرپرست خانوار که منازل آنها دچار تخریب شده است پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: در دیدار با مهندس تابش، رئیس بنیاد مسکن، درخواست کردیم ساخت مسکن مددجویان در اولویت قرار دهند.

وی گفت: سه برابر مستمری برای مددجویان مناطق آسیب دیده پلدختر، نورآباد و چگنی در استان لرستان، گمیشان و آق قلا در استان گلستان، سیمرغ در استان مازندران و دره شهر در استان ایلام به عنوان کمک هزینه معیشت از ۵ میلیون ریال تا پانزده میلیون ریال پرداخت شده است.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد گفت: مدارس شهرستان امروز تعطیل نیست.

 محمدافزون در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تمامی مدارس شهری و روستایی در کلیه مقاطع تحصیلی ۱۷ فروردین ماه دایر است.

وی تصریح کرد: دانش آموزان و معلمان باید همچون روال گذشته در مدارس حضور یابند.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد خاطرنشان کرد: تعطیلی مدارس استان در مناطق سیل زده است و با توجه به اینکه در شهرستان بروجرد تنها در چند مدرسه روستایی تخریب‌های جزئی رخ داده که آن هم برطرف شده است.

مهرافزون اضافه کرد: امروز مدارس کار خود را در سال جدید همزمان با سراسر کشور آغاز می‌کنند.

اماکن ورزشی مناطق سیل‌زده به زیر آب رفته است

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان از آسیب جدی به زیرساخت‌ها و اماکن ورزشی مناطق سیل‌زده استان خبر داد.

علی یاور عزیزپور ضمن تأسف بابت سیل ویرانگر در استان، اظهار کرد: متأسفانه تاکنون بسیاری از زیرساخت‌ها و اماکن ورزشی در شهرها و روستاهای سیل‌زده استان به زیر آب رفته و خسارات جدی دیده‌اند.

وی ادامه داد: بیشتر از همه اداره ورزش و جوانان پلدختر و زیرساخت‌های ورزشی این شهرستان و روستاها آسیب دیده است.

مدیرکل ورزش و جوانان لرستان ضمن تشکر از کمک انسان‌دوستانه جامعه ورزش و جوان استان‌های معین به سیل‌زدگان، تصریح کرد: برخی از همکاران در این استان‌ها به همراه ماشین‌های آفرود خود تا به امروز در لرستان مانده‌اند و اقلام کمکی را به دست سیل‌زدگان می‌رسانند.

امدادرسانی به ۵۰۰ روستای سیل‌زده لرستان توسط جمعیت هلال احمر

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان از امدادرسانی به ۵۰۰ روستای سیل‌زده استان توسط جمعیت هلال احمر خبر داد.

صارم رضایی اظهار کرد: تاکنون به بیش از ۵۰۰ روستای حادثه دیده ناشی از سیلاب استان امدادرسانی صورت پذیرفته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین ظرف سه روز گذشته نزدیک به ۲۰۰ سورتی پرواز به حادثه دیدگان ناشی از سیل انجام شده است.

رضایی بیان کرد: در مجموع ۲۰۰ سورتی پرواز صورت گرفته و بیش از ۲۵۰ تن مواد غذایی، چادر، موکت، پتو و بسته‌های بهداشتی به وسیله بالگردهای جمعیت هلال احمر و دو بالگرد هوا نیروز ارتش به شهرها و روستاهای استان ارسال شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان گفت: بالگردهای جمعیت در مسیر برگشت بیش از ۵۰۰ نفر مردم و مهمانان نورزی گرفتار شده در شهر و روستاهای پلدختر و معمولان را جابجا کردند. این جابجایی‌ها گاهاً تا مرز استان ایلام نیز پیش رفته است.

ارسال اقلام اهدایی شرکت هواپیمایی ایران ایر تور به مناطق سیل زده لرستان با ظرفیت یک فروند هواپیمای بوئینگ MD

اقلام اهدایی شرکت هواپیمایی ایران ایر تور به مناطق سیل زده لرستان با ظرفیت یک فروند هواپیمای بوئینگ MD ارسال شد.

اقلام اهدایی شرکت هواپیمایی ایران ایر تور شامل ۱۰ تن مواد مورد نیاز به مناطق سیل‌زده لرستان ارسال شد.

این اقلام شامل مواد غذایی، پتو، شیر خشک، کنسرو ماهی و لوبیا، چکمه، پوشک بچه و همچنین دیگر اقلام مورد نیاز اعلام شده از سوی ستاد بحران با ظرفیت یک فروند هواپیمای بوئینگ MD جهت کمک به مناطق سیل‌زده غرب کشور از فرودگاه مهرآباد وارد فرودگاه بین‌المللی خرم آباد شد.

اقلام تهیه شده توسط شرکت ایران ایرتور توسط نماینده هیئت اعزامی هواپیمایی ایران ایر تور به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در استان لرستان تحویل می‌گردد.

امدادگران و نیروی انسانی داوطلب که تمایل به حضور در مناطق سیل زده و امداد رسانی داشتند در کنار لرستانی‌های مقیم مرکز به‌صورت رایگان وارد لرستان و شهر خرم‌آباد شدند.


دو روستای رباط نمکی و رباط دولتشاه تخلیه شوند

فرماندار خرم‌آباد گفت: دو روستای رباط نمکی و رباط دولتشاه  تخلیه شوند.

اسد عبداللهی شامگاه جمعه گفت: همه مقاطع مدارس شهری و روستایی شهرستان خرم‌آباد، فردا شنبه (۱۷ فروردین) تعطیل است.

بر اساس این گزارش، دو روستای رباط‌نمکی و رباط دولتشاه نیز به دلیل خطر رانش زمین تخلیه شوند.

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس: وضعیت بحرانی رودبار/سیل 700 میلیارد به کوهدشت خسارت وارد کرد

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شو رای اسلامی گفت: سیل 700 میلیارد تومان به شهرستان کوهدشت خسارت وارد کرد.

ملکشاهی‎راد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با اطلاع‎رسانی به موقع هشدارهای لازم به مردم داده شد وگرنه با فاجعه انسانی روبرو می‌شدیم.

وی تصریح کرد: خسارت قابل توجهی وارد شده به کوهدشت بیش از ۷۰۰میلیارد است که در زمینه کشاورزی 60 میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس خاطرنشان کرد: ۵۴کیلومتر راه روستایی و اصلی، ۳۳دهنه پل تخریب شده است.

ملکشاهی‎راد اضافه کرد: وضعیت بسیار بحرانی در رودبار داریم، ۱۱ روستا در این منطقه در حاشیه سد سیمره به صورت کلی دارند به زیرآب می‌روند و تخریب می‌شوند.

وی بیان کرد: ما نگران هستیم در آنجا یک فاجعه انسانی رخ دهد، این منطقه ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارد،  یک راه به ایلام دارد که جاده را آب گرفته است،  از لرستان هم یک راه دارد که همین وضعیت را دارد.

توزیع بیش از ۱۸هزار قلم کمک غذا و اقلام بهداشتی بین سیل زدگان استان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان ازتوزیع بیش از ۱۸هزار قلم کمک غذا و اقلام بهداشتی بین سیل زدگان استان خبرداد.

دکتر محمد علی دریک اظهار کرد: طبق هماهنگی های انجام شده واعلام نیاز معاونت بهداشت دانشگاه بیش از ۱۸ هزار قلم کمک غذا و اقلام بهداشتی بین سیل زدگان شهرستان های مختلف استان توزیع شد.

وی اضافه کرد: از این بین سهم شهرهای سیل زده پلدختر و معمولان به ترتیب ۱۰۰۰ و ۱۰۰ قوطی شیر خشک، ۳۰۰و ۲۵ بسته کمک غذا، ۱۰۰۰ و ۵۰۰ بسته پوشک و ۳۰۰۰ و ۵۰۰ بسته پد بهداشتی بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان کرد: در شهرستان های دلفان و چگنی به ترتیب ۵۰۰ و ۲۰۰ قوطی شیر خشک، ۵۰ و ۱۰۰ بسته کمک غذا، ۸۰۰ و ۴۰۰ بسته پوشک و ۱۰۰۰ و ۵۰۰ بسته پد بهداشتی توزیع شده است.

دریک اظهار کرد: این اقلام در سایر شهرستان های استان نیز به تناسب نیاز توزیع شده اند.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور: 40 میلیارد تومان کمک مردمی به حساب های جمعیت واریز شده است

رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: اموال جمعیت هلال احمر از مردم است و باید به افرادی که نیازمند واقعی هستند تحویل داده شود.

 علی اصغر پیوندی در جلسه ستاد بحران سیلاب استان اظهار کرد: عمق فاجعه در لرستان زیاد بود و مجبور شدیم از خارج استان نیرو اعزام کنیم تا بتوانیم بحران را کنترل کنیم.

وی افزود: وسعت، دربرگیری آن، پراکندگی روستاها و نبود راه ارتباطی باعث شده است سیل لرستان، مردم را با مشکلات خاص همراه کند و حل آن را نیز دشوارتر کرده است.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور بیان کرد: واقعیت این است که بحران سیلاب لرستان به صورت ملی است که حیثیت جمعیت را نیز درگیر کرده است.

پیوندی تصریح کرد: طبق اساسنامه ما باید با برنامه اصلی خودمان پیش برویم و از همین رو همه استان ها آمدند تا به مردم لرستان کمک کنند.

وی افزود: مشکلات مردم لرستان برای مسئولان کشور بسیار مهم است که از همین رو بسیاری از مسئولان ارشد به استان سفر کرده اند چرا که سلامتی و جان مردم برای آنها مهم بود.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: امیدواریم در ادامه با مدیریت موجود، مشکلات به پایان برسد و وظایف اصلی خودمان را به پیش ببریم که به انجام آن نیز عشق می ورزیم چرا که اعتقاد داریم تلاش همه باعث می شود برای مردم لرستان کار کنیم اما این را نیز باید در نظر داشته باشیم که در همه بحران ها همیشه مشکلات بوده و هست و حواشی نیز در دل خود داشته است.

پیوندی به مشکلات موجود در بحث توزیع چادر نیز اشاره کرد و گفت: باید با اقدامات سنجیده، رضایتمندی مردم را جلب کنیم چرا که همه اموال و اجناس موجود در هلال احمر از خود مردم است و باید به مردم و افرادی که نیازمند واقعی آن است تحویل دهیم.

وی افزود؛ فاجعه‌ی لرستان فراتر از حوادث مشابه است که برای کنترل آن برخی از معاونین و روسای سازمان ها در جمعیت هلال احمر برای حل این مشکل به لرستان اعزام شدند تا با یک مدیریت هدفمند کارها را پیش ببریم.

پیوندی اظهار کرد:  جمعیت هلال احمر سمبل دوستی و رفاقت است و باید کارها بر اساس آن پیش برود و مهمترین کار ما، انجام کارها برای مردم است.

وی افزود: برای پیشبرد حل بحران سیلاب نیازمند گزارش های ریز وارزیابی دقیق تراز وضعیت مناطق استان هستیم تا بتوانیم بهتر از روزهای گذشته امدادرسانی کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر لرستان اظهار کرد: بسیاری از سیل زدگان، همه اندوخته، هست و نیست شان نابود شده است که همین بحث مشکلات زیادی را به وجود آورده است که مردم انتظار دارند به کمک آنها بشتابیم و این یک مطالبه به حق است.

 رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه از افرادی که کمتر از خدمات جمعیت هلال احمر بهره مند شدند عذرخواهی می کنم، گفت: هدف اصلی ما ایجاد آرامش است و با سایر نهادها نیز همکاری می‌کنیم، دستگاه‌ها نیز وظایف مشخص خود را دارند اما مردم در روزهای نخست همه چیز را از هلال احمر می خواهند.

پیوندی تصریح کرد: اینجا سرعت و عمق فاجعه زیاد است و اگر زودتر توجه می‌کردیم شاید مشکلات پلدختر کمتر از شرایط فعلی بود.

وی اظهار کرد: اعتقاد داریم با رفاقت موجود و ارائه پیشنهادها، وضعیت موجود را بهبود می بخشیم و تلاش کنیم مردم بیش از این دچار مشکل نشود.

رئیس جمعیت هلال احمر، از نیروهای مردمی که در استان در حال تلاش هستند نیز تشکر کرد و گفت: اینجا فضای بسیار مطلوبی وجود دارد مردم لرستان انرژی مضاعفی دارند وهمین مردم می توانند به بحث امدادرسانی کمک کنند که امیدواریم از آن به خوبی استفاده شود تا بتوانیم امدادرسانی را بهتر پیش ببریم.

پیوندی تصریح کرد: تاکنون هموطنان در کشور ۴۰ میلیارد تومان به جمعیت هلال احمر کمک نقدی کرده اند انتظار داریم حجم کمک های نقدی با توجه وضعیت موجود مناطق سیل زده فراتر رود.

شرایط جهت سرریز ایمن سد حوضیان مهیا است
 
معاون طرح توسعه شرکت آب‌منطقه‌ای لرستان گفت: سد حوضیان توانست سیلاب ورودی به شهر الیگودرز در فروردین‌ماه را کنترل کند.

حیات اله سرلک اظهار کرد: سد حوضیان توانست سیلاب‌های ورودی به شهر الیگودرز فروردین‌ماه را کنترل کند.

وی افزود: پیک دبی سیلاب 12 فروردین‌ماه به حدود 150 مترمکعب رسید که در داخل مخزن خالی سد تسکین یافت و اگر این سد نبود به دلیل گنجایش کم ابعاد رودخانه خصوصاً در محل پل‌های داخل شهر،آب‌گرفتگی و خسارت به شهر حتمی بود.

معاون شرکت آب‌منطقه‌ای لرستان بیان کرد: با ذخیره سیلاب‌های ورودی، حجم آبگیری سد در حال افزایش است و علیرغم باز کردن خروجی تحتانی، پیش‌بینی می‌شود تا پایان فروردین سد به آستانه سرریز برسد که نقطه عطفی در این پروژه خواهد بود.

وی گفت: کنترل و پایش سد به‌صورت شبانه‌روزی توسط عوامل کارفرما، مشاور وپیمانکار در حال انجام است و به یاری خدا همه شرایط جهت سرریز ایمن سد مهیا است و جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

جریان پایدار گاز در تمام لرستان برقرار است

مدیرعامل شرکت گاز لرستان گفت: جریان گاز به‌صورت عادی و پایدار در تمام شهرها و روستاهای استان برقرار است.

مهندس لطفعلیان با بیان اینکه سیلاب اخیر موجب شد گاز 3 شهر و 167 روستای استان قطع شود، افزود: ظرف کمتر از 48 ساعت جریان گاز در شهرها و روستاهای صدمه دیده، وصل شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فقط گاز 5 روستای شهرستان پل‌دختر قطع است، این روستاها دچار صدمه‌دیدگی زیاد شده و اسیر در سیل هستند.

لطفعلیان گفت: در بحران سیل اخیر گاز 300 روستا و مناطق پرخطر شهری جهت جلوگیری از خسارت و یا خطرات ناشی از نشت گاز قطع و پس از پایدار شدن شرایط گاز مناطق شهری و روستاها وصل شد.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون کارکنان شرکت گاز استان در حال بررسی صدمات ناشی از سیل و برنامه‌ریزی جهت رفع صدمات هستند.

خسارت 214 میلیارد تومانی سیلاب به بروجرد

معاون فرماندار بروجرد گفت: سیلاب 214 میلیارد تومان به شهرستان خسارت وارد کرد.

مسعود فلاح در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: سیلاب در بخش‌های مختلف 214 میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

وی اضافه کرد: سیلاب در بخش کشاورزی 71 میلیارد، آب روستایی 2.5 میلیارد، بنیاد مسکن 22 میلیارد، میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی 7 میلیارد و امور آب 2 میلیارد خسارت وارد کرده است.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد بیان کرد: همچنین سیلاب به شهرداری 69 میلیارد، راه‎ها و پل‎ها 22 میلیارد، تاسیسات آب 3 میلیارد، برق 3 میلیارد و شیلات 3 میلیارد خسارت وارد کرده است.

فلاح ادامه داد: شرکت گاز یک میلیارد، راه و شهرسازی 7.5میلیارد و شهرداری اشترینان یک میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.


وصل شدن آب شرب 693 روستای سیل زدهِ لرستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گفت: آب آشامیدنی 103 روستا کماکان در لرستان قطع است.

علیرضا کاکاوند گفت: اگر راه دسترسی روستاهای خسارت دیده از سیل بازگشایی شود ظرف 3 روز آینده آب شرب روستاهای باقی مانده وصل خواهد شد.

وی افزود: آب شرب روستاهای بدون آب با کمک 35 تانکر سیار تامین می شود و 55 کامیون هم آب بسته بندی بین ساکنان این روستاها توزیع می کنند.

کاکاوند اظهار کرد: با هدف تسریع در تامین آب شرب ساکنان روستاهای سیل زده لرستان دو دستگاه بسته‌بندی آب در خرم‌آباد و یک‌دستگاه هم در پلدختر مستقر شده است.

تخصیص 200 میلیارد وام قرض‌الحسنه به سیل‌زدگان لرستان

مدیر شعب صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت از آمادگی این صندوق برای جذب سپرده‌گذاری خیران به‌منظور بازسازی مناطق سیل لرستان خبر داد.

علیرضا اکبری، از تخصیص ۲۰ میلیارد تومان وام به آسیب دیدگان سیل اخیر لرستان خبر داد و افزود: این تسهیلات به‌صورت قرض‌الحسنه و با حداقل ضمانت پرداخت می‌شود.

 وی با اشاره به تأمین نیازهای اولیه جهت تأمین برخی وسایل ضروری آسیب دیدگان گفت: اخذ درخواست وام‌های قرض‌الحسنه پنج میلیون تومانی در محل ادارات شهرستان‌های سیل‌زده و تشکیل پرونده در همان محل انجام می‌شود.

 مدیر شعب قرض‌الحسنه امداد ولایت با اشاره به اینکه مبلغ ۲۰ میلیارد تومان مرحله اول اعتبارات تخصیصی است، اظهار کرد: در صورت جذب این تسهیلات و نیاز متقاضیان امکان درخواست و جذب در مراحل بعدی وجود دارد.

 وی از آمادگی این صندوق برای جذب سپرده‌گذاری خیران جهت پرداخت وام به سیل‌زدگان صورت قرض‌الحسنه خبر داد و افزود: خیران حقیقی و حقوقی می‌توانند با سپرده‌گذاری در شعب این صندوق مشارکت در بازسازی مناطق با حفظ اصل سرمایه اقدام کنند.

اعزام ۱۶ اکیپ ارزیاب به شهرستان پل‌دختر

مدیرکل بنیاد مسکن لرستان گفت: ۱۶ اکیپ ارزیاب به‌منظور برآورد خسارات وارده به واحدهای مسکن روستایی به شهرستان پل‌دختر اعزام شد.

مسعود رضایی عنوان کرد: توجه به شدت وقوع سیل و بروز خسارات به واحدهای مسکونی روستایی در شهرستان پل‌دختر ۱۶ اکیپ از نیروهای حوزه فنی مهندسی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان  جهت ارزیابی واحدهای مسکن روستایی شهرستان پل‌دختر به این مناطق اعزام شد.

وی افزود: بسیاری از پل‌های کشکان را سیلاب از بین برده و راه‌های دسترسی  ستایی قطع شده است؛ بخش‌هایی از روستاهای زورانتل، جلگه، بابازید، خرس‌در و چم مهر دچار آبگرفتگی شدید و تخریب شده است.

رضایی اظهار کرد: پرداخت کمک‌های بلاعوض در همین هفته به آسیب دیدگان از سیل آغاز شده و بنا داریم در اسرع وقت مابقی کمک‌های بلاعوض را به‌حساب آسیب‌دیدگان از سیل واریز کنیم.

وضعیت سیل در خوزستان

تراز آب در سد کرخه از حد نرمال گذشت

معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: میزان تراز آب در سد کرخه از حد نرمال بالاتر است و تراز نرمال در این سد ۲۲۰ متر است اما اکنون تراز این سد ۲۲۴ متر و ۴ متر بالاتر از تراز نرمال است.

حمیدرضا لشکری با اشاره به آخرین وضعیت سد کرخه اظهار کرد: در حال حاضر میزان ورودی آب به سد کرخه ۲۲۸۷ مترمکعب بر ثانیه و میزان خروجی آب از این سد ۲۴۰۰ متر مکعب بر ثانیه است و میزان خروجی بیش از ورودی آ ن است.

وی افزود: با توجه به بارندگی‌هایی که برای آخر هفته پیش بینی شده است باید فضا در سدها خالی شود تا بتوانیم بارندگی‌ها و سیلاب‌های احتمالی را مدیریت کنیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: علت اینکه اکنون میزان خروجی آب از سد کرخه بالا است به دلیل بارندگی‌هایی است که برای آخر هفته پیش بینی شده و مجبور هستیم تا فضایی را برای ذخیره سازی آب در سد خالی کنیم.

لشکری ادامه داد: میزان تراز آب در سد کرخه از حد نرمال بالاتر است و تراز نرمال در این سد ۲۲۰ متر است اما اکنون تراز این سد ۲۲۴ متر و ۴ متر بالاتر از تراز نرمال است.

وی با ببان اینکه شرایط آب در سد کرخه تحت کنترل است، عنوان کرد: بالاترین ترازی که می‌توانیم در سد کرخه داشته باشیم، ۲۲۶ متر است و در آن تراز دیگر هیچ کنترلی بر آب موجود در مخزن سد نخواهیم داشت و هر آبی که وارد سد شود از آن خارج خواهد شد.

لشکری با اشاره به میزان ورودی و خروجی دیگر سدهای استان گفت: میزان ورودی آب به سد دز در حال حاضر ۱۵۱۱ متر مکعب بر ثانیه و و میزان خروجی آب از این سد ۲۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه است. میزان ورودی در سد گتوند ۳۹۶ متر مکعب بر ثانیه و میزان خروجی آن ۱۴۵۰ متر مکعب بر ثانیه است. در سد مارون نیز میزان خروجی آب ۲۰۰ متر مکعب بر ثانیه و میزان ورودی آب ۲۶۴ متر مکعب بر ثانیه است.

وی با بیان اینکه دبی رودخانه کارون در مقطع اهواز در حال حاضر ۲۹۸۳ متر مکعب بر ثانیه است، ادامه داد: دبی ورودی آب به سدهای استان کاهش پیدا کرده است اما میزان کاهش به شکل چشمگیر نبوده و همانطور که مشخص است میزان ورودی به سدهای بزرگ استان علی رغم کاهش همچنان بالا است.

اردوگاه‌های اسکان اهالی سوسنگرد، حمیدیه، رفیع و بستان مشخص شدند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از اختصاص اردوگاه‌های اسکان موقت به سیل‌زدگان شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، رفیع و بستان خبر داد.

علی خدادادی با اشاره به پناه بردن مردم حمیدیه از سیل به تپه‌ها، اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های رسیده، برخی از اهالی روستاها برای نزدیک بودن به محل زندگی خود به اردوگاه‌های اسکان اضطراری و موقت مراجعه نکرده‌اند و در روستاهای خود مانده و یا به جنگل ها و تپه‌های همجوار پناه برده‌اند.

وی تصریح کرد: با هماهنگی‌های صورت گرفته با مجموعه‌هایی از جمله سپاه حضرت ولیعصر(عج)، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و سایر دستگاه‌های ذیربط، اردوگاه‌های راهیان نور، سالن‌های ورزشی و مدارس برای اسکان موقت اهالی شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، رفیع و بستان در نظر گرفته شده است.

خدادادی بیان کرد: اردوگاه‌های شهید غلامی، شهید فرجوانی، ثامن الائمه و جوادالائمه علیهم السلام برای اسکان موقت اهالی شهر حمیدیه تعیین شده است.  همچنین پادگان میشداغ برای اسکان موقت اهالی شهر بستان تعیین شده است.

وی ادامه داد: برای اسکان موقت اهالی شهر رفیع نیز  سالن ورزشی و 120 کلاس در مدارس شهرستان هویزه تعیین شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان افزود: پادگان‌های 41 ثارالله، شهید حبیب‌الهی، شهید مسعودیان و سالن‌های ورزشی خانه جوان، ناصر خسرو، مجموعه قدس و مجموعه تختی در شهر اهواز و پادگان شهدای هویزه برای اسکان مردم شهر سوسنگرد تعیین شده‌اند.

توزیع 110 هزار لیتر آب معدنی در شهرهای سیل زده خوزستان

مدیرعامل شرکت آبفا خوزستان گفت: به منظور تامین و تضمین کیفیت آب شرب شهرها و روستاهای در معرض سیل حدود 110 هزار لیتر آب معدنی بسته‌بندی شده توزیع شده و عملیات تحویل آب بهداشتی توسط تانکرها در شهرهای مختلف که با کاهش تولید آب مواجه بوده‌اند انجام شده و این امر همچنان ادامه دارد.

صادق حقیقی پور با اشاره به خسارت سیل به تاسیسات آب و فاضلاب در شهر گوریه اظهار کرد: در حال حاضر 5 تانکر آب شرب سالم در شهر گوریه مستقر شده که دو تانکر در دو کمپ شهر گوریه و دو تانکر در مرکز شهر مستقر شده و یک تانکر به صورت 24 ساعته  آب شرب تانکرهای مستقرشده را تامین می‌کند.

وی افزود: آبفا خوزستان تا کنون 10 هزار لیتر آب معدنی در شهر گوریه توزیع کرده است و عملیات آبرسانی به شهرهای سیل زده به صورت 24 ساعته انجام می‌شود و در این شهر اصلا مشکل کمبود آب وجود ندارد.

حقیقی پور با اشاره به برآورد اولیه خسارت به  تاسیسات آب و فاضلاب در شهرهای خوزستان خاطرنشان کرد: سیل به تاسیسات آب و فاضلاب در خوزستان خسارات بسیار زیادی وارد کرده است که این خسارت بالغ بر یک هزار و 380 میلیارد ریال است و برآورد اولیه خسارات در بخش تاسیسات آب بالغ بر 430 میلیارد ریال  و 950 میلیارد ریال در بخش فاضلاب بوده است.

تعطیلی مدارس و ادارات دشت آزادگان تا پایان هفته

فرماندار دشت آزادگان از تعطیلی مدارس و ادارات این شهرستان تا پایان هفته (۲۳ فروردین‌ماه) خبر داد.

غلامعباس هزاریان اظهار کرد: کلیه مدارس دشت آزادگان تا پایان هفته (۲۳ فروردین‌ماه) تعطیل هستند. با توجه به مواجه بودن ما با مسأله سیلاب، این تصمیم گرفته شده است.

تعیین استان‌های تهران، اصفهان، فارس و کرمان به عنوان معین خوزستان

سخنگوی وزارت کشور از تعیین استان‌های تهران، اصفهان، فارس و کرمان با حکم وزیر کشور به عنوان استان‌های معین خوزستان خبر داد.

سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور از تعیین استان‌های تهران، اصفهان، فارس و کرمان با حکم وزیر کشور به عنوان از استان‌های معین استان خوزستان خبر داد.

وی در ادامه افزود  نظر به حجم و گستردگی خسارات وارده به استان‌های متاثر از سیل و بلاخص استان خوزستان و استمرار وضعیت فوق‌العاده به منظور امدادرسانی فوری و مستمر، چهار استان ملزم شدند جلسه هماهنگی ستاد مدیریت بحران را بدون فوت وقت برگزار کنند.

سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد: چهار استان تهران، اصفهان، فارس و کرمان در روز جاری نسبت به گسیل و ارسال امکانات، تجهیزات، ماشین آلات، مواد غذایی و مایحتاج عمومی و در صورت لزوم اعزام افراد متخصص به استان خوزستان اقدام می‌کنند.

آماده‌باش به ۳۸ روستای شوش برای ‌تخلیه

فرماندار شوش گفت: با توجه به افزایش حجم آب خروجی از کرخه، تاکنون دستور تخلیه ۱۶ روستا در شهرستان شوش صادر شده و ‌به ۳۸ روستا برای ‌تخلیه آماده‌باش داده شد.

عدنان غزی ظهر امروز با اشاره به افزایش حجم آب خروجی از کرخه اظهار داشت: تاکنون دستور تخلیه ۱۶ روستا در شهرستان شوش صادر شده چرا که همه این روستاها ‌اکنون در محاصره سیل قرار دارند.

وی افزود: در حال حاضر ۲۲ روستا دچار آب‌گرفتگی شده و همه معابر و خیابان‌های اصلی آن‌ها پوشیده از آب است.

فرماندار شوش بابیان اینکه روستای سید عباس نیز به‌طور کامل دچار آب‌گرفتگی شده است، گفت: با توجه به نزدیکی این روستا به جاده ترانزیتی اهواز شوش و احتمال نفوذ آب به آن، کار احداث سیل بند در حاشیه این جاده آغاز شد.

غزی در ادامه به اعلام آماده‌باش ۳۸ روستا برای مقابله باسیل و تخلیه اشاره و عنوان کرد: به دلیل افزایش دبی رودخانه کرخه احتمال آب‌گرفتگی تعداد بیشتری از روستاها وجود دارد. همچنین بخش ساحلی الوان نیز شب گذشته به دلیل بالا آمدن سطح آب رودخانه تخلیه شد.

وی بابیان اینکه ۱۵ اردوگاه برای اسکان سیل‌زدگان در نظر گرفته‌شده است، افزود: همچنین مدارس شهر الوان، روستاهای آهو دشت، اردوگاه شهید درویشی، مدارس و حوزه علمیه شوش آماده پذیرایی از سیل‌زدگان هستند.

فرماندار شوش در خصوص رسیدگی بهداشتی به سیل‌زدگان نیز گفت: در همه کمپ‌ها کارشناسان بهداشت حضورداشته و در کنار آن‌ها نیز کار بهداشت زنان باردار و سالمندان نیز انجام می‌شود.

قطع آب 161 روستای خوزستان بر اثر سیل

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان از قطعی آب 161 روستای استان خوزستان بر اثر سیلاب خبر داد.

عادل حرباوی اظهار کرد: پس از بارندگی‌ها و سیلاب‌های بوجود آمده تعداد 92 واحد تاسیسات آبرسانی روستایی در سطح استان خوزستان از مدار خارج و تعداد 1081 روستا با جمعیتی بیش از320 هزار نفر دچار کمبود و یا قطعی آب شدند.

حرباوی ادامه داد: با وجود تلاش‌های شبانه‌روزی انجام شده در ایام تعطیلات نوروز تا کنون توسط کارکنان شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان شرایط سیلابی و خسارات وارد شده به گونه‌ای است که آب 161 روستا با جمعیتی بالغ بر 63 هزار نفر همچنان قطع است.

وی افزود: با توجه به مشکل قطعی موقت آب این روستاها، مجموعه آبفا روستایی خوزستان اقدام به توزیع آب مورد نیاز مردم روستاها از طریق تانکر سیار و آب‌های بسته‌بندی کرد.

سرپرست شرکت آبفا روستایی استان خوزستان تصریح کرد: هم اکنون روستاهای 8 شهرستان شوشتر، شوش، اهواز، باوی، اندیمشک، شادگان، بهبهان و هویزه بیش از سایر شهرستان‌های خوزستان تحت تاثیر خسارت و قطعی آب قرار دارند. مجموع خسارات وارد شده به تاسیسات آبرسانی روستایی در سطح استان خوزستان تا کنون حدود 800 میلیارد ریال بوده است.

بارندگی در خوزستان به اوج می‌رسد

مدیرکل هواشناسی خوزستان از وقوع اوج بارش‌ها از اواسط وقت امروز تا اواسط وقت فردا خبر داد.

محمد سبزه‌زاری اظهار کرد: با تاثیر سامانه بارش‌زا تا روز دوشنبه شاهد بارش باران همراه با رعد و برق، تندبادهای لحظه‌ای و بعضا تگرگ در برخی نقاط خوزستان خواهیم بود.

وی افزود: اوج بارش‌ها از اواسط وقت امروز تا اواسط وقت فردا خواهد بود. همچنین بیشترین حجم بارش‌ها در مناطق شمال، شمال شرق و حوضه‌های آبریز پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: در شبانه‌روز گذشته امیدیه با 37 و دهدز با 9 درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و خنکترین نقاط خوزستان بودند. تغییرات دمای اهواز در این مدت نیز بین 19تا 36 درجه سانتیگراد در نوسان بود.

تلاش برای جلوگیری از ورود آب به شهر الهایی

شهردار الهایی اهواز از شکسته شدن دو سیل‌بند این شهر خبر داد گفت: تلاش جهت تقویت و ترمیم سیل‌بند سوم الهایی در حال انجام است.

محمدرضا مهاوی با اشاره به آخرین وضعیت شهر الهایی از توابع اهواز اظهار کرد: در شهر الهایی سه محور سیل‌بند احداث کرده‌ایم که تاکنون دو سیل‌بند شکسته شده است.

وی افزود: در حال حاضر در حال تقویت و ترمیم محور سوم سیل‌بند در شهر الهایی هستیم تا از ورود آب به شهر جلوگیری شود.

مهاوی بیان کرد: برخی از مردم، منازل خود را تخلیه کرده‌اند یا در حال تخلیه هستند اما برخی نسبت به تخلیه مقاومت کرده‌اند. جوانان شهر الهایی در دو روز گذشته همیار شهرداری در ترمیم سیل‌بند بوده‌اند.

ورود سیلاب به ۴ روستا در باوی / قطع راه ارتباطی ۴ روستای دیگر

بخشدار مرکزی شهرستان باوی با اشاره به ورود سیلاب به چهار روستا، از قطع راه ارتباطی چهار روستای دیگر این بخش خبر داد.

محمود ساعدی، اظهار کرد: چهار روستا در بخش مرکزی شهرستان باوی در محاصره سیلاب و چهار روستای دیگر درگیر سیلاب هستند.

وی افزود: سیلاب به چهار روستای صفاک، چم العبید، یکاویه ۱ و چم‌خزام ۲ از توابع بخش مرکزی شهرستان باوی در حاشیه رودخانه دز وارد شده است و مردم و دام‌های این روستاها تخلیه شده اند.

ساعدی گفت: همچنین راه دسترسی چهار روستای دیگر از توابع بخش مرکزی این شهرستان شامل روستای منصوریه ۱، منصوریه ۲، منصوریه ۳ و روستای خاور قطع شده و در محاصره سیلاب هستند.

بخشدار مرکزی شهرستان باوی با بیان اینکه وضعیت امدادرسانی به سیل‌زدگان مطلوب نیست، گفت: باید آذوقه، اقلام مورد نیاز مردم و تجهیزات از جمله قایق تأمین شود.

خسارت 950 میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی خوزستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به خسارت 950 میلیارد تومانی سیلاب به بخش کشاورزی استان، گفت: تا کنون حدود 110 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیر آب رفته‌اند و خسارت 100 درصدی به این مزارع وارد شده است و پیش‌بینی می‌کنیم که در صورت ادامه چنین شرایطی در استان بیش از 150 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان به زیر آب بروند.

کیخسرو چنگلوایی با اشاره به خسارات وارد شده به بخش کشاورزی و دام استان اظهار کرد: تا کنون حدود 110 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیر آب رفته‌اند و خسارت 100 درصدی به این مزارع وارد شده است.

چنگلوایی ادامه داد: در برآورد مالی که تاکنون از میزان خسارت‌های وارد شده به استان داشته‌ایم، 950 میلیارد تومان خسارت برآورد شده است و قطعا این میزان خسارت‌ها در استان افزایش پیدا خواهد کرد. پیش بینی می‌کنیم که در صورت ادامه چنین شرایطی در استان بیش از 150 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان به زیر آب بروند.

پیگیری تصویب سندی برای لایروبی رودخانه‌ها و افزایش ظرفیت سدها

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه ممکن است شرایط بارندگی‌ها در کشور در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند به دنبال تصویب سندی در هیات دولت هستیم تا نسبت به لایروبی رودخانه‌ها و همچنین افزایش ظرفیت سدها اقدام شود.

همایون یوسفی با اشاره به وقوع سیلاب‌های اخیر در استان اظهار کرد: دولت در خصوص تمهیدات لازم برای امداد و کمک رسانی هرچه بهتر به سیل زدگان اقدام کند و همچنین منابعی را برای جبران خسارت‌ها برای مردم در نظر بگیرد.

وی افزود: انتظار داریم با توجه به شرایطی که اکنون در خوزستان رخ داده است، دولت نسبت به پرداخت خسارت‌ها به کشاورزان و همچنین واحدهای صنعتی که در سیلاب‌های اخیر آسیب دیده‌اند اقدام کند.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید برای پیشگیری و همچنین جبران خسارات سیلاب در خوزستان یک اعتبار ویژه از سوی دولت تخصیص داده شود تا شاهد حل بخشی از مشکلات در این زمینه در استان خوزستان باشیم.

آخرین خبر از گوزن‌های سیل‌زده خوزستان

در پی گم شدن ۲۰ رأس گوزن به علت سیل در خوزستان، مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست گفت: هنوز هیچ خبر جدیدی از گوزن‌های گم‌شده در دست نیست و تنها نقطه امیدواری آن است که هنوز لاشه‌ای پیدا نشده است.

مجید خرازیان مقدم، ضمن تأیید خبر گم شدن گوزن‌های زرد در استان خوزستان اظهارکرد: چند شب پیش، بر اثر وقوع سیل، سرمحیطی بانی میانرود که «سایت تکثیر و پرورش گوزن» هم در آنجا واقع شده بود، تخریب شد و زیر آب رفت. بنا به اظهار اداره کل محیط زیست استان خوزستان، بالغ بر ۲۰ رأس گوزن در این سایت وجود داشت که سیل آن‌ها را هم با خود برده است و هنوز هیچ خبری از آنها نیست.

وی با تاکید بر پایش‌های انجام‌شده به منظور پیدا کردن گوزن‌ها گفت: دستور داده‌ایم که وضعیت گوزن‌ها به‌سرعت بررسی شود و حتی‌المقدور اداره کل محیط زیست استان خوزستان بتواند از بالگرد برای پایش منطقه استفاده کند البته تاکنون خوشبختانه لاشه‌ای پیدا نشده است و با توجه به اینکه گوزن، شناگر قابلی است، امیدواریم که از خطر سیل جان سالم به در برده و به بیرون از سایت و زیستگاه منتقل شده باشد.

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست تاکید کرد: اگر گوزن‌ها توانسته باشند خود را از سیل برهانند و به جای امنی برسانند، امیدواریم به زیستگاه طبیعی خود در دز و کرخه (تنها زیستگاه مادری گوزن) رسیده باشند البته این امید به دلیل قدرت سیل و گل‌آلودگی آن خیلی قوی نیست و حداقل امیدواریم کمترین تلفات را داشته باشد.

چادر، حمام و دستشویی صحرایی مهم‌ترین نیاز مردم سیل‌زده شوش است

نماینده شوش با اشاره به تخلیه ۷۰ روستای این شهرستان به دلیل بروز خطر سیل، گفت که مهم‌ترین نیاز مردمان این شهرستان تامین چادر و استقرار حمام و دستشویی صحرایی است.

سید راضی نوری، در توضیح آخرین وضعیت مناطق در معرض خطر سیل شهرستان شوش، اظهار کرد: شهرستان شوش بین دو سد دز و کرخه قرار دارد که بارش‌های اخیر و به دنبال آن طغیان آب باعث ورود آب به روستاها شده است.

وی با اشاره به این که «شهرستان شوش ۲۲۰ روستا دارد»، در این باره خاطرنشان کرد: با توجه به بارش های اخیر و بارندگی روزهای آینده فرماندار شوش دستور تخلیه ۷۰ روستا را داده است، روستاهایی که در حال‌ حاضر در زیر آب فرو رفته و یا در محاصره آب قرار دارند. اتفاقی که باعث از بین رفتن زراعت و کشاورزی و نابودی زیر ساخت‌ها، تاسیسات، جاده‌ها و برخی معابر شده است.

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، یادآور شد: ما به دنبال آن هستیم که دو شهر الوان و شوش که بیشتر در تعرض احتمالی آب قرار دارند، با مشکلی مواجه نشوند، کما این که با ورود سامانه جدید بارشی احتمال بروز مشکلات جدید وجود دارد.

راضی در توضیح مهم‌ترین نیاز مردم سیل زده شوش، بیان‌ کرد: وقتی مردم به حرف مسئولان برای تخلیه خانه‌های خود گوش می‌دهند، این انتظار را دارند که حداقل‌ترین امکانات، یعنی کمپ، چادر و غذای سرد و گرم و سایر مایحتاج ضروری آنها تامین شود. درست است که عده ای از مردم در برخی از خانه ها با مهمان نوازی مستقر شده‌اند، ولی باید مابقی را در کمپ‌ها مستقر کرد و مایحتاج آنها به خصوص غذا، پوشاک و چادر را تامین کرد. همچنین ما در این جا به قایق نیاز داریم تا بتوانیم به روستاهایی که دچار آبگرفتگی شده است و راه‌های ارتباطاتی آنها قطع شده است رفته و سیل زدگان را نجات دهیم. وجود تنها یک هلی‌کوپتر هم پاسخگو نیست و به تعداد بیشتری نیاز است.

نوری با بیان این که «مردم همه برای کمک دست به کار شده‌اند»، اضافه کرد: لازم است که در چنین شرایطی نسبت به تامین چادر و قایق و استقرار دستشویی و حمام صحرایی هر چه‌ سریع‌تر اقدام شود چون سیل در شوش بسیار گسترده بوده و از ۲۲۰ روستا دو سوم روستاها در معرض خطر آبگرفتگی قرار دارند، موضوعی که مردم را با مشکل مواجه کرده است. ما این موارد را به ستاد مدیریت بحران استان و معاونت عمران وزارت کشور گفته ایم که امیدواریم هر چه‌ سریع‌تر آن را انجام دهند.

نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی در پایان صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد: بعد از هشدار هواشناسی در مورد ورود سامانه بارشی جدید مجموع وزارت نیرو برای رهاسازی آب و مدیریت آن دست به کار شده‌ است که امیدواریم مشکلی برای مردم به وجود نیاید.

تخلیه ۳۶ روستا در شعیبیه شوشتر

فرماندار شوشتر از تخلیه ۳۶ روستا در بخش شعیبیه شوشتر خبر داد

حسین پنبه‌دانه‌پور، با اشاره به آخرین وضعیت سیلاب اظهار کرد: در بخش شعیبیه شوشتر تاکنون ۱۸ روستا در محاصره سیلاب درآمده‌اند و ۱۸ روستای دیگر به زیر آب رفته‌اند. مردم این روستاها از قبل منازل خود را تخلیه کرده بودند.

وی بااشاره به ورود آب به شهر گوریه شوشتر از روزهای گذشته گفت: احتمال تخلیه کامل شهر گوریه وجود ندارد. از ورود بیشتر آب به خیابان‌های گوریه جلوگیری شده است و آب تنها وارد چند خیابان این شهر شده که مردم منازل خود را تخلیه کرده‌اند.

فرماندار شوشتر با اشاره به از جا کنده شدن چادرهای کمپ گوریه نیز گفت: شب گذشته به علت وزش باد، وقوع خاک و باران شدید، تعدادی از چادرهای کمپ گوریه از جا کنده شد که سریعاً چادرها دوباره برپا شدند.

وی بیان کرد: در حال حاضر با بسیج امکانات، خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان ادامه دارد.

دستور تخلیه 14 روستای حاشیه کرخه و دز در اهواز/ تخلیه بخش غربی شهر الهایی

فرماندار اهواز دستور تخلیه ۱۴ روستای حاشیه رودخانه‌های کرخه و دز در بخش مرکزی اهواز و همچنین تخلیه بخش غربی شهر الهایی را صادر کرد.

جمال عالمی نیسی با بیان اینکه روستاهای حاشیه رودخانه‌های کرخه و دز در بخش مرکزی اهواز در معرض خطر سیلاب قرار دارند، اظهار کزد: ساکنین روستاهای حلاف ۱، حلاف ۲، حلاف ۳، بروایه آلبو ثنوان، بروایه عمیر، بروایه یوسف، قلعه سحر، چپسه کوچک، چپسه بزرگ، سید یوسف، عشاره بزرگ و عشاره کوچک در حاشیه رودخانه کرخه و دو روستای طواهر و ام عگله بیت سعید در حاشیه رودخانه دز از بخش مرکزی نسبت به تخلیه منازل خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: امکانات تخلیه و اسکان روستاییان توسط بخشداری مرکزی و جمعیت هلال احمر اهواز تأمین می‌شود.

فرماندار اهواز بیان کرد: همچنین بخش غربی شهر الهایی در معرض خطر احتمالی طغیان رودخانه قرار دارد که باید مردم منازل خود را ترک کنند.

وی با بیان اینکه تلاش برای استحکام سازی سیل بندها در این منطقه در حال انجام است، گفت: ساکنین جهت پیشگیری از حوادث در مکان‌های امن ساکن شوند و از تردد در این منطقه خودداری کنند. همچنین ساکنین بخش غربی شهر الهایی به مکان‌های اسکان اضطراری که از قبل پیش بینی شده نقل مکان کنند.

حمیدیه تخلیه می‌شود

شاهین هاشمی اظهار کرد: شهرستان حمیدیه نیز مانند برخی دیگر از شهرستان‌ها درگیر افزایش دبی رودخانه کرخه و مشکلات ناشی از آن است.

وی افزود: بیش از 13 روستای حمیدیه در حال آبگرفتگی هستند که ساکنین آن تخلیه شده‌اند.

سرپرست فرمانداری حمیدیه با بیان اینکه مشکل اصلی تهدیدی است که برای شهر حمیدیه ایجاد شده، گفت: با توجه به افزایش بی‌سابقه حجم مخزن سد کرخه و افزایش خروجی سد کرخه و همچنین شکسته شدن سیل‌بندهای حمیدیه، به این نتیجه رسیدیم که مخصوصا کودکان، زنان و سالمندان از شهر خارج شوند.

هاشمی با بیان اینکه تهدید جدی است و باید مردم به هشدارها توجه کنند، بیان کرد: چهار نقطه برای اسکان مردم حمیدیه در نظر گرفته شده است و مردم با حفظ آرامش نسبت به تخلیه منازل اقدام کنند.

وی با بیان اینکه اکثر روستاهای مرکزی حمیدیه تخلیه شدند، گفت: اکنون شهر حمیدیه دچار معضل شده است. اگر افزایش سطح آب رودخانه کرخه به گونه‌ای پیش برود که وارد کانال منتهی به کرخه نور شود، منطقه گمبوعه که در حاشیه آن است مورد تهدید قرار می‌گیرد. اکنون خطری گمبوعه و روستاهای آن را تهدید نمی‌کند اما مردم منطقه آمادگی لازم را داشته باشند زیرا دبی در حال افزایش است.

شرایط در سد کرخه مطلوب نیست/ تراز آب از حد نرمال گذشت
معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با ابزار نگرانی از میزان خروجی آب از سد کرخه گفت: میزان تراز آب در سد کرخه از تراز نرمال بالاتر است و اکنون با شرایط ریسکی در این سد در حال کار کردن هستیم.

حمیدرضا لشکری، با اشاره به آخرین وضعیت سد کرخه اظهار کرد: در حال حاضر میزان ورودی آب به سد کرخه 2287 مترمکعب بر ثانیه و میزان خروجی آب از این سد 2400 متر مکعب بر ثانیه است.

وی با بیان اینکه شرایط در حوضه کرخه خیلی مطلوب نیست، افزود: با توجه به بارندگی‌هایی که برای آخر هفته پیش بینی شده است باید فضا در سدها خالی شود تا بتوانیم بارندگی‌ها را مدیریت کنیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: علت اینکه اکنون میزان خروجی آب از سد کرخه بالا است به دلیل بارندگی‌هایی است که برای آخر هفته پیش بینی شده و مجبور هستیم تا فضایی را برای ذخیره سازی آب در سد خالی کنیم.

لشکری ادامه داد: میزان تراز آب در سد کرخه از حد نرمال بالاتر است و اکنون با شرایط ریسکی در این سد در حال کار کردن هستیم. تراز نرمال در این سد 220 متر است اما اکنون تراز این سد 224 متر و 4 متر بالاتر از تراز نرمال است.

وی با ببان اینکه ریسک را در مدیریت آب مخزن سد کرخه پذیرفته‌ایم، عنوان کرد: در حال مدیریت فضای خالی در مخزن سد کرخه هستیم اما این مدیریت با ریسک در حال انجام است زیرا براساس دستورالعمل سد باید تراز آب در مخزن سد پایین‌تر از وضعیت فعلی باشد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان خاطرنشان کرد: بالاترین ترازی که می‌توانیم در سد کرخه داشته باشیم، 226 متر است و در آن تراز دیگر هیچ کنترلی بر آب موجود در مخزن سد نخواهیم داشت و هر آبی که وارد سد شود از آن خارج خواهد شد.

لشکری با اشاره به میزان ورودی و خروجی دیگر سدهای استان گفت: میزان ورودی آب به سد دز در حال حاضر 1511 متر مکعب بر ثانیه و و میزان خروجی آب از این سد 2000 متر مکعب بر ثانیه است. میزان ورودی در سد گتوند 396 متر مکعب بر ثانیه و میزان خروجی آن 1450 متر مکعب بر ثانیه است. در سد مارون نیز میزان خروجی آب 200 متر مکعب بر ثانیه و میزان ورودی آب 264 متر مکعب بر ثانیه است.

وی با بیان اینکه دبی رودخانه کارون در مقطع اهواز در حال حاضر 2983 متر مکعب بر ثانیه است، ادامه داد: دبی ورودی آب به سدهای استان کاهش پیدا کرده است اما میزان کاهش به شکل چشمگیر نبوده و همانطور که مشخص است میزان ورودی به سدهای بزرگ استان علی رغم کاهش همچنان بالا است.

استاندار خوزستان با اعلام دستور تخلیه 6 شهر: جوانان برای کمک در شهرها بمانند
استاندار خوزستان با صدور دستور تخلیه شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، ابوحمیظه، بستان و کوت سید نعیم توصیه کرد: زنان و کودکان به مناطق امن انتقال داده شوند و جوانان جهت کمک در منطقه بمانند و به کمک دستگاه‌های خدمات‌رسان در منطقه و تقویت سیل‌بندها بیایند.

غلامرضا شریعتی با اشاره به میزان خروجی سد کرخه  اظهار کرد: تا این لحظه خروجی سد کرخه 2400 تا 2500 مترمکعب بر ثانیه است و این میزان خروجی بسیار بالا است.

وی با بیان اینکه این حجم ورودی به سد کرخه مطابق با پیش‌بینی‌ها نبوده است، افزود: پیش‌بینی کارشناسان سازمان آب و برق بر آنچه مقرر بود پیش نرفته است؛ آنها بر این پیش‌بینی کرده بودند که ابتدا در چهار روز گذشته ورودی سد ثابت خواهد ماند و به 2 هزار مترمکعب بر ثانیه خواهد رسید که محقق نشد.

استاندار خوزستان ادامه داد: همچنین پیش‌بینی شده بود که بعد از دو شب گذشته میزان ورودی سد کرخه به کمتر از 2 هزار مترمکعب بر ثانیه برسد که این هم محقق نشد و شب گذشته نیز ورودی کرخه به 2400 مترمکعب بر ثانیه رسید.

شریعتی عنوان کرد: ظرفیت سد کرخه رو به پر شدن بود و بیش از 6 میلیارد مترمکعب آب در آن ذخیره شده است.

وی عنوان کرد: جهت مدیریت ورودی و خروجی سد کرخه و همچنین برای اینکه شرایط به نحوی پیش نرود که سد کاملا پر شود و در وضعیت بحرانی قرار بگیرد مجبور شدیم خروجی سد را به 2400متر مکعب برسانیم.

استاندار خوزستان گفت: در یک بازه زمانی چند روزه خروجی سد کرخه از 700 مترمکعب بر ثانیه به 2400 مترمکعب بر ثانیه رسید. امروز نیز همچنان ورودی این سد تا 2400 مترمکعب بر ثانیه است.

شریعتی بیان کرد: همه تمهیدات و تلاش‌های لازم را جهت ایجاد فیوز پلاک و پخش آب انجام داده‌ایم تا حداقل آب به شهرهای در مسیر برسد. همچنین با بررسی‌های کارشناسی و اجتماعی برای احتیاط و پیشگیری دستور تخلیه شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، ابوحمیظه، بستان و کوت سید نعیم  صادر شده است.

وی ادامه داد: توصیه می‌شود زنان و کودکان به مناطق امن انتقال داده شوند و جوانان جهت کمک در منطقه بمانند و به کمک دستگاه‌های خدمات‌رسان در منطقه و تقویت سیل‌بندها بیایند.

استاندار خوزستان گفت: همه تلاش ما بر این است که آب پخش و مسیرهای خروجی آن به سمت تالاب هورالعظیم متعدد شود تا کمترین ضرر به شهرها برسد.


ورود آب به شهر الهایی / قطع تردد در جاده قدیم اهواز – خرمشهر

فرماندار اهواز گفت: رودخانه کارون دبی 3 هزار مترمکعب بر ثانیه را تاکنون بدون مشکل تجربه کرده است.

جمال عالمی نیسی اظهار کرد: سه رودخانه دز، کرخه و کارون از مقطع اهواز عبور می‌کنند که وظیفه استحکام سیل‌بندها و حمایت از آنها را داریم.

وی افزود: رودخانه کارون در مقطع اهواز دبی 3 هزار مترمکعب بر ثانیه را تجربه کرده است اما تقویت سیل‌بندهای احداث شده جوابگو بوده و مشکلی ایجاد نشده است.

فرماندار اهواز بیان کرد: در مقطع رودخانه دز نیز با افزایش دبی رودخانه دز و شکسته شدن سیل‌بندها، روستاهای منطقه بامدژ، شعیبیه شوشتر و آهودشت شوش دچار سیل شدند. در حوضه رودخانه کرخه نیز سیل‌بندها شکسته شدند و دو سه نقطه دچار آبگرفتگی شد و در نزدیکی شهر الهایی نیز مشکلاتی ایجاد شد. در این منطقه سه سیل‌بند احداث شده بود که تنها آخرین محور سیل‌بند باقی مانده است که در حال تقویت است.

عالمی نیسی بیان کرد: در حاشیه رودخانه کارون نیز در یکی دو منطقه شکستگی سیل‌بند داشتیم و آب وارد جاده قدیم خرمشهر شد که اکنون تردد در این مسیر وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در این مدت تلفات جانی نداشته‌ایم، گفت: علی‌رغم تلاش‌های شبانه‌روزی، به دلیل اینکه حجم آب بسیار بالا و کنترل آن سخت است، متاسفانه برخی روستاها دچار مشکل شده‌اند اما تاکنون در شهرستان اهواز منطقه‌ای به جز مناطقی که از قبل گفته شده بود نیاز به تخلیه ندارد.

فرماندار اهواز با اشاره به آبگرفتگی مسیر اهواز – اندیمشک، عنوان کرد: اکنون آب سد کرخه بسیار بالا است در نتیجه ورودی کرخه نیز بالا است. دیشب تصمیم گرفته شد بسیاری از شهرهای حاشیه کرخه تخلیه شوند. مسیر اهواز اندیمشک نیز متاثر از کرخه است اما آب تاکنون وارد جاده نشده است.

وی افزود: آب به بخشی از شهر الهایی وارد شده است ولی خطری جاده اهواز – اندیمشک را تهدید نمی‌کند.

عالمی نیسی با اشاره به پس‌زدگی فاضلاب در اهواز، بیان کرد: بحث پس‌زدگی فاضلاب در نقاط مختلف اهواز وجود دارد که در حال تلاش هستیم پس‌زدگی فاضلاب کمتر شود و مشکل خاصی برای شهروندان ایجاد نشود.


اخبار سیل گلستان 

ایجاد خاکریز برای کاهش ورود آب به شهر آق‌قلا

فرماندار شهرستان آق قلا گفت: به دنبال این هستیم که از بالای مسکن مهر آق قلا تا کمربندی خاکریز ایجاد کنیم تا ورود آب به شهر کاهش یابد.

امانگلدی ضمیر در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد:‌ 17 روز از آبگرفتگی در شهر آق قلا می‌گذرد و وضعیت در محله‌های حکیم آباد، ایثار، کل آباد، عیدگاه همچنان بحرانی است.

وی افزود: ما در هشت روز قبل و سه روز قبل در دو مرحله روند کاهشی خوبی داشتیم ولی رواناب‌های ناشی از ذوب برف در بالادست مجددا از دو روز قبل باعث افزایش ارتفاع آب شده است.

ضمیر بیان کرد: رواناب ورودی به گرگانرود 160 متر مکعب بر ثانیه است در حالی که ظرفیت این رود 120 متر مکعب بر ثانیه است و حجم آب اضافی وارد بخشی از شهر شده و محله کل آباد در واقع به قسمتی از رودخانه گرگانرود تبدیل شده است.

فرماندار شهرستان آق قلا تصریح کرد: از صبح امروز با استفاده از چندین دستگاه بیل مکانیکی عملیات ایجاد خاکریز از بالای مسکن مهر آق قلا تا کمربندی را آغاز خواهیم کرد تا آب را از پشت کمربندی به سمت ریل راه آهن هدایت کنیم.

انجام 27 هزار و 711 ویزیت بیماران در مناطق سیل‌زده گلستان

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان از اختصاص 9 میلیارد و 600 میلیون ریال دارو به کمپ‌های اسکان سیل زدگان در استان خبر داد.

دکتر عبدالرضا فاضل در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سیل گلشتان همکاران عرصه سلامت در 467 ماموریت تعداد 337 حادثه دیده را به بیمارستان اعزام و 23 بیمار را با اورژانس هوایی دانشگاه به مراکز درمانی منتقل کردند.

وی با اشاره به فعالیت 12 تیم داروساز در دو شیفت صبح و عصر، افزود: تعداد اقلام دارویی تامین شده از مرز 2540 قلم دارو گذشت.

فاضل، تعداد مراجعین به اورژانس و درمانگاه‌های مناطق سیل زده در حوزه بیمارستانی را 5120 نفر اعلام و اظهار کرد: از این تعداد 398 مورد بستری و 4722 نفر از خدمات سرپایی برخوردار شدند. 361 مادرباردار ویزیت و 104 زایمان نیز در این مدت انجام شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان بیان کرد: نیروهای متخصص در بخش های اطفال، زنان، داخلی، جراحی، ارتوپدی، اعصاب وروان، چشم، قلب، عفونی، پوست، ارولوژی و مامایی در تمامی مراکز سیل زده اعم از گمیشان، آق قلا، بندرترکمن، شهید صیاد شیرازی، پنجم آذر، دو مرکز صحرایی سپاه و ارتش آق قلا  مستقر و آماده ارائه خدمات به مردم سیل زده هستند.

وی خاطر نشان کرد: تعداد کمپ‌های اسکان از سوی دانشگاه در روز اول فروردین شش کمپ بود که این رقم در روز 13 فروردین به 41 کمپ رسید.

فاضل بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی در هفت شهر استان با استقرار 44 محل اسکان و جمعیت 6963 نفر، 12 محل استقرار تیم سلامت ثابت، 22 تیم سلامت ثابت و 12 تیم سلامت سیار وظیفه خدمت رسانی به سیل زدگان را به عهده دارد.

وی تعداد روستاهای حادثه دیده سیل اخیر در استان را 63 روستا اعلام و اظهار کرد: تعداد 27 هزار و 711 مورد ویزیت توسط پزشکان، 536 مورد ارجاع به سطح دو، 2556 مورد ویزیت توسط ماماها، 27 هزار و 284 نسخه دارویی و 3708 خدمت پرستاری تاکنون ارائه شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان به ارائه خدمات سلامت روان و آموزش سلامت در کمپ‌ها اشاره و اظهار کرد: به 357 نفر دچار افسردگی، 289 نفر اضطراب، 253 نفر ارجاع به روان پزشک و به 1000 نفر خدمات روان شناختی ارائه شده است.

ورود 22 کانکس آموزشی به گلستان

مدیرکل آموزش و پرورش گلستان گفت: با دستور وزیر آموزش و پرورش مقرر شد 50 کانکس از مناطق مختلف به گلستان ارسال شود که تاکنون 22 کانکس وارد استان شده است.

احسان گوهری راد در جمع خبرنگاران اظهار کرد:‌ در سیلاب و طوفان اخیر تقریبا تمامی شهرستان‌ها تحت تاثیر قرار گرفتند و در سطح استان حدود 308 مدرسه دچار خسارت جزعی و کلی شدند.

وی افزود: برخی از این مدارس مقاوم سازی آنها از قبل دچار ایراد بود و الان مشکل آنها به گونه ای شده که حتما باید از چرخه آموزش خارج شوند و به جای آنها مدارس جدید ایجاد شود.

گوهری راد خاطرنشان کرد:‌ تاکنون 22 کانکس وارد استان شده و مابقی به علت تعطیلات نوروزی و ممنوعیت حرکت تریلرها در سطح جاده هنوز به استان ارسال نشده که ظرف یکی دو روز آینده این کار انجام می گیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش گلستان تصریح کرد: 5 میلیارد تومان برای ترمیم وسایل گرمایشی و سرمایشی مدارس آسیب دیده از سیل به حساب اداره کل نوسازی مدارس استان واریز شد.

وی بیان کرد: 1600 دستگاه میز و نیمکت به استان ارسال شد و توزیع برخی از آنها صورت گرفته است.

گوهری راد با بیان اینکه به غیر از شهرستان های آق قلا و گمیشان،‌ مدارس دیگر نقاط استان از امروز بازگشایی شده است، گفت: تمهیدات لازم برای بازگشایی مدارس این دو شهرستان نیز اندیشیده شده بود ولی با تصمیم ستاد مدیریت بحران این شهرستان ها با توجه به وجود آب در برخی از نقاط شهر، دغدغه و تالمات روحی خانواده‌ها و وضعیت راه‌های دسترسی، مدارس این مناطق با یک هفته تاخیر بازگشایی خواهند شد.


توزیع ۱۸۰۰ سبد کالا میان مددجویان مناطق سیل‌زده گلستان

کمیته امداد استان با توجه به خسارات وارده بارش باران و سیل در روزهای نخست سال جدید، ۱۸۰۰ سبد کالا بین خانوارهای سیل‌زده تحت حمایت این نهاد توزیع کرد.

مدیرکل کمیته امداد استان گلستان گفت: ۱۸۰۰ سبد غذایی به ارزش ۲۳۵ میلیون تومان به همت بنیاد نیکوکاری ارشاد و رفاه امام جعفر صادق (ع) تهران و کمیته امداد بین مددجویان سیل‌زده شهرستان‌های آق‌قلا، گمیشان و گنبدکاووس توزیع شد.

اسکندر اسکندری با اشاره به تأمین تمام نیازهای لوازم ضروری منزل و سبد کالای شهرستان‌های گنبدکاووس، داشلی برون و مینودشت، گفت: با وجود تأمین سبد غذایی تمام شهرستان‌های سیل‌زده همچنان تأمین و اهدای لوازم ضروری منزل شهرستان‌های آق‌قلا و گمیشان ادامه دارد.

وی افزود: این نهاد در روزهای آتی با توجه به همکاری ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و ارسال ۱۰۰۰ سری لوازم ضروری منزل شامل یخچال، فرش، موکت، رختخواب و ظروف آشپزخانه، در نظر دارد در اسرع وقت لوازم‌خانگی مددجویان سیل‌زده شهرستان‌های آق‌قلا و گمیشان را تأمین کند.

مدیرکل کمیته امداد استان گلستان با اشاره به سه برابر شدن مستمری فروردین‌ماه مددجویان آسیب‌دیده از سیل، بیان کرد: کمیته امداد در دو مرحله برای کاهش آلام بیش از ۳۰۰۰ خانوار مددجوی سیل‌زده گلستانی، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض، شامل خانوارهای یک‌نفره، ۳۰۰ هزار تومان، دونفره ۴۰۰ هزار تومان، سه‌نفره ۵۰۰ هزار تومان، چهارنفره، ۶۰۰ هزار تومان و ۵ نفر به بالا ۷۰۰ هزار تومان به‌حساب خانوارها واریز کرده است.

اسکندری افزود: تاکنون این نهاد ۱۵۰ سبد غذایی و پنج کامیون متشکل از ۴۰۰ مورد لوازم و اثاثیه ضروری منزل ازجمله یخچال، فرش، موکت و پتو به مددجویان تحت حمایت کمیته امداد خسارت‌دیده اهدا کرده است.

وی یادآور شد: در سیل اخیر پنج شهرستان گنبدکاووس، آق‌قلا، گمیشان، بندر ترکمن و آزادشهر و بیش از ۵۴۴ روستا در معرض سیل ویرانگر و آب‌گرفتگی قرار گرفتند.

مدیرکل کمیته امداد استان گلستان بیان کرد: مردم نیک‌اندیش ایران می‌توانند با شماره‌گیری کد #۹۹*۸۸۷۷* یا از طریق واریز کمک‌های خود به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۱۰۰۰ نزد صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت و شماره‌حساب ۳۳۳۳ نزد بانک ملی در بازسازی منازل تخریب‌شده در سیل و تهیه اقلام ضروری سیل‌زدگان مشارکت کنند.

رفع توقیف 73 فروند قایق صیادی در گمیشان برای امدادرسانی به سیل‌زدگان

رئیس کل دادگستری گلستان رفع توقیف 73 فروند قایق صیادی در گمیشان خبرداد و گفت: این قایق‌ها به علت صید غیرمجاز توقیف شده بودند که برای امدادرسانی به سیل‌زدگان در گمیشان رفع توقیف و به فرمانداری این شهر تحویل شد.

هادی هاشمیان افزود: صاحبان این قایق‌ها می‌توانند با ارائه کارت شناسایی، شناورهای خود را تحویل بگیرند و به سیل‌زدگان کمک کنند.

وی از نظارت دادگستری بر روند توزیع کمک‌های مردمی هم خبر داد و گفت: هدایای مردمی در شهرستان‌های درگیر سیلاب در یک نقطه متمرکز و اجازه توزیع کمک‌ها به افراد متفرقه داده نمی‌شود.

رئیس کل دادگستری گلستان خاطرنشان کرد: پس از دپوی کمک‌های مردمی، داوطلبان جمعیت هلال احمر استان گلستان با همکاری معتمدان محلی، این کمک‌ها را توزیع می‌کنند.

هاشمیان بیان کرد: نماینده دستگاه قضایی به عنوان امین، روند توزیع کمک‌ها را رصد می‌کند تا درصورت بروز مشکل برای حل قانونی آن اقدام کند.


غرق شدن یک نفر در کانال آب گمیشان

معاون روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گلستان از غرق شدن یک نفر در کانال گمیشان خبر داد.

علی متکی اظهار کرد: شب گذشته مردی 60 ساله با نام "رجب محمد کوچکی" در یکی از کانال‌های آب ضلع شرقی گمیشان غرق شد و جان خود را از دست داد.

وی افزود: جنازه این فرد به پزشکی قانونی تحویل داده شد.

خدمات شهرداری گرگان در آق‌قلا تا عادی‌ شدن شرایط ادامه خواهد داشت

یک عضو شورای شهر گرگان با اشاره به اقدامات شهرداری گرگان در حادثه سیل، گفت: شهرداری گرگان و شورای اسلامی شهر گرگان حتی پس از پایان بحران سیل، برای رسیدن شهر آق قلا به وضعیت عادی، خدمات و کمک‌های خود به این شهر را ادامه خواهند داد.

ناصر گرزین امروز در بازدید از مناطق سیل‌زده آق‌قلا  اظهار کرد:  باید از همه عزیزانی که به نوعی در راستای امدادرسانی و کمک به مردم سیل‌زده تلاش کردند تشکر کرد. شهرداری گرگان و شورای اسلامی شهر گرگان نیز در این راستا به عنوان مدیران تصمیم‌گیر و پرتلاش در مرکز استان از روزهای اول وقوع سیل وظیفه خود دانستیم که از همان لحظات اول در خدمت مردم سیل‌زده آق‌قلا و روستاهای تابع آن باشیم.

وی افزود: در همین راستا با جلساتی که برگزار شد مقرر شد تیم‌های تخصصی در ابعاد مختلف در شهرداری شکل گیرد که در نخستین گام کمیته ای در غالب اسکان حادثه‌دیدگان تشکیل شد و دو سالن ورزشی را آماده‌سازی کردیم. همچنین مدیریت بر خدمت‌رسانی به حادثه‌دیدگان در محل نمایشگاه بین‌المللی دائمی استان گلستان به شهرداری گرگان سپرده شده است.

گرزین خاطرنشان کرد: در کنار موضوع خدمت‌رسانی و اقدامات امدادی، موضوع توجه به روحیه و مباحث روانی حادثه‌ دیدگان بسیار مهم بود که اجرای برنامه‌های تفریجی و جشن‌ها و برنامه‌های ویژه کودکان در دستور کار قرار گرفت.

این عضو شورای اسلامی شهر گرگان ادامه داد: برگزاری مسابقات کودکان، اهداء جوایز، ایجاد غرفه خیاطی، ایجاد آرایشگاه مردانه و اقدامات مشابه توسط شهرداری گرگان و سازمان‌های تابعه اجرا شد تا حادثه دیدگان در کنار رنج حادثه که برایشان بوجود آمده دچار مشکلات روحی و حتی بهداشتی نشوند و در حد توان اقدامات لازم انجام شد.

گرز ین گفت: با تصمیم شهردار گرگان و تشخیص شورای اسلامی شهر گرگان تمامی سازمان‌های تابعه شهرداری در کنار شهرداری مرکز و مناطق در آماده‌باش کامل بوده و ارائه خدمت را به صورت 24 ساعته به حادثه‌ دیدگان در دستور کار قرار دادند و این در حالی است که هیچ یک از خدمات نوروزی شهرداری گرگان به مسافران نوروزی در شهر تعطیل نشد.

وی تصریح کرد: بنا بر تشخیص کارشناسان و برای بهبود اوضاع شهر آق‌قلا، 500 تن گراویل برای شهر آق‌قلا ارسال شد و تمامی ماشین‌آلات مورد نیاز همانند بیل‌های مکانیکی، 10 دستگاه کامیون، ماشین‌آلات سبک و سنگین، تیم‌های تخصصی آتش‌نشانی، خدمات شهری و فضای سبز در شهر آق‌قلا برای امدادرسانی بکارگیری شد.

این عضو شورای اسلامی شهر گرگان بیان کرد: در بخش حمل و نقل، سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری گرگان 16 دستگاه اتوبوس را به صورت دائم در این پروژه امدادرسانی بکارگیری کرده و نسبت به جابجایی حادثه‌دیدگان به نقاط امن و اسکان موقت اقدام می‌کرد.

گرزین یادآور شد: در روزهای ابتدایی امسال جلسه‌ای در شورای شهر گرگان تشکیل شد و به شهرداری گرگان اختیار دادیم تا مبلغ یک میلیارد تومان در بخش‌های خدماتی و عمرانی در امدادرسانی به آق‌قلا اقدامات را داشته باشد.

گفت‌وگوی تلفنی معاون اول رئیس جمهور با سرپرست استانداری گلستان

معاون اول رییس جمهور در مکالمه تلفنی جداگانه با استانداران خوزستان و لرستان و نیز سرپرست استانداری گلستان آخرین وضعیت مناطق سیل زده و نحوه امداد رسانی به سیل زدگان را مورد بررسی قرار داد.

دکتر جهانگیری ضمن تاکید بر لزوم اجرای تصمیمات اتخاذ شده در جلسات ستاد مدیریت بحران این استان ها به منظور کاهش خسارات و آسیب ها، بر ضرورت همکاری و هماهنگی هر چه بیشتر میان مردم و نهادهای امدادی و دستگاه های اجرایی تاکید کرد.

وی با اشاره به فعالیت سامانه جدید بارشی در کشور، لزوم آمادگی بیش از پیش هموطنان و دستگاه های مسئول برای مقابله با حوادث احتمالی را خاطرنشان ساخت و بر ادامه تلاش بی وقفه مدیران این استان‌ها برای خدمت رسانی به مردم و رفع موانع تاکید کرد.

معاون اول رئیس جمهور در این تماس‌های تلفنی بار دیگر بر آمادگی کامل دولت برای جبران خسارات ناشی از سیل های اخیر تاکید کرد.

تاکنون پرونده ای درخصوص سیل گلستان تشکیل نشده است

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان گفت: تاکنون پرونده ای درباره حادثه سیل گلستان تشکیل نشده است

حجت الاسلام سیدرضا سیدحسینی با اشاره به تشکیل کارگروه بررسی علل حادثه سیلاب، اظهار کرد: وظیفه این کارگروه بررسی کوتاهی مسئولان و علل وقوع حادثه سیل است.

وی افزود: پس از بررسی این کارگروه و گزارش سازمان بازرسی، برای متخلفان پرونده تشکیل خواهد شد.

سیدحسینی با بیان این که مستندات در این باره در حال جمع آوری است، گفت: بازرسی از سدها با حضور در مناطق در حال انجام است و تحقیقات در کارگروه ادامه دارد.

سیلی که از اواخر اسفند پارسال در گلستان جاری شده، هنوز بخش‌هایی از آق‌قلا و گمیشان را درگیر کرده است.

آغاز بازسازی خانه‌های آسیب‌دیده از سیل در آق‌قلا

مراسم آغاز بازسازی و کلنگ زنی اولین واحد مسکونی تخریبی در سیل استان گلستان در شهر آق ‌قلا با حضور سرپرست استانداری گلستان برگزار شد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان گلستان در این مراسم گفت: در سیل اخیر بیش از 2500 واحد مسکونی در شهر آق قلا خسارت دیدند که 30 درصد آنها تخریبی هستند.

محمدتقی زمانی نژاد اظهار کرد: برای واحدهای تخریبی در شهرها 50 میلیون تومان تسهیلات قرض ‌الحسنه و 12 میلیون تومان کمک بلاعوض و برای واحدهای تخریبی در روستاها مبلغ 40 میلیون تومان تسهیلات قرض ‌الحسنه و 10 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می کنیم.

وی افزود: برای تمامی واحدهای تعمیری تا سقف 15 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه و پنج میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می شود.

زمانی نژاد خاطرنشان کرد: همچنین به همه کسانی که خانه آنها دچار آبگرفتگی شده و اثاثیه و اموال آنها خسارت دیده، تا سقف 15 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه و 5 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت خواهد شد.

وی بیان کرد: برای تمامی این واحدها سیمان و پروانه ساخت رایگان است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان گلستان با اشاره به اینکه آب از 70 درصد شهر آق قلا فروکش کرده است، تصریح کرد: در اسرع وقت بازسازی واحدهای آسیب دیده در مناطقی که آب فروکش کرده را آغاز خواهیم کرد.

برای تسریع در تخلیه آب قره‌سو به دریا انجام گرفت؛

انتقال بخشی از آب رود قره‌سو به کانال شمالی شهر بندر ترکمن


فرماندار شهرستان ترکمن با اشاره به اینکه افرایش آب در رودخانه قره سو تهدید کننده است، گفت: اقداماتی جهت هدایت سیلاب رودخانه قره سو در دهانه پل نیازآباد و پل قره تپه در نظر گرفته شده تا فشار بر روی این دو پل کاهش یابد.

الیاس هیوه چی در حاشیه بازدید از دهانه پل روستای نیازآباد در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: طی مصوبه جلسه شورای مدیریت بحران شهرستان ترکمن و کردکوی، انفجار مصب رودخانه قره سو برای لایه برداری از رسوبات و سرعت بخشیدن به سرعت تخلیه آب توسط گردان تخریب تیپ 45 نیروی زمینی سپاه، در دو مرحله انجام شد.

وی افزود: از دو روز گذشته شناور دو زیست را نیز برای لایروبی مصب رودخانه به کار گرفته ایم.

هیوه چی خاطرنشان کرد: همچنین با تصمیم شورای مدیریت بحران این دو شهرستان، جهت هدایت سیلاب برش جاده بندرترکمن-کردکوی و لوله گذاری بعد از پل نیاز آباد انجام گرفت.

فرماندار شهرستان ترکمن با اشاره به افزایش ارتفاع آب در رودخانه قره سو، گفت: برای هدایت سیلاب به سمت دریا، آب بندان روستای سیجوال با ظرفیتی بالغ بر یک میلیون مترمکعب با هماهنگی شیلات مورد استفاده قرار گرفته است و بخشی از آب قره سو از طریق کانال انحرافی به سمت شمال شهر بندر ترکمن و کانال اورکت حاجی و در نهایت انتقال سیلاب به دریا در حال انجام است.

وی گفت: اقداماتی که تعدادی از روستاییان بدون هماهنگی انجام دادند، باعث شد که بخشی از آب قره سو وارد زمین های کشاورزی شود و این آب پس از 10 روز به حوزه روستاهای قره تپه و قره قاشلی رسیده که تلاش داریم این آب را به سمت همین کانال هدایت کنیم.

هیوه چی یادآور شد: نزدیک به 2000 نفر از سیل زدگان شهرستان های آق قلا و گمیشان در مدارس و سالن های ورزشی این شهرستان اسکان پیدا کردند.


وضعیت سایر مناطق سیل زده کشور

خسارت سیل به تاسیسات آب 161 روستای کرمانشاه

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه از خسارت سیلاب اخیر به تاسیسات آب 161 روستای استان خبر داد و گفت: آب هشت روستای آسیب دیده هنوز قطع است.

فرامرز شوهانی، با اشاره به بارش‌های شدید چند وقت اخیر و وقوع سیلاب در اکثر نقاط استان، اظهار کرد: در جریان این سیلاب 353 نقطه در معرض خطر در روستاهای استان شناسایی و به تاسیسات آب و فاضلاب 161 روستای استان آسیب وارد شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون مشکل تاسیسات آب 153 روستای استان برطرف شده، عنوان کرد: فعلا در هشت روستا قطعی آب داریم که آبرسانی سیار با تانکر برای این روستاها انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه اضافه کرد: به محض فرونشست آب در این هشت روستا کار بازسازی و اصلاح خطوط آنها برای رفع مشکل قطعی آب انجام خواهد شد.

شوهانی عمده روستاهای آسیب دیده در جریان سیلاب اخیر را مربوط به شهرستان‌های کرمانشاه، گیلانغرب، سرپل‌ذهاب، ثلاث باباجانی، روانسر، جوانرود و ... دانست.

وی با اشاره به اینکه اکنون آب تمام روستاهای استان سالم و بدون کدورت است، تاکید کرد: هیچ مشکلی در تامین آب روستاهای استان نداریم.
 
"کرناچی" از محاصره سیل نجات پیدا کرد/ رفع آب‌گرفتگی 150 "واحد مسکونی"

مدیر ستاد مدیریت بحران شهرداری کرمانشاه با اشاره به فروکش کردن آب رودخانه قره سو، از رفع آب گرفتگی 150 واحد مسکونی در کرناچی خبر داد.

غلامرضا شهبازی، با اشاره به آبگرفتگی شدید واحدهای مسکونی در شهرک کرناچی در پی بالا آمدن سطح آب رودخانه قره سو گفت: در چندروز اخیر به دنبال بارش های گسترده و بالا آمدن سطح آب رودخانه قره سو، متاسفانه شاهد آبگرفتگی شدید واحدهای مسکونی شهرک کرناچی بودیم.

وی افزود: این شهرک تا پیش از الحاق به شهر کرمانشاه، روستا بود و ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه در آن صورت گرفته و همین امر موجب شده با بالا آمدن سطح آب رودخانه قره سو شاهد آبگرفتگی شدید واحدهای مسکونی این شهرک باشیم.

شهبازی از آبگرفتگی 150 واحد مسکونی در این شهرک خبر داد و افزود: رفع آبگرفتگی واحدها نیازمند فروکش کردن رودخانه قره سو بود و کاری از دست نیروهای آتشنشانی برنمی آمد.

وی افزود: در همین راستا ساکنان این واحدها در مناطق امن اسکان داده شدند تا آب رودخانه فروکش کرده و این افراد بتوانند به خانه هایشان برگردند.

شهبازی با بیان اینکه هم اکنون با پایین رفتن سطح آب رودخانه قره سو آبگرفتگی این واحدها نیز مرتفع شده گفت: به دلیل ادامه بارش ها کماکان ساکنان این واحدها در مناطق امن می مانند تا خطر به طور کامل رفع شود.

وی افزود: شرکت آب منطقه ای باید حریم و بستر رودخانه را تعیین کند تا بتوانیم با ساخت و سازهای صورت گرفته در این حریم برخورد کنیم.

مدیر ستاد مدیریت بحران شهرداری کرمانشاه با بیان اینکه خطر همواره بیخ گوش واحدهای مسکونی ساخته شده در حریم و بستر رودخانه است، گفت: باید هرچه سریع‌تر برخورد لازم با این ساخت و سازهای غیرمجاز صورت گرفته و مردم برای حفظ جان خود و خانواده شان با شهرداری و آب منطقه‌ای همکاری کنند.
 

تخریب و آسیب 3200 واحد مسکونی در مناطق "سیل زده" کرمانشاه

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن استان کرمانشاه از شناسایی 3252 واحد تخریبی و تعمیری و آسیب دیده در مناطق سیل زده استان خبر داد.

فرهاد فقیهی، با اشاره به فعالیت 60 اکیپ ارزیابی در مناطق سیل زده استان گفت: ارزیابی ها در 10 شهرستان و 410 روستای استان ادامه دارد.

فقیهی افزود: با ارزیابی های صورت گرفته تاکنون 2032 واحد احداثی روستایی و 153 واحد احداثی شهری شناسایی شده است.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: این تعداد واحد یا در سیل تخریب شده و یا آسیب آنها به حدی است که باید تخریب شده و از نو بازسازی شوند.

وی همچنین از شناسایی 759 واحد تعمیری روستایی و 308 واحد تعمیری شهری در سطح استان بر اثر سیل اخیر خبر داد.

فقیهی از ارسال آمار واحدهای تخریبی و تعمیری به ستاد بحران استان خبر داد و افزود: ارزیابی‌ها در سطح مناطق سیل زده استان کماکان ادامه دارد.
 
خسارت 360 میلیاردی سیل به "طرح هادی" 281 روستای کرمانشاه

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کرمانشاه از خسارت 360 میلیارد ریالی سیل به طرح هادی 281 روستای استان خبرداد.

جعفر نصوری، با اشاره به سیل اخیر در استان، گفت: متاسفانه سیلاب موجب خسارت به طرح هادی 281 روستای استان شده است.

نصوری افزود: این روستاها در 13 شهرستان استان پراکنده هستند و بیشترین تعداد مربوط به شهرستان کرمانشاه با 108 روستای آسیب دیده است و شهرستان‌های صحنه با 48 روستا، سرپل ذهاب با 33 روستا و دالاهو با 31 روستا در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به گفته معاون عمران روستایی بنیاد مسکن استان کرمانشاه تنها روستاهای شهرستان قصرشیرین از آسیب سیل در امان مانده اند.

نصوری تصریح کرد: در مجموع در این روستاها 134 کیلومتر مسیر داخلی روستایی شامل مسیرهای آسفالته و سنگفرش دچار آسیب شده است. همچنین در این روستاها 46 واحد ابنیه فنی شامل پل و دیوار حایل دچار خسارت شده است.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن استان کرمانشاه افزود: برآورد اولیه حاکی از خسارت 360 میلیارد ریالی سیل به طرح‌های هادی در این تعداد روستا است.

نصوری با بیان اینکه ارزیابی خسارت‌ها کماکان ادامه دارد، گفت: هنوز تعدادی روستا گرفتار سیلاب هستند و به محض ارزیابی خسارت این روستاها نیز آمارها تحویل استانداری می‌شود.


سیلاب در ملایر 4 کشته داشت

مدیر اورژانس پیش بیمارستانی شهرستان ملایر گفت: در حوادثی که به سامانه 115 اعلام شده است، به دنبال بارندگی و سیلاب اخیر در شهرستان ملایر متأسفانه 4 نفر کشته و 4 نفر دیگر نیز مجروح شده اند.

‌حمید حمزه لو ،‌ با بیان اینکه دو نفر به علت غرق شدن در آب رودخانه و دو نفر نیز به علت ماندن زیر آوار فوت کردند، افزود: رودخانه حرم آباد یک نفر فوتی و یک نفر مجروح داشته است.

وی اظهار کرد: در روستای واشان یک نفر مصدوم ناشی از آوار، در روستای طجر علوی یک نفر مصدوم ناشی از آوار روستای میشن، دو نفر فوتی ناشی از ریزش آوار، در روستای بوربور یک نفر مصدوم ناشی از ریزش آوار و در رودخانه شوشاب به بلرتو نیز یک نفر فوتی داشته ایم.

خسارات سیل به زیرساخت های مازندران

در حالی مازندران سومین هفته پس از سیل را پشت سر می‌گذارد که آرامش نسبی در این استان برقرار شده و نیروهای امدادی، جهادی، دولتی و مردم در کنار یکدیگر در حال رفع مشکلات هستند با این حال گاز در منازل تخیله شده زیرآب همچنان قطع است و سیل به بخش ریلی در مازندران 47 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

 احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران در حاشیه حضور مستمر خود در مناطق سیلزده سوادکوه و تشکیل پیاپی جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران در این شهرستان از شتاب یافتن فعالیت های عمرانی در این منطقه خبر داد و گفت: معاون عمرانی استانداری و نیروهای عمل کننده به طور شبانه‌روزی در این منطقه مسقر و فعال هستند تا مسیرهای مسدود شده رودخانه ها زودتر بازگشایی، راه های ارتباطی برقرار و برای رویایی با بارش های احتمالی امن شوند. ‎

وی با بیان این که با گسیل ماشین آلات بیشتر؛ فعالیت های عمرانی در منطقه سیلزده سوادکوه شتاب یافته است، افزود: خدمات زیربنایی آب و برق کاملا در زیرآب وصل و تمهیدات لازم برای تثبیت محور آسیب دیده سوادکوه – تهران برای امنیت مسافران و روان شدن ترافیک اندیشیده شده است و پیمانکاران؛ کارشان را در این خصوص از روز گذشته آغاز کرده اند.

حسین زادگان با اعلام این که تردد قطار در محور راه آهن شمال که به دلیل رانش زمین به ریل آهن آسیب رسیده بود، عصر روز پنجشنبه با عبور قطار باری سنگین وزن به طور آزمایشی برقرار شد، اظهار کرد: در سایه وحدت، همدلی و تلاش شبانه روزی همه خدمتگزاران مردم در دولت، نهادهای غیردولتی، سپاه، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی و ... میزان آسیب سیلاب در مازندران کاهش یافت و ضمن آن که روند امداد رسانی و پاکسازی تسریع شد، تجارب ارزنده ای برای مقابله با بحران طبیعی در آینده به دست آمد.

وی از نقش پررنگ و موثر رسانه ها، رسانه ملی، شبکه خبر، فعالان فضای مجازی و روابط عمومی های دستگاه های عمل کننده در سیلاب اخیر قدردانی کرد و گفت: اطلاع رسانی به هنگام رسانه ای؛ مردم را از مخاطرات پیش رو آگاه، مدیران را در مدیریت بحران اخیر همراهی نمود و تلاش جبهه همدلی و همکاری در سیلاب اخیر را در همه بخش ها به درستی منعکس و دل مردم را گرم کرد و از آلام آنان کاست.

دیوارسازی موقت مسیر رودخانه در زیرآب

مهدی رازجویان معاون هماهنگی عمرانی استانداری مازندران در این زمینه و در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در زیرآب و پل سفید ماشین‌آلات و دستگاه‌های امدادی در حال کف‌سازی رودخانه هستند.

وی یا تاکید بر اینکه دیوارسازی حریم رودخانه به منظور ایمن سازی در اولویت قرار دارد، تصریح کرد: با نظارت آب منطقه‌ای مازندران دیواره سازی موقت در مسیر رودخانه در حال انجام تا از حالت بحران خارج شود.

قطعی گاز در زیرآب ادامه دارد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران در مورد وضعیت گازرسانی به خانه های حاشیه رودخانه نیز تصریح کرد: به دلیل اینکه لوله گازی که از رودخانه می گذرد مشخص شده و احتمال انفجار در حال تعمیرات را دارد، گاز خانه‌های حاشیه رودخانه که خالی از سکنه شده قطع است.

همچنین معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران در سوادکوه که با حضور دستگاه های اجرایی مربوطه برگزار شد، گفت: تا این لحظه اقدامات صورت گرفته جهت کاهش آلام و تسکین درد مردم و تقویت ساختمان هایی بوده است که در معرض تخریب قرار داشتند و می بایست از معرض تهدید خارج می شدند.

رازجویان افزود: در همین راستا خوشبختانه این اتفاق تاکنون میسر شد اما از این لحظه به بعد دستگاه های اجرایی موظف اند، برابر شرح وظایف خویش اقدامات موثری پیرامون پایداری رودخانه ها و بازگشایی معابر راه های روستایی و شهری انجام دهند.

وی تصریح کرد: در این راستا تمامی دستگاه های فوق می بایست اقدامات قانونی مربوطه را در زودترین زمان ممکن صورت دهند.

به گفته رازجویان، حضور در ستاد بحران سوادکوه به منظور تقویت مدیریت بحران در شهرستان و استقرار ادوات و ماشین آلات در راستای شرح وظایف دستگاه های اجرایی و عملی کردن آنها است.

خسارت 47 میلیارد تومانی سیل به بخش ریلی در مازندران

یوسف گران پاشا مدیرکل راه آهن مازندران نیز از باز بودن مسیر تردد ریلی در استان خبر داد و گفت: در حال حاضر مسیر پل سفید پس از رفع مشکل، بازگشایی شده است.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ متر از خطوط ریلی در مسیر پل سفید با عمق ۲۰ متری دچار آسیب شد اما با تغییر مسیر آب مشکل به پایان رسید، تصریح کرد: خطوط ریلی آسیب دیده را با قوس ۲۰ متر را به سمت کوه برده و زیرسازی خط جدید انجام و با عبور قطار باری در روز گذشته و قطارهای مسافربری و ریل‌باس، تردد در این مسیر برقرار شد.

مدیرکل راه آهن مازندران گفت: از سیل ۲۷ اسفند تا کنون نزدیک به ۴۷ میلیارد تومان به بخش ریلی خسارت وارد شده است و در ۱۵ نقطه از خطوط ریلی نیز مشکل ریزش و رانش به وقوع پیوست.

اعزام 800 گروه به مناطق سیل‌زده مازندران

غلامرضا شریعتی مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه کربلا مازندران نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه برای حل مشکل مردم، ادوات و تجهیزات مهندسی به مناطق سیل زده ارسال شد، اظهار کرد: از تمام مازندران 350 میلیون تومان پول نقد به منظور تهیه اقلام مورد نیاز مردم خریداری شد.

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه کربلا مازندران افزود: همچنین 800 گروه ۵۰ نفره نیز به مناطق سیل زده مازندران اعزام  شد.

هراز همچنان مسدود است

سرهنگ علیرضا قدمی رئیس پلیس راه مازندران نیز از ادامه مسدود بودن محور هراز  خبر داد و گفت: در حال حاضر به دلیل ریزش سنگ و رانش، این محور همچنان مسدود است.

وی گفت: سایر محورهای مواصلاتی استان باز است و تردد با ترافیک عادی جریان دارد.

ادامه دارد...
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری