کد خبر: ۲۲۰۳۹۸
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۵
فریدون مجلسی
فریدون مجلسی- دیپلمات پیشین و کارشناس مسائل بین‌الملل

بیش از 2500 سال است که ایران کنونی با حفظ هویت تاریخی خود، با وجود آزمندی‌ها و طمع ورزی‌های زیان بخش بیگانگان، در این منطقه پایداری سیاسی و اداری مستقل داشته و عرصه فرهنگی آن شامل گستره وسیع‌تری نیز بوده است. هویت‌های یونانی، مصری، یهودی، عرب، ارمنی و گرجی نیز با ویژگی‌های قومی و فرهنگی خود همواره در کنار یا به موازات ایران بوده‌اند، اما پایداری استقلال سیاسی و اداری آنها در جایگاه کشورهای مستقل تا قرن پیش منقطع و ناپایدار بوده است. این خصوصیت ممتاز ایران دلیل دیگری است که بر بار مسئولیت نسل کنونی و الزام به تلاش بیشتر در حفظ این میراث گرانقدر می‌افزاید. ایران کنونی پلی است میان آسیای میانه و شرقی با آسیای غربی و مدیترانه، در میان دو دریا که مللی تاریخی را در خود جای داده‌اند.

در دنیایی که بسرعت به پیش می‌تازد و کشورهای نوپای پیرامونی ما نیز بر مشکلات اقتصادی و اغلب فقیرانه پیشین به در می‌آیند و به سوی بهره‌مندی از رفاه و فرهنگ و بهداشت و زندگی در‌ شأن انسان شتابنده قرن الکترونیک پیش می‌روند، این وظیفه برعهده ایرانیان است که در هیچ یک از جلوه‌ های تمدنی و رفاهی از دیگران کم نیاورند. ایران در گستره وسیع خود دارای ثروت‌های طبیعی و معدنی لازم برای تأمین نیازهای ملت خود و فراتر از آن می‌باشد و از این توانمندی باید عملاً در راه سعادت و رفاه ملت بهره‌برداری شود.

ایران کمبود آب دارد، اما این کمبود با کمک دانش و فناوری روز و بهره‌مندی از انرژی لایزال خورشیدی با شیرین‌سازی آب شور و انتقال کشت انواع محصولات کشاورزی و باغی که نیازمند به آبیاری عمقی هستند به کشت‌های گلخانه‌ای قابل جبران است. این گونه کشت علمی که مصرف آب را تا یک دهم کاهش می‌دهد و دوره بهره‌برداری و کشت مکرر را در طول سال نامحدود می‌سازد، جبران سرمایه‌گذاری اولیه را می‌کند. مدیریت آب، بازیافت مکرر آب و دیگر مواد مصرفی، گرایش هرچه بیشتر به زندگی در شهرهای سبز و کاهش آلایندگی، تبدیل روستاهای منزوی به خوشه‌های روستایی کشت و تولید با تأمین امکانات اولیه زیستی متناسب با زمان و دستیابی سریع به مراکز بهداشتی و آموزشی و فرهنگی و خرید و امور اداری، در شرایطی که امکانات دستیابی به شبکه‌های مجازی، دهکده جهانی را کوچکتر کرده است، باید طوری باشد که روستاییان ما ضمن بهره‌مندی از مزایای طبیعت از حق دستیابی به خدمات مدنی و حضور در عرصه فرهنگی جهانی، احساس انزوا نکنند. در دنیای امروز دیگر روستاها مدرن می‌شوند و دیگر روستایی وجود ندارد. شهروندان چه در روستا و چه در شهر باید از همه امکانات مدنی بهره‌مند باشند. زندگی در انزوا، انزوای فرهنگی به بار می‌آورد. شهرهای ما نیز باید خود از شرایط مدنی و زیست محیطی مطلوب بهره‌مند باشند و شهروندان بدون هرگونه تبعیض از امکانات زیستی و آموزشی لازم در حد استعدادهای خود، از مزایای تمدنی در‌ شأن انسان امروزی بهره‌مند باشند. نیل به چنین اهدافی مستلزم تمرکز بیشترِ برنامه‌ریزی بر امور داخلی و تمرکز برنامه‌ها بر ایجاد محیطی عاری از تنش و التهاب و ستیز، با روابطی برابر و محترمانه با همه کشورهای جهان، خصوصاً همسایگان است. با توسعه فرهنگی و اقتصادی و تمرکز بر منافع ملی است که می‌توان قوی شد و از عهده دفاع از خود برآمد. تنش و ستیز فرساینده و ثروت سوز موجب ضعف علمی و صنعتی و ناتوانی در برابر بیگانگان می‌شود. باید به فکر ایران بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: