کد خبر: ۲۲۰۲۹۷
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳
ارتباط راهی و تلفنی در غالب نقاط استان لرستان قطع است/ اورژانسی‌ترین کاری که در این شرایط از دولت انتظار می‌رود برقراری ارتباط تلفنی و راه‌هاست تا بتوانیم امکانات را به دست مردم برسانیم.
نماینده مردم ایلام در مجلس با اشاره به این‌که «تمام نیروهای امدادی برای کمک به مردم در سطح استان بسیج شده‌اند» گفت: شرایط در برخی از نقاط استان خاص است. تمام دستگاه‌های امدادی و خدماتی برای کمک به مردم و کاهش خسارت بسیج شده اند.

به گزارش اعتدال، جلال میرزایی، با اشاره به آخرین وضعیت در استان ایلام پس از سیل بیان کرد: در استان ایلام در برخی مناطق شرایط خاص است که مربوط به بخش پایین دست و بالا دست رودخانه سیمره است. در برخی مناطق نیز رانش زمین اتفاق افتاده و شرایط بحرانی است. خوش بختانه تا اینجا کار مدیریت خوبی در استان ایلام شکل گرفته است.

وی اظهار کرد: سیل خساراتی به زمین‌های کشاورزی بخش بالادست رودخانه سیمره وارد کرده است که باید با بررسی‌های کارشناسی نسبت به جبران خسارت مردم اقدام شود. تقریباً بر اثر طغیان رودخانه سیمره به ۵ روستا آسیب وارد شده است.

نماینده مردم ایلام در مجلس تصریح کرد: در حوزه شهری در بعضی از بخش‌ها نظیر صالح آباد رانش زمین داشتیم. طغیان رودخانه در سطح استان به راه‌ها و زمین‌های کشاورزی خسارت وارد کرده است اما تاکنون گزارشی از تلفات جانی نداشته‌ایم.

وی افزود: دولت تدابیر و تصمیمات خوبی برای جبران خسارت مردم اتخاذ کرده است اما ما همیشه در حوزه تصمیم گیری مشکلی نداریم و بیشتر در بخش اجرا با مشکل روبه رو می شویم. امیدواریم تصمیمات گرفته شده به موقع اجرایی شود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان گفت: به منظور مدیریت بحران در سطح استان، بنیاد مسکن استان، جمعیت هلال احمر، سازمان آب و نیرو و سپاه حضور مستمر در منطقه دارند و همه تلاش بر این است تا خسارت وارد بر مردم به حداقل برسد. سپاه همه امکانات و منابع خود را برای کمک به مردم در سطح استان به کار بسته است.


بارش 150 میلیمتری باران در برخی مناطق البرز

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: در البرز تدابیری اندیشیده شده که امکان اسکان حدود ۳۱۵ هزار نفر فراهم شده که در صورت موافقت و دستور مسئولان ملی آمادگی میزبانی از سیل زدگان سایر استان‌های کشور در البرز وجود دارد.

عزیزاله شهبازی در ساعات اولیه بامداد سه‌شنبه 13 فروردین در حاشیه بازدید از روستای نجم آباد شهرستان نظرآباد با اشاره به اینکه در برخی مناطق البرز طی ۲۴ ساعت اخیر حدود ۱۵۰ میلیمتر بارندگی گزارش شده، افزود: میزان بارندگی در سامانه جدید که از ساعت ۴ عصر دوشنبه آغاز شد، حدود ۵۳ میلیمتر بوده است.

وی با اشاره به اینکه تا حصول اطمینان از تحقق امنیت و آرامش در البرز بیدار و هوشیار هستیم ادامه داد: اکنون به دلیل رهاسازی صورت گرفته در سدهای امیرکبیر و طالقان، سدها گنجایش چندین سیلاب را نیز دارند.

شهبازی گفت: با توجه به گستردگی بارش‌ها در البرز آبگرفتگی‌های جزئی معابر و رانش زمین در طالقان را داشتیم ولی جای خرسندی دارد که شاهد خسارات جانی در استان نیستیم.

وی با بیان اینکه با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از سال قبل، البرز به خوبی مدیریت شد، افزود: حجم آب در رودخانه‌های البرز در برخی موارد مانند کردان که از ۳۰ میلیون متر مکعب بیشتر نبوده اکنون به ۹۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

وی با اشاره به اینکه به ابنیه مهم استان طی بارش‌های اخیر آسیبی وارد نشده، گفت: جاده‌های دسترسی روستایی نیز باز است و اعضای ستاد بحران استان در آماده باش کامل قرار دارند.

شهبازی با تاکید بر اینکه اکنون البرز در شرایط اضطرار نیست، افزود: در روستای نجم آباد ۲۰ خانه در معرض خسارت احتمالی ناشی از سیلاب هستند که با حضور در این مکان بر روند امور نظارت داریم.

وی عنوان کرد: مکان‌های اسکان در نظر گرفته شده و در صورت نیاز به تخلیه روستا، مردم از این اماکن مطلع شده‌اند.

استاندار البرز گفت: در البرز تدابیری اندیشیده شده که امکان اسکان حدود ۳۱۵ هزار نفر فراهم شده که در صورت موافقت و دستور مسئولان ملی آمادگی میزبانی از سیل زدگان سایر استان‌های کشور در البرز وجود دارد.

وی افزود: از مردم شریف البرز و گردشگران عزیز انتظار می‌رود به ویژه در روز طبیعت با رعایت نکات ایمنی و توجه به هشدارها از اسکان و استقرار در حاشیه و بستر رودخانه‌ها پرهیز کنند.

شهبازی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش‌های سازمان هواشناسی از روز یکشنبه هفته آینده سامانه قوی بارشی در استان خواهیم داشت.

وی گفت: با مدیریت صورت گرفته در حوزه سدهای استان، اکنون در سد امیرکبیر ۸۹ میلیون متر مکعب و در سد طالقان ۱۲۰ میلیون متر مکعب فضای خالی برای چندین سیلاب بزرگ پیش بینی شده که اگر حتی ۱۰ روز به این شدت بارندگی داشته باشیم با مشکلی مواجه نخواهیم شد.

استاندار البرز افزود: روز گذشته نیز دکتر روحانی رئیس محترم جمهوری طی تماسی با بنده ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته، توصیه‌های لازم را برای آرامش و آسایش مردم استان داشتند.

وی ادامه داد: مسئولان ملی در خصوص پرداخت خسارات ناشی از سیل به مردم اطمینان لازم را برای تلاش در جهت جبران آسیب‌ها داده‌اند.

نماینده عالی دولت در استان البرز با بیان اینکه اکنون علی‌رغم شدت بارش‌ها در استان، شرایط تحت کنترل است، گفت: عملکرد اعضای ستاد بحران استان لحظه به لحظه رصد می‌شود و مدیران کم‌کار عزل خواهند شد.

عزیزاله شهبازی با اشاره به اینکه بارش‌ها در البرز همچنان ادامه دارد، افزود: تمامی اعضای ستاد بحران استان در آماده باش کامل قرار دارند.

وی ادامه داد: با مسئولانی که در حوزه خدمات رسانی طی بارش‌های اخیر کوتاهی کردند، برخورد جدی می‌شود.

شهبازی گفت: تقسیم وظایف صورت گرفته و هر کسی بر اساس تکالیف تعیین شده موظف به ارائه خدمات است.

وی افزود: عملکرد مدیران استان در این شرایط حساس علاوه بر اینکه در سطح استانی نظارت می‌شود، به جد زیر ذره بین مسئولان ملی نیز قرار دارد.

استاندار البرز اضافه کرد: با مدیرانی که در راستای وظایف خود کوتاهی کردند، هیچ گونه مماشاتی نمی‌شود.

گفت‌وگوی تلفنی رییس مجلس با استانداران قم، لرستان و مرکزی: تمامی نهادها برای مدیریت بحران پای کار بیایند

رییس مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با استانداران قم، لرستان و مرکزی در جریان آخرین وضعیت این سه استان با توجه به بارندگی ها و سیل های اخیر قرار گرفت.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در تماسی با بهرام سرمست استاندار قم، موسی خادمی استاندار لرستان و سید علی آقازاده استاندار مرکزی آخرین وضعیت این سه استان را با توجه به بارش‌های اخیر پیگیری کرد.

وی در گفت‌وگو با استاندار لرستان از آخرین وضعیت جاری شدن ‌سیل و آبگرفتگی معابر و اماکن در این استان اطلاع حاصل کرد و توصیه های لازم را برای کاهش خسارت ارائه کرد.

وی در گفت‌وگو با این سه استاندار ضمن دریافت گزارش از آخرین وضعیت جوی و بارش ها در این استان ها توصیه های لازم را مطرح و تاکید کرد که همه مسئولان، دستگاه‎ها و مردم باید در کنار هم پای کار باشند و تمامی امکانات باید برای مدیریت بحران در جهت کاهش خسارات و نیز کمک های فوری به مردم وانتشار خسارت دیدگان بسیج شود.


خسارت بیش از ۵۰۰۰ واحد مسکونی در سیل اخیر همدان

استاندار همدان درباره خسارت ناشی از سیل به واحدهای مسکونی استان گفت: در کل استان ۵۲۲۷ واحد یا تخریب شدند و یا آسیب دیده و نیاز به تعمیر دارند که ۲۲۳۷ واحدهای مسکونی کاملا تخریب شده و ۳۷۰۰ واحد مسکونی نیاز به تعمیر دارند.

 سید سعید شاهرخی در جمع خبرنگاران با موضوع کمیته اطلاع رسانی مدیریت بحران استان همدان، اظهار کرد: به دنبال موج پرحجم و شدیدی که در کشور وارد شد، استان همدان نیز در این مجموعه قرار گرفت و از هفته قبل شورای هماهنگی و ستاد مقابله با بحران تشکیل و کارهای پیشگیرانه زیادی از جمله پاکسازی مسیلها، کنترل ورودی‌های آب به شهرها و روستاها و کنترل سدها انجام گرفت.

وی افزود: میزان بارندگی‌های سال آبی زراعی گذشته ۳۳۶ میلی متر بوده که در ۳۰ ساعت گذشته به تنهایی ۱۲۱ میلی متر به طور میانگین در استان همدان بارندگی داشته ایم.

استاندار همدان عنوان کرد: بارش‌ها در این ۲۴ ساعت، معادل یک سوم کل سال بوده که اولویت اول در مدیریت بحران حفظ جان شهروندان و روستاییان و سپس مال و اموال آنها بوده است.

وی عنوان کرد: این حجم باران به لطف خدا نازل شده و هیچ تلفات جانی حاصل از سیلاب نداشته ایم.

شاهرخی اظهار کرد: همه دستگاه‌های اجرایی در جریان بارش‌ها، پای کار بوده و هستند و ستاد بحران شبانه روزی فعال بوده به طوریکه تعداد قابل توجهی از همکاران در روزهای گذشته اصلاً نخوابیده اند.

وی با بیان اینکه همه شهرداری‌ها با آمادگی قبلی زحمات زیادی در جریان بارش‌ها کشیده اند، خاطرنشان کرد: خطرات جدی همچون سلفی گرفتن‌ها در کنار طغیان رودها جان مردم را تهدید می‌کند و فردا نیز که روز طبیعت است باید مراقب باشند و در کنار رودخانه‌ها و مسیل ها اسکان نداشته باشند و در ترافیک‌های شدید خود را گرفتار نکنند.

نهاوند بیشترین بارش در استان را داشته است

استاندار با اشاره به میزان بارش‌ها، تصریح کرد: همدان با ۱۲۳ میلی متر، ملایر با ۱۱۸ میلی متر و نهاوند با ۱۵۴ میلی متر بیشترین میزان بارش را به ثبت رسانده اند که با تلاش همکاران و لطف خدا ختم به خیر شده و کمترین میزان بارش نیز در رزن و کبودراهنگ با ۱۰۲ میلی متر بوده است.

وی تصریح کرد: سیل خسارات جدی را به دنبال دارد و از روز اول شروع بارش‌ها در تماس تلفنی با مسئولان ارشد کشوری تاکید بر حفظ جان مردم داشته اند چرا که خسارات ناشی از سیل به اموال مردم حتماً جبران می‌شود اما خسارات جانی غیرقابل جبران است.

شاهرخی افزود: اولویت اول ما بعد از جلوگیری از خسارات سیل و دفع شرایط، برآوردهای اولیه خسارت به زیرساخت‌ها، تأسیسات عمومی و مزارع مردم بوده است.

وی عنوان کرد: ۱۲۸ واحد تجاری در کبودر آهنگ، نهاوند و اسدآباد نیاز به بازسازی و تخریب مجدد دارند.

آسیب بارش‌ها به ۵۶ کیلومتر از بزرگراه‌های استان

این مقام مسئول درباره زیرساخت‌های حمل و نقل استان نیز گفت: تردد در همه محورهای اصلی، بزرگراه‌ها و روستایی در جریان است که ۵۶ کیلومتر از بزرگراه‌ها، ۱۲۳ کیلومتر از راه‌های اصلی، ۵۸۹ کیلومتر راه روستایی آسیب دیده اند که اکیپ‌ها در حال بازسازی آنها هستند و همچنین ۱۴۹ پل کوچک و بزرگ در مسیر رودخانه‌ها تخریب شده که پل‌های موقت و مسیرهای جایگزین برای پل‌ها تعبیه شده است.

وی درباره خسارت‌های بخش کشاورزی نیز اظهار کرد: ۱۸۷ رأس دام سبک و سنگین براثر بارش‌ها تلف شدند و میزان خسارات به محصولات زراعی ۳۳ هزار و ۳۲۰ تن، محصولات باغی ۸۰۰ تن بوده و۴۴۳ واحد ساختمان و تأسیسات و ادوات کشاورزی دچار آسیب و تخریب شده است.

شاهرخی ادامه داد: به طور مرتب پیگیر قطعی برق، آب و گاز شهری و روستایی هستیم و اکنون برق بیش از ۱۰۰ منطقه و روستا مجدد وصل شده و تنها برق ۴۳ روستا قطع است.

وی عنوان کرد: کار بسیار ارزنده ستاد بحران استان درباره سدهای استان بوده که عملکرد عالی داشتند به طوریکه ۴۵ میلیون متر مکعب آب در پشت سد کلان ملایر ذخیره شده و صددرصد مخزن پر است و برای مدیریت ۵۰ متر مکعب ورودی آب در ثانیه به آن اضافه می‌شود و ۶۳ متر مکعب را به صورت هدایت شده از رودخانه حرم اباد خارج می‌کنیم.

۶۴ درصد سد اکباتان پر شده است

استاندار همدان افزود: سد اکباتان دارای ۳۶ میلیون متر مکعب ظرفیت است که اکنون ۲۱.۶ میلیون متر مکعب ذخیره دارد که ۶۴ درصد سد پر شده و الان ۸۴۰ لیتر در ثانیه از سد برای شرب مردم خارج می‌شود و سد سرابی تویسرکان ۹ میلیون متر مکعب گنجایش دارد که ۷.۶ پر شده و تهدیدی برای این شهرستان محسوب نمی‌شود و ۲۸۰ لیتر در ثانیه از این سد خارج می‌شود و سد آبشینه نیز از ۵ میلیون متر مکعب یک میلیون متر مکعب پر شده و آب بند شیرین سو نیز ۲ میلیون مترمکعب ظرفیت دارد که ۱.۲ آن پر شده است.

وی با بیان اینکه چند منطقه به شدت درگیر بارش‌ها بودند که در همدان سیلاب بود، عنوان کرد: اگر اقدامات کافی نداشتیم در کبودراهنگ اتفاقات زیادی رخ می‌داد و برخی روستاها را آماده باش برای تخلیه دادیم و در نهاوند به اندازه نصف کل سال باران باریده و با تدابیر لازم در مسیر سرابهای گاماسیاب، گیان و فارسبان مشکل جدی نداشتیم و تخریب‌ها فقط به علت فرسودگی ساختمان‌ها و ورود سیلاب بوده است.

شاهرخی ادامه داد: باتوجه به پیش بینی‌های هواشناسی تلاش می‌کنیم برآورد خسارت انجام شود و خانواده‌هایی که از منازل خود خارج شده اند به منازل خود بازگردند.

وی ادامه داد: مردم استان همدان به مردم سیل زده گلستان، لرستان و کرمانشاه کمک کرده و استان همدان همه بسیج بوده و آماده هستند و هرگز امکان ندارد خواب به چشم ما برود و یک شهروند ما در خطر باشد.

استاندار همدان ادامه داد: ۲۰۰ تخته چادر و ماشین آلات راه سازی را از طریق بنیاد مسکن و آذوقه و کمک به مناطق سیل زده را ارسال کرده ایم و آمادگی بالایی برای ارسال قایق‌های سپاه و نفربرهای ارتش داریم.

وی اظهار کرد: اولویت اول ما حفظ جان مردم است چرا که هرچه آسیب ببیند جبران خواهد شد و جای نگرانی نیست و امکانات هلال احمر برای مردم است.


تشریح نیازمندی‌های مردم سیل‌زده لرستان

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس با تاکید بر این‌که «ارتباط راهی و تلفنی در غالب نقاط استان لرستان قطع است گفت: اورژانسی‌ترین کاری که در این شرایط از دولت انتظار می‌رود برقراری ارتباط تلفنی و راه‌هاست تا بتوانیم امکانات را به دست مردم برسانیم.

محمد بیرانوند با اشاره به آخرین وضعیت خرم‌آباد بعد از سیل اخیر بیان کرد: امروز هوا در سطح خرم آباد مساعد است اما ارتباط غالب روستاها قطع شده است. در شهر دوره چگینی به جد نیاز به کمک‌های اولیه داریم. در روستاهای دوآب، دلبر و بخش‌هایی از سپید دشت و بیران شهر ارتباط کاملاً قطع است.

وی اظهار کرد: در شهر دوره چگینی ارتباط تلفنی نیز قطع شده است و افراد برای برقراری ارتباط باید بتوانند ۱۰ کیلومتر جابه جا شوند. می‌توان گفت ارتباطات در غالب روستاها و شهرستان‌های استان قطع است و مردم به شدت در مضیغه هستند.

وی تصریح کرد: تجهیزات به اندازه کافی وجود ندارد و همان میزانی که نیز موجود است به دلیل قطع بودن ارتباط‌ها نمی‌توانیم به دست مردم برسانیم. قبل از هر کاری باید ارتباطات برقرار شود. ارتباط راه‌ها و تلفنی باید برقرار شود تا ما بتوانیم اوضاع را ساماندهی کنیم.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس تاکید کرد: اورژانسی‌ترین کاری که در این شرایط از دولت انتظار می‌رود برقراری ارتباط تلفنی و راه‌هاست تا بتوانیم امکانات را به دست مردم برسانیم. اکنون در روستاهای دارایی، بدرآباد، بهرامی، ناصروند و روستاهای سپید دشت ارتباط‌ها قطع است.

وی در پایان گفت: در شهرستان دوره چگینی ضمن این‌که در مرکز شهرستان ارتباط تلفنی قطع است در ۱۲ روستا آن نیز ارتباطات راهی قطع است. بعضی از مردم در مناطق امن اسکان داده شده‌اند اما بعضی از مردم نیز شب گذشته را در سرما به سر بردند و به سختی گذراندند.


خسارت بیش از ۸۰۰ میلیارد ریالی به کشاورزی خراسان رضوی

رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی خراسان رضوی گفت: مجموع خسارت وارده به بخش کشاورزی بر اثر بارندگی‌های اخیر در استان بیش از ۸۷۹ میلیارد ریال بوده است.

حسین خاکی در خصوص میزان خسارت وارده به بخش کشاورزی بر اثر بارندگی‌های اخیر، اظهار کرد: برآورد اولیه خسارات در بخش زراعت و باغبانی در سطح 6228 هکتار و حدود ۶۶۷ هزار و ۲۷۱ میلیون ریال بوده است.

وی ادامه داد: میزان خسارات به منابع آبی قنوات 170 رشته و  ۱۳۰ هزار و ۸۰۵ میلیون ریال بوده و در بخش تاسیسات ۷۰ هزار و ۶۲۶ میلیون ریال‌ بوده است.

رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه همچنین میزان خسارت به دام سبک 520 راس با مبلغ ۱۰هزار و ۷۳۰ میلیون ریال ارزیابی شده است، تصریح کرد: مجموع خسارت وارده به بخش کشاورزی بر اثر بارندگی‌های اخیر در استان ۸۷۹ هزار و ۴۳۲ میلیون ریال بوده است.

فروریختن پنج خانه در شهرستان سامان

فرماندار سامان گفت: به دنبال بارش های اخیر عصر دوشنبه، 5 منزل مسکونی در روستاهای سوادجان، چم خلیفه و چم چنگ فرو ریخت.

کمال اکبریان اظهار کرد: منازل مسکونی تخریب شده خالی از سکنه بودند، اما ساکنان منزل تخریبی چم چنگ به مکان امن دیگری منتقل شدند.

وی خاطرنشان کرد: مجموع منازل تخریب شده شهرستان سامان در بارندگی های موج نخست و موج دوم اخیر بیش از 15 باب بوده است.

فرماندار لردگان نیز روز گذشته از تخلیه 64 منزل مسکونی در لردگان به دلیل وقوع سیلاب خبر داده بود.

برهان حسین‌پور آقایی،اظهار کرد: تعدادی از منازل مسکونی در روستای گنج، بابا احمدی و شهریار، تعدادی از منازل در روستای منارجان بخش پشت‌کوه به دلیل رانش کوه و تعدادی در روستای گرگر بخش مرکزی شهرستان لردگان تخلیه شدند.


وی افزود: افراد برای اسکان به مناطق امنی همچون مدارس، حسینیه‌ها و مساجد شهرستان لردگان منتقل شدند. تاکنون خسارتی از وقوع سیلاب در این شهرستان برآورد نشده است.


مسدود شدن راه ارتباطی سه روستای دهلران

فرماندار دهلران گفت: مسیر سه روستا در این شهرستان همچنان مسدود است اما امدادرسانی در حال انجام است.

مجید عسگری اظهار کرد:براساس اعلام سازمان هواشناسی طی 24 ساعت گذشته تاکنون در شهرستان دهلران ۱۰۵ میلیمتر باران در ایستگاه های هواشناسی به ثبت رسیده است.

وی افزود: با وجود شدت بارش‌ها ولی تمام محورهای مواصلاتی اصلی به خارج ار این شهرستان باز است و تردد روان است.

فرماندار دهلران تصریح کرد: هم‌اکنون راه ارتباطی سه روستا در بخش‌های موسیان و زرین ‌آباد مسدود بوده و امدادرسانی به ساکنان این مناطق در حال انجام است.

وی تصریح کرد: وضعیت سد دویرج به دلیل سرازیر شدن روان آب‌های ناشی از بارندگی در شهرستان آبدانان در وضعیت هشدار قرار گرفت و به ساکنین پایین دست این سد نیز اطلاع رسانی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته از طریق مدیریت منابع آب منطقه‌ای استان وضعیت حجم آب ورودی به سد دویرج با توجه به توقف بارندگی‌ها در حال ثابت شدن است که نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

فرماندار دهلران همچنین از مسدود شدن مسیر کنارگذر شهر دهلران خبر داد و یادآور شد: روز گذشته به علت شدت بارش‌ها و طغیان رودخانه میمه پل میمه که در مسیر دهلران به مهران قرار گرفته، مسدود شد که پس از چند ساعت با تلاش نیروهای راهداری و بسیج و سپاه و گروه‌های مردمی بازگشایی شد.

وی افزود: با توجه به اینکه میزان دبی خروجی رودخانه میمه بر اثر بارندگی و وقوع سیلاب به بیش از 3 هزار و 500 متر مکعب در ثانیه رسید، مشکل جاده ارتباطی بخش زرین‌آباد به دهلران نیز ساعاتی پیش رفع و ارتباط این بخش با شهرستان برقرار شده است.

عسکری گفت: با توجه به بررسی‌های اولیه صورت گرفته میزان خسارت وارده به زیرساخت‌های شهری و روستایی و کشاورزی بسیار گسترده و فراوان است.

وی ادامه داد: براثر بارندگی‌های اخیر به بیش از 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خسارت وارد شده است.

هر چند بارندگی شدید ، قطعی شبکه‌های ارتباطی ولرزش زمین ایلام را مضطرب کرده اما آرامش نسبی در استان حکمفرما شده است. بارش باران و رعد و برق شدید از دو شب پیش آغاز شد و تا بامداد امروز ادامه داشت.

در حالی که شبکه‌های مختلف فضای مجازی و خبرگزاری‌ها اخبار را یکسره مخابره می‌کردند تقریبا حوالی ساعت 2 بامداد روز گذشته یکباره تمام خطوط تلفن و اینترنت قطع شد.

عباس بیرامی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات، دلیل این قطعی را قطع خطوط ارتباطی فیبر نوری به دلیل رانش زمین عنوان کرد.

 بارش شدید باران و زمین‌لرزه‌ای که در کرمانشاه و همینطوردر مرز ایران و عراق رخ داد و در شهر ایلام هم احساس شد ، شهر را مضطرب کرد. روز گذشته بر اثر این بارندگی‌ها محورهای ایلام – مهران  و محور حمیل ایلام در کرمانشاه مسدود شده بود.

پل بخش ماژین تخریب شده و و پل جزمان در هلیلان نیز زیر آب رفته و ارتباط روستاهای این بخش نیز قطع شده است.

شرکت آب و فاضلاب استان ایلام نیز از مردم استان خواسته است آب را به مقدار کافی ذخیره کنند.

باتوجه به بارش رحمت الهی درسراسر استان ‌جاری شدن سیل وصاعقه لذا کدورت آب اکثر منابع آب شهرهای استان بویژه شهرهای دره شهر، آبدانان - و سیروان بالا رفته ‌و خط انتقال آب شهر پهله زرین آباد نیز دچار شکستگی شده است.

همچنین به علت برخورد صاعقه با شبکه برق ایستگاه پمپاژ سد ایلام و قطعی برق، تا چند ساعت آب نقاطی از شهر ایلام با کمبود فشار مواجه شد ضمنا اکیپ‌های حوادث و اتفاقات شرکت آب و فاضلاب در محل حضور فعال دارند و با توجه به اینکه آب درمخازن ذخیره وجود دارد لذا مشکل حادی وجود ندارد اما شهروندان نسبت به ذخیره‌سازی ‌و جلوگیری از مصرف بی رویه اهتمام داشته باشند.

همچنین به دستور قاسم سلیمانی‌دشتکی،  استاندار ایلام در پی شدت بارش ها در شهرستان های جنوبی استان بویژه دره شهر، یک تیم متشکل از هلال احمر، راه و شهرسازی، اورژانس، علوم پزشکی استان و اکیپ هایی از سپاه و دیگر ارگان ها به همراه معاون امور عمرانی به شهرستان دره شهر اعزام شد.


روز گذشته قرار بود معاون اول رئیس‌جمهور و هیئت همراه جهت بررسی اوضاع استان در پی بارش های اخیر به ایلام سفر کنند که با توجه به زمین گیر شدن هواپیما در لرستان این سفر لغو شد.

بالگرد‌های ارتش و هلال احمر راهی پلدختر شدند

سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی گفت: بالگرد‌های نیروی زمینی ارتش به منظور امدادرسانی به مردم پلدختر که در سیلاب گرفتار شده اند، راهی این شهر شدند. همچنین رئیس مرکز امداد هوایی شرکت نوید جمعیت هلال احمر از پرواز پنج فروند بالگرد هلال احمر از صبح امروز برای نجات سیل‌زدگان پلدختر خبر داد.

امیر سرتیپ دوم ستاد شاهین تقی‌خانی داشت: نیروزی زمینی ارتش دقایقی پیش به منظور امدادرسانی به مردم سیل زده پلدختر مقدمات ایجاد پل هوایی به منظور جابجایی مردم سیل زده با استفاده از بالگرد‌های خود را فراهم کرد.

وی افزود: اکنون ۲ فروند بالگرد شنوک از پایگاه هوانیروز اصفهان و ۶ فروند بالگرد ۲۱۴ از پایگاه‌های مسجد سلیمان و کرمانشاه راهی پلدختر شده اند.

به گفته سخنگوی ارتش، امیر سرتیپ‌کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش اکنون با استفاده از یک بالگرد ۲۱۴ به پلدختر رفته و به عنوان فرمانده میدانی در این شهر مستقر است.

امیر تقی خانی افزود: امیر سرتیپ‌دوم یوسف قربانی فرمانده هوانیروز نیز به همراه بالگرد‌های ارتش در راه پلدختر است و در بحث امدادرسانی هوایی را تسریع خواهد کرد.

 به گفته وی نیروی زمینی ارتش به صورت ویژه و گسترده امدادرسانی به مردم سیل زده استان لرستان‌را بر عهده دارد.

 نخستین گروه امدادرسان به پلدختر لرستان اعزام شد

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان گفت: نخستین گروه امدادرسان صبح سه شنبه جهت کمک به مناطق سیل زده شهرستان پلدختر اعزام شدند.

غلامرضا آقامیرزایی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: با بازسازی برخی از خطوط و رفع مشکلات ارتباطی، اولین ارتباط تلفنی با شهرستان پلدختر شب گذشته برقرار شد.

وی اظهار داشت: پس از وقوع سیل روز گذشته ، ارتباط تلفنی و زمینی شهر پلدختر و اغلب مناطق این شهرستان قطع شده بود.

 به گفته وی تا ساعتی دیگر استاندار لرستان به همراه وزیر راه و شهرسازی در پلدختر حاضر خواهند شد.

 پنج فروند بالگرد هلال احمر برای کمک به سیل زدگان پلدختر اعزام می شود

 رئیس مرکز امداد هوایی شرکت نوید جمعیت هلال احمر از پرواز پنج فروند بالگرد هلال احمر از صبح امروز (۱۳ فروردین) برای نجات سیل‌زدگان پلدختر خبر داد.

کاپیتان محمدولی بیرانوند بامداد سه شنبه افزود: این پنج فروند بالگرد از استان های گیلان، کرمانشاه، مرکزی، تهران و یک فروند بالگرد استان لرستان از طلوع صبح امروز ۱۳ فروردین در شهرستان پلدختر به قصد نجات جان انسان های محصور در سیل به پرواز در خواهند آمد.

وی ادامه داد: با توجه به مسدود شدن بیشتر راه های مواصلاتی استان لرستان از ظهر روز دوشنبه ۱۲ فروردین از طریق رئیس جمعیت هلال احمر تقاضای بالگرد پرواز در شب ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شده و در حال رایزنی جهت امداد رسانی به حادثه دیدگان سیل زدگان در سطح استان به خصوص در شهرستان پلدختر و معمولان می باشیم.

هم اکنون سه رودخانه خرم آباد و رودخانه شهرستان های دلفان، کوهدشت، سلسله، پلدختر، معمولان، بروجرد و چگنی طغیان کرده، سد مروک دورود سرریز کرده و برخی سدها همچون هاله و کزنار در آستانه سرریز هستند و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شده منزل خود را ترک کنند.

برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر راه دسترسی ندارند و تاکنون نیز شرایط جوی اجازه پرواز های امدادی به این مناطق را نداده است.

راه های منتهی به خرم آباد مرکز استان بسته شده و امروز با کشته شدن ۲ نفر در معمولان و ویسیان، شمار جان باختگان بارش های سیل آسا در لرستان به هفت نفر رسید.

 ۳۰ درصد شهر پلدختر در محاصره آب قرار دارد

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان گفت: حدود ۶۰۰ خانه در بخش جنوبی معمولان به صورت کامل زیرآب رفته، همچنین ۳۰ درصد شهر پلدختر از شب گذشته تا به امروز در محاصره آب قرار دارد.
 
سردار مرتضی کشکولی گفت: حدود ۳۰ درصد شهر پلدختر که در بخش غربی این شهرستان واقع شده است از شب گذشته تا به امروز در محاصره آب قرار دارد، اما با وجود تمامی این مشکلات خوشبختانه تنها شاهد یک فوتی در این مناطق بوده‌ایم.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان اظهار کرد: از شب گذشته تا به امروز عصر هیچ گونه راه ارتباطی با مردم پلدختر و معمولان وجود نداشته، اما با تلاش شبانه روزی مسوولین و سپاه خوشبختانه ارتباط تلفنی با آن‌ها برقرار شد و بر اساس شواهد خسارات فراوانی به زیرساخت‌ها و اماکن مسکونی و تجاری پلدختر وارد شده است.

سردار کشکولی تصریح کرد: دو بیمارستان صحرایی نیز طی روز‌های آینده در شهر معمولان و پلدختر برپا خواهد شد.

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان:  پرواز ۷ بالگرد برای نجات مردم

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان با بیان اینکه هم اکنون امدادرسانی در شهر پلدختر شروع شده، گفت: همچنین توزیع اقلام ضروری در بین شهروندان پلدختری آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: از دقایقی پیش ۶ فروند بالگرد که از استان‌های گیلان، کرمانشاه، کردستان، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد و تهران حضور یافتند که به همراه یک بالگرد لرستان برای امدادرسانی به شهرهای مختلف استان از جمله پلدختر اعزام شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان با بیان اینکه هم اکنون امدادرسانی در شهر پلدختر شروع شده، افزود: همچنین توزیع اقلام ضروری در بین شهروندان پلدختری آغاز شده است.

 صارمی تصریح کرد: محلی برای اسکان موقت شهروندان پلدختر فراهم شده و عملیات استقرار آن‌ها در چادرهای هلال احمر ادامه دارد.

کلاس‌های دانشگاه شهید چمران تا ۲۴ فروردین تعطیل است

دانشگاه شهید چمران اهواز در اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به وقوع سیل در نواحی مختلف کشور و نیز اعلام وضعیت فوق‌العاده در استان خوزستان، تمام کلاس‌های درس و نیز سایر فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی این دانشگاه به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی تا تاریخ شنبه ۹۸/۱/۲۴ تعطیل اعلام می‌گردد.

با توجه به تعطیل بودن خدمات دانشجویی در تمام بخش‌های دانشگاه از جمله کلاس‌ها، آزمایشگاه‌ها، خوابگاه‌ها، سرویس‌های تردد و سلف‌سرویس‌ها، از دانشجویان عزیز درخواست می‌گردد از هر گونه مراجعه به دانشگاه خودداری نمایند.

دانشجویان گرامی ساکن خوابگاه‌ها می‌توانند از تاریخ جمعه ۹۸/۱/۲۳ به خوابگاه‌ها مراجعه نمایند.

ورود تجهیزات و تیم‌های پزشکی به پلدختر
رئیس اورژانس کشور گفت: از صبح امروز تاکنون ۳۹ نفر از مردمی که در محاصره سیل پلدختر بودند به پادگان‌های سپاه یا مناطق امن دیگر منتقل شده‌اند.

پیرحسین کولیوند درباره امدادرسانی به سیل‌زدگان پلدختر اظهار کرد: تیم‌های واکنش سریع اورژانس ساعت ۴ صبح از مسیرهای فرعی موفق شدند خود را به پلدختر برسانند.

وی ادامه داد: از صبح امروز نیز اورژانس هوایی خود را به پلدختر رساند و تاکنون ۳۹ نفر از کسانی که در محاصره سیل بودند را به پادگان‌ها و مناطق امنی که سپاه اعلام کرده منتقل کرده‌اند.

 رییس اورژانس کشور با بیان اینکه عملیات امدادرسانی همچنان ادامه دارد تا تمام مردمی که در محاصره هستند منتقل شوند گفت: همزمان با خارج کردن مردم از مناطق، دارو، تجهیزات و تیم‌های پزشکی وارد این مناطق می‌شوند تا خدمات لازم پزشکی را در محل انجام دهند.

 کولیوند با بیان اینکه هیچ‌کدام از افرادی که به خارج از پلدختر منتقل شده‌اند مشکل خاصی ندارند گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تا ظهر امروز تمام کسانی که در محاصره سیل هستند از منطقه خارج و به مناطق امن منتقل شوند.


تخریب 300 واحد مسکونی و دامی علوفه‌ای در اسدآباد همدان

فرماندار شهرستان اسدآباد از تخریب 300 واحد مسکونی و علوفه‌ای دامی در این شهرستان خبر داد.

کریم حمید وند اظهار کرد: طی بارش های دو روز گذشته بر اساس آخرین آمار بیش از 5000 از اراضی کشاورزی شهرستان به زیر آب رفته و افزون بر 150 میلیارد تومان به اراضی کشاورزی اسدآباد خسارت وارد شده است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر خسارت های وارده به شهرستان همچنان در حال برآورد است.

حمیدوند در ادامه با اشاره به وضعیت ترددها در محور شهرستان اسدآباد هم خاطر نشان کرد: تردد در محور حبشی فعلا برای مسافران امکان پذیر نیست و به همین علت از مسافران و رانندگان خواستاریم تا اطلاع ثانوی از این محور عبور نکنند.

وی افزود: در حال حاضر 30 خودرو به همراه خانواده خود در این مسیر گرفتار برف و باران شده اند.

وی با بیان اینکه تردد در محور گردنه اسدآباد روان است، خاطر نشان کرد:رانندگان برای عبور از این مسیر برای اطمینان خاطر تجهیزات لازم را به همراه داشته باشند.

فرماندار اظهار کرد: 4 زن باردار اسدآبادی که به علت شرایط جوی برف و باران و سیل ومحدودیت راه های مواصلاتی در مسیر روستاهای خود به شهر گرفتار شده بودند،  با تلاش امدادگران نجات یافته و با همکاری های لازم فوریتهای پزشکی شهرستان به مرکز آموزشی درمانی حضرت قائم(عج) منتقل شدند که هم اکنون در سلامتی کامل به سر می برند.

وضعیت پل‌دختر بحرانی است

رئیس جمعیت هلال احمر آخرین وضعیت امدادرسانی به سیل زدگان در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور را تشریح کرد و گفت: در پلدختر تلفات انسانی نداشتیم؛ ولی خسارات گسترده است و از مردم نیکوکار می‌خواهیم با ارسال کمک نقدی یاری‌رسان سیل زدگان باشند.

دکتر علی اصغر پیوندی، به اعلام جزئیات امدادرسانی به سیل زدگان در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور پرداخت و اظهار کرد: با توجه به بارش شدید و طغیان رودخانه و سدها، متاسفانه سیل در ایلام، لرستان و خوزستان خساراتی به برخی شهرها وارد کرده است.

وی افزود: در ایلام، منطقه ماژین در محاصره آب است؛ از اولین ساعات امروز صبح با توجه به بهبود وضعیت جوی، شش فروند هلی کوپتر در محل مستقر شدند تا اقلام امدادی ارسال و نیروهای امدادی اعزام شوند. البته از قبل هم پیش بینی‌هایی شده بود و مواد غذایی و نیروی عملیاتی ارسال و اعزام شده بودند.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در لرستان وضعیت بدتر و بارندگی شدیدتر بود، گفت: شهرستان پلدختر در محاصره آب و راه‌های ارتباطی بسته شده بود. با تلاش نیروهای امدادی یک راه امدادی زمینی به سختی باز شده است.

پیوندی ادامه داد: در لرستان، سه - چهار شهر عمده داریم که درگیر سیل هستند و ۱۰ شهر دچار مشکل‌اند، ولی وضعیت پلدختر بحرانی و شدید است. همانظور که گفته شد یک راه زمینی باز شده و شش فروند هلی کوپتر با توجه به بهبود وضعیت و امکان تردد برای انتقال نفرات و اقلام اقدام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در ایلام ۱۶۸ تیم علمیاتی و در پلدختر ۲۹ تیم مستقر هستند، اظهار کرد: هدف ما امدادرسانی و نجات جان انسان‌ها و جلوگیری از تلفات و مصدومیت است و امید است با همکاری نیروهای امدادی و نیروهای مسلح، عملیات سریع‌تر انجام شود.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در پلدختر تلفات انسانی نداشتیم، گفت: ولی خسارات گسترده است و از مردم نیکوکار می‌خواهیم با ارسال کمک نقدی، یاری رسان سیل زدگان باشند.

پیوندی ادامه داد: در خوزستان، وضعیت هنوز خوب نیست و آبی که از لرستان و ایلام به جنوب می‌رود، به شهرهای شمالی خوزستان سرازیر می‌شود. با افزایش آب سدها و سرریز آن، روستاهای زیادی زیر آب خواهند رفت.

وی با بیان اینکه تمهیدات اسکان ۱۰۰ هزار نفر پیش بینی شده و امید است با ارسال اقلام امدادی مشکلی نباشد، گفت: هرچند خسارات قابل پیش بینی است.

رئیس جمعیت هلال احمر تاکید کرد: تمرکز امروز ما روی لرستان و شهر پلدختر است تا مردمی که در محاصره‌اند، نجات پیدا کنند. امید است همکاران ما با کمک دیگر نیروها بتوانند شرایط خوبی را برای امدادرسانی فراهم کنند.

تاسیس کمپ‌های اضطراری در پلدختر


پیروی - دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور نیز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تیم‌های امداد و نجات ما روز و شب گذشته ١۴٠ نفر در قالب ١٢تیم وارد منطقه پلدختر شدند و در آنجا کمپ‌های اضطراری در حال تاسیس است.

وی گفت: امروز صبح به محض روشن شدن هوا و با توجه به اینکه اجازه پرواز به پلدختر پیدا کردیم به مناطق چم مهر، ملاوی، معمولان و چم کر سر زدیم. این مناطق احتیاج به رسیدگی دارند و بالگردها بارگیری و به سمت منطقه پلدختر اعزام شدند. امیدواریم تا ظهر بتوانیم امداد رسانی را انجام دهیم.

پیروی با اشاره به اینکه هر اطلاعاتی که برسد بر اساس نیاز اقلام را توزیع می‌کنیم افزود: آب کاملاً در منطقه فروکش کرده و امداد رسانی از صبح امروز آغاز شده است. در حال حاضر دو فروند بالگرد دیگر در منطقه هستند.در حال حاضر اغذیه، کمک نقدی، پتو و… برای امداد رسانی توسط هلال احمر وجود دارد و اگر مردم می‌خواهند کمک کنند از طریق سازمان داوطلبان و حساب‌های نقدی هلال احمر اقدام کنند.

قطع راه ارتباطی ۴۰ روستای اشکورات رودسر

بخشدار رحیم آباد گفت: در پی تغییر ناگهانی هوا و شرایط جوی منطقه راه های ارتباطی ۴۰ روستای مناطق اشکورات رحیم آباد براثر رانش زمین قطع شده است.

شریفی با بیان اینکه در پی تغییر ناگهانی هوا و شرایط جوی منطقه راه های ارتباطی ۴۰ روستای مناطق اشکورات رحیم آباد براثر رانش زمین قطع است گفت: این درحالی است که رانش ها در مناطق ادامه دارد.

وی افزود: با اقدامات انجام شده نسبت به انتقال روستاییان اهتمام لازم اندیشیده شده است.

شریفی ادامه داد: در روستای ازارکی که ۲۰ خانوار ساکن بوده که نسبت به جابجایی شان تمهیداتی اندیشیده شده است.

بخشدار رحیم آباد گفت: اکیپ های راهداری با کلیه امکانات و ادوات سنگین در مناطق اشکورات رحیم آباد مستقر شدند  و با مدیریت صحیح نخواهیم گذاشت که خسارت زیادی به مردم وارد شود.

شریفی خاطرنشان کرد: هشدارهای لازم به مردم توسط دهیاران و شوراهای اسلامی، بسیج، هلال احمر و نیروی انتطامی صورت گرفته است. آماری از خسارات در خصوص رانش‌های زمین اعلام نشده است.

تمهیدات لازم برای جابجایی ساکنین مناطق رانشی گیلان صورت گرفته است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان گفت: تمهیدات لازم برای جابجایی ساکنین مناطق رانشی گیلان صورت گرفته و جای نگرانی نیست.

رضا اسلامی از آخرین وضعیت استان در خصوص بارش باران گفت: با توجه به اهتمام لازم مدیران اجرایی در استان و تمهیدات اندیشیده شده و با تدبیر استاندار گیلان کلیه فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران و شوراهای اسلامی آموزش های لازم را در این راستا دیده اند و جای نگرانی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه گزارش های مختلفی از رانش زمین در نقاط مختلف استان اعلام می شود افزود: تمهیدات لازم برای جابجایی ساکنین مناطق رانشی صورت گرفته و جای نگرانی نیست.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان با اشاره به اینکه بارش باران بمیزان ۴۰ تا ۵۵ میلی متر تا نیمه های شب ادامه داشت، افزود: شرایط جوی در روز ۱۳ فروردین در استان گیلان برابر اظهارات سازمان هواشناسی گیلان مساعد است و مردم می توانند از روز طبیعت استفاده و لذت ببرند.

اسلامی همچنین از مسدود شدن جاده قزوین تا منجیل بعلت طغیان رودخانه ملاعلی خبر داد و گفت: تلاش می شود که با حضور گروه های راهداری و دیگر دستگاه ها این مسیر با فرو کش کردن آب رودخانه بازگشایی شود.

وی در خصوص میزان خسارات وارده گفت: تا زمانی که شرایط جوی در استان پایدار و آرام نشود نمی‌توان موردی را اعلام کرد اما به محض پایداری هوا و تثبیت وضعیت رانش، کارشناسان استان نسبت به خسارات وارده در مناطق مختلف و همچنین جابجایی ساکنین روستاها اقدامات لازم را انجام خواهند داد.


برآورد ۴۸۰۰ میلیارد تومان خسارت سیلاب در گلستان/ کاهش آب در گمیشان و آق‌قلا

سرپرست استانداری گلستان گفت: بر اساس ارزیابی که در سفر وزیر کشور انجام گرفت، میزان خسارات وارده به استان ۴۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شد که البته روز به روز برآورد جدید انجام می شود و میزان کلی و دقیق خسارات را باید پس از پایان تخلیه آب انجام دهیم.

میرمحمد غراوی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: سامانه بارشی از صبح امروز استان را ترک می کند و امیدواریم بتوانیم هرچه سریعتر آب ها را به سمت دریا هدایت کنیم. قرارگاه خاتم الانبیا کانالی را بالاتر از سد وشمگیر به سمت کال شور احداث کرد که از طریق آن ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب ذخیره و از حرکت آن به سمت سد وشمگیر جلوگیری می شود.

وی با بیان اینکه اقدامات سپاه و ارتش در زمینه تخلیه آب از سطح شهرهای استان قابل تقدیر است، افزود: لاروبی کانال اصلی داخل شهر گمیشان به سمت دریا در حال انجام است.

غراوی به کاهش آب در سطح شهر گمیشان اشاره و تصریح کرد:‌ خوشبختانه جاده گمیشان به بندرترکمن باز شده و اعزام سوخت و آذوقه و کمک رسانی از طریق این جاده صورت می گیرد.

سرپرست استانداری گلستان با اشاره به اینکه شاهد افت آب در آق قلا هستیم، افزود: پمپاژ آب در این شهر شتاب گرفته و روز گذشته سطح آب در برخی نقاط تا ۲۰ سانتی متر کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: یک دستگاه کاتر ساکشن با همکاری قرارگاه خاتم الانبیا سپاه و سازمان بنادر و دریانوردی از بندر انزلی وارد استان شد و از امروز عملیات خود را در مصب گرگانرود آغاز می کند. امیدواریم با استفاده از این دستگاه سرعت تخلیه آب از گرگانرود را افزایش دهیم.

غراوی یادآور شد: با درخواست فرمانده ارتش جمهوری اسلامی، یک دستگاه کاتر ساکشن نیز از جنوب کشور به گلستان اعزام خواهد شد.

وی در ادامه گفت: تاکنون ۲۷۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان آسیب دیده که از این میزان محصول ۱۰۰ هزار هکتار به طور کامل از دست رفته است.

سرپرست استانداری گلستان تصریح کرد: بیش از ۱۰ هزار راس دام سبک و سنگین در استان تلف شد و ۳۵۰ واحد صنعتی و همچنین بسیاری از زیرساخت های برخی شهرک های صنعتی استان خسارت دید.

غراوی اظهار کرد: تعداد زیادی از منازل مسکونی در روستاها و شهرها و بسیاری از جاده های روستایی استان، پل ها و ابنیه های جاده از جمله ۱۱ کیلومتر راه ارتباطی گلستان به سمنان در محور خوش ییلاق آسیب دیده است.

اتمام امدادرسانی در پلدختر تا چند ساعت آینده

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: امداد رسانی در پلدختر تا چند ساعت آینده به اتمام می رسد.

احمد مرادپور اظهار کرد: مسیر دسترسی به پلدختر باز شده و پرواز بالگردها برای امداد رسانی در حال انجام است.

وی گفت: امداد رسانی در سطح وسیعی به پلدختر آغاز شده است. دسترسی برای توزیع اقلام وجود نداشت و این توزیع تا چند ساعت دیگر انجام می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان بیان کرد: برای امداد رسانی به روستاها برنامه ریزی کردیم. استاندار لرستان با حضور در پلدختر دستور ایجاد مرکزی برای اسکان مردم صادر کرده است.


راه ارتباطی ۶۵ روستای شهرستان کوهدشت قطع است

بخشدار مرکزی کوهدشت گفت: راه ارتباطی ۶۵ روستای شهرستان قطع است.

آرمان منصوری با بیان این مطلب، اظهار کرد: به دلیل سیل اخیر پل‎های محور ارتباطی کوهدشت شمالی از جمله پل کاکیزه و پل کوره دشت به ‎طور کامل تخریب و ارتباط ۶۵ روستای این منطقه با مرکز شهرستان قطع شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به تخریب این پل‎ها محور ارتباطی شیرز نیز مسدود است. از گردشگرانی که قصد مسافرت به این مسیر را دارند درخواست می‎شود تا اطلاع ثانوی از تردد در این منطقه خودداری کنند.

دورود نیاز به آب و برق دارد

نماینده دورود و ازنا در مجلس گفت : دورود نیاز به آب و برق دارد.

مجید کیانپور اظهار کرد: طی ۴۸ ساعت گذشته ۱۱۶ میلی‎متر بارندگی در دورود داشتیم و از طرفی حجم روان‎آب از سمت سد مروک بسیار زیاد بود که برایمان نگرانی ایجاد کرده بود و خوشبختانه با کمک اب منطقه‎ای سیلی که قرار بود اتفاق بیفتد، مهار شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر خیابان ساحلی، منوچهری، قسمتی از عزت آباد و ... با سیل درگیرند و آب بالا آمده است ولی تلفات جانی نداشته‌ایم. به لحاظ امکانات کمبودهایی در بحث اب و برق داریم.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی افزود: در ازنا هم روز گذشته به علت حجم زیاد آب رودخانه‌ای که از وسط شهر می‌گذشت، نگران شدیم ولی پل پیوند را تخریب کردند که به مدیریت سیلاب کمک کرد و جای تشکر دارد.

یک سایت تلفن در پلدختر برقرار شد

مدیرعامل شرکت مخابرات لرستان گفت: یک سایت تلفن در پلدختر برقرار شد.

با توجه به وقوع سیل در استان، محمودی اظهار کرد: شب گذشته فیبر نوری خط تلفن رومشکان به کوهدشت برقرار شد. در پلدختر یک ‌سایت تلفن همراه در شب گذشته برقرار شد و مابقی سایت‌ها نیز در حال برقراری هستند. در شهر پلدختر حدود ۸ سایت تلفن همراه وجود دارد که شب گذشته فقط یکی از آنها فعال شد.

این مسئول گفت: همکاران مخابرات ما به دنبال حل مشکل فیبر نوری این شهرستان هستند.


بازسازی راه‌های مواصلاتی اولویت ماست

وزیر راه و شهرسازی گفت : بازسازی راه‌های مواصلاتی اولویت ماست.

اسلامی اظهار کرد: دیشب مسیری را رفتیم که بتوانیم یکی از مسیرهای فرعی پلدختر را شناسایی و باز کنیم. تا سه بامداد در یک مسیر فرعی بودیم و گرچه خودمان هم در آنجا گیر افتادیم ولی در نهایت نیروهای راه و شهرسازی توانستند راه را آماده سازی کنند. خوشبختانه صبح امروز نیروهای امدادی هم با پرواز بالگرد به پلدختر رفتند و همه در منطقه هستند.

وی یادآور شد: بنیاد مسکن هم در حال شناسایی واحدهای آسیب زده است. اولویت ما باز کردن راه‎های مواصلاتی است.

حجم خرابی‌ها در پل‌دختر بالاست/ اطلاع دقیقی از روستاهای بین مسیر نیست

استاندار لرستان درباره آخرین وضعیت منازل و ساکنان منطقه پل‌دختر گفت: بخش غربی پل‌دختر که در سیل اخیر زیر آب رفت به هیچ وجه قابل سکونت نیست، لذا یکی از اولویت‌های ما ایجاد کمپ است. البته بخش شرقی منازل پل‌دختر مشکلی ندارد، اما بخش غربی نیازمند اسکان است و شاید تا زمان بازسازی و آبادسازی خانه‌ها باید این موضوع ادامه‌دار باشد.

خادمی استاندار لرستان گفت: از دیروز عصر که بارندگی‌ها کاهش پیدا کرد، احتمال کاهش حجم آب را می‌دادیم. برای دسترسی به پل‌دختر به روش‌های مختلف اقدام کردیم، که از حدود ساعت 2 شب توانستیم از راه زمینی به آنجا از مسیر جدیدی دسترسی پیدا کنیم، درنهایت تعدادی نیروهای امدادی به آن جا وارد شدند.

وی افزود: امروز از اوایل صبح به محض روشن شدن هوا با بالگردی از منطقه بازدید کردیم. در حال حاضر سیل به طور کامل فروکش کرده و سیلاب در منازل وجود ندارد، اما حجم خرابی‌ها بسیار بالاست و هنوز اطلاعات دقیقی از روستاهای بین مسیر نداریم؛ چراکه به هیچ وجه امکان دسترسی زمینی وجود ندارد چراکه جاده اصلی پلدختر -خرم آباد به طور کامل از بین رفته و امکانی برای برقراری ارتباط نیست، اما به طور میانگین همه روستاهایی که در این مسیر قرار دارند و در نزدیکی رودخانه قرار دارند به طور کامل زیر آب رفته بودند.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه اکثر خانه‌ها تخلیه شده‌اند تاکید کرد: از همان لحظه اول بالگردها شروع به خدمات‌رسانی و توزیع اقلامی مانند چادر و غذا کردند که از طریق هلال احمر تامین می‌شود و تعدادی بالگرد هلال احمر و ارتش و ... در خرم آباد در حال انجام عملیات هستند.

به گفته خادمی، قرار است تعداد دیگری بالگرد وارد شود که امیدواریم هر چه سریع‌تر وارد استان شوند زیرا تعداد نقاطی که باید به آنها خدمات رسانی شود بسیار زیاد است، لذا امیدواریم وضعیت هوا به گونه‌ای باشد که بتوانیم به مردم خدمات اولیه را برسانیم. به نظر تا مدتی خدمات رسانی‌ها ادامه خواهد داشت.

وی با بیان این که ارتباطات تلفنی و مخابراتی هنوز کامل نیست، افزود: همکاران در حال تلاش‌اند و اکیپ‌های مخابراتی در آنجا مستقر هستند و امیدواریم هر چه سریع‌تر بتوانیم ارتباط کامل را با آنجا برقرار کنیم. همچنین هنوز هم ارتباط کاملی با پلدختر نداریم.

وی با بیان اینکه در تلاشیم که از طریق آزادراه پل زال، ارتباط به پل‌دختر را برقرار کنیم، گفت: در حال حاضر وزیر راه و شهرسازی پیگیر این موضوع هستند و مجموعه وزارت راه و شهرسازی و راهداری هم دنبال آن هست که در جاهایی که از طریق جاده روستای پااعلم مشکلاتی وجود دارد، مشکلات را برطرف کنیم.

خادمی در ادامه درباره نحوه توزیع اقلام گفت: در حال حاضر برای توزیع اقلام بین روستاها مشکلی وجود ندارد، اما درباره توزیع بین روستاها به دلیل عدم ارتباط، باید این مسئله را مدیریتکنیم تا به همه روستا به ویژه روستاهایی که در حاشیه رودخانه نیستند اما ارتباط قطع شده، خدمات رسانی را داشته باشیم.

بعد از استان لرستان، عمده مشکلات برای "خوزستان" است

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ضمن تشریح وضعیت امدادرسانی به استان‌های سیل‌زده گفت: در حال حاضر بعد از استان لرستان مشکلات عمده‌ای که ممکن است وجود داشته باشد برای استان خوزستان است.

اسماعیل نجار با بیان اینکه نیروهای مسلح، دستگاه‌های امدادی و اجرایی توانستند از ساعت ۳ بامداد امروز وارد پلدختر شوند و افرادی که گرفتار بودند را نجات دهند، خاطرنشان کرد: از روز گذشته ۲۰ فروند بالگرد آماده پرواز بودند که امروز به محض بازگشایی جوی، قرار بود پروازها انجام شود و امدادرسانی‌ها به سرعت در حال انجام است.

وی افزود: همچنین از استان‌های معین به ویژه استان اصفهان، مرکزی و استان‌های دیگر امکانات و تجهیزات مناسبی وارد استان لرستان شده است.

نجار با اشاره به اینکه وزیر کشور شب گذشته با بخشنامه‌ای از همه استان‌ها درخواست کرد که نیاز استان لرستان و خوزستان را تامین کنند، گفت: یکی از استانداران اعلام آمادگی کردند.

نجار در ادامه درباره وضعیت امدادرسانی به سایر شهرها و روستاها بیان کرد: در کلیه کشور به ویژه استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان همه عوامل اجرایی کشوری و استانی برای امداد رسانی بسیج هستند. در حال حاضر بعد از استان لرستان مشکلات عمده‌ای که ممکن است وجود داشته باشد برای استان خوزستان است. ورودی آب این استان به سد کرخه شب گذشته حدود هشت هزار و ۸۸۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده و خروجی با توجه به دبی رودخانه‌های کرخه و دز در ارتباط با کارون مقدار مشخصی است. در حال حاضر به اندازه خروجی، عبور هم در حال انجام است، اما با توجه به اطلاعات موجود، امکان اینکه خروجی افزایش یابد وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه تمهیدات لازم از سه ماه قبل اندیشیده شده است، تاکید کرد: ممکن است مشکلی وجود داشته باشد، برخی روستاها تخلیه شده و ممکن است برخی روستاها نیاز به تخلیه داشته باشند. حتی برخی شهرها مانند شهر هویزه، سوسنگرد، حمیدیه و بستان احتمال آبگرفتگی وجود دارد، لذا تقاضا داریم مردم مناطق همکاری لازم را داشته باشند. در مرحله اول تمام تلاش و همت مسئولان، دستگاه‌های اجرایی، کشوری و لشکری این است که جان باخته‌ای نداشته باشیم.

وی در ادامه درباره وضعیت مردم پل دختر و روستاهای اطراف خاطرنشان کرد: از ۳ نیمه شب که نیروهای امدادی وارد منطقه شدند، فعالیت‌ها آغاز شده است، خوشبختانه بسیاری از خبرها و شایعاتی که افراد گرفتار هستند، بیشتر شایعات بود و بخشی که گرفتار بودند نیز نجات پیدا کردند.

آمادگی برای بازگشایی مدارس در "گلستان"/مدارس "معمولان" و "پلدختر" در وضعیت خطر

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در منطقه "معمولان" و "پلدختر" لرستان شدت سیل زیاده بوده و مدارس زیادی در حالت خطر قرار گرفته و آسیب دیده‌اند، گفت: اعتباراتی برای ایمن سازی و بازسازی مدارس پیش بینی شده است.

سیدمحمد بطحائی در جریان بازدید از مناطق سیل زده استان گلستان اظهار کرد: همکارانم تمام تلاش خود را به عمل آوردند که تا جایی که امکان دارد مدارس از شنبه آغاز بکار کنند.

وی افزود: البته در برخی موارد امکان ایاب و ذهاب دانش آموزان وجود ندارد و مدارس جایگزین پیش بینی شده است. ۵۵ تا ۶۰ کانکس بزودی به مناطق سیل زده می‌رسد؛ تجهیزات کلاسی نیز ارسال و مستقر شده است و آماده بازگشایی مدارس در ۱۷ فروردین هستیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در برخی مناطق مشکلاتی وجود دارد و دچار آب گرفتگی هستند، گفت: در مناطقی که اسکان موقت برای مردم فراهم شده نیز مدارس جایگزین پیش بینی شده است.

بطحائی درباره وضعیت سایر استان‌های سیل‌زده نیز گفت: با توجه به اقداماتی که ما به تبع دولت انجام می‌دهیم، اولین اولویت حفظ سلامت و جان دانش آموزان است. ضمن آنکه باید در اولین فرصت مدارس را بازگشایی کنیم، تلاش می‌کنیم که بچه‌ها با عجله ما در به راه انداختن مدارس با مشکل روبرو نشوند.

وی ادامه داد: در معمولان و پلدختر لرستان شدت سیل زیاده بوده و مدارس زیادی در حالت خطر قرار گرفته و آسیب دیدند. هنوز گزارش دقیق نداریم، اما امکانات ما برای مناطق سیل زده فراهم است. پیش بینی لازم برای تهیه و ارسال لوازم التحریر، کتاب، میز و نیمکت و … هم صورت گرفته است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اعتباراتی برای ایمن سازی و بازسازی مدارس نیز پیش بینی شده است، گفت: به محض آنکه مشکلات ناشی از این اتفاق طبیعی برطرف شود و مردم به خانه و زندگی‌شان بازگردند، آموزش و پرورش به ارائه خدمات آموزشی مشغول خواهد شد.

بحران سیلاب در دورود به کنترل درآمده است

دبیر مجمع تشیص مصلحت نظام با اشاره به اقدامات امدادی برای سیل‌زدگان لرستان گفت: 2500نفر در کمپ اردوگاهی اسکان یافته‎اند.

محسن رضایی که شب گذشته به مناطق سیل زده سفر کرد، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بحران سیلاب در دورود به کنترل درآمده است و دوهزار و ۵۰۰ نفر در کمپ اردوگاهی اسکان یافته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: امشب و فردا موج جدیدی از آب‌های اضافی سیلاب وارد شهرستان و سد دورود می‌شود. سد سرریز کرده است، مسئولان در آماده باش کامل مقابله با موج جدید سیلاب قرار دارند و امیدواریم که با کمک دوستان استان و شهرستان بتوان مشکلات را حل کرد.


اعزام یگان‌های پروازی به مناطق سیل زده غرب کشور

امیر دریادار دوم سید منصور روح الامینی با اشاره به وقوع سیل در چند استان کشور از اعزام پرنده های هوا دریایی نیروی دریایی ارتش به مناطق سیل‌زده خبر داد.

همزمان با وقوع سیل  در استان‌های خوزستان ایلام و لرستان بالگردها  و فرندشیپ های هوادریایی نداجا جهت کمک و امداد رسانی به مردم گرفتار شده در سیل به این مناطق اعزام شدند.

 فرمانده هوادریای نداجا با تاکید بر دستور امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش مبنی بر اعزام تمام امکانات و ظرفیتهای این نیرو جهت کمک و امدادرسانی به مناطق سیل زده کشور گفت: بالگردها، هواپیماهای گشت، شناسایی و ترابری این نیرو به همراه یک گروهان تکاور دریایی تیپ عملیات ویژه و ۱۶ فروند قایق مخصوص عملیات، تجسس و نجات جهت کمک و امداد رسانی صبح امروز به مناطق سیل‌زده غرب و جنوب غرب کشور اعزام شدند.

نیروی دریایی ارتش هم اکنون با اعزام  یگان‌های سطحی و پروازی و اقلام غذایی، بهداشتی و تجهیزات ترابری و  همچنین چند تیپ تکاوران دریایی از ناوگان شمال نداجا مستقر در انزلی به استان‌های مازندران و گلستان در حال امدادرسانی به  مردم می‌باشند.

تا غروب همه افرادی که در سیل پلدختر محاصره شده‌اند، نجات می‎یابند

مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفت: تا غروب همه افرادی که در سیل پلدختر محاصره شده‌اند، نجات می‎یابند.

آقامیرزایی اظهار کرد: ارتباط تلفنی با دو خط قرار است با پلدختر انجام شود و تا ساعت ۱۲ ظهر امروز این کار قطعی می‎شود. روز گذشته ارتباط جاده‎ای ما با پلدختر از هر طرفی قطع شده بود و ارتباط مخابراتی هم نداشتیم.

آقامیرزایی ادامه داد: دیروز مسیر پلدختر از آزادراه به خرم‎آباد باز شد و ساعت یک صبح امروز تیم هلال احمر به آنجا رفت. همچنین با اولین پرواز صبح امروز بالگردها توانستند به سمت پلدختر پرواز کنند.

وی گفت: اولویت اول ما نجات جان شهروندان پلدختری است که در محاصره سیل قرار دارند. مجددا آزادراه تا کیلومتر ۳۵ به دلیل ریزش مسدود شده و دستگاه‌هایی که برای کمک به پلدختر رفته بودند، در مسیر ماندند.

خط تغذیه گاز شهر دوره دچار شکستگی شد

مدیرعامل شرکت گاز لرستان گفت: خط تغذیه گاز شهر دوره دچار شکستگی شد.

لطفعلیان با اعلام این خبر، اظهار کرد: حجم و شدت سیلاب‌ها موجب شد تا خط تغذیه گاز شهر دوره، در نقطه‎ای پس از شهر ویسیان و در مسیر رودخانه کشکان، دچار شکستگی شود. این امر باعث شد که گاز این شهر و روستاهای اطراف واقع در مسیر خط تغذیه گاز قطع شود.

مدیرعامل شرکت گاز لرستان خاطرنشان کرد: تلاش‌های فراوان کارکنان شرکت گاز لرستان برای تثبیت جریان گاز این شهر طی روزهای جاری ادامه داشت و گاز این شهر صبح امروز به دلیل رعایت مسائل ایمنی قطع و عصر امروز با بهبود شرایط وصل شد.

مدیرعامل شرکت گاز لرستان خاطرنشان کرد: کارکنان شرکت گاز لرستان با تمام توان در تلاش هستند با ترمیم شکستگی، گاز این شهر را وصل کنند.
 

استاندار لرستان گفت: حجم خسارات ناشی از سیل در استان بسیار بالاست.

سید موسی خادمی در جمع خبرنگاران درباره آخرین خبرها از وضعیت امدادرسانی به پلدختر اظهار کرد: شب گذشته حوالی ساعت ٣ بامداد یک مسیر برای ورود به پلدختر بازگشایی شد.

وی ادامه داد: سیل در مناطق سیل زده لرستان کاملا فروکش کرده اما حجم خرابی‌ها بسیار بالاست. هم‌اکنون بالگردهای هلال احمر، ارتش و سپاه در حال امدادرسانی به سیل‌زدگان هستند.

خادمی عنوان کرد: به دنبال برقراری ارتباط مخابراتی کامل در مناطق سیل‌زده هستیم.

فرودگاه خرم آباد عملیاتی شد

غلامرضا بنی صدر، مدیر فرودگاه خرم آباد با بیان مطلب فوق افزود: عملیات پاکسازی باند و سطوح پروازی فرودگاه خرم آباد که از صبح امروز شروع شده بود، با تلاش بی وقفه همکاران به اتمام رسید و اکنون فرودگاه خرم آباد عملیاتی است.

بنی صدر افزود: هواپیمای حامل معاون اول رئیس جمهور که در تاریخ ۱۲ فروردین ماه به دلیل وقوع سیل زمین گیر شده بود، اکنون از فرودگاه خرم آباد به مقصد اهواز پرواز کرد.

وضعیت شهر پلدختر بسیار اسفبار است/ آماری از کشته‌ها نداریم

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: وضعیت شهر پلدختر بسیار اسفبار است.

امیر حیدری درباره شرایط کنونی پلدختر اظهار کرد: وضعیت شهر پلدختر بسیار اسفبار است.

وی ادامه داد: پل‎ها و جاده‎ها همه قطع شده و روستاها تا سقف خانه ها زیر آب رفته‌اند. آماری از کشته‌ها نداریم و تاکنون مصدومی نداشته‎ایم. ۱۲ فروند وارد پلدختر شده و تنها مشکل ما راه ارتباط زمینی ‌بین پلدختر و خرم‎آباد است.


تخریب ۲۱۷ واحد مسکونی در کالپوش سمنان

مدیرکل بنیاد مسکن استان سمنان از استقرار ستاد بازسازی بنیاد مسکن در منطقه کالپوش خبر داد.

 علیرضا فلاحی با اشاره به خسارات ناشی از سیلاب و رانش زمین در روستاهای استان سمنان اظهار کرد: 8 شهر و ۱۰۲ روستا در استان در اثر وقوع سیلاب دچار آسیب شدند.

این عضو ستاد بحران استان ادامه داد: سیلاب بالغ ۹ میلیارد تومان به طرح‌های هادی روستایی استان سمنان خسارت وارد کرد.

فلاحی با اشاره به اینکه بارش‌های اخیر و رانش زمین در بخش کالپوش میامی باعث بروز مشکلاتی به‌ ویژه در بافت روستایی استان سمنان شده است افزود: در منطقه شهری ۳۵ واحد و حوزه روستایی 477 واحد در مناطق مختلف استان متأثر از خسارات سیلاب شدند که بر اساس کارشناسی صورت گرفته این واحدها نیاز به تخریب کامل و احداث مجدد دارند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان سمنان اعلام کرد: بر اثر جاری شدن سیل طی چند روز گذشته تعداد 341 واحد مسکونی در شهرهای استان و 1548 واحد مسکونی در روستاها نیازمند تعمیرات هستند که نسبت به بازدید و انجام کارشناسی واحدها اقدام شده است.

وی، میزان خساراتی که تاکنون در طرح هادی روستاها وارد شد را ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برآورد کرد و افزود: میزان اعتبار مورد نیاز برای بازسازی ابنیه و تاسیسات روبنایی داخل حریم روستاها برآورد و ارزیابی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان سمنان با اعلام استقرار ستاد بازسازی بنیاد مسکن در منطقه کالپوش به منظور بررسی و ارزیابی خسارت وارده بر اثر رانش زمین و ساماندهی واحدهای آسیب دیده گفت: ۳۷۸ واحد مسکونی روستایی در روستای حسین آباد کالپوش بررسی‌شده است و از این تعداد ۲۱۷ واحد تخریبی محسوب می‌شوند که  کار تخلیه آن‌ها به سرعت در حال انجام است.

برخی مدارس خوزستان ابتدای هفته آینده تعطیل هستند

براساس اعلام استانداری خوزستان، مدارس در چند شهر خوزستان در روزهای شنبه تا دوشنبه هفته آینده تعطیل و آغاز به کار دانشگاه های استان با یک هفته تاخیر خواهد بود.
 
 در اطلاعیه استانداری خوزستان آمده است:

"به اطلاع می رساند بنا بر تصمیم استاندار خوزستان با توجه به مشکلات ناشی از آبگرفتگی ها و سیلاب های اخیر و همچنین ضرورت اسکان مهمانان نوروزی مدارس در شهرستان‌های اهواز، باوی، کارون، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه، و شعیبیه شوشتر و همچنین مدارس روستاهای زاویه دزفول، شهرک بهروزی دزفول، بخش دارخوین و روستاهای غرب کارون خرمشهر در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته آینده تعطیل می باشند.

ضمناً فعالیت های دانشگاه های استان با یک هفته تاخیر از ۲۴ فروردین آغاز خواهد شد."

 آمار فوتی‌های سیل ۴۶ نفر است

سعید نمکی، وزیر بهداشت: بیماری عفونی قابل توجهی در جریان سیلاب اخیر در استان‌های سیل‌زده کشور مشاهده نشده است.

تاکنون ۴۶ مورد تلفات در کشور داشته‌ایم که بیشترین تعداد یعنی ۲۱ نفر مربوط به چند دقیقه نخست حادثه سیلاب شیراز است

فرماندار الیگودرز: دو نفر براثر طغیان رودخانه در بخش زلقی جان باختند

حمیدکشکولی درباره اخرین وضعیت شهرستان الیگودرز اظهار کرد: بدنبال بارشها در دو روز گذشته در منطقه ززو ماهرو نیزان بارندگی ١۶۴میلیمتر گزارش شده است.

وی ادامه داد: سدهای کزنار و خان آباد در الیگودرز سر ریز کرده و روستاهای پایین دست آنها را تخلیه و مردم را به اماکن امن انتقال دادیم.

فرماندار الیگودرز بیان کرد: متاسفانه خسارات فراوانی به زیرساختها، جادهها، زمینی های کشاورزی، باغات و شیلات این شهرستان وارد شده است. در دو بخش زلقی و ززو ماهرو ٣۶ واحد پرورش ماهی با ظرفیت ٣۵٠٠تن ماهی از بین رفتند.

کشکولی گفت: راه ارتباطی بیش از ٢۵٠ روستای این شهرستان قطع است و روستای در محاصره سیلاب در الیگودرز نداریم. متاسفانه دو نفر براثر طغیان رودخانه در بخش زلقی جان باختند.

نیاز به اقلام بهداشتی و مواد تغذیه‌ای خشک

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور از تسریع امدادرسانی‌ها به مناطق سیل‌زده لرستان خبر داد.

پیروی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از طلوع آفتاب روند امدادرسانی تسریع شده و شش فروند بالگرد هلال احمر، دو هلیکوپتر سنگین ارتش و چند فروند بالگرد سبک به مناطق سیل‌زده اعزام شده است.

وی بیان کرد: در روستاهای معمولان، شهر پلدختر و دیگر روستاها اقلامی مانند پتو و چادر توزیع شده و روند امدادرسانی ادامه دارد. هم‌اکنون تمامی نیروهای امدادرسان مشغول هستند تا قبل از شروع بارندگی اقدامات لازم انجام شود.

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور با بیان اینکه هم‌اکنون به کمک‌های نقدی مردم بیشتر نیاز هست، افزود: همچنین به اقلام بهداشتی برای کودکان و بانوان نیاز مبرم داریم. مردم می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به حساب جمعیت هلال احمر واریز کرده و پایگاه‌های ما آماده گرفتن سایر کمک‌ها هستند.

به گفته پیروی مواد تغذیه‌ای خشک از دیگر کمک‌های غیرنقدی ضروری است که مردم می‌توانند به پایگاه‌های امدادی تحویل دهند.

مردم نیاز به امداد رسانی دارند

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت: در حال حاضر مردم نیاز به امداد رسانی دارند.

سردار محمد پاکپور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: از امروز کار امدادرسانی به سیلاب زدگان لرستان شروع می‌شود. چیزی ‎ که الان برای ما بسیار مهم است برخی از مناطق استان بوده که در محاصره سیل قرار داشته و مردم نیاز به امداد رسانی دارند و باید امداد و نجات را الان انجام دهیم.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: امداد و نجات باید به وسیله ماشین‌ها، خودروهایی که می‌توانند این کار را انجام دهند و بالگرد صورت گیرد. در حال حاضر بالگردها وارد شده‌ و در حال ارائه خدمات به سیل زدگان هستند.

ترمیم خط ۱۲۵ شبکه شکسته توزیع آب در لرستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان از ترمیم شبکه توزیع آب کوهدشت خبر داد.

حمیدرضا کرم‌وند با بیان اینکه نیروهای اتفاقات آب در طول بارش‌ها و وقوع سیل در حالت آماده‌باش به سر برده‌اند، افزود: در این راستا امدادرسانی‌هایی به شهر نورآباد انجام شده است.

وی با بیان اینکه در کنترل سیلاب شهر الیگودرز با ستاد بحران اقدام به تخریب و جمع‌آوری پل‌ها کردیم، ادامه داد: همچنین خط انتقال آب شرب شهر معمولان نیز که تخریب شده بود مورد بررسی قرار گرفت.

کرم‌وند با بیان اینکه در شهر معمولان تخریب ناشی از سیلاب خیلی زیاد بوده و نیاز به انجام اقداماتی جهت مرمت آن است، گفت: در شهرستان سلسله نیز اکیپ‌های اجرایی در حال کنترل کیفیت آب شهر هستند. در منطقه شمالی شهر فیروزآباد نیز پیگیر وصل کردن آب هستیم.

وی از تشکیل گشت مشترک کنترل کیفی در امورات با مراکز بهداشت جهت پایش و سنجش سلامت آب شرب خبر داد و گفت: همچنین برای مهار سیل در سد ساحلی کوهدشت کمک‌رسانی‌هایی شده و خط ۱۲۵ شبکه توزیع آب که شکسته شده بود ترمیم شد.

انجام بیش از پنج سورتی پرواز به پلدختر/ امدادرسانی به ۲۳۳ روستای سیل زده لرستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان از امدادرسانی به ۲۳۳ روستای سیل‌زده استان خبر داد.

صارم رضایی اظهار کرد: تاکنون ۳۶ تیم عملیاتی مجرب از ۵ استان همجوار  وارد استان شده است. این نیروها با تمام توان مشغول امداد رسانی هستند.

رضایی گفت: از اولین ساعات صبح امروز بالگردهای جمعیت بیش از ۵ سورتی پرواز به شهرستان پلدختر داشته و اقلام زیستی، امدادی و مواد غذایی یک ماهه بارگیری و ارسال شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان ادامه داد: امدادرسانی به ۲۳۳ روستا صورت گرفته و ۱۱۱۸۰ نفر در سطح استان در کمپ‌های مشخص اسکان داده شده‌اند.

استاندار لرستان گفت: تاکنون تلفات جانی در پلدختر نداشتیم.

دکتر سیدموسی خادمی اظهار کرد: به دلیل قطع ارتباطات، از شب گذشته نگران بودیم که کسی در آب یا خانه خود گرفتار سیلاب نشده باشد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه علی‌رغم خسارات مادی فراوانی که به شهر پلدختر و روستاها وارد شده و بخش عمده‌ای از منطقه به زیر آب رفته بود تا این لحظه خسارت جانی نداشته‌ایم. در این رابطه از افراد محلی، نیروهای امدادی و ستادی پیگیری کردیم و هیچ‌گونه تلفات جانی گزارش نشده است.

استاندار لرستان با بیان اینکه امیدواریم هیچ موردی از خسارت جانی گزارش نشود، اضافه کرد: نیروهای امدادرسان و ستادی با تمام توان در حال کمک به سیل‌زده‌ها هستند.

دبی آب رودخانه تیره به 550 مترمکعب رسید

نماینده ویژه استاندار در دورود گفت: تا ظهر امروز تهدید سیل در این شهرستان وجود داشته است.

محمدرضا صفی‌خانی با اشاره به آخرین وضعیت دورود اظهار کرد: هم‌اکنون افزایش دبی آب را داریم و سطح دبی آبی که رودخانه تیره می‌تواند تحمل کند ۴۷۰ مترمکعب بوده که حال به ۵۵۰ مترمکعب رسیده است.

وی بیان کرد: با تلاش نیروهای امدادی و ستاد بحران در شهرستان این سیلاب مدیریت شد و آسیبی به شهر وارد نیامد.

صفی‌خانی بیان کرد: متاسفانه با بالا رفتن ورودی سد کمال صالح و مروک و رودخانه سیلاخور افزایش آب شدیدی را در رودخانه تیره داریم که غیرقابل کنترل است.

نماینده ویژه استاندار در دورود گفت: تمامی نیروهای امدادی و ستادی مشغول انجام فعالیت‌های چشمگیری هستند اما متاسفانه بعضی از شهروندان با وسایل نقلیه خود به داخل خیابان‌ها آمده و باعث ایجاد ترافیک شده‌اند.

وی بیان کرد: دورود شهر بزرگی نیست و ورودی‌های آن سریعا گرفته می‌شود، نیروی انتظامی نیز ورود کرده اما به همکاری بیشتر مردم نیاز داریم.

۱۶ هزار باغ و زمین زراعی دلفان از بین رفته‌اند

فرماندار دلفان گفت: ۱۶ هزار باغ و زمین زراعی دلفان از بین رفته‌اند.

اظهار کرد: وضعیت امداد رسانی در حال انجام است و در حال حاضر مشکل حادی نداریم. مشکل راهسازی داریم و ماشین‎آلات لازم در حال اعزام به دلفان هستند.

وی گفت: اولویت اصلی ما چادر و مواد غذایی است. در حال حاضر اوضاع شهرستان آرام است. اکیپ‎های ارزیاب برای برآورد خسارت واحدهای آسیب دیده دلفان محدود است.

تامین گاز لرستان در شرایط باثباتی است

مدیرعامل شرکت گاز لرستان گفت: تامین گاز لرستان در شرایط پایداری است.

لطفعلیان با بیان مطلب، اظهار کرد: وضعیت تامین گاز در استان در شرایط باثباتی قرار دارد و ورودی‎های گاز به استان بدون مشکل برقرار است.

وی تصریح کرد: حادثه‎ای که منجر به خط انتقال دوم شهرستان خرم‎آباد شده است نیز خللی در روند تامین گاز این شهرستان و سایر شهرهای استان ایجاد نمی‎کند. از شهروندان درخواست می‎شود تنها به اطلاعیه‎های روابط عمومی شرکت گاز استان لرستان توجه کرده و به شایعات اهمیت ندهند.
 
نماینده ویژه استاندار لرستان در معمولان گفت: به‌جز نیروهای بومی کسی به ما کمک نکرده است.

قدرت‌الله ولدی اظهار کرد: تاکنون هیچ‎گونه کمکی به معمولان نشده است. هشت پل اصلی منتهی معمولان به روستاها قطع است و به‌جز نیروهای بومی کسی کمک ما نیامده است.

ولدی اضافه کرد: از امکاناتی که سازمان همیاری شهرداری‎های استان در معمولان مستقر کرده، استفاده می‌کنیم. مشکلی در ارتباطات تلفنی وجود نداشته است. گاز ما قطع است که نیروهای شرکت گاز در حال کار برای وصل گاز شهر هستند.

وی افزود: برق شهر هم‌اکنون وصل است. شهر در آرامش است اما روستاها وضعیت بدی دارند.

محور دوم دسترسی به پلدختر بازگشایی شد

استاندار لرستان گفت: محور دوم دسترسی به پلدختر بازگشایی شد.

سیدموسی خادمی با بیان این مطلب، اظهار کرد: با استفاده از کلیه امکانات ارتش، سپاه،هلال احمر،اورژانس و تمامی دستگاه‎های اجرایی از اولین لحظات صبح امروز در حال امداد رسانی به حادثه دیدگان و سیل زدگان شهرهای پلدختر، معمولان و روستاهای اطراف هستیم.

وی از بازگشایی راه دسترسی به پلدختر خبر داد و افزود: راه اصلی دسترسی به پلدختر به طور کامل تخریب شده است.

استاندار لرستان تصریح کرد: با تلاش کلیه عوامل از مسیر آزادراه خرم‎آباد پل زال یک راه دسترسی به سمت پلدختر بازگشایی شده و از طریق این راه کمک‎رسانی سرعت بیشتری خواهد یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: بارش‌ها آسیبی به قلعه فلک‌الافلاک وارد نیاورده است.

سید امین قاسمی اظهار کرد: متاسفانه بر اثر بارش‌های سنگین در استان قسمتی از ضلع غربی تپه قلعه فلک‌الافلاک دچار ریزش شد. در جریان این رانش به پیکره اصلی قلعه آسیبی وارد نشده و این بنای با ارزش تاریخی پابرجا است.

قاسمی خاطرنشان کرد: بلافاصله بعد از پایان بارندگی‌ها و فروکش کردن سیل میزان این خسارت برآورد اولیه خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان ادامه داد: همچنین  مرمت اضطراری آثار خسارت دیده از سیلاب و رفع خطر این رانش آغاز خواهد شد. تمام تلاش ما در استان در راستای حفظ و نگهداری این ابنیه و آثار تاریخی است چراکه شناسنامه و هویت ملی و تاریخی ما محسوب می‌شوند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور از تسریع امدادرسانی‌ها به مناطق سیل‌زده لرستان خبر داد.

پیروی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از طلوع آفتاب روند امدادرسانی تسریع شده و شش فروند بالگرد هلال احمر، دو هلیکوپتر سنگین ارتش و چند فروند بالگرد سبک به مناطق سیل‌زده اعزام شده است.

وی بیان کرد: در روستاهای معمولان، شهر پلدختر و دیگر روستاها اقلامی مانند پتو و چادر توزیع شده و روند امدادرسانی ادامه دارد. هم‌اکنون تمامی نیروهای امدادرسان مشغول هستند تا قبل از شروع بارندگی اقدامات لازم انجام شود.

دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور با بیان اینکه هم‌اکنون به کمک‌های نقدی مردم بیشتر نیاز هست، افزود: همچنین به اقلام بهداشتی برای کودکان و بانوان نیاز مبرم داریم. مردم می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به حساب جمعیت هلال احمر واریز کرده و پایگاه‌های ما آماده گرفتن سایر کمک‌ها هستند.

به گفته پیروی مواد تغذیه‌ای خشک از دیگر کمک‌های غیرنقدی ضروری است که مردم می‌توانند به پایگاه‌های امدادی تحویل دهند.

مردم نیاز به امداد رسانی دارند

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران گفت: در حال حاضر مردم نیاز به امداد رسانی دارند.

سردار محمد پاکپور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: از امروز کار امدادرسانی به سیلاب زدگان لرستان شروع می‌شود. چیزی ‎ که الان برای ما بسیار مهم است برخی از مناطق استان بوده که در محاصره سیل قرار داشته و مردم نیاز به امداد رسانی دارند و باید امداد و نجات را الان انجام دهیم.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: امداد و نجات باید به وسیله ماشین‌ها، خودروهایی که می‌توانند این کار را انجام دهند و بالگرد صورت گیرد. در حال حاضر بالگردها وارد شده‌ و در حال ارائه خدمات به سیل زدگان هستند.

ترمیم خط ۱۲۵ شبکه شکسته توزیع آب در لرستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان از ترمیم شبکه توزیع آب کوهدشت خبر داد.

حمیدرضا کرم‌وند با بیان اینکه نیروهای اتفاقات آب در طول بارش‌ها و وقوع سیل در حالت آماده‌باش به سر برده‌اند، افزود: در این راستا امدادرسانی‌هایی به شهر نورآباد انجام شده است.

وی با بیان اینکه در کنترل سیلاب شهر الیگودرز با ستاد بحران اقدام به تخریب و جمع‌آوری پل‌ها کردیم، ادامه داد: همچنین خط انتقال آب شرب شهر معمولان نیز که تخریب شده بود مورد بررسی قرار گرفت.

کرم‌وند با بیان اینکه در شهر معمولان تخریب ناشی از سیلاب خیلی زیاد بوده و نیاز به انجام اقداماتی جهت مرمت آن است، گفت: در شهرستان سلسله نیز اکیپ‌های اجرایی در حال کنترل کیفیت آب شهر هستند. در منطقه شمالی شهر فیروزآباد نیز پیگیر وصل کردن آب هستیم.

وی از تشکیل گشت مشترک کنترل کیفی در امورات با مراکز بهداشت جهت پایش و سنجش سلامت آب شرب خبر داد و گفت: همچنین برای مهار سیل در سد ساحلی کوهدشت کمک‌رسانی‌هایی شده و خط ۱۲۵ شبکه توزیع آب که شکسته شده بود ترمیم شد.
 
آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده گلستان

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان اعلام کرد که وضعیت گمیشان و آق قلا از مرحله بحران خارج شده است.

مجتبی جمالی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در هر دو شهرستان آق قلا و گمیشان روند تخلیه آب به صورت شبانه‌روزی ادامه دارد و آب از بخش اعظم این شهرها تخلیه شده است.

وی افزود: در گمیشان با احداث کانال‌ها و برش جاده گمیشان – اینچه برون آب به سمت کانال رهبری و کانال محیط زیست و سپس تالاب گمیشان و دریا در حال انتقال است. هم‌چنین لایروبی گرگانرود کار انتقال بخش دیگری از آب را تسریع کرده است.

جمالی یادآور شد: به غیر از محله کل آباد و عیدگاه آق قلا که هنوز تخلیه آب کامل نشده است، در دیگر مناطق این شهر سطح آب فروکش کرده و روند بازگشت ساکنان این مناطق به خانه‌هایشان آغاز شده است.

وی گفت: به منظور کاهش ورود آب گروگانرود از طریق سد وشمگیر به مناطق پایین دست بویژه شهرستان آق قلا، کانال انحرافی توسط قرارگاه خاتم الانبیا در حال احداث است تا بخشی از آب ورودی گرگانرود از طریق این کانال به سمت دریاچه شور و اراضی کم بازده و شوره زار شمال استان هدایت شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان در ادامه خاطرنشان کرد: در بندر ترکمن هیچ مشکلی وجود ندارد اما در محور نیاز آباد دو روستای حاجی آباد و نیاز آباد در معرض خطر هستند. انفجارات انجام شده و لایروبی کانال‌ها و بستر دریا کار انتقال آب رود قره‌سو را تسریع کرده است اما وضعیت همچنان در این حوزه بحرانی است.

جمالی تصریح کرد: با درخواست فرمانداری‌های کردکوی و ترکمن و پیگیری اجرایی فرمانداری کردکوی و راهداری، برش و لوله گذاری همزمان جاده کردکوی-بندرترکمن در ضلع جنوب پل نیاز آباد (رودخانه قره سو) انجام و از شب گذشته فعال شد.

وی اظهار کرد: این اقدام به منظور انتقال سیلاب دشت از شرق جاده به ضلع غرب و در ادامه به رودخانه قره سو صورت گرفته که موجب کمک به فروکش کردن آب گرفتگی شرق جاده و روستای حاجی آباد و تسریع در تخلیه سیلاب شده است. پیش‌بینی می‌شود با فعالیت‌هایی که به طور شبانه‌روزی انجام می‌شود، مشکلات موجود در این منطقه نیز به زودی حل شود.

اعلام مسیرهای مسدود در گلستان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گلستان در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: مسیرهای آزاد شهر-شاهرود(محور خوش ییلاق)، گرگان-آق قلا، بندر ترکمن-یساقی، آق قلا-اینچه برون، آق قلا-گمیشان، گمیشان-خواجه نفس، آق قلا -سه راهی عطا آباد و آق قلا-گنبدکاووس در استان گلستان مسدود است.

مهدی میقانی بیان کرد:‌ در حال حاضر شاهد ترافیک سنگین در محورهای گردشگری و تفریحی هستیم و در بقیه محورها تردد عادی و روان در جریان است.

93 درصد سدهای خوزستان پر شده است

معاون آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه حدود 93 درصد از سدهای خوزستان پر است، گفت: در حال حاضر ورودی های همه رودخانه ها و سدها به طرف خوزستان کاهش پیدا کرده و در حال کم شدن است.

تقی زاده خامسی در گفت و گوی تلویزیونی اظهار کرد: در کشور حدود 172 سد بزرگ وجود دارد که تاکنون وظیفه تنظیم سیلاب را به خوبی انجام داده اند.

وی با بیان اینکه ظرفیت مخزن همه سدهای کشور 50 میلیارد متر مکعب است، افزود: در این زمینه 75 درصد از همه سدهای کشور پر هستند.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: با توجه به اینکه معمولا بارندگی ها به صورت پراکنده در کشور صورت می گیرد،  از 36 میلیارد متر مکعب موجودی آب در سدها، 26 میلیارد مترمکعب آب رها شده داشته ایم.

تقی زاده خامسی ادامه داد: این میزان آب رها شده برای کشاورزان و بخشی نیز برای تالاب های گاوخونی، هورالعظیم و شادگان رها سازی شده است.

وی با اشاره به احیای تالاب های کشور عنوان کرد: خبر خوش سیلاب و بارندگی های اخیر احیای تالاب ها در ایران است که آب رها سازی شده از پشت سدها وارد این تالاب ها شده است و می توانیم امیدوار باشیم که در سال آینده شاهد ریزگرد در خوزستان نخواهیم بود.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو بیان کرد: در دو روز گذشته به همراه آقای جهانگیری از نقاط سیل زده استان خوزستان و همچنین سدهای دز و کرخه بازدید داشتیم و گزارش های این بازدیدها نیز به صورت مستمر برای آقای روحانی ارسال می شود.

تقی زاده خامسی بیان کرد: در حال حاضر ورودی های همه رودخانه و سدها به طرف خوزستان کاهش پیدا کرده است و در حال کم شدن است.

وی ادامه داد: اکنون در حال تنظیم کردن ورودی ها و خروجی های سدهای تاثیرگذار هستیم تا در صورت ورود سیلاب جدید، بتوانیم آن ها را در پشت سدها نگهداری و یا با دقت خارج کنیم.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو بیان کرد: حدود 93 درصد از سدهای خوزستان پر است که این عدد بیانگر وجود 22 میلیارد مترمکعب آب در مخازن سدهای استان است.

تقی زاده خامسی با اشاره به آخرین وضعیت رودخانه کارون گفت: در حال مدیریت شرایط در این رودخانه هستیم و از نظر ما شاهد اتفاق خاصی در این زمینه نخواهیم بود.

وی با اشاره به بحث فاضلاب شهرستان اهواز ادامه داد: در نقاطی که ممکن است مشکل فاضلاب به وجود بیاید، حدود 50 پمپ در اهواز مستقر شده است تا این مشکل را مرتفع کنند.

سیل در کمین ۶۰ دهستان شهرستان کارون

فرماندار کارون با اشاره به شکسته شدن پی در پی و  لحظه‌ای سیل‌بندهای رودخانه کارون و انجام همزمان  عملیات ترمیم گفت: حدود ۶۰ دهستان و روستا در معرض خطر جدی سیل هستند.

معصومه خنفری، اظهار کرد: در مجموع حدود ۶۰ دهستان و روستا در شهرستان کارون قرار دارند که بخشی از آنها در حاشیه رودخانه کارون و بخشی دیگر در شرق اتوبان آبادان قرار گرفته‌اند.

وی افزود: روستاهایی که در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند در معرض تهدید جدی سیلاب هستند زیرا بیشترین پیچ و خم رودخانه کارون در حوزه شهرستان کارون است. بیش از ۳۵ ده و روستا در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند که این روستاها را با افزایش ارتفاع سیل‌بندها از خطر جدی سیل نجات داده‌ایم و فعلا شرایط را کنترل کرده‌ایم اما خطر در این روستاها جدی است.

فرماندار کارون گفت: هر لحظه که یک سیل‌بند شکسته می‌شود که آن را ترمیم می‌کنیم. اکنون ارتفاع آب از سطح روستاها بالاتر رفته است اما با خاک‌ریزی و احداث سیل‌بند آب را نگهداشته‌ایم ولی اگر سیل‌بندی شکسته شود به آب سمت روستاها فوران می‌کند.

 خنفری بیان کرد: اکنون آب وارد برخی روستاها شده است اما دور منازل مسکونی سیل‌بند احداث کرده‌ایم تا  از ورود آب جلوگیری کنیم اما سیل‌بندها هر لحظه شکسته می‌شوند.

وی تصریح کرد: روستاهایی که در شرق اتوبان آبادان واقع شده‌اند نیز مورد تهدید جدی کانال بحره و کانال آبرسانی به کانون ریزگردها هستند و در محاصره این دو کانال قرار دارند.

فرماندار کارون افزود: اکنون تهدید جدی در دهستان‌ها و روستاهای شهرستان کارون که در شرق اتوبان واقع شده‌اند بیش از روستاهایی است که در حاشیه رودخانه کارون قرار دارند زیرا این دهستان‌ها و روستاها د رمحاصره کانال بحره و کانال ریزگردها قرار گرفته‌اند و آب در این کانال‌ها سرریز شده است.

وی عنوان کرد: از ابتدا تا انتهای شهرستان کارون در امتداد رودخانه کارون قرار گرفته است و برخی روستاهای سمت دیگر این شهرستان در محاصره این  دو کانال هستند.

خنفری بیان کزد: هشدارهای لازم به مردم روستاها نسبت به جابه‌جایی زنان، کودکان و سالمندان داده شده است اما مردم این روستاها مقاومت می‌کنند.

تخریب ۸۷ واحد دامی و ۳۵ واحد مسکونی در بیجار

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان بیجار گفت: طی بارش های اخیر ۸۷ واحد دامی و ۳۵ واحد مسکونی در بیجار آسیب دیده و یا تخریب شده است .

علی اکبر ورمقانی، افزود: در پی بارش برف و باران تاکنون ۸۷ واحد دامی در شهرستان بیجار آسیب دیده و تخریب شده است .

دستور تخلیه ۸ روستا در هویزه / احتمال تخلیه شهر رفیع

سرپرست فرمانداری هویزه از صدور دستور تخلیه هشت روستای در معرض سیلاب و فراهم کردن شرایط جهت تخلیه شهر رفیع در صورت لزوم خبر داد.  

سید قاسم موسوی اظهار کرد: با توجه به در معرض خطر سیلاب بودن برخی از روستاهای هویزه، دستور تخلیه هشت روستا در مجاورت رودخانه نیسان صادر شده است.

وی افزود: این روستاها سکنه محدودی دارند و با توجه به پیش‌بینی افزایش آورد رودخانه جهت پیشگیری از خطرات احتمالی دستور تخلیه صادر شده است.

موسوی گفت: همچنین با توجه به اینکه تنها یک جاده دسترسی در این حوزه وجود دارد، دستور تخلیه این روستاها جهت جلوگیری از ترافیک و در صورت لزوم فراهم شدن شرایط جهت تخلیه شهر رفیع داده شده است.

باز شدن آزادراه خرم‌زال - پلدختر/نیاز سیل‌زدگان لرستان به کمک فوری

رئیس بسیج سازندگی کشور از آمادگی ۲۰۰۰ جهادگر برای اعزام به مناطق سیل زده لرستان خبرداد.

سرهنگ پاسدار محمد زهرایی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بیش از ۱۵۰ گروه جهادی به مناطق سیل زده استان لرستان اعزام شدند، گفت: ١۶٠٠ جهادگر بسیجی در استان لرستان مشغول امداد رسانی هستند.

وی در مورد اقدامات گروه‌های جهادی برای کمک به سیل زدگان استان لرستان عنوان کرد: بیش از ۱۵۰ گروه جهادی در مناطق سیل زده استان حضور پیدا کرده و خدمت رسانی می‌کنند.

این مسئول ادامه داد: تاکنون بیش از ۵ کامیون اقلام مورد نیاز مردم سیل زده توسط جهادگران به مناطق سیل زده اعزام شده است. چندین پل و جاده‌های دسترسی به مناطق مختلف استان توسط جهادگران ترمیم شده است.

رئیس بسیج سازندگی کشور اضافه کرد: همچنین بیش از ۱۰ هزار پرس غذای گرم با کمک جهادگران بین مردم شریف مناطق سیل زده استان لرستان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۶۰۰ منزل نیز پاکسازی و لایروبی شده است، خاطر نشان کرد: آمادگی اعزام بیش از ٢٠٠٠ نیروی جهادی به مناطق مختلف داریم تا در هر نقطه‌ای که نیاز باشد به مردم شریف ایران خدمت رسانی کنند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان گفت: تردد در جاده ارتباطی آزادراه خرم زال‌- پاعلم- پلدختر برقرار شده است.

عباس شرفی بیان کرد: با تلاش جهادی راهداران استان، راه ارتباطی آزادراه خرم زال-پاعلم-پلدختر بازگشایی و تردد برای امدادرسانی به مردم پلدختر و معمولان فراهم شده است.
 
وی از مردم خواست برای جلوگیری از ترافیک در این جاده، کمک‌های خود را به نهادهای امدادی تحویل داده و از تردد شخصی در این جاده خودداری کنند.

نماینده مردم کوهدشت در مجلس از مرگ دو نفر در سیلاب خبر داد.

الهیار ملکشاهی در جمع خبرنگاران با اشاره به تلفات مالی و جانی سیل در کوهدشت اظهارکرد: در سیل اخیر در کوهدشت ۲ نفر کشته شدند.

وی با ذکر این که ارتباط تلفنی با کوهدشت برقرار شده است، اضافه کرد: غرض ورزی کارشناسان وزارت نیرو در خصوص سد معشوره که می‌توانست بخش مهمی از سیلاب را نگهداری کند موجب وقوع سیلاب سنگین در دو شهر پلدختر و معمولان شد.

وی با اشاره به اینکه متهم اصلی خسارات سیل به لرستان وزارت نیرو است، عنوان کرد: کارهای آبخیزداری و ایجاد سدهای معشوره و چولهول می‌تواند از سیلاب‌های پلدختر و معمولان جلوگیری کند.

نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات سیل در این شهرستان گفت: مشکلات ناشی از سیل در بخش‌های مرکزی کوهدشت رومشگان و درب گنبد بیشتر است.

تشکیل ستاد ویژه حمایت از سیل‌زدگان/ ۱۱هزار وام ضروری برای مناطق سیل‌زده

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تشریح اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده، از تشکیل ستاد ویژه حمایت از سیل‌زدگان خبر داد و گفت: تمامی امکانات وزارتخانه برای حمایت از سیل‌زدگان به ویژه در استان لرستان بسیج شده‌ و دستگاه‌های تابعه‌ این وزارتخانه در مناطق سیل‌زده حضور میدانی فعال دارند.

محمد شریعتمداری، با اشاره به وضعیت استان‌های سیل‌زده بویژه لرستان گفت: هم‌وطنان‌مان در این مناطق به کمک فوری نیاز دارند. از این رو اقدامات ویژه‌ای را در این استان‌ها بویژه در لرستان در دست انجام داریم.

وی افزود: اقدامات امدادی این وزارتخانه در هماهنگی کامل با استانداری در حال انجام است. همچنین در حال حاضر ستاد ویژه حمایت از سیل‌زدگان در وزارتخانه برای رصد، پیگیری و حمایت آسیب دیدگان سیل تشکیل شده است.

وی همچنین از تخصیص ۱۱ هزار وام ضروری از محل اعتبارات این وزارتخانه برای سیل زدگان خبر داد و گفت: همه مراکز درمانی و بیمارستانی تامین اجتماعی در آماده‌باش کامل قرار دارند و استفاده از خدمات اپراتور رایتل نیز در مناطق سیل‌زده رایگان است.

انتقال هوایی 73 مصدوم در مناطق سیل‌زده لرستان به مراکز درمانی

رئیس اورژانس کشور از انتقال 73 مصدوم در مناطق سیل‌زده توسط بالگردهای اورژانس به مراکز درمانی تا ساعت 12 ظهر امروز خبر داد.

پیرحسین کولیوند آمار ماموریت‌های هوایی اورژانس در مناطق سیل‌زده لرستان را اعلام و اظهار کرد: روز گذشته 14 ماموریت و امروز 59 ماموریت انجام شده است.

وی افزود: پنج مادر باردار در میان آسیب دیدگان داشتیم و همه مصدومان به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. عملیات همچنان ادامه دارد و اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام می‌شود.

انتقال 4کامیون اقلام دارویی به مناطق سیل زده پلدختر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان از انتقال 4کامیون اقلام وتجهیزات دارویی به مناطق سیل زده پلدختر خبرداد.

دکتر کوروش ساکی اظهار کرد:  تیم جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان به منطقه سیل زده پلدختر اعزام شدند. همچنین داروسازان  انجمن داروسازان شهرستان خرم آباد به منطقه سیل زده پلدختر و معمولان اعزام شدند.

ساکی از انتقال  4کامیون اقلام وتجهیزات دارویی دانشگاه علوم پزشکی لرستان به مناطق سیل زده پلدختر خبرداد و افزود: این اقلام  به ارزش تقریبی 1میلیارد وپانصد میلیون ریال توسط بالگرد به این مناطق ارسال شده است.

اسکان اضطراری اهالی دو روستای میربگ جنوبی شهرستان دلفان

مدیر آموزش و پرورش شهرستان دلفان از اسکان اضطراری اهالی روستای دمباغ و کنخان از توابع بخش مرکزی نورآباد در دو مدرسه این منطقه خبر داد.

علی تیموری با اعلام این خبر گفت: پس از سیل اخیر و با توجه به خطر رانش زمین برای اهالی دو روستای دمباغ و کنخان با هماهنگی ستاد مدیریت بحران شهرستان دلفان و همکاری هلال احمر این شهرستان، علاوه بر تجهیز کلاس های مدارس ملخان و دمباغ برای اسکان تعداد ۴۰ چادر هلال احمر نیز در محوطه این دو آموزشگاه برپا شده است.

تهیه 75 هزار قرص نان برای سیل‎زدگان لرستان

سرپرست غله و بازرگانی لرستان گفت: 75 هزار قرص نان برای سیل زدگان استان تهیه شد.

حجت‌الله بیرانوند با بیان این مطلب، اظهار کرد: تاکنون مقدار 75 هزار قرص نان توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی استان تهیه شده است. این میزان نان از شهرستان‎های اراک، ازنا، الیگودرز، خرم‎آباد جمع‎آوری شد.

سرپرست غله و بازرگانی لرستان خاطرنشان کرد: در این رابطه مقدار 50 هزار قرص نان تحویل هلال احمر استان برای ارسال به شهر ستان پلدختر شد. مقدار 10هز ارقرص نان به شهرستان چگنی ارسال و دوهزار قرص نان جهت سیل زدگان عشایری تحویل امور عشایری شد. تعداد 5500 قرص نان به روستاهای حومه خرم‎آباد تحویل نماینده مرکزی بخشدار شهرستان خرم‏‎آباد شد.

کمک‎های چهار استان در حال ارسال به مناطق سیل زده لرستان

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی لرستان گفت: کمک استان‎های خراسان رضوی، آذربایجان غربی، یزد، تهران به مناطق سیل‎زده استان در حال ارسال است.

جاسم محمدی فارسانی اظهار کرد: با هماهنگی به عمل آمده کاروان کمک‎هایکمیته امداد از استان‌هایخراسان رضوی، آذربایجان غربی، یزد، تهران که شامل مواد غذایی، پوشاک، پتو، لوازم ضروری بوده در حال ارسال است.

وی افزود: به محض ورود اقلام بلافاصله با همکاری ستاد بحران بین مناطق سیل زده توزیع می‎شود. پایگاه‎ها و دفاتر این نهاد در استان آماده دریافت کمک‎های مردمی است.

مدیرکل کمیته امداد همچنینبه اقلام ضروری اشاره کرد و یادآور شد: اقلام مورد نیاز سیل زدگان مواد خوراکی، پتو، چادر، آب آشامیدنی، لوازم بهداشتی هستند و کمیته امداد امام خمینی با اعلام آمادگی جهت جمع آوری کمک‎های مردم عزیز لرستان به صورت نقد و کالا از هم‎وطناندرخواست کرد کمک‎های نقدی خود را به شماره حساب 0105233935004 نزد بانک ملی مرکزی به نام کمیته امداد امام خمینی استان لرستان و کد دستوری  #066*8877* به سیل زدگان استان واریز کنند.

سلسله نیازمند کمک‌های هلال احمر


فرماندار سلسله گفت: به شدت نیازمند کمک‌های هلال احمر هستیم.
 
شریف خسروی اظهار کرد: راه ارتباطی بیش از ۲۰ روستای شهرستان سلسله و شهر فیروزآباد قطع است.
 
وی با اشاره به قطعی آب، برق، گاز و مخابرات در چندین روستا، اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی مشکلات موجود را با سرعت عمل خوبی رفع کنند.
 
خسروی با بیان اینکه هلال احمر لرستان هیچگونه کمکی به ما نکرده، افزود: شاید در جاهای دیگر استان مشغول به خدمت رسانی بوده‌ و هستند، ولی ما نیز به شدت نیازمند کمک‌های هلال احمر هستیم.
 
فرماندار سلسله بیان کرد: باوجود بارش باران شدید در شهرستان، بحران را به خوبی مدیریت کردیم.

۱۰ هزار نفر در روستاهای شوشتر در خطر سیلاب

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار نفر در روستاهای شوشتر در معرض خطر سیلاب هستند.

نایب فدایی اظهار کرد: 12 روستا با جمعیتی بالغ بر 10 هزار نفر در معرض خطر سیلاب هستند.

وی افزود: چهار روستا از این 12 روستای در معرض خطر سیلاب، تخلیه شده‌اند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: همچنین پایش سلامت آب و غذا مرتباً در حال انجام است.

صدور دستور تخلیه ۳۳ روستای شوش

عدنان غزی، اظهار کرد: ۳۳ روستای شوش شوش در سه بخش منطقه مرکزی، فتح المبین و شاوور درگیر در مجاورت سه رودخانه کرخه، دز و شاوور در معرض آبگرفتگی هستند که دستور تخلیه این روستاها داده شده است.

وی افزود: تاکنون حالت فوق‌العاده در شوش اعلام نشده است.  

فرماندار شوش با بیان اینکه تنها آب واد دو تا سه روستای شوش شده است، گفت: هچنین آب وارد مزارعی شده که در بستر رودخانه کرخه و دز هستند.


تلاش برای مقابله با پیشروی رودخانه کارون در شهر اهواز

شهردار اهواز از بسیج کلیه امکانات شهر برای مقابله با پیشروی رودخانه کارون خبر داد.

منصور کتانباف در جلسه فوق العاده ستاد بحران شهرداری اهواز اظهار کرد: در پی بارندگی‌های بی سابقه، بالا آمدن سطح آب سدهای بالادست‌ و به تبع آن رهاسازی آب، بالا آمدن آب رودخانه کارون رخ داده است. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تا پایان خرداد در چند مقطع این مساله تداوم دارد.

وی افزود: از روزهای نخست عوامل شهرداری اهواز با استفاده از کلیه ظرفیت‌های خود برای کمک به ارگان‌های دیگر تلاش کردند تا این سیلاب مهار شود اما با توجه به رهاسازی آب در بالادست و سیلاب‌های پیش رو اعلام کرده‌ایم که از این به بعد امکان ادامه کار به تنهایی وجود ندارد و نیاز به کمک دیگر دستگاه‌های اجرایی داریم.

کتانباف ادامه داد: خوشبختانه ستاد ویژه مقابله با سیلاب کارون در اهواز  به ریاست رئیس دادگستری خوزستان، دبیری فرماندار اهواز و با حضور دستگاه‌های مختلف تشکیل و مقرر شد هر ارگانی پشتیبانی از یک منطقه شهرداری در محدوده ساحلی را به عهده بگیرد.

شهردار اهواز بیان کرد: اعلام کرده ایم که ۹۶ دستگاه ماشین‌آلات در مناطق مختلف برای انجام طرح‌های ایمن‌سازی سواحل کارون احتیاج داریم که مقرر شد این دستگاه‌ها از سوی ارگان‌های پشتیبان در اختیار مناطق ساحلی قرار بگیرد.

کتانباف با اشاره به بسیج کلیه امکانات دستگاه‌های اجرایی شهر برای مقابله با پیشروی و سیلاب کارون، گفت: بر اساس مصوبات این ستاد سازمان آب و برق خوزستان پشتیبان شهرداری منطقه ۱، مناطق نفت‌خیز جنوب پشتیبان شهرداری متطقه ۲، جهاد نصر حامی شهرداری منطقه ۳، شرکت ملی حفاری حامی شهرداری منطقه ۴ و شرکت فولاد خوزستان معین شهرداری منطقه ۵ خواهند بود.

وی تأکید کرد: برخی از نقاط حساس نیز به صورت ویژه به بقیه ارگان‌ها سپرده شده است اما باید شهرداری منطقه هم نظارت و حمایت لازم را داشته باشد زیرا در صورت اهمال شهر آسیب می‌بیند و شهرداری باید بازسازی کند.

شهردار اهواز ادامه داد: هدف همه دستگاه‌ها حفاظت اهواز در برابر سیلاب‌ها است و باید تعامل و همکاری لازم به این عوامل شهرداری و دیگر ارگان‌ها همکاری برقرار شود.

انتقال مدیریت شده آب کرخه به پایین دست

فرماندار شوش از صدور دستور تخلیه ۳۳ روستای این شهرستان خبر داد.

عدنان غزی اظهار کرد: ۳۳ روستای شوش شوش در سه بخش منطقه مرکزی، فتح المبین و شاوور درگیر در مجاورت سه رودخانه کرخه، دز و شاوور در معرض آبگرفتگی هستند که دستور تخلیه این روستاها داده شده است.

وی افزود: تاکنون حالت فوق‌العاده در شوش اعلام نشده است.

فرماندار شوش با بیان اینکه تنها آب واد دو تا سه روستای شوش شده است، گفت: هچنین آب وارد مزارعی شده که در بستر رودخانه کرخه و دز هستند.

آخرین وضعیت سد "کرخه"

مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه، آخرین وضعیت ورودی و خروجی آب به این سد را تشریح کرد.

یزدانی‌پور با بیان اینکه سدهای استان خوزستان سیلاب‌های بسیار مخربی را کنترل کرده‌اند، گفت: سد کرخه در بهمن ماه سیلاب بسیار بزرگی با پیک ۶ هزار و ۸۰۰ را کنترل کرد و در پنجم فروردین ماه سال ۹۸ نیز سیلاب دیگری با آورد 5هزار و ۴۰۰ را تجربه کرد. در حال حاضر نیز سیلاب بزرگ دیگری از روز دوازدهم شروع شد که شرایط بارندگی آن در استان ایلام و لرستان قابل مشاهده بود، این سیلاب برای کرخه سیلاب تاریخی بود که 8هزار و ۴۰۰ آورد و پیک ساعتی داشت.

وی در ادامه افزود: در فضای مجازی برخی اطلاعات غلطی برای مردم ارائه می‌شود که مردم نباید به آن را توجه کنند. ما در حال حاضر هم آب را در شرایط سرریز راه‌سازی می‌کنیم. در ترازهای خاصی قطعاً آب از سرریز عبور خواهد کرد. این درحالیست که اطلاعات غلطی به مردم داده می‌شود که آب از سرریز عبور می‌کند که اصلاً چنین چیزی صحت ندارد. در مجموع وضعیت پایدار است.

وی تاکید کرد: آبی که مدیریت شده به پایین دست انتقال پیدا می‌کند نه سیل و نه سیلاب است، بلکه آب مدیریت شده‌ای است که با اطلاع رسانی دقیق به مردم برای پایین دست انتقال می‌یابد. ما میزان خسارت ها را کاهش خواهیم داد و امیدواریم هیچوقت خسارت جانی وجود نداشته باشد که تاکنون هم وجود نداشته است.

پلدختر در آب فرو رفته

فرماندار پلدختر گفت: هزینه خسارت در شهرستان بسیار بالاست.

دستیاری در مورد آخرین وضعیت شهرستان پلدختر اظهار کرد: مردم این شهرستان نیاز جدی به اقلام غذایی، نان و آب بسته بندی شده، لباس گرم و پتو دارند. هزینه خسارات در این شهرستان بسیار بالاست.

فرماندار پلدختر بیان کرد: اوضاع زیاد مساعد نیست و با توجه به شرایط بغرنج در این شهرستان نیاز به اقلام ضروری دارند. محور جایگزین از طریق خرم زال و ده پیر پلدختر جایگزین است و از این محور عبور کنند.

وی گفت: به دلیل قطع تمام ارتباطات از اخبار معمولان اطلاعی ندارم.

رئیس سازمان اورژانس کشور از جابجایی ١۵٠مصدوم در پلدختر خبرداد.

کولیوند اظهار کرد: اورژانس کشور با تمام امکانات و توانش به لرستان آمده و چهار فروند بالگرد را نیز برای امدادرسانی به لرستان فرستادیم. تاکنون ١۵٠ مصدوم را جابجا کردیم که ١۵نفر آنها بستری و مابقی ترخیص شدند.

رئیس سازمان اورژانس کشور بیان کرد: در مناطقی که دسترسی نداریم خدمات با امداد هوایی انجام می‎شود و دیشب نیز تیم واکنش سریع را از طریق زمینی با دارو و تجهیزات به پلدختر فرستادیم.

وی گفت: از مناطق پلدختر بازدید کردیم و از نزدیک با پزشکان و پرستاران دیدار داشتیم و بناست جلسه‎ای با رئیس دانشگاه خواهیم داشت تا سرعت امداد رسانی و کیفیت کار بالا رود. مردم از لحاظ زیستی و تغذیه‌ای نیاز به کمک دارند و دستور داده شده داروخانه سطح شهر بازشود.

وی افزود: به لحاظ بهداشت و درمان مشکل خاصی نداریم ولحظه به لحظه خدمات را گسترده می‎کنیم تا شرایطمان به حالت  پایدار درآید.

کولیوند بیان کرد: در مورد کشته شدگان احتمالی اجازه دهید پزشکی قانونی اطلاعات و آمار را ارائه دهد.

خوشبختانه کمترین تلفات جانی را در مناطق سیل دیده داشته‌ایم

کولیوند همچنین در گفت و گویی تلویزیونی اظهار کرد: تیم اورژانس ساعت 4 صبح امروز با امداد هوایی به پلدختر رسیدند و خوشبختانه کمترین تلفات جانی را داشته ایم.

وی افزود: از صبح امروز تاکنون 150 نفر توسط امداد هوایی جا به جا شده‌اند و هم اکنون بیمارستان پلدختر فعال است و اقلام دارویی به این بیمارستان منتقل شده است.

شاهین فتحی، معاون عملیات امداد و نجات در گفت و گویی تلویزیونی اظهار کرد: برخی شهرستانهای لرستان اسیب بیشتری از سیل دیده‌اند و بنابراین امداد رسانی هوایی توسط بالگرد های هلال احمر و سپاه به مناطق صعب العبور در حال انجام است.

وی ادامه داد: هم اینک در فرودگاه خرم آباد هستیم و تاکنون 60 سورتی پرواز انجام شده و اقلام مواد غذایی و چادر بین سیل زدگان توزیع شده است. بیشترین عملیات انجام شده در شهرستانهای پلدختر، علی گودرز و بروجرد در استان لرستان بوده است.

در پلدختر مدیریتی وجود ندارد


فرمانده نیروی زمینی سپاه گفت: در پلدختر مدیریتی وجود ندارد .

سردار پاکپور در بازدید از مناطق سیل‌زده پلدختر با بیان اینکه مردم نیاز مبرم به پتو و لوازم گرمایشی دارند، افزود: مسئولین بدون هیچ پیش زمینه‌ای از چند روز قبل به مردم هشدار داده‌اند که منازل خود را ترک کنند.
 
وی با بیان اینکه همه جا در آب فرو رفته است، گفت: این مناطق جاده ندارند و تنها یک راه دسترسی باز شده که با آن می‌شود با این منطقه‌ها در ارتباط بود. اغلب روستاها نیز جاده‌هایشان از بین رفته و تنها با بالگرد به آنها غذا داده می‌شود. برق بعضی جاها نیز قطع شده و تمامی روستاها در خاموشی به سر می‌برند.
 
فرمانده نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه مشکلات پلدختر زیاد است و مدیریتی وجود ندارد، گفت: هیچ مسئول دولتی جرات ورود به آن را ندارد چراکه مردم عاصی هستند. مردم وضع بسیار اسف‌باری دارند و شرایط بدی است.
 
پاکپور با اشاره به اینکه چهار فرمانده در شهر پلدختر مستقر شده است، گفت: هم‌اکنون قرار است نیروهای بسیجی نیز برای توزیع اقلام مورد نیاز سیل‌زده‌ها به این مناطق اعزام شوند.

رئیس بسیج سازندگی کشور از آمادگی ۲۰۰۰ جهادگر برای اعزام به مناطق سیل زده لرستان خبرداد.

سرهنگ پاسدار محمد زهرایی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بیش از ۱۵۰ گروه جهادی به مناطق سیل زده استان لرستان اعزام شدند، گفت: ١۶٠٠ جهادگر بسیجی در استان لرستان مشغول امداد رسانی هستند.

وی در مورد اقدامات گروه‌های جهادی برای کمک به سیل زدگان استان لرستان عنوان کرد: بیش از ۱۵۰ گروه جهادی در مناطق سیل زده استان حضور پیدا کرده و خدمت رسانی می‌کنند.

این مسئول ادامه داد: تاکنون بیش از ۵ کامیون اقلام مورد نیاز مردم سیل زده توسط جهادگران به مناطق سیل زده اعزام شده است. چندین پل و جاده‌های دسترسی به مناطق مختلف استان توسط جهادگران ترمیم شده است.

رئیس بسیج سازندگی کشور اضافه کرد: همچنین بیش از ۱۰ هزار پرس غذای گرم با کمک جهادگران بین مردم شریف مناطق سیل زده استان لرستان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۶۰۰ منزل نیز پاکسازی و لایروبی شده است، خاطر نشان کرد: آمادگی اعزام بیش از ٢٠٠٠ نیروی جهادی به مناطق مختلف داریم تا در هر نقطه‌ای که نیاز باشد به مردم شریف ایران خدمت رسانی کنند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان گفت: تردد در جاده ارتباطی آزادراه خرم زال‌- پاعلم- پلدختر برقرار شده است.

عباس شرفی بیان کرد: با تلاش جهادی راهداران استان، راه ارتباطی آزادراه خرم زال-پاعلم-پلدختر بازگشایی و تردد برای امدادرسانی به مردم پلدختر و معمولان فراهم شده است.
 
وی از مردم خواست برای جلوگیری از ترافیک در این جاده، کمک‌های خود را به نهادهای امدادی تحویل داده و از تردد شخصی در این جاده خودداری کنند.
خسارت سیل به ۳۰۰۰ واحد مسکونی و تجاری در شهرستان پلدختر
خسارات سیل در مسیر خرم‌آباد به پلدختر

مدیرکل بنیاد مسکن لرستان از خسارت سیل به ۳۰۰۰ واحد مسکونی و تجاری در شهرستان پلدختر خبر داد.

مسعود رضایی با اشاره به آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده استان اظهار کرد: حدود ۳۰۰۰ واحد در پلدختر دچار خسارت شده‌اند.

وی اضافه کرد: این واحدها تخریب و یا دچار آبگرفتگی شدند که نیاز به ترمیم و بازسازی دارند.

رضایی بیان کرد: هم‌اکنون در حال ارزیابی هستیم تا با اقدامات به موقع تسهیلات و وام‌های بلاعوض را به حادثه‌دیده‌ها بتوانیم پرداخت کنیم.

مدیرکل بنیاد مسکن لرستان گفت: امیدواریم که بتوانیم هرچه سریع‌تر کار بازسازی را آغاز کنیم برای همین از مردم درخواست می‌شود ضمن حفظ آرامش در آماربرداری و انجام کارهای کارشناسی به ما کمک کنند.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از شهر معمولان نداریم، ادامه داد: طبق شنیده‌ها حدود ۳۰۰ واحد در این منطقه خسارت جدی دیده و البته برای به دست آوردن آمار دقیق نیاز به بررسی و ارزیابی بیشتری داریم.

رضایی اظهار کرد: در اسرع وقت کارشناسان ارزیاب در این منطقه حضور یافته و به آماربرداری می‌پردازند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری