کد خبر: ۲۲۰۲۱۶
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
اعلام حالت فوق‌العاده در خوزستان؛
استاندار خوزستان به منظور آمادگی برای مدیریت وقوع سیل احتمالی حالت فوق‌العاده اعلام کرد./ استان های خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، ایلام و کرمانشاه در معرض سیل قرار دارند.
استاندار خوزستان به منظور آمادگی برای مدیریت وقوع سیل احتمالی حالت فوق‌العاده اعلام کرد.

به گزارش اعتدال، غلامرضا شریعتی در اطلاعیه‌ای خطاب به کلیه سازمان‌ها، ادارات، شرکت‌ها، موسسات دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، موسسات عمومی غیردولتی، شهرداری‌ها، نیروهای نظامی و انتظامی اعلام کرد: "با توجه به پیش‌بینی بارش‌های قابل توجه در سطح استان خوزستان و حوضه‌های بالادست استان و هشدار وقوع سیل مورخ ۱۰ فروردین ۹۸ اداره‌کل هواشناسی خوزستان و احتمال وقوع سیل، طغیان رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آبگرفتگی شهرها و روستاهای استان و به منظور تداوم اقدامات پیشگیرانه و آمادگی مقابله با سیلاب و انجام عملیات ترمیم و تقویت سیل‌بندها، لایروبی رودخانه‌ها، تخلیه مراکز جمعیتی در صورت لزوم و اسکان در مناطق امن و سایر اقدامات مورد نیاز حالت فوق‌العاده در استان از روز شنبه ۱۰ فروردین ۹۸ تا زمان اعلام عادی شدن اوضاع ابلاغ می‌شود.

مقتضی است ضمن آماده‌باش کامل تا زمان اعلام عادی شدن اوضاع کلیه مدیران، معاونین و حداقل یک نفر در هر قسمت به صورت تمام‌وقت و شبانه‌روزی در محل کار حضور داشته و نسبت به پیگیری موارد مرتبط، انجام امور، پاسخگویی به تماس‌ها به صورت شبانه‌روزی، اعزام تجهیزات، امکانات و ماشین‌آلات به محل‌های اعلام شده توسط ستاد مدیریت بحران استان و شهرستان، هماهنگی با دستگاه‌ها، حضور در محل‌های مورد نیاز و سایر موارد محوله اقدام لازم معمول و گزارش اقدامات انجام شده را به صورت مستمر به اداره‌کل مدیریت بحران استان ارسال کنند."

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان نیز از اسکان اضطراری 5 هزار و 285 نفر از شهروندان مناطق در معرض خطر سیلاب خبر داد.

علی خدادادی با اشاره به امدادرسانی این جمعیت در مناطق سیلابی اظهار کرد: از چهارم فروردین‌ماه تاکنون به 15 هزار و 841 نفر آسیب‌دیده در روستاها یا برخی مناطق شهرستان‌های بهبهان، لالی، گتوند، ایذه، شوشتر، باغملک، هفتکل، آبادان، رامهرمز، اندیمشک، اندیکا، باوی، مسجدسلیمان، دزفول، شوش و اهواز امدادرسانی شده است.

وی افزود: در این مدت روستای چهل کنار و روستای دره نی در بهبهان، روستای علی آباد، روستای پاپی آباد و روستای دوبندار در اندیمشک، روستای بیت غالب، کاظم حیدر، خلف حیدر، یباره، بیت محارب، بیت یدی و زبید دبات در شوش و روستای عیله و دهول در شوشتر تخلیه شده‌اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: همچنین تاکنون 5 هزار و 285 نفر از مردم شوشتر، باوی، اهواز، دزفول و شوش در اردوگاه‌هایی که جهت اسکان اضطراری برپا شده‌اند، اسکان یافته‌اند.

تخلیه 1800 متر مکعب بر ثانیه از سد دز برای پذیرش سیلاب‌های جدید

وزیر نیرو گفت: در هر ثانیه ۱۸۰۰ متر مکعب آب از سد دز تخلیه می‌شود تا بتوانیم آماده پذیرش سیلاب‌های جدیدی باشیم که ظرف پنج روز آینده به مخازن سدهای خوزستان سرازیر می‌شود.

به‌ گزارش وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" در حاشیه بازدید از سدهای استان در سد دز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر حدود 2.5 میلیارد متر مکعب آب شیرین پشت سازه تنومند سد دز نگهداری شده است. در هر ثانیه ۱۳۰۰ متر مکعب بر ثانیه به حجم مخزن افزوده می‌شود و البته همکاران ما با دقت لازم و هماهنگ با مرکز دیسپاچینگ در اهواز، هر ثانیه ۱۸۰۰ متر مکعب آب تخلیه می‌کنند تا بتوانیم آماده پذیرش سیلاب‌های جدیدی باشیم که ظرف ۵ روز آینده به مخازن سدهای خوزستان سرازیر می‌شود.

وی ادامه داد: برآوردها این است که حدود ۳ میلیارد متر مکعب ورودی جدید به مجموعه سدهای استان خواهیم داشت که برای یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب آن امکان نگهداشت در مخازن در حال فراهم شدن است و طبیعتاً یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب هم رهاسازی خواهد شد.

اردکانیان اظهار کرد: بخشی از آب رهاشده سدها سهم تالاب‌ها که این روزها اوقات خوب و خوشی را تجربه می‌کنند، خواهد شد و البته با همکاری مردم عزیز و مراقبتی که خواهند کرد، با پشتیبانی کشاورزان عزیز و اجازه‌ای که برای عبور بخشی از این سیلاب از کانال‌های اراضی کشاورزی‌شان خواهند داد، ما می‌توانیم امیدوار باشیم که این نعمت بزرگ الهی حداقل خسارت را به‌دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه دولت هم همانطور که دیروز آقای رئیس جمهور تأکید داشتند از همکاری کشاورزان و روستاییان عزیز در ارتباط با عبور سیلاب از بعضی بخش‌ها در اراضی کشاورزی تشکر می‌کند، افزود: امیدواری ما این است که با دقت نظری که همه مسئولان، همکاران، سازمان‌های مختلف دولتی و غیردولتی و به‌ویژه همکاران خود ما در سراسر استان خوزستان که در این ایام سال نو بخش‌های زیادی از لحظات را توأم با اضطراب و هیجان پشت‌سر گذاشتند، تمام منفعت و خیر این نعمت الهی را نصیب سرزمین‌مان بکنیم و البته خساراتی هم که سیل خواهد داشت و طبیعی است به حداقل برسانیم.

تخلیه ۴ روستای حاشیه دز در اهواز

فرماندار اهواز گفت: عملیات امدادرسانی به روستاهای در معرض سیلاب حاشیه رودخانه دز در بخش مرکزی اهواز با بسیج امکانات در حال انجام است.

جمال عالمی نیسی شنبه شب در خصوص وضعیت روستاهای در معرض سیلاب بخش مرکزی این شهرستان اظهار کرد: آب رودخانه به برخی از منازل چهار روستای بیت سید یدیم، سید هاشم، سید ظاهر و سید معن در این بخش نفوذ کرده و عملیات امدادرسانی به روستاییان با سرعت در حال انجام است.

وی با بیان اینکه هشدارهای لازم برای تخلیه این روستاها قبل از سیلاب داده شده بود، ادامه داد: مردم و وسایل و احشام روستاها به کمک دستگاه‌ها و اهالی با قطار، کامیون و وانت‌بارها در حال تخلیه هستند.

فرماندار اهواز گفت: دستگاه‌ها همچنان در حال ترمیم و استحکام‌سازی سیل‌بندها هستند تا از ورود آب جلوگیری شود.

معاون اول رئیس‌جمهور به کرمانشاه می‌رود

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برای بررسی و اطلاع از اقدامات انجام‌شده برای مقابله با سامانه بارشی آتی، به استان کرمانشاه سفر می‌کند

این سفر با درخواست و پیگیری هوشنگ بازوند - استاندار کرمانشاه - یکشنبه (۱۱ فروردین) انجام می‌شود.

با حضور جهانگیری، بعدازظهر یکشنبه نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان برگزار خواهد شد.

تخلیه 7 روستای پایین‌دست سد مروک در دورود

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان دورود گفت: 7 روستای پایین‌دست سد مروک شهرستان دورود از سکنه خالی شدند.

محمدرضا صفی‌خانی اظهار کرد: 10 هزار نفر ساکن روستاهای پایین‌دست سد مروک به مناطق امن منتقل شدند.

نماینده ویژه استاندار در مدیریت بحران شهرستان دورود ادامه داد: امکان اسکان 12 هزار نفر در این شهرستان فراهم شده و ساکنان روستاهای سنگر، قلعه کارضا، یوسف‌آباد، امیرآباد، فرمان‌آباد، خسروآباد، گوشه پل و شکرآباد منازل خود را تخلیه و در مناطق امن اسکان داده شدند.

با حضور دبیرکل جمعیت هلال‌احمر کشور وضعیت شهرستان دورود به‌عنوان بحرانی‌ترین شهرستان لرستان در سیل پیش‌رو، تشکیل و تصمیمات لازم برای برخورد با سیل احتمالی گرفته شد.

بخش عمده‌ای از پل‌های ارتباطی در شهرستان پل‌دختر و بخش معمولان تخریب شده

محمودرضا پیروی، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر کشور در بازدید از مناطق سیل‌زده معمولان، گفت: با وجود این‌که بخش عمده‌ای از پل‌های ارتباطی در شهرستان پل‌دختر و بخش معمولان تخریب شده اما با کمک بالگرد جمعیت هلال‌احمر امدادرسانی در حال انجام است.

وی افزود: از نظر تامین تجهیزات و کمک‌های غذایی مشکلی وجود ندارد و اگر در بخش نیروی امدادی کمبود وجود داشته باشد امکان انتقال نیروهای کمکی به لرستان وجود دارد.

یادآور می‌شود، با حضور دبیرکل جمعیت هلال‌احمر کشور وضعیت شهرستان دورود به‌عنوان بحرانی‌ترین شهرستان لرستان در سیل پیش‌رو تشکیل و تصمیمات لازم برای برخورد با سیل احتمالی گرفته شد.

ممنوعیت تردد در محور پل‌دختر - خرم‌آباد و بالعکس

مدیر راهداری پل‌دختر گفت: تا اطلاع ثانوی تردد در محور پل‌دختر - خرم‌آباد و بالعکس ممنوع است.
 
روح‌الله شریف‌زاده بیان کرد: به دلیل طغیان رودخانه کشکان و وارد آمدن خسارت به پل‌ها و جاده‌های این شهرستان تا اطلاع ثانوی تردد در محور پل‌دختر - خرم‌آباد و بالعکس ممنوع است.
 
وی با بیان اینکه تنها دسترسی خودروهای امدادی و محلی در این مسیر مقدور است، افزود: راه جایگزین محور پل‌دختر - خرم‌آباد، فقط محور پل‌دختر _کوهدشت _خرم‌آباد است.

تردد وسایل نقلیه در محورهای گردشگری لرستان ممنوع شد

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان گفت: بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بحران از امروز تا اطلاع ثانوی تردد وسایل نقلیه در محورهای گردشگری لرستان ممنوع است.

عباس شرفی بیان کرد: با توجه به‌پیش‌بینی‌های هواشناسی مبنی بر احتمال طغیان رودخانه‌ها و وقوع سیلاب در این هفته، در جلسه ستاد مدیریت بحران استان مصوب شد همه محورهای گردشگری از روز یکشنبه ۱۱ فروردین تا اطلاع ثانوی مسدود و تردد وسایل نقلیه در آنها ممنوع شود.

وی افزود: در این راستا محورهای گردشگری آبشارهای بیشه و نوژیان در شهرستان خرم‌آباد، آبشارهای چکان و آب سفید الیگودرز، محور امامزاده ابراهیم (بابابزرگ) دلفان، امامزاده محمد بن حسن الیگودرز و محور کهمان شهرستان الشتر تا اطلاع ثانوی مسدود هستند. تیم‌ها و امکانات راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان در کنار سایر دستگاه‌های خدمت رسان و امدادی در آماده‌باش کامل قرار دارند.

تمام چادرها در طبیعت جمع‌آوری شوند

شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ایلام، در آستانه ورود سامانه بارشی، 5 مصوبه مهم داشت.

در جریان سفر قاسم سلیمانی دشتکی به شهرستان دره شهر با توجه به در پیش بودن یک سامانه پرقدرت بارشی جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با حضور نماینده استان در مجلس شورای اسلامی برگزار و تصمیمات ذیل اتخاذ شد.

۱ . با توجه به‌پیش بینی ورود سامانه بارشی قوی در روزهای شنبه تا سه‌شنبه به استان، تمامی ادارات و نهادها در آماده‌باش کامل و همچنین مردم عزیز استان نیز آمادگی‌های لازم را داشته باشند .

۲ . اطلاع‌رسانی لازم از طریق صداوسیما و سایر رسانه‌ها انجام گیرد .

۳ . تمامی مرخصی مدیران لغو شده و هیچ مقام دولتی در استان حق ندارد کارش را رها کند، فرمانداران باید در صف بحران و پاسخگو باشند .

۴ . نیروی انتظامی اطلاع‌رسانی کند تمام چادرها در طبیعت جمع‌آوری شوند در صورت نیاز نیروی انتظامی ضمن هماهنگی با روسای شوراهای هماهنگی مدیریت بحران در شهرستان‌ها حکم مقام محترم فضایی را بگیرد و اقدام کند .

۵ . فرمانداران اگر تشخیص دادند راهی بسته شود راسا تصمیم بگیرند و اقدام نمایند.

رانش جاده در محور ایلام - مهران

بارش شدید باران سبب رانش جاده در محور ایلام به مهران(بعداز تونل کربلا) شد.

نورالله دلخواه مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان استان ، نیروهای این اداره کل و  و پلیس راه در محل حاضر هستند و ضمن تلاش برای ترمیم این نقطه، جریان عبوری را زیر نظر دارند.

آماده‌باش مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری برای مقابله با حوادث احتمالی بارندگی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: این استان با فراخوان امکانات، نیروی انسانی و تجهیزات، آمادگی کاملی برای مواجهه با مخاطرات طبیعی ناشی از بارندگی دارد.

ستار فرهادی، با اشاره به آغاز بارش‌ها و پیش‌بینی تداوم بارش در نقاط مختلف استان ، گفت: تاکنون هیچگونه خسارتی به‌علت بارش‌ها از  روز گذشته در هیچ یک از نقاط  استان گزارش نشده است.

وی افزود: 300 پایگاه ثابت و سیار در قالب 7500 نفر خدمات امدادی و سفر را به مردم ارائه می‌دهند.

فرهادی تصریح کرد: برای 20 نفر از مدیران استان برای استقرار در شهرستان‌ها و انجام عملیات مدیریت بحران و امداد و نجات و کمک به فرمانداران ابلاغیه صادر شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری از مردم استان و مسافران نوروزی خواست از عصر امروز تا عصر فردا از سفرهای غیر ضرور در محورهای استان اجتناب کنند.

دبی ورودی سد حوضیان تقریباً 10 مترمکعب در ثانیه است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: دبی ورودی سد حوضیان تقریباً 10 مترمکعب در ثانیه است.

 رضا میرزایی، بیان کرد: با توجه به اخبار واصله از ایستگاه‌های هواشناسی که همگی حکایت از ورود و فعالیت سامانه بارشی بسیار قوی در استان، به‌ویژه شهرستان الیگودرز دارد، میزان دبی ورودی سد حوضیان تقریباً 10 مترمکعب در ثانیه است.

وی افزود: با توجه به تداوم فعالیت سامانه بارشی جهت کنترل و تناسب بین دبی ورودی  و خروجی و نگه‌داشتن حجم سد در ترازهای استاندارد و پیش‌بینی ادامه بارش‌ها در چندین روز با پیشنهاد و تائید کارشناسان امور منابع آب شهرستان و در جهت ایمنی بیشتر، ساعت 19روز شنبه نسبت به باز کردن دریچه‌های هیدرو مکانیکال سد حوضیان با دبی خروجی تقریبی 3 مترمکعب اقدام گردید که چنانچه حتی دبی ورودی نیز در اثر تداوم بارش‌ها چندین برابر ظرفیت فعلی شود تراز آب در رقوم مطلوبی قرار خواهد گرفت.

این مسئول تأکید کرد: ، مردم فهیم شهرستان به شایعات توجه نکرده و اخبار را فقط از منابع رسمی دریافت کنند.

دورود؛ بحرانی‌ترین شهرستان لرستان در سیل احتمالی

با حضور دبیرکل جمعیت هلال‌احمر کشور وضعیت شهرستان دورود به‌عنوان بحرانی‌ترین شهرستان لرستان در سیل پیش‌رو تشکیل و تصمیمات لازم برای برخورد با سیل احتمالی گرفته شد.

محمودرضا پیروی، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر کشور در بازدید از مناطق سیل‌زده معمولان، گفت: علی‌رغم این‌که بخش عمده‌ای از پل‌های ارتباطی در شهرستان پل‌دختر و بخش معمولان تخریب شده اما با کمک بالگرد جمعیت هلال‌احمر امدادرسانی در حال انجام است.

وی افزود: از نظر تامین تجهیزات و کمک‌های غذایی مشکلی وجود ندارد و اگر در بخش نیروی امدادی کمبود وجود داشته باشد امکان انتقال نیروهای کمکی به لرستان وجود دارد.

یادآور می‌شود، با حضور دبیرکل جمعیت هلال‌احمر کشور وضعیت شهرستان دورود به‌عنوان بحرانی‌ترین شهرستان لرستان در سیل پیش‌رو تشکیل و تصمیمات لازم برای برخورد با سیل احتمالی گرفته شد.


تخلیه کامل سه روستای بخش مرکزی درود لرستان

نماینده استاندار لرستان در شهرستان دورود گفت: سه روستای بخش مرکزی به‌طور کامل تخلیه شدند.

محمدرضا صفی‌خانی بیان کرد: تمام اقداماتی که برای پیشگیری از هرگونه حادثه احتمالی نیاز بوده تقریباً در شهرستان دورود انجام شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تاکنون ۳ روستای امیرآباد، کامحمدرضا و سنگر بخش مرکزی دورود به‌طور کامل تخلیه شده‌اند، افزود: تلاش برای تخلیه سایر روستاهای در معرض سیلاب دورود ادامه دارد و امیدواریم با همکاری مردم این امر به‌طور کامل تحقق یابد.

وی گفت: اولین توصیه این است که افراد مناطق در معرض خطر منازل خود را تخلیه کنند و اگر بحرانی وجود بیاید با تمهیدات اندیشیده شده تیم‌های متخصص وارد عمل خواهند شد و تمام تلاش این است که نیروهای امدادی و خدماتی بحران را مدیریت کنند و اگر نیاز باشد از نیروهای سازمان‌دهی شده مردم استفاده خواهد شد.

نماینده ویژه استاندار در دورود افزود: تاکنون ستاد اسکان دورود نیز ۸۰ خانوار را پذیرش کرده و البته پیش‌بینی‌های لازم برای پذیرش ۱۲ تا ۱۳ هزار نفر صورت گرفته و مشکلی در این عرصه نداریم.

پروازهای امروز فرودگاه ایلام لغو شد

مدیر فرودگاه شهدای ایلام از لغو پرواز مشهد – ایلام و بالعکس به دلیل شرایط جوی خبر داد.

«علی متانت» اظهار کرد: پرواز شرکت هواپیمایی آسمان از مشهد به ایلام که قرار بود ساعت 11 امروز انجام شود به دلیل بارندگی شدید در فرودگاه ایلام لغو شد و در نتیجه امکان پرواز از سمت ایلام به مشهد نیز وجود ندارد.

وی تاکید کرد: در مورد پروازهای نوبت بعدازظهر فرودگاه ایلام نیز هنوز تصمیم گیری نشده است.


شورای هماهنگی مدیریت بحران ٢٣ استان در آماده باش ٢٤ ساعته هستند

سخنگوی وزارت کشور از آماده باش ۲۴ ساعته شورای هماهنگی مدیریت بحران ٢٣ استان در پی ورود سامانه بارشی جدید به منظور مقابله با سیل خبر داد.

سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور درباره نحوه اجرای مصوبات جلسه روز گذشته شورای عالی مدیریت بحران که به ریاست وزیر کشور برگزار شد، اظهار داشت: براساس دستور وزیر کشور، شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور از دیروز تا پایان عبور سامانه بارشی از کشور و رفع مشکلات، در سطح ملی و همچنین شوراهای هماهنگی مدیریت بحران در ٢٣ استان تحت تأثیر این سامانه، به صورت ۲۴ ساعته فعال هستند و در مواقع لزوم اتخاذ تصمیم می‌کنند.

وی در ادامه افزود: استانداران و فرمانداران استان‌های تحت تأثیر و کلیه مدیران دستگاه‌های مسئول در محل مأموریت خود حضور فعال داشته و انجام وظیفه می‌کنند و مرخصی‌ها تا بازگشت شرایط به حالت عادی لغو شده است.

سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه نیروهای مسلح در مورد لایروبی رودخانه گرگانرود و بازگشایی کامل مصب رودخانه کماکان به کار خود ادامه می‌دهند، تصریح کرد: در هر مکانی که ضرورت تخلیه مردم از آنجا وجود دارد با دقت کامل شرایط بررسی و در صورت احراز این ضرورت سریعاً عملیات تخلیه انجام خواهد شد و در این خصوص کلیه دستگاه‌ها مکلف به همکاری هستند.

سامانی گفت: با عنایت به اینکه مقرر شد کارگروه اطلاع رسانی جهت حفظ آرامش و اطلاع رسانی صحیح و به موقع به مردم، با مسئولیت و محوریت صداوسیما تشکیل جلسه داده و سیاست‌های اطلاع‌رسانی را دنبال کند، انتظار می‌رود با هماهنگی که ایجاد می‌شود اطلاع رسانی متفرقه انجام نشود و کلیه اطلاع رسانی‌ها صرفاً از طریق مبادی رسمی خصوصاً صدا و سیما و اطلاعیه‌های وزارت نیرو، هواشناسی و ستاد مدیریت بحران انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: مسئولین سازمان مدیریت بحران کشور به صورت مستمر با شوراهای هماهنگی مدیریت بحران استان‌های سراسر کشور در ارتباط هستند و براساس شرایط خاص هر استان تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شده است.

 سامانی تاکید کرد: حفظ جان و کاهش آلام فرد هموطنانمان را، در هر شرایطی، وظیفه خود می‌دانیم و از آحاد مردم، خصوصاً جوانان عزیزمان استدعا داریم ضمن توجه به هشدارها، با هوشیاری و دقت کامل اطلاعیه‌های رسمی را پیگیری کرده و توصیه‌ها را با جدیت رعایت کنند.


احتمال طغیان رودخانه‌ها در چهارمحال و بختیاری

سرپرست پلیس راه چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به آغاز بارندگی‌ها در سطح استان، در حال حاضر گردنه‌های چری و شاه‌منصوری در شهرستان کوهرنگ مسدود است.

سرهنگ غلامعلی نوربخش  با اعلام این خبر، اظهار کرد: با توجه به لغزندگی معابر، لازم است رانندگان سرعت مطمئنه را رعایت و از سرعت و سبقت غیرمجاز خودداری کنند.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت محرهای استان، افزود: هم اکنون تردد در محور بروجن – لردگان – یاسوج و همچنین محور شهرکرد – سورشجان نیمه سنگین گزارش شده است. تردد در بفیه محورها روان است.

گردنه‌های چری و شاه منصوری در شهرستان کوهرنگ، محور ارتباطی شهرکرد از مسیر منطقه بازفت را به استان خوزستان متصل می‌کند.

آماده‌باش مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری برای مقابله با حوادث احتمالی بارندگی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: این استان با فراخوان امکانات، نیروی انسانی و تجهیزات، آمادگی کاملی برای مواجهه با مخاطرات طبیعی ناشی از بارندگی دارد.

ستار فرهادی با اشاره به آغاز بارش‌ها و پیش‌بینی تداوم بارش در نقاط مختلف استان ، گفت: تاکنون هیچگونه خسارتی به‌علت بارش‌ها از  روز گذشته در هیچ یک از نقاط  استان گزارش نشده است.

وی افزود: 300 پایگاه ثابت و سیار در قالب 7500 نفر خدمات امدادی و سفر را به مردم ارائه می‌دهند. برای 20 نفر از مدیران استان برای استقرار در شهرستان‌ها و انجام عملیات مدیریت بحران و امداد و نجات و کمک به فرمانداران ابلاغیه صادر شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری چهارمحال و بختیاری از مردم استان و مسافران نوروزی خواست از عصر امروز تا عصر فردا از سفرهای غیر ضرور در محورهای استان اجتناب کنند.

آماده‌باش 100 تیم امدادی هلال احمر در چهارمحال و بختیاری به دلیل احتمال وقوع سیل

مدیرعامل جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری از آماده‌باش 100 تیم امدادی هلال احمر در استان با آغاز بارش‌ها و پیش‌بینی وقوع سیل خبر داد.

سید احمد مرتضوی‌فرد با اعلام این خبر، اظهار کرد: 100 تیم امدادی در قالب 400 امدادگر و نجاتگر جمعیت هلال احمر در استان به حالت آماده‌باش هستند، همچنین تیم واکنش سریع شامل 16 نفر تجهیز و در حالت آماده‌باش کامل هستند.

وی با اشاره به پیش‌بینی بارش‌های شدید باران در استان، تصریح کرد: بارش شدید باران در کنار آب شدن برف، احتمال طغیان رودخانه‌ها را چندین برابر کرده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: واحدهای مسکونی خسارت دیده ۲۰ تا ۶۰ درصد در شهرها ۵۰۰ واحد و در روستاها ۱۰۰۰ واحد گزارش شد که براساس گزارشات واصله مجموعا ۲ هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی شهری و روستایی در سیل اخیر آسیب دیدند.

سهراب رییسی اظهار کرد: در راستای رسیدگی و برآورد خسارت اولیه سیل در برخی از شهرستان‌های استان ۷ گروه ارزیابی خسارت تشکیل شده است‌.

وی با اشاره به میران خسارت اولیه، افزود: تعداد واحدهای مسکونی خسارت دیده ۶۰ تا ۱۰۰ درصد در شهرها 230واحد و در روستاها ۴۰۰ واحد بوده است‌.

رییسی با اشاره به مبلغ تسهیلات برای واحدهای آسیب دیده، خاطرنشان کرد: سقف تسهیلات فردی احداثی در شهرها ۴۰۰میلیون ریال و در روستاها ۳۰۰ میلیون تومان و تسهیلات تعمیراتی نیز ۱۲۰ میلیون ریال‌ است.

وی از تخریب 380 هزار مترمربع معابر روستایی خبر داد و گفت: از این مجموع 12 هزار متر مربع مربوط به زیرسازی و آسفالت بود است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: تامین اعتبار برای آماده سازی سایت جدید اسکان واحدهای در معرض خطر و تامین مصالح خسارت دیدگان ۲۵ میلیارد ریال پیش‌بینی شده است‌.

اگر باران زیاد شود برخی مناطق استان را آب می‌گیرد

عضو هیات علمی دانشکده امور آب دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: اگر بارش‌های امروز و فردا در سطح استان زیاد باشد، باید نگران بود و قطعا مناطقی را آب فرا خواهد گرفت زیرا میزان بارش‌ها قابل کنترل نیست.

مهدی قمشی در خصوص شرایط استان در بحث  وقوع سیلاب اظهار کرد: اگر شرایط آب و هوایی که اکنون با آن مواجه هستیم را از نظر هیدرولوژیکی بررسی کنیم، یک واقعه کاملا نادر و کمیاب است.

وی با بیان اینکه شرایط به وجود آمده یک شرایط کاملا نادر و بحرانی است، افزود: در این بحران بهترین کار این است تا تصمیمات مدیریتی صحیحی برای خروجی سدها اتخاذ شود تا خسارت در پایین دست به حداقل خود برسد.

عضو هیات علمی دانشکده امور آب دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته شرایط خشکسالی استان باعث شده تا آبراه‌های خوزستان از نظر گذر سیلاب با مشکل مواجه شوند و رودخانه‌های کرخه، کارون و دز مانند گذشته کشش گذردهی دبی‌های بالا را ندارند.

قمشی عنوان کرد: برای مثال رودخانه کارون در زمانی به راحتی دبی 4 تا 5 هزار متر مکعب بر ثانیه را از خود عبور می‌داد اما اکنون برای عبور 3 هزار متر مکعبی باید نگران شرایط باشیم و این نگرانی نیز بجا است زیرا کشش گذردهی رودخانه ها پایین آمده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر خروجی سدها به شکلی کنترل شده تا کمترین خسارت در حوضه کارون بزرگ به پایین دست وارد شود، ادامه داد: شرایط به شکلی مدیریت شده تا جریان آب در مقطع اصلی خود در حوضه کارون بزرگ حرکت کند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: با توجه به اعمال مدیریت در بحث خروجی آب از سدها، اگر اتفاق و یا آبگرفتگی در حوضه کارون بزرگ رخ می‌دهد ناشی از تجاوز به حریم رودخانه و یا اشکالاتی در سیل‌بندها است.

قمشی با اشاره به بارش‌های امروز و فردا در استان تصریح کرد: دبی کنترل شده‌ای که از سدها خارج می‌شود، کمتر ایجاد نگرانی می‌کند اما آب میان حوضه‌ای که (بارش‌های اخیر) وارد مجاری شود، ایجاد نگرانی خواهد کرد.

تاکنون آبرسانی به روستاها از طریق تانکر سیار و توزیع بطری‌های آب معدنی انجام شده

سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان با اشاره به تمهیدات انجام گرفته در برابر وقوع سیلاب گفت: در ایام بارندگی و وقوع سیلاب که منجر به محاصره و قطعی آب تعدادی از روستاها شده، تاکنون آبرسانی به روستاها از طریق تانکر سیار و توزیع بطری‌های آب معدنی انجام شده و همچنان در حال انجام است.

عادل حرباوی اظهار کرد: با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی و هشدارهای جدی مدیریت بحران استانداری خوزستان در مورد حجم بالای بارندگی‌ها و وجود سیلاب‌های شدید در سطح استان، برای مقابله با اتفاقات احتمالی ناشی از سیلاب تصمیماتی در مجموعه آبفار اتخاذ شده است.

وی افزود: در ایام بارندگی و وقوع سیلاب که منجر به محاصره و قطعی آب تعدادی از روستاها شده، تا کنون آبرسانی به روستاها از طریق تانکر سیار و توزیع بطری‌های آب معدنی انجام شده و همچنان در حال انجام است.

حرباوی ادامه داد: مدیران امور آبفا روستایی در کلیه شهرستان‌ها برای یاری رساندن به شهرهای همجوار و با اولویت شهرستان‌های شوشتر، شوش، دزفول، اهواز، دشت آزادگان و هویزه در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند و نسبت به اقدامات لازم برای جلوگیری از کاهش خسارات اقدام خواهند کرد.

سرپرست شرکت آبفا روستایی خوزستان تصریح کرد: آماده‌سازی اکیپ‌های اتفاقات آب، تکمیل ظرفیت آب کلیه مخازن، آماده‌باش کلیه تانکرهای سیار، آماده‌سازی دیزل ژنراتورها برای بکارگیری در نقاط و اماکن مورد نیاز، آماده‌باش کلیه متصدیان تاسیسات آبرسانی و اطلاع رسانی به اهالی روستایی برای صرفه جویی و کنترل مصرف آب از طریق شورا و دهیاری‌های روستاها از جمله اقداماتی است که در این ایام انجام شده و تا بازگشت روال به حالت عادی ادامه خواهد داشت.

حرباوی با اشاره به حفظ کلر باقیمانده و رعایت بهداشت آب شرب روستاها در شرایط بوجود آمده پس از وقوع سیلاب، گفت: حفظ کلر باقیمانده مطلوب و رعایت بهداشت آب شرب شبکه‌های توزیع و تانکرهای سیار، مخازن ذخیره و تهیه و توزیع به موقع آب‌های بسته‌بندی در اولویت کاری قرار دارد.

سرپرست شرکت آبفا روستایی خوزستان خاطرنشان کرد: خوشبختانه با اقدامات فنی به موقع شرکت آب و فاضلاب روستایی اغلب تاسیسات آبرسانی که در معرض قطعی آب بودند با تمام توان در مدار بهره‌برداری قرار دارند و امیدواریم با یاری خداوند با کمترین تنش شرایط موجود را بگذرانیم.

گردشگران ساحل را تخلیه کنند

فرماندار گناوه روز یکشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران این شهرستان اظهار کرد: با توجه به هشدارهای هواشناسی و به منظور پیشگیری از وقوع حوادث و خسارت احتمالی مسافران و گردشگران نوروزی ساحل را تخلیه و در مکان های امن مستقر شوند.
سیدعلی پاک نژاد افزود: دستگاه های مرتبط همچون نیروی انتظامی، دریابانی، بسیج و سپاه در شهرهای گناوه و بندرریگ و روستاهای ساحلی این شهرستان ها به منظور پیشگیری از وقوع هر نوع حادثه ای گردشگران مستقر در نقاط ساحلی را به اماکن امن منتقل کنند.

وی تاکید کرد: از ظرفیت روستاها به ویژه روستاهای ساحل نشین شهرستان در اسکان اضطراری میهمانان نوروزی استفاده شود.

فرماندار گناوه خاطرنشان کرد: با توجه به پیش بینی بارش‌ باران در استان‌های همجوار، احتمال طغیان رودخانه های این شهرستان وجود دارد که اداره منابع آب، باید حوضه های آبریز را رصد نموده و در صورت رویت به مدیریت بحران اطلاع دهند تا اقدامات لازم انجام شود.

پاک نژاد با اشاره به اینکه باید برای مقابله با بحران احتمالی برنامه ریزی کرد، افزود: با توجه به موج جدید سامانه ی بارشی تمامی ادارات و اعضای مدیریت بحران شهرستان گناوه در آماده باش کامل باشند. مرخصی روسای دستگاه های اجرایی در روزهای یکشنبه و دوشنبه لغو می شود.

فرماندار گناوه عنوان کرد: تمامی ماشین آلات ادارات شهرستان در یک نقطه متمرکز مستقر شوند تا در صورت وقوع هرگونه حادثه ای امکان دسترسی به آنها وجود داشته باشد.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران گناوه گفت: از روز یکشنبه تا چهارشنبه به علت مواج شدن دریا، تردد قایق ها و شناورهای تفریحی و صیادی و تجاری به دریا ممنوع است.

وی ضمن تقدیر از دستگاه های اجرایی، اعضای مدیریت بحران، مردم میهمان نواز و هیات های مذهبی و امام جمعه گناوه برای همکاری با اسکان اضطراری میهمانان نوروزی، گفت: حدود هشت هزار چادر در زمان بارندگی های هفته گذشته توسط میهمانان نوروزی در مکان های امن برپا شد.

مدیرکل فرودگاه های بوشهر نیز از آمادگی کامل بخش های مختلف این فرودگاه برای خدمت رسانی در صورت وقوع سیل خبر داد.

کمال دهقان منشادی اظهار کرد: با وجود آغاز فعالیت سامانه بارشی در این استان و هشدار هواشناسی مبنی بر وقوع احتمالی سیل تمامی پروازهای این فرودگاه برقرار است.

وی تاکید کرد: با توجه به هشدارهای هواشناسی مبنی بر وقوع احتمالی سیل در استان بوشهر و استان های همجوار تمهیدات لازم برای مقابله با شرایط جوی نامناسب در نظر گرفته شده است.

دهقان منشادی ادامه داد: با توجه به شروع بارش نزولات آسمانی از شب گذشته در بوشهر، کمیته عملیات اضطراری فرودگاه تشکیل و همه نیروها برای مقابله با بحران احتمالی و پشتیبانی از مناطق آسیب دیده بسیج شده اند.

وی خاطرنشان کرد: بازدید مستمر از سطوح پروازی، تاسیسات برق، چراغ های باند و ترمینال ها انجام شده و همه زیرساخت ها و تاسیسات فرودگاهی و عملیاتی فرودگاه بوشهر، سالم و آماده ارائه خدمت رسانی است.

میزان بارندگی‌ها در بخش‌هایی از لرستان به بیش از 120 میلی‌متر خواهد رسید

مطابق با انتظارات هم‌اینک در اغلب مناطق استان رگبار باران و رعدوبرق را داریم که همچنان این وضع طی ساعات آینده ادامه داشته و بر شدت آن افزوده می‌شود.

شدت بارندگی‌ها در مناطقی به‌خصوص پل‌دختر، کوهدشت، دورود، سپیددشت، خرم‌آباد، سلسله، دلفان و دوره چگنی مستعد سیل و تگرگ  بوده، لذا از ساکنین مناطق یادشده خواهشمندیم از عبور مرور با خودروها و همچنین اتراق کردن در حریم رودخانه‌ها جدا خودداری کنند.

در کوه‌های بلند و برخی از گردنه‌های شمال و شرق استان بارش برف را داریم که این شرایط طی فردا ((دوشنبه )در برخی از شهرهای سردسیر نیز به شکل برف ظاهر می‌شود. این موج تا ظهر فردا بیشترین فعالیت خود را دارد و به‌تدریج از شدت آن کاسته شده و به شکل پراکنده و رگباری تا روز سه‌شنبه (روز طبیعت) فعالیت می‌کند.


ستاد مدیریت بحران: اوضاع سیلاب در ۳ شهر لرستان وحشتناک است


مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان یادآور شد: هر آن ممکن است خودرو‌ها را آب ببرد.

غلامرضا آقامیرزایی، با اشاره به اینکه وضعیت وقوع سیلاب در خرم آباد، پلدختر و دورود خوب نیست و اوضاع رو به وخامت است، اظهار داشت: رودخانه کشکان طغیان کرده است.

وی با بیان اینکه کوچه‌های منطقه مطهری خرم آباد دچار آبگرفتگی شدید شده‌اند، تصریح کرد: مردم هم متأسفانه هیچ توجهی به هشدار‌ها نمی‌کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان یادآور شد: هر آن ممکن است خودرو‌ها را آب ببرد.

آقامیرزایی با تاکید بر وضعیت وحشتناک سیلاب در دورود افزود: ساکنان حریم رودخانه‌ها باید خانه‌های خود را تخلیه کنند در غیر این صورت به طور قطع سیلاب تلفات خواهد داشت.

وی افزود: ۴ روستا در دورود نیز تخلیه شده است.


وزیر نیرو: در سوابق موجود، سامانه و موج بارشی با این شدت، وسعت و مدت بی‌سابقه بوده


وزیر نیرو گفت که وقوع سیلاب‌های اخیر در کشور موجب شده تا ۷۰ درصد ظرفیت مخازن سد‌های کشور پر شود.

رضا اردکانیان وزیر نیرو در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه گفت‌و‌گوی ویژه‌خبری با اشاره به اینکه حجم فعلی آب موجود در مخازن سد‌های کشور به ۳۵ میلیارد مترمکعب رسیده است، گفت: بارندگی‌های چند روز اخیر در کشور موجب افزایش ۵۶ میلیمتری ارتفاع بارندگی‌ها در ایران شده است.

وی افزود: در سوابق موجود ما سامانه و موج بارشی با این شدت، وسعت و مدت بی‌سابقه بوده است و وقوع این سه عامل در کنار هم اتفاق بزرگی را رقم زده است.

وی با اشاره به اینکه حجم فعلی آب موجود در مخازن سد‌های کشور به ۳۵ میلیارد مترمکعب رسیده است، اظهار داشت: این رقم سال گذشته در همین بازه زمانی حدود ۲۳ میلیارد مترمکعب بوده است.

وزیر نیرو حجم کل مخازن سد‌های کشور را ۵۰ میلیارد مترمکعب دانست و تصریح کرد: وقوع سیلاب‌های اخیر در کشور موجب شده است تا ۷۰ درصد ظرفیت مخازن سد‌های کشور پر شود و امیدواریم تا پایان سال آبی جاری مابقی مخازن سد‌های کشور نیز آبگیری شوند.

احیای تالاب‌های کشور


اردکانیان با اشاره به اینکه بارندگی‌های چند روز اخیر موجب آبگیری تالاب‌های وسیعی در کشور شده است، خاطرنشان کرد: وقوع سیلاب‌های فروردین‌ماه باعث شده است تا در حال حاضر ۲۰ درصد تالاب هامون و هیرمند، ۷۰ درصد تالاب حله بوشهر، ۱۰۰ درصد تالاب گندمان بروجن، ۸۰ درصد تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری، ۹۰ درصد بخش ایران تالاب هورالعظیم، ۸۰ درصد تالاب بامدژ اهواز و ۴۰ درصد تالاب مهارلو استان فارس آبگیری و پر شود.

وی با اشاره به سرریز تالاب زریوار کردستان ابراز داشت: در پی وقوع بارش‌های شدید چند روز اخیر در کشور حدود ۴۰ درصد تالاب مهارلو استان فارس، ۵۵ درصد تالاب‌های میقان و آقگل در استان مرکزی آبگیری شده و چهار تالاب گمیشان، آلاگل، اجی‌گل و آلماگل استان گلستان پر شده‌اند. افزایش حجم وسیع آب تالاب‌های کشور در طی همین چند روز در حالی است که بسیاری از تالاب‌ها سال‌های متمادی رنگ آب به خود ندیده بودند.

افزایش ۳۲ سانتی‌متری ارتفاع آب دریاچه ارومیه


وزیر نیرو با اشاره به افزایش ۷۰۰ میلیون مترمکعبی آب دریاچه ارومیه بر اثر وقوع بارندگی‌های چند روز اخیر، بیان کرد: تراز این دریاچه نیز حدود ۳۲ سانتی‌متر افزایش پیدا کرده است.

اردکانیان با اشاره به اینکه در طی یک هفته اخیر حدود ۳.۸ میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سد‌های استان خوزستان شده است، یادآور شد: حدود ۷۱ درصد از سیلاب‌های خوزستان در مخازن سد‌ها آرام گرفته و مابقی آن نیز به سمت پایین سد‌ها از جمله برای بهره‌مندی در تالاب‌ها رهاسازی شده است.

وی ادامه داد: براساس پیش بینی‌های صورت گرفته سیلاب‌های چند روز آینده خوزستان سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سد‌های خوزستان خواهد کرد که بخشی از آن در سد‌ها آرام خواهد گرفت و مابقی آن نیز مطابق برنامه‌ریزی انجام شده رهاسازی خواهد شد.

پارک‌های ساحلی اهواز زیر آب رفتند

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز از ایجاد شکاف در بخش‌هایی از جاده ساحلی اهواز خبر داد و گفت: با توجه به افزایش آورد رودخانه کارون اکنون بخش عمده‌ای از پارک‌های ساحلی زیر آب است.

علیرضا عالیپور اظهار کرد: با توجه به افزایش دبی رودخانه کارون به ۲۵۰۰ مترمکعب، عملیات خاکریزی و افزایش ارتفاع سیل‌بندها در حاشیه رودخانه کارون در هفت نقطه شهر اهواز در حال انجام است.

 وی افزود در حال حاضر در زیر پل سیاه از سمت جاده ساحلی غربی به دلیل عدم وجود هرگونه سیل‌بند و حائل بین رودخانه و جاده ساحلی، آب رودخانه با عبور از پارک به روی یک باند جاده سرایت کرده است.

 معاون خدمات شهری شهرداری اهواز از ایجاد شکاف در بخش‌هایی از جاده ساحلی اهواز خبر داد و گفت: با توجه به افزایش آورد رودخانه کارون اکنون بخش عمده‌ای از پارک‌های ساحلی زیر آب است.

آبگرفتگی 8 روستای بخش مرکزی اهواز

فرماندار اهواز با اشاره به تخلیه چهار روستای بخش مرکزی اهواز، گفت: در حال حاضر 8 روستای بخش مرکزی اهواز (بامدژ) دچار آبگرفتگی شده‌اند.

جمال عالمی نیسی،در خصوص آخرین وضعیت روستاهای این شهرستان اظهار کرد: در حال حاضر 8 روستای بخش مرکزی اهواز دچار آبگرفتگی شده‌اند. تاکنون ساکنین چهار روستای بخش مرکزی اهواز تخلیه شده‌اند و سایر روستاها نیز در حال تخلیه هستند زیرا آب وارد روستاها شده است.

فرماندار اهواز با اشاره به راه‌اندازی دو کمپ اسکان سیل زدگان، تصریح کرد: تاکنون حدود 300 خانوار در مناطق امن اسکان داده شده‌اند و روند اسکان خانوارهای سیل زده همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه دبی رودخانه کارون بالا است و بیش از این نیز افزایش خواهد یافت اما خطر سیلاب شهر اهواز را تهدید نمی‌کند و مردم نگران این مساله نباشند.

مسافران و راهیان نور یکی دو روز آینده در خوزستان تردد نکنند

رئیس پلیس راه خوزستان توصیه کرد: مسافران نوروزی و کاروان‌های راهیان نور تا حد امکان در یکی دو روز  آینده در جاده‌های خوزستان تردد نکنند.

سرهنگ رضا دولتشاهی در خصوص آخرین وضعیت محورهای خوزستان اظهار کرد: در حال حاضر در محورهای خوزستان بارندگی و لغزندگی وجود دارد اما در هیچکدام از محورها مشکل خاصی وجود ندارد.

وی افزود: اکنون در محور  ایذه - دهدز به سمت شهرکرد تردد به کندی انجام می‌شود اما همه مسیرها باز و ترافیک روان هستند. تنها محور اندیکا - شهرکرد و محور چذابه قدیم همچنان مسدود هستند. در برخی مناطق در مسیر ایذه - دهدز ریزش کوه داشتیم که با موانعی مسیر محدود شده است.

لزوم همکاری و برخورد مناسب مردم با غواصان برای جستجوی اجساد

رییس نجات غریق و غواصی جنوب غرب با بیان این‌که در هر یک از استان‌های جنوب غرب کشور یک تیم  امداد و نجات جهت کمک به سیل‌زدگان در صورت وقوع سیل تشکیل شده است، گفت: درخواست‌مان از مردم این است که در صورت رخ دادن حادثه‌ای برای یکی از هم‌ استانی‌ها، به غواصان اجازه انجام کاردهند و مانع از فعالیت به موقع آن‌ها نشوند.

حر حاجیان اظهار کرد: طبق هماهنگی هایی که با فدراسیون داشتیم و با دستور رییس فدراسیون یک تیم ستاد بحران در هر یک از استان‌های جنوب غرب کشور جهت کمک به سیل‌زدگان در صورت وقوع سیل در هر یک از این استان‌ها تشکیل دادیم. اکنون همه غواصان آماده هستند تا همسو با هلال احمر خدمات رسانی داشته باشند و ما نیز تمامی موارد را لازم را زیرنظر داریم.

رییس نجات غریق و غواصی جنوب غرب با اشاره به عدم همکاری مردم با غواصان در حادثه‌ای که روز گذشته در کوت‌عبدالله رخ داد، گفت: یک کودک در این منطقه کنار رودخانه کارون در حال فوتبال بازی کردن بود که توپ او سُر می‌خورد و وارد رودخانه می‌شود که چند نفر برای آوردن توپ این کودک وارد رودخانه شدند. در جریان این اتفاق یکی از این جوانان منطقه در رودخانه کارون غرق می‌شود و زمانی که تیم غواصی و امداد و نجات در محل حاضر می‌شود تا جسد فرد غرق شده را از رودخانه خارج کنند، متاسفانه به دلیل سنگ‌پرانی مردم به غواصان، دو غواص دچار مصدومیت می‌شوند و عملیات جستجو ناتمام ماند.

16 روستای در معرض خطر شهرستان کوهرنگ جابجا شدند

فرماندار کوهرنگ با اشاره به بارندگی شدید در شهرستان کوهرنگ، از جابجایی 16 روستای در معرض خطر در این شهرستان خبر داد.

مرتضی زمانپور ، با اعلام این خبر، اظهار کرد: سه روستا به طور کامل و مابقی نیز قسمتی از روستا جابجا شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر باد، بوران، طوفان و تگرگ در شهرستان کوهرنگ حاکم است، افزود: راه ارتباطی 53 روستا در این شهرستان قطع شده است.

زمانپور از قطع شدن خطوط تلفن روستای خویه در این شهرستان نیز خبر داد.

وی با اشاره به رانش زمین در روستای محمودآباد این شهرستان، تصریح کرد: در این رابطه 20 خانوار جابجا شدند.

فرماندار کوهرنگ به تشکیل جلسه مدیریت بحران در این شهرستان اشاره و خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی و تقسیم کار به طور کامل صورت گرفته و 3 دستگاه راهداری نیز به شهرستان کوهرنگ اضافه شده است.

سفر معاون اول رئیس‌جمهور به لرستان
معاون اول رئیس‌جمهور عصر امروز برای بازدید از مناطق سیل‌زده وارد خرم‌آباد می‌شود.

اسحاق جهانگیری ساعت 18 امروز با هدف بازدید از مناطق سیل‌زده لرستان وارد خرم‌آباد خواهد شد.

دکتر جهانگیری با هدف بررسی بیشتر خسارت‌های سیل به لرستان ساعت 21 امشب در جلسه ستاد مدیریت بحران استان هم شرکت می‌کند و تصمیمات لازم برای جبران خسارت‌های سیل و نیز جلوگیری از خسارت‌های بیشتر اتخاذ خواهد شد.

ورود سامانه بارشی از سه نقطه مهم برای لرستان مشکل‌ساز است

استاندار لرستان هشدار داد: ورود سامانه بارشی از سه نقطه مهم برای استان مشکل‌ساز است.

دكتر سید موسی خادمي بامداد شنبه 10 فروردین در جلسه ستاد مدیریت بحران استان خواستار توجه مردم به خطرات ورود سامانه بارشي جديد شد.

وی بیان کرد: ورود سامانه بارشی از سه نقطه مهم برای استان مشکل‌ساز است.

خادمی اضافه کرد: روزهای یکشنبه و دوشنبه حجم و شدت بارندگی در استان بالاست.

استاندار با بیان اینکه حاشیه رودخانه‌ها در معرض خطر سیلاب قرار دارند، افزود: تمام نقاط حادثه‌خیز در مسیر رودخانه‌ها مشخص‌شده است. باید بین نهادها و دستگاه‌ها تقسیم‌کار کرد تا سریع‌تر نسبت به رفع آنها اقدام شود.

خادمی یادآور شد:  طی چند ساعت آینده باید بسترهای گذر آب را تسهیل کنیم و مقطع عبور آب را افزایش دهیم.

وی عنوان کرد: نفوذ آب به بیرون را باید با بالا بردن ارتفاع حاشیه رودخانه‌ها مسدود کنیم.

استاندار بیان کرد: با توجه به ورود آب سد کمال صالح و اضافه شدن آب‌های دشت سیلاخور و در نتیجه پر شدن گنجایش سد مروک و سرریز شدن آب، مناطق حاشیه و پایین‌دست این سد در معرض خطر جدی طغیان رودخانه و سیلاب هستند.

خادمی بر لزوم تخلیه منازل مسکونی که در معرض خطر سیلاب قرار دارند تأکید و خواستار اسکان اهالی آنان در مناطق امن توسط دستگاه‌های ذی‌ربط شد.

وی تأکید کرد: عشایر کوچ‌نشین که وارد استان شده‌اند به مناطق امن و دور از  اطراف رودخانه‌ها هدایت شوند.

ضرورت تسریع در تخلیه ساکنان حاشیه رودخانه کشکان

فرماندار پل‌دختر گفت: ساکنان ضلع غربی رودخانه کشکان در پل‌دختر و معمولان به مراکز اسکان موقت نقل‌مکان کنند.

نعمت دستیاری بیان کرد: به علت شدت گرفتن بارش‌ها در شهرستان پل‌دختر از لحظاتی دیگر هرچه سریع‌تر مردم ساکن شهرهای پل‌دختر و معمولان در ضلع غربی رودخانه کشکان منازل خود را ترک کنند.

وی همچنین از ساکنان همه روستاهای حاشیه رودخانه کشکان در شمال و جنوب شهرستان پل‌دختر خواست به مراکز امن پناه برده و منازل خود را ترک کنند.

سفر وزیر راه و شهرسازی به لرستان

وزیر راه و شهرسازی تا ساعتی دیگر برای بازدید از مناطق سیل‌زده به خرم‌آباد می‌آید.

اسلامی وزیر راه و شهرسازی ساعت 14:30 دقیقه برای بازدید از مناطق سیل‌زده وارد خرم‌آباد خواهد شد.

محور کوهدشت- گراب مسدود شد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان گفت: محور کوهدشت- گراب به علت طغیان رودخانه مسدود شد و تردد در آن ممنوع است.

عباس شرفی بیان کرد: محور کوهدشت- گراب به دلیل طغیان رودخانه مسدود شده است و تا اطلاع ثانوی تردد وسایل نقلیه

کنترل بخش عظیمی از سیلاب‌های الیگودرز توسط بندهای آبخیزداری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان از کنترل ۲ میلیون و ۳۳۰ هزارمتر مکعب آب از سیلاب‌های الیگودرز توسط بندهای احداثی آبخیزداری خبر داد.

شیرزاد نجفی گفت: در شهرستان الیگودرز با احداث ۳ بند خاکی در مناطق دره حیدر ، کندر  و ده نو آلیگر موفق شدیم که ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار مترمکعب آب از بارندگی های اخیر را کنترل و تا حدودی از سیلاب در این شهرستان جلوگیری به‌عمل آوریم.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان گفت: راه ارتباطی 40 روستای استان همچنان مسدود است.

عباس شرفی در جلسه ستاد مدیریت بحران راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با موضوع آمادگی برای مقابله با بحران احتمالی وقوع سیلاب بیان کرد: بر اساس گزارش کارشناسان فنی این اداره کل، در سیلاب هفته گذشته ۵۷ دستگاه پل، 1300 متر دیواره حائل رودخانه و ۱۱۵ کیلومتر جسم راه  تخریب و راه ارتباطی ۲۴۰ روستا مسدود شد که با تلاش شبانه‌روزی راهداران تاکنون راه ارتباطی ۲۰۰ روستا باز شده است و تلاش برای بازگشایی ۴۰ روستای باقیمانده ادامه دارد.


احتمال شکستی سیل‌بندهای خوزستان وجود دارد

مسعود انصاریان اظهار داشت: نقاط بحرانی  در شوشتر، شوش و اطراف دز شناسایی کردیم  و در حال حاضرماشین آلات مشغول هستند.

 وی افزود: با توجه به بارندگی‌های اخیر و ایجاد لغزندگی روی سیل بند‌ها عملیات به مشکل برخورده است اما همچنان همکاران ما در محل فعالیت می‌کنند و تا به امروز برای سیل بند ها مشکلی پیش نیامده است.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: اگر دبی بیش از این افزایش پیدا کند مشکل ایجاد خواهد کرد البته سیل بندها با دبی فعلی می‌توانند تحمل کنند اما با افزایش میزان دبی دز احتمال شکستی وجود دارد.

مسعود انصاریان بیان کرد: به علت بالا آمدن آب و بارندگی مشکل تامین خاک داریم که این ها بر مشکلات ما افزوده شده است.

 وی تصریح کرد : سیل بندها را در اطراف دز ، بخش مرکزی ،شعیبیه و شاوور مستحکم کرده ایم و تاکنون مشکلی نداشته است.

 سنندج هم به حالت آماده باش درآمد


حشمت‌الله صیدی در جلسه فوق‌العاده شورا که با دستور کار تمهیدات و اقدامات انجام شده شهرداری به‌منظور مقابله با وقوع احتمالی سیل در این شهر برگزار شد، اظهار داشت: کلیه پرسنل و کارگران شهرداری سنندج در چند روز اخیر با تمام توان و به‌صورت شبانه‌روزی پای کار بودند تا بلکه کم‌ترین مشکل و خسارت به سطح شهر و شهروندان وارد شود.  

 وی با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بروز سیلاب در مناطق حاشیه رودخانه‌ها افزود: از چند روز گذشته جلسات مختلف، برنامه‌ریزی‌ها و تمهیدات متعددی در راستای رفع موانع و مشکلات برای مقابله با سیلاب احتمالی تشکیل و مصوبات زیادی تصویب شده است.

شهردار سنندج با بیان اینکه مشکلات سطح شهر مربوط به چند روز اخیر نیست، اذعان کرد: تصمیمات غلط گذشته برخی مدیران و تبدیل برخی از روستاهای حاشیه به نواحی منفصل شهری مشکلات بسیاری ایجاد کرده است.

 وی گفت: ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم و بستر رودخانه‌های سطح شهر سنندج بدون هیچ‌گونه حساب و کتابی ساخته شده که اکنون شهرداری را با معضل بزرگی روبه‌رو کرده و سبب نگرانی همه مسئولان شده است.

 صیدی معتقد است که در این بازه زمانی کوتاه تنها باید اقدامات جزئی در حد لایه‌روبی برای جلوگیری از نابودی خانه‌ها انجام شود.

وی با اشاره به معضلات موجود در شهرک کوثر محله گریزه سنندج اظهار کرد: بسیاری از ساخت و سازها در این محلات بدون مجوز ساخته شده و مشکلات زیادی را به‌وجود آورده و جوی‌‌های روباز و معابر پر از آب شده که تنها راهکار جلوگیری از تخریب خانه‌ها «ساخت دیوارهای پیش ساخته» است.

 شهردار سنندج با بیان اینکه تمام مدیران مناطق شهرداری به شهروندان و ساکنان در معرض خطر و سیلاب هشدار داده‌اند، گفت: برای مقابله با سیل احتمالی و جلوگیری از آسیب به شهروندان، عبور و مرور خودرو در بلوار کردستان و ورودی‌های دامنه کوه آبیدر ممنوع و این مسیرها مسدود می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اکیپ‌های ویژه و ۲۶ دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین شهرداری در نقاط حادثه‌خیز «بلوار کردستان، نواحی منفصل شهری حسن‌آباد، گریزه، نایسر و ننله سنندج» مستقر می‌شوند و مکاتبات لازم برای جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی با سازمان نظام مهندسی به‌عمل آمده است.

 صیدی عنوان کرد: افراد بی‌خانمان و شهروندان سنندجی در معرض سیل و خطر در مدارس اسکان داده می‌شوند.

 مسدودی مسیر سرریز آب برخی سدها و تغییر کاربری مسیل‌ها در استان زنجان

یوسف رضاپور امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان با اشاره به پر شدن کامل سد کینه ورس اظهار داشت: با وجود بارش‌های مناسب صورت گرفته اما هنوز ۴۶ درصد از ظرفیت سد تهم پر شده است و سد گلابر نیز ۵۲ میلیون متر مکعب ذخیره آب دارد.

وی افزود: برای عدم ایجاد مشکل و سرریز شدن سد کینه ورس رها سازی آب این سد از هفته گذشته آغاز شده و در ابتدا میزان آب رهاسازی شده ۵ متر مکعب بود که در حال حاضر به ۱۰ متر مکعب رسیده است.

رضاپور با اشاره به ذخیره ۲۰ درصدی سد تالوار خاطر نشان کرد: هنوز امکان ذخیره ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه در استان کردستان دو سد وجود دارد که در بالا دست زنجان است، اظهار داشت: ۶۰ درصد از ظرفیت این دو سد در کردستان پر شده است و هماهنگی‌های لازم جهت اطلاع استان زنجان از سریز شدن سدها انجام شده است تا در صورت نیاز تدابیر لازم انجام شود.

وی همچنین به وجود سدهای دیگر در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی اشاره کرد و گفت: سدهای این استان‌ها نیز هنوز به مرحله سر ریز نرسیده است زیرا در صورت سریز و ادامه بارش‌ها امکان ایجاد مشکل برای زنجان وجود دارد که برای پیشگیری از این امر اطلاعات سدها از این استان نیز دریافت می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای زنجان با اشاره به بارش ۱۵ ساعته باران در زنجان تاکید کرد: باید مردم از قرارگیری در حاشیه رودخانه‌ها به ویژه قزل اوزن محتاط‌تر باشند تا دچار مشکل نشود.

رضاپور با بیان اینکه ۳۵ سد کوچک در استان وجود دارد، خاطر نشان کرد: ۵ سد توسط شرکت آب منطقه‌ای و  ۳۰ سد توسط جهاد کشاورزی و منابع طبیعی مدیریت می‌شود.

وی افزود: این ۳۰ سد باید کنترل شود تا احیانا در صورت سرریز جلوی آن گرفته شود و تدابیر لازم صورت گیرد تا به روستاهای پایین دست خسارتی وارد نشود.

رضاپور به لایروبی مسیل‌ها و پاک سازی آن‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: باید مسیل‌ها از لوله گذاری‌ها، عبور ماشین‌های سنگین و ماشین‌های کشاورزی تخلیه شود.

 به گفته وی تخلیه و آمادگی کامل منازل واقع در مجاورت و حاشیه رودخانه‌ها طی روزهای یکشنبه و دوشنبه ضروری است تا احتمال ایجاد خسارت سیل به حداقل برسد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گفت: همکاری دهیاران و شوراهای اسلامی در جوار سدهای کوچک افزایش یابد تا طی روزهای پیش رو که خطر سیلاب وجود دارد، از وضعیت آب این سدها اطلاع یابند و به روستاهای پایین اطلاع رسانی کنند.

وی به مسدود شدن و تغییر کاربری مسیل‌ها و رودخانه‌ها در شهرستان‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: در شهرستان قیدار داخل شهر در مسیل آب فضای سبز ایجاد شده است، یا در گاوازنگ زنجان مقابل سرریز سد آسفالت ریزی شده که در صورت پر شدن سد مسیری برای رها سازی آب نیست که در نهایت ممکن است موجب ایجاد سیلاب شود.

رضاپور به پر شدن سد قره تپه در قره پشتلو اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به وجود بارندکی‌های بالا در این منطقه، روستای بهرام بیگلو نیز در معرض سیل قرار دارد زیرا جلوی سرریز سد گرفته شده است.

 صدور سه اطلاعیه و اخطاریه با ورود سامانه بارشی جدید به استان زنجان

 صونا صرفی امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان با اشاره به اینکه با توجه به حجم بالای بارش‌ها در استان اواخر روز ۱۲ فروردین و رگباری بودن بارش‌ها، احتمال وقوع سیلاب بالاست و مردم نباید روز طبیعت در حاشیه رودخانه‌ها قرار گیرند، اظهار داشت: سامانه بارشی وارد شده به زنجان تا اواخر وقت دوشنبه در استان فعال است.

وی با تاکید بر این که اخطارها بیشتر برای روز دوشنبه است، بیان کرد: بعدازظهر دوشنبه تا اواخر شب بارش‌ها سنگین و بیشتر رگباری خواهند بود و از طرفی احتمال وقوع تگرگ نیز وجود دارد.

کارشناس پیش بینی هواشناسی استان زنجان گفت: انتظار می‌رود میانگین بارش‌ها امروز و تا دو روز آینده به ۲۰ تا ۳۰ میلی‌متر برسد و علاوه بر این بارش بیش از ۴۰ میلی‌متر در برخی از نقاط دور از انتظار نیست.

وی همچنین به سرعت وزش باد اشاره کرد و اظهار داشت: سرعت وزش باد ۴۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت است، علاوه بر این در برخی مناطق مستعد با توجه به شرایط توپوگرافی سرعت وزش باد به بیش از ۷۰ کیلومتر بر ساعت نیز خواهد رسید.

صرفی با بیان این که بادها بیشتر به صورت تند باد و موقت و بارش‌ها به صورت رگباری و سیل‌آسا است، تاکید کرد: با ورود این سامانه به استان آب گرفتی معابر، سیل آبی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها به دلیل حجم بالای بارش‌ها وجود دارد، به همین دلیل از هم استانی‌های درخواست داریم روز ۱۳ فروردین در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌های آب قرار نگیرند‌.

وی با بیان اینکه قیدار و ماهنشان ظرفیت بالایی برای دریافت بارش‌ها دارند، گفت: بر اساس اطلاعات موجود ماهنشان با بارش‌هایی کمتر از مقدار پیش بینی شده در روزهای آینده تجربه سیل داشته است و با توجه به حجم بالای بارش‌ها در این مناطق احتمال سیلاب برای روزهای پیش‌رو بالا است.

قربانیان سیلاب لرستان به ۴ نفر رسید

 بارش باران و وقوع سیلاب در لرستان خسارت‌های زیادی به بار آورد و سبب تخریب بسیاری از ابنیه، پل‌ها، منازل مسکونی و محورهای مواصلاتی استان شد.

سیل لرستان علاوه بر خسارت‌های مالی و آوارگی بسیاری از مردم سبب از دست دادن ۴ نفر از هم استانی‌هایمان در شهرستان‌های کوهدشت، پل‌دختر، الیگودرز و خرم‌آباد شده است.

 بهزاد ابراهیمی بخشدار درب‌گنبد اظهار داشت: طی تماس تلفنی مبنی بر مرگ یک نفر در زیر آورد به‌همراه تیم فوریت‌های پزشکی به روستای چم‌سنگر اعزام شدیم، اما در اثر ریزش ساختمان اصطبل یک دختر ۲۰ ساله به‌نام پرستو مرادپور جان خود را از دست داد.(۵ فروردین)

حمید کشکولی فرماندار الیگودرز اظهار داشت: براثر بارش سنگین برف و بارندگی‌های اخیر در شهرستان الیگودرز، یک‌منزل مسکونی در روستای محمودآباد تخریب و سبب شد جوان ۳۵ ساله زیر آوار گرفتار شود و فوت کند.(۶ فروردین)

آیت فرخ پور رئیس آتش‌نشانی پلدختر اظهار داشت: طی تماس تلفنی نیروی انتظامی با آتش‌نشانی مبنی بر کشف یک جسد، نیروهای آتش‌نشانی به محل اعزام شدند و جسد یک مرد را از رودخانه سیمره در نزدیکی پل ماژین بیرون کشیدند.(۶ فروردین)

 حمید علیرضایی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی خرم‌آباد با اشاره به غرق یک کودک در رودخانه خرم‌آباد اظهار داشت: در روستای کهریز خرم‌آباد یک کودک که مشغول بازی در کنار رودخانه بود به دلیل آب خروشان این رودخانه در آب افتاده و غرق شد.

وی افزود: پس از اطلاع ره سازمان آتش‌نشانی نیروها سریعاً به محل حادثه اعزام شدند، مادر این کودک نیز برای نجات جان فرزندش در آب افتاده که نیروها مادر را از آب بیرون آوردند و نجات داند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی خرم‌آباد عنوان کرد: تعدادی از نیروها به پایین‌دست رودخانه رفته و جنازه پسربچه غرق‌شده را در نزدیکی پل مازیار از آب بیرون آوردند.

وی بیان کرد: آتش‌نشانی خرم‌آباد با نصب بنر، حضور در محله و با بلندگو اعلام‌خطر در برخی مناطق ازجمله سواحل رودخانه‌های خرم‌آباد و کرگانه کرده ولی متأسفانه برخی مردم توجه نمی‌کنند.

علیرضایی تصریح کرد: از مردمی که در حاشیه رودخانه‌ها، حاشیه کوه و مناطق فرسوده سکونت دارند خواسته می‌شود نسبت به اخطاریه‌های داده‌شده توجه داشته منازل خود را تخلیه کنند.

دستور تخلیه اضطراری روستاهای حاشیه رودخانه‌ها در خلخال صادر شد

فریدون بابایی بعد از ظهر امروز در بازدید از رودخانه‌های شهرستان خلخال اظهار داشت: دستور تخلیه اضطراری روستاهای حاشیه رودخانه‌ها در خلخال صادر شد تا روستائیان در اسرع وقت به نقاط امن انتقال یابند که در این زمینه تمهیدات لازم به عمل آمده است.

وی بیان کرد: تمامی مسیرهای منتهی به رودخانه‌ها مسدود شده و اقدامات لازم برای لایروبی انجام یافته و اطلاع‌رسانی و هشدارهای لازم به بخشداران، دهیاران و شهرداران داده شده است تا اقدامات پیشگیرانه را در اسرع وقت انجام داده و از بروز سیل جلوگیری به عمل آید.

 فرماندار خلخال بیان کرد: میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته و از گردشگران انتظار داریم با توجه به این که به روز طبیعت نزدیک هستیم از هرگونه اسکان در کنار رودخانه‌ها خودداری و در خصوص نگهداری از سالمندان و فرزندان خود دقت لازم را به کار گیرند.

 بابایی با اشاره به لغو مرخصی تمامی اعضای مدیریت بحران تا عادی شدن وضعیت نیز بیان کرد: انتظار داریم مدیران و مسئولان مربوطه در این زمینه به وظایف خود جامه عمل بپوشانند و وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند و در حالت آماده‌باش کامل باشند تا از هر گونه حادثه احتمالی جلوگیری به عمل آید.

 وی تصریح کرد: از همشهریان انتظار داریم به نکات و هشدارهای لازم توجه کنند و گردشگران را نیز آگاه کنند تا خدای نکرده به دلیل بی‌اطلاعی کسی دچار حادثه  در این ایام از سال نباشد.


خسارت سیلاب به عشایر کوهدشت؛ ۱۰۰ رأس دام تلف شد

 امین هوشیاری اظهار داشت: منزل مسکونی، اصطبل بهداشتی و ۶۰ رأس گوسفند بالغ مولد متعلق به یکی از دامداران در روستای قاسم‌بیگی وره‌زرد بر اثر وقوع سیلاب از بین رفت و نیز در مجموع ۱۰۰ رأس دام متعلق به عشایر این شهرستان تلف شد.

وی افزود: در روستای هومیان ۶ باب اصطبل بهداشتی بهداشتی بر اثر سیلاب تخریب‌ شده، هم‌چنین شبکه آ‌ب‌‌رسانی به روستای سرخه‌مهر به‌طول سه کیلومتر و بهسازی چشمه این منطقه نیز کاملاً از بین رفته‌ است.

رئیس اداره امور عشایر کوهدشت عنوان کرد: روستاهای گدارگه ضرون و هومیان در مسیر روان‌آب‌ها و مسیر سیلاب است، این مناطق در بارندگی‌های شدید همواره آسیب می‌بینند و تردد نیز به‌دشواری انجام می‌شود.

وی با تقدیر از نیروهای اورژانس و راهداری شهرستان کوهدشت برای نجات جان یک مادر باردار در مناطق عشایری این شهرستان بیان کرد: ضرورت دارد که با انجام مطالعات اولیه، عملیات آبخیزداری و کنترل سیلاب در مناطق مستعد سیلاب اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع بحران انجام شود تا ما همواره در این مناطق شاهد خسارت به جاده‌ها و مناطق عشایری نباشیم.

هوشیاری گفت: برای شن‌ریزی جاده هومیان به‌طول ۱۴ کیلومتر ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کرده‌ بودیم که این شن‌ریزی در سیلاب اخیر کاملاً از بین رفت و یک آبنما نیز در دوراهی چالاب به‌میزان حداقل ۱۰۰ میلیون تومان دچار خسارت شده‌ است.

رئیس اداره امور عشایر کوهدشت خاطرنشان کرد: میزان خسارت سیلاب به مناطق عشایری این شهرستان ۷۰۰ میلیون تومان است و امیدواریم ستاد بحران لرستان تمهیداتی را برای جبران خسارت به عشایر شهرستان کوهدشت که از قشر محروم جامعه هستند در نظر بگیرند.

احداث آب‌بند در مسیل‌های ارومیه


احد یوسفی، با اشاره به آخرین وضعیت آمادگی شهرداری ارومیه برای مقابله با آب گرفتگی‌های ناشی از بارش‌های دو روز آینده و احتمال وقوع سیل و آب‌گرفتگی در نقاط مختلف این شهر اظهار داشت: از ابتدای امسال و با هدف پیشگیری از وقوع آب گرفتگی‌ها در بخش‌های مختلف شهر ارومیه کار لایروبی مناطق مستعد، جوهای آب، کانال‌ها و رودخانه‌های واقع در مسیل آغاز شده و این روند همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به آماده باش نیروهای سازمان مدیریت پسماند شهری ارومیه در ایام نوروز افزود: در روزهای اخیر کار لایروبی جوب های موجود در خیابان استاد شهریار و شهرک شاهد برای تسهیل و روان سازی دفع و هدایت آب‌های سطحی توسط عوامل اجرایی و پاکبانان ناحیه ۳ سازمان مدیریت پسماند به انجام رسیده است.

یوسفی گفت: این کار در خیابان فاضل ۲ و کمربندی خاتم انبیا، خیابان خیام و محوطه اداره کل آموزش‌وپرورش و بلوار شهید رجایی نیز انجام شده است.

 مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهری ارومیه گفت: لایروبی کانال خیابان معراج برای تسهیل و روان‌سازی دفع و هدایت آب‌های سطحی در کنار لایروبی کانال منطقه گلشهر و لایروبی کانال جانوسلو نیز به انجام رسیده تا شاهد حداقل آب‌گرفتگی در این مناطق باشیم.

وی افزود: لایروبی جوب های موجود در خیابان قهاری، لایروبی ممهورها و دریچه کانال فلکه رودکی، لایروبی کانال خیابان بهار دانشکده به انضمام لایروبی کانال عرضی خیابان شهید مدنی انجام شده است.

یوسفی اظهار داشت: امروز کار ساخت آب‌بند در آخر خیابان آبشناسان ارومیه نیز برای مهار آب بارندگی، تسهیل و روان‌سازی دفع و هدایت آب‌های سطحی توسط عوامل اجرایی و پاکبانان ناحیه ۶ سازمان پسماند ارومیه انجام شده است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهری ارومیه با اشاره به آمادگی این سازمان برای جلوگیری از آب‌گرفتگی‌های احتمالی در روزهای آینده گفت: شهرداری ارومیه با همه توان در تلاش است تا از حوادث احتمالی پیشگیری کند و انتظار می‌رود شهروندان نیز با شهرداری ارومیه همکاری نزدیکی داشته باشند.

جاری شدن سیل در کیار; ۵۰۰ تن ماهی تلف شد

علی نصیریان اظهار داشت: باران‌های سیل‌آسایی در استان چهارمحال خسارت‌های زیادی را به شهرستان کیار به بار آورده است.

وی با اشاره به خسارت‌های وارد شده به شیلات‌های پرورش ماهی در شهرستان کیار افزود: در اثر بارش‌های اخیر نزدیک به ۱۵ شیلات ماهی مجاز و ۶ شیلات ماهی غیرمجاز آسیب دیده که بالغ بر ۱۲.۵ میلیارد تومان خسارت وارد شد.

فرماندار شهرستان کیار با بیان اینکه شالیزارهای زیادی در پی این بارش‌های سنگین از بین رفت اضافه کرد: ۲ پل ارتباط دهنده در شهرستان کیار نیز تخریب شد که در حال حاضر بازسازی موقت صورت گرفته اما نیاز به بازسازی دقیق و اساسی دارد.

نصیریان بیان کرد: در زمینه زیرساخت‌های جاده‌ای، تخریب‌ها و آسیب‌های زیادی به وجود آمد که حدود ۱۱.۵ میلیارد تومان خسارت به شهرستان کیار وارد شد.

 وی با اشاره به خسارت‌های وارد شده دیگر به مزارع کشاورزی‌ شالیزارها، شیلات‌های ماهی، پل‌ها و جاده‌ها و منازل مسکونی خاطرنشان کرد: مبلغی بالغ بر ۵۱ میلیارد تومان خسارت در پی بارش‌های اخیر و سیلابی به شهرستان کیار وارد شد.

 نصیریان با اشاره به خسارات وارد شده در منطقه مشایخ ادامه داد: خسارت‌های زیادی در زمینه جاده‌ها، شالیزارها، پل‌ها ارتباطی، مزارع کشاورزی، مسیرهای و سیل‌بندها، شیلات‌های ماهی و پمپاژهای آب در این منطقه ایجاد شد.

وی افزود: در یک سرکشی از منطقه مشایخ به نوع و میزان خسارت پرداختیم و گزارش را جهت رسیدگی به مدیریت بحران استان و استاندار ارائه دادیم.

فرماندار شهرستان کیار تصریح کرد: برخی از مزارع در منطقه مشایخ به طور ۱۰۰ درصد از بین رفتند و حدود ۵۰۰ تن ماهی در شیلات‌های پرورش ماهی در شهرستان کیار نابود شدند.

نصیریان با بیان اینکه قشر عظیمی از مردم شهرستان کیار، درآمد زندگی و معیشت خود را از طریق شیلات‌های ماهی و مزارع کشاورزی تأمین می‌کردند، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون منبع درآمد بسیاری از مردم این شهرستان در اثر بارش‌های فراوان نابود شده است و ما در تلاش هستیم تا بخشی از این خسارات را جبران کرده و مشکلات مردم را برطرف کنیم.

با اشاره به راه‌های رفع مشکلات و خسارات وارد شده به مردم شهرستان کیار بیان کرد: خسارت‌های ایجاد شده در این شهرستان به صورت تسهیلات بلاعوض و تسهیلات کم‌بهره جبران و پرداخت می‌شود.

۳۱۷ هزار هکتار اراضی استان گلستان تحت تاثیر سیلاب قرار گرفت

 میرمحمد غراوی روز گذشته در جلسه ستاد مدیریت بحران که به صورت ویدئو کنفرانس با وزیر کشور در فرمانداری گمیشان برگزار شد، اظهار داشت: ۳۱۷ هزار هکتار اراضی استان تحت تاثیر سیلاب دشت قرار گرفته است.

سرپرست استانداری گلستان گفت: هدایت آب به سمت دریا و برقراری مسیرهای دسترسی اولویت نخست شورای هماهنگی مدیریت بحران است.

وی افزود: آب‌های ماندابی در سطح دشت ها به وسعت ۶۰ کیلومتر مربع به شهرستان گمیشان رسیده و محدوده شمال و شمال شرقی مرکز شهرستان را تحت تاثیر قرار داده است.

سرپرست استانداری گلستان ادامه داد: مردم مرکز شهرستان با تلاش‌های شبانه روزی و خستگی‌ناپذیر خود در کنار دستگاه‌های خدمات‌رسان با ایجاد سدهای خاکی موانعی را برای ورود آب به شهر گمیش تپه ایجاد کرده‌اند.

غراوی همچنین با اشاره به حضور فعال نیروهای مسلح در سطح استان به خصوص شهرستان گمیشان بیان داشت: نیروهای سپاه و ارتش با بسیج همه امکانات و تجهیزات در حال لایروبی مسیر انتهایی گرگانرود و روان‌سازی حرکت سیلاب به سمت دریا بوده و تاکنون اقدامات موثری را در این حوزه انجام داده‌اند.

وی اضافه کرد: با هماهنگی انجام شده توسط سازمان بنادر دستگاه های بارج به منطقه برای لایروبی از سمت دریا اعزام خواهد شد تا هدایت آب به سمت دریا با سرعت بیشتر انجام شود.

سرپرست استانداری گلستان با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای برقرای مسیرهای ارتباطی مرکز شهرستان گفت: عملیات ترمیم، لوله گذاری و نصب پل‌های فلزی در مسیرهای دسترسی به مرکز شهرستان توسط سپاه و ارتش در حال انجام است.

غراوی با اشاره به آخرین وضعیت شهرستان گمیشان خاطر نشان کرد: همه امکانات و تجهیزات برای هدایت سریع‌تر آب به سمت دریا در بسیج کامل هستند.

طغیان رودخانه کشکان؛ تردد در محور جنوب ممنوع شد

 روح‌الله شریف‌زاده اظهار داشت: به علت طغیان رودخانه کشکان و خسارت به پل‌ها و جاده‌ها تا اطلاع ثانوی تردد در محور پلدختر به خرم‌آباد و بالعکس ممنوع است.

وی افزود: جاده تنها برای تردد خودروهای امدادی و محلی باز است و سایر خودروها می‌توانند از محور پلدختر- کوهدشت-خرم‌آباد و بالعکس تردد کنند.


برخی رودخانه‌های استان بوشهر سیلابی می‌شود

قاسم قائدی با بیان اینکه استان بوشهر در حال آماده‌باش قرار دارد اظهار داشت: با استقرار سامانه بارشی در آسمان استان بوشهر همه نیروهای امدادی و دستگاه‌های مرتبط در حالت آماده‌باش قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه مسافران نوروزی از کنار ساحل به مناطق امن اسکان یافتند گفت: با اطلاع رسانی و هماهنگی لازم مسافرانی که در کنار ساحل اسکان داشتند به مکان‌های امن از جمله سالن‌های ورزشی، مکان‌های مذهبی و سرپوشیده هدایت شدند.

مدیرکل مدیریت بحران استان بوشهر با اشاره به اینکه امکانات و تجهیزات لازم برای ارائه خدمات  به مسافران  مهیا است خاطر نشان کرد: گردشگران در صورت داشتن نیاز خدمات مورد نظر از جمله اسکان در محل امن و دیگر خدمات به آنان ارائه می‌شود.

قائدی میزان بارش باران در استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: تا ساعت ۱۱ صبح امروز میزان بارش باران در شهرستان دیر به میزان ۹.۸ میلیمتر، جم ۸.۹، دیلم ۷، بوشهر ۴.۵، برازجان ۳.۷، عسلویه ۳.۳ و گناوه و خارگ یک میلیمتر ثبت شده است.

وی از احتمال سیلابی شدن رودخانه‌‌های استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: با شدت بارش باران در استان‌های بالادستی، برخی رودخانه‌های استان بوشهر از جمله رود شور، دالکی، حله و مسیل‌های این استان سیلابی می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان بوشهر با تاکید بر مراقبت در جلوگیری از بروز حادثه افزود: با توجه به بارش باران در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، فارس و خوزستان و جاری شدن سیلاب ، احتمال آبگرفتگی معابر و جاده‌های مواصلاتی استان وجود دارد که لازم است گردشگران به مسیل‌ها و رودخانه‌ها نزدیک نشوند.

قائدی از ادامه بارش باران تا روز سه‌شنبه در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، تا بعدازظهر فردا بارش‌ها دراستان بوشهرافزایش می‌یابد که لازم است مردم و گردشگران در رفت و آمد‌ها بیشتر احتیاط کنند.

وی با بیان اینکه وزش باد و تلاطم خلیج فارس تا اواخر سه‌شنبه ادامه دارد تاکید کرد: دریانوردان به ویژه شناور‌های سبک و تفریحی از دریاروی در خلیج فارس خودداری کنند.


ارسال پیامک هشدار سیلاب به بیش از ۲ میلیون نفر در خوزستان

علی صالحی نساج اظهار داشت: با وجود آبگرفتگی و سیلاب در برخی شهرهای خوزستان ارتباطات امن و پایدار در شرایط بحرانی را در دستور کار خود قرار داده و در این زمینه موفق بودیم.

وی افزود: روز سه شنبه هفته گذشته با ارسال پیامک به دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مردم خوزستان و مهمانان نوروزی حاضر در این استان اعلام هشدار داشتیم.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان بیان کرد: هماهنگی‌های لازم بین اپراتورهای ایرانسل، همراه اول، زیرساخت، تنظیم و مخابرات انجام شده و کشیک‌های شبانه روزی مستقر هستند که در صورت وجود مشکل سریعا اقدام کنند.

مدیرعامل مخابرات اظهار داشت: با توجه به پیش بینی‌های ستاد بحران در بخش ارتباطات و تأمین ارتباط در سطح استان مشکلی نداشتیم و ارتباط در سطح استان توزیع شد.

رحیم فلاح‌زاده در پایان گفت: در این بحران از یک هزار و ۴۰۰ سایت کمتر از ۳۰ سایت مختل شده که برای اتصال دوباره آنها دیزل ژنراتورها فعال شده است.

 بعد از ظهر امروز بارش باران در همدان شدت می‌گیرد

محمد حسن باقری شکیب، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت آینده آسمان استان تمام ابری، همراه با بارش شدید باران و وزش باد شدید پیش بینی میشود.

وی تصریح کرد: اوج بارندگی‌ها مربوط به بعد از ظهر و امشب است. از بعد از ظهر دوشنبه،  شدت فعالیت این سامانه  بارشی کاهش می‌یابد.

مسئول مرکز پیش‌بینی  هواشناسی استان همدان افزود: بارش پراکنده باران و وزش شدید باد تا روز سه شنبه در استان ادامه دارد، بنابراین به مردم توصیه می‌کنیم روز سیزده بدر را در خانه بمانند.

باقری شکیب با بیان اینکه در چند روز آینده از نظر دمایی تغییرات محسوسی نخواهیم داشت، ابراز کرد: در روز گذشته شهرستان  بهار با حداکثر دمای  ۱۶ درجه، به عنوان گرمترین شهرستان استان و همدان و گل تپه با حداقل دمای ۴ درجه سانتی‌گراد، سردترین نقاط استان بودهاند.


سیل ۴۴ میلیارد ریال به تاسیسات آب روستایی کهگیلویه و بویراحمد خسارت وارد کرد

فیض‌‌الله پاسره، اظهار داشت: باران‌های سیل آسای ۵ و ۶ فرودین ماه امسال ۴۴ میلیارد ریال به تاسیسات آب روستایی این استان در شهرستان‌های مختلف استان بویژه بویراحمد و دنا خسارت وارد کرد.

وی عنوان کرد: در پی بارندگی‌های سیل آسای اخیر استان که با رانش زمین، طغیان رودخانه‌ها و قطع جاده‌های ارتباطی همراه  بود به تاسیسات ۲۹۶ روستای استان خسارت وارد شد که قطعی آب در این روستاها را به همراه داشت.

پاسره با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب روستایی تعداد ۲۰ اکیپ متشکل از ۹۸ نفر تعمیر و نگهداری در سطح استان با امکانات لازم  را بسیج کرد، ابراز کرد: این اکیپ‌ها فعالیت‌های چشم گیری به منظور برقراری و وصل مجدد آب شرب مردم در سطح استان انجام دادند

 وی تصریح کرد: ۵۵۹ رفع شکستگی، خرید و نصب ۶ دستگاه الکتروپمپ، ۲۷ مورد رفع عیب و نواقصات تابلوهای برق سیستم پمپاژها، خرید و اجرای دو کیلومتر لوله انتقال آب و توزیع آب روزانه با مدل آبرسانی سیار با ۱۶ دستگاه کامیون مخصوص حمل آب شرب از جمله اقدامات انجام شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد افزود: هم اکنون آب ۲۸۸ روستا از ۲۹۶ روستا وصل و در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.


بخشی از دیوار ساحلی شهر پلدختر فروریخت

صمد چراغی پور بابیان اینکه عصر امروز حدود ۳۰ متر از دیوار ساحلی شهر پلدختر فروریخت اظهار داشت: یک دایک حفاظتی ایجاد می‌شود و اجازه ورود آب به داخل شهر را نمی‌دهیم.

وی افزود: با توجه به اینکه احتمال ریزش و تخریب این قسمت را می‌دادیم لاشه‌سنگ‌های بزرگ در پشت آن دپو کردیم و با کمک سپاه و بخش خصوصی در حال ایجاد دایک حفاظتی برای این قسمت هستیم.

شهردار پلدختر ضمن هشدار به تخلیه ساکنان حاشیه کشکان عنوان کرد: با اقداماتی که انجام می‌دهیم از ورود سیلاب به داخل شهر جلوگیری می‌شود.

دستور خروج آب کارون از کانال المهدی صادر شد

پس از بارندگی در روزهای چهارم و پنجم فروردین امسال حجم وسیعی از سیلاب به‌سوی سدهای خوزستان روانه شد که سبب سرریز شدن سدها و در پی آن سیلابی شدن رودخانه‌های خوزستان و آبگرفتگی بیش از ۵۰ روستای پایین‌دست شد.

 خروجی سد دز افزایش یافت

سعید رئوفی نسب اظهار داشت: وضعیت سد دز مطلوب بوده و برای مدیریت آب در این مجموعه مشکلی وجود ندارد و مطابق با نیازهای آبی دز روند ورود و خروج آب انجام می‌شود.

وی ارتفاع کنونی آب در سد دز شهرستان اندیمشک را ۳۴۷ متر دانست و افزود: با همکاری ستاد بحران استان خوزستان و سازمان آب و برق، تمهیدات ویژه‌ای برای مقابله با سیلاب احتمالی پیش‌بینی و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

مدیرعامل سد و نیروگاه دز شهرستان اندیمشک عنوان کرد: هر گونه افزایش خروجی آب در سد دز در شهرستان اندیمشک با هدف کنترل سیلاب ناشی از بارش باران و حفظ تراز آب در دریاچه سد انجام می‌شود.

وی گفت: این افزایش پس از رصد میزان بارش‌ها در حوزه‌های آبی مربوط به سد، آورد رودخانه دز پس از باران و بر اساس محاسبه کارشناسی شده اطلاعات دریافتی و با هماهنگی سازمان آب و برق خوزستان به اجرا می‌رسد.

رئوفی نسب با اشاره به این که دبی خروجی سد دز به میزان یک هزار و ۸۰۰ مترمکعب افزایش یافته است، بیان کرد: با توجه به بارش باران شهروندان باید از حضور در حریم‌های آبی منطقه اجتناب کنند.

وی با اشاره به این که سازه سد هیچ گونه مشکلی ندارد، افزود: از شهروندان تقاضا می‌شود با رعایت نکات ایمنی از بروز حوادث جلوگیری و برای مقابله با سیلاب احتمالی همراه مسئولان باشند.


سیل ۱۳۸۰ میلیارد ریال به تاسیسات آب و فاضلاب خوزستان خسارت وارد کرد

 صادق حقیقی‌پور اظهار داشت: هم‌زمان با آغاز باران و سیل در روزهای گذشته تاسیسات مربوط به خدمات حوزه فاضلاب استان خوزستان در هفت شهر و شهرستان دچار خسارت شده‌اند.

وی افزود: تاکنون به تاسیسات فاضلاب شهرها و شهرستان‌های سوسنگرد، بستان، رفیع، دزفول، ماهشهر، بندر امام و چمران پس از سیلاب خسارت وارد شده است و با اقدامات صورت گرفته به میزان قابل توجهی نیازهای شهروندان تأمین شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان خوزستان عنوان کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته و پس از سیلاب روزهای گذشته در استان خوزستان، بیش از ۹۵۰ میلیاردریال به تاسیسات فاضلاب استان خسارت وارد شده است.

وی خسارت وارده شده به تاسیسات آبرسانی استان خوزستان را ۴۳۰ میلیارد ریال دانست و گفت: سیلاب سبب خسارت به تاسیسات آبرسانی ۱۰ شهر استان خوزستان شده است که با پیگیری‌های صورت گرفته به دنبال برطرف کردن مشکلات ایجاد شده برای شهروندان هستیم.

حقیقی‌پور بیان کرد: سیلاب روزهای گذشته به تاسیسات آبرسانی شهرهای شوشتر، لالی، سالند، آقاجری، ایذه، دهدز، هفتکل، هندیجان، رفیع و مسجد سلیمان در استان خوزستان خسارت وارد کرده است.

وی با اشاره به توزیع ۵۰ هزار لیتر آب بهداشتی و بسته‌بندی در شهرهایی که پس از سیلاب اخیر در استان خوزستان دچار خسارت شده‌اند، گفت: این میزان آب سالم، متناسب با نیاز مناطق سیل زده و با تانکر به شهرهای مختلف استان منتقل و در اختیار شهروندان قرار گرفته است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان خوزستان با بیان این که در این مدت دفع فاضلاب بین ۲ تا ۵ برابر مقدار عادی بوده است، ادامه داد: هم چنین در این مدت با اجرا و جابه‌جایی خطوط لوله خروجی ایستگاه‌های پمپاژ فاضلاب استان خوزستان از قطع پمپاژ فاضلاب و برگشت آب رودخانه‌های طغیانی استان به داخل ایستگاه‌های پمپاژ فاضلاب استان جلوگیری به عمل آمده است.

وی نشت سیلاب از سیل بندها و ورود آب به داخل شبکه فاضلاب شهرهای مختلف استان را موجب افزایش شدید بار ایستگاه‌های پمپاژ و شبکه فاضلاب دانست و افزود: سیلاب، سبب کارکرد مستمر و بدون وقفه پمپ‌ها آب و فاضلاب استان خوزستان شده است.

 حقیقی‌پور افزود: سیلاب سبب خرابی و سوختن برخی پمپ‌ها و هم چنین باعث تخریب و ریزش بعضی خطوط فرسوده و قدیمی آب و فاضلاب استان خوزستان شده است و سعی داریم روند خدمت‌رسانی به شهروندان را در کم‌ترین زمان ممکن به حالت عادی برگردانیم.

 وی با اشاره به این که سیل تاکنون یک هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال به تاسیسات آب و فاضلاب خوزستان خسارت وارد کرده است، گفت: علی رغم سیلاب برای تأمیننیازهای شهروندان تمام خدمات و امکانات خود را بسیج و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

۲۰۰ واحد مسکونی فرسوده در کوشک و قلعه سمیرم تخلیه شد

منصور شیشه‌فروش، با اشاره به وضعیت خسارت ناشی از بارندگی سامانه قبلی به شهرستان سمیرم، اظهار داشت: شدت آسیب‌های وارده به سمیرم بسیار زیاد بود به حدی که ۸ دهانه پل تخریب شد.

وی افزود: اداره کل راه و شهرسازی اقدامات بسیاری در زمینه بازسازی دهانه پل‌های ده‌بزرگ، پل مسیر، پل آب ملخ و پل کاکا آباد در روستاهای علی‌آباد، سیور، کهنگان و ده‌بزرگ  انجام داده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه بر اثر بارندگی‌های اخیر ۱۵ روستا، راه ارتباطی‌شان قطع شد، گفت: خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته راه این روستاها باز شده است.

وی تصریح کرد: رانش زمین در منطقه علی‌آباد سیور، ریزش کوه در جاده خفر سمیرم، ریزش کوه در جاده سرباز، رانش زمین در روستای چشمندگان بخش چنارود چادگان گزارش شد که تمهیدات لازم برای ایمنی مناطق داده شد.

شیشه‌فروش با اشاره به دیگر آسیب‌های وارد شده ناشی از بارندگی روزهای اخیر در سمیرم ادامه داد: تعدادی واحد پرورش ماهی، زمین‌های زراعی و منازل مسکونی فرسوده در سمیرم آسیب وارد شده است.

وی با اشاره به ایمنی ناکافی منازل فرسوده در روستاهای کوشک و قلعه شهرستان سمیرم، اظهار داشت: به علت بارندگی شدید امکان تخریب ۲۰۰ واحد مسکونی در این منطقه وجود دارد و لذا جلسه مدیریت بحران تشکیل و ساکنان به مناطق امن فرستاده شدند.

وی افزود: بر این اساس تصمیم گرفته شد که خانه‌های اجاره‌ای برای آنها در نظر گرفته شود و با اولویت در خانه‌ها ساکن شوند تا زمانی که بنیاد مسکن عملیات بازسازی اسکان آنها را انجام دهد.

اسکان در حاشیه رودخانه‌های شهرستان خلخال ممنوع شد

فریدون بابایی صبح امروز در جمع خبرنگاران در خلخال اظهار داشت: به دنبال هشدارهای هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری اسکان در حاشیه رودخانه‌های شهرستان ممنوع و دستور تخلیه اضطراری روستاهای حاشیه رودخانه‌های خلخال صادر شد.

وی با اشاره به استقرار چندین روستای شهرستان در حاشیه رودخانه‌ها بیان کرد: برای جلوگیری از به خطر افتادن جان مردم منطقه، ساکنان این روستاها به مناطق امن انتقال داده می‌شوند.

فرماندار شهرستان خلخال از مسدود کردن تمامی محورهای دسترسی به رودخانه‌های شهرستان براساس تصمیم شورای هماهنگی مدیریت بحران خلخال خبر داد و گفت: لایروبی تمامی رودخانه‌های شهرستان توسط شهرداران، بخشداران و دهیاران پیگیری می‌شود که این اقدامات در حال انجام است.

بابایی تصریح کرد: با توجه به وجود رودخانه‌های قزل‌اوزن، شاهرود چای، گلبندر و دمدل چای در شهرستان سیلابی شدن شهرستان احتمال دارد و انتظار می‌رود مردم و گردشگران به هشدارها و توصیه‌های ارائه شده توجه لازم را داشته باشند.

فرماندار شهرستان خلخال با تاکید بر خودداری مردم و گردشگران از اسکان در کنار رودخانه‌های شهرستان افزود: تا عادی شدن شرایط و اتمام بارش‌ها مرخصی تمامی اعضای مدیریت بحران شهرستان لغو شده و مدیران مکلف به حضور و فعالیت در مسئولیت‌های خود هستند.

تیم‌های مهار سیلاب در سد کبار و سنجگان قم تشکیل شد

محمد گلفشان پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد تسهیلات زائران که در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد با اشاره به حالت آماده‌باش ۱۶ پایگاه ثابت و سیار امداد هلال‌احمر اظهار داشت: تعداد ۸۵ نیروی عملیاتی پزشک و امدادگر جهت امدادرسانی به شهروندان و زائران در حالت آماده‌باش قرار دارند.

وی با اشاره به روند خدمات‌رسانی به مسافران نوروزی در قم افزود: تاکنون تعداد هزار و ۸۸۵ حادثه‌دیده تحت درمان قرار گرفته‌اند اما خوشبختانه تلفات جانی نداشتیم.

گلفشان با اشاره به وارد نشدن هیچ‌ گونه خلل به معاینه حجاج در سال جاری خاطرنشان کرد: ۳۰۷ تیم عملیاتی و تعداد ۱۳۲ نفر اسکان اورژانسی در مقر جاده‌ها انجام‌شده است.

وی با تأکید بر انجام ۵۱ مورد عملیات آب‌گرفتگی و سه مورد نجات در کوهستان و همچنین دو مورد نجات از کویر خاطرنشان کرد: تعداد ۵۰ جوان امدادگر، داوطلب امدادرسانی به شهروندان و زائرین هستند.

 مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قم با تأکید بر تشکیل دو تیم مهارکننده سیلاب در دو سد سنجگان و کبار و همچنین استقرار بالگرد امدادرسان در منطقه سلفچگان عنوان کرد: تعداد ۵۰۰ بسته غذایی و ۳ هزار و ۵۰۰ جفت چکمه به استان گلستان فرستاده‌ شده است.

وی با اشاره به‌احتمال بارش امروز و فردا در منطقه کهک افزود: استقرار و تقویت نیروهای امداد و نجات اورژانس و هلال‌احمر به‌ویژه در محور وفس موردنیاز است.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قم با تأکید بر احتمال شکسته شدن سدهای استان تصریح کرد: استقرار نیروهای آتش‌نشانی مناطق مختلف در روز طبیعت بسیار ضروری است تا در صورت بروز آتش‌سوزی، احتمال آسیب‌رسانی به حداقل برسد.

 
روستاهای حاشیه سد سیمره تخلیه می‌شود

 محمدرضا آزادبخت اظهار داشت: روستاهای حاشیه سد سیمره در بخش کوهنانی به‌دلیل جلوگیری از حوادث احتمالی وقوع سیلاب باید تخلیه شود‌.

وی افزود: به ساکنان روستاهای چم‌برزو، چم نقدعلی، قبرمحمد مراد، حسین‌بیگ، چم میربگ، چم لطور، سیا کمر زالی، سرگنداب بالا، سرگنداب سفلی و کاکاوند هشدارهای لازم داده شده تا آمادگی لازم را برای تخلیه این روستاها داشته باشند.

سرپرست فرمانداری کوهدشت عنوان کرد: در جلسه شورای مدیریت بحران این شهرستان مقدمات اولیه برای تخلیه روستاهای منطقه رودبار پیش‌بینی شده و این روستاها با همکاری مدیران استانی و به‌ویژه همکاری سد و نیروگاه سیمره در روزهای آینده تخلیه می‌شود.

 ایجاد و تحکیم سیل‌بند حمیدیه

 از اهواز، ایجاد و تحکیم سیل‌بند در مناطق کوی کارگران و حمیدیه سفلی در ساحل شرقی رودخانه کرخه توسط شهرداری حمیدیه در حال انجام است.

پس از بارندگی در روزهای ابتدایی فروردین امسال حجم وسیعی از سیلاب به‌سوی سدهای خوزستان روانه شد که سبب سرریز شدن سدها و درپی آن سیلابی شدن رودخانه‌های خوزستان و آبگرفتگی بیش از ۵۰ روستای پایین‌دست شد.


جان باختن 2 نفر در سیلاب شایعه است


سرپرست فرمانداری دزفول گفت: شایعه جان باختن دو نفر در سیلاب در منطقه احمد فداله دزفول صحت ندارد.

سعید حیدری داظهار کرد: شایعه جان باختن دو نفر در سیلاب در منطقه احمد فداله دزفول صحت ندارد و به شدت تکذیب می‌شود. تنها پیش از نوروز، یک پسربچه چهار ساله در یکی از روستاهای منطقه احمد فداله هنگام عبور از رودخانه غرق شد.

وی افزود: از نظر اقلیم جغرافیایی، روستاهای این منطقه نسبت به رودخانه در سطح بالاتری قرار دارند و این منطقه در خطر نیست. با توجه به افزایش دبی رودخانه دز و رهاسازی آب از سد دز، در حال تدبیر هستیم تا مشکلی برای روستاهای حاشیه رودخانه ایجاد نشود.

وی ادامه داد: سیل‌بندهای این منطقه در حال تقویت و استحکام‌سازی است تا آب به روستاها نرسد. اگر دبی رودخانه دز بیش از این افزایش یابد، پنج روستای حاشیه رودخانه در خطر خواهند بود.

مردم اهواز نگران پس زدگی فاضلاب نباشند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز با اشاره به بالا آمدن تراز آب رودخانه کارون، گفت: مردم شهرستان اهواز نگران پس زدگی فاضلاب نباشند.

فردوس کریمی در خصوص وضعیت فاضلاب شهرستان اهواز با توجه به بالا آمدن تراز آب رودخانه کارون، اظهار کرد: خروجی های فاضلاب در مقطع اهواز را در کارون مسدود کرده ایم و شرایط تحت کنترل است.

وی افزود: در شرایط سیلابی همه چیز غیر طبیعی می شود اما با اقدامی که در بحث مسدود  و بای پس کردن خروجی فاضلاب ها در رودخانه کارون انجام گرفته، نگرانی برای پس زدن فاضلاب در اماکن عمومی و منازل مردم نیست.


‌محورهای اصلی لرستان باز است
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان گفت: در حال حاضر تمام محورهای اصلی استان به‌جز محور پل‌دختر- خرم‌آباد باز است.
 
عباس شرفی بیان کرد: در حال حاضر علیرغم بارش شدید و سیل‌آسا باران، تمام محورهای اصلی استان به‌جز محور پل‌دختر- خرم‌آباد باز و تردد وسایل نقلیه برقرار است.
 
وی افزود: محورهای گردشگری به‌علاوه محور سپیددشت _ شول‌آباد و کوهدشت- گراب مسدود و تا اطلاع ثانوی تردد در این محورها ممنوع است.
 
شرفی اظهار کرد: از مردم تقاضا داریم از سفرهای غیرضروری در این شرایط ناپایدار جوی پرهیز کنند.

تخلیه 2 روستای کرمانشاه

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه از آماده‌باش ۱۸۰ تیم عملیاتی امداد و نجات برای مقابله با سیلاب احتمالی خبر داد و گفت: دو روستای در معرض رانش زمین نیز تخلیه و ساکنان آن اسکان موقت شدند.

جلیل بالایی در نشست خبری امروز ( ۱۱ فروردین) با اشاره به ورود سه سامانه بارشی شدید به استان از ابتدای سال جدید، گفت: خوشبختانه پیش آگاهی و اطلاع رسانی خوبی در این زمینه برای مردم صورت گرفت و شاهد همکاری خوبی میان مردم و مسئولین بودیم.

 وی با بیان اینکه هم اکنون مردم برای هرگونه بحران احتمالی آماده هستند، خاطرنشان کرد: دستگاه های مختلف هم از جمله ارتش، سپاه، مرزبانی و... با تمام امکانات، نیرو ها، ماشین آلات و امکانات لجستیکی پای کار هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با بیان اینکه از ابتدای امسال ۴۹ جلسه ستاد بحران در کل استان با ۶۴۲ مصوبه برگزار شده، گفت: این ۶۴۲ مصوبه به معنای شناسایی ۶۴۲ نقطه آسیب پذیر است.

 به گفته این مسئول، از مجموع این مصوبات بیش از ۵۸۰ مورد آن اجرایی شده و مابقی نیز در دست اجرا است.

بالایی یکی از مهم‌ترین نقاط مورد توجه را حدود ۳۰۰۰ روستای استان دانست و تاکید کرد: با همکاری دهیاران اقدامات مناسب برای ساماندهی وضعیت روستاها و جلوگیری از بحران در آنها انجام شده است.

وی عنوان کرد: دو روستا در گواور و جوانرود که در خطر رانش زمین بودند نیز تخلیه و مکان اسکان موقت برای آنها در نظر گرفته شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با اشاره وجود 2 هزار کیلومتر رودخانه در استان، تاکید کرد: هشدارهای لازم به حدود ۲۰ هزار خانوار روستایی که در حریم، بستر و حاشیه رودخانه ها اسکان دارند جهت تخلیه داده شده است.

بالایی از جابجایی کانکس های مناطق زلزله زده که در حاشیه رودخانه الوند قرار دارند هم خبر داد و افزود: تمام این  کانکس ها قبل از شروع بارندگی تخلیه شده اند.

بالایی با اشاره به وجود ۱۲ سد در استان ، گفت: از این تعداد چهار سد در حال سرریز است و خروجی همه سدها کنترل شده و دبی ورودی و خروجی آنها مدام رصد می شود.

وی در همین راستا از مردم خواست به شایعاتی که در مورد وضعیت نگران کننده سدها مطرح می‌شود توجه نکنند و تاکید کرد: سدهای استان امکان پذیرش سیلاب را دارند.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه از تعبیه بیش از ۱۳۰۰ مکان اسکان موقت و بیش از ۳۶۰۰ تخته چادر برای اسکان مردم خبر داد و افزود: هلال احمر نیز ۱۲۰ مکان اسکان اضطراری آماده کرده و ۲۵۰۰ تخته چادر نیز در این اماکن نصب شده است.

بالایی از آماده‌باش ۱۸۰ تیم عملیاتی امداد و نجات نیز در مناطقی که امکان سیل وجود دارد خبر داد و افزود: همچنین هیئت های ورزشی قایقرانی، کوهنوردی، شنا و اتومبیلرانی و سایر هیئت‌های که در زمینه بحران به صورت حرفه ای می توانند همکاری داشته باشند نیز پای کار هستند.

وی پیش بینی کرد بارش ها از ساعت ۱۸ بعد از ظهر امروز تشدید شود و تاکید کرد: آمادگی لازم برای مقابله با بارش ها در تمام مناطق وجود دارد.

بالایی با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر حدود ۷۶۵ میلیارد تومان به استان خسارت وارد کرده، گفت: از این میزان ۲۶۰ میلیارد تومان در بخش نیرو، ۱۲۰ میلیارد تومان در بخش کشاورزی، ۲۲۴ میلیارد تومان در بخش راه و شهرسازی، ۱۲۶ میلیارد تومان در بخش زیرساخت های شهری و ۳۱ میلیارد تومان در بخش طرح‌های هادی روستا و مابقی نیز در سایر بخش ها بوده است.

وی تاکید کرد: در سیل اخیر۴۴جایگاه دامی خسارت دیده و هشت راس دام سنگین و ۲۲۹ دام سبک نیز تلف شدند، همچنین ۷۷۴۴ هکتار باغ و ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین زراعی نیز دچار آسیب شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با بیان اینکه پیگیری برای جبران این خسارت ها ادامه دارد، گفت: برآورد خسارت ها را به گونه‌ای در نظر گرفتیم که بتوانیم بسیاری از نقاط آسیب پذیر را به شیوه اساسی اصلاح کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه گفت: ۱۹ هزار و ۴۰۰ خانوار شهری و روستایی در سطح استان هشدار تخلیه گرفته و در حال تخلیه منازل مسکونی خود هستند.

جلیل بالایی با اشاره به ورود سامانه بارشی قوی به استان، اظهار کرد: برای رفع خطر احتمالی ۱۹ هزار و ۴۰۰ خانوار شهری و روستایی در سطح استان هشدار دریافت کرده و در حال تخلیه منازل مسکونی خود هستند.

 وی ادامه داد: برای اسکان این افراد ۱۳۰۴ مکان شامل اماکن مذهبی، مساجد، مدارس، سالن های ورزشی و ... تجهیز شده است.

 به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه ۳۶۵۰ تخته چادر نیز برای اسکان اضطراری خانوارهای در معرض خطر سیلاب در نظر گرفته شده است.

 بالایی، عمده چادرها و اماکنی که برای اسکان اضطراری مردم در نظر گرفته شده را مربوط به ۹ شهرستان استان دانست.

 وی با بیان اینکه هم اکنون هیچ مشکل خاصی در هیچ نقطه ای از استان نداریم، افزود: در هیچ نقطه ای گزارش آبگرفتگی شدید، رانش زمین، قطع آب و برق و گاز و ... نداشته ایم. همچنان درخواست ما از مردم این است که در مسیر رودخانه ها تردد، اسکان و توقف نداشته باشند و از نزدیک شدن به رودخانه هایی که طغیان می کنند جدا خودداری کنند.

ایجاد "سیل بند" در مسیررودخانه‌ها/ توزیع 14000 کیسه شن

مدیرروابط عمومی و امور بین الملل شهرداری کرمانشاه از تهیه و توزیع بیش از 14 هزار کیسه شن در سطح شهر، صدور سه هزار اخطار کتبی جهت تخلیه منازل و واحدهای صنفی، ایجاد سیل بند در محدوده رودخانه ها و مسیرهای پرخطر و مسدود کردن برخی مسیرها به عنوان مهم ترین اقدامات شهرداری جهت مقابله با سیل احتمالی نام برد.

امیرهمایون دولتشاهی در تشریح اقدامات صورت گرفته در مناطق مختلف شهرداری در راستای مقابله با سیل احتمالی در سطح شهر، گفت: با توجه به تشکیل  جلسات متعدد بحران در شهرداری، تقسیم کار مناسبی در هریک از مناطق شهرداری صورت گرفت. این اقدامات در منطقه یک شهرداری شامل تهیه  و توزیع 2500 کیسه شن میان شهروندان، چینش کیسه های شن در معابر، بررسی دوربرگردان چقاگلان، پاکسازی جوی و نهرهای سطح منطقه، استقرار نیروهای سازمان امداد و نجات آتشنشانی در پارک نوبهار و آماده و بکارگیری خودروهای سنگین می باشد.

وی  با اشاره به آماده باش بیش از دو هزار نیروی شهرداری گفت: نیروهای شهرداری اعم از نیروهای آتش نشانی، نیروهای خدماتی و عملیاتی و ستادی همه پای کار هستند تا بتوانیم این بحران را به سلامت پشت سربگذاریم.

آماده باش تمام بیمارستانها و مراکز درمانی/ ذخیره سازی دارو و تجهیزات

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از آماده باش تمامی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان به دنبال ورود سامانه بارشی قوی به جو استان خبر داد.

دکتر محمودرضا مرادی با اشاره به ورود سامانه بارشی قوی به جو استان، از آماده باش کامل مراکز درمانی استان خبر داد و افزود: به دنبال اطلاع از ورود این سامانه کمیته بحران دانشگاه در چندین نوبت تشکیل شده و با توجه به درنظرگرفتن جوانب مختلف، اقدامات لازم اتخاذ و اجرایی شده است.

وی از آماده باش تمامی بیمارستانهای استان خبر داد و افزود: با توجه به تعطیلات نوروز و بحث لغو عمل های غیراورژانسی، خوشخبتانه ظرفیت تخت های خالی مطلوب است و مشکلی دربحث کمبود تخت نداریم.

400 نیروی "اورژانس" به حالت آماده باش درآمدند

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از آماده باش 400 نیروی اورژانس و بیش از 130 دستگاه آمبولانس به دنبال ورود سامانه بارشی قوی به جو استان خبر داد.

دکتر صائب مدرسی با اشاره به اعلام ستاد بحران استان مبنی بر احتمال وقوع سیل در استان، از آماده باش تمامی پایگاه های اورژانس سطح استان خبر داد و افزود: هم اکنون 62 پایگاه شهری و جاده ای اورانس به حالت آماده باش درآمده و بیش از 400 نیروی اورژانس آماده خدمات رسانی به مردم هستند.

حجم روان آب‌ها در خوزستان رو به افزایش

استاندار خوزستان گفت: با قوی شدن سامانه بارشی استان، حجم روان آب‌ها در خوزستان رو به افزایش است و این مساله باعث کاهش قدرت مدیریت شده است اما در تلاش هستیم تا با شرایط سازگار و اوضاع را کنترل کنیم.

غلامرضا شریعتی در گفتگویی تلویزیونی پیرامون وضعیت سدهای استان عنوان کرد: بیشترین میزان حجم خالی را در سدهای کارون داریم که تقریبا حدود یک میلیارد متر مکعب است.

وی افزود: این میزان فضای خالی در مخازن سدهای کارون استان قدرت مانور و مدیریت منابع آبی را در استان افزایش می دهد و می توانیم بر این اساس در شرایط بهتری تصمیم گیری کنیم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: در سدهای دز و کرخه، حجم خالی مخازن کم است و میزان آورد در این دو سد باعث شده است تا قدرت مانور مدیریتی در آن ها کمتر شود. در این دو سد از چهار روز پیش برآوردهای لازم انجام گرفته و شرایط را با اعداد برآورد شده تطبیق داده ایم تا شاهد مشکل در این حوضه ها نباشیم.

خروج 3 میلیارد و 800 میلیون مترمکعب آورد کرخه

مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه با بیان اینکه تراز آب در این سد رو به افزایش است، گفت: در حال حاضر میزان ورودی آب به سد کرخه 1400 متر مکعب بر ثانیه و میزان خروجی آب از این سد حدود 780 متر مکعب بر ثانیه است.

محمدرضا یزدانی پور در گفت و گویی تلویزیونی اظهار کرد: سدها در خوزستان، این استان را از سیلاب های بسیار مخرب نجات داده اند.

وی با اشاره به افزایش تراز سد کرخه افزود: متوسط سالانه آورد سد کرخه 2میلیارد و 900 میلیون متر مکعب بوده اما این سد در سال آبی 97-98 حدود 6 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب آورد داشته است. تاکنون از 6 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب آورد سد کرخه، حدود 3 میلیارد و 800 میلیون متر مکعب از آن را خارج کرده‌ایم و این کار مدیریت شده است.

یزدانی پور عنوان کرد: همه اقدامات به صورت مدیریت شده است و تا جایی که امکان حفظ آب در مخزن سد کرخه وجود داشته باشد، آن را حفظ خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه آورد سد کرخه حدود 116 درصد در مقایسه با آورد متوسط سالانه رشد داشته است، ادامه داد: متوسط بارندگی حوضه کرخه 332 میلیمتر است اما امسال در این حوضه 621 میلیمتر بارش داشته ایم.

مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه با اشاره به آخرین وضعیت ورودی و خروجی این سد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان ورودی آب به سد کرخه 1400 متر مکعب بر ثانیه و میزان خروجی آب از این سد حدود 780 متر مکعب بر ثانیه است.


انفجار دژ شهید باکری سوسنگرد برای انتقال آب به هورالعظیم

فرمانده قرارگاه کربلا از انفجار دژ شهید باکری برای انتقال آب به هورالعظیم خبر داد.

سردار احمد خادم سیدالشهدا با اشاره به وضعیت سیلاب در مناطق خوزستان اظهار کرد: در حال حاضر در پنج منطقه استان خوزستان با همکاری ادارات، سازمان‌ها، نیروهای مسلح و نیروهای بسیجی مشغول فعالیت هستیم.

فرمانده قرارگاه کربلا ادامه داد: در شوش چند روستا به وسیله کامیون تخلیه شده و یک تانکر آبرسان نیز برای مردم شوش ارسال کرده‌ایم. در محور بامدژ نیز کامیون‌ها برای تخلیه روستاها و انتقال مردم اعزام و امکانات مهندسی نیز برای فعالیت‌های لازم ارسال شده است.

خادم سیدالشهدا گفت: بیل مکانیکی، بولدوزر و کمپرسی به شعیبیه شوشتر ارسال شده است. در سوسنگرد نیز با امکانات مهندسی و تخریب برخی از دژها از جمله انفجار دژ شهید باکری برای انتقال آب به سمت هورالعظیم اقدام کرده‌ایم تا برای شهرهای رفیع و سوسنگرد مشکلی پیش نیاید.

فرمانده قرارگاه کربلا افزود: با شرکت توسعه نیشکر برای آبگیری کانال‌های این شرکت جلسه برگزار شده تا در تمامی واحدهای این شرکت کانال‌ها آبگیری و بخشی از آورد رودخانه‌ها کاهش پیدا کند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر سه تیپ قرارگاه کربلا شامل تیپ حضرت مهدی دزفول، تیپ اهواز و تیپ ۶۴ الحدید به مناطق اعزام و مشغول خدمات‌رسانی در خوزستان هستند.


خطر جدی وقوع سیلاب در برخی شهرهای قزوین

مسئولان شهرستان های استان قزوین در جلسه ستاد مدیریت بحران استان قزوین گزارشی از عملکرد و تدابیر لازم برای مقابله با سیل و آب‌گرفتگی شهرها ارائه دادند.

 قدرت الله مهدیخانی در ستاد مدیریت بحران استان که امروز در سالن باقرالعلوم استانداری قزوین با حضور مسئولین برگزار شد، اظهار کرد: در هفته گذشته 30 تا 40 میلی‌متر بارندگی محقق شد و از امروز تا 13 فروردین ماه پیش‌بینی بارش 70 تا 90 میلی‌متری شده و در برخی از مناطق پیش‌بینی بارش 100 میلی‌متری داریم و امکان دارد برخی از کانال‌ها و رودخانه‌ها کشش این میزان بارندگی را نداشته باشند.

ویث با اشاره به اینکه در شهرستان آبیک مشکلات بسیاری وجود دارد، عنوان کرد: روز گذشته از این شهرستان بازدید داشتیم و باید اقدامات مؤثری برای مقابله با بروز سیلاب داشته باشیم و در این راستا بایستی از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم.

این مسئول بیان کرد: پیامک برای دهیاری‌ها ارسال شده و در فضای مجازی هم اطلاعیه‌های متعددی صادر شده است و ضمن اینکه باید از ظرفیت صداوسیمای مرکز قزوین برای اطلاع‌رسانی به مردم استفاده شود.
 
تهدید جدی خررود برای شال و اسفرورین

رحمانی، فرماندار بوئین‌زهرا در این نشست اظهار کرد: با توجه به جلسه گذشته این ستاد برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است و تمام شهرداری‌ها نسبت با پاک‌سازی و آزادسازی کانال‌ها اقدام و راهداری در محورها نسبت به رفع مشکل اقدام کنند. یکی از اقدامات مهم صورت گرفته در این شهرستان استفاده از سد بالاخانلو است.

رحمانی تصریح کرد: شهرک آراسنج در مسیل است و احتمال خطر برای این شهرک وجود دارد؛ البته در هفته گذشته با ورود سیل کم‌حجم مدیریت لازم صورت گرفت.

فرماندار بوئین‌زهرا عنوان کرد: خررود شهر شال و اسفرورین را از بالادست مورد تهدید قرار داده و این تهدید همیشه وجود داشته است.
 
بیش از 90 درصد ساختمان‌های شرق شریفیه غیرمجاز است

رضا گروسی فرماندار البرز در این جلسه خاطرنشان کرد: سوابق 20 تا 50 ساله رودخانه‌های شهرستان البرز نشان می‌دهد که ظرفیت بارندگی بیش از 100 میلی‌متر را نیز دارند؛ البته امروز دغدغه‌هایی در خصوص دخل و تصرف وجود دارد که در گذشته توسط برخی از اشخاص و دستگاه‌های اجرایی انجام‌شده است.

گروسی بیان کرد: از چهارم فروردین ماه مشکلات موجود در این شهرستان را مرتفع کردیم اما در خصوص شهر شریفیه دغدغه داریم چراکه هیچ منطقی در احداث زیرگذر راه آهن در این شهر وجود نداشته است و نگران آن هستیم که آب را عبور ندهد.

فرماندار البرز گفت: بیش از 90 درصد ساختمان‌های احداثی در ضلع شرقی شریفیه غیرمجاز است چراکه در بستر رودخانه قرار گرفته است و در برخی از مناطق تنها نیم متر از بستر رودخانه باقی‌مانده است.
 
کانال‌های داخل شهر آبیک 15 سال است لایروبی نشده‌اند

احمدپور فرماندار آبیک در این جلسه خاطرنشان کرد: در این شهر مشکلات بسیاری وجود دارد و دو کانال موجود در این شهر که از وسط شهر عبور می‌کنند 15 سال است که لایروبی نشده‌اند و اگر بارندگی شدت داشته باشد رودخانه آب را پس می‌زند.

 احمدپور گفت: ورودی شهرک کاسپین دو به‌درستی احداث نشده است و علاوه بر آن نیز به دلیل جانمایی نادرست مسکن مهر تمام پل‌های اتوبان قزوین- تهران که آبراه بوده است مسدود شده‌اند. شهرک مهدیه در بستر رودخانه احداث شده است که ساخت‌وساز آن غیرمجاز بوده و دیوار برخی از منازل نیز در مسیر سیل قرار دارند.

فرماندار آبیک تصریح کرد: به همه مرغداری‌ها و گاوداری‌ها اعلام کردیم با این حجم بارندگی باشد مشکل به وجود خواهد آمد و از پیش چاره‌ای برای واحد خود بیندیشند. امروز سه دستگاه ماشین‌آلات مهندسی از بخش خصوصی اجاره کردیم تا مسیرهای مسدود را بازگشایی کنیم.
 
در شهر ارداق بستر رودخانه به خیابان تبدیل شده است

طاهری فرماندار تاکستان در این جلسه بیان کرد: تاکستان ازجمله حوضه‌های آبریز استان است که دو رود خررود و ابهررود از آن عبور می‌کند که در هفته گذشته بارش 46 میلی‌متری در این شهرستان با مدیریت، تهدید موجود به فرصت تبدیل شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به سوابق سیل در منطقه سردهانه حوضه آبریز خررود در شهرهای نرجه و خرمدشت بسته شده است؛ همچنین سیل روستاهای قاسم‌آباد و نودهک را تهدید می‌کند.

این مسئول بیان کرد: حوضه آبریز خررود 5600 مترمربع است که اگر طی 12 ساعت 70 تا 90 میلی‌متر بارش داشته باشیم میزان آب باران 50 میلیون مترمکعب یعنی 5 برابر ظرفیت موجود خواهد بود که سردهانه آن با مشکل و سیل روبه‌رو خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه لایروبی تمام رودخانه‌ها از تاکستان تا زنجان انجام شده است گفت: در شهر ارداق بستر رودخانه تبدیل به خیابان شده است و احتمال وقوع سیل در شهرک‌های صنعتی حیدریه و خرمدشت نیز وجود دارد.
 
حکم قضایی برای تخلیه پنج خانه در حاشیه رودخانه

افتخاری سرپرست فرمانداری آوج در این جلسه تصریح کرد: هشت نقطه در شهرستان آوج به‌عنوان منطقه بحرانی شناسایی شده است و با لایروبی دهانه پل‌ها و انحراف کانال‌های منتهی به سد این شهرستان انجام شده است. در محدوده پل آبگرم پنج منزل مسکونی در حاشیه رودخانه قرار دارد که با دستور مقام قضایی حکم تخلیه این مناطق گرفته شده است.
 
حضور اکیپ‌های سیار در حاشیه رودخانه‌ها

چگینی، معاون فرماندار قزوین در این جلسه بیان کرد: بازدید از مسیل‌ها انجام شده است و تا عصر امروز تمام مناطقی که ممکن است با سیل روبه‌رو شوند لایروبی خواهند شد.

وی ادامه داد: به همه دستگاه‌های شهرستان ابلاغ شده است نسبت به رفع مشکلات احتمالی اقدام کنند و علاوه بر آن به آموزش‌وپرورش نیز اعلام شده که تمامی مدیران به مدارس خود سرکشی و ضمن کنترل دریچه‌های آب نسبت به رفع گرفتگی اقدامات لازم را انجام دهند تا با آب‌گرفتگی شاهد تخریب مدارس نباشیم.

چگینی گفت: در اطراف دوراهی همدان و پارک ملاخلیلا احتمال آب‌گرفتگی وجود دارد که شهردار منطقه نسبت به رفع مشکل اقدام کردند. پاک‌سازی کانال‌ها در مسیر آبریز کوهین، الموت و طارم سفلی در دستور کار قرار دارد و اکیپ‌ها در آن حضور دارند.

این مسئول در پایان با اشاره به دریاچه اوان عنوان کرد: به بخشداری‌ها و دهیاری‌ها اعلام شده است که از نصب چادر و استقرار کمپ‌ها جلوگیری کنند و از امروز تا پایان شرایط بحرانی رفت‌وآمدها را هدایت کنند.

به دهیاران اعلام‌شده است مسیرهایی که خطرساز است را رصد کرده و نسبت به رفع مشکل اقدام کنند و رودخانه «زویار» نیز تهدید به همراه خواهد داشت چراکه قسمتی را تخریب کردند و تونل را بستند که آب به سمت روستاهای پایین دست روانه خواهد شد.

58 سایت پرورش آبزی در الموت شرقی و غربی وجود دارد که در مسیر رودخانه‌ها قرار دارند که از سوی نهادهای مربوطه اعلام شده است که تا ظهر امروز سکونتگاه‌های انسانی در این سایت‌ها را تخلیه کنند. اکیپ‌های سیار در حاشیه رودخانه حضور و راهنمایی لازم را خواهند داشت تا تخلیه افراد صورت گیرد.

گمیشان همچنان در وضعیت بحرانی است

نماینده مردم گمیشان، کردکوی، ترکمن و بندرگز در مجلس شورای اسلامی گفت: آبگرفتگی در گمیشان همچنان در وضعیت بحرانی است.

رامین نورقلی پور اظهار کرد: طی برآوردهای اعلام شده، امروز شاهد افزایش چشمگیر آب در گمیشان نبودیم ولی بحران وجود دارد و همچنان بین ۳۵ تا ۴۰ درصد شهر دچار آبگرفتگی است.

وی افزود: جاده ارتباطی خواجه نفس به گمیشان امروز با تلاش نیروهای سپاه با ایجاد پل‌های لازم بازگشایی شد.

نماینده مردم غرب استان گلستان در مجلس تاکید کرد: تمام تمرکز در این منطقه به تخلیه هر چه سریع ترآب از شهر گمیشان معطوف شده است. این کار با ایجاد معابر جدید در مناطق شمالی و جنوبی شهر و همچنین تعریض و لایروبی کانال مرکزی شهر و استفاده از دستگاه لایروب کاتر ساکشن در حال انجام است.

نورقلی پور خاطرنشان کرد: مردم همچنان از توزیع نامناسب اقلام امدادی گلایه مندند. راهکارهایی برای رفع این مشکل اندیشیده شده که امیدواریم هر چه سریع‌تر این مشکلات برطرف شود.

وی در ادامه در خصوص وضعیت آبگرفتگی در حوزه‌های پایین دست رودخانه قره سو، گفت: خطر آبگرفتگی در برخی از روستاهای شمالی کردکوی و روستاهای شرقی بندر ترکمن جدی است که باید به این مناطق نیز توجه جدی داشت.

نماینده مردم گمیشان، کردکوی، ترکمن و بندرگز در مجلس بیان کرد: روستاهای مهترکلاته و حاجی آباد دشت شهرستان کردکوی و روستاهای قره تپه، سیجوال، اسلام تپه، گامیشلی‌نزار و قره قاشلی شهرستان ترکمن در حوزه قره سو در معرض آبگرفتگی هستند. روستای آق‌سین‌تپه شهرستان ترکمن دچار آبگرفتگی شده و تخلیه شدند.

نورقلی پور تصریح کرد: تدابیری اندیشیده شده تا آب جمع شده در ضلع شرقی جاده بندر ترکمن به کردکوی بعد از محدوده پل نیاز آباد به سمت غرب جاده و از آنجا از طریق آبراه‌های دیگری از جمله رودخانه قاضی محله به رودخانه قره سو هدایت شود.

نماینده مردم غرب استان گلستان در مجلس خاطرنشان کرد: واحدهای مهندسی سپاه در حال اجرای عملیات مهندسی در دهانه رودخانه قره سو برای سرعت بخشیدن به خروج آب از این رودخانه هستند.


از بین رفتن مسیل‌ها در خوی آذربایجان غربی

رئیس شورای اسلامی شهر خوی گفت: دادستانی به مساله از بین رفتن مسیل ها در خوی ورود پیدا کند.

مجید مقدم اظهار کرد: مسیل های رستم دره سی و آقا دره سی بعنوان مسیرهای ورود و خروج سیل در خوی بودند که بر اثر غفلت و سودجویی برخی در گذشته تبدیل به قطعات مسکونی و پر شده اند.

وی با بیان اینکه در وضعیت فعلی، نبود این مسیل ها شهر خوی را در مواقع وقوع سیل با بحران مواجه می کند تصریح کرد : از دادستان خوی درخواست کرده ام که به مساله از بین رفتن مسیل های سیل خوی ورود پیدا کند و عاملین این کار را مورد بازخواست و پیگیرد قانونی قرار دهد.

مقدم همچنین با اشاره به برگزاری جلسات و پیگیری مختلف در خصوص بارش های اخیر و لزوم مقابله با سیل احتمالی در خوی اظهار کرد: مسیر رودخانه عبوری از خوی، لایروبی و سیل بندهای متعدد در این مسیر احداث شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر خوی با اشاره به مساله آبگرفتگی در سطح شهر و ایجاد مشکلات برای مردم تصریح کرد : از شهرداری خواسته ام در اسرع وقت مجموع برنامه ها و طرح ها انجام شده در این زمینه را آماده و اعلام کند تا بتوانیم مشکل جمع اوری آب های سطحی خوی را به سرانجام برسانیم.

استاندار آذربایجان غربی گفت: تاکنون مشکل سیل در آذربایجان غربی وجود نداشته است.

محمدمهدی شهریاری در حاشیه بازدید از روستای کشتیبان و برخی رودخانه های شهرستان ارومیه با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در راستای کاهش مشکلات ناشی از بارش قابل توجه امروز و فردا گفت: با این اقدامات، تهدید سیل در استان تا حدود زیادی برطرف شده و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

 شهریاری  افزود: تاکنون مشکلی در هیچ یک از 17 شهرستان آذربایجان غربی گزارش نشده است.

وی با اشاره به تشدید بارش ها طبق پیش بینی هواشناسی تا نیمه شب یکشنبه اضافه کرد: در برخی مسیرهای آذربایجان غربی گزارش هایی مبنی بر بالاآمدن آب رودخانه ها داده شده ولی تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت را اندیشیده ایم.

وی با قدردانی از همراهی مردم و رسانه ها با مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط در راستای جلوگیری از نگرانی اجتماعی و بروز مشکل ناشی از بارش های قابل توجه روزهای اخیر بیان کرد: بارش رحمت الهی در روزهای اخیر با این همراهی به افزایش سطح آب دریاچه ارومیه منجر شده و معضلی نیز برای مردم ایجاد نکرده است.

استاندار آذربایجان غربی از جمله مهمترین مشکلات در زمان بارش را تجاوز برخی افراد به حریم و بستر رودخانه ها عنوان کرد و ادامه داد: ستادی با همراهی قوه قضائیه در استان تشکیل شده که این معضل را در همه سطح استان رصد و با خاطیان برخورد خواهد کرد.

شهریاری از تصمیم برای لایروبی 140 کیلومتر از بستر رودخانه های آذربایجان غربی خبر داد و گفت: این امر پس از بارش باران در روزهای آینده، آغاز و به سرعت اجرایی می شود که اعتبار آن نیز از محل های مختلف قابل تامین است.

دریاچه ارومیه زنده شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۶ سانتی متر و نسبت به اول مهر ماه ۹۷ از افزایش ۸۱ سانتی متری برخوردار است.

کیومرث دانشجو  در سومین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان افزود: برای احیای دریاچه ارومیه تاکنون از سد بوکان ۵۵۰ میلیون مترمکعب، از سد مهاباد ۱۰۷ میلیون مترمکعب، از سد حسنلو ۴۰ میلیون مترمکعب، از سد شهرچای ۲۴ میلیون متر مکعب، از سد دریک ۵ میلیون متر مکعب آب رها سازی شده است و در حال حاضر دریاچه ارومیه به شرایط مناسب ۵ سال قبل رسیده و زنده شده است.

وی ادامه داد: حجم فعلی آب دریاچه ۲ میلیارد و ۸۳۰ میلیون مترمکعب است و ۵۰ درصد سطح دریاچه تحت پوشش آب قرار گرفته و احتمال می دهیم که با بارشهای امسال و رهاسازی هایی که انجام می گیرد حجم آب به ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب برسد.

 مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سدهای استان در شرایط ایمن هستند و مشکل خاصی در پایین دست سدهای استان وجود ندارد و ورودی و خروجی آب به سدها تحت کنترل است.

دانشجو گفت: سد بوکان در حال حاضر ۶۳۴ میلیون متر مکعب آب دارد که نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد رشد داشته است و همچنین حجم آب سد شهرچای ۱۲۶ میلیون متر مکعب است و حجم سد در حالت عادی نیز ۲۲۰ میلیون متر مکعب  است که ۹۴ میلیون متر مکعب حجم خالی دارد.

 وی افزود: تا امروز نیازی به رهاسازی آب از سد شهرچای نبوده و شایعات مطرح شده در خصوص رهاسازی آب از این سد تکذیب می شود و هیچ نگرانی در خصوص این سد وجود ندارد.

 دانشجو در ادامه اظهار کرد: حجم مخزن سد مهاباد نیز ۱۸۶ میلیون متر مکعب است که در حال حاضر به ۱۷۶ میلیون مترمکعب رسیده است.

 وی گفت: حجم کل مخازن سدهای استان یک میلیارد و ۹۳۰ میلیون مترمکعب است که در حال حاضر ۱ میلیارد و ۴۵۹ میلیون مترمکعب آب در پشت سد ها داریم که  در مقایسه با سال قبل ۱۷ درصد رشد داشته است و تا به امروز نیز ۷۳۰ میلیون متر مکعب رهاسازی آب داشته ایم.


جهانگیری: دولت پای کار است، در حد توان خسارت سیل را جبران می‌کنیم

معاون اول رئیس جمهور که به کرمانشاه سفر کرده گفت: دولت اگر چه در شرایط سخت درآمدی قرار دارد اما پای کار است تا در حد توان خسارات سیل اخیر در مناطق مختلف کشور را جبران کند.

اسحاق جهانگیری، عصر امروز (یکشنبه) در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمانشاه با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های جدی دولت یازدهم و دوازدهم موضوع خشکسالی بود، اظهار کرد: اواخر سال گذشته فکر می‌کردیم سال ۱۳۹۸ وضع بگونه‌ای خواهد بود که بسیاری از شهرهای مهم کشور با مشکل آب شرب مواجه خواهند بود اما با لطف خداوند امروز در شرایطی هستیم که همه سدهای کشور یا پر شده و یا در آستانه پرشدن قرار دارند.

وی افزود: تالاب‌های کشور نیز که تقریباً در تمام استان‌های کشور خشک شده بودند، با بارش‌های مناسب اخیر مملو از آب شده‌اند.

جهانگیری اظهار کرد: اگر به لحاظ اقتصادی بررسی کنیم این بارش‌ها آثار اقتصادی بالایی برای کشور داشته و منشأ خیر و برکت است، البته در کنار آن یکسری حوادث تلخ نیز اتفاق افتاد و شاهد جان باختن تعدادی از هموطنانمان بودیم.

وی ادامه داد: از بعد دیگر که نگاه کنیم این بارش‌ها نمایش شیرینی از همبستگی بین مردم و مسئولین بود و شاهد بودیم که هم مردم به صحنه آمده و به کمک هموطنان سیل زده شتافتند و هم تمام مدیران کشور در تعطیلات نوروز پای کار بوده و مشغول خدمت رسانی بودند. نیروهای مسلح نیز که همواره در حوادث طبیعی در صحنه حاضرند این بار نیز با دستور مقام معظم رهبری وارد میدان شده و به یاری مردم شتافتند. نمایندگان مجلس نیز در صحنه خدمت رسانی حاضر بودند.

جهانگیری گفت: این حوادث نشان داد می‌توانیم در روزهای سخت کنار هم باشیم و کشور را از مشکلات عبور دهیم.

وی ادامه داد: مدیران کشور باید در چند روز آینده تعطیلات نیز که احتمال وقوع سیل در نقاطی از کشور وجود دارد، مانند چند روز گذشته در صحنه و آماده باشند و تلاش کنیم در بارش‌های پیش رو تلفات انسانی نداشته و خسارات مادی نیز به حداقل برسد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: دولت نیز اگر چه در شرایط سخت درآمدی قرار دارد، اما پای کار است تا در حد توان خسارات سیل اخیر را جبران کند.

وی افزود: در پرداخت خسارت نیز اولویت با آن بخش‌هایی خواهد بود که مرتبط با زندگی مردم است و دنبال می‌کنیم پرداخت این خسارت‌ها سریعاً آغاز شود. در خصوص پرداخت خسارت بخش کشاورزی نیز امروز مصوبه آن ابلاغ می‌شود. در خصوص پرداخت خسارت بخش صنعت نیز باید بررسی بیشتری صورت گیرد و در جلسه بعدی هیأت دولت در خصوص نوع کمک‌ها در این بخش تصیم گیری خواهد شد.

جهانگیری با بیان اینکه کرمانشاه از کانون‌های اصلی بارش‌های اخیر بوده، گفت: از استاندار و همه مدیران استان که در این چند روز اقدامات پیشگیرانه خوبی داشتند، تقدیر می‌کنم. البته در روزهای آینده نیز باید هم مردم و هم مسئولین استان پای کار باشند تا خسارت بیشتر نداشته باشیم.

وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه کرمانشاه همه شرایط را برای توسعه دارد، گفت: باید از ظرفیت مرز مشترک این استان با کشور عراق بیشتر استفاده شود.

جهانگیری با بیان اینکه دولت همواره پشتیبان بازگشایی مرز خسروی بوده، گفت: در صحبت‌هایی که با طرف عراقی داشته‌ایم دغدغه مسائل امنیتی را مطرح کرده‌اند. در سفری که بزودی نخست وزیر عراق به ایران خواهد داشت باز هم این موضوع را مطرح می‌کنیم و امیدواریم به نتیجه برسد.

وی همچنین با بیان اینکه سامانه گرمسیری که امسال افتتاح می‌شود تأثیر زیادی بر توسعه کرمانشاه خواهد داشت، گفت: اجرای سامانه سردسیری نیز بررسی خواهد شد.


وزیر کشور: شرایط جوی و وضعیت کشور به طور لحظه‌ای رصد می‌شود/ مردم به اخطارها توجه کنند

وزیر کشور با اشاره به آغاز موج جدید بارش‌ها در اغلب نقاط کشور گفت: وضعیت استان‌ها در ابعاد مختلف به صورت لحظه‌ای رصد شده و به محض وصول گزارشی مبنی بر مشکل یا نارسایی سریعاً نسبت به رفع آن اقدام می‌شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفت: همه استانداران و فرمانداران و مسئولان ذیربط برای مقابله با هرگونه بحران و معضلی در آماده باش کامل به سر می‌برند و از مردم می‌خواهیم دقیقاً به اخطارها و هشدارهای مراجع مربوطه که از سوی ستاد مدیریت بحران و از طریق رسانه ملی و خبرگزاری‌های معتبر منتشر می‌شود، توجه کامل داشته باشند.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه ستاد مدیریت بحران به طور شبانه روزی با تمامی استان‌ها و مناطق در ارتباط بوده و گزارش‌ها را به طور لحظه‌ای در اختیار اینجانب قرار می‌دهند، تصریح کرد: امکانات لازم برای مقابله با سیلاب ناشی از موج جدید بارش‌ها پیش بینی شده است و تجهیزات موجود در کشور به صورت یک مدیریت واحد در مناطق مورد نیاز مستقر هستند و مردم باید با حفظ خونسردی و هوشیاری اجازه دهند تا امدادگران به وظایف تعریف شده خود بپردازند.


هشدار مدیریت بحران به ساکنان بیش از ۲۰ محله تهران

سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در اطلاعیه‌ای به ساکنان بیش از ۲۰ محله در شمال، شمال‌شرق، شمال غرب، غرب و جنوب غرب تهران در مورد پیامدهای ناشی از بارش‌های اخیر و احتمال جاری شدن سیلاب هشدار داد.

شاهین مظفری مدیر روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، در این باره گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته به ساکنان بیش از ۲۰ محله تهران که در مجاورت رود دره‌ها و مسیل‌ها قرار گرفته‌اند، پیامک‌های هشدارآمیز که به تأیید سازمان مدیریت بحران رسیده ارسال شده است.

وی با اشاره به ارسال این پیام‌ها به ساکنان مناطق مختلف گفت: به ساکنان هر محله متناسب با شرایط و ویژگی‌های خطرات احتمالی همان محله هشدارهایی داده شده است.

به گفته وی هشدارهای مدیریت بحران به ساکنان محلات محله‌های جاده کوهسار (کن) و شهران، بلوار شقایق (ارم سبز)، دربند، سربند، گلاب دره، مقصود بیگ، محله‌های دره فرحزاد و مسیل کوی نصر، محله‌های کن، دهکده المپیک  چیتگر، مهرآباد، زرگنده، بلوار شهرزاد، یافت آباد و شماره ۲ (خلیج)، تهرانسر، مسیل ابوذر، نبرد، افسریه، پیروزی و نیروی هوایی ارسال شده است.

مظفری افزود: در این پیام خطاب به شهروندان آمده که پیرو اخطاریه اخیر اداره کل هواشناسی استان تهران، با توجه به افزایش میزان بارندگی طی ۲۴ ساعت آینده و احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها، ریزش سنگ و انسداد معابر توصیه می‌شود از تردد غیر ضرور، اتراق، استقرار و پارک خودرو در حاشیه رودخانه ها و رود دره ها و عبور و مرور و صعود به ارتفاعات اکیداً خودداری کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری