کد خبر: ۲۲۰۱۳۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۷
یک پیش بینی آن است که نرخ رشد قیمت مسکن 3 تا 5 واحد درصد بیشتر از نرخ تورم باشد. در این صورت حتی با فرض آنکه بیشترین رقم برآورد شده برای نرخ تورم عمومی در سال آینده رقم بخورد، باز هم نرخ تورم مسکن به سطح 20 درصد نخواهد رسید. در این صورت می توان امیدوار بود، پرش 20 درصدی قیمت مسکن در سال 98 رخ نخواهد داد.

اعتدال، محسن مام بیگی؛ در سال 97 تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز، بازار مسکن هم شاهد افزایش چشمگیر قیمت ملک و همچنین اجاره بهاء بود. با این حال با کاهش تدریجی نرخ ارز در ماه های اخیر و متضرر شدن بعضی از شهروندان در معاملات طلا و ارز، برخی از کارشناسان پیش بینی کردند که بار دیگر بخشی از نقدینگی فراوان درجامعه به سمت بازار مسکن روانه خواهد شد.

شرایط سخت اقتصادی و نبود ثبات در بازار، نوسانات نرخ ارز ،‌افزایش اجاره بها و گران شدن مسکن و همخوانی نداشتن آن با میزان دستمزد و… از جمله دغدغه های مردم است و هر روز بر میزان سوالات آنها افزوده می شود.

برخی از کارشناسان اعلام می کنند که افزایش قیمت مسکن، بی رویه بوده، اما عده ای دیگر معتقد هستند که میزان افزایش قیمت مسکن نسبت به میزان افزایش بازارهای دیگر کمتر بوده است.

متقاضیان خرید مسکن با ترس از اینکه نرخ تورم عمومی در سال 97 به خاطر التهابت ارزی افزایش چشمگیر پیدا می کند و به دنبال آن قیمت مسکن نیز با رشد شدید مواجه خواهد شد، برای در امان ماندن از این موضوع، وارد بازار معاملات شدند . ورود خیل عظیمی از مشتریان به بازار مسکن، در افزایش شیب رشذ قیمت در پاییز و طمستان سال 97 تاثیر گذاشت. اط سوی دیگر فروشنده های مسکن با اثرپذیری روانی از جهش قیمت دلار و همچنین مواجهه با تقاضای انبوه خرید مسکن، قیمت پیشنهادی را افزایش دادند. ترکیب این رفتارها پرش 20 درصدی قیمت مسکن در بهمن امسال را رقم زد.

واقعیت این است که هرچند در شکل طبیعی، افزایش تدریجی قیمت دلار در کوتاه مدت به کاهش تقاضای سرمایه ای دربازار مسکن منجر می شود، اما جهش های ناگهانی قیمت دلار، اثر روانی تورمی بر بازار مسکن به همراه دارد.

حال سوال اصلی مردم این است که بازار مسکن در سال جدید به کدام سمت می رود؟ این پرسشی است که با رخدادهای ما های اخیر در معاملات ملک و مسکن و البته تحولات در بازارهای رقیب مسکن، برای اکثریت خریداران و فروشنده های مسکن مطرح است.

در یک سال اخیر، ورود سرمایه و نقدینگی به بخش مسکن به علت کاهش ارزش پول ملی و تلاش مردم برای حفظ ارزش ریالی سرمایه هایشان صورت گرفت و سرمایه گذاران به سمت بازارهایی مانند سکه، ارز و مسکن رفته اند و نتیجه آن بروز تلاطم در این بخش ها است.


برخی مسئولان و کارشناسان اعلام کرده اند که از ابتدای سال آینده فضا برای خرید خریداران واقعی فراهم می شود، اما واقعیت این است که پیش بینی و تحلیل بازار مسکن به عنوان بازاری که همواره تحت تأثیر بخش ها و بازارهای دیگر بوده، چندان ساده نیست.


البته در شرایط کنونی ثبات در قیمت مسکن دیده می شود، حال عده ای تحلیل می کردند که قیمت ها به سمت کاهش می رود، اما این مسئله محقق نشد و امروز شاهد بروز رکود در بازار مسکن هستیم، بنابر این در شرایط کنونی قیمت ها در یک نقطه ثابت باقی مانده و تغییری نمی کند نمی توان درباره وضعیت آینده تحلیل کرد.

این مسئله در ادوار مختلف رخ داده که بازار مسکن دچار افزایش چشمگیر قیمت شده و پس از آن یک دوره رکود را سپری کرده است، از این رو طبق این روال می توان پیش بینی کرده که با توجه به افزایش 90 درصدی قیمت ها، ما در سال های آینده شاهد ایجاد فضای رکودی در بازار مسکن خواهیم بود اما نمی توان مدت زمان آن را حدس زد.


رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز در این باره با بیان این‌که قیمت مسکن قرار نیست بعد از عید به طور عجیب و غریبی بالا برود و نهایتاً معادل تورم خواهد بود، گفت: این تصور که مسائل را به برهه‌های زمانی قبل و بعد از اتفاقات تقسیم کنیم همواره در جامعه ایران وجود داشته و دارد.

مصطفی‌قلی خسروی اظهار کرد: یک نگاه فکری در کشور ما وجود دارد که همواره مسائل را به بازه‌های زمانی قبل و بعد از اتفاقات تقسیم می‌کند. قبل از عید، بعد از عید؛ قبل از انتخابات، بعد از انتخابات؛ قبل از ماه رمضان، بعد از ماه رمضان. این انگاره همیشه وجود داشته و امسال هم دیده می‌شود. به همین دلیل غالباً در ماه‌های پایانی سال حجم معاملات برخی کالاها از جمله مسکن بالا می‌رود که به افزایش نسبی قیمت منجر می‌شود.

وی افزود: بسیاری افراد تصور می‌کنند قیمت خانه و سایر کالاها قرار است در سال ۱۳۹۸ دچار جهش شود. اما با توجه به تجربه ۵۰ ساله‌ای که در حوزه املاک دارم می‌گویم سال آینده مطلقاً جهش قیمت اتفاق نمی‌افتد و قیمت مسکن نهایتاً معادل نرخ تورم افزایش می‌یابد. وقتی سال ۱۳۹۱ یک‌مرتبه قیمت ارز بالا رفت قیمت ملک هم مانند سایر کالاها سه برابر شد. بعد که قیمت دلار به ۴.۰۰۰ تومان رسید شاهد ثبات بازار مسکن بودیم که تا پنج سال ادامه یافت. مجدداً در سال ۱۳۹۷ پرش قیمت ارز و کاهش ساخت و ساز، اثر خود را در بازار مسکن گذاشت. بنابراین کلید ایجاد تعادل در بازار مسکن، تناسب بین عرضه و تقاضا است.

صاحب نظران اقتصاد بخش مسکن معتقدند در سال آینده نرخ تورم عمومی از 10 درصد بیشتر خواهد شد بنابراین روند نوسانات تورم صعودی است.از طرفی اصلاحات اقتصادی با نگاه حاکم در دولت و بانک مرکزی، بعید است اتفاق بیفتد، ضمن آنکه فعلا دولت طرفدار تثبیت نرخ ارز است و به تبع به دنبال تعدیل نرخ ارز متناسب با تورم نیست. بنابراین چنانچه متغیرهای اقتصادی و سیاسی اثرگذار بر قیمت ارز به سمتی بروند که جهش های ناگهانی در بازار دلار اتفاق بیافتد، التهاب آن مجددا به بازار ملک سرایت خواهد کرد.

طول دوره رونق در دوره های قبلی 25 سال گذشته معمولا 1.5 تا حداکثر 2 سال بوده است.صاحب نظران اقتصاد مسکن امیدوارند پرشی که ماه گذشته در قیمت مسکن رخ داد، سال آینده تکرار نگردد.

یک پیش بینی آن است که نرخ رشد قیمت مسکن 3 تا 5 واحد درصد بیشتر از نرخ تورم باشد. در این صورت حتی با فرض آنکه بیشترین رقم برآورد شده برای نرخ تورم عمومی در سال آینده رقم بخورد، باز هم نرخ تورم مسکن به سطح 20 درصد نخواهد رسید. در این صورت می توان امیدوار بود، پرش 20 درصدی قیمت مسکن در سال 98 رخ نخواهد داد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران خاطرنشان کرد: نیمه اول سال ۱۳۹۷ بازار مسکن شرایط نسبتاً خوبی داشت و معاملات رونق گرفته بود. اما در نیمه دوم با توجه به افزایش قیمت‌ها و پایین آمدن توان خرید مردم به کسادی بازار رسیدیم.

وی با بیان این‌که بر مبنای نظر کارشناسان باید سالیانه یک تا ۱.۵ میلیون مسکن در کشور ساخته شود گفت: در سال‌های رونق که ساخت و ساز مناسب بوده ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار واحد مسکونی تولید می‌شد و در سال‌های اخیر بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد در نوسان بوده است.


انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۱
0
0
تورم اعلامی از طرف دولت ۲۶_۴۲ درصد است
حالا اگر تورم را ۱۰ درصد هم فرض کنیم با افزودن ۵ درصد به آن به ۱۵ درصد خواهد رسید
همین حالا هم مردم توان خرید و رهن را هم ندارند
اگر بازار خریدار نداشته باشد کاهش ساخت و ساز خود باعث افزایش قیمت خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۲
0
0
افزایش قیمت مسکن در سال ۹۸=نرخ تورم سال ۹۷+۳-۵درصد
حالا بفرمایید نرخ تورم در سال ۹۷ چقدر بوده؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری