کد خبر: ۲۲۰۰۰۶
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۳
ماجرای دامادهای آقایان تمامی ندارد؛
رضا حمزه‌لو، مدیر وقت شرکت بازرگانی پتروشیمی، مرجان شیخ الاسلامی آل آقا و علی اشرف ریاحی به‌صورت دو نفره، بخشی از ارز پتروشیمی‌ها را به حساب‌های شرکت‌های خود منتقل کرده و به سوءاستفاده مشغول بودند.
رقم بدهی‌های بابک زنجانی حدود دو میلیارد دلار عنوان می‌شود اما به گفته قاضی مسعودی‌مقام، قاضی، سو استفاده مالی پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی، شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو است؛ یعنی سه برابر بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت. یعنی پرونده ای به نام بزرگترین فساد مالی در ایران.

به گزارش اعتدال، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام، صبح 15 اسفند برگزار شد. در این دادگاه از 14 نفر به عنوان متهمان این پرونده نام برده شد. نام هایی برخی از آن ها شناخته شده و برخی ناشناخته و کمتر معروف بودند. در این بین برخی از متهمان این پرونده به دلیل سوابق و روابط خانوادگی در کانون توجه رسانه ها قرار گرفته اند. مشخص ترین آن ها مرجان شیخ الاسلامی آل آقا بود که اکنون در خارج از کشور زندگی می کند و ظاهرا دست مقامات قضایی به وی نخواهد رسید.

اما در میان متهمان نام یکی از آن ها توجه را به خود جلب می کند، علی اشرف ریاحی.


علی اشرف ریاحی کیست؟

«علی اشرف ریاحی»، همسر «زینب نعمت زاده» و داماد «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت اول روحانی و مشاور فعلی وزیر نفت، یکی از متهمان پرونده فساد ۶.۶ میلیارد یورویی پتروشیمی است. وی در صنعت پتروشیمی چهره نام آشنایی محسوب می گردد.

«علی اشرف ریاحی» در گشایش ال سی و انتقال پول ها به ترکیه نقش اصلی را داشته است. وی همکار اصلی مرجان شیخ الاسلامی و محسن احمدیان است که در کیفرخواست قرائت شده در دادگاه، نقش منحصر به فردی در سواستفاده از پول‌های پتروشیمی داشتند.

نقش داماد وزیر روحانی در فساد پتروشیمی گیت

علی اشرف ریاحی نفر سوم از سمت چپ؛ داماد محمدرضا نعمت زاده وزیر سابق صنعت و مشاور فعلی وزیر نفت که از متهمان اصلی پرونده فساد پتروشیمی به شمار می‌رود


نحوه سوءاستفاده از محل گردش حساب

تأخیر در پرداخت و انتقال، تسویه ریالی با نرخ مبادله‌ای و فروش ارز پتروشیمی‌ها با دلار آزاد، انتقال غیرقانونی ارز پتروشیمی به حساب‌های شخصی بدون کسب مجوز، مهم‌ترین ابزار متهمان در کسب اموال نامشروع بوده است.

رضا حمزه‌لو، مدیر وقت شرکت بازرگانی پتروشیمی، مرجان شیخ الاسلامی آل آقا و علی اشرف ریاحی به‌صورت دو نفره، بخشی از ارز پتروشیمی‌ها را به حساب‌های شرکت‌های خود منتقل کرده و به سوءاستفاده مشغول بودند. به‌عنوان نمونه در یکی از این شرکت‌ها به نام شرکت venito international trade ثبت شده در ترکیه، رضا حمزه لو سهم خود را به ریاحی واگذار کرده تا شراکت شیخ‌الاسلامی و ریاحی شکل بگیرد.

این گروه به‌جای آنکه ارز پتروشیمی را به حساب‌های قانونی و مجوز دار منتقل کنند، به بهانه‌های مختلف از این اقدام سرباز می‌زدند و پول را در حساب‌های شخصی خود حفظ می‌کردند. این در حالی بود که به دلیل تحریم‌ها و عدم امکان انتقال پول به خارج از کشور توسط شرکت‌های ایرانی جهت خریدهای خارجی، بخشی از پول پتروشیمی‌ها در حساب‌های شخصی متهمین قرار داشت که تا لحظه آغاز بررسی‌ها توسط نهادهای نظارتی، کسی از آن خبر نداشت. حمزه لو و ریاحی در دادگاه حضور دارند ولی شیخ‌الاسلام با خارج کردن چند میلیون یورو از ایران و فرار به کانادا و آمریکا، فعلاً متواری است.

جالب اینکه از محمدرضا نعمت زاده به عنوان یکی از قطب های صنعت پتروشیمی نام برده می شود . در عکس زیر و بر اساس گزارشات روزنامه رسمی کشور نام نعمت زاده به عنوان مدیرعامل شرکتی ثبت گردیده که در صنعت پتروشیمی فعال است و داماد وی، علی اشرف ریاحی عضو رییس هیات مدیره آن است. حال باید دید وزیر سابق آقای روحانی از جریان فساد کلان دامادش و رابطه مالی وی با مرجان شیخ الاسلامی اطلاع داشته است یا خیر؟

نقش داماد وزیر وحانی در فساد پتروشیمی گیت


نقش داماد وزیر روحانی در فساد پتروشیمی گیت

علی اشرف ریاحی همراه با نعمت زاده، پدر همسر خود و وزیر روحانی

اما ماجرای خانواده نعمت زاده به همین جا ختم نمی گردد، دختر دیگر نعمت زاده به نام شبنم نعمت زاده صاحب شرکت رسا چندی پیش به اتهام بدهی 350 میلیارد تومانی به شبکه دارویی کشور و احتکار داروهای تاریخ گذشته و قاچاق دارو بازداشت شده بود.

این در حالی است که در روزهای گذشته، ویلای شبنم نعمت زاده، در لواسان نیز به دلیل ساخت و ساز غیر قانونی تخریب شد و حضور داماد وزیر سابق صمت در دادگاه متهمان فساد در پتروشیمی باعث شد تا بار دیگر نام این خانواده بر سر زبان ها قرار گیرد.
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
0
0
هرچیزبکندد نمکش میزنند وای به روزی که بکندد نمک
محسنی منش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
0
0
فساد و ثروت اندوزی و خروج مسئولان ارشد دولتی و وابسته ها باید با جدیت و فوریت بررسی گردد تا به اعتماد ملی به دولت و نظام آسیب نرساند و اموال بیت المال به این راحتی و گسترده گی غارت نشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
0
0
با سلام چرا این محکومین با لباس زندان نیامد ه اند لطفا توضیح دهید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: