کد خبر: ۲۱۹۸۷۶
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸
»
به جای فرافکنی، جرات اعتراف داشته باشید!
وزارت صنعت از بار مسئولت توزیع گوشت شانه خالی کرده و بهترین بهانه را نیز حفظ شان مردم پنداشته است. حال جای این سوال است اگر مسئولان این وزارت خانه پر طمطراق و البته کم بازده به فکر حفظ شان مردم هستند، چرا به اندازه کافی گوشت توزیع نمی کنند؟ بهتر است مسئولان این وزارتخانه به جای فرافکنی و آوردن بهانه های عجیب بپذیرند و اعتراف کنند که حتی توان اداره و کنترل بازار و عرضه کافی گوشت را ندارند.
مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت هر روز بهانه ای برای عدم عرضه گوشت به میان می آوردند. در تازه ترین نسخه این بهانه ها، حفاظت از شان مردم در صف های گوشت عنوان شده است.

به گزارش اعتدال، در حالی که دو روز پیش تعدادی از قصاب ها در اعتراض به حذف شدن سهمیه گوشت دولتی و تنظیم بازاری خود روبه‌روی وزارت صنعت معدن و تجارت تجمع کرده بودند، معاون این وزارتخانه هدف از این کار را حذف شدن و برچیده شدن صف های طولانی برای دریافت گوشت قرمز اعلام کرد که به گفته او در شان مردم ایران نبوده است.

در پی افزایش قیمت گوشت قرمز، دولت اقدام به افزایش واردات این محصول و توزیع آن به صورت تنظیم بازاری با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار کرد که البته به دلیل تفاوت بالای قیمت با گوشت آزاد، صفهای طولانی در مقابل قصابی‌ها تشکیل می‌شد و مردم باید ساعتها منتظر می‌ماندند تا بتوانند سهمیه گوشت دولتی خود را دریافت کنند.

اما در تازه‌ترین اقدام، دولت و ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفتند که شیوه توزیع گوشت قرمز به نرخ تنظیم بازاری را تغییر دهند و آن را از طریق توزیع و عرضه بین جوامع هدف به دست مردم برسانند تا دیگر نیازی به تشکیل صف‌های طولانی نباشد. در پی این تصمیم، سهمیه گوشت دولتی قصابی‌هایی که تا چند روز پیش اقدام به دریافت سهمیه و توزیع آن بین مردم می‌کردند، قطع شد و همین موضوع موجب اعتراض و تجمع قصاب‌ها در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت شد.

بهانه های عجیب معاون وزارت صنعت معدن و تجارت در حالی است که گوشت های عرضه شده آن قدر کم بوده که مردم را مجبور کرده برای دریافت این گوشت هایی که اتفاقا کیفیت ان نیز بسیار پایین است، ساعت ها ر صف بایستند. حتی برخی از فروشگاه ها و ارگان ها از تقاضاکنندگان نیز مدارکی چون کارت ملی و کپی فیش حقوقی طلب کرده اند.

نکته جالب اینکه وزارت صنعت معدن و تجارت از بار مسئولت توزیع گوشت شانه خالی کرده و بهترین بهانه را نیز حفظ شان مردم پنداشته است. حال جای این سوال است اگر مسئولان این وزارت خانه پر طمطراق و البته کم بازده به فکر حفظ شان مردم هستند، چرا به اندازه کافی گوشت توزیع نمی کنند؟ بهتر است مسئولان وزارت صنعت معدن و تجارت به جای فرافکنی و آوردن بهانه های عجیب بپذیرند و اعتراف کنند  که حتی توان اداره و کنترل بازار گوشت و عرضه کافی گوشت را ندارند.

در بهانه ای دیگر رساندن گوشت به دست جامعه هدف و اقشاری که توان خرید گوشت ندارند، عنوان شده است. در حالی که هیچ جایگزینی برای آن عنوان نشده و تنها راه را پک کردن صورت مسئله دانسته اند.

جالب اینکه وزارت صنعت معدن و تجارت، کارگران کارخانه ها و کارمندان دولت را به اتاق تعاون سازمان ها و ارگان هایی که در آن مشغول به کار هستند، حواله داده تا به نوعی دیگر شانه از رساندن گوشت به اقشار کم درامد خالی کند.

حال پس از رانتهای بسیاری که برخی از افراد پرنفوذ از ماجرای واردات گوشت و ارز دولتی متعلق به آن گرفتند، وزارت صنعت معدن و تجارت بهترین راه را فرافکنی و اوردن بهانه های عجیب یافته تا مسئولیتی در این مورد نداشته باشد و از پاسخگویی درباره صف های طولانی گوشت نیز خود را برهاند. مردم و اقشار کم درآمد نیز به حالخود رها شدند وخود می دانند و گوشت کیلویی 130 هزار تومان. به همین سادگی ماجرای گوشت و قیمت نجومی آن، مافیای گوشت و پرونده های کلان رانت خواری مربوط به ان هم تمام و یا به قولی ماست مالی شد. 

در زیر بهانه های عجیب و روش های تازه مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت برای دور زدن مردم آورده شده است:


حذف صفهای گوشت از مقابل قصابی‌ها


عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره به ایسنا گفت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، قرار بر این شد که گوشت قرمز تنظیم بازاری به جامعه هدف برسد و در بین اقشار تعریف شده توزیع شود و به همین دلیل سهمیه قصابی‌های دریافت کننده گوشت تنظیم بازاری را قطع کردیم. آنها هم که تا چند روز پیش از سهمیه‌های دولتی استفاده می‌کردند، می‌توانند مانند دیگر همصنفان خود، گوشت قرمز را از بازار آزاد تامین کرده و بفروشند.

وی افزود: این طور نبوده که قصاب‌ها از سال 1389 گوشت قرمز دولتی و تنظیم بازاری دریافت می‌کردند. آنها از چند ماه پیش سهمیه گوشت تنظیم بازاری می‌گیرند، اما به هر حال صف‌هایی که مردم ساعت ها در آن منتظر می‌ماندند، در شان مردم ایران نبود و باید این صفوف جمع می‌شد.

قبادی ادامه داد: ستاد تنظیم بازار مصوب کرده که گوشت قرمز تنظیم بازاری باید به جامعه هدف برسد و بر همین اساس، قصابان هم در قالب اتحادیه‌های صنفی می‌توانند برای نیاز مصرفی خودشان از همین طریق گوشت تنظیم بازاری دریافت و توزیع کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا الزامی به قطع سهمیه گوشت تنظیم بازاری قصابی‌ها بود؟ گفت: البته در زمانی هم که قصابی‌ها متولی توزیع گوشت قرمز تنظیم بازاری بودند هم تمامی اقشار جامعه نمی‌توانستند از این محصول پروتئینی استفاده کنند و برخی از مردم ساعت‌ها در صف می ماندند و سهمیه دها نفر بلکه بیشتر را نیز دریافت می‌کردند.

توزیع گوشت تنظیم بازاری در فروشگاه اتکا

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد که برخلاف برخی اظهارات مطرح شده، به هیچ کدام از فروشگاه های زنجیره ای گوشت تنظیم بازاری داده نمی‌شود و فقط این گوشت به فروشگاه اتکا داده می‌شود. سازمان‌ها و ادارات دولتی و ارگان‌های نظامی هم می‌توانند برای اعضا و پرسنل خود اقدام به تامین گوشت کنند.

وی در پاسخ به اینکه کارگران و کسانی که از دولت مستمری و حقوقی دریافت نمی‌کنند، چگونه می‌توانند از گوشت تنظیم بازاری استفاده کنند؟ اظهار کرد: کارگران کارخانه ها می‌توانند به اتاق تعاون مراجعه کرده و از طریق تعاونی اسکات سهمیه خود را دریافت کنند. آنها البته می‌توانند به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز مراجعه کنند و از طریق سازمان تامین اجتماعی از گوشت تنظیم بازاری استفاده کنند، چرا که این سهمیه به سازمان تامین اجتماعی هم داده شده است. نیروهای نظامی از طریق فروشگاه اتکا و دیگر سازمان ها و ادارات نیز می‌توانند از طریق تعاونی‌های خود گوشت قرمز دریافت کنند.

قبادی اضافه کرد که از این طریق همه افراد از مستمری‌بگیران گرفته تا بازنشستگان، خبرنگاران، کارمندان، کارگران و همه فعالان صنفی می‌توانند از گوشت تنظیم بازاری استفاده کنند و این طور نیست که هر هفته یا هر ماه گوشت تنظیم بازاری توزیع شود، چرا که باید همه اقشار یک بار سهمیه گوشت خود را دریافت کنند و پس از آن مرحله بعدی آغاز شود.

قرار نیست گوشت تنظیم بازاری به دست همه برسد

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، با بیان اینکه شاید عده‌ای سهمیه گوشت قرمز تنظیم بازاری را زودتر و عده‌ای دیرتر دریافت کنند، اعلام کرد: این همان سیاست توزیع گوشت قرمز تنظیم بازاری در بین جوامع هدف است و همه تلاش ما این است که همه اقشار را در نظر بگیریم تا تبعیضی به وجود نیاید. البته باید به این موضوع هم توجه داشت که واردات گوشت با هدف تنظیم 10 تا 15 درصد بازار انجام می‌شود و بنابراین نباید توقع داشت که این گوشت به دست همه برسد و هدف ما نیز رساندن این گوشت به دست مصرف‌کننده واقعی است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: