کد خبر: ۲۱۹۷۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲
مجمع عمومی سالیانه فدراسیون فوتبال صبح امروز از ساعت ۱۰:۱۰ در هتل المپیک آغاز شد.
ایسنا نوشت:مجمع عمومی فدراسیون فوتبال امروز برگزار شد.

مجمع عمومی سالیانه فدراسیون فوتبال صبح امروز از ساعت ۱۰:۱۰ در هتل المپیک آغاز شد.

مهدی تاج، امیرحسین فتحی، محمود اسلامیان، محمدرضا داورزنی، علیرضا فغانی، محمود شیعی و … زودتر از سایرین در مجمع حضور یافتند. برخی از مدیران فدراسیون فوتبال از جمله علی کفاشیان هنوز در مجمع حاضر نشدند. کفاشیان به دلیل برگزاری مسابقات فوتبال ساحلی قهرمانی آسیا در تایلند به سر می‌برد.

علاوه بر محمدرضا داورزنی، معاون قهرمانی وزارت ورزش، مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان نیز با دقایقی تأخیر در محل برگزاری مجمع حضور یافت.

علی رغم شروع مجمع عمومی فدراسیون فوتبال، مشکلاتی در انتقال تصویر از سالن برگزاری مجمع به سالن استقرار خبرنگاران وجود دارد و عوامل رسانه‌ای در جریان جزئیات این رویداد نیستند.

مجمع عمومی فدراسیون فوتبال پس از قرائت قرآن کریم، به ریاست ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال شروع شد. وی در ابتدای صحبت‌های خود از محمدرضا ساکت قدردانی کرد.

تنها سه نفر از اعضای مجمع عمومی برای بازرس نامزد شدند که شکوری در ابتدا اعلام کرد به دلیل اینکه فقط سه نفر برای مسئولیت بازرس مجمع نامزد شدند، رأی‌گیری صورت نمی‌گیرد اما تاج تاکید کرد که رأی‌گیری در هر صورت باید اتفاق بیفتد.

تعیین ناظرین، تصویب صورت جلسه مجمع قبل، گزارش صورت‌های مالی فدراسیون در سال ۹۶ - ۹۷، سخنرانی مهدی تاج و ارائه گزارش عملکرد هیأت رئیسه، سخنرانی مسعود سلطانی‌فر، تعیین تکلیف ساختمان‌های دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با توجه به تصویب هیأت رئیسه، ارائه گزارش بازرس سال مالی ۹۶ - ۹۷ توسط آقای نوزاد دوست آبادی، ارائه و تصویب برنامه بودجه سالیانه فدراسیون فوتبال در سال ۹۷ - ۹۸، تعیین حساب‌رس و بازرس قانونی برای سال مالی ۹۷ - ۹۸ و ارائه و تصویب مقررات جدیدی انضباطی از دستورات این مجمع است.

تنها سه نفر از اعضای مجمع عمومی برای بازرس نامزد شدند که شکوری در ابتدا اعلام کرد به دلیل اینکه فقط سه نفر برای مسئولیت بازرس مجمع نامزد شدند، رأی‌گیری صورت نمی‌گیرد اما تاج تاکید کرد که رأی‌گیری در هر صورت باید اتفاق بیفتد.

صورت جلسه مجمع قبلی با اکثریت آرا تصویب شد.

۵۰ نفر در این مجمع حضور دارند که حد نصاب لازم برای قانونی شدن مجمع عمومی فدراسیون فوتبال است.

کلیپی از گزارش عملکرد فدراسیون فوتبال در سال ۹۶ - ۹۷ برای حاضران در این رویداد پخش شد.

در مجمع امروز فدراسیون فوتبال هیچکدام از بازیکنان تیم ملی فوتبال به عنوان نماینده این تیم حضور ندارند.

فریدون اصفهانیان، عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال که دیشب (شنبه) از ریاست کمیته داوران فدراسیون استعفا کرده بود، در مجمع حضور یافت.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال با تشکر از وزیر ورزش و جوانان، اعضای مجمع عمومی و هیأت‌های استانی فوتبال گفت: از همه زحمت‌کشان فوتبال کشور تشکر می‌کنم. رسم بود که در سال‌های گذشته رئیس فدراسیون گزارش سالانه را ارائه می‌کرد اما امسال کمیته‌ها خودشان گزارش را گفتند و چیزی برای من نمانده است. فقط گزارش کمیته تعیین وضعیت را نداشتیم که در این کمیته هم اتفاقات خوبی رخ داده است. این کمیته فعالیت بسیار خوبی داشت و با توجه به قوانین سخت و محکم AFC که برای باشگاه‌های ما اتخاذ کرده، با فعالیت خوب باشگاه‌ها و وزیر ورزش و جوانان، امسال استقلال، پرسپولیس، ذوب آهن و تراکتورسازی مجوز حرفه‌ای گرفتند.

تاج: احداث چمن مصنوعی را تکمیل کردیم که نزدیک به ۶۰۰ میلیون از فیفا گرفتیم. این پروژه در مهرماه ۹۷ تکمیل شد و یک چمن مصنوعی بسیار استاندارد داریم. در آسیا فقط چند کشور این چمن مصنوعی را دارند. حدود یک میلیون دلار از فیفا گرفتیم.

وی ادامه داد: الان وضع باشگاه‌ها نسبت به گذشته بسیار خوب است. بدهی انباشته بسیار زیادی بود که برخی ثبت نشده بود و مدارک کافی وجود نداشت. الان وضعیت باشگاه‌ها پایدار و رو به توسعه است. ما مشکلاتی در حوزه درآمدزایی داریم که تلاش کردیم امروز از مجمع درباره فعالیت سازمان اقتصادی مجوز بگیریم. روی این سازمان کار شده است. هیأت رئیسه فعالیت این سازمان را تصویب کرده است. پخش مسائل تبلیغات محیطی، پیراهن و توپ به سازمان اقتصادی واگذار می‌شود. این سازمان باید با شیوه‌های رایج، امور را پیش ببرد و بتواند پول فوتبال را تأمین کند که این یکی از ویژگی‌های مثبت است که باید انجام شود.

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به انتخاب این فدراسیون به عنوان برترین فدراسیون در سال ۲۰۱۷ و دومین فدراسیون در سال ۲۰۱۸ از نظر AFC گفت: این عنوان بین ایران، کره جنوبی و ژاپن دست به دست می‌شود. از طرفی تیم ملی از رده ۳۴ دنیا به رده ۲۲ دنیا صعود کرده است. از سال ۲۰۱۶ هم بهترین تیم آسیا هستیم. در رنکینگ جهانی فوتسال سوم هستیم و در فوتبال ساحلی در رده دوم جهان و اول آسیا و همچنین در فوتسال بانوان در رده نخست آسیا جای داریم.

تاج با بیان اینکه فوتسال بعد از فوتبال بیشترین تماشاگر را دارد، گفت: فوتسال تماشاگران بسیار زیادی دارد و کار خودش را ادامه می‌دهد. ۱۷ کرسی بین‌المللی داریم که نسبت به قبل یک کرسی بیشتر است. الان در بخش داوری به دنبال استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی هستیم. با آقای سلطانی‌فر و داورزنی صحبت کردیم. این سیستم از نظر سخت افزاری تهیه شده است. آقای فغانی که مورد تمجید آقای کولینا هم بود، این سیستم را آموزش دیده است. دنبال گرفتن مجوز از فیفا هستیم. با این سیستم اشتباهات را به حداقل می‌رسانیم.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره آخرین وضعیت پروژه‌های مالی فیفا در ایران، گفت: احداث چمن مصنوعی را تکمیل کردیم که نزدیک به ۶۰۰ میلیون از فیفا گرفتیم. این پروژه در مهرماه ۹۷ تکمیل شد و یک چمن مصنوعی بسیار استاندارد داریم. در آسیا فقط چند کشور این چمن مصنوعی را دارند. در بخش گمرک، با کمک وزیر ورزش توانستیم با هزینه کمتری تجهیزات را ترخیص کنیم. امسال زمین چمن شماره دو مرکز ملی فوتبال را هم افتتاح کردیم. کی‌روش همیشه نسبت به این موضوع انتقاد داشت. البته خود او یک جلسه بیشتر در این زمین تمرین نکرد. حدود یک میلیون دلار از فیفا گرفتیم.

وی در پایان گفت: به دنبال ساختن خوابگاهی برای تیم‌های ملی بانوان هستیم.

به دلیل مشکلات موجود در تصویر برداری و قطع صدا و تصویر، خبرنگاران به طور کامل در جریان اتفاقات مجمع و صحبت‌های تاج قرار نگرفتند. با وصل شدن تصویر، صحبت‌های تاج به پایان رسید و وزیر ورزش شروع به سخنرانی کرد.

در خلال سخنرانی مهدی تاج، ایرج عرب، مدیرعامل پرسپولیس، بهرام رضائیان، مدیرعامل پارس جنوبی، هوشنگ نصیرزاده، مدیرعامل ماشین‌سازی وارد مجمع شدند.

وزیر ورزش: اگر اختلاف نظری هم هست، با گفتار انتقادی و مطرح کردن مباحث درون خانواده مشکلات را برطرف کنیم. حداقل در ۱۴ ماه هیچ گونه اختلاف و ناهماهنگی بین وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نمی‌بینیم. هر دو مجموعه شانه به شانه پیش می‌روند و با حضور دکتر صالحی مباحث بین‌المللی را پیش بردیم.

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال اظهار کرد: نیازی نیست به پنج سال قبل برگردیم که ببینیم در چه وضعیتی قرار داشتیم. دولت تلاش کرد با رویکرد تعاملی و سازنده و حفظ منافع ملی کشور، مذاکراتی با شش قدرت جهانی انجام دهد و معاهده برجام را داشتیم. در مرحله اول، شش قطع‌نامه شورای امنیت لغو شد و روند امور بانکی و مالی شرایط عادی پیدا کرد. تغییراتی در هیأت حاکمه آمریکا به وجود آمد و کسانی که این توافقنامه را امضا کردند، کنار رفتند و افراد جدیدی آمدند. رئیس جمهور آمریکا منافع آمریکا در این توافقنامه دیده نشده و از این توافق خارج شد و تحریم‌های ناعادلانه بر کشور ما وارد شد.

وی ادامه داد: آثار این تحریم‌ها در وضعیت اقتصادی کشور دیده می‌شود. ما وارد جنگی اقتصادی با آمریکا شدیم که همانند جنگ نظامی ضایعاتی دارد. این جنگ اقتصادی هم ضایعات خاص خود را دارد.

در این لحظه مجدداً تصاویر قطع شد و خبرنگاران بخشی از سخنان صحبت‌های وزیر ورزش و جوانان را نشنیدند.

سلطانی‌فر در ادامه گفت: می‌توانیم امیدوار به آینده باشیم و مسائل و مشکلات کشور را با همدلی، هماهنگی، هم‌گرایی، هم افزایی و وحدت حل کنیم. اگر تسویه حساب‌های شخصی، جناحی، قومی و سیاسی را کنار بگذاریم و ملت ایران به عنوان یک ملت واحد برای حفظ نظام تلاش کنیم، از این دوران هم عبور می‌کنیم. ما اطمینان داریم در این جنگ اقتصادی پیروز خواهیم شد. لازم است با تدبیر و مدیریت و صرفه‌جویی در اکثر امور پیش برویم. ریخت و پاش را کنار بگذاریم و ضرورت‌ها را در نظر بگیریم.

وی با اشاره به سیاست عمومی ورزش کشور اظهار کرد: من از حدود دو سال و نیم قبل افتخار خدمت گذاری در این وزارت خانه را دارم و در خدمت ملت و مجامع ورزش کشور بودم. به دنبال تعامل و ایجاد آرامش در همه بخش‌ها بودیم به نحوی که در سایه این ثبات و آرامش، توسعه کشور را زمینه سازی کنیم. باورمان بر این است که در هیچ جامعه ملتهب و متشنجی توسعه تحقق پیدا نمی‌کند. توسعه یک عرصه نیازمند ثبات، آرامش و هماهنگی و وحدت است. تلاشمان این است با همه نابسامانی‌ها و مشکلاتی که ممکن بود به وجود بیاید و حاشیه سازی شود، مجموعه ورزش کشور را از حواشی دور کردیم و تلاش کردیم تعامل جدی داشته باشیم. اگر اختلاف نظری هم هست، با گفتار انتقادی و مطرح کردن مباحث درون خانواده مشکلات را برطرف کنیم. حداقل در ۱۴ ماه هیچ گونه اختلاف و ناهماهنگی بین وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نمی‌بینیم. هر دو مجموعه شانه به شانه پیش می‌روند و با حضور دکتر صالحی مباحث بین‌المللی را پیش بردیم.

وزیر ورزش گفت: ورزش کشور در سال ۹۷ با موفقیت‌های جدی همراه بود. اگر چه بخشی از این موفقیت‌ها به ورزش فوتبال برمی‌گردد اما اکثر رشته‌های ورزشی در رویدادهای بین‌المللی افتخارات متعددی کسب کردند. بعد از صعود مقتدرانه به جام جهانی توسط تیم ملی و عملکرد خوب در جام جهانی روسیه سال را آغاز کردیم. کسی باور نمی‌کرد با قهرمان جهان، اروپا و آفریقا کارنامه قابل قبولی داشته باشیم. همه تلاش کردند یک تیم به عنوان نمایندگان این مملکت نتایج آبرومندی بگیرند. بعد از این رویداد بازی‌های آسیایی جاکارتا را داشتیم که توانستیم بیشترین تعداد مدال را بعد از انقلاب کسب کنیم. در پاراآسیایی رتبه سوم را کسب کردیم. برای اولین بار دو تیم بزرگ کشور به طور هم‌زمان در بین هشت تیم برتر آسیا حاضر شویم و پرسپولیس می‌توانست قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شود. در وزنه برداری، ووشو، تکواندو و کاراته نتایج خوبی داشتیم. در ژیمناستیک، تک ستاره‌هایی داشتیم. امسال برای ما خوب بود. در جام ملت‌های آسیا هم با وجود اینکه همه اعتقاد داشتند، تیم شخصیت قهرمانی داشت و همه امکانات فراهم بود، در اثر یک اشتباه حذف شدیم اما تا جمع چهار تیم برتر رفتیم. اگر چه انتظار داشتیم این تیم قهرمان جام ملت‌های آسیا شود.

وی با اشاره به موفقیت‌های سایر رشته‌ها در دو بخش مردان و زنان گفت: باید تلاش کنیم در سال آینده هم نتایج خوبی بگیریم و باعث شور و شادی اقشار مختلف جامعه شویم.

هزینه ۱۶ تیم لیگ برتری در یک سال که اوقات فراغت ۶۰ میلیون نفر را فراهم می‌کند، در حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است. هیچ ریالی هم توسط دولت تأمین نمی‌شود و خود باشگاه‌ها هزینه‌ها را تأمین می‌کنند. مگر اینکه بگوییم چند باشگاه مثل سپاهان و ذوب آهن متصل به دولت هستند. بقیه هزینه‌ها را مردم می‌دهند.

وزیر ورزش و جوانان اظهار کرد: تاکنون قدم‌های خوبی در جوانگرایی برداشتیم و الان ۱۲ مدیرکل استانی ما زیر ۴۰ سال هستند. در رشته‌های مختلف شاهد مدیران جوان بودیم. این نسیمی است که در ورزش کشور وزید و ان شاءاللهادامه پیدا خواهد کرد. تلاش ما بر این است که انتقال نسل و مدیریت را ادامه دهیم.

سلطانی‌فر درباره فدراسیون فوتبال نیز یادآور شد: فوتبال یک رشته پر طرفدار در دنیا است که موجب نشاط و شادی مردم می‌شود. در ایران چند ده میلیون نفر مردم را داریم که اوقات فراغت خود را با فوتبال پر می‌کنند. بارها در جلسات مسئولان کشوری گفتم که هزینه ما برای ورزش به خصوص فوتبال برای پر کردن اوقات فراغت مردم با ابزار سالم در مقایسه با هزینه‌های سایر عرصه‌ها و رشته‌ها یک به چند است. هزینه ۱۶ تیم لیگ برتری در یک سال که اوقات فراغت ۶۰ میلیون نفر را فراهم می‌کند، در حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است. هیچ ریالی هم توسط دولت تأمین نمی‌شود و خود باشگاه‌ها هزینه‌ها را تأمین می‌کنند. مگر اینکه بگوییم چند باشگاه مثل سپاهان و ذوب آهن متصل به دولت هستند. بقیه هزینه‌ها را مردم می‌دهند.

وزیر ورزش و جوانان گفت: باید در این عرصه بیشتر کار کنیم و از این ظرفیت خوب اجتماعی در جهت تأیید نظام و حفظ منافع نظام تلاش کنیم. تلاش ما این است که همه حرکت‌ها با رعایت ملاحظات بین‌المللی و احترام کامل به قوانین داخلی همراه باشد. خوشبختانه در دوره اخیر موفق شدیم در همه فدراسیون قوانین مصوب دستگاه‌های داخلی را اجرا کنیم. این رویکرد را با جدیت دنبال می‌کنیم و ان‌شاءالله نتایج جدی این سیاست‌ها و تدابیر را روز به روز خواهیم دید و ورزش کشور از این اقدامات و هماهنگی‌ها منتفع می‌شود.

اعضای مجمع رفته رفته به ۶۰ نفر افزایش پیدا کرد.

در ادامه با اکثریت آرا فعالیت سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال تصویب شد.


در ادامه تعیین تکلیف ساختمان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس توسط سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال در دستور جلسه قرار گرفت.

سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال گفت: چند سال است که دو ساختمان به مالکیت فدراسیون فوتبال در اختیار دو باشگاه استقلال و پرسپولیس است. در زمان واگذاری از نظر حقوقی اقدامی صورت نگرفت. با توجه به اینکه در سال ۱۳۹۸ وضعیت خصوصی سازی این دو باشگاه مطرح است و باید مالکیت اموال این دو باشگاه مشخص شود، باید مجمع فدراسیون فوتبال به عنوان بالاترین مرجع نظر نهایی خود را به سازمان خصوصی سازی کشور اعلام کند. طی یک سال گذشته چندین بار سازمان خصوصی سازی کل کشور با فدراسیون فوتبال مکاتبه کرد و درخواست انتقال مالکیت این دو ساختمان به دو باشگاه را داشت. ما امروز به عنوان یکی از موارد طرح در جلسه، موضوع تعیین تکلیف این دو ساختمان را بررسی می‌کنیم.

وی ادامه داد: پیشنهادهای مختلفی از جمله واگذاری با قیمت کارشناسی مطرح است. ما به عنوان مجری تا پایان سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ عمل می‌کنیم.

تاج در این مورد گفت: در دو دوره قبل، تعیین تکلیف صورت نگرفت. ما این دو ساختمان را دادیم و اجاره هم نگرفتیم. پیشنهاد دیگر، تعیین قیمت و واگذاری بود. پیشنهاد ما این است که یک هیات از فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و دو باشگاه تشکیل شود و به قیمت کارشناسی برسند.

در ادامه ششگلانی، رئیس هیات فوتبال آذربایجان شرقی درباره پیشنهاد مهدی تاج گفت: نظر ما این است که کارشناسی شود. باید این موضوع کارشناسی شود و واگذاری صورت بگیرد.

تاج گفت: قیمت کارشناسی توسط این هیات صورت می‌گیرد.

ایرج عرب، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: اسنادی وجود دارد که استقلال و پرسپولیس بخشی از مبلغ را پرداخت کرده‌اند اما به علت وجود بدهی در هر دو باشگاه، واگذاری صورت نگرفت که مشکلی به وجود نیاید. اینکه بگوییم این دو ساختمان صرفاً برای فدراسیون فوتبال است، درست نیست.

یک عضو مجمع: ساختمان‌های استقلال و پرسپولیس زیر نظر وزارت ورزش و جوانان در اختیار دو باشگاه باشد. خدای نکرده اگر بعداً این دو باشگاه واگذار شوند، آیا هیات‌ها می‌توانند دو ساختمان را بگیرند؟ اجازه دهیم دو ساختمان در اختیار وزارت ورزش و نظام جمهوری اسلامی بماند.

سلیمانی نسبت به صحبت‌های ایرج عرب گفت: در حال حاضر سند به نام فدراسیون فوتبال است. اینکه باشگاهی بگوید اسنادی مبنی بر پرداخت مبالغ وجود دارد، موجب کاهش قیمت می‌شود.

عرب مجدداً گفت: من بررسی کردم و دیدم اسنادی مبنی بر پرداخت بخشی از قیمت ساختمان وجود دارد.

تاج گفت: کارشناس رسمی دادگستری باید قیمت را مشخص کند. هیاتی که عرض کردم، ادعای دو باشگاه را بیاورد. ما هیچ سندی نداریم. اگر سندی هست، این هیات بررسی می‌کند. در دو مجمع قبلی هم درباره این موضوع صحبت کردیم. کارشناسی رسمی به اضافه بررسی مستندات باید صورت بگیرد.

یکی از اعضای مجمع فدراسیون فوتبال گفت: من احساس می‌کنم فدراسیون فوتبال متعلق به وزارت ورزش و جوانان است. اجازه دهیم این دو ساختمان زیر نظر وزارت ورزش و جوانان در اختیار دو باشگاه باشد. خدای نکرده اگر بعداً این دو باشگاه واگذار شوند، آیا هیات‌ها می‌توانند دو ساختمان را بگیرند؟ اجازه دهیم دو ساختمان در اختیار وزارت ورزش و نظام جمهوری اسلامی بماند.

براتی، رئیس کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون فوتبال دارای شخصیت حقوقی مستقل است، بنابراین با احترام به سخنان عضو مجمع فدراسیون فوتبال، این موضوع باید بررسی شود.

وی درباره صحبت‌های عرب نیز گفت: کسی که سند مالکیت به نامش ثبت شده به عنوان مالک شاخته می‌شود. در حال حاضر فدراسیون فوتبال مالک ساختمان این دو باشگاه است. بعداً این اسناد در قالب هیاتی رسیدگی می‌شود. در برابر هر حقی تکلیفی وجود دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری