کد خبر: ۲۱۹۶۳۲
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳
گای ورهوفستات، رهبرریبرال دموکرات های اورپا و نخست وزیر سابق بلژیک، در مصاحبه ای با گاردین گفت: تا 5 سال آینده اتحادیه اروپا با بختک جدید ناسیونالیسم- پوپولیسم روبه رو خواهد شد و در صورتی که نتواند رای و نظر عام را به دست آورد باید منتظر فروپاشی خود باشد.
حدود دو ماه از آخرین تلاش بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا می گذرد و آخرین رایزنی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، در 29 مارس صورت خواهد گرفت. این در حالی است که معضل جدیدی اتحادیه اروپا را تهدید می کند. معضلی که از احزاب ناسیونالیسم- پوپولیسم نشأت می گیرد. با توجه به اقدامات و جرایانات عوام گرایانه این دسته احزاب در سال های اخیر که با استقبال خوبی از جانب مردم کشورهای مختلف اروپایی همراه بوده، اتحادیه اروپا ممکن است تا 5 سال آینده دچار کابوس فروپاشی خود پس از 20 سال بقا شود. به همین ترتیب انتخاباتی در ماه می صورت خواهد گرفت. انتخاباتی که می تواند زلزله ای در پارلمان اروپا به پا کند. چرا که در صورت پیروزی امانوئل مکرون در این انتخابات، احزاب چپ و راست برای نخستین بار و پس از 40 رای عمومی را از دست خواهد داد و این ابتدای یک آشوب بزرگ در اتحادیه اروپا خواهد بود.

بنا به همین دلیل، گای ورهوفستات ، رهبرپارلمان اتحادیه ریبرال ها و دموکرات های اروپا، این انتخابات را آخرین برگ برنده اتحادیه اروپا برای غلبه بر ناسیونالیسم- پوپولیسم تا پیش از انتخابات الکترال 2024خوانده است.

وی همچنین در ادامه مصاحبه با گاردین افزود: برای بازگشت حمایت عمومی از اتحادیه اروپا باید برنامه مدیریتی بهتری بر منطقه یورو اعمال  و موضوع مهاجرت و دفاع مشترک حل شود. وی همچنین وضعیت کنونی اروپا را چون اروپای دوران رنسانس خواند و مدعی شد با پیروزی حزب سیاسی سوسیال لیبرال اُن مارش فرانسه La REM MEP( که توسط امانوئل مکرون، ریس جمهور فرانسه در سال 2016 راه اندازی شد)، ممکن است بلوک پهن تری نسبت به آنچه اتحادیه لیبرال ها و دموکرات ها ALDE ایجاد کرده بود، ساخته شود با این تفاوت که موسس آن عطشی برای رهبری آن ندارد.

نخست وزیر سابق بلژیک همچنین پیشنهاد کرد که اروپا برای خروج از وضعیت موجود به اتحادیه ای جدید و بر پایه منفعت اروپا نیاز دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

دو سال گذشته، بر سر پیوستن جنبش 5 ستاره ایتالیا به اتحادیه لیبرال ها و دموکرات ها درگیری شدیدی میا  ورهوفستات و نایجل فراژ، یکی از اعضای این اتحادیه، صورت گرفت. درگیری که در نهایت با عقب نشینی ورهوفستات همراه بود و سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا  جنبشش را ناکام گذاشت. به گفته ورهوفستات ، رهبران پوپولیسم سالوینی را دشمن خود می دانند چرا که معتقدند وی از ماجرای پذیرش مهاجران توسط اروپا و افزایش ترس مردم، سود برده و توانسته رأی بسیاری برای خود جمع کند.

درگیری های رهبر اتحادیه لیبرال ها و دموکرات ها با ویکتور اوربان، رییس جمهور مجارستان نیز به اندازه درگیری با سالوینی ایتالیایی بحث برانگیز شد. به گفته بسیاری از منابع اوربان همچون سالوینی با سوار شدن بر موج ترس مردم و بروز رفتارهای پر متناقض سیاسی سعی در جمع کردن آرای عمومی برای انتخابات پیش رو دارد.

با توجه به دو دستگی های موجود اتحادیه اروپا به طور موثر قادر نیست تا بر روی این موضوع تمرکز داشته باشد. چرا که همچنان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در هاله ای از ابهام قرار دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری