کد خبر: ۲۱۹۳۵۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
درخواست اروپا برای توقف اقدامات منطقه‌ای ایران؛
به گفته یک منبع دیپلماتیک اروپایی در لبنان، چهار کشور اروپایی از ایران خواسته‌اند مواضعش را در منطقه و در چهار کشور لبنان، یمن، عراق و سوریه اصلاح کند و روابطش را با آن‌ها در راستای کنوانسیون وین تقویت کند.
روزنامه الشرق‌الاوسط به نقل از "منابع آگاه" نوشت که چهار کشور اروپایی ضامن برجام، دیدارهایی با نمایندگان ایران داشته‌اند و سه شرط را برای پایان اختلافات و ادامه کار با کشورمان مطرح کرده‌اند.

به گزارش اعتدال؛ این روزنامه مدعی شد که اعضای این گروه اروپایی که به E4 مشهور هستند از ایران خواسته‌اند تا مواضع خود را که در کشورهای لبنان، سوریه، یمن و عراق دنبال می‌کند، تغییر داده و روابط خود با آن‌ها را بر اساس معاهده وین تنظیم کند. الشرق الاوسط این ادعا را با استناد به "گزارش‌های دیپلماتیک اروپایی که به بیروت ارسال شده‌اند" مطرح کرده است. بنا بر این گزارش‌ها چهار کشور اروپایی در نشست‌های خود با نمایندگان ایران خواسته‌اند که "به جای برخورد با جامعه بین‌المللی، خود را با آن تطبیق دهد. "

بر اساس گزارش الشرق الاوسط، نمایندگان کشورهای فرانسه، انگلستان، آلمان و ایتالیا که به عنوان گروه E۴ از آن‌ها یاد می‌شود، به طور منظم جلساتی با نمایندگان ایرانی تشکیل داده‌اند تا درباره «اقدامات غیر قابل قبول در لبنان، سوریه، یمن و عراق» مذاکره کنند.

یک "منبع آگاه اروپایی" به الشرق الاوسط گفته است که بر سر برخی از مسائل مطرح شده در این نشست‌ها طرفین به تفاهم رسیدند و در برخی دیگر اختلافات همچنان باقی ماند چراکه با مسائلی همچون متوقف کردن فعالیت‌ها و تلاش‌های ایران در زمینه حمایت مالی و نظامی از جریان‌های سیاسی در این کشورها برای کمک به آن‌ها جهت رسیدن به آزادی، سروکار دارد و گروه E۴ تاکید کرده که چنین استدلالی غیرقابل قبول است و دربرگیرنده نادیده گرفتن حاکمیت ملی آن کشورها است.

منابع این گروه در گفت‌وگو با الشرق الاوسط تاکید کرده‌اند که اعتراضات ایران به این درخواست‌ها، این گروه را از ادامه تلاش برای راضی کردن ایران جهت «عادی‌سازی روابط خود با غرب» باز نداشت چرا که این عادی‌سازی می‌تواند تأثیرات منفی درگیری دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و ایران، برای کشورهای اروپایی را کاهش دهد.

این روزنامه در ادامه با توجه به این تنش‌ها ادعا کرد: ادامه این درگیری ممکن است امنیت تعدادی از کشورهایی را که تهران بر آن‌ها تأثیر سیاسی داشته و یا نیروهای نظامی خارج از سلطه حاکمیت در آن کشورها دارد، تهدید کند.

این منابع آگاه همچنین در این باره گفته‌اند که «همگام با افزایش حمله ترامپ به ایران، فرانسه با در نظر داشتن اینکه گسترش تنش میان آمریکا و ایران خطرات زیادی را به دنبال دارد، رهبری این گروه چهار عضوی اروپایی را در آرام کردن اوضاع به عهده دارد».

الشرق الاوسط می‌نویسد، کشورهای E4 متعهد به سیاست‌های امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه هستند که دو هدف را در بر دارد: عدم حرکت ایران به سمت تسلیحات هسته‌ای از طریق نگه داشتن ایران در توافق هسته‌ای و جلوگیری از دسترسی ایران به بمب اتم و همچنین حمایت از امنیت ملی خود. این گروه همچنین از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای 2015 ابراز تأسف کرده و تاکید کرده است با مکانیسم اینستکس به حمایت از برجام ادامه خواهد داد.

این روزنامه در ادامه مدعی شده است: کشورهای اروپایی سه مسئله را مشخص کرده‌اند که ایران برای «عادی سازی روابط با غرب» باید آن‌ها را در نظر بگیرد. اول آن‌که باید "خطر قوای نظامی شیعه تشکیل شده توسط ایران" را به رسمیت بشناسد که به ادعای این روزنامه (این قوای نظامی) با نهادهای قانونی در کشورهای خود رقابت کرده و بسیاری از شهروندان عرب را در لبنان، سوریه، عراق و یمن تهدید می‌کنند.

دوم اینکه، این گروه برنامه ملی ایران را برای تولید موشک‌های بالستیک و توسعه، تولید و به کارگیری این موشک‌ها در کشورهایی که ایران در آنها نیروهای نظامی دارد، را رد می‌کند و مذاکره با ایران را به پایان یافتن این سیاست ایران منوط کرده‌اند.

مورد سوم «دست کشیدن ایران از تهدیدات خود» برای «موجودیت و امنیت» رژیم صهیونیستی است.

یک مقام ارشد لبنانی هم به الشرق الاوسط گفته است: نقشی که چهار کشور اروپایی در قالب E۴ بازی می‌کنند خوب است، اما تا زمانی که ترامپ بر موضعش برای خروج از برجام اصرار داشته باشد، بازی کردن این نقش بسیار سخت خواهد بود. به گفته این مقام لبنانی، کشور‌های اروپایی باید با همکاری ترامپ به یک راه حل دست پیدا کنند که مشخص نباشد او از موضعش کوتاه آمده است و در این صورت سه شرط E4 می‌تواند پس از افزودن بندهایی که به ایران نیز اطمینان لاز م را بدهد، به پیش‌نویس یک توافق برای حل اختلافات موجود بدل شود.

در این گزارش از نقش رهبری فرانسه برای عادی سازی روابط با تهران پرده برداری شده است؛ این در حالیست که فرانسه مدتهاست به بهانه دست داشتن ایران در توطئه علیه نشست مجاهدین در پاریس، روابط دیپلماتیک خود را با تهران به سطح کاردار تقلیل داده و تحریم‌هایی را علیه اشخاص و وزارت اطلاعات ایران اعمال کرده است.
 
با وجود تقلیل روابط، برخی مقامات عالی کشور از میانجیگری جدی فرانسه برای راه‌اندازی کانال مالی ویژه با اروپا خبر داده‌اند.
 
به گفته آنها فرانسه بیشترین تلاش را برای راه اندازی اینستکس انجام داده و این سازوکار در واقع پیشنهاد فرانسوی‌ها بوده است.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
0
0
با سلام و تشكر
دولتمردان اروپا و آمريكا غلط ميكنند نسخه براي ما بپيچند .خاك تو سر سعودي خائن كه ممالك اسلامي رو غارت ميكنه و تحويل غربيها ميده.اگر ممالك اسلامي متحد شوند كل جهان مجبور به اطاعت از اسلام و قوانين اسلامي ميشوند نه FATF ,CFT,پالرمو و ... تنها مردم ايران و رهبري حكيم هستند كه در مقابل توطئه سعودي و غرب ايستاده اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری