کد خبر: ۲۱۹۲۰۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵
علی اکبر مهرفرد معاون وزیر جهادکشاورزی با شریک تجاری خود علی جابریان همدانی، استاندار اسبق همدان در دولت هشتم، شرکت توسعه ابتکار نور البرز را تاسیس کرده و از سال 90 به عنوان رییس هیات مدیره این شرکت معرفی شده است. گرچه نام وی اکنون در نام مدیران این شرکت وجود ندارد اما این شرکت از فروردین ماه تا مهر ماه سال جاری توانسته حدود 7.5 میلیون یورو دولتی جهت واردات مواد خام دامی دریافت نماید.
اعتدال - محمد جواد بربریان-از فروردین ماه امسال هم گوشت جزو کالاهایی دسته بندی شده که با ارز 4200 تومانی وارد می‌شوند. با احتساب قیمت تمام شده خرید گوشت گرم گوسفندی در مبدا و همه هزینه های ورود آن به ایران،قیمت تمام شده هر کیلو گوشت باید حدودا کیلویی 30 هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

علیرغم این محاسبات در هفته‌های اخیر، قیمت گوشت با نوسانات زیادی همراه بوده و از مرز 100 هزار تومان هم عبور کرده است. تحقیقات گسترده و همچین اظهارات برخی مقامات قضایی نشان می‌دهد که برای توزیع این کالا، شبکه‌ای در میان چند نفر شکل گرفته و آنها برای واردات و توزیع گوشت، با هم شراکت دارند. شبکه ای که از آن به عنوان مافیای گوشت نام برده می شود.

مدتی است، شائبه وجود رانت در توزیع و واردات گوشت مطرح شده و بسیاری از کارشناسان همین موضوع را عامل افزایش قیمت گوشت قرمز دانسته اند. هر چند مسئولین دولتی موضوع رانت در توزیع و واردات گوشت قرمز را تکذیب کرده اند،  اما آمار و ارقام نشان می‌دهد، گویا این رانت و انحصار وجود دارد.

موضوع رانت در واردات و توزیع گوشت قرمز و تاثیر آن بر افزایش قیمت گوشت قرمز، اولین بار توسط نمایندگان مجلس به خصوص اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس عنوان شد. شاید نخستین بار، جلال محمودزاده نائب رئیس کمیسیون کشاورزی در مورخه 25 دی ماه 1397 بود که طی مصاحبه ای به موضوع رانت در واردات و توزیع گوشت قرمز اشاره کرد. وی در آن مصاحبه گفت: متاسفانه در واردات و توزیع گوشت‌های وارداتی رانت وجود دارد.

بعد از این اظهارنظر رسانه های بسیاری، در زمینه رانت در واردات و توزیع گوشت های وارداتی تحقیقاتی را آغاز نمودند. اما داستان رانت، در برنامه پایش 28 بهمن 1397 به اوج خود رسید. در این برنامه، چند تن از کارآفرینان نمونه حضور یافته بودند که یکی از آن ها سخنان طوفانی را در مورد رانت و مافیای قدرتمند واردات گوشت قرمز ایراد نمود. حتی روزنامه دولتی ایران در گزارشی به این موضوع پرداخت و دست های پشت پرده توزیع و واردات گوشت را افشا کرد.

بعد از برنامه پایش و صحبت های مطرح شده در مورد مافیای گوشت، برخی از مسئولین دولتی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. علی اکبر مهرفرد، معاون بازرگانی وزیر کشاورزی این ادعا را تکذیب کرد.

بلافاصله پس از این اظهارات و در چند روز اخیر، شائبه مدیریت یکی از معاونین وزیر کشاورزی در شرکت واردکننده گوشت که بیش از ۷ میلیون یورو ارز دولتی دریافت نموده، مطرح شد. این معاون همان علی اکبر مهرفرد، معاون بازرگانی وزیر کشاورزی است که وجود رانت و مافیا در واردات و توزیع گوشت را تکذیب کرد.

علی اکبر مهرفرد کیست؟

علی اکبر مهرفرد از دوستان نزدیک محمود حجتی است که معاون اداری - مالی وزارت جهاد کشاورزی در دولت هشتم و در زمان وزارت حجتی را داشته است و از ابتدای دولت یازدهم بعنوان مشاور وزیرجهادکشاورزی (محمود حجتی) و در خرداد 1394 به عنوان قائم مقام وزیر در امور بازرگانی و در اردیبهشت سال 96 به عنوان «معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی» وزارت جهاد کشاورزی منصوب شده است.

معادلات پیچیده مافیای گوشت و ماجرای معاون وزیر جهادکشاورزی

در سال 96 و پس از انتخاب مجدد حسن روحانی از علی اکبر مهرفرد به عنوان یکی از کاندیداهای وزارت جهاد کشاورزی نام برده می شد، فردی که بنابر ادعای برخی رسانه گزینه روحانی برای جایگزینی حجتی بود. اما سرانجام دوباره محمود حجتی برای تصدی پست وزارت جهادکشاورزی به مجلس معرفی گردید و مهرفرد در پست معاونت وزیر ابقا گردید.

ماجرای شرکتی که وابسته به معاون وزیر معرفی می گردد

 علی اکبر مهرفرد معاون فعلی وزیر جهادکشاورزی با شریک تجاری خود علی جابریان همدانی، استاندار اسبق همدان در دولت اصلاحات دولت هشتم شرکت توسعه ابتکار نور البرز را تاسیس کرده و از سال 90 به عنوان رییس هیات مدیره این شرکت معرفی شده است. ضمن اینکه استاندار اسبق همدان نیز به عنوان مدیرعامل این شرکت معرفی شده است.

معادلات پیچیده مافیای گوشت و ماجرای معاون وزیر جهادکشاورزی


طی سال های 90 تا 92 و 94 مهرفرد همچنان رییس هیات مدیره شرکت بوده و در مردادماه 94 و دو ماه پس از معاونت وی در وزارت جهادکشاورزی نام وی در بین اعضای هیات مدیره این شرکت مشاهده نمی گردد. اما نام علی جابریان همدانی شریک تجاری وی و استاندار اسبق همدان، همچنان با سمت مدیرعامل و این بار رییس هیات مدیره نیز به چشم می خورد. همچنین شنیده می شود محمدحسین مقیمی قائم مقام و معاون سیاسی سابق وزارت کشور و همچنین استاندار سابق تهران در شرکت مذکور بعنوان مشاور به این هیات مدیره شرکت کمک می کند.

معادلات پیچیده مافیای گوشت و ماجرای معاون وزیر جهادکشاورزی

معادلات پیچیده مافیای گوشت و ماجرای معاون وزیر جهادکشاورزی

معادلات پیچیده مافیای گوشت و ماجرای معاون وزیر جهادکشاورزی


معادلات پیچیده مافیای گوشت و ماجرای معاون وزیر جهادکشاورزیاما در سایر بانک های اطلاعاتی از جمله بانک اطلاعاتی ایران نمایه (بانک اطلاعات اصناف و مشاغل) و همچنین بانک اطلاعاتی تاپ 118 نام علی اکبر مهرفرد معاون بازرگانی وزیر کشاورزی، به عنوان مدیریت "شرکت توسعه ابتکار نور البرز"درج شده که این شرکت در آدرس تهران - کوی نصر (گیشا) - نبش خیابان نهم - پ104 (قدیم) 128 (جدید) - واحد 7 واقع است و در زمینه واردات گوشت، نهاده های دامی، طیور و سایر اقلام کشاورزی فعالیت داشته و عضو انجمن وارد کنندگان فرآورده های خام دامی می باشد.

معادلات پیچیده مافیای گوشت و ماجرای معاون وزیر جهادکشاورزی


معادلات پیچیده مافیای گوشت و ماجرای معاون وزیر جهادکشاورزی

شرکت توسعه ابتکار نور البرز طبق فهرست منتشره بانک مرکزی از فروردین ماه تا مهر ماه سال جاری توانسته مجموعاً در 13 فقره مبلغ 7 میلیون و 489 هزار و 470 یورو دولتی جهت واردات دریافت نماید.

معادلات پیچیده مافیای گوشت و ماجرای معاون وزیر جهادکشاورزی

جالب اینجاست که در «قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» مصوب مورخ ۱۳۹۲/۲/۱۱ مجلس شورای اسلامی، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، نظارت و انجام اقدامات لازم در حوزه های تجارت محصولات کشاورزی اعم از صادرات، واردات و تنظیم بازار داخلی محصولات و کالاهای اساسی زراعی، باغی ، گیاهان دارویی ، محصولات دامی، طیور و آبزیان برعهده «معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی» یعنی آقای علی اکبر مهرفرد قرار دارد.


انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
0
0
زن و بچه اش کجان
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
0
0
بیخود نیست که در مقابل لایحه ایجاد وزارت بازرگانی اینقدر مقاومت در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد و لابی گسترده در مجلس و پشت پرده در حال انجام است . خدا به داد این ملت بیجاره برسه
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری