کد خبر: ۲۱۹۰۵۹
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۵
حیف است که محمد جواد ظریف خانه‌نشین شود. بی گمان، صهیونیست‌های تل آویو، قصابان سعودی، جنگ طلبان واشنگتن، منافقین وطن فروش و کاسبان تحریم بیش از همه خوشحال خواهند شد.
محمدجواد ظریف با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از سمت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران کناره‌گیری کرد. خبری که از همان دقایق پس از انتشار، واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشت؛ عده‌ای مغموم، برخی نگران و بعضی خوشحال.

به گزارش اعتدال، زمزمه خبر استعفای ظریف پیش از این چندین بار در محافل خبری منتشر و تکذیب شده بود اما این بار عزم وزیر امور خارجه جدی است. از این رو بسیاری از چهره ها و فعالان سیاسی به خبر استعفای ظریف واکنش نشان دادند. پیش از این واکنش نمایندگان و رسانه های بین المللی به استعفای ناگهانی ظریف پوشش داده شد. در ادامه واکنش اعضای دولت و برخی از فعالان سیاسی به استعفای ظریف را می خوانید:

واکنش اعضای کابینه

به دنبال انتشار این خبر حتی عده‌ای از پذیرفته شدن استعفای ظریف از سوی رئیس‌جمهور سخن گفتند اما محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری دیشب (دوشنبه) و به سرعت پذیرش استعفای ظریف از سوی روحانی را تکذیب کرد و در توئیتی نوشت: «اخبار منتشر‬ شده مبنی بر پذیرش استعفای دکتر ظریف از سوی رئیس‌جمهوری قویاً تکذیب می‌شود.»

محمود واعظی همچنین در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: «سخنان امروز رئیس جمهور در تجلیل از وزیر امور خارجه‌اش، گواهی روشن بر رضایت کامل نماینده ملت ایران از مواضع و عملکرد هوشمندانه و مؤثر دکتر ظریف، پاسخ محکمی به برخی تحلیل‌های نادرست و مغرضانه است.

از نظر دکتر روحانی، جمهوری اسلامی ایران تنها یک سیاست خارجی و یک وزیر امورخارجه دارد.»

یک منبع مطلع در دولت هم با "تکذیب خبر پذیرفته شدن استعفای ظریف"، اعلام کرد که "هنوز استعفای وزیر امور خارجه پذیرفته نشده است".

حسین جابری‌انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه
در امور ویژه سیاسی دیشب پیش‌بینی کرد که روحانی با استعفای ظریف موافقت نخواهد کرد. حسین جابری‌انصاری در صفحه اینستاگرام خود در پاسخ به یکی از کاربران که از او پرسیده بود که "آیا رئیس‌جمهوری با استعفای ظریف موافقت خواهد کرد؟ "، نوشت: «خیر».

او ساعاتی قبل از آن هم با انتشار شعری با عنوان "دریغ" از استاد "مظاهر مصفا"، واکنشی تلویحی به استعفای ظریف نشان داد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور
هم صبح امروز در جمع مدیران بانک مرکزی در پنجاه و هشتمین مجمع عمومی این بانک تلویحا به حمایت از ظریف پرداخت و با اشاره به این که "وزارت امور خارجه، بانک مرکزی و وزارت نفت در خط مقدم مبارزه در برابر آمریکا هستند"، گفت: «من از هر سه وزیر امور خارجه، وزیر نفت و رییس بانک مرکزی بابت تلاش‌هایشان تشکر می‌کنم.»

روحانی با اشاره به این که "گزارشی که امروز به وی داده شد، امیدوار کننده بود"، اظهار کرد: «آمریکا تمام توان خود را در تحریم سیستم بانکی ما گذاشته است. امروز خط مقدم ما در برابر آمریکا وزارت امور خارجه، بانک مرکزی و وزارت نفت است. سایر وزرای اقتصادی هم در خط دوم قرار دارند. اما خط اول مربوط به این سه نفر می‌شود. از وزیر امور خارجه، وزیر نفت و رئیس بانک مرکزی به خاطر ایستادگی و توانمندی‌شان تشکر می‌کنم. ظریف، همتی و زنگنه نیروهایی بودند که در خط مقدم ایستاده‌اند. عمدتا فشارها هم بر این سه بخش است.»

رئیس‌جمهور با اشاره به این که "با وجود تحمل سختی‌ها، موفقیت‌های بسیار خوبی هم داشته‌ایم"، خاطرنشان کرد: «هم سختی‌ها و هم موفقیت‌ها را باید در کنار هم قرار دهیم. ما هم سختی داریم و مردم هم توقعات درستی از ما دارند، اما پیشرفت‌هایی هم داشته‌ایم و باید مردم در جریان این پیشرفت‌ها قرار بگیرند. اگر وزارت امور خارجه کاری می‌کند، نماینده مردم است. دولت در کل منتخب مردم است. همه تلاش‌ها در واقع تلاش ملت ایران است،  ولی هر کسی در حد مسئولیت خود بار سنگینی را بر دوش دارد.»

از طرفی معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در توئیتر خود نوشت: «لحظه لحظه این ماه‌ها و این هفته‌ها و این روزها دکتر ظریف از طرف افراطیون داخلی و خارجی مورد بی‌رحمانه‌ترین حملات، تهمت‌ها و تخریب‌ها بود و دوستان همیشه گفتند طاقت بیار رفیق، برای عزت و سربلندی ایران، طاقت بیار…»

همچنین محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات در صفحه اینستاگرام خود با انتشار عکسی از خودش در کنار ظریف عنوان کرد: «ننشین برادر، پاشو بایست جواد جان! مردم نگرانند.»

حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور هم در توئیتی نوشت: «امان از ناهماهنگی‌ها!»

وی همچنین امروز در توئیتی دیگر خاطرنشان کرد: «همگی به تذکرات مقام معظم رهبری در درس خارج توجه کنیم. همراهان و همکاران به آسانی نیامده‌اند که به آسانی کناره‌گیری کنند. نسبت به همراهان روزهای سخت قدردان باشیم.»

پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور هم در صفحه‌ توئیتر خود نوشت: «مژگان عزیز، نفس نفس‌زنان گفت: ‌آقای ظریف! می‌خواستم بگم کار شما برای من و سایر بیمارها مثل رساندن اکسیژن بود. (بعد برجام/اول مرداد ۹۴) کپسول اکسیژن او افتاد. گریستی و آن را بدستش دادی. مژگان امروز پیش خداست. ولی ایران ایرانیان هستند و به تو خیلی احتیاج دارند آقای ظریف!»

از طرفی حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در اهواز در جمع خبرنگاران بیان کرد: «من از روز گذشته تاکنون آقای ظریف را ملاقات نکرده‌ام و در جریان جزئیات این استعفا نیستم. خبر استعفای آقای ظریف را فقط از طریق مطبوعات و فضای مجازی شنیده‌ام و اطلاعی بیش از این ندارم. بررسی و پیگیری استعفای آقای ظریف در صلاحیت رئیس‌جمهور است و من نمی‌توانم در این خصوص اظهارنظر کنم. در این زمینه با آقای روحانی نیز هیچ صحبتی انجام نداده‌ام.»

حسینعلی امیری هم چنین امروز در جمع خبرنگاران در اهواز با اشاره به بحث استعفای ظریف عنوان کرد: آقای ظریف از وزرای بسیار خوب، مؤمن و پرتلاش دولت و یک دیپلمات کاملاً مسلط و کارکشته است.

وی با بیان اینکه آقای ظریف یک سرمایه ملی است، افزود: مقام معظم رهبری بارها از آقای ظریف به عنوان فردی مؤمن، انقلابی و متعهد نام برده و همچنین به طور کامل مورد اعتماد آقای رئیس‌جمهور است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور تصریح کرد: بسیار امیدواریم که آقای ظریف از استعفای خود انصراف دهد و بعید می دانم آقای روحانی با استعفای ایشان موافقت کند. دکتر ظریف در صحنه دیپلماسی اقدامات بسیار خوبی را در جهت تحقق منافع ملی انجام داده و گام‌های بزرگی در این زمینه برداشته است.

همچنین مرتضی مرادیان سفیر ایران در دانمارک در صفحه اینستاگرام خود عنوان کرد: «فقط ببینند در خارج از کشور چه کسانی از استعفای ظریف خوشحال هستند. ظریف کسی است که بالاترین مقامات آمریکا، اسرائیل و سعودی به صورت مستقیم به او حمله کرده‌اند. او مانعی بزرگ برای آنها بود. کاش قدر سرمایه‌های خود را می‌دانستیم. قضاوت تاریخ در مورد فضای سیاسی این روزهای کشور خواندنی خواهد بود.»

منوچهر مرادی سفیر کشورمان در اوکراین در حساب توئیتری خود نوشت: هنری کیسینجر پیر سیاست در تقدیم کتاب خود به او نوشته بود: «تقدیم به دشمن قابل احترام؛ ظریف».

حیف است که محمد جواد ظریف خانه‌نشین شود. بی گمان، صهیونیست‌های تل آویو، قصابان سعودی، جنگ طلبان واشنگتن، منافقین وطن فروش و کاسبان تحریم بیش از همه خوشحال خواهند شد.

علیرضا معزی، دبیر شورای اطلاع رسانی دولت در حساب توییتری خود نوشت: «برای ‎ظریف پایانی نیست آنچنانکه برای هیچ قهرمانی از وطن. ظریف ‎اعتبار دیپلماسی ایران است و تا همیشه خواهد ماند. پایکوبی ‎ترامپ،‎بن سلمان، ‎نتانیاهو را دوامی نیست؛ طلوع آفتاب فردا غروب شادی‌شان است. بی‌تردید روحانی اجازه نخواهد داد آنها به استقبال رویاهایشان برای ایران بروند.».

بهرام قاسمی، سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره تفسیرها و گمانه زنی‌های مختلف در خصوص دلایل استعفای محمد جواد ظریف افزود: هر گونه تفسیر و تحلیل علل این استعفا، غیر از آنچه ایشان در صفحه اینستاگرام شخصی خود آورده‌اند نادرست و عاری از هر گونه حقیقت است و همان گونه که دفتر ریاست محترم جمهوری امروز اعلام داشتند این استعفا مورد پذیرش قرار نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه بهره برداری و سوءاستفاده سیاسی - جناحی برخی محافل خاص از اقدام وزیر امور خارجه امری کاملاً مذموم و مردود است، گفت: دغدغه و تمام تلاش ایشان از بدو تصدی وزارت امور خارجه ارتقای اقتدار، اعتبار و صلابت سیاست خارجی کشور بوده و تقلیل اندیشه و ایده والای تقویت و پاسداری از سیاست خارجی به رفتارهای عاطفی، احساسی و شخصی جلوه دادن مسائل ملی و کلان امری غیرمنصفانه، ناعادلانه و خلاف آرمان‌های مقدس انقلاب و اخلاق اسلامی و منافع و مصالح عالیه کشور است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تکذیب خبر برخی رسانه‌های خبری مبنی بر قصد استعفای جمعی از مدیران و سفرای جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد: همانگونه که آقای دکتر ظریف اشاره کرده‌اند وزارت امور خارجه و همه مدیران و سفرای جمهوری اسلامی ایران با کمال صلابت و جدیت تمام به ادای وظایف خطیر خود در جهت پیشبرد سیاست خارجی کشور و مصالح، منافع و امنیت ملی ایران ادامه خواهند داد.

قاسمی در پایان گفت: آقای دکتر ظریف به عنوان وزیر امور خارجه با تمام توان و با بهره گیری از دانش، مهارت و تجارب گرانسنگ و طولانی خود در حوزه مسائل دیپلماسی و امور بین المللی تاکنون سعی وافر و بدون وقفه‌ای در مسیر ارتقای جایگاه و منزلت سیاست خارجی در عرصه روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی به عمل آورده‌اند و بی شک مردم فهیم و آگاه ایران قدردان تلاش و کوشش‌های مؤثر ایشان هستند و به آن ارج می‌گذارند و بدان واقفند.


لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور
با اشاره به استعفای وزیر امور خارجه تاکید کرد: آقای ظریف سرمایه ملی و جهانی است و حتماً با رئیس جمهور صحبت خواهم کرد که ایشان همچنان در دولت حضور داشته باشند، باید محیط پیرامونی ایشان طوری فراهم شود تا بتوانند کار کنند همه قوا باید در این زمینه وارد شوند و به رئیس دستگاه دیپلماسی کشور کمک کنند.

نشست شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با حضور مرتضی سرمدی قائم مقام وزارت امور خارجه، پیرامون استعفای ظریف برگزار شد.

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید در بخشی از این نشست گفت: آقای ظریف یک چهره با تدبیر و با درایت و متعهد به آرمانهای انقلاب اسلامی است و به جرات می‌توانم بگویم حضور ایشان در راس دستگاه دیپلماسی کشورمان باعث ارتقا سیاست خارجی کشور در عرصه بین الملل شده است.

وی با اظهار گلایه از تلاش عده‌ای برای تضعیف اقتدار وزیر امور خارجه، تصریح کرد: کسانی که به دنبال کاهش اقتدار آقای ظریف هستند خواسته یا ناخواسته جایگاه کشورمان را در عرصه بین الملل تضعیف می‌کنند.

عارف خاطرنشان کرد: از رئیس جمهور هم می‌خواهیم به مانند گذشته قرص و محکم از دکتر ظریف حمایت کنند و مانع این شوند که سرمایه ارزنده‌ای به مانند آقای ظریف از دولت خارج شود.

در این نشست سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه توضیحاتی درخصوص استعفای وزیر امور خارجه مطرح و با رد برخی شائبه ها درخصوص این استعفا تاکید کرد که استعفای ظریف با هماهنگی رئیس جمهور نبوده است.واکنش فعالان سیاسی به استعفای ظریف

فعالان سیاسی هم به خبر استعفای ظریف واکنش‌های متفاوتی نشان دادند. عده ای از این خبر اظهار خوشحالی کردند و برخی نسبت به آن ابراز نگرانی.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه "استعفای وزیر توانمند خارجه جمهوری اسلامی، موجب نگرانی افکارعمومی شد"، گفت: «دکتر ظریف که طی سه دهه گذشته یکی از موفقترین دیپلمات‌های نظام محسوب می‌شوند، مورد اعتماد ویژه آیت الله هاشمی رفسنجانی قرار داشته و رهبرمعظم انقلاب نیز بارها طی سالهای اخیر از ایشان تقدیر کرده‌اند.»

وی همچنین اظهار امیدواری کرد که "با حمایت ویژه رئیس‌جمهور و سایر مسئولان از دکتر ظریف، ایشان قدرتمندتر از گذشته به خدمت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ادامه دهند".

سید ابراهیم امینی عضو شورای شهر تهران هم در توئیتی عنوان کرد: «تدبیر، ابتکار و میهن‌دوستی ‌ظریف در دیپلماسی مثال‌زدنی و کم‌نظیر است. بی‌گمان این استعفا فارغ از دلایل آن نشان از وجود شرایطی بغرنج در راه پیشبرد امور دیپلماتیک کشور دارد. امید است که وزارت امور خارجه بعنوان متولی دیپلماسی کشور بتواند جایگاه واقعی خود را پیدا کند.»

همچنین مرتضی الویری دیگر عضو شورای شهر  تهران در توئیتر خود نوشت: «باید خون گریست که با دخالت‌های غیرحرفه‌ای در سیاست خارجی کشور، یک دیپلمات ممتاز، خوشنام، شجاع، دلسوز، میهن‌پرست و کارآمد مانند دکتر ظریف مجبور به استعفا می‌شود. خسارت عدم حضور محمدجواد ظریف در دستگاه دیپلماسی جبران ناپذیر است.»

از سوی دیگر حمید رسایی نماینده پیشین مجلس که در انتخابات مجلس دهم نتوانست در میان ۳۰ منتخب تهران باشد، با اظهار خوشحالی از استعفای ظریف در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «ظریف در صفحه رسمی اینستاگرام خود که تیک آبی دارد، خبر استعفایش را اعلام کرد. کسی که از دوره دبیرستان تا سال‌های پایانی دولت دهم در آمریکا زندگی کرده، بعد از تحمیل توافقنامه‌های ننگین از جمله توافق برجام و در حالی که از تحمیل FATF، CFT و پالرمو ناامید شده است، همزمان با سفر محور مقاومت (بشار اسد) به ایران از سمت خود استعفا داد.»

همچنین وحید یامین‌پور مجری تلویزیون و فعال رسانه‌ای اصولگرا در اینستاگرام خود با انتشار عکسی از ظریف و این متن که "از هواپیمای در حال سقوط بیرون پریدن اسمش شجاعت نیست چترباز قهرمان!..."، نوشت: «... جناب ظریف! شجاع باش و مسوولیت کارهایت را بپذیر. تو به خیلی از سوالات باید جواب بدهی.»

از طرفی آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توئیتی عنوان کرد: «برای منافع ملی یک جاهایی باید با صدای بلند ایستاد و بدون لکنت از مردم و کشور دفاع کرد، یک جاهایی باید با اقتدار و صبر مذاکره کرد حتی اگر ۲۲ ماه طول بکشد. یک جاهایی هم باید استعفا داد. طریف نشان داده، هیچ دغدغه‌ای جز منافع ملی ایران ندارد. اما، قدر زر، زرگر شناسد قدر گوهر، گوهری.»

عباس عبدی فعال رسانه‌ای اصلاح‌طلب هم در واکنش به استعفای شبانه محمد جواد ظریف گفت: «اگر استعفای ظریف قطعی باشد کار خوبی کرده، احتمالا با هماهنگی قبلی است.»

رضا نصری حقوقدان برجسته بین‌الملل هم در توئیتر نوشت: «اگر دشمنان ایران میلیاردها دلار سرمایه برای ترویج ایران‌هراسی داشتند، اگر هزاران لابیست در پایتخت‌های غرب برای فرستادن ایران به شورای امنیت داشتند، اگر هزاران رسانه و مؤسسه ارتباط عمومی برای امنیت سازی کشور داشتند، مردم ایران جواد ظریف را داشتند و کفایت می‌کرد. از ظریف دلجویی کنید!»

همچنین محسن جلال‌پور رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: «به فهرست نااطمینانی‌های نگران‌کننده سال آینده، فقدان محمدجواد ظریف را هم اضافه کنید. استعفای متخصص مذاکره و دیپلماسی، آن‌قدر معنی‌دار است که امیدوارم ساختار سیاسی ما متوجه عواقب مخربش در افکار عمومی باشد. ظریف یک فرد نیست، نماد دیپلماسی است. امیدوارم استعفای او برای ما به معنای پایان مذاکره نباشد.»

امیر محبیان نیز نوشت: «دلیل استعفای دکتر ظریف را می دانم. با ایشان صحبت کردم ربطی به اف ای تی اف و امثالهم ندارد. مجاز نیستم بگویم ولی روحانی بی نقش نیست. روحانی با بی توجهی به پای خود شلیک کرد.»

علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران، در حساب توییتری خود نوشت: «‌ظریف یک دیپلمات تمام عیار است و ظرایف سیاست را می‌شناسد و پیامدهای هر اقدامی را می‌داند.

او بخوبی می‌دانسته است یا نباید ‎استعفا بدهد یا اگر استعفا داد ناگزیر باید پایش بایستد چرا که می‌فهمد استعفا ‎پایان‌کار ظریف نیست. بازگشت به کار پس از اعلام کناره‌گیری پایان کار ظریف است.»

مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با پیش بینی خود از پذیرش یا رد استعفای آقای ظریف گفت: در حال حاضر صحبت خاصی ندارم. هیچ پیش بینی هم ندارم.

محمد هاشمی، فعال سیاسی و عضو حزب کارگزاران سازندگی نیز  در خصوص پیش بینی پذیرش یا عدم پذیرش استعفای ظریف گفت: مشکل هست که استعفا مورد قبول قرار گیرد و من امیدوارم که مورد موافقت قرار نگیرد چون جایگزینی دکتر ظریف غیر ممکن است و ما فردی را سراغ نداریم که بتواند بهتر از ایشان عمل کند.

وی افزود: واقعیت این است که در یک جنگ اقتصادی و تحریم ها قرار داریم. در زمان جنگ کسی پشت فرمانده را خالی نمی کند. و در این جنگ بین الملل اما متاسفانه عده ای در داخل پشت ظریف را خالی می کنند یا بعضا کسانی که باید پشت او بمانند نیستند و رفتارهایی مانند دشمنان دارند. بنابرین شرایط سخت است اما در روابط بین الملل و تاریخ سیاسی در این دوره بی سابقه است که ایران توانست ۶ یا ۷ قطعنامه بین المللی را یکباره علیه کشور متوقف کند و از کارهای بسیار بزرگی است.

هاشمی تصریح کرد: امیدوارم شرایط به گونه ای باشد که اقای ظریف بتواند به وظیفه خود ادامه دهد. اما نمی دانم واقعا استعفا مورد پذیرش قرار می گیرد یا خیر فقط آرزویم را گفتم.

علی بیگدلی، کارشناس امور بین الملل نیز گفت: به نظرم موضوع استعفای ظریف از دست آقای روحانی خارج شده است. و به نظر می آید ایشان بسیار آزرده شده بودند و ناچارا خداحافظی کرده اند.وضعیت خیلی روشن نیست  که چه می شود اما پیش بینی ام این است که استعفا مورد موافقت قرار می گیرد. چون فشارها آن قدر زیاد شده است که بیشتر از تحمل آقای ظریف بوده.

وی افزود: قبلا هم البته در محافل غیر رسمی و سیاسی استعفای ایشان مطرح بود اما در مجموع به نظرم استعفای اقای ظریف به زیان سیاست خارجه ما خواهد بود و شرایط را بسیار لغزنده خواهد کرد. تنوع مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیری دچار سردرگمی شده است. و کناره گیری آقای ظریف باعث نگرانی منافع ملی و سیاسی کشور خواهد شد

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی نیز گفت: استعفای آقای ظریف فکر نکنم قبول بشود. اختلافات مربوط به داخل دولت است و به نظرم این اختلافات حل می شود.

علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز گفت: من فکر می کنم پذیرش استعفای ظریف اوج بی تدبیری است و نباید صورت بگیرد.

وی در مورد پیش بینی پذیرش استعفای ظریف گفت: من نمی دانم. این استعفا از روی اجبار هست و در واقع از سر اجبار صورت می گیرد اما نظرم این هست که استعفای وزیر امور خارجه به نفع منافع امنیت ایران نیست.

عزت الله ضرغامی در توییتی نوشت: ظریف رکورددار تعریف و تمجید و تحسین از سوی رهبر انقلاب است. یک ناهماهنگی قابل درک نباید او را به اینجا بکشاند. ظریف باید برگردد و نگذارد شیرینی این دیدار تاریخی در کام ها تلخ شود. دو قطبی شدن #استعفا مغایر منافع ملی است.

حسین الله کرم، رئیس شورای هماهنگی حزب الله گفت: من معتقدم باید هنوز علل و عوامل آن را جستجو کرد. آیا این علل و عوامل به موضوع ورود اسد به ایران و عدم حضور آقای ظریف در جلسه با اسد برمی گردد یا اینکه مسائل دیگری وجود دارد. اگر علت نخست عامل استعفا شد، پذیرفته نیست چون وقتی پوتین به ایران آمد بدون حضور دیگران با رهبر معظم انقلاب جلسه داشت بنابراین این تبدیل به یک رویه شده است. معتقدم حرکت آقای ظریف متکی به ایجاد فشار بر مجمع تشخیص مصلحت است تا سی اف تی و پالرمو تصویب شود. دال مرکزی گفتمان دولت کنونی بر مبنای سیاست خارجی و مذاکره با کدخدا شکل گرفت. امروز کسانی معتقدند دولت کنونی نیازمند به تغییر رویکرد از سیاست خارجی به سیاست داخلی دارد، در این وضعیت جایگاه سیاست خارجی به شدت تنزل پیدا می کند. آقای ظریف بخشی از تئوریزه کنندگان برجام بوده، باید این مسیر را به شکل لازم و با بی اعتماد به اروپا ادامه دهد. کنار کشیدن به نوعی تلخ کردن پیروزی سوریه به کام نیروهای انقلابی است.

روح الله حسینیان عضو سابق جبهه پایداری  گفت: «بعید می‌‎دانم دولت بخواهد از برجام خارج بشود زیرا دولتی‌ها باور دارند که خروج از برجام بهانه‌دادن به غرب است. هرچند خارج بشویم یا نشویم، چه تفاوتی دارد؟ مگر اکنون چیزی باقی مانده است؟ سانتریفیوژها که تعطیل شد و راکتور اراک هم که با بتون پر شد و دیگر قابل بازیافت نیست. تصور نمی‌کنم ظریف در اعتراض به سفر بشار اسد استعفا داده باشد زیرا او حتما از جایگاه خود خبر دارد و می‌داند در اموری که مقام معظم رهبری تصمیم‌گیرنده هستند، نباید دخالت کند و نباید پایش را فراتر از گلیمش بگذارد. وقتی با بچه‌هایی که درگیر سوریه هستند صحبت می‌کنیم بسیار از رویکرد وزارت امور خارجه در سوریه ناراضی‌اند. به‌هرحال این استعفا باید پیش از اینها رخ می‌داد زیرا سیاست‌ خارجه دولت ضررهای زیادی به ایران زد. تردید نکنید که آمریکایی‌ها بیش از همه از این استعفا ناراحتند زیرا ظریف تنها کسی بود که توانست آرزوی دیرینه آمریکا یعنی مذاکره با ایران را محقق کند اما برخلاف آمریکایی ما از استعفای ظریف خوشحالیم».

سید مصطفی هاشمی طبا گفت: نمی دانم استعفای آقای ظریف چقدر پایه دارد؟ آیا پذیرفته می شود یا خیر؟ آقای ظریف برای کشور خدمات خوبی انجام دادند. او وزیر خارجه خیلی خوب و کامل محسوب می شود. مخالف استعفای آقای ظریف هستم. البته خود ایشان چند روز پیش صبحت کرد و گفت «ما باید بتوانیم به مردم مان کمک کنیم». شاید او استعفا داده چون احساس می کند وجودش در وزارت خارجه خیلی نمی تواند به مشکلات مردم کمک کند اما به نظرم حضور و وجود آقای ظریف در وزارت خارجه لازم و خوب است. امیدوارم آقای ظریف استعفایش را پس بگیرد یا با این استعفا موافقت نشود.

امعتقدم ترامپ هم منتظر وقوع بحران های داخلی در ایران است و به این اتفاق امید دارد. برخی نیز در داخل دائم به تنش ها دامن می زنند. اگر آقای ظریف استعفا دهد دولت آقای روحانی تضعیف می شود و دولت لطمه می خورد.

من این تحلیل را قبول ندارم که با استعفای ظریف، کمر دولت آقای روحانی شکست اما یک عده می خواهند کمر دولت روحانی بشکنند اما غافل هستند از این روی شاخ نشستند و دارند بن می برند. امروز دلواپسان خوشحال هستند. اینها براساس منافع جمهوری اسلامی کار نمی کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری