کد خبر: ۲۱۹۰۵۶
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
برخی تحلیل گران این استعفا را با هماهنگی قبلی و آخرین استعفا پس از چندین بار استعفای قبلی و رد شدن آن توصیف کرده اند و معتقدند احتمال پذیرش این استعفا از نپذیرفته شدن آن بیشتر است و لذا رییس جمهور مخالفتی با این استعفا نخواهد کرد.
ه دنبال استعفای ناگهانی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران موجی از واکنش های مختلف در محافل خبری دنیا و ایران را در پی داشت. هنوز از علت اصلی استعفا و متن رسمی آن خبری نیست و تنها برخی گمانه زنی های رسانه ای است که در حال انتشار است. حسن روحانی رییس جمهوری نیز در واکنشی تلویحی گفت: «وزارت‌خارجه، نفت و بانک مرکزی در خط مقدم مقابل آمریکا هستند. از وزرای نفت و خارجه و رئیس‌کل بانک مرکزی متشکرم که ایستاده‌ بودند و ایستادند.»

برخی تحلیل گران این استعفا را با هماهنگی قبلی و آخرین استعفا پس از چندین بار استعفای قبلی و رد شدن آن توصیف کرده اند و معتقدند احتمال پذیرش این استعفا از نپذیرفته شدن آن بیشتر است و لذا رییس جمهور مخالفتی با این استعفا نخواهد کرد. در این حال برخی دیگر معتقدند ممکن است رییس جمهور پس از یک کش و قوس سیاسی با این استعفا موافقت نکند و این احتمال به دلیل تعدد مراکز تصمیم گیزی و سرعت و چرخش تحولات سیاسی و تقاضای بسیاری از فعالان سیاسی غیر ممکن ارزیابی نمی شود.

در این حال شفقنا در تماس با برخی چهره های سیاسی و کارشناسان بین الملل در رابطه با پیش بینی پذیرش یا رد استعفای ظریف، این مساله را مورد سوال قرار داده است که در پی می آید:

مجید انصاری: هیچ پیش بینی خاصی ندارم

مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با پیش بینی خود از پذیرش یا رد استعفای آقای ظریف گفت: در حال حاضر صحبت خاصی ندارم. هیچ پیش بینی هم ندارم.

محمد هاشمی: مشکل است استعفای ظریف مورد موافقت قرار گیرد

محمد هاشمی، فعال سیاسی و عضو حزب کارگزاران سازندگی نیز  در خصوص پیش بینی پذیرش یا عدم پذیرش استعفای ظریف گفت: مشکل هست که استعفا مورد قبول قرار گیرد و من امیدوارم که مورد موافقت قرار نگیرد چون جایگزینی دکتر ظریف غیر ممکن است و ما فردی را سراغ نداریم که بتواند بهتر از ایشان عمل کند.

وی افزود: واقعیت این است که در یک جنگ اقتصادی و تحریم ها قرار داریم. در زمان جنگ کسی پشت فرمانده را خالی نمی کند. و در این جنگ بین الملل اما متاسفانه عده ای در داخل پشت ظریف را خالی می کنند یا بعضا کسانی که باید پشت او بمانند نیستند و رفتارهایی مانند دشمنان دارند. بنابرین شرایط سخت است اما در روابط بین الملل و تاریخ سیاسی در این دوره بی سابقه است که ایران توانست ۶ یا ۷ قطعنامه بین المللی را یکباره علیه کشور متوقف کند و از کارهای بسیار بزرگی است.

هاشمی تصریح کرد: امیدوارم شرایط به گونه ای باشد که اقای ظریف بتواند به وظیفه خود ادامه دهد. اما نمی دانم واقعا استعفا مورد پذیرش قرار می گیرد یا خیر فقط آرزویم را گفتم.

علی بیگدلی: احتمالا استعفا مورد پذیرش قرار می گیرد

علی بیگدلی، کارشناس امور بین الملل نیز گفت: به نظرم موضوع استعفای ظریف از دست آقای روحانی خارج شده است. و به نظر می آید ایشان بسیار آزرده شده بودند و ناچارا خداحافظی کرده اند.وضعیت خیلی روشن نیست  که چه می شود اما پیش بینی ام این است که استعفا مورد موافقت قرار می گیرد. چون فشارها آن قدر زیاد شده است که بیشتر از تحمل آقای ظریف بوده.

وی افزود: قبلا هم البته در محافل غیر رسمی و سیاسی استعفای ایشان مطرح بود اما در مجموع به نظرم استعفای اقای ظریف به زیان سیاست خارجه ما خواهد بود و شرایط را بسیار لغزنده خواهد کرد. تنوع مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیری دچار سردرگمی شده است. و کناره گیری آقای ظریف باعث نگرانی منافع ملی و سیاسی کشور خواهد شد

حمیدرضا ترقی: فکر نکنم استعفای ظریف قبول بشود

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی نیز گفت: استعفای آقای ظریف فکر نکنم قبول بشود. اختلافات مربوط به داخل دولت است و به نظرم این اختلافات حل می شود.

علی تاجرنیا: پذیرش استعفای ظریف اوج بی تدبیری خواهد بود

علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح طلب نیز گفت: من فکر می کنم پذیرش استعفای ظریف اوج بی تدبیری است و نباید صورت بگیرد.

وی در مورد پیش بینی پذیرش استعفای ظریف گفت: من نمی دانم. این استعفا از روی اجبار هست و در واقع از سر اجبار صورت می گیرد اما نظرم این هست که استعفای وزیر امور خارجه به نفع منافع امنیت ایران نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری