کد خبر: ۲۱۸۴۸۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
چاره اندیشی نمی کنید، لااقل نمک به رخم مردم نپاشید؛
با اظهارات دیشب آقای رییس جمهور مشخص گردید دولت اعتقاد چندانی به بحران اقتصادی و مشکلات برآمده از ان برای مردم ندارد که حال بخواهد برای ان چاره اندیشی کند. از این رو انتظار می رود دولت دوازدهم و در راس آن دکتر حسن روحانی، باز هم سیاست سکوت و نظاره را در پیش گرفته و اصل بحران را نفی کرده و تنها اظهارات این چنینی تنها داغ مردم را تازه کنذ.
اعتدال - محمد جواد بربریان-درحالی که وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولان این وزارتخانه طی هفته های اخیر بارها وعده کاهش قیمت گوشت را داده اند، اما قیمت این کالای اساسی و مورنیاز مردم همچنان روند صعودی دارد و بنا ندارد کاهش یابد.

با این حال و در ادامه سیاست های ناکارآمد دولت برای کنترل بازار گوشت، حسن روحانی، رییس جمهور دلیل تازه ای درباره قیمت گوشت و همچنین بنزین و گازوئیل بیان کرد.

روحانی در جلسه شورای اداری استان هرمزگان با اشاره به قاچاق گازوئیل، بنزین و گله گله گوسفند از کشور، گفت: همه باید در برابر قاچاق بایستند و اگر می‌خواهیم معضلات را حل کنیم، باید دست به دست هم دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه یکی از دلایل قاچاق، ارزانی آن جنسی است که قاچاق می‌شود، گفت: هنگامی که گازوئیل در کشور لیتری 300 و بنزین 1000 تومان است و در دیگر کشورها رقمی بالاتر دارد، معلوم است که قاچاق می‌شود.در خصوص اظهارات عجیب آقای رییس جمهور، نکات زیر قابل تامل است:

1-    ظاهرا دولت روحانی در حال پیاده کردن سیاست دولت سازندگی به بدترین شکل ممکن و اظهارات وی یادآور اظهارات رییس جمهور اسبق و فقید، آیت الله هاشمی درباره گرانی گوشت و کالاهای ضروری مردم است. دولت روحانی این روزها با انجام اقداماتی مانند آزادسازی قیمت‌ها، افزایش مالیات ها و تعرفه‌ها و عوارض و طفره از مسئولیت‌های حاکمیتی، یادآور اجرای سیاست‌های تعدیل اقتصادی دولت سازندگی است که منجر به تورم 49 درصدی شده بود.

2-    در حالی که دولت سازندگی علیرغم ایجاد تورم، توجهی هم به اجرای طرح‌های عمرانی داشت، اما دولت روحانی همانند دولت احمدی نژاد، با وجود فشارهای زیاد بر معیشت مردم، عملا کشور را در رکود و بلاتکلیفی رها کرده است و تنها با اظهارات دور از منطق و اجرای سیاست های نادرست، نمک به زخم مردم می پاشد.

3-    آنچه در این هفته ها و ماه های اخیر از سیاست های دولت برای حل مشکلات اقتصادی کشور صورت گرفته است، به طور خلاصه توسط روحانی بیان شد و آن اینکه ظاهرا ایشان هنوز اعتقادی به بحران اقتصادی ندارند. بنا به این اعتقاد هم دلیل خاصی برای واکنش و اتخاذ سیاست های ضربتی نمی بینند.

4-    با افزایش بی رویه قیمت گوشت، همه مسئولان بر این نکته اتفاق نظر داشته و دارند که عامل اصلی این افزایش قیمت افزایش بی رویه قاچاق گوشت و دام زنده از کشور به خصوص از مرزهای غربی کشور است. با این حال، این سوالات مطرح شد که چرا جلوی قاچاق گوشت و دام از کشور گرفته نمی شود و مگر قانونی در این باره وجود ندارد؟ چرا و چگونه دام زنده به مناطق مرزی برده شده و به راحتی قاچاق می شود؟ آیا قانون مشخصی در ممانعت از انتقال دام زنده بین استان ها و ورود آن ها به مناطق مرزی وجود ندارد؟ چرا دستگاه های مربوط تا به این اندازه اهمال و مماشات می کنند؟ حال پاسخ این سوالات را آقای رییس جمهور به طور مشخص داده اند، تا هنگامی که قیمت گوشت ارزان! است قاچاق ادامه دارد.

5-    آقای روحانی که اصرار بر ارزانی گوشت، بنزین و گازوییل دارند و قیمت این کالاها را با دلار و در مقایسه با کشورهای منطقه و حتی اروپا مقایسه می کنند، آیا دستمزد کارگران و حقوق کارمندان را نیز با دلار و در مقایسه با کشورهای همسایه پرداخت می کنند؟ عجیب اینکه ایشان دستمزد کارگران و کارمندان را به ریال پرداخت کرده اما در مقام مقایسه قیمت گوشت و سوخت را با دلار محاسبه می کنند. مسلما با این شیوه محاسبه، ایشان مشکلات معیشتی مردم را ندیده، وقعی برای خرد شدن استخوان های مردم زیر فشار اقتصادی قائل نبوده و رفاه مردم به خصوص قشر مستضعف روز به روز کاهش می یابد.

6-   آقای رییس جمهور! مگر درآمد سرانه‌ی مردم ایران مطابق با استانداردهای جهانی است که هزینه‌ی آنان باید به یورو و دلار باشد؟ در کشورهای اروپایی، حداقل دستمزد از 400 یورو تا 2050 یورو معادل 6 میلیون تومان تا حدود 30 میلیون تومان محاسبه شده است. جالب اینکه تنها 10 کشور اروپایی زیر 600 یورو در ماه به کارگران خود دستمزد می دهند. اما در کمال تعجب حداقل حقوق کارگران ایرانی 100 یورو معادل 1.5 میلیون تومان در ماه است. و این یعنی اینکه دستمزد کارگران ایرانی از فقیرترین کارگران اروپایی در کشورهایی چون لتونی، استونی و لیتوانی حدود 6 برابر کمتر است.

7-   حال اگر آقای روحانی از ارزانی! کالاهای اساسی در ایران نگرانی دارند و برای افزایش قیمت آن ها زمینه چینی می کنند، بهتر است برنامه خود برای افزایش حقوق و رفاه کارگران و کارمندان ایران و جبران فاصله 6 برابری با فقیرترین کشورهای اروپا را نیز بیان کنند. مگر اینکه ایشان قصد دارند فشار بیشتری برای خرد شدن کامل مردم زیر فشارهای اقتصادی وارد نمایند.

8-    در کشور فرانسه به عنوان یکی از گران‌ترین کشورهای اروپا، قیمت هر کیلو گوشت گوسفند، 7 یورو است. ارزش ریالی این رقم با احتساب هر یورو 15 هزار تومان،  105 هزار تومان است. اما یک کارگر فرانسوی با حداقل حقوق 1521 یورو در ماه (به عنوان حقوقی میانه در اروپا) می‌تواند 217 کیلو گوشت بخرد و کارگر ایرانی با حقوق 1 میلیون و 500 هزار تومان حداکثر می‌تواند 15 کیلو گوشت بخرد! آقای رییس جمهور توضیحی درباره این اختلاف رفاه دارند یا همچنان به توضیحات متحیرالعقول خود اصرار دارند. آیا با بیش از 200 کیلو گوشت اختلاف دستمزد ایران و کشورهای اروپایی بازهم می توان گفت گوشت در ایران ارزان است؟

9-    نکته  اساسی دیگر اینکه تا همین چند ماه پیش و اوج قیمت دلار تا 18 هزار تومان، قیمت گوشت گرم گوسفندی حدودا کیلویی 40 تا 50 هزار تومان بود. حال چرا در آن زمان قاچاق گوشت صورت نگرفت؟ مگر سود قاچاق این کالا آن زمان بیش از زمان فعلی نبوده است؟ این سوالات برخی شائبه ها در باره اهمال و نقش وزارت خانه دولت در خروج دام از کشور را افزایش می دهد؟

10-    دولت دوازدهم در مواجهه با مشکلات اقتصادی کشور و مردم و افزایش قیمت های لجام گسیخته در بازارهای طلا، سکه، ارز، مسکن، خودرو، گوشت، مرغ و ... سیاست سکوت و نظاره را در پیش گرفته و تنها شاهد کاهش رفاه مردم و هر از چند گاهی در حال وعده ارزانی بوده است. درباره قیمت گوشت این امید می رفت با توجه به نیاز روزمره مردم به این کالای اساسی دولت از خواب غفلت بیدار شده و تدبیری برای آن چاره کند. اما با اظهارات دیشب آقای رییس جمهور مشخص گردید دولت اعتقاد چندانی به بحران اقتصادی و مشکلات برآمده از ان برای مردم ندارد که حال بخواهد برای ان چاره اندیشی کند. از این رو انتظار می رود دولت دوازدهم و در راس آن دکتر حسن روحانی، باز هم سیاست سکوت و نظاره را در پیش گرفته و اصل بحران را نفی کرده و تنها اظهارات این چنینی تنها داغ مردم را تازه کنذ.

11-    نکته آخر اینکه با وجود بحران های هر روزه در بازارهای کالاهای اساسی مردم این شائبه تقویت می گردد، دولت، در حال نوعی انتقام گیری از مردم است نه خدمت به مردم! انتقام بابت عدم رضایت از عملکرد فاجعه بار اقتصادی دولت و احتمال عدم تایید در دورهای آتی انتخابات. آیا پاداش مردمی که چند سال از دولت تدبیر و امید! حمایت کردن و با انتخابات ریاست جمهوری مهر تاییدی بر حمایت خود زدند، انتقامجویی و چنین رفتاری است!؟ اگر سیاست های دولت به ثمر نرسیده و در برخی دستگاه ها با این سیاست ها مخالفت می گردد، مردم باید تاوان ان را بدهند و استخوان هایشان زیر بار فشار اقتصادی خرد شود؟ دیگر باید چه اتفاقی رخ دهد که دولتمردان از خواب بیدار شده و به فکر چاره بیافتند و به جای وعده های توخالی، اندکی هم به فکر معیشت مردم باشند؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ایرانی
|
-
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
0
0
بابا توروخدا شعار نده آقای رئیس جمهور ، مردم انقلابی ما رو اذیت نکن ، اگه نمی تونی کنترل کنی بازار بذار برو اگه واقعا خدا ترسی (خدا رحم کنه با روحانی تا 1400)
محمد
|
-
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۳۰
0
0
6ماه مثل ملت 2میلیون بهش بدین ببینید خودشو خانواده اش فقرغذایی شدید راهی بهشت زهراشان میکنه بعدبیا دنسخه بده
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری