کد خبر: ۲۱۸۴۱۹
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸
ایالات متحده به کمک عربستان سعودی، بر استراتژی «شوک نفتی» تکیه کرده است تا اقتصاد ایران را فلج کند. اما با کاهش تولید نفت ونزوئلا، یکی از اعضای اپک و بحرانی شدن اوضاع بین آن و آمریکا، و کاهش ذخایر نفتی به طور کلی، در هیچ مکانی، نفت اضافی وجود ندارد، امری که باعث حفظ جایگاه ایران در زمینه صادرات جهانی نفت می شود.
العربی الجدید نوشت:  پس از کاهش صادرات نفت ایران و ونزوئلا به دنبال تحریمهای ایالات متحده، صادرات نفت خام آمریکا افزایش یافته است.

به گزارش اعتدال؛ در ادامه این مطلب آمده است: در سال 2018، صادرات نفت خام آمریکا به اروپا، به 430 هزار بشکه در روز رسیده است و این میزان، معادل صادرات نفت ایران به اروپا، پیش از بازگشت تحریمهای آمریکا علیه این کشور است.

پیش بینی می شود که تولید نفت آمریکا در سال 2019 به 12.06 میلیون بشکه در روز برسد، یعنی 1.18 میلیون بشکه بیشتر از سال قبل. این افزایش تولید نفت آمریکا، اپک و دو تولید کننده اصلی آن، یعنی روسیه و عربستان را بر آن داشته است که تولید نفت خود را بین 3 الی 4 درصد کاهش دهند، تا از قیمتها حمایت کنند.

رقابت در شمال غرب اروپا شدیدتر است، جایی که انگلیس در سال 2018، 6.5 میلیون تن نفت آمریکا را خریداری کرد و سهم هلند از واردات نفت آمریکا به 5.1میلیون تن رسید.

در منطقه مدیترانه، خریداران، یعنی ایتالیا، اسپانیا و فرانسه، نفت خام آمریکا را به نفت ایران و روسیه ترجیح می دهند.

به گفته تاجرانی که با یکی از شرکتهای نفتی اروپا کار می کند، این احتمال وجود دارد که نفت خام آمریکا از محبوبیت بیشتری در اروپا برخوردار شود. به نظر می رسد در این شرایط، ایالات متحده طرفی است که بیشترین سود را می برد.

در حالی که ایران آمار دقیقی از حجم فعلی صادرات نفت خود ارائه نمی دهد، معاون رئیس جمهور ایران، اسحاق جهانگیری اخیرا اعلام کرده است که در ماههای گذشته، حجم صادرات کشورش به 2.5میلیون بشکه نفت می رسید، اما با اجرایی شدن تحریمهای آمریکا، این میزان کاهش یافته است.

در این میان، اقتصاد ونزوئلا نیز با شاخص های فروپاشی درگیر بوده و شاهد کاهش صادرات نفت این کشور است، تا آنجا که این کاهش، ضربه بزرگی به دولتی وارد کرده است که بیش از 96درصد، به واردات نفت خام خود متکی است.

این روزها، تولید نفت ونزوئلا به پایان ترین حد خود در سی سال گذشته رسیده است و در حالی که پیش از این، بیش از 3 میلیون بشکه در روز تولید داشت، تولید نفت آن در سال گذشته، تنها به1.33 میلیون بشکه در روز رسید.

تام لانگو، تحلیلگر مسائل مربوط به انرژی آمریکا، چند روز پیش در تحلیلی نوشت: استراتژی رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، متکی بر هیمنه بر استراتژی انرژی جهانی از طریق چند محور است، که در آن میان، محاصره گاز روسیه در اروپا و امضای قرارداد شرکتهای آمریکایی با ونزوئلا، در زمینه تولید نفت، قرار دارد.

به عقیده تحلیلگران، به نظر می رسد برکناری نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، لازمه اصلی تحقق این هدف ترامپ است؛ چرا که این مساله به شرکتهای آمریکایی فرصت حضور در کشوری غنی از ذخایر نفتی را می دهد. در اینجاست که ترامپ می تواند صاحبان شرکتهایی که در زمینه انرژی فعالیت دارند را در انتخابات آینده با خود همراه کرده و حمایت آن را برای خود جلب کند.


نقش ونزوئلا در مقابله ایران با شوک نفتی ترامپ

حسين شعيتو در الاخبار نوشت: بالاخره ساز و کار مالی وعده داده شده اروپا محقق شد، هر چند که برای ایرانی ها کاملا راضی کننده نیست. اما مساله مهم تر در راستای مقابله با تحریمها، بخش نفت است؛ جایی که ایران از ابزارهای متنوعی برای مقابله با خطر بزرگتری برای اقتصاد خود، تلاش می کند و مهمترین این ابزارها «دفاع از طریق حمله» است، یعنی افزایش تولید نفت به جای کاهش آن.

در ادامه این مطلب آمده است: ایالات متحده به کمک عربستان سعودی، بر استراتژی «شوک نفتی» تکیه کرده است تا اقتصاد ایران را فلج کند؛ این راهبرد پیش از این، از سوی مملکت سعودی در برابر اتحاد جماهیر شوروی به کار گرفته شد؛ هنگامی که ریاض نقش اساسی را در کاهش بهای نفت در نیمه دهه هشتاد قرن گذشته ایفا کرد و همین مساله منجر به فروپاشی آن شد.

امروز، پس از کاهش ارزش ریال ایران و اجرایی شدن تحریمهای آمریکا، بحرانهای سختی دو بخش نفت و گاز در ایران را فرا گرفته است و این مساله، تهران را که از دولتهای اصلی تولید کننده نفت در جهان محسوب می شود، با موانع بزرگی مواجه کرده است.

در این رابطه، تحلیلگران ایرانی معتقدند که کشورشان راه حل های جایگزینی دارد و این بار، در سایه اختلاف نظر بین المللی در مورد خروج آمریکا از توافق هسته ای، به شکلی گسترده تر از قبل، می تواند از راه حل ها استفاده کند.

تهران برای اولین بار، در راستای در هم شکستن اراده آمریکا برای خفه کردن بازار نفت آن، راه فروش نفت در بازار بورس، به افرادی با هویت سری و از بخش خصوصی را در پیش گرفته است و این مساله، ماموریت ایالات متحده در نظارت بر فروش نفت ایران و متوقف کردن آن را دشوار می کند.

 اما حساب باز کردن ایران روی مقابله با طرح به صفر رساندن صادرات نفت ایران بر این اساس استوار است که ایران، نیازهای بازار جهانی را می شناسد. همانطور که محمد علی خطیبی، رئیس فعلی کمیسیون تعاملات نفتی با دولتهای خارجی و نماینده سابق ایران در اپک در گفتگو با الاخبار می گوید: محال است که صادرات نفت ایران به صفر برسد. امروز، با کاهش تولید نفت ونزوئلا، یکی از اعضای اپک و بحرانی شدن اوضاع بین آن و آمریکا، و کاهش ذخایر نفتی به طور کلی، در هیچ مکانی، نفت اضافی وجود ندارد، امری که باعث حفظ جایگاه ایران در زمینه صادرات جهانی نفت می شود.

با این حال، خطیبی اذعان می کند که چالشها آسان نخواهد بود؛ چرا که عملیات باجگیری آمریکا در جهان و منطقه ادامه دارد و هرگز متوقف نمی شود. حتی بعید نیست امریکا نسبت به إعمال تحریمهایی علیه مملکت سعودی نیز اقدام کند. بنابراین، آمریکا تلاش می کند در طول سالهای طولانی، به نفت دولتها دست پیدا کند و با فشار بر آنها برای افزایش تولید نفت، نقش ایران در بازار جهانی نفت را محدود کند.

اما ایا این فشارها موفق می شود؟ خطیبی تاکید می کند که آمریکا در حال فروش ذخایر نفت خام خود است و این مساله نشان دهنده ان است که دیگر تولید کنندگان نفت، بویژه روسیه و عربستان، شرایط افزایش تولید را ندارند.

پس از ورود تحریمهای جدید آمریکا به ماه دومش، و با وجود کاهش صادرات نفت ایران، تهران تصمیم دارد تولید نفت خود را افزایش دهد. تحلیلگران بر این عقیده اند که این افزایش، باری بر شانه دولت ایران نخواهد شد؛ چرا که کمبود جهانی نفت، قابل جبران نیست و در این شرایط، بازارهای جدیدی برای نفت ایران مهیا می شود؛ چه از طریق شرکتهای خصوصی و چه از طریق معامله با دولتهایی که به معافیت از تحریمها دست یافته اند.
نام:
ایمیل:
* نظر: