کد خبر: ۲۱۷۸۸۹
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
مشروج جلسه بررسی صلاحیت سعید نمکی در مجلس؛
در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی، نحوه زمانبندی بررسی صلاحیت سعید نمکی؛ وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت.
در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی، نحوه زمانبندی بررسی صلاحیت سعید نمکی؛ وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت.

به گزارش اعتدال، بر اساس تبصره یک ماده ۲۰۴ آئین نامه داخلی مجلس ابتدا رئیس جمهور به مدت یک ساعت فرصت داشت تا در مورد برنامه‌ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی ایراد نطق کند. با این حال حسن روحانی که صبح امروز برای دفاع از سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت به مجلس آمده بود، پس از ۴۰ دقیقه دفاعیات خود از وزیر پیشنهادی بهداشت، دقایقی به سخنان اولین مخالف وزیر پیشنهادی گوش کرد و با همراهی تعدادی از نمایندگان جلسه علنی مجلس را ترک کرد.

پس از سخنرانی رئیس جمهور تعدادی از نمایندگان دور جایگاه حلقه زدند و به طرح مسائل مختلف پرداختند.

۲ نفر از نمایندگان به عنوان مخالف و ۲ نفر به عنوان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق هرکدام برای مدت ۱۵ دقیقه بیانات خود را در خصوص برنامه‌ها و صلاحیت وزیر ارائه می‌کنند.

وزیر پیشنهادی نیز در پایان برای دفاع از برنامه‌ها و صلاحیت خود به مدت ۳۰ دقیقه ایراد نطق می‌کند.

مخالفان محمدحسین فرهنگی و حسین مقصودی و موافقان سیدمهدی فرشادان و علیرضا سلیمی هستند که می‌توانند بخشی از وقت خود را در اختیار سایرین قرار دهند.

روحانی: اجرای کارت الکترونیک برای بخش سلامت بسیار مهم است/نیاز به خارج از کشور برای درمان رفع شده است / گردشگر سلامت داریم

مشروج جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت در مجلس

رییس جمهور با تاکید بر لزوم اجرای طرح سلامت الکترونیک و کارت الکترونیکی برای سلامت، خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که بنا بود آقای قاضی‌زاده هاشمی انجام دهد و ان‌شاءالله از امروز با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر عهده آقای نمکی قرار خواهد گرفت، اجرای طرح سلامت الکترونیک است.

حسن روحانی در این جلسه اظهار کرد: همه می‌دانیم که سلامت و بهداشت، پیشگیری از بیماری‌ها و توریسم سلامت دارای اهمیت است. انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی در بخش سلامت داشته است.

وی با بیان اینکه روشن است که در این چهل سال چه قدم‌های مهمی در راه سلامت برداشته شده است، بیان کرد: قبل انقلاب کل پزشکان کشور ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر بود که ۶ هزار نفر از آنها پزشکان خارجی بودند. در تخصص‌های مختلف، نیازمند دانشگاه‌های خارج از کشور بودیم. به جای ۱۴ هزار پزشک امروز ۱۴۰ هزار پزشک خدمت می‌کنند و ۶۱۰۰ نفر ورودی دانشجوی پزشکی داریم.

رئیس‌جمهور گفت: جمعیت از ۳۶ میلیون نفر به ۸۲ میلیون نفر رسیده است، اما آمارها در بخش بهداشت و درمان ده، دوازده و یا پانزده برابر شده است. حرکت ما در این زمینه حرکت صحیحی بوده است. البته این بدان معنا نیست که در بخش سلامت، اشکالی نداریم، بلکه ضعف و اشکال داریم اما در مقایسه با چهل سال پیش، پیشرفت کشور قابل ملاحظه است.

وی با اشاره به اینکه امروز پزشک ایثارگر کم نداریم، بیان کرد: البته در میان همه اقشار ممکن است افراد کمی باشند که همه ویژگی‌های آنها مطلوب جامعه نباشد، اما پزشکان همواره مؤمن، ایثارگر، فداکار و مورد احترام مردم بوده‌اند. رسم ما هم این بوده که به عالمان، دانشمندان و همچنین پزشکان احترام می‌گذاشتیم و این یکی از اخلاق شایسته و درست مردم ما است.

روحانی ادامه داد: در سال ۹۲ قول داده بودم که تجهیز بخش‌های مربوط به سلامت، در دسترس قرار دادن داروهای مورد نیاز مردم و کاهش مخارج بیماران را در دولت پیگیری کنم. ما از اوایل دولت یازدهم هم به فکر ایجاد طرحی برای تحول سلامت بودیم و از اوایل سال ۹۳ این طرح اجرایی شد. در اجرای این طرح دکتر قاضی زاده، وزیر بسیار پر تلاش و مخلص و ایثارگر ما نقش ارزشمندی داشت. امیدوارم در تاریخ کشور ما در کنار طرح تحول سلامت همیشه نام دکتر هاشمی هم ماندگار باشد. یکی از تاسف‌های ما این است که دوست عزیز و پرتلاشمان نتوانست تا پایان راه در کنار ما بماند. وی فردی خدوم و جهادی است و آشنایی من با او به دفاع مقدس باز می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه در طرح تحول سلامت کار بزرگی انجام شد که این کار با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی به پیش رفت، تصریح کرد: بدون هماهنگی با مجلس شورای اسلامی دولت شاید نتواند به خوبی هیچ کاری را انجام دهد. از همین جا از رئیس مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه و نمایندگان به خاطر تصویب چهار لایحه مهم علیه پولشویی و تروریسم تشکر می‌کنم. این اقدام مهم از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی در تاریخ کشور ما ثبت می‌شود. ما همواره پیشتاز مبارزه با تروریست بوده‌ایم و نباید اجازه دهیم عده‌ای که دستشان به خون مردم آلوده است مدعی مبارزه با تروریسم باشند و بهانه به آنها دهیم که به ما اهانت کنند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه در پنج، شش سال گذشته قدم‌های بسیار خوبی در طرح تحول سلامت برداشته شده است، خاطرنشان کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب تخت‌های بیمارستانی ما ۵۵ هزار تخت بود، اما امروز به ۱۲۹ هزار و ۶۰۰ تخت رسیده است. در طرح تحول سلامت اقدامات مهمی برای تجهیز امکانات پزشکی انجام شد، ساخت ۲۴ هزار تخت جدید و بازسازی ۴۴ هزار تخت. از سویی مخارج پزشکی برای بیماران بستری در شهرها به زیر ۱۰ درصد و در روستاها به پنج درصد رسیده است. ما با طرح تحول سلامت، سلامت را به زندگی مردم نزدیک‌تر کرده‌ایم. اگر در آغاز انقلاب ۱۵۰۰ خانه بهداشت وجود داشت امروز این آمار به ۱۲ برابر یعنی ۱۸ هزار خانه بهداشت رسیده است. اگر پزشکان متخصص ما فقط در شهرهای بزرگ بودند، امروز این پزشکان تا مناطق مرزی حضور دارند و در بسیاری از شهرهای کوچک و روستاها فاصله مردم با پزشک متخصص فاصله کمی است.

روحانی گفت‌: بسیاری از سران کشورهای دنیا در دیدارهای دوجانبه شگفتی خود را نسبت به طرح تحول سلامت اعلام کردند و گفتند که چگونه این طرح با عظمت در ایران اجرایی شده است. خیلی از کشورهای صنعتی و بزرگ در اجرای این طرح به خوبی موفق نبودند.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز نیاز به خارج از کشور برای درمان رفع شده است و ما حتی گردشگر سلامت داریم، در این باره گفت‌: تعداد زیادی از مردم کشورهای همسایه و حتی ایرانیان ساکن اروپا و آمریکا برای جراحی به ایران می آیند. نه اینکه ایران چون ارزان‌تر است، بلکه آنها به جراح ایرانی اطمینان بیشتری دارند، البته برای نجات بیمار همه بخش‌های درمان باید دست به دست هم دهند، زیرا اگر بهترین جراح هم وجود داشته باشد، اما مراقبت‌های بعد از عمل خوب نباشد بیماری جدیدی ایجاد می‌شود. همان قدر که پزشک مهم است، پرستار و سایر بخش‌های درمان هم مهم هستند.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه در سال ۹۲ یکی از مشکلات مردم مساله دارو بود، گفت‌: بسیاری از داروها نایاب و گران بود، اما مشکل دارو امروزه حل شده است. در آغاز پیروزی انقلاب فقط ۲۵ درصد از داروها در داخل تولید می‌شد، اما امروز این آمار به ۹۵ درصد رسیده است. ما می‌توانیم تسهیلات بیشتری را فراهم کنیم تا صادرکننده دارو باشیم. در حال حاضر در برخی از بخش‌ها هم حتی به اروپا صادرات داریم.

روحانی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت برای پیشبرد امور خود به بسیاری دیگر از وزارتخانه‌ها از جمله وزارت کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت متصل است، در این خصوص گفت‌: اصرار من این است که مجلس شورای اسلامی وزارت تجارت و بازرگانی را از صنعت جدا کند. اگر می‌خواهیم برای مردم خرید اجناس کمتر معطل شوند راه دیگری وجود ندارد مگر اینکه وزارت بازرگانی تشکیل شود در غیر این صورت مشکلات در این بخش ادامه پیدا می‌کند. این مشکل برای همه مر دم است و من از همه شما نمایندگان خواهش می‌کنم تا وزارت بازرگانی از صنعت مستقل شود.

به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهور در ادامه صحبت‌های خود در جلسه رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزیر پیشنهادی بهداشت، با تاکید بر لزوم توجه سلامت مواد غذایی خاطرنشان کرد: من در زمانی که آقای قاضی‌زاده هاشمی مسئولیت بر عهده داشتند چند بار به ایشان تاکید کردم و گفتم که روی آب خوردن مردم که در بطری‌ها خریداری می‌کنند، دقت و بررسی کنید، چرا که گزارش‌های متعددی در این زمینه به من رسیده بود. وزارت بهداشت بررسی‌های خود در این زمینه را انجام داد و دیدند یکی از برندهای آب معدنی که خیلی معروف است و معمولاً در ادارات دولتی نیز از آنها استفاده می‌شود به مراتب دارای کیفیتی کمتر از آب شیر تهران بود.

وی با تاکید بر این‌که وزارت بهداشت باید آب‌ها، روغن‌ها و سایر مواد غذایی را رده‌بندی و این رده‌بندی را به مردم اعلام کند، اظهار کرد: وزارت بهداشت مسئولیت مهمی همزمان با بخش کشاورزی و بخش صنعت بر عهده دارد؛ این وزارتخانه باید با وزارتخانه‌های مختلف در تماس باشد و اگر می‌خواهیم توریسم سلامت داشته باشیم بخش سلامت باید با بخش گردشگری رابطه بسیار نزدیک داشته باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه وزیر بهداشت باید ذفنون باشد، اظهار کرد: وزیر بهداشت باید از بخش‌های دیگر نیز اطلاع داشته باشد؛ چرا که وزارت بهداشت بخشی وسیع است و وزیر آن باید همان‌قدر که باید از داروسازی بداند، از آب آشامیدن مردم نیز باید بداند. همچنین همانطور که باید از انواع بیماری‌ها و راه‌حل آنها مطلع باشد، از مواد غذایی کشاورزی که برای مردم تأمین می‌شود نیز مراقبت کنند.

روحانی با تاکید بر لزوم اجرای طرح سلامت الکترونیک و کارت الکترونیکی برای سلامت، خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که بنا بود آقای قاضی‌زاده هاشمی انجام دهد و ان‌شاءالله از امروز با رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر عهده آقای نمکی قرار خواهد گرفت، اجرای طرح سلامت الکترونیک است. اجرای این طرح دارای مزایایی از جمله آسان کردن تشخیص بیماری، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مقابله با باندهایی که در برخی مراکز تشخیصی و مطب‌ها و همچنین کلینیک‌ها وجود دارد است. با اجرای این طرح هم پرونده پزشکی افراد شفاف می‌شود و هم ما می‌توانیم پزشکان را کنترل کنیم تا ببینیم آنها چقدر دارو تجویز می‌کنند و نظام پزشکی، ناظران و متخصصان بررسی کنند که چه مقدار از این داروها که تجویز شده، ضروری بوده و چه میزان زینت‌النسخه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه ما زینت‌النسخه نمی‌خواهیم بلکه دارو برای درمان بیماری نیاز ماست، گفت: تعداد زیادی از پزشکان بر این موضوع متحد هستند، اما برخی نیز ممکن است اینگونه نباشند، البته بخشی از این عادت به فرهنگ ما باز می‌گردد. مشاهده می‌کنیم چنانچه بیماری نزد پزشک مراجعه کند، اگر پزشکی برای او تنها استراحت تجویز نماید یا این‌که به مقدار کم دارو تجویز کند، بیمار او را زیر سوال می‌برد.

رئیس جمهور همچنین با بیان این‌که اصلاح این عادت نیازمند یک تحول در فرهنگ جامعه است، خاطرنشان کرد: در این زمینه رسانه‌ها، روزنامه‌ها، فضای مجازی و صدا و سیما باید تلاش کنند تا این فرهنگ غلط اصلاح شود. باید یک بار هشتکی برای مبارزه و جلوگیری از مصرف داروهایی که نیاز نیست و زینت‌النسخه است ایجاد کنیم.

روحانی گفت: آقایان جهرمی و نمکی به ما قول داده‌اند از اوایل سال آینده اجرای اصل سلامت الکترونیک را به صورت عمومی آغاز کنند.

رئیس جمهور در بخشی دیگر از صحبت‌های خود بر لزوم انجام اقدامات پسادرمانی در مراکز درمانی کشور تاکید کرد و گفت: باید برای دوران بعد از مرخص شدن بیماران از بیمارستان‌ها تا زمانی که آنها به شرایط عادی باز می‌گردند مراکزی توانبخشی ایجاد شود تا اقدامات پسادرمانی روی بیماران صورت گیرد. این اقدامات در حال حاضر به صورت سیستماتیک در کشور ما وجود ندارد، اما باید در کنار مراکز درمانی بخشی به عنوان پسادرمان ایجاد شود تا بیماران برای زندگی عادی توانمند شوند.

وی همچنین با اشاره به پیشنهادات و توصیه‌های وزرای پیشین بهداشت و همچنین متخصصان برای معرفی نمکی به عنوان وزیر بهداشت از سوی رئیس جمهور، اظهار کرد: با توجه به اهمیت وزارت بهداشت من بعد از مشورت با دوستان مختلف از جمله آقای قاضی‌زاده هاشمی و برخی وزرای پیشین دکتر نمکی را بهترین فرد برای تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یافتم. همچنین با ایشان جلسه‌ای گذاشتم دیدم که او به همه بخش‌هایی که در ذهنم بود توجه دارد و خوشبختانه نیز تجربیات خوبی از جهاد سازندگی، میدان جنگ، اداره دانشگاه، حضور در فرهنگستان و همچنین حضور در بخش داروسازی و معاونت وزارت بهداشت را داراست.

رئیس جمهور با اشاره به وجود برخی نگاه‌ها در جامعه پزشکی مبنی بر این‌که پزشکان تافته جدا بافته هستند، خاطرنشان کرد: وجود چنین تفکراتی باید در دانشکده‌های پزشکی اصلاح و این دانشکده‌ها باید متحول شوند و این تحول یکی از وظایفی است که بر عهده وزیر بهداشت قرار دارد. همچنین با توجه به اینکه وزارت بهداشت با علم و فناوری رابطه نزدیکی دارد، باید پردیس‌های علمی در کنار علم پزشکی قرار بگیرد.

روحانی با تاکید بر لزوم توجه به طب سنتی در کشور، گفت: طب سنتی نباید مورد فراموشی قرار گیرد، بلکه باید در جایگاه خود مورد توجه باشد. خوشبختانه امروز جمهوری اسلامی ایران یکی از صادرکنندگان مهم دارویی در دنیا محسوب می‌شود و می‌توانیم با توجه به این بخش شاهد رشد و تعالی باشیم.

وی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید در زمینه‌ی قرار دادن افراد تحت پوشش بیمه‌های درمانی، اظهار کرد: در زمینه بیمه دولت کار بسیار بزرگی انجام داد و برای نخستین بار در تاریخ ایران است که همه مردم تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفته‌اند. این‌که دولت یازدهم توانست ۱۰ میلیون نفر را تحت پوشش بیمه‌ای قرار دهد کار آسانی نبود، اما گامی بسیار ارزشمند محسوب می‌شود.

رئیس جمهور با بیان این‌که تأمین رابطه میان بیمه‌، تأمین اجتماعی، وزارت کار، داروسازها، داروخانه‌ها، پزشکان و همچنین بیمارستان‌ها اقدام بسیار مهمی است، خاطرنشان کرد: برای دولت بسیار مهم است که در حوزه بهداشت، درمان و بیمه نیز شاهد همکاری و تعاون میان وزارت بهداشت و کار و نیروهای مسلح و همه بخش‌های خصوصی باشیم.

روحانی در پایان گفت: از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی درخواست دارم با یک رأی بسیار قاطع به آقای دکتر نمکی از این وزارتخانه‌ای که باری سنگین بر دوش دارد حمایت و پشتیبانی کنیم تا رأی شما یک انرژی برای وزیر، معاونان و بخش پزشک و سلامت باشد و همه مردم را در دهه فجر مبارک انقلاب اسلامی خوشحال کند.


محمد حسین فرهنگی، مخالف وزیر پیشنهادی بهداشت: تامین اجتماعی از سیاست‌های وزارت بهداشت در طول سال‌های گذشته آسیب دیده است

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: به جای درخواست بزرگتر کردن دولت به ویژه در بخش تامین معیشت، بهتر بود درباره بازار ارز، سطح قیمت‌ها و تامین مایحتاج عمومی مردم سخن می‌گفتند و با مطرح کردن برنامه‌هایشان به جامعه آرامش می‌دادند.

مشروج جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت در مجلس

محمدحسین فرهنگی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با نمکی؛ وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: سوابق ارزشمندی در گذشته ایشان وجود دارد. امیدوارم با رایی که امروز از مجلس می‌گیرند در انجام وظایف خطیری که پیش‌رو دارند، موفق شوند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرسید: برای رفع مشکلات اجرایی و ساختاری بخش بهداشت و درمان کشور چه پیش‌بینی‌ها و برنامه‌هایی دارید؟ رهبری تاکید دارند «در بخش درمان بکوشید تا بیمار و اطرافیان وی جز رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشند» اما آیا به واقع وضعیت این طور است؟ آیا رواست به خاطر تجهیزات جزئی پزشکی بیمار سه بار به اتاق عمل برده و برگردانده شود. خواهش می‌کنم جان انسان‌ها را هم در محاسبات‌تان مورد توجه قرار دهید.

نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: اینکه یک بیمار با کپسول متصل به وی داخل اتاق عمل برده می‌شود و با انفجار این کپسول بیمار به طرز فجیعی جان می‌دهد، آیا در برنامه‌ها و محاسبات مدیران وزارت بهداشت قرار دارد؟ بودجه این وزارتخانه ۱۲ هزار میلیارد تومان است قرار بود این بودجه برای تقویت تجهیزات پزشکی و لوازم بیمارستانی اختصاص یابد اما بیش از ۸۰ درصد این مبلغ صرف پرداخت به افراد و حقوق و مزایای پرسنل این وزارتخانه شد. آیا شما به جای متورم کردن هزینه‌های درمان راهکار دیگری دارید؟ برنامه‌های شما در این بخش چیست؟ در بخش درمان چه برنامه‌هایی دارید؟

فرهنگی با انتقاد شدید به عملکرد سازمان غذا و دارو، گفت: متاسفانه سازمان غذا و دارو بسیار ناموفق عمل کرده و نیازهای غذایی و دارویی مردم درست تنظیم نشده است و مراجعات مردم به واحدهای درمانی و بیمارستان ها بسیار زیاد شده است. انواع سرطان‌ها حتی در سنین پایین شایع شده است. ترکیب غذایی مردم درست نیست. دسترسی آنان به پروتئین‌های مورد نیازشان بسیار پایین است و بیماری‌های قلبی و عروقی افزایش یافته است. برنامه‌های راهبردی شما در این بخش چیست؟ مسائل آموزشی در بخش سلامت درست نیست. از برخورد با دانشجویان در دانشگاه‌ها تا برخورد با متخصصان در بیمارستان‌ها با وضعیت نامناسبی روبرو هستیم. این پزشکان تنها به دلیل گلایه از فقدان در اختیار قرار دادن ابزار و تجهیزات پزشکی به بیمارستان‌های دور دست و غیرمرتبط با تخصص‌شان تبعید می‌شوند.

وی ادامه داد: شما اولین پزشک غیرجراحی هستید که در رأس این وزارتخانه قرار خواهید گرفت. توجه داشته باشید که انتظار از شما در بخش تجهیزات و دارو بسیار بالاست. بودجه ۵۰۰ میلیون یورویی این بخش صرفاً باید صرف خرید تجهیزات پزشکی و دارویی شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس در خلال سخنانش لاریجانی را مخاطب قرار داد و در اعتراض به جمع شدن برخی نمایندگان اطراف صندلی رییس‌جمهور، گفت: به رییس‌جمهور توصیه کنید که به کمیسیون‌ها، مجامع استانی و نمایندگان وقت دهد تا بتوانند درباره مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه‌شان به ایشان صحبت کنند تا در جلسه علنی این طور وقت خود را به جای توجه به سخنان ناطق جلسه علنی، صرف صحبت با ایشان نکنند.

لاریجانی هم این توصیه را  تایید کرد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: تامین اجتماعی از سیاست‌های وزارتخانه شما در طول سالهای گذشته آسیب دیده است. چرا برای جبران کسری هزینه‌های سلامت، اوراق فروخته می‌شود؟ خرید تجهیزات پزشکی توسط افرادی که برای کسب و کار خود بهشت خرید تجهیزات درست کرده‌اند، نباید انجام شود. نظام ارجاع و پزشکی خانواده را فعال و کارآمد کنید و اختیارات شرکتهای خارجی دارویی را به حداقل برسانید و با مافیای تجهیزات و داروهای وارداتی مبارزه کنید.

فرهنگی با اشاره به موقعیت برجسته بخش بهداشت و درمان در سطح خاورمیانه و جهان، گفت: جایگاه برجسته بهداشت و درمان ایران در سطح منطقه و جهان جایگاه بسیار مطلوبی است اما باید در جهت ارتقاء بیشتر این جایگاه تلاش کنید. با رفع ایرادات ساختاری به نیازهای اساسی بیماران توجه اساسی‌تری کنید. از مدیران پاک دست برای پیاده کردن سیاست‌های‌تان استفاده کنید.

وی ادامه داد: پرستاران نیاز به توجه شما دارند. بیماران بستری در منزل نیاز به توجه دارند حتماً برای این بیماران باید سرویس مناسب ارائه دهید. این عزیزان و خانواده‌هایشان در زجر و ناراحتی هستند.

سیدمهدی فرشادان، موافق وزیر پیشنهادی بهداشت: برنامه «نمکی» در راستای ارتقا و ادامه طرح تحول سلامت است

نماینده سنندج در مجلس با بیان این که ما نسبت به سرنوشت طرح تحول سلامت نگرانی داشتیم، تاکید کرد: برنامه های آقای نمکی در راستای ارتقا و ادامه طرح تحول سلامت است.

مشروج جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت در مجلس

 سید مهدی فرشادان در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مجلس شورای اسلامی، بیان‌ کرد: ابتدا چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک می گویم و از آقای فرهنگی هم تشکر می‌کنم که مسائل مهمی را گوشزد کردند و در پایان از دوستان خواستند که با رأی بالا آقای دکتر را به عنوان وزیر بهداشت تأیید کنند. از آقای قاضی زاده هاشمی، وزیر پیشین بهداشت هم تشکر می‌کنم که زحمات بسیاری را در این حوزه کشیدند.

وی افزود: به موجب قانون اساسی و آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هنگام رأی اعتماد برنامه‌های ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی باید مورد توجه قرار گیرد. البته اینها نافی عدم توجه به تعهد، تجربه، تخصص، عدالت محوری، انتقاد پذیری و وفای به عهد آن فرد نیست. آنچه که آشکار است این است که ما خوشحال هستیم فردی تصدی وزارت بهداشت را بر عهده می‌گیرد که خود در کتابت بودجه سال ۹۸ دخل و تصرف داشته است و در حال حاضر هم می‌خواهد در مقام اجرا وارد کار شود. این فرد کسی است که سیاستگذاری در حوزه اقتصاد سلامت را به خوبی بلد است. یکی از عوامل ارتقای سرمایه اجتماعی اعتماد مردم است که موضوع بهداشت و درمان که با جان و سلامت مردم هم در ارتباط است، در این موضوع حائز اهمیت است.

فرشادان در بخش دیگری از صحبت‌های خود، اضافه کرد: برنامه‌های آقای نمکی دارای چند شاخصه خوبی بود که آن را بیان می‌کنم. توجه به ویژگی برنامه‌ای مطلوب، در تدوین برنامه، راهبردها به روشنی ارائه می‌شود و در راستای قوانین بالا دستی کار خود را تشریح می‌کند و وزیر را در مقام پاسخگویی قرار می‌دهد. همچنین به کاهش هزینه‌های سلامت توجه می‌کنند. در این برنامه کاهش خطر مرگ زودرس از جمله برنامه‌هایی است که در حوزه بهداشت مورد توجه قرار گرفته است. همچنین توجه به مؤلفه‌های اجتماعی مورد تاکید بوده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین در اظهاراتش، گفت‌: بر اساس مطالعات صورت گرفته بیش از ۷۰ درصد سلامت مرتبط با مردم و سیاست کلی سلامت است که این موضوع باید مورد توجه باشد. شاخصه بعدی یکپارچگی در کار نظام سلامت است. دقت در سلامت اجتماعی در برنامه ایشان مورد توجه بوده است. ایشان دو شاخصه سلامت اجتماعی و سلامت بهداشت را مورد توجه قرار داده است. همچنین در برنامه ایشان اصلاح ساختار نظام سلامت به منظور چابک سازی مورد توجه قرار گرفته است. همچنین بر کاهش تصدی گری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید شده است. این برنامه با اسناد بالادستی مانند برنامه ششم و سیاست‌های کلی سلامت در یک راستا قرار دارد. این یعنی وزیر ابتدا قانون را پذیرفته و خود را در مقام پاسخگویی قرار داده است. همچنین در این برنامه به کنترل هزینه‌ها توجه شده است. همچنین محور قرار گرفتن تأمین منابع پایدار، متناسب سازی درآمدها و توجه به عدالت دستمزد از مواردی است که در این برنامه امیدوار کننده است.

فرشادان تصریح کرد: از جمله مواردی که امیدوار کننده است توجه به طرح تحول سلامت است. ما نگران بودیم که اگر آقای قاضی زاده هاشمی از تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بروند سرنوشت این طرح چه می‌شود؟ در برنامه آقای نمکی تاکید شده است که برنامه ایشان در راستای ارتقا و ادامه طرح تحول سلامت است. همچنین موضوع پزشک خانواده را مورد توجه قرار داده‌اند. سال‌ها است که این موضوع به عنوان راهبردی مؤثر در طرح تحول سلامت مورد استقبال قرار گرفته بود و به دولت تکلیف شده بود که این موضوع را مورد توجه قرار دهد. ما باید توجه کنیم که آقای نمکی در حوزه سلامت و بهداشت خدمات زیادی داشته‌اند.

این موافق رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان خطاب به وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیان کرد: آقای نمکی! اگر امروز در جایگاه حمایت شما قرار دارم، بر اساس برنامه شما است. ان‌شاء‌الله که شما در اجرای این برنامه موفق هستید، ولی اگر در اجرای برنامه موفق نباشید ما هم به عنوان منتقد در این جایگاه قرار خواهیم گرفت.

علی نوبخت، موافق وزیر پیشنهادی بهداشت: ۳ فراکسیون سیاسی مجلس موافق وزیر پیشنهادی بهداشت هستند

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که سه فراکسیون سیاسی مجلس شورای اسلامی موافق وزیر پیشنهادی وزارت بهداشت هستند، ابراز امیدواری کرد که وی رای اعتماد بالایی از مجلس شورای اسلامی کسب کند.

مشروج جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت در مجلس

علی نوبخت که در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت در جلسه علنی صبح امروز دوشنبه مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، اظهار کرد: من در سال ۱۳۸۹ در شرایطی که سمت‌های مختلفی در فرهنگستان علوم پزشکی، نظام پزشکی و دانشگاه شهید بهشتی و برخی جاهای دیگر داشتم، در اعتراض به گروگان‌گرفتن اجساد مردم از کارها کناره‌گیری کردم. مردم مستضعف به بیمارستان می‌آمدند و به آنها می‌گفتند تا پول ندهید بستری نمی‌شوید. این در حالی است که توصیه شده بود مردم جز غم بیماری غم دیگری نداشته باشند.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، اظهار کرد: هدف این طرح بسیار خوب است و ما باید تلاش کنیم این کشتی از امواج خروشان به ساحل نجات برسد اما شرطش این است که اصول علمی مورد قبول سازمان‌های بین‌المللی را رعایت کنیم. این کشتی در حال حرکت است. کاپیتان آن گفت سوختی که دارم کافی نیست و ممکن است ما را به هدف نرساند. از طرفی کاری که به راه افتاده را نمی‌شود وسط راه رها کرد، لذا کاپیتان کشتی دارد عوض می‌شود.

نوبخت با اشاره به سوابق سعید نمکی در معاونت بهداشت وزارت بهداشت، گفت: در زمان ایشان شاخص‌های بهداشتی افزایش پیدا کرده و آقای نمکی روی کار وزارت‌خانه اشراف دارند ایشان همچنین معاون اجتماعی سازمان برنامه بوده و ارتباط خوبی با جامعه پزشکی داشته ما هم برای این‌که این کشتی را به ساحل برسانیم نیازمند همکاری جامعه پزشکی هستیم.

نوبخت الکترونیکی شدن پرونده سلامت را جزو برنامه‌های وزیر بهداشت عنوان کرد و گفت: در این صورت در مصرف دارو و نسخه‌نویسی هم صرفه‌جویی می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: پنج‌شنبه ۱۱ بهمن‌ماه جامعه پزشکی در میتینگی که در تهران برگزار شد به دکتر نمکی رای داد من به آقای جهانگیری و روحانی به خاطر این انتخاب اصلح تبریک می‌گویم و امیدوارم با توجه به این‌که سه فراکسیون مجلس شورای اسلامی به ایشان رای دادند آقای نمکی بتوانند رای اعتماد بالایی از مجلس شورای اسلامی کسب کند.


علیرضا سلیمی، موافق وزیر پیشنهادی بهداشت: نمکی فردی برنامه محور است

نماینده مردم محلات در مجلس در موافقت با سعید نمکی وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: ایشان فردی برنامه محور است. برنامه‌های ایشان آسیب شناسی دارد و به اسناد بالادستی مربوط می‌شود. در برنامه‌های ایشان اهداف به صورت کمی ارائه شده است که این برای ما بسیار مفید است.

مشروج جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت در مجلس

علیرضا سلیمی در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شواری اسلامی ضمن عرض تشکر از زحمات قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در حمایت از سعید نمکی گفت: امروز سخن است از رأی اعتماد به دکتر نمکی برای به عهده گرفتن سکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. جناب دکتر نمکی چند ویژگی دارند؛ ایشان فردی پاک دست هستند. علیرغم اینکه در سطوح کلان مدیریت‌های جدی را تجربه کردند، تا امروز لکه سیاهی در کارنامه ایشان دیده نمی‌شود.

سلیمی با اشاره به مشکل قبلی هم زمانی مسئولیت داخلی و بخش خصوصی گفت: از آنجا که آقای نمکی در بخش خصوصی سهمی ندارد می‌تواند آزادانه رفتار کند. متأسفانه باید اذعان کنیم که برخی از وزرا به این دلیل که هم زمان مسئولیت دولتی داشتند و در بخش خصوصی هم منافعی کسب می‌کردند حریت نداشتند؛ این نقیصه در مورد دکتر نمکی وجود ندارد.

نماینده مردم محلات با تاکید بر جامع بودن برنامه سعید نمکی اظهار کرد: وزرای بهداشتی که در طول این سال‌ها آمدند برنامه یک بعدی داشتند. برخی صرفاً به بحث درمان و برخی دیگر به بحث پیشگیری تاکید می‌کردند. با ملاحظه برنامه آقای نمکی متوجه می‌شویم برنامه‌های ایشان بسیار جامع است. دکتر قربانی که از موافقین ایشان است تاکید داشتند که دکتر نمکی می‌تواند موفق باشد چون برنامه‌های جامعی دارد. با توجه به مشکلاتی که در بخش دارو و تحریم داریم دکتر نمکی می‌تواند با این مشکلات مبارزه کند.

این عضو هیئت رئیسه کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس نمکی را دارای مهارت بودجه‌ای دانست و افزود: حدود ۹۰ درصد بودجه سازمان برنامه و بودجه در معاونت اجتماعی در اختیار دکتر نمکی بوده است. ما در بخش بهداشت و درمان برای سال آینده درآمدی حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم همچنین برای واردات دارو تجهیزات پزشکی ۳.۳ میلیارد تومان در بودجه سال آینده وجود دارد. نگرانی قبلی ما بحث بی انضباطی بودجه بوده است. چون سابقا دچار این بی انضباطی بوده‌ایم قطعاً فردی که در مباحث بودجه تبحر دارد می‌تواند این موضوع را ساماندهی کند.

سلیمی ادامه داد: آقای نمکی مدیریت‌های زیادی را تا به حال داشته‌اند از مدیریت‌های خرد مثل رئیس یک دانشگاه پزشکی در کاشان گرفته تا مدیریت شرکت‌های دارویی و معاونت سلامت. ایشان حتی مدیر شبکه هم بودند در شرایط فعلی این مدیر استراتژیک در شرایطی می‌تواند تصمیم‌گیری کند که همه لایه‌های مدیریتی را تجربه کرده باشد.

نماینده مردم محلات با اشاره به ضرورت وجود مدیران جهادی گفت: آقای نمکی یک مدیر جهادی است ایشان از رزمندگان دفاع مقدس بوده‌اند در بحث‌های علمی نیز بسیار مهارت دارند آقای نمکی دکترای داروسازی دراند لذا از نظر علمی صلاحیت‌شان تأیید شده است.

وی در ادامه موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت افزود: آقای نمکی فردی برنامه محور است. برنامه‌های ایشان به اسناد بالادستی ارتباط دارد. برنامه‌های ایشان آسیب شناسی نیز دارد. ایشان در برنامه‌هایش اهداف را به صورت کمی ارائه دادند که این قطعاً برای ما مفید خواهد بود. ما از ایشان توقع داریم که مشی شأن با توجه به برنامه‌های باشد که ارائه داده است.

نماینده مردم محلات با بیان اینکه "ما در ۴۰ سال انقلاب در بخش بهداشت و درمان حرکت سریع داشته‌ایم" خاطر نشان کرد: امید به زندگی در کشور ما ۲۰ سال بالا آمده است. مرگ و میر مادران از ۲۴۵ در ۱۰۰ هزار به عدد ۱۸ رسیده است. ما کارهای زیادی انجام دادیم، اما نواقص فراوانی هم داریم.

سلیمی در پایان گفت: امیداوریم آقای نمکی به سیاست‌های جمعیت و برنامه‌های خود پایبند باشد. در بحث دارو بیماری‌های خاص را جدی بگیرد. ان‌شاءالله ایشان در توزیع عادلانه جدی باشند نکند بعضی در وزارت بهداشت ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون درآمد داشته باشند وعده‌ای دیگر درآمد ناچیزی داشته باشند.


حسین مقصودی، مخالف وزیر پیشنهادی بهداشت: برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت بومی سازی و محلی نیست

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که همه نمایندگان و مردم و کسانی که با دکتر نمکی کار کرده‌اند از ایشان با پاک دستی، تخصص و غیر سیاسی بودن یاد می‌کنند، گفت: توجه ویژه‌ وزیر پیشنهادی به برنامه‌های قابل اجرا جای تحسین دارد، اما برنامه‌های دکتر نمکی بومی سازی نیست. در حالی که برنامه‌ها باید ایالتی و بومی سازی باشد.

مشروج جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی بهداشت در مجلس

حسین مقصودی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با سعید نمکی، وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار کرد: اقتدار نظام، سلامت آموزش، چرخش نخبگان، فناوری و سد سازی همه نتیجه‌ عملکرد نظام و از دستاوردهای نظام است و در دولت‌های مختلف دستاوردهای خوبی داشته ایم. در دولت "تدبیر و امید" نیز ضمن انتقادات جدی به بی عدالتی در راهسازی و ریل، آموزش و پرورش و حقوق کارگران آسیب‌های اجتماعی داریم، ظلم است که اگر از خوبی‌های این دولت نیز سخن نگوییم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در دولت اول "تدبیر و امید " کنترل تورم و بحث سلامت زبان زد عام و خاص بود، اما مدیران این افتخارات کجا رفتند. از سلامت گفتیم و شعار دادیم و به آن افتخار کردیم، اما دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی به کجا رفت و چرا و چگونه رفت. در وزارت کار و رفاه تنها سازمانی که در این دولت پاسخگو بود سازمان بهزیستی بود. دکتر محسنی بندپی به کجا رفت و چرا رفت. آقای رئیس جمهور فرمودند حیف که دکتر قاضی زاده رفت. این سوال نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مردم نیز هست که ای کاش آقای روحانی در صحبت‌های خود به آن پاسخ می‌دادند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، تصریح کرد: این سوالات را باید دکتر روحانی و دکتر نوبخت پاسخگو باشند. حیف است در این روزها و دهه فجر از دکتر قاضی زاده هاشمی در وزارت بهداشت و محسنی بندپی در سازمان بهزیستی و دکتر طیب‌نیا در دوره اول یادی نکنیم. ان‌شاء‌الله با حضور دکتر نمکی دولت اعتدال به سمت خوش نمکی حرکت کند و نه شیرین شیرین و نه شور شور باشد.

وی افزود: همه نمایندگان، مردم و همه کسانی که دکتر نمکی را می‌شناسند به پاک دستی، خوشنامی و تخصص و غیر سیاسی بودن از دکتر نمکی یاد می‌کنند، اما چه تضمینی وجود دارد که آقای رئیس جمهور و دکتر نوبخت در رأس دولت این نیرو و سرمایه نظام را نسوزانند.

مقصودی در ادامه اظهاراتش، گفت‌: بنده برنامه دکتر نمکی را به خوبی مطالعه کرده‌ام و قطعاً نمایندگان و حتی بنده با رأی بالایی به ایشان رأی خواهیم داد، اما آقای رئیس جمهور! چگونه می‌خواهید از برنامه‌های دکتر نمکی حمایت کنید؟ توجه ویژه‌ ایشان به برنامه‌های قابل اجرا جای تحسین دارد، اما برنامه‌های دکتر نمکی بومی سازی نیست. برنامه‌ها باید ایالتی و بومی شود. در برنامه‌های دکتر نمکی به درمان توجه خاص شده است، اما به بهداشت، درمان و آموزش به صورت بومی گرایی توجه نشده است. از سوی دیگر به بهداشت روستاها توجه نشده است.

وی در ادامه صحبت‌های خود، بیان کرد: برای نیروهای خدماتی و پرستاری و بهورزان و نیروهای درجه پایین وزارت بهداشت، برنامه خاصی از سوی ایشان ارائه نشده است تا در آنها ایجاد انگیزه کند. این روزها از "طرح تحول سلامت" بر عکس جملات رئیس جمهور مردم ناراضی هستند، چرا که دولت تدبیر و امید به برنامه‌های مجلس شورای اسلامی و دکتر قاضی زاده هاشمی نگاه عملی نداشت و نگاه شعار گونه داشت. اگر یک نگاه بنیادی وجود داشت به دنبال منشأ بیماری‌ها می‌رفتیم. منشأ بیماری‌ها سوء تغذیه است. در این دولت فاصله طبقاتی افزایش پیدا کرد و سفره‌های مردم کوچک‌تر شد و کارگران فراموش شدند و بیماری‌ها افزایش پیدا کرد.

مقصودی در ادامه تاکید کرد: آقای رئیس جمهور! به دکتر نوبخت بگویید که به دکتر نمکی در اجرای دقیق و به روز رسانی "طرح تحول سلامت" کمک کند. این روزها اکثر مردم فاقد طرح پوشش بیمه هستند و آنهایی که بیمه هستند همه داروها به آنها تخصیص داده نمی‌شود و سهم مردم در پرداخت حق الزحمه دارو زیاد شده است. اجرای طرح تحول سلامت اقتصادی برای این دولت، نظام و مردم گران شده است. آقای روحانی! سخن بنده با شما و دکتر نوبخت است. همه این را می‌دانند که علت کناره‌گیری کردن دکتر قاضی زاده هاشمی اختلافات درونی دولت است. آقای روحانی چه کسی باید این اختلافات را بین وزرا و اعضای کابینه برطرف کند؟ بخشی از اعضای دولت به ویژه‌ دکتر نوبخت معتقد بودند که آقای قاضی زاده هاشمی بیش از دخل و خرج دولت خرج می‌کند. چه کسی این برنامه و شعار طرح تحول اقتصادی را داد؟

مقصودی در ادامه خاطرنشان کرد: عدم توازن در دخل و خرج درون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بدهی چند ده هزار میلیاردی ایجاد کرده است. چه کسی باید این وضعیت را ساماندهی کند و به داد دکتر نمکی و یارانش برسد؟ چند ده هزار میلیارد تومان بدهی به بیمارستان‌ها دارد بیمارستان‌های کشور را به سمت ورشکستگی می‌برد. این به دنبال بی برنامگی و ضعف دولت شما است که کشور و دولت‌های آینده را رنج می‌دهد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با خطاب قرار دادن رئیس جمهور، اظهار کرد: متأسفانه کشور را رها کردید و به شعار طرح تحول اقتصادی چسبیده‌اید. وضع اقتصاد، معیشت مردم و صنعت را رها کردید و تعدادی از افراد نه چندان سالم را به نام خصوصی سازی گماردید. همان طور که وضع بهداشت در این روزها به امان خدا رها شده است. آقای دکتر نمکی مرد سالم و متخصصی است. چه تضمینی برای حمایت از برنامه‌های ایشان وجود دارد؟ آقای رئیس جمهور! آیا این قدرت را دارید که به دکتر نوبخت دستور دهید که از برنامه‌های دکتر نمکی حمایت کند.

نماینده سبزوار در پایان صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد: آقای رئیس جمهور! چرا پشت تریبون اطلاعات نادرست نوبخت را باور می‌کنید و به مردم می‌گویید، مردم امروز به ما و شما و آقای نوبخت می‌خندند. آقای روحانی! این همه از سلامت گفتید، آیا می‌دانید که از اول انقلاب تنها دولتی هستید که حق بیمه کارگران تأمین اجتماعی را به حساب خزانه واریز کردید. آقای رئیس جمهور! آیا می‌دانید سوء تغذیه به دنبال کاهش قدرت خرید مردم باعث بسیاری از بیماری‌ها شده است؟

علی لاریجانی که ریاست جلسه را بر عهده داشت به حسین مقصودی تذکر داد که شما باید در چارچوب مخالفت با وزیر پیشنهادی صحبت کنید. بنده از جناب دکتر نمکی تشکر می‌کنم، چرا که برنامه خوبی را ارائه داده‌اند.


سیدجواد ساداتی نژاد، موافق وزیر پیشنهادی بهداشت: وزیر پیشنهادی بهداشت می‌تواند مشکل مالی طرح تحول سلامت را حل کند

نماینده مردم کاشان در مجلس شواری اسلامی گفت: وزیر پشنهادی بهداشت به توجه به سابقه فعالیتش در سازمان برنامه و بودجه می‌تواند مشکل مالی طرح تحول سلامت را حل کند.

رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی بهداشت

سید جواد ساداتی نژاد در جلسه علنی صبح امروز دوشنبه و در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: در برنامه آقای نمکی توجه به پیشگیری قبل از درمان، طب سنتی، هدفمند کردن آموزش پزشکی و اجرای برنامه ششم در بخش عدالت سلامت دیده می‌شود. ما در روستاها نیاز به عدالت در سلامت داریم و ایشان از زمانی که مسئول سلامت کاشان بود هر چهارشنبه به روستا می‌رفت

ساداتی نژاد توجه به بیماران صعب العلاج و اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت عنوان کرد و گفت: آقای نمکی کارش را از جهاد سازندگی شروع کرد و یک مدیر جهادی بود ایشان در دفاع مقدس هم حضور داشت و کارش را از سطوح مختلف شروع کرد. او یک مدیر گلخانه‌ای نیست؛ بلکه تمام مراحل را به صورت عملیاتی طی کرده است

این نماینده مجلس اظهار کرد: آقای نمکی در حوزه بودجه تجربه‌دار، اهل حساب و کتاب است. ایشان مدیریت مالی و انضباط مالی را می فهمد و می‌تواند هزینه‌های مازاد طرح تحول سلامت را کاهش دهد. این موضوع در زمان تحریم‌ها کمک کننده است. به اعتقاد من آقای نمکی می‌تواند مشکل طرح تحول سلامت مکه مالی است را نیز حل کند.

ساداتی نژاد به اشاره به نگاه وزیر پیشنهادی بهداشت به موضوع درمان کارگران تصریح کرد: ایشان از خانواده‌ای متدین و فردی خاکی و با روحیه مردمی است که اهل غرور و تکبر نیست و در مدیریت قاطعیت دارد و برای افراد محروم و روستاییان اهمیت ویژه‌ای قائل است. ایشان فردی پاکدست و خوش نام است و جامعه داروساز نگاه مثبت به حضور ایشان دارد.

این نماینده مجلس در پایان با بیان این که فراکسیون‌های مجلس کمیسیون‌ها و انجمن‌های تخصصی اقبال خوبی به وزیر پیشنهادی دارند ابراز امیدواری کرد که وی با توجه به برنامه کاری و سوابق شخصی‌اش رأی بالایی برای وزارت بهداشت کسب کند.


سعید نمکی، وزیر پیشنهادی بهداشت: توجه به جنبه‌های اقتصادی طرح تحول ضروری است/ایجاد شفافیت در دارو و تجهیزات پزشکی اولین گام است

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که باید به جنبه‌های اقتصادی طرح تحول با نگاه کارشناسی‌تر پرداخت، گفت: همه پروژه‌های باقی‌مانده از قبل را اجرایی می‌کنیم در عین حال اولین گام در بخش دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد شفافیت است.

سعید نمکی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس در دفاع از برنامه‌هایش برای وزارت بهداشت اظهار کرد: اولین سوال نمایندگان درباره این است که طرح تحول به کجا خواهد رفت؟، طرح تحول توانست مشکلاتی را از دوش مردم بردارد. بنده به عنوان کسی که در سازمان برنامه در کنار هاشمی بودم و در جریان تامین منابع مالی و هدایت‌های آن هستم معتقدم که نقاط قوت طرح تحول باید جلو رود، نقاطی همچون برداشتن هزینه‌های کمرشکن بستری بیماران، حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج و ماندگاری طبیب در نقاط محروم.

وی ادامه داد: این طرح را ادامه می‌دهیم اما این طرح نواقصی دارد که باید به جنبه‌های اقتصادی آن با نگاه کارشناسی‌تر پرداخت. تلاش می‌کنیم طرح را به گونه‌ای پیش‌ برده که جنبه‌های اقتصادی آن مورد توجه قرار گرفته و همچنین قوانین بالادستی و برنامه توسعه هم در آن توجه شود به خصوص مواردی همچون راهنمای بالینی، پزشک خانواده، سیستم اجرا و از همه مهم‌تر پرونده الکترونیک سلامت و نظام مالی پرداخت نوین.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات قاضی‌زاده هاشمی اظهار کرد: اقداماتی همچون ایجاد زیرساخت‌ها اعم از بیمارستان‌ها، فضاهای درمانی در نقاط مختلف کشور و غیره را انجام داده اما تمامی پروژه‌ها را اجرا کرده و هیچ مصوبه‌ای را بر زمین نخواهیم گذاشت.

نمکی در ادامه با اشاره به شیوع برخی بیماری‌ها گفت: در گذشته ما توانستیم با واکسیناسیون اولین کشور موفق در مهار بیماری‌های واگیردار باشیم، اما امروز بیماری‌های غیرواگیردار همچون چاقی، فشار خون و قلب شایع شده که تنها با واکسیناسیون قابل درمان نیست و وزارت درمان به تنهایی نمی‌تواند با آن مقابله کند. امروز بهداشت سالمندان که جوانی نکرده و پیر شده‌اند، حاشیه شهرها، بهداشت روان پریشان مردم، همه و همه مشارکت بین‌بخشی را لازم دارد امیدوارم با کمک جدی بخش‌های مختلف شاهد پیشگیری بیماری‌های غیرواگیردار باشیم. البته که بیماری‌های واگیرداری همچون ایدز، بیماری‌های مشترک انسان و دام، ویروس‌های منتهی به سرطان هم وجود دارد که باید با آن مقابله کنیم.

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در بخش درمان، توسعه درمان سرپایی، توزیع عادلانه منابع نظام سلامت، در دسترس قرار گرفتن پزشک از راه دور و تقویت مشارکت بخش خصوصی از اولویت‌های بنده است، تصریح کرد: در سال‌های اخیر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی مغفول مانده است. ما سعی می‌کنیم با منطقی کردن هزینه‌ها و پرداخت‌ها از ارائه‌ خدمات به خصوص خدمات به مناطق محروم و کمتر برخوردار کمک کنیم.

وی در مورد برنامه‌هایش در بخش دارو و تجهیزات پزشکی، اظهار کرد: اولین گام ایجاد شفافیت در عرصه دارو و تجهیزات پزشکی است. چرا در شرایطی که 97 درصد از داروها تولید داخل است 550 میلیون دلار ارز می‌برد از طرف دیگر سه درصد مربوط به واردات داروست اما آنها 1.4 میلیارد دلار ارز استفاده می‌کنند. بنده بعد از سرپرستی وزارت بهداشت، معاونت غذا و دارو را عوض کردم و بلافاصله دستور دادم که این وضعیت شفاف شود تا بتوانیم تولید دارو با قیمت مناسب باشد چون واردکنندگان وضعیت نامناسبی را به وجود آورده‌اند.

نمکی اصلاح نسخه‌نویسی و حرکت به سمت تهیه داروهای نوترکیب با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر بخش‌هایش عنوان کرد و گفت: باید به دنبال آموزش جامع‌محور باشیم، چون ما طبیب تربیت می‌کنیم و حکیم پرورش نمی‌دهیم. کسانی که تنها از روی کتاب می‌توانند طبابت کنند این‌که تخت‌های بیمارستانی با این همه مشکل مواجهند، چون ما آموزشیار بهیاری تربیت کرده و کاردان پرستاری نمی‌گیریم. باید این وضعیت سامان یابد. همچنین باید آموزش‌های ما مبتنی بر مهارت باشد این‌که برای کدام جایگاه می‌خواهیم نیرو تربیت کنیم. با این روند آموزش تنها منابع کشور را هدر می‌دهیم.

به گفته وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پژوهش هم جزیره‌ای عمل می‌شود و مراکز بدون هم‌افزایی و رابطه با هم کار می‌کنند. باید تحقیقات به سمت تولید باشد که کمتر چنین چیزی دیده می‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه اهل تعامل با مجلس شورای اسلامی است، گفت: معتقدم احترام به نمایندگان احترام به رای مردم، دموکراسی و مردم سالاری دینی است. اگر شما من را بپذیرید دست برادری برای کمک دراز می‌کنم.

«نمکی» وزیر بهداشت شد

نمایندگان مجلس به سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان رای اعتماد دادند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (دوشنبه) بعد از استماع نظرات موافقان و مخالفان و برنامه‌های وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان با ۲۲۹ ‌رای موافق، ۲۵ ‌رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۵۹ ‌نماینده حاضر به سعید نمکی رأی اعتماد دادند.

محمد حسین فرهنگی و حسین مقصودی نمایندگان تبریز و سبزوار به عنوان مخالف و مهدی فرشادان، علی نوبخت، علیرضا سلیمی و ساداتی نژاد نمایندگان سنندج، تهران، محلات و کاشان به عنوان موافق وزیر صحبت کردند.

پزشکیان رئیس جلسه با آرزوی توفیق برای نمکی و تبریک به او ابراز امیدواری کرد در مسئولیت جدید بتواند قوانین مصوب را با قدرت و جسارت ادامه دهد و خدمتگزار مردم باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری