کد خبر: ۲۱۷۷۶۱
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
روزنامه اسرائیلی معاریو نوشت: به عقیده ما، مسئولان دولت اسرائیل می توانند به نحوی رفتار کنند که امور در مسیری که به جنگ منتهی می شود، حرکت نکند. این جنگ، در صورت وقوع، نه با میل باطنی ما اسرائیلی ها، بلکه با تحریک دولتهای سنی عربی معتدل صورت می گیرد؛ دولتهایی که ما را تشویق می کنند تا به جای آنها، وارد جنگ با ایران شویم!
القدس العربی مطلبی از روزنامه اسرائیلی معاریو، به قلم مناحم بن منتشر کرده که در آن آمده است: به نظر می رسد احتمال وقوع جنگی در جبهه شمالی اسرائیل، وجود دارد و زمانی برای ارائه دیدگاه دیگری در خصوص روابط ما با ایران و سوریه، باقی نمانده است.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: در این میان، به عقیده ما، مسئولان دولت اسرائیل می توانند به نحوی رفتار کنند که امور در مسیری که به جنگ منتهی می شود، حرکت نکند. این جنگ، در صورت وقوع، نه با میل باطنی ما اسرائیلی ها، بلکه با تحریک دولتهای سنی عربی معتدل صورت می گیرد؛ دولتهایی که ما را تشویق می کنند تا به جای آنها، وارد جنگ با ایران شویم!

چه بسا تا کنون در این زمینه مانند مزدوران این دولتهای عربی رفتار کرده وجلسات متعددی با ترامپ داشته ایم که موضوع اصلی آن، اتخاذ یک استراتژی عداوت آمیز در قبال ایران، بوده است؛ که می تواند به نفع اسرائیل نباشد. واقعیت آن است که هنوز زمان ورود به جنگ فرا نرسیده است و اگر به گونه دیگری رفتار کنیم، حتی می توانیم مانع از وقوع جنگ شویم.

باید گفت که ایران و سوریه، اقدامات اسرائیل در حمله به خاک سوریه را تجاوزی مغرورانه تلقی می کنند و همزمان، می بینیم که این دو دولت، هیچ گونه فعالیتی در جبهه های شمالی علیه ما ندارند. سوریه درگیر جنگ داخلی و مشکلات ناشی از آن است و هرگز در اندیشه حمله به اسرائیل نیست. این در حالی است که حزب الله از زبان تهدید استفاده می کند.

تهدیدات ایران علیه اسرائیل، اکنون به آتش بس های جزئی از سوی وزیر خارجه آن، محمد جواد ظریف رسیده است، که تاکید می کند تهران قصد نابودی اسرائیل را ندارد. از اینگونه صحبتها می توان نتیجه گرفت که ایران نیتی برای حمله فوری به ما ندارد؛ از این رو، تعیین زمانی برای اغاز جنگ با ایران، اشتباه محض است.

بهتر آن است که از طریق ایالات متحده و روسیه، برای محدود کردن دخالت ایران در سوریه، تلاش کند. همچنانکه معاون وزیر خارجه روسیه از التزام کشورش به حفظ امنیت اسرائیل صحبت کرده است. بنابراین، نباید با اقدامات نسنجیده خود، حمایت امنیتی روسیه را از دست داده و حملات خود به دولت سوریه را متوقف کنیم.

در این شرایط بهتر آن است که به دنبال توافق با روسیه و آمریکا، بر سر متوقف نمودن سیطره ایران بر سوریه باشیم. بشار اسد، متعلق به روسیه است و این کشور می تواند اسد را وادار به توافق هایی با اسرائیل کرده و از توسعه نفوذ تهران در سوریه، جلوگیری کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری