کد خبر: ۲۱۷۱۰۲
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰
ادامه مخالفت‌ها با "اف ای تی اف" لبخند بر لب احمدی‌نژاد را بیشتر خواهد کرد. او این مخالفت‌ها با دولت روحانی را پیروزی‌ای برای خود قلمداد می‌کند. آیا باید منتظر لبخندهای بیشتر او در زمینه سرنوشت نامعلوم توافق هسته‌ای ایران و 1+5 نیز باشیم؟"
روزنامه عرب‌زبان و پرتیراژ "القدس العربی" در مقاله‌ای به وضعیت کنونی احمدی‌نژاد در سیاست ایران و چشم‌انداز آینده او پرداخته است. 

به گزارش اعتدال؛ این روزنامه می‌نویسد:" بازگشت "محمود احمدی نژاد"  به جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام اتفاقی نیست. این جلسات برای بحث در مورد مسئله پیوستن ایران به شروط گروه اقدام مالی یا به اختصار FATF و کنوانسیون پالرمو برای مبارزه با تامین مالی تروریسم بوده است تا اختلافات موجود میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در این‌باره را حل و فصل نماید. شورای نگهبان گفته که بخش‌هایی از این مفاد در تضاد با قانون اساسی و اسلام است. 

بازگشت دوباره احمدی‌نژاد به جلسات مجمع پس از مدتی غیبت و در واقع تحریم جلسات در سطحی عالی‌تر با هدف ارسال پیامی از سوی اوست؛ آنهایی که می‌خواستند نتوانستند او را مهار کنند و مانع از ادامه حیات سیاسی‌اش شوند؛ به خصوص پس از آنکه صلاحیت او برای نامزدی در انخابات از سوی شورای نگهبان رد شده بود.

احمد‎نژاد اظهاراتی علیه قوای مختلف به خصوص علیه قوه قضاییه که "اسفندیار رحیم مشایی" و حمید بقایی یار نزدیک او را محکوم به زندان کرده، داشته است. بازگشت احمدی‌نژاد به صحنه سیاست در حالی صورت می‌گیرد که او شدیدترین حملات را علیه رییس قوه قضاییه انجام می‌داد.

علیرغم آن‌که نفوذ و حمایت اصولگرایان سبب پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات قبلی شده بود اکنون اکثر آن‎ها اطراف او را خالی کرده‌اند و ترجیح داده‌اند که منافع خود را حفظ کنند و از احمدی‌نژاد دور بمانند. 

FATF؛ لبخند

FATF؛ لبخند

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: "اکنون احمدی‌نژاد لبخند می‌زند. اما چرا؟ به نظر می‌رسد او بازگشت به عرصه سیاست و حضور در مجمع را نشانه‌ای از یپروزی خود می‌داند. او می‌خواهد نشان دهد که آماده مبارزه در میدان نبرد آن هم به تنهایی است تا باقی بماند و امتیازاتی را دریافت. او نشان داده که جاه‌طلبی‌هایی دارد که حتی حامیان دیروز او را نیز خجالت‌زده کرده است. برخلاف تصویر احمدی‌نژاد، تصاویر از "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه همراه با نگرانی است. "علی شمخانی" دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز مانند ظریف احساس مشابهی دارد. ظریف و شمخانی دقیقا می‌دانند که اگر تصویب مفاد گروه ویژه اقدام مالی آن هم در شرایط بازگشت تحریم آمریکا به تعویق افتد چه آثار منفی به دنبال خواهد داشت. آنان می‌دانند که مخالفت ها علیه اف ای تی اف در ایران می تواند آن کشور را به لیست سیاه مالی بازگرداند و هرگونه تلاش بین المللی برای ایجاد سازوکار معاملات مالی با ایران و خنثی کردن تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر سازد. مخالفت مداوم با اف ای تی اف در داخل ایران می‌تواند منجر به بسته شدن پنجره‌ای شود که ظریف برای تنفس ایران با کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای همسایه برای تداوم همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایجاد کرده است.  

این روزنامه در پایان می‌نویسد: " ماه آینده، قرار است در ورشو آمریکایی‌ها به همراه برخی متحدان‌شان کنفرانسی را علیه ایران برگزار کنند آن هم با هدف مقابله با نفوذ ایران در منطقه. ادامه مخالفت‌ها با "اف ای تی اف" لبخند بر لب احمدی‌نژاد را بیشتر خواهد کرد. او این مخالفت‌ها با دولت روحانی را پیروزی‌ای برای خود قلمداد می‌کند. آیا باید منتظر لبخندهای بیشتر او در زمینه سرنوشت نامعلوم توافق هسته‌ای ایران و 1+5 نیز باشیم؟" 
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری