کد خبر: ۲۱۶۸۱۳
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴
بولتون سالهاست که معتقد است رویارویی نظامی امریکا با ایران غیرقابل اجتناب است و از این موضوع استقبال می‌کند. او در یادداشتی خواستار متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران از طریق بمباران شده بود. او همچنین تاکید کرد که باید رویکرد "تغیر رژیم" را علیه نظام سیاسی ایران در پیش گرفت.
ترامپ رییس جمهوری امریکا در توئیت یکشنبه شب خود نوشت:" جنگ‌های بی‌پایان را متوقف کنید". اگر او واقعا در گفته‌اش صادق و جدی است بهتر است نگاهی به مشاور امنیت ملی‌اش بیندازد. به نظر می‌رسد برای جان بولتون جنگ امریکا با ایران یک رویای شیرین است که می‌خواهد آن را تحقق بخشد. 

به گزارش اعتدال؛ سایت "نیوزمکس" در گزارشی با انتقاد از موضع اطرافیان ترامپ در قبال ایران می‌نویسد: "بولتون در ماه سپتامبر گذشته، زمانی که شبه نظامیان شیعه در بغداد سه خمپاره به سوی منطقه سبز شلیک کردند با برگزاری جلسات اضطراری به پنتاگون دستور داد تا تا فهرستی از اهداف نظامی و حساس در ایران را برای اقدام نظامی احتمالی و تلافی‌جویانه آمریکا در اختیار او قرار دهد. 

"وال استریت ژورنال" در این‌باره اشاره کرده است که مقام‌های نظامی آمریکایی از این رفتار و درخواست بولتون بهت‌زده شده بودند. "میرا ریکاردل" قائم ‌مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید که از دید بولتون اقدام شبه نظامیان شیعه در منطقه سبز بغداد مصداق اعلام جنگ ایران به امریکا بوده و امریکا باید واکنش متناسب و قاطعی از خود نشان دهد. 

بولتون سالهاست که معتقد است رویارویی نظامی امریکا با ایران غیرقابل اجتناب است و از این موضوع استقبال می‌کند. او در سال 2015 میلادی در "نیویورک تایمز" یادداشتی را منتشر کرد که در آن خواستار متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران از طریق بمباران شده بود. او همچنین تاکید کرد که باید رویکرد "تغیر رژیم" را علیه نظام سیاسی ایران در پیش گرفت. زمانی که ترامپ اعلام کرد که خواستار خروج دو هزار نیروی نظامی امریکایی از سوریه است، بولتون بلافاصله اعلام کرد که پیش‌شرط این موضوع نابودی کامل داعش و خروج نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان نزدیک به ایران از سوریه و تضمین حفاظت از کردها خواهند بود. در نتیجه، از دید او با تعیین چنین پیش‌شرط‌ها و خطوط قرمزی نیروهای امریکایی باید در سوریه باقی بمانند. آیا او بدون جنگ می‌تواند اسد را راضی کند که از متحدان‌اش به خصوص ایران بخواهد که سوریه را ترک کنند؟ 

بولتون متحدی نیز دارد: مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا. او هفته گذشته در قاهره در جریان یک سخنرانی گفت که سیاست امریکا مقابله با ایران در سوریه است. او همچنین گفت امریکا حزب‌الله  لبنان را برسمیت نمی‌شناسد و از آن گروه به عنوان عامل ایران یاد کرد. 

باید پرسید پمپئو چگونه می‌خواهد به صورت مسالمت‌آمیز و بدون جنگ حزب‌الله را از لبنان بیرون کند؛ آن هم زمانی که اسرائیل در جنگی طولانی‌مدت در سال 2006 میلادی نتوانست این کار را انجام دهد و حزب الله در لبنان باقی ماند؟ پمپئو درباره حملات اخیر نظامی اسرائیل علیه مواضع نزدیک به ایران در سوریه نیز گفت که امریکا از تلاش‌های اسرائیل برای متوقف کردن ایران در سوریه و جلوگیری از تبدیل شدن سوریه به لبنانی دیگر حمایت می‌کند. 

این سایت در ادامه می‌نویسد: "پرسش اصلی اما درباره بولتون و پمپئو نیست چرا که موضع آنان مشخص است. پرسش اساسی باید از شخص ترامپ باشد. آیا او از خواست بولتون برای حمله نظامی به ایران مطلع است؟ آیا او بولتون را مجاز به تصمیم‌گیری در این باره ساخته است؟ آیا او از بولتون خواسته تا این اظهارات تند را علیه ایران بیان کند و اگر پاسخ مثبت است چرا و هدف او چیست؟ در حالی که ترامپ می‌گوید امریکا می‌خواهد از جنگ‌های خاورمیانه خارج شود، پمپئو می‌گوید: "اما زمانی که عقب‌نشینی هرج و مرج به همراه نداشته باشد". آیا ترامپ به دنبال جنگ با ایران است؟ آیا او می‌داند این فاجعه‌ای برای خاورمیانه و اقتصاد جهانی خواهد بود؟ او باید به نتیجه جنگ امریکا در عراق به فرمان جورج دابلیو بوش نگاه کند. لفاظی‌های پمپئو و بولتون نشان می‌دهند افرادی که اطراف ترامپ هستند اعتقادی به این شعار ندارند: جنگ‌های بی‌پایان را متوقف کنید". 

همزمان با لفاظی‌های جنگ‌طلبانه بولتون و افشاگری درباره قصد او برای جنگ با ایران، تلویزیون اسرائیل روز سه شنبه مدعی شد که نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل -پیش از به ادعای رژیم اسرائیل عملیات اطلاعاتی و ربایش اسناد در ایران- از ترامپ رییس‌جمهوری امریکا خواسته بود تا در صورتی که ماموریتی با مشکل مواجه شود از حمایت امریکا برخوردار شود. 

این تلویزیون در ادامه افزوده است او از ترامپ خواسته تا در صورت نیاز به نجات جاسوسان و ماموران اطلاعاتی اسرائیلی حین ماموریت سرقت اسناد به ادعای موساد مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران، آمریکایی‌ها وارد عمل شوند. در این گزارش گفته نشد ترامپ به این درخواست چه پاسخ داده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری