کد خبر: ۲۱۶۶۵۹
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۰
سازوکار مالی ویژه اروپا به زودی راه اندازی می شود؛
سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا (SPV) از اواسط ماه ژانویه و در سومین سالگرد آغاز به کار توافق هسته ای ایران راه اندازی خواهد شد. به جای کشورهای کوچکتری مانند اتریش، کشورهای فرانسه و آلمان رهبری این سازوکار را بر عهده خواهند گرفت.
سازوکار مالی ویژه اروپا به زودی راه اندازی می شود'جرت بلانک' از اعضای ارشد بنیاد پرنفوذ کارنگی در گزارشی با عنوان 'خطر فاجعه بار مالی ترامپ برای آمریکا' با بررسی ابتکار ساز و کار ویژه مالی اروپا برای تسهیل روابط تجاری با ایران و خطرات آن برای دولت ترامپ در پولتیکو نوشت: با وجود افزایش تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا گامی به سوی تاسیس مکانیسم تسریع تجارت با ایران نزدیک تر شد.

به گزارش اعتدال، در ادامه این مطلب آمده است: اتحادیه اروپا احتمالا آغاز این مکانسیم را در همین ماه جاری اعلام می کند که همزمان با سومین سالگرد آغاز اجرایی شدن برجام در ژانویه 2016 است.

این یک خطر بسیار شدید برای تسلط اقتصادی آمریکا در دراز مدت است؛ زیرا این موضوع که اروپا یک زیرساخت بانکی را توسعه دهد که از نیویورک عبور نمی کند، می تواند نفوذ آمریکا در فضای اقتصادی و بانکی دنیا را تهدید کند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد جزییات این سازوکار سخن نگفته اما زوایای آن هر روز روشن و روشن تر می شود. دولت های اروپایی از نهادهای اقتصادی- مالی دولتی استفاده خواهند کرد تا اجازه تراکنش های مالی با ایران را داشته باشند.

به نوشته این نشریه، در این مسیر فرانسه و آلمان رهبری این سازوکار را بر عهده خواهند گرفت؛ نه یک دولت کوچکتر با روابط تاریخی با ایران مانند اتریش.

پولتیکو تاکید کرده است: spv احتمالا در اواسط ژانویه اجرایی می شود. اتحادیه اروپا در حال تشکیل یک نهاد شبیه بانک است تا تراکنش های مالی با ایران را مدیریت کند.

پولیتیکو می نویسد: اتحادیه اروپا چیزی نمانده تا ساز وکار ویژه مالی (SPV) با تهران برای تسهیل تجارت را راه اندازی کند و همه اینها در شرایطی است که تحریم های ایالات متحده علیه ایران تشدید می شود. 

عجیب نیست که راه اندازی این سازوکار کار ساده نبوده باشد. اتحادیه اروپا و اعضای آن چنین محاسبات مالی را روزانه انجام نمی دهند؛ زیرا سیستم مالی اروپا با آمریکا در هم تنیده است و سخت است افراد و نهادهایی را پیدا کنیم که حاضر شوند با ریسک های هرچند کوچک تحریم شوند.

اما اروپا این کار را انجام می دهد. این یک سیگنال است چراکه اروپا می داند که آمریکا با خروج از برجام وارد سطحی از بی ثباتی و عدم توجه به متحدانش شده که عقیده دنیا را  در مورد اینکه آمریکا کشور اول اقتصادی دنیا و دلار ارز اول جهان است، متزلزل می کند.

SPV در ابتدا وظایف محدودی خواهد داشت؛ از جمله اثرگذاری بر تراکنش های غیرتحریمی مانند فروش مواد غذایی، دارو و برخی مواد مصرفی. البته مقام های اروپایی به طور قطع، به دنبال یک SPV گسترده هستند که مرور زمان اتفاق بیفتد و اجازه کار تحت قانون کار اتحادیه اروپا را بدهد حتی اگر از سوی آمریکا قابل تحریم باشد.

راه اندازی این ساز وکار ویژه مالی خطر بزرگی برای موقعیت مالی ایالات متحده در میان مدت و بلندمدت خواهد بود. این امر امکان لازم برای اروپا را فراهم می سازد که زیرساخت های بانکی را بجای نیویورک اجرا کند و تهدیدی برای نفوذ اقتصادی آمریکا شود که عنوان ستون فقرات عملیات بانکی جهانی شناخته می شود. 

عضو ارشد بنیاد کارنگی ادامه می دهد: اساسا، اتحادیه اروپا یک 'شبه بانک' برای مدیریت معاملات با ایران ایجاد می کند؛ این شبه بانک در برابر تحریم های ایالات متحده مقاوم خواهد بود و دلیل آن ارتباطی است که این بانک با دولت های کلیدی اروپایی دارد که بدون ریسک هرج و مرج سیاسی و رکود اقتصادی نمی توانند از سوی آمریکا تحریم شود. بی شک راه اندازی چنین کانال مالی برای اروپا آسان نبوده است. 

اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن چنین اقدامی را همیشه انجام نداده اند و از آنجا که تجارت اروپا و آمریکا بسیار در هم تنیده است، یافتن افراد یا مؤسسه هایی که مایل به رعایت نکردن تحریم های ایالات متحده باشند، کار بسیار دشواری بود. اما اینکه آنها در پی ایجاد این ساز وکار برآمده اند، نشانه ای از این است که اروپا متوجه شده خروج آمریکا از توافق ایران نشان دهنده سطح بی ثباتی، غیرقابل پیش بینی بودن و نادیده گرفتن منافع متحدان از سوی واشنگتن است که خود آینده ایالات متحده به عنوان قدرتمندترین اقتصاد دنیا و دلار به عنوان ارز جهانی را تحت تاثیر قرار می دهد. 

با این وجود، ساز وکار ویژه مالی با یک قاعده نسبتا متعادل و آرام به پیش خواهد رفت زیرا قصد برانگیزاندن خشم ایالات متحده را ندارد و برای تسهیل معاملات موادی که شامل تحریم نیستند مانند فروش مواد غذایی، دارو و برخی کالاهای مصرفی به ایران استفاده می شود. 

اگرچه مقامات اروپایی قطعا در لوای ساز وکار ویژه مالی به دنبال معاملات گسترده تری با ایران هستند که تحت تاثیر تحریم های آمریکا قرار دارند.

در این میان دولت ترامپ ممکن است از چنین ساز وکاری که تنها به معامله کالاهای بشردوستانه با ایران می انجامد خوشامد بگوید. هرچند ادعا کرده که چنین چیزی «مشکل ما نیست»، حتی اگر افراد عادی در ایران قادر به دریافت داروهای مورد نیاز نباشند. وی ممکن است به فشار بر متحدان برای رابطه با ایران ادامه دهد. لذا در این شرایط ساز وکار ویژه مالی می تواند برخی از اثرات منفی تحریم ها را به حداقل برساند. 

به عبارتی هرچند ایران از نقطه نظر سیاسی اهمیت بسیاری دارد اما این اهمیت در بخش تجاری چندان مهم نیست تا اروپا بخواهد خطر روابط تجاری خود با آمریکا را به دلیل معامله با ایران به خطر بیندازد. 

اما این کانال هرچه باشد کابوسی برای ایالات متحده است که متحدان واشنگتن را مجبور به ایجاد گزینه های مالی برای دلار می کند که می تواند اثرات عمیق سیاسی و اقتصادی برای واشنگتن در پی داشته باشد. 

دولت ترامپ باید پیامدهای ناشی از انتخاب ناگزیر متحدانش برای استفاده از یک راه حل جایگزین برای انجام معاملات با ایران را بپذیرد. تسلط آمریکا بر اقتصاد جهانی از طریق حاکمیت آن در امور مالی و دلار به عنوان ارز جهانی شناخته می شود. لذا ترامپ، با دادن بهانه به متحدان خود برای انتخاب گزینه های دیگر، قدرت اقتصادی بلند مدت ایالات متحده را به خطر می اندازد.

اما اعلام ایجاد ساز و کار ویژه مالی از سوی 'فدریکا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مهمترین موضوعی بود که در آن جهان به سیرک ترامپ برای ادعایش مبنی بر 'بیش از هر دولت دیگری در تاریخ آمریکا دستاورد داشته است' بخندد یا حتی تلاش ناکام ترامپ برای متقاعد کردن شورای امنیت برای پیوستن به کارزار فشار علیه ایران را بیش از پیش به چشم آورد.

کارنگی افزود: سیاست های رئیس جمهوری ایران چگونه می تواند موقعیت ایالات متحده به عنوان بانکدار جهانی را تضعیف کند؟

سیاست 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا در قبال ایران بی پروا بوده است و همین سیاست می تواند باعث شود ایران به سمت یک برنامه هسته ای نامحدود حرکت کرده و اعتبار آمریکا را در عرصه بین المللی برای چانه زنی بر سر سایر مسائل کاهش دهد. این موضوع بیش از هر چیز بر روی رابطه آمریکا با متحدان و به ویژه نقش مرکزی ایالات متحده در نظام مالی جهان تاثیرگذار بوده است. 

در ادامه یادداشت این عضو سومین اندیشکده پرنفوذ جهان آمده است: دولت ایالات متحده اکنون فرصتی دارد که شاید بهترین فرصت باقی مانده باشد و آن اینکه خطر پیش آمده را به حداقل برساند. اگر دولت ترامپ این خطر را درک کرده باشد می تواند این تهدید را با کمترین تاثیر بر روی کارزار فشار حداکثری بر تهران، به حداقل برساند. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری