کد خبر: ۲۱۶۴۶۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۶
»
اظهارات ضدایرانی وزیر خارجه آمریکا؛
وزیر خارجه ایران به تلاش آمریکا برای راه‌اندازی نمایش جدید ضدایرانی در ورشو واکنش نشان داد و از دولت لهستان بابت میزبانی آن انتقاد کرد.
«محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در توئیتر از دولت لهستان بابت میزبانی نشست ضد ایرانی دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و کشورهایی که قصد شرکت در آن دارند انتقاد کرد.

به گزارش اعتدال؛  «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد لهستان سیزدهم و چهاردهم ماه آینده میلادی میزبان نشستی علیه ایران خواهد بود. پامپئو در مصاحبه با شبکه «فاکس‌نیوز» با بیان اینکه واشنگتن تلاش می‌کند ده‌ها کشور از مناطق مختلف جهان را برای حضور در این نشست گردهم آورد، گفت که این همایش برای ارتقای ثبات، امنیت و آزادی در منطقه غرب آسیا و با هدف کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران برگزار می‌شود.

متن بیانیه مشترک آمریکا و لهستان به شرح زیر است:

خرسندیم که اعلام کنیم ایالات متحده آمریکا و جمهوری لهستان در ۱۳-۱۴ ماه فوریه، مشترکا میزبان "اجلاس وزرا برای ترویج آینده ای از صلح و امنیت در خاورمیانه" در ورشو خواهند بود. کشورهایی از سراسر دنیا برای شرکت در این اجلاس دعوت شده اند.

ما منافعی مشترک و قدرتمند در ایجاد یک خاورمیانه با ثبات تر و آرام تر داریم. این اجلاس وزرا محلی خواهد بود برای کشورهایی که نگران بی ثباتی در منطقه هستند، تا ارزیابی هایشان را به اشتراک بگذارند و ایده هایی برای مسیری بهتر برای آینده ارائه کنند. این اجلاس وزرا به طیفی از مسائل حیاتی از جمله تروریسم و افراطی گری، تولید و گسترش موشک ها، امنیت و تجارت دریایی، و تهدیدات گروه های نیابتی در سراسر منطقه خواهد پرداخت.

جامعه بین الملل نگرانی های مشترک بسیاری را از این قبیل، نسبت به بی ثباتی در خاورمیانه دارد.  این اجلاس وزرا فرصتی برای شناسایی این نگرانی ها، ایجاد هماهنگی درخصوص یک ساختار امنیتی قوی تر، و اقدام برای ترویج موثرتر ثبات است.

این اجلاس مشترک وزرا همچنین بر مشارکت نزدیک و استراتژیک ایالات متحده و لهستان که منافع مشترک ما را در ترویج صلح و امنیت بین المللی پیش می برد، تاکید دارد.

ظریف در توئیتر در واکنش به این تصمیم نوشت: «جهت یادآوری به میزبان/شرکت‌کنندگان همایش ضدایرانی: کسانی که در آخرین نمایش ضدایرانی آمریکا شرکت کردند یا مرده‌اند یا سیاه‌رو شده‌اند و یا به حاشیه رانده شدند. و ایران قوی‌تر از همیشه است. دولت لهستان نمی‌تواند این ننگ را پاک کند: در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد این کشور اکنون میزبان یک سیرک درمانده ضدایرانی شده است.»

میزبانی لهستان از نشستی علیه ایران و واکنش ظریف /تصاویر

ظریف به همراه این توئیت ۴ عکس منتشر کرده است. در یکی از آنها «بیل کلینتون»، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در کنار «شیمون پرز»، «ملک حسین»، پادشاه سابق اردن، «حسنی مبارک»، دیکتاتور مخلوع مصر و «بوریس یلتسین»، رئیس‌جمهور اسبق روسیه دیده می‌شود. 

واکنش عراقچی و ظریف به نمایش ضدایرانی جدید آمریکا در «ورشو»سه تصویر دیگری که آقای ظریف منتشر کرده به اقدام ایران در پناه دادن به لهستانی‌ها در جریان جنگ جهانی دوم مربوط می‌شود. زیر یکی از عکس‌ها (عکس زیر) به انگلیسی نوشته شده است: «در ژانویه ۱۹۴۳، این اردوگاه در شهر اصفهان ۲۴۵۷ پناه‌جوی غیرنظامی لهستانی را در خود جای داده بود که ۲۰۴۳ نفر از آنها کودک بودند.»

واکنش عراقچی و ظریف به نمایش ضدایرانی جدید آمریکا در «ورشو»


یکی دیگر از عکس‌های منتشر شده در توئیت ظریف (عکس زیر) بخش‌هایی از یک تحلیل اطلاعاتی را نشان می‌دهد که ظاهراً شمار لهستانی‌های پناهنده به ایران در سال ۱۹۴۳ را نشان می‌دهد. توضیحات نوشته شده در زیر سند به زبان انگلیسی نشان می‌دهد که سند توسط یک وابسته نظامی در سفارت انگلیس در تهران در بازه زمانی ۲۱ تا ۲۶ ژانویه ۱۹۴۳ تهیه شده است. 

واکنش عراقچی و ظریف به نمایش ضدایرانی جدید آمریکا در «ورشو»


چهارمین عکس هم (عکس زیر) طبق آنچه از جستجو در گوگل می‌توان دریافت، عکسی از آژانس عکس روزنامه «همشهری» است که مربوط به بازدید هیأت تجاری لهستان از قبرستان لهستانی‌ها در مشهد، در اسفندماه سال ۱۳۹۴ است.  

واکنش عراقچی و ظریف به نمایش ضدایرانی جدید آمریکا در «ورشو»


واکنش عراقچی به نسبت به نشست ضدایرانی لهستان


معاون سیاسی وزیر امور خارجه نیز نسبت به نشست ضدایرانی لهستان واکنش داد.


سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه در توئیتر خود نوشت: ۱۸۹۲ لهستانی از ۱۹۴۲ تاکنون در قبرستان لهستانی‌ها در قلب تهران آرمیده‌اند. بیش از یکصد هزار لهستانی پس از آزادی از اردوگاه‌های کار اجباری استالین از راه ایران بازگشتند. قبرستان‌ها در ایران بعد از ۳۰ سال قابل جایگزینی هستند اما مردم تهران ۷۷ سال است که احترام میهمانان خود را نگاه داشته‌اند.

واکنش عراقچی و ظریف به نمایش ضدایرانی جدید آمریکا در «ورشو»


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: