کد خبر: ۲۱۶۳۱۰
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸
»
در نشست بررسی عملکرد روانشناختی کاروان ورزشی ایران در بازی های آسیایی، برخی از مربیان تیم های ملی بر ضرورت حضور روانشناس در کنار تیم ها در المپیک 2020 توکیو تاکید داشتند.
در نشست بررسی عملکرد روانشناختی کاروان ورزشی ایران در بازی های آسیایی، برخی از مربیان تیم های ملی بر ضرورت حضور روانشناس در کنار تیم ها در المپیک 2020 توکیو تاکید داشتند.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، الکساندر چیریچ سرمربی تیم ملی واترپلو ضمن اشاره به تاثیر خدمات روانشناسی بر کنترل اضطراب تیمی و رسیدن به تمرکز بالاتر گفت: در بازیهای آسیایی جاکارتا حضور روانشناس کنار تیم ملی واترپلو در انسجام و همدلی تیمی کاملا مشهود بود و تیم ما توانست با آموزش‌های روانشناختی که پیش از اعزام به این بازیها دیده بودند و بویژه در جریان مسابقات عملکرد موفقی داشته باشند. حتی خود من سرمربی با کمک روانشناس تیم توانستم بر هیجانات خود غلبه کنم و در بهبود عملکرد تیم تاثیر مثبتی داشته باشم.

همچنین الیاس اقلیمی سرمربی تیم ملی کانو درباره حضور روانشناس کنار تیم در بهبود عملکرد ورزشکاران اظهار کرد: با وجود این که بارها درخواست حضور روانشناس در کنار تیم قایقرانی در بازیهای آسیایی داشتم، این امر محقق نشد. بدون شک اگر همراه تیم روانشناس نیز حضور داشت، چندین مدال دیگر نیز کسب می‌کردیم.

رضا میر الماسی مدیر تیم ملی تنیس روی میز نیز در این نشست موفقیت‌های کسب شده در این فدراسیون طی دو سال گذشته را به خاطر کار بر روی مهارت‌های روانی ورزشکاران عنوان کرد و افزود: در موفقیت یک تیم تنها تکنیک حرف اول را نمی زند، بلکه بالا بردن تمرکز ورزشکاران از طریق آموزش‌های ذهنی سبب شد تا نوشاد عالمیان در جاکارتا بعد از شصت سال به مدال برنز دست پیدا کند. قطعا اگر روانشناس تیم در جریان بازیهای آسیایی کنار ورزشکاران بود، عملکرد بهتری داشتند.

منصوری سرمربی تیم ملی جودو هم ضمن انتقاد نسبت به غیبت مسئولان فدراسیون‌ها و تصمیم گیرندگان اعزام ها در جلسات روانشناسی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد برپایی چنین جلساتی و آشنایی بیشتر با ارزش خدمات روانشناسی برای مسوولین فدراسیون‌ها ضروری است.

قاسمی مدیر تیم ملی وزنه برداری نیز با اشاره به عدم آمادگی روانی برخی از وزنه‌برداران در جریان بازیهای آسیایی جاکارتا، گفت: نبود آمادگی روانی لازم در طی بازی‌ها تا حدود زیادی نتایج وزنه‌برداران را تحت تاثیر گذاشت که اهمیت این موضوع را می‌توان به تجربه ناموفق این فدراسیون در استفاده از روانشناسان غیرورزشی و ناآشنا اشاره کرد.

در ادامه محمد بیداریان مربی تیم ملی شنا هم به تاثیر عملکرد خوب روانشناس تیم ملی شنا طی سه سال گذشته به افزایش رکورد شکنی شناگران پس از داشتن تمرینات ذهنی بیشتر اشاره کرد.

در پایان این نشست سرمربیان تیم‌های ملی ضمن تاکید بر اهمیت حضور روانشناسان متخصص ورزشی در روند آماده سازی تیم ها، از مسئولان فدراسیون‌ها و کمیته ملی المپیک درخواست کردند که در المپیک 2020 توکیو حداقل در مورد رشته های مدال آور ساز و کار حضور روانشناسان تیم ها فراهم شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: