کد خبر: ۲۱۶۲۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۱
ایران خود را پیروز اول جنگ در سوریه می داند به ویژه اینکه در سایر نقاط خاورمیانه نیز حضور دارد و تلاش می کند تا نفوذ خود را در برابر ایالات متحده و متحدانش در خاورمیانه تقویت کند. این تقابل در آینده نزدیک نتایج خود را نشان خواهد داد.
الحیات سعودی نوشت: دولت جرج بوش پسر سال ۲۰۰۳ میلادی تحت شعار ایجاد دمکراسی سه جانبه با حضور سنی ها، شیعیان و کردها وارد عراق شد؛اما این طرح شکست خورد و آمریکا اجازه داد شیعیان برنده شوند که در واقع حامی آنها یعنی ایران برنده واقعی بود.

به گزارش اعتدال، روزنامه الحیات چاپ لندن در تحلیلی با عنوان «برندگان و بازندگان جنگ سوریه»، به بررسی زوایای مختلف اوضاع سوریه و جنگ این کشور پرداخت. «جهاد الخازن» نویسنده و تحلیلگر فلسطینی در این مطلب چنین می نویسد:

دونالد ترامپ با «القاعده» و شاخه های آن در سوریه جنگید سپس طی سخنانی در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی تصمیم گرفت نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج کند  بدون اینکه به نصایح معاونانش گوش دهد که گفته بودند، القاعده بار دیگر احیا خواهد شد و نبرد را در سوریه و دیگر مناطق از سر خواهد گرفت.

او روزی اعلام کرده بود که آمریکا هفت میلیارد دلار برای جنگ های خارومیانه هزینه کرده است در حالی که در ازای آن هیچ چیزی به دست نیاروده است. هفت میلیارد دلاری که ترامپ عنوان کرد، دروغ و گزافه گویی است.

ترامپ همچنین گفته بود که کشورش سالانه ۴.۵ میلیارد دلار به اسرائیل می پردازد و این یعنی اینکه اسرائیل از نظر او بسیار خوب است. در این باره گفت: «با بیبی گفتگو کردم(منظورش متحد تروریست او یعنی بنیامین نتانیاهو است) و شما می دانید که ما سالانه ۴.۵ میلیارد دلار به اسرائیل می پردازیم در حالی که آنها به خوبی از خودشان دفاع می کنند».

ترامپ جلوی روزنامه نگاران با افتخار می گفت که رئیس جمهوری است که سفارت اسرائیل را از تل آویو به قدس منتقل کرده است و تصریح کرد که دولتش از اسرائیل حمایت خواهد کرد. او همچنین افزود که آمریکا بسیار بیشتر از ۴.۵ میلیارد دلار درسال به اسرائیل پیش کش می کند و این موضوع در نامه ها و گزارش های رسمی آمریکا موجود است.

خروج آمریکا از سوریه، کردها را هدف آسان ترکیه قرار داد؛ ترکیه ای که نسبت به حمله به کردها در شمال سوریه تهدید کرده است. یگان های مدافع حلق(کردها) از دولت سوریه خواسته اند نیروهای سوری را به منبج اعزام کند تا از حمله ترکیه به شمال سوریه در امان باشند.

کردها تصمیم ترامپ در زمینه خروج از سوریه را خیانت به خود تلقی کردند و از ترس حمله ترکیه ناچار شدند به تعامل با دولت سوریه روی بیاورند.

نظام سوریه بیشتر مناطق کشور را بازپس گرفته و این یعنی اینکه جنگی را که سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد، به سود خود به پایان برده و یا قطعا پیروز آن خواهد شد.

اگر پرسیده شود که آیا واقعا نظام سوریه پیروز جنگ این کشور است؟ می گویم بله. سپس اضافه می کنم که روسیه و ایران هم در این جنگ پیروز شدند؛ چون هر دو از دولت سوریه حمایت کردند و ایران در سوریه حضور نظامی داشت همانطور که روس ها حضور داشتند و حملات زیادی را علیه دشمنان نظام انجام دادند ودستاوردهای زیادی نیز کسب کردند.

آمریکا در سوریه شکست نخورد تنها تصمیم گرفت از آن خارج شود و دلیل حضور آنها جنگ علیه داعش بود. نیروهای آمریکایی علیه تروریست ها از جمله داعش موفق عمل کردند. رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که دلیل خروج از سوریه، شکست داعش و القاعده بوده است. آیا این گروه واقعا شکست خورده است؟ این اظهارات در حالی مطرح شد که هزاران تروریست القاعده هنوز در داخل سوریه هستند و به زودی نیروهای خود را احیا خواهند کرد و وقتی فرصت برای آنها فراهم شود بار دیگر به میدان نبرد باز خواهند گشت.

دشمنان نظام سوریه دیگر حضوری در داخل این کشور ندارد به جز در استان ادلب در شمال این کشور و در نزدیکی مرزهای با ترکیه. روسیه می خواهد که ترکیه با نظام سوریه توافق کند اما دولت ترکیه تاکنون خواست روسیه را نپذیرفته است شاید هم موضع خود را تغییر داد و به کردها حمله کرد.

ایران خود را پیروز اول جنگ در سوریه می داند به ویژه اینکه در سایر نقاط خاورمیانه نیز حضور دارد و تلاش می کند تا نفوذ خود را در برابر ایالات متحده و متحدانش در خاورمیانه تقویت کند.  این تقابل در آینده نزدیک نتایج خود را نشان خواهد داد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری