کد خبر: ۲۱۶۰۲۹
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸
»
یحیی گل‌محمدی
مدافع سابق تیم ملی معتقد است که جمله معروف عادل فردوسی‌پور بعد از ضربه پنالتی چیپ او مقابل چین در جام ملت‌های ۲۰۰۴ باعث شد مردم آن خاطره تلخ را فراموش نکنند.

به گزارش اعتدال، جام ملت‌های ۲۰۰۹ امارات فردا آغاز می‌شود و تیم ملی ایران یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی این مسابقات است. یحیی گل‌محمدی که در کمد افتخارتش مدال برنز این مسابقات را دارد، امید زیادی به شاگردان کی‌روش برای شکستن طلسم ۴۰ ساله آسیایی دارد.

سرمربی پدیده و مدافع سابق تیم ملی گفت‌وگویی را با ایسنا درباره شرایط تیم ملی انجام داده که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

* آماده سازی تیم ملی در راه جام ملت‌ها را چگونه دیدید؟

فکر می‌کنم تیم ملی روند بدی را برای آماده‌سازی نداشتند اما می‌توانستند بازی‌های تدارکاتی بیشتری برگزار کنند. روزهای زیادی در اختیار تیم ملی قرار داده شد که هیچ دوره‌ای این گونه نبوده اما برای آن‌ها آرزوی موفقیت می‌کنم. تیم ملی در دوره‌ای قرار دارد که با توجه به بازیکنان خوب این تیم این احساس را دارم که پس از سال‌های زیادی می‌توانیم قهرمان شویم. اکثر بازیکنان لژیونر هستند و به آمادگی ذهنی و جسمی رسیده‌اند که می‌توانند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند و بتوانند نتیجه خوبی را در جام ملت‌ها کسب کنند.

* امکانات تیم ملی برای این آماده‌سازی چگونه بود؟

تیم از سال‌های گشته و از لحاظ امکانات نسبت به گذشته بهتر شده و بازیکن‌ها به این درجه از شناخت رسیده‌اند که هم مواظب خودشان باشند و هم تلاش بیشتری انجام دهند و عملکرد بهتری هم داشته باشند. با توجه به کادرفنی خوب و امکاناتی که در اختیار تیم قرار گرفته، آماده‌سازی می‌تواند قوی‌تر پیش برود تا تیم ملی در جام ملت‌ها با قدرت بیشتری پا در میدان بگذارد.

* به نظر شما قوی‌ترین حریف‌های ایران در این مسابقات کدام تیم‌ها هستند؟

به نظر من همان حریفان سنتی ایران یعنی کره، ژاپن و استرالیا هستند و امارات، قطر و عربستان هم می‌توانند پدیده و دردسرساز شوند. با توجه به این که تیم ملی نسل خوبی در اختیار دارد و توانسته بازی‌های قابل قبولی را در مسابقات گذشته نظیر دو جام جهانی و یک جام ملت‌ها پشت سر بگذارد، همه انتظار قهرمانی دارند و من هم در بازیکن‌ها و تیم ملی می‌بینم که بتوانند در آسیا اول شوند.

* به نظر شما فضای دو ماه اخیر تیم ملی را برای حضور بدون حاشیه در این مسابقات اذیت نمی‌کرد؟

فضای خوبی در این اواخر در رسانه‌ها و بین مربیان پیش نرفت. نقش کی‌روش مهمتر از بقیه است زیرا باید تعامل بیشتری انجام دهد و رسانه‌ها نیز نباید پیاز داغ را زیاد کنند. کار اصلی را باید فدراسیون انجام دهد و آن ایجاد جو تعامل بین باشگاه‌ها و تیم ملی است. قهرمانی در این مسابقات می‌تواند سطح فوتبال ایران را بالا ببرد و سود و منفعتش را حاصل فوتبال ما می‌شود. در دوره‌ای هستیم که همه باید به دنبال موفقیت تیم ملی باشیم و در راه تیم ملی خللی ایجاد نکنیم.

*شیرین‌ترین خاطره‌تان از جام ملت‌ها را برایمان می‌گویید.

در جام ملت‌های ۲۰۰۴ که توانستیم با درخشش علی کریمی ۴ بر ۳ کره قدرتمند را شکست دهیم، یکی از شیرین‌ترین خاطرات من از این مسابقات است. در آن دیدار خیلی خوب بازی کردیم و شایسته پیروزی بردیم.

* و تلخ‌ترین خاطره؟

پنالتی برابر چین که متاسفانه گل نشد. بعد از پنالتی خودم از همه داغان‌تر بودم و حالم بد بود و تا مدت‌ها این صحنه مقابل چشمانم بود. البته مردم پس از بازگشت به ایران واکنش‌های حمایتی داشتند. این را هم بگویم که بیشتر از پنالتی، گزارش فردوسی‌پور باعث شد که این پنالتی در خاطره‌ها بماند و اگر عادل آن جمله "حالا چه وقت چیپ زدن بود" را نمی‌گفت، به احتمال زیاد این پنالتی هم مانند پنالتی‌های اشخاص دیگر که چیپ زدند و گل نشد، فراموش می‌شد.

* بهترین مهاجمی که مقابلش بازی کردید؟

بهترین مهاجمی که مقابل آن بازی کردم، سامی الجابر عربستانی بود. مهاجم خطرناکی که بسیار زرنگ و باهوش بود و هیچ موقعیتی از دستش در نمی‌رفت.

* اگر بخواهید یک تیم منتخب از فوتبال ایران در طول تاریخ بگویید، چه کسانی در تم شما قرار می‌گیرند؟

بازیکنان شایسته زیادی در تاریخ فوتبال ایران وجوئد داشت اما نسلی که می خواهم بگویم با توجه به جنگ ایران و عراق، نسل سوخته بود. پنجعلی، نادر محمد خانی، برادران فنونی زاده، پروین قلیچ‌خانی و حسن روشن بازیکنانی بودند که قدیمی‌ها هیچ‌گاه آن‌ها را فراموش نمی‌کنند. عابدزاده، رضایی، کعبی، میناوند، درخشان، علی کریمی، دایی، خاکپور، درخشان، رضا شاهرودی هم بازیکنانی هستند که نمی توانند به راحتی آن‌ها را فراموش کرد. برای تک‌تک آن‌ها آرزوی موفقیت و سلامتی می‌کنم.

* خیلی‌ها معتقدند که کی‌روش بهترین سرمربی تاریخ تیم ملی است. به نظر شما اگر این مربی هدایت یکی از تیم‌های ملی را در دوره‌های قبل بر عهده داشت، آیا ما می‌توانستیم زودتر به طلسم ۴۰ ساله‌مان در قهرمانی آسیا پایان دهیم؟

من نمی‌خواهم به این سوال پاسخ دهم ولی هر دوره‌ای شرایط خاص خود را دارد و امکانات قابل مقایسه نیستند. کی‌روش هم اگر در آن مقطع و امکانات موجود در آن زمان بود، شاید نتایج مشابه می‌گرفت.

* و حرف آخر؟

امیدوارم در این مسابقات قهرمان شویم و هر کمکی از دستم بر یباد با جان و دل برای تیم ملی انجام می‌دهم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: