کد خبر: ۲۱۵۵۵۸
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
«حسنی مبارک» رئیس جمهور اسبق مصر و محمد مرسی رئیس جمهور محبوس این کشور روز گذشته برای اولین بار از زمان انقلاب سال ۲۰۱۱ میلادی که منجر به سرنوگونی مبارک شد، با یکدیگر در دادگاه روبرو شدند.
«حسنی مبارک» رئیس جمهور اسبق مصر و محمد مرسی رئیس جمهور محبوس این کشور روز گذشته برای اولین بار از زمان انقلاب سال ۲۰۱۱ میلادی که منجر به سرنوگونی مبارک شد، با یکدیگر در دادگاه روبرو شدند.

به گزارش اعتدال به نقل از شفقنا، مبارک در جلسه محاکمه محمد مرسی و دیگر اعضای اخوان المسلمین در پرونده «حمله به مرزهای شرقی»معروف به «حمله به زندان ها»، اتهاماتی را علیه جماعت اخوان المسلمین مطرح کرد و مدعی شد که این گروه شمار زیادی از نیروهای پلیس را کشتند و در جریان حوادث ژانویه ۲۰۱۱ اقدام به خرابکاری و هرج و مرج کردند.

مبارک همچنین مدعی شد: صبح روز ۲۸ژانویه ۲۰۱۱ میلادی ۸۰۰ عنصر مسلح از طریق تونل و به هدف ایجاد هرج و مرج و شورش به مصر نفوذ کردند تا با اخوان المسلمین، تظاهرات کنندگان میدان التحریر در مرکز قاهره را بکشند و عناصر این جماعت را از زندان ها فراری دهند.

براساس این گزارش، مبارک در ابتدا از اظهار نظر در دادگاه مخالفت کرد اما پس از اجازه  عبدالفتاح السیسی به عنوان فرمانده کل قوای مسلح مصر و براین اساس که اظهارات وی حاوی اسرار دولت و امنیت آن می شود، به برخی سوالات قاضی دادگاه پاسخ داد.در حالی که مبارک با کت و شلوار و کراوات و به همراه دو فرزندش علاء و جمال و وکیلش فرید الدیب وارد دادگاه شده بود، محمد مرسی در داخل قفس اتهام به دادگاه آورده شد.

پیش از این دادگاه کیفری قاره در سال ۲۰۱۵ در همین پرونده محمد مرسی را به اعدام و دیگر رهبران اخوان المسلمین را به حبس ابد محکوم کرده بود.

سرویس قضایی مصر در این پرونده اتهاماتی نظیر حمله به مرزهای شرقی این کشور، حمله به نهادهای امنیتی و مراکز پلیس، قتل افسران پلیس در اول انقلاب ۲۰۱۱ میلادی با همکاری اخوان المسلمین و شبه نظامیان حزب الله لبنان، قتل ۳۲ تن از نیروهای امنیتی و زندانیان در زندان ابوزعبل، ۱۴ زندانی زندان وادی النطرون، یکی از زندانیان زندان المرج، و فراری دادن حدود ۲۰ هزار زندانی از سه زندان مذکور به علاوه ربودن ۳ افسر پلیس به نوار غزه نسبت داده است.

دادگاه مصر همچنین مدعی شده است که عناصری از ایران نیز در این عملیات با اخوان المسلمین همکاری کرده اند.

مبارک در دادگاه مدعی شد که اخوان المسلمین با حزب الله و حماس و به هدف ایجاد هرج و مرج در مصر در کشورهای  لبنان، سوریه و ترکیه جلسه تشکیل داده بودند و ما اقدامات و جلسات آنها را زیر نظر داشتیم و از خود محمد مرسی چنین چیزی را نیز شنیده است.

وی افزود: تصمیم گرفتم کشور را به نیروهای مسلح تحویل دهم و به خاطر حفظ کشور از قدرت کناره گیری کنم زیرا افرادی که علیه کشور در حال انجام اقدامات تحریک آمیز بودند، اقدام به تخریب مراکز پلیس، زندان ها و فراری دادن زندانیان کردند و نیروهای مسلح آخرین هدف آنها بود اما نتوانستند به آنها برسند.

رئیس جمهور اسبق مصر همچنین مدعی شد که رئیس جمهور ایران – بدون اینکه نامی از او ببرد- در آن زمان در اقدامی بی سابقه در روز ۲۵ فوریه در خطبه های نماز جمعه به زبان عربی سخنرانی کرد و هدفش تحریک هرج و مرج در مصر بود.

به گزارش الشرق الاوسط، مبارک همچنین مدعی شد که ترکیه به اعضای تحت تعقیب اخوان المسلمین پناه داد و در ادامه ادعاهای خود افزود: اسرائیل کشتی کمک های ترکیه به مردم غزه پیش از حوادث ژانویه مصر را توقیف کرد. محمد البلتاجی از رهبران جماعت اخوان المسلمین نیز در آن کشتی بود. او گفت: با نخست وزیر اسرائیل تماس گرفتم و از او خواستم که مصری ها را بازگرداند، او نیز قبول کرد و بلتاجی نیز بین آنها بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری