کد خبر: ۲۱۴۸۷۱
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴
این هفته پایتخت عربستان سعودی شاهد اتفاقی بود که در این کشور زیاد دیده نمی شود و آن چیزی نیست مگر سیل دیدار توریست های غربی پرشمار از شهر ریاض.
استفن کالینز، گزارش گر رویترز از ریاض گزارش می دهد که این هفته پایتخت عربستان سعودی شاهد اتفاقی بود که در این کشور زیاد دیده نمی شود و آن چیزی نیست مگر سیل دیدار توریست های غربی پرشمار از شهر ریاض. این اتفاق که در کشور بسته عربستان سعودی اتفاق نادری است، به دلیل تغییر سیاست های این کشور و باز کردن درها به روی توریست ها رخ می دهد که یکی از سیاست های جدید بن سلمان برای ایجاد افق های جدید در اقتصاد و کاستن از میزان اتکای کشور به اقتصاد مبتنی بر نفت است.

به گزارش اعتدال به نقل از رویترز، هزاران نفر از هواداران ورزش و موسیقی این هفته در منطقه تاریخی دیریه گرد آمدند تا از مسابقات اتومبیل رانی فرمول ای و نیز کنسرت های موسیقی که خوانندگان و گروه هایی چون انریکه ایگلسیاس، دیوید گوئتا و بلک آید پیز اجرا کردند، دیدار کنند. این اولین بار بود که این کشور از مسابقات ورزشی مختص موتورهای الکتریکی میزبانی می کرد.

البته مردم عربستان سعودی نیز که عادت به چنین رخدادهایی ندارند و تا همین یک دو سال اخیر که محمد بن سلمان اصلاحات اجتماعی را در عربستان سعودی آغاز کرد، یک عمر شاهد ممنوعیت سینما و کنسرت های موسیقی در این کشور بوده اند، در این مراسم حضور پر تعدادی داشتند و استقبال پرشوری از این مسابقات به عمل آوردند.به رغم انتقادات جهانی از عربستان سعودی بعد از وقوع فجایع انسانی در جنگ یمن و سپس ماجرای قتل جمال خاشقچی، اما حدود هزار نفر از توریست های غربی که نمی خواستند فرصت دیدار از این کشور را از دست بدهند (کشوری که دیدار کنندگانش منحصر می شود به کارگران خارجی و بستگان آن ها و البته زوار مسلمان خانه خدا) استقبال قابل توجهی از این مسابقات به عمل آورده بودند. این تعداد توریست غربی با استفاده از ویزای جدید شارک که برای تسهیل حضور دیدار کنندگان مسابقات فرمول ای اعطا شده بود ، در این کشور حضور یافته بودند.

به گزارش شفقنا، هر چند به رغم مخالفت محافظه کاران، چندی است سیاست های اقتصادی ولیعهد بر افزایش درآمد حاصل از توریسم و کاستن از میزان اتکای اقتصاد این کشور به نفت ‌و محصولات نفتی استوار شده است اما سیاست های خشونت آمیز و تهدید کننده بن سلمان علیه مخالفان داخلی و خارجی اش این روزها ولیعهد را آماج انتقادات فراوانی قرار داده است از جمله مصوبه کنگره آمریکا در محکومیت او در دست داشتن در قتل خاشقچی. با این حال به نظر می رسد با صرف هزینه های هنگفت بن سلمان قصد دارد اذهان عمومی را معطوف به اقدامات به اصطلاح آزادی خواهانه و اصلاح گرایان خود جلب کند تا کمی از بار این انتقادات بکاهد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری