کد خبر: ۲۱۴۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
»
جزئیاتی از آخرین فعالیت موشکی ایران؛
مشاور امنیت ملی آمریکا در پیامی توییتری آزمایش موشکی ایران را رفتاری تحریک‌آمیز و غیر قابل تحمل خواند.این اظهارات در حالی مطرح می شود که هنوز مقامات کشورمان انجام آزمایش موشکی جدیدی را به طور رسمی اعلام یا تایید نکرده‌اند.
جان بولتون، در پیامی توییتری با طرح این ادعا که ایران به تازگی موشک‌های بالستیک میان‌بردی  را که قادر به رسیدن به اسرائیل و اروپا هستند را مورد آزمایش قرار داده است، گفت: این «اقدام تحریک‌آمیز» غیرقابل تحمل است.

به گزارش اعتدال؛ همچنین وزیر امورخارجه آمریکا در ادامه تازه‌ترین اظهارات خصمانه خود علیه ایران در پیامی توییتری آزمایش موشکی ایران را محکوم و آن را مغایر قطعنامه 2231 عنوان کرده است.

به گزارش رویترز، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد که آزمایش موشک‌های میان‌برد ایران که توانایی حمل چندین کلاهک موشکی منفجره را دارند تخطی از توافق بین‌المللی هسته‌ای تهران می‌باشد و  آن را محکوم کرد.

در میان تنش‌های میان واشنگتن و تهران در زمینه موشک‌های بالستیک، پمپئو در پیامی توییتری هشدار داده است که ایران در حال افزایش «آزمایش و تکثیر» موشک‌هایش بوده و از جمهوری اسلامی ایران خواست «این اقدامات را متوقف کند».

پمپئو در ادامه این اظهارات ادعایی خود به جزئیاتی در مورد آخرین آزمایش موشکی ایران اشاره کرد.

او در پیام توییتری خود مدعی شد که  ایران به تازگی موشک‌های میان‌بردی را مورد آزمایش قرار داده است که قابلیت حمل چندین کلاهک موشکی منفجره را دارند.

وی سپس بر ادعای خود افزود: این آزمایش از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تخطی کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا سپس در ادامه این اظهارات با در نظر گرفتن امضای توافق هسته‌ای بین‌المللی  که توسط شورای امنیت به امضا رسیده است، گفت: ما این اقدام را محکوم می‌کنیم.

ادعای پمپئو مبنی بر خلاف قطعنامه 2231 بودن آزمایش موشکی جدید ایران در حالی مطرح می‌شود که خبر آزمایش جدید موشکی در ایران از سوی هیچ مقام نظامی و دفاعی کشورمان اعلام یا تایید نشده است.

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا نیز همین ادعا‌ را تکرار کرده و گفته تهدید از جانب ایران چند منظوره شده است. در حال حاضر سطح استراتژیک تهدید ایران کمتر از کره شمالی جهان‌شمول است؛ اما قطعا در سطح منطقه‌ای، قابل ملاحظه است و اگر با آن برخورد نشود بیشتر نیز خواهد شد.

قاسمی: هیچ قطعنامه‌ای برنامه موشکی و یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به ادعای مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که آزمایش های موشکی ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانست، اظهار داشت: برنامه موشکی ایران ماهیت دفاعی دارد و بر اساس نیازهای کشور طراحی می شود. هیچ قطعنامه‌ای در شورای امنیت برنامه موشکی و یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است.

قاسمی خطاب به وزیر امور خارجه آمریکا افزود: جالب و البته مضحک آنجاست به قطعنامه‌ای استناد می‌کنید که با خروج یک‌جانبه و غیر قانونی‌تان از برجام نه تنها خود آن را نقض کرده‌اید بلکه دیگران را هم به نقض آن تشویق و یا حتی اگر آن را اجرا کنند تهدید به تنبیه شدن و تحریم می‌کنید.

روز شنبه  ایران از یک ناو جنگی جدید در جنوب رونمایی کرد. مقام‌های نظامی ایران ناو سهند را یک ناو تماما ایرانی خوانده‌اند.

علیرضا شیخی از فرماندهان نیروی دریایی ایران در مراسم رونمایی، این ناو را «پیشرفته‌ترین ناو جنگی بومی در غرب آسیا» خوانده و گفته این کشتی جنگی یک سازه بسیار قوی و رادارگریز است که نسبت به جماران، ناوچه قبلی ساخت ایران، افزایش سطح عرشه پرواز داشته است.
 
خبر رونمایی از ناو سهند در رسانه‌های جهان بازتاب گسترده‌ای داشت. استریتز اند تایمز که پایگاه خبری نیروی دریایی آمریکاست در گزارشی با اشاره به سامانه دفاعی جدید ایران نوشت: احتمالا دلیل اصلی مانور ایران بر سامانه جدید ساخت این کشور، افزایش تنش‌ها با آمریکا در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای است.

ادعاهای پمپئو و مقام‌های نظامی و دولتی آمریکا علیه ایران و برنامه موشکی کشورمان در حالی مطرح شده که به تازگی هیچ آزمایش موشکی از سوی ایران صورت نگرفته است. آخرین فعالیت موشکی ایران، به حمله موشکی به مقر حزب دموکرات کردستان برمی‌گردد. تاریخ این حمله، شهریور ماه امسال بوده است.
 
آخرین رزمایش موشکی ایران، «رزمایش اقتدار دریایی سپاه» بوده که در نیمه مرداد ماه امسال برگزار شد. این رزمایش که در تنگه هرمز انجام شده بود واکنش مقام های آمریکایی را در پی داشت. آنها زمان بندی و مکان رزمایش را متناسب با تهدیدهای ایران برای بستن تنگه هرمز در آستانه اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران خوانده بودند.
 
برخی رسانه‌ها به خبر خبرگزاری فارس درباره حمله موشکی انصارالله یمن (حوثی‌ها) به یک پایگاه ائتلاف سعودی در استان مأرب اشاره کرده و گفته‌اند شاید منظور پمپئو از آزمایش موشکی، این حمله موشکی گروه انصارالله که مورد حمایت ایران است باشد.
 
فارس در گزارش خود جزییات موشکی که در این حمله موشکی به شبه نظامیان ائتلاف عربستان سعودی صورت گرفته را بیان کرده و نوشت: ارتش یمن و انصارالله با استفاده از پهپاد «قاصف-۱» به پایگاه شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی در استان مأرب حمله کردند.
 
این رسانه در ادامه توضیح داد: توان عملیات‌های پهپادی-موشکی ارتش یمن از اواخر سال ۱۳۹۵ پس از ساخت و رونمایی پهپاد‌هایی مانند «قاصف-۱» افزایش پیدا کرده است. «قاصف-۱» ۲۵۰ سانتی متر طول و ۳۰۰ سانتی متر بال دارد و مدت زمان پرواز آن ۱۲۰ دقیقه و مسافت پرواز این پهپاد، ۱۵۰ کیلومتر است. پهپاد تهاجمی قاصف-۱، قابیلت حمل کلاهک جنگی ۳۰ کیلوگرمی دارد و ماموریت آن تهاجمی و مجهز به سیستم هوشمند رصد و انواع کلاهک‌های جنگی است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ