کد خبر: ۲۱۴۰۴۶
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
»
قیمت دلخواه ترامپ برای نفت جهانی چقدر است؟
قیمت‌های نفت نسبت به ماه گذشته یک سوم کاهش داشته و به ۶۰ دلار رسیده است. علت این مساله معافیت برخی دولت‌های وارد کننده نفت ایران از تحریم‌های آمریکا و کاهش تقاضای نفت است.
الحیات نوشت: قیمت‌های نفت نسبت به ماه گذشته یک سوم کاهش داشته و به ۶۰ دلار رسیده است. علت این مساله معافیت برخی دولت‌های وارد کننده نفت ایران از تحریم‌های آمریکا و کاهش تقاضای نفت است.

به گزارش اعتدال، این رسانه عرب زبان ادامه داد: اغلب دولت‌های اوپک و در مقدمه آنها، عربستان سعودی بر این عقیده اند که لازم است تولید نفت حداقل تا مقدار ۱.۴ میلیون بشکه در روز کاهش یابد. اما اوپک تحت فشار آمریکا، ناچار باید قیمت‌های نفت را کاهش دهد. در این میان، این خطر وجود دارد که کاهش قیمت نفت تا ۴۰ یا ۵۰ دلار، دولت‌های صادر کننده نفت را مجبور به بازنگری در برنامه‌های توسعه‌ای و کاهش سرمایه گذاری‌های آن‌ها در بخش‌های مختلف، کند.

این تنها فشار‌های آمریکا نیست که باعث جلوگیری از کاهش تولید نفت می‌شود؛ بلکه روسیه نیز در این باره موضعی مردّد دارد؛ همانطور که مقامات روسی از اهمیت همکاری با اوپک با خبرند، اما شرکت‌های روسیه تمایلی به کاهش تولید نفت ندارند؛ چرا که خواستار حمایت از سهمیه خود در رقابت بازار جهانی هستند.

قرار است وزرای نفت عربستان و روسیه در نشست گروه ۲۰ حضور یافته و در مورد مساله قیمت‌های نفت و تولید آن، به مذاکره بنشینند. براین اساس، نشست آرژانتین در سطح تحولات بازار نفت از اهمیت زیادی برخوردار است و انچه در آرژانتین اتفاق می‌افتد، تاثیر فراوانی در قیمت نفت خواهد داشت.

در ماه جاری، عربستان سعودی تولید نفت خود را به ۱۱.۱ میلیون بشکه رساند، اما وزیر نفت این کشور، خالد الفالح از ابوظبی بر ضرورت کاهش تولید نفت در ربع اول سال اینده تاکید کرده است تا مانع از کاهش قیمت نفت شود.

نشست آرژانتین اشاره مفیدی به قیمت‌های نفت خواهد داشت؛ البته در صورتی که عوامل جغرافیایی سیاسی و تصمیمات ترامپ، به تنهایی تعیین کننده طرح قیمت نفت نباشد. از این رو، هنوز صحبت کردن در مورد اینکه قیمت نفت به سطح مطلوب ترامپ می‌رسد یا نه، دشوار است. در واقع، پیش بینی قیمت‌های نفت، نه فقط به آمریکا، بلکه به عوامل متعددی مرتبط است.


آیا نقشه ترامپ برای کنترل قیمت نفت و فشار بر بن‌سلمان

الاخبار نیز نوشت: در سایه فشار‌های امریکا، تولید نفت عربستان سعودی افزایش یافته و همین مساله، قیمت نفت را به ۶۰ دلار رسانده است؛ در این میان، احتمالا در نتیجه نشست گروه ۲۰ در بوینس ایرس و همچنین به دنبال جلسه سازمان اوپک در دسامبر آینده، بار دیگر توافق تمدید کاهش تولید نفت برای حمایت از قیمتها، مطرح می‌شود.

این رسانه عرب زبان ادامه داد: عربستان بزرگترین تولید کننده نفت در اوپک، خواستار افزایش قیمت آن است، اما در معرض فشار‌های رئیس جمهور آمریکا قرار دارد که از سعودی خواسته است از کاهش تولید نفت خودداری کند، تا باعث سقوط مستمر قیمت‌های نفت شود.

این فشار‌ها از زمانی افزایش یافت که ترور خاشقجی اتفاق افتاد؛ تا آنجا که در هفته گذشته قیمت نفت به شدت رو به کاهش نهاد و ترامپ در توئیتری ضمن تشکر از عربستان، خواهان تولید بیشتر نفت شد.

اما سقوط بیشتر قیمت‌های نفت، تا حدی که ترامپ را راضی کند، می‌تواند سعودی را به مرحله‌ای در سال ۲۰۱۵ بازگرداند؛ هنگامی که یورش آمریکا به بخش نفت، موجب کاهش قیمت نفت از ۱۰۰ دلار برای هر بشکه، به ۴۰ دلار شد. تحلیلگران معتقدند در صورتی که این شرایط ادامه داشته باشد، عربستان مجبور است در شرایطی که قیمت‌ها تا ۳۰ دلار برای هر بشکه برسد، از ذخایر ارز خارجی خود استفاده کند، تا بتواند شکاف حاصل از نبود توازن بین صادرات و واردات خود را ترمیم کند.

در برابر این واقعیت، عربستان سعودی تلاش می‌کند قیمت نفت را بالا ببرد؛ از این رو اعلام کرده است که در نشست هفته آینده اوپک، از کاهش تولید نفت حمایت می‌کند، البته به شرطی که جبهه واحدی در این باره وجود داشته باشد.

در همین رابطه، وزیر انرژی عربستان، خالد الفالح، اعلام کرده است که عربستان هرگز به تنهایی برای بازگرداندن استقرار به بازار نفت، تولید خود را کاهش نمی‌دهد.

روزنامه «نیزافیسیمایا گازیتا» روسیه نیز در گزارشی در این باره نوشت: «در نشست وین در مورد مکانیسم جدیدی برای بازار نفت بحث و گفتگو می‌شود و همکاری نفتی بین روسیه و عربستان، در سایه تبعیت ریاض از فشار‌های ترامپ برای افزایش تولید، به تاریخ پیوسته است. ترامپ کلید اداره قیمت‌های جهانی نفت را یافته است و با تهدید، ولی عهد سعودی به اعمال تحریم‌هایی علیه شخص او، به دلیل قتل خاشقجی، ریاض را به یک بخش نفتی مطیع خود تبدیل کرده است.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: