کد خبر: ۲۱۴۰۰۱
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
»
با وجود بازگشت گرمی به دیدارهای ایرانی-اروپایی و شنیده شدن اخباری در مورد پیشرفت ساز و کار ویژه اروپا برای دور زدن تحریمها، تهران تلاش می کند برای سرعت بخشیدن به این همکاری، به بروکسل فشار وارد کرده و به آن هشدار دهد که صبر تهران رو به اتمام است.
الاخبار چاپ بیروت نوشت: با وجود بازگشت گرمی به دیدارهای ایرانی-اروپایی و شنیده شدن اخباری در مورد پیشرفت ساز و کار ویژه اروپا برای دور زدن تحریمها، تهران تلاش می کند برای سرعت بخشیدن به این همکاری، به بروکسل فشار وارد کرده و به آن هشدار دهد که صبر تهران رو به اتمام است.

به گزارش اعتدال؛ در ادامه این مطلب آمده است: در ضمن اقداماتی که نشان دهنده تمایل ایران برای ادامه همکاری تجاری با اتحادیه اروپا و تضمین اثرات توافق هسته ای است، تهران به دیدارهای خود با سران دولتهای اروپایی ادامه می دهد.

چند روز پس از سفر وزیر خارجه انگلیس و هیئت فرانسوی به تهران، بروکسل میزبان یک هیئت ایرانی بود که برای حضور در دور چهارم مذاکرات سیاسی بین ایران و اتحادیه اروپا، در آن حضور یافت. در رأس این هیئت، عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در مسائل سیاسی و هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، قرار داشتند. این سفر ایرانی شاهد برگزاری سومین نشست همکاری هسته ای بین اروپا و ایران، تحت شعار« همکاری هسته ای بین المللی:اقدامات و افقهای اینده» بود.

در سفر مذکور، همچنین رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، علی اکبر صالحی و تعدادی از نمایندگان و دیپلماتها حضور داشتند و بررسی همکاری در زمینه های مختلف انرژی، تجارت، مبارزه با تروریسم، کشاورزی، آموزش و تحقیقات، در دستور کار آنها قرارداشت.

سفر هیئت ایرانی که با دیدار با مسئول سیاست خارجی در اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی نیز همراه بود، در واقع با هدف درک میزان همکاری اروپا در مرحله پس از اجرایی شدن تحریمهای امریکا انجام شد؛ بویژه پس از آنکه بازگشت سفرهای اروپایی ها به تهران، باعث مثبت شدن فضای پس از اعمال تحریمها، شده بود؛ این مساله مهمی در پرونده روابط با اروپا و اینده توافق هسته ای است؛ چرا که صالحی بر این عقیده است که« این ساز و کار می تواند برای حفظ توافق هسته ای مفید باشد...در صورتی که هیچ سودی از این توافق نصیب ما نشود، هدف از باقی ماندن ما در آن چیست؟ چرا که در این شرایط صداهای اعتراض در ایران علیه توافق روز به روز بالاتر می رود».

بازگشت فضای مثبت با پیشرفت تلاشها برای اجرایی کردن ساز و کار ویژه همزمان شده است. روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع دیپلمات غربی نوشته است که برلین و پاریس تصمیم به میزبانی از اداره این ساز و کار گرفته اند و ممکن است لندن نیز در این عملیات شرکت کند. اما این اطلاعات مشخص نکرده است که دقیقا کدام یک از کشورهای اروپایی مقرّ اصلی این ساز و کار خواهد شد، المان یا فرانسه؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ