کد خبر: ۲۱۳۷۵۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۵
»
تحلیل رسانه های بین المللی از شرایط پساتحریم؛
ایرانی ها همچنان با این احساس زندگی می کنند که واشنگتن به حقوق آنها توجهی ندارد. در نتیجه، احساسات آنها در مورد سیاست آمریکا در نوسان است. خروج آمریکا از برجام می‌تواند ایران را مجبور به خروج از آن کند و آن زمان است که مسیر جنگ هموار می‌شود.
"اندیشکده واشنگتن" نوشت: در سالهای پیش از وقوع انقلاب، سیاست آمریکا در بدترین حالت شکست اطلاعاتی در تاریخ این کشور قرار داشت؛ چرا که اطلاعات لازم در مورد حوادث داخلی ایران را در اختیار نداشت.

به گزارش اعتدال، در شرایط فعلی، اگر واشنگتن موفق به همراه کردن دولتهای اروپایی با خود شود، می تواند ایران را به میز مذاکره بازگرداند. در سایه استراتژی دولت ترامپ، لازم بود ایالات متحده یکی از طرفهای توافق هسته ای باقی بماند، تا بتواند از این توافق بعنوان پایه ای برای همکاری با اروپا، در راستای مقابله با ایران استفاده کند.

امروز ایران با تهدیداتی که در زمان شاه برای ان وجود داشت، مواجه نیست و حتی توانسته است جایگاه خود در خارج از این کشور را نیز محکم کند.

تا کنون، دولت آمریکا نشان داده است که فشارها به ایران، با هدف بازگرداندن تهران به میز مذاکرات صورت گرفته است. اما ایرانی ها همچنان با این احساس زندگی می کنند که واشنگتن به حقوق آنها توجهی ندارد. در نتیجه، احساسات آنها در مورد سیاست آمریکا در نوسان است و خواستار ایجاد تغییری نیستند، که به ضرر حقوق و ازادی های آنها منجر شود.

تحریمها امروز بیشتر شبیه به دغدغه ای برای واشنگتن شده است؛ در حالی که راههای زیادی برای فشار بر ایران وجود دارد، که یکی از آنها دیپلماسی عمومی فعال است. تلاشهای واشنگتن در زمینه برنامه های رادیو و تلویزیون ایران، نادرست است.

برای مثال، شبکه رادیویی صدای آمریکا در زمینه تفسیر سیاست آمریکایی برای ایرانی ها، ناامید کننده عمل کرده وفعالیت آن، در ضمن بخشی از تلاش شکست خورده آمریکا در مورد استفاده از تاثیر سیاسی تحریمها، بعنوان وسیله ای برای تقویت ارزشهای آمریکا، قرار گرفت.

دولت ترامپ می‌خواهد ایران را مجبور به خروج از برجام کند

شورای ایرانی – آمریکایی (نایاک) که هدف خود را تلاش برای بهبود روابط ابران و امریکا اعلام کرده در گزارش تازه خود نسبت به اقدامات کابینه امنیتی ترامپ و قرار دادن آمریکا در مسیر جنگ با ایران هشدار داده است.

این شورا خواستار جلوگیری از اقدامات اطرافیان ترامپ علیه ایران و جلوگیری از وقوع "جنگی فاجعه‌بار" شده است. در این گزارش اشاره شده که اطرافیان ترامپ را افرادی تشکیل می‌دهند که به روشنی خواستار بمباران ایران و تغییر نظام سیاسی آن کشور از طریق این حمله شده بودند. در این گزارش همچنین از احتمال بروز درگیری نظامی به دلیل اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا سخن به میان آمده است.

در این گزارش آمده است: "اعضای ارشد دولت فعلی امریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شدند. آنان با این کار خواستار تضعیف اقتصاد ایران شده‌اند. احتمال وقوع یک سناریوی خشونت‌بار به خصوص پس از اعلام نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای امریکا و در اختیارگیری کنترل مجلس نمایندگان توسط دموکرات‌ها وجود دارد. در این مجلس جمهوریخواهان و دموکرات‌هایی حضور دارند که نگران رویکرد برخی از مشاوران تندروی ترامپ در قبال ایران هستند. این  مشاوران می‌توانند راه را برای جنگ با ایران هموار کنند".

این شورا در ادامه اشاره کرده است که تهران باید با کشورهای اروپایی برای حل مسائل نگران‌کننده همکاری کند. این شورا می‌نویسد: "ادامه تحریم‌ها نه تنها باعث آسیب‌رسیدن به مردم ایران می‌شود بلکه مانع از تامین تجهیزات پزشکی خواهد شد و بدتر از همه روحیه ضدغربی را در ایران تقویت خواهد کرد".

"نایاک" در این گزارش اشاره می‌کند که ترامپ با تاثیرپذیری از نفوذ لابی اسرائیل و عربستان سعودی از برجام خارج شد. این شورا اشاره می‌کند که سالهاست که سعودی‌ها و اسرائیلی خواستار اقدام نظامی امریکا علیه ایران هستند و دولت‌های قبلی امریکا در برابر این خواست مقاومت کرده بودند. جان کری وزیر خارجه اوباما اشاره کرده بود که در دیدار با رهبران منطقه آنان می‌گفتند باید ایران را بمباران کرد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: "علیرغم آنکه ترامپ به طور مرتب تصمیم امریکا برای حمله به عراق در سال 203 میلادی را محکوم می‌کند اما در عمل خود همان مسیر جنگ با عراق توسط دولت‌های قبلی را در حال پیمودن در قبال ایران است. جان بولتون مشاور امنیت ملی او و مایک پمپئو وزیر خارجه دولت‌اش در گذشته به طور آشکارا خواستار اجرای سیاست تغییر رژیم در مورد ایران و بمباران آن کشور شده بودند. بولتون هنوز هم از اقدام نظامی امریکا علیه عراق حمایت می‌کند. او در گذشته گفته بود که برای متوقف ساختن مسیر دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای تنها باید اقدام نظامی انجام داد؛ مشابه حملات سال 1981 اسرائیل به راکتور اوسیراک عراق در دوره حکومت صدام و یا انهدام راکتور سوریه در سال 2007 میلادی که طراحی و ساخت آن توسط کره شمالی انجام شده بود".

نایاک در بخش دیگری از گزارش هشدار می‌دهد که خروج آمریکا از برجام می‌تواند ایران را مجبور به خروج از آن کند و آن زمان است که مسیر جنگ هموار می‌شود.

این گزارش می‌نویسد: "دولت ترامپ می‌خواهد ایران را مجبور به ترک توافق هسته‌ای کند. در آن صورت بولتون و پمپئو تجهیزات لازم برای اجرای کتاب بازی جنگ عراق را درباره ایران خواهند داشت. در آن صورت برخورد در آبراهه‌های خلیج فارس و اقدامات تلافی‌جویانه ایران در خارج از مرزهای آن کشور را می‌توانیم شاهد باشیم".

نایاک در این گزارش از نمایندگان کنگره امریکا خواسته تا جلوی جنگ احتمالی ایران و امریکا را بگیرند. در این گزارش امده است: "اگر اراده سیاسی وجود داشته باشد آمریکا می‌تواند دوباره به برجام بازگردد".

این شورا در ادامه افزوده است که "بهتر است که هرچه زودتر امریکا به راه‌حل دیپلماتیک برای حل مشکلات خود با تهران روی آورد".

آمریکا باید با ایران وارد مذاکره شود

"نبیل خوری" پژوهشگر ارشد در شورای آتلانتیک و که بیش از 25 سال در وزارت خارجه امریکا فعالیت داشته و در سال 2013 میلادی بازنشسته شد، در مقاله‎ای در سایت "هیل" نزدیک به کنگره امریکا اشاره می‌کند که تحریم‌های تازه ترامپ علیه تهران تاثیری که او انتظارش را داشته بر تهران نگذاشته است. او می‌نویسد: "تحریم‌های تازه ترامپ ممکن است نتیجه معکوس داشته باشند. هدف از تحریم ایران تلاش برای تغییر رفتار ایران در خاورمیانه و کاهش نفوذ آن کشور در منطقه است. این اهداف احتمالا با تحریم قابل دستیابی نیستند. ترامپ این شانس را ندارد که کل جهان را علیه ایران با خود همراه سازد. رفتار ایران نیز آن گونه که امریکا می خواهد به احتمال زیاد تغییر نخواهد کرد. "جان بولتون" مشاور امنیت ملی امریکا گفته است که هدف آغاز تحریم نفت ایران به صفر رساندن صادرات آن کشور بود و قصد کنونی دولت امریکا فشار حداکثری بر ایران است. با این حال، به نظر می‌رسد که همانند لحن او درباره تغییر نظام در ایران این بار نیز صحبت‌هایش درباره تحریم علیه ایران نتیجه‌ای نخواهند داشت. این حرف‌ها بی‌فایده شده‌اند. دولت ترامپ در نهایت معافیت‌هایی را در برابر رژیم تحریم علیه ایران برای چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه به منظور واردات نفت از ایران قائل شد. این بدان معناست که نیمی از جهان از اجرای تحریم معاف شده‌اند. زمانی که روسیه و اتحادیه اروپا را نیز اضافه کنید می‌بینید که آنان نیز با تحریم امریکا علیه ایران همراه نیستند".

این دیپلمات سابق که در فاصله سال‌های 2004 تا 2007 میلادی در سفارت امریکا در یمن مشغول به کار بوده است، در ادامه می‌نویسد: "اروپایی‌ها در مواجهه با تهدید ترامپ -در این‌باره که در صورت عدم دنباله‌روی از تحریم‌های امریکا در قابل ایران شرکت‌های اروپایی مجازات خواهند شد- درصدد ایجاد سازوکار مالی تازه و دور زدن سیستم بانکی بین‌المللی به منظور حفظ تجارت با ایران هستند. در بلندمدت این موضوع به جایگاه رهبری امریکا صدمه خواهد زد. برجام محدودیت‌هایی را بر ایران اعمال می‌کرد. دولت ترامپ اما چنین نظری ندارد و می‌گوید ایران محدودیتی برای ساخت موشک طبق برجام نداشته و نفوذ‌اش را در منطقه افزایش داده است. این در حالیست که دولت اوباما امیدوار بود به تدریج و در گام‌های بعد مسائل دیگری را مطرح کرده و ایران با امریکا در مورد سایر موراد نیز به توافق برسد. تمایل ایران برای کاستن از تنش در عراق و سوریه در روند مذاکره هرگز به آزمایش گذاشته نشد و این فرصت فراهم نشد. امروز درگیری در یمن موضوع محوری است و ایران می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

واقعیت آن است که ایران چهار دهه است که تحت تحریم بوده است. دولت آن کشور در این سال‌ها به بقای خود ادامه داده است اگرچه با مشکلات اقتصادی و کاهش درآمد مواجه بوده است. ایران مشابه کره شمالی نیست و در واکنش به تهدید حاضر به شرکت تئاترگونه و ظاهری در مذاکرات نخواهد شد. دولت ترامپ دو راه پیش رو دارد یا دیپلماسی یا جنگ با ایران. دومی گزینه‌ای فاجعه‌بار است و تنها شاید بولتون خواستار آن باشد. در اینجاست که دیپلماسی با ایران می‌تواند در مورد یمن کارآمد باشد و باید آن را آزمود. اگر مذاکره درباره وضعیت یمن موفقیت‌آمیز باشد می‌تواند پیشینه مناسبی را برای همکاری ایران و امریکا ایجاد کند".

تلاش ترامپ علیه ایران شکست خواهد خورد

سایت اروپایی "پروژه سندیکایی" نیز در مقاله ای با اشاره به این که بعید است تلاش دولت ترامپ برای براندازی نظام سیاسی در ایران موفقیت‌آمیز باشد، می‌نویسد:"اتحادیه اروپا متعهد به حفظ برجام است و روسیه، چین و هند نیز مشتاق به ادامه تجارت با ایران هستند. در نتیجه، ایران به اندازه کافی دارای شریک برای مقابله با تهدیدات امریکا خواهد بود".

این سایت در ادامه می‌نویسد: "علیرغم سختی‌هایی که تحریم برای شهروندان عادی ایرانی ایجاد می‌کند، بعید است که نتایجی که ترامپ خواستار آن است را به دنبال داشته باشد. مقام‌های ایرانی کمکان متعهد به ماندن در برجام هستند. رهبران غربی و آسیایی قول داده‌اند که علیرغم تحریم امریکا به تجارت با ایران ادامه دهند. درست است که تحریم‌ها مشکلاتی را برای اقتصاد ایران ایجاد کرده‌اند اما نباید توانایی ایران برای مقابله با تحریم را دستکم گرفت. اکنون همکاری‌های ایران و روسیه در حال افزایش است. همچنین، چین و هند نیز دو شریک مهم اقتصادی ایران هستند. شرکت‌های روس قرار است میلیاردها دلار در بخش نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کنند. چین نیز از پروژه‌های مربوط به راه‌آهن تا ساخت بیمارستان در کنار ایران است. این کشور یکی از هشت کشوری است که از سوی امریکا به مدت شش ماه از تحریم نفت ایران معاف شده و کماکان 11 درصد از نفت خود را از ایران خریداری می‌کند. هند نیز از معافیت امریکا برای خرید نفت از ایران برخوردار است و 10 درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد می‌کند و در مورد توسعه بندر چابهار با ایران همکاری دارد".

این سایت در پایان می‌نویسد: "اتحادیه اروپا نیز به دنبال سازوکار مالی تازه‌ای برای حفظ تجارت و روابط بانکی و مالی با ایران است. در نتیجه، مقامات ایران فضای لازم برای ادامه تنفس را دارند. امریکا همانگونه که در جریان حمله دهه 90 به عراق با هدف سرنگون ساختن صدام شکست خورد، این بار نیز با اعمال محدودیت شدید مالی با هدف تغییر نظام سیاسی در ایران شکست خواهد خورد. مردم ایران بدون شک از تحریم‌ها رنج می‌برند اما دولت ایران قادر خواهد بود تا هرگونه تهدیدی را برای بقای خود خنثی کند".
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسین
|
-
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
0
0
مذاکره با آمریکا چه منفعتی برای شما دارد که هر چند وقت یکبار تیتر می زنید
تو رو خدا آیا میشه یه کم که شده با آمریکا جون مذاکره کنیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
شما مسلمونید یا نفوذی
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
0
0
اگر ترامپ یا هر دولت دیگر امریکایی کف دست من مو دید مذاکره با ایران را خواهد اعتبار امریکا پریده
از این شرایط سایر هم پیمانان امریکا هم هم برای خودشان وحشت دارند
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ