کد خبر: ۲۱۳۵۵۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵
از "پول‎های کثیف" تا "FATF و پولشویی"
روایت ظریف، از پشت‌پرده فضاسازی‌های تبلیغاتی علیه "FATF" و پولشویی‌های بزرگ در کشور با واکنش‎های گسترده‎ای مواجه شده است. برخی اظهارات او را واقعی و از سر دلسوزی برای کشور دانسته و برخی دیگر که از قضا مخالفان همیشگی ظریف هستند، در هجمه‎ای گسترده، سخنان وی را "دروغ" و "خیانت به نظام" دانسته و برخی از آنها نیز در رویکردی تندتر، خواستار محاکمه وزیر خارجه شده‎اند!
اعتدال، محسن مام بیگی؛ زمانی که رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت روحانی در اظهاراتی نسبت به ورود "پول‎های کثیف" به انتخابات هشدار داده بود، برخی مخالفان دولت و چهره‎های تندرو جریان اصولگرا با حمله شدید به وی، او را به مجلس احضار و تهدید به استیضاح کردند. وزیر کشور نیز ضمن تکذیب اظهارات خود و عذرخواهی، گناه را به گردن رسانه‎ها انداخت و گفت که حرف‌هایش توسط رسانه‌ها بد فهمیده شده و منظورش بیشتر یک هشدار بوده است.

حالا تقریبا همین مسئله درباره محمدجوادظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که از "پولشویی" در کشور سخن گفته، در حال تکرار است با این تفاوت که ظریف تا حالا از اظهاراتش عقب‎نشینی نکرده است. با این حال، ظریف به مجلس احضار شده تا به نمایندگان توضیح دهد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در گفت‎وگویی با اشاره به برخی مخالفت‎ها و فضاسازی‎ها علیه FATF، گفته است: در ایران خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند و آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی در کشور علیه قوانین ضدپولشویی ایجاد کنند. فضایی درست کردند، کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰ هزار میلیاد تومان در آن منفعت جابجا شود. کل بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم تبلیغات و فضاسازی‌شان می‌کنند. مجموع بودجه دلاری و ریالی وزارت امور خارجه ١١٠٠ میلیارد تومان است؛ یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه‌های فرهنگی که با ارگان‌های قدرتمند کشور ارتباط دارند و ما نمی‌توانیم با آن فضاسازی مقابله کنیم.

این اظهارات ظریف با واکنش‎هایی در کشور مواجه شده و برخی چهره‎های جریان اصولگرا که از مخالفان تندوتیز و همیشگی دولت روحانی و برجام نیز هستند به ظریف تاخته و ضمن اینکه در ادعایی، اظهارات وی را "تهمتی بزرگ به نظام" دانسته‎اند، خواستار تکذیب اظهارات ظریف درباره وجود پولشویی در کشور شده‎اند.

از سویی دیگر و برخلاف ادعاهای چهره‎های مخالفان دولت، در اردوگاه اصلاح‎طلبان برخی به حمایت از ظریف برخاسته و اظهارات وزیر امور خارجه را از سر "دلسوزی برای کشور" و البته "متقن و قابل اعتماد" دانسته‎اند.

واکنش مخالفان به اظهارات ظریف


 نامسمت واکنش به اظهارات ظریف
حسین شریعتمداریمدیرمسئول روزنامه کیهان
چرا این پولشویان - به قول خودتان- صدها هزار میلیاردی را به مردم و مخصوصا به مراجع قضایی معرفی نمی‌کنید؟! اگر ادعایتان واقعیت دارد، خود‌داری شما از معرفی آنان خیانت به ملت و نظام و همدستی با پولشویان است! نیست؟!  این چه دولتی است که در سیستم بانکی آن هزاران میلیارد پولشویی صورت می‌پذیرد و این سیستم بانکی توان کشف آن را ندارد و برای مقابله با آن باید به بیگانگان متوسل شود (پذیرش FATF)!آقای رئیس‌جمهور بارها اعلام کرده است که همه توان دولت را برای مقابله با مفسدان اقتصادی که پولشویی یکی از مصادیق آن است به کار می‌گیرد. آیا به رئیس‌جمهور اعتماد ندارید که عوامل هزاران میلیارد پولشویی را به ایشان معرفی نمی‌کنید؟! اگر به رئیس‌جمهور اعتماد ندارید در کابینه ایشان چه می‌کنید و اگر اعتماد دارید چرا پولشویان را معرفی نمی‌کنید؟!
احمدامیرآبادینماینده اصولگرای مجلس
ایشان بگوید اگر پولشویی انجام می‌شود، کجا انجام می‌شود؟ مگر پولشویی در بانک‌ها انجام نمی‌شود؟!وقتی خبر اظهارات ظریف را دیدم واقعاً متأسف و متعجب شدم از اینکه وزیر خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید در کشور ما پولشویی گسترده وجود دارد. این اظهارات، کاملاً به معنای بازی در زمین دشمن است. وی قبلاً در دانشگاه گفته بود که آمریکا با یک بمب می‌تواند کل سیستم دفاعی ما را نابود کند!
سیدناصر موسوی لارگانینماینده اصولگرای مجلسهیچ کشوری مانند ما در سطح وسیع با این موضوع مبارزه نمی‌کند. پولشویی گسترده در کشور ادعای دشمنان، آمریکا و دیگر کشورهای همسو با آنها است چه معنا دارد که در داخل نیز ما همسو با آنها چنین حرفی را بزنیم. 
علی‌اکبر کریمی نماینده اصولگرای مجلستلاش برای عدم تصویب کنوانسیون CFT و ربط دادن این موضوع به کسانی که به دنبال پولشویی هستند به نظر می‌رسد که یک قضاوت غیرمنصفانه و غیرکارشناسی و البته اتهام واهی است که به مخالفین داده می‌شود و از آقای ظریف انتظار چنین اظهارنظر و موضعی نیست که بخواهد به طور تلویحی کسانی که با CFT مخالف بودند را به نوعی حامی پولشویی در کشور متهم کنند.
بیژن نوباوه
فعال سیاسی اصولگراطرفداران FATF همان طرفداران برجام هستند. این‌گونه اظهارنظرها که مخالفان پیوستن به FATF پولشویی‌های ۱۰۰۰ میلیاردی دارند، یک خیانت آشکار و بر ضدمنافع ملی است؛ الحمدالله چهره کسانی که این اتهامات را به مخالفان FATF در کشور می‌زنند، در برجام آن‌چنان برای مردم روشن شده است که دهه‌های آینده را باید دوران محاکمه این افراد دانست و دست‌کم می‌توان گفت که تاریخ آنها را محاکمه خواهد کرد و مردم خواهند فهمید که چه کسانی پشت این‌گونه تصمیم‌گیری‌ها بودند و چه جریانی در دستگاه دیپلماسی کشور این‌گونه اقدامات را هدایت می‌کرد.
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمینماینده اصولگرای مجلساز این اظهارنظر تعجب کردم و برای او متأسفم. اظهارات عجیب و غریب ظریف بارها تکرار شده است، چرا که هنگام حضور او در دانشگاه تهران، وی به قدرت نظامی آمریکا اشاره کرده بود و بمب‌های این کشور را موجب تخریب زیاد در کشورمان دانسته بود و این کارش هنگام بررسی برجام در راستای اقدامات سیاسی دولت تلقی شده و به نظر می‌رسد که او در راستای منافع سیاسی دولت اظهارنظر می‌کند، اما بهتر است وقتی خسته است چیزی نگوید. 
نصرالله پژمان‌فر
نماینده اصولگرای مجلساین حق برای منتقدان و مخالفان FATF که آقای ظریف چنین اظهارنظری درمورد آن کرده است محفوظ است که از نظر حقوقی این موضوع را پیگیری کنند. 
حمیدرضا ترقی عضو  حزب مؤتلفه اسلامی
آقای ظریف یا عمدا این کار را می‌کند که در این صورت نظام باید تکلیفش را روشن کند و یا سهوا این حرف‌ها را می‌زند که به دشمن گرا بدهد و دشمن را در ادعاهایش نسبت به جمهوری اسلامی مستند کند که این هم جای سؤال دارد. هیچ کس با قانون مربوط به پولشویی مخالفت نکرده است. خود ما لایحه پولشویی را طراحی کرده و در مجلس تصویب کرده‌ایم و شورای نگهبان نیز آن را تائید کرده و کسی با مبارزه با پولشویی مخالفتی نکرده است.
جواد کریمی‌قدوسینماینده اصولگرای مجلساز مدتی قبل خبر نیمه‌موثقی مبنی بر اینکه ظریف از سمت خود در وزارت خارجه استعفا داده داشتیم اما سخنگوی وزارت خارجه آن را تکذیب کرد در حالی که تحلیل‌ ما آن است که محمدجواد ظریف دیر یا زود به مرز تقدیم استعفایش به دولت و رئیس‌جمهور خواهد رسید.  ظریف منشأ بسیاری از گرفتاری‌‌های فعلی کشورمان است زیرا تنها راهبرد دولت یازدهم و دوازدهم، راهبرد سیاست خارجی بوده و پیگیری این راهبرد سیاست خارجی از طریق مذاکره صورت گرفته و مغز متفکر و کانون این مذاکرات هم وزیر خارجه و تیمش بوده است.

حمایت از اظهارات ظریف

بسیاری از نمایندگان و کارشناسان اقتصادی و فعالان سیاسی نیز به دفاع از اظهارات ظریف پرداخته و پولشویی در کشور را واقعیتی غیرقابل انکار دانسته‎اند.


 نامسمت واکنش به اظهارات ظریف
علیرضا رحیمی
نماینده اصلاح‌طلب مجلسنماینده ای که بدلیل افشای اسناد طبقه بندی وزارت اطلاعات در مجلس هنوز (با توهم مصونیتش) به مراجع امنیتی و قضایی پاسخگو نبوده برای واقعیتی تلخ در سخنان دکتر ظریف مدعی وی شده است!!  ظریف گوشه ای از پشت پرده مخالفت ها با FATF و لوایح- چهارگانه را عیان ساخته شما چرا برآشفته شده اید؟
پروانه مافینماینده اصلاح‌طلب مجلس سخنان وزیر امور خارجه با توجه به روحیه اعتدالی، منطقی و اخلاقگرا بودن ایشان، متقن و مبتنی بر اطلاعات است و می توان به آن اعتماد کرد. موضوع موسسات مالی از جمله همین موارد بود که برای دولت یازدهم و دوازدهم به یک معضل تبدیل شد. شدت مخالفت و مقاومت در برابر سخنان اخیر وزیر امور خارجه و مخالفت هابا شفاف سازی بیانگر این است که حتما اتفاقاتی رخ داده و ممکن است سهمی در این اتفاقات نادرست مانند پولشویی داشته باشند.
غلامرضا حیدرینماینده اصلاح‌طلب مجلسقطعا ظریف اطلاعاتی دارد که ما نداریم. اگر او دغدغه منافع ملی را نداشته باشد آن افرادی که سفارت های عربستان را آتش می زنند دغدغه منافع ملی دارند؟ آقای ظریف نظام را متهم به پولشویی نکرد بلکه از واقعیاتی سخن گفت که در ایران وجود دارد و باید با آن مقابله کرد. امروز موضوعاتی وجود دارد که ما را به سمت تحریم ها کشانده که باید سرمنشا و علت آن را پیدا کنیم.
دیاکو حسینی


کارشناس ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوریباید توجه کنیم در کشوری که قوانین و استانداردهای سختگیرانه علیه پولشویی وجود ندارد و شفافیت مالی تضمین نشده، پولشویی یک امر رایج است و اگر شاهد و مدرکی برای پولشویی وجود نداشته باشد باید تعجب کنیم. در چنین کشورهایی وارد شدن پول‌های کثیف، پول‌های آلوده و پول‌های سیاه به سیستم مالی آنقدر طبیعی است که ممکن است همه مردم و فعالان اقتصادی حتی متوجه ناسالم بودن این پول‌ها نباشند. ظریف در مصاحبه اخیر در واقع به این بستر که ناشی از فقدان قوانین و استانداردهای پذیرفته شده جهانی است، اشاره داشتند نه به اشخاص حقیقی و حقوقی که ممکن است در چنین ساختاری، آگاهانه یا ناآگاهانه درگیر پولشویی شوند. امروز نهادهای زیادی وجود دارند که محل درآمدها، مخارج و گردش مالی آنها به طور کامل، شفاف و روشن نیست. همین ابهامات بنا به تعریف می‌تواند شکل‌های متنوعی از پولشویی را ایجاد کنند.
یوناتن بت کلیانماینده آشوریان در مجلساین اقدامات علیه وزیر امور خارجه بوی دودستگی و نفاق می دهد. با تصویب لوایح مرتبط به FATF می توانیم در مبارزه با آن پیشقدم شویم و موفقیت های زیادی را کسب کنیم و به دنیا هم نشان دهیم که اهل تعامل با تشکیلات بین المللی هستیم.
سید محمد صدر عضومجمع‌تشخیص مصلحت نظامهجمه کنندگان به ظریف وارد افشاگری علیه خود شده‌اند، این افراد نشان می‌دهند که به اصول اسلامی و اخلاقی پایبند نیستند.
محمود صادقی

نماینده  اصلاح‎طلب مجلسما موارد زیادی از پولشویی در ایران داریم. بر اساس آماری که رئیس مرکز مبارزه با پولشویی در مردادماه امسال منتشر کرد، حدود 14 هزار میلیارد فرار مالیاتی طی دو سه سال اخیر در کشور رخ داده که توسط این نهاد به‌عنوان پولشویی کشف شده است. بخش دیگری از پولشویی توسط باندهای قاچاق مواد مخدر انجام می‌گیرد که طی سال‌های اخیر شناسایی شده‌اند. خیلی واضح است که ما در کشور شاهد پولشویی هستیم و خیلی سخت نیست که آن را باور کنیم. چراکه قانون مبارزه با پولشویی در ایران، دیر به اجرا درآمده است. به‌علاوه، قانونی که در سال 1386 تصویب شد، دارای خلأ است و در دولت آقای احمدی‌نژاد جدیتی برای اجرای آن وجود نداشته و زمان طولانی صرف فراهم‌سازی سازوکارهای اجرایی آن شده است. به همین دلیل، تنها حدود سه سال است که این قانون رسماً اجرایی شده و مورد توجه قرار می‌گیرد.
حسام‌الدین‌آشنا مشاورفرهنگی رئیس‌جمهوربه اصولگرایان قدیم و جدید پیشنهاد می‌کنم تلاش نکنند عجولانه  به سخنان دکتر ظریف واکنش نشان دهند.کمی صبر کنید ضمیر مرجعش را خواهد یافت.
بهرام پارساییسخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس گفتن چنین مطالبی این امید را در مردم ایجاد می‌کند که اراده‌ای برای مبارزه با فساد وجود دارد. ظریف هم به نوعی شفاف‌سازی کرد پس از چه چیزی برآشفته شدند؟ اگر واقعا به دنبال شفاف‌سازی هستند به جای حمله به دکتر ظریف بگردند و ببینند عوامل و مشکلاتی که ایشان مطرح کرد کجاست.

از پولشویی تا پول‎های کثیف انتخایاتی

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ در گذشته نیز درباره "پول‌های کثیف" و نقش آن در سیاست سخن گفته شده است. علاوه‎بر رحمانی‌فضلی، وزیر کشور دولت روحانی، اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس‌جمهور و مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری دولت روحانی نیز پیش از این در مورد ورود "پول‌های کثیف" به حوزه سیاست و انتخابات هشدار داده بودند. همچنین موید حسینی صدر، نماینده مجلس نهم درباره پول‎های کثیف گفته بود: «برادر همان کسی که پول‌هایی را به معاون اول احمدی‌نژاد داده بود... ستاد انتخاباتی زده است. یا نمونه دیگر آقایی که در قاچاق دست داشت الان شعبه‌ای از نهادهای خیریه را تشکیل داده و در پوشش آن به شکل گسترده کار انتخاباتی می‌کند. به دروغ هم می‌گویند داریم کار خیرخواهانه و خداپسندانه انجام می‌دهیم. من کسی را می‌شناسم که قبلا مسئول بوده و الان صاحب ثروت انبوهی شده و شبکه انتخاباتی گسترده‌ای تشکیل داده است. اینها مواردی هستند که به طور اتفاقی ما با آنها برخورد کرده‌ایم و تعداد آنها هم خیلی زیاد است. یعنی ببینید فساد اینقدر زیاد شده که دیگر نیاز به تجسس ندارد. موضوع نگران‌کننده هم این است که این موارد و کسانی که پشت فسادها هستند خودشان سراغ ما می‌آیند و نشان می‌دهد که می‌خواهند وارد سیاست شوند تا راه‌شان برای کسب درآمد باز بماند.»

سرنوشت لوایح جنجالی FATF چه می‎شود؟

بررسی لوایح چهارگانه مرتبط با FATF یا "گروه ویژه اقدام مالی"، مدت‎هاست که در ایران جنجال به پا کرده است و موافقان و مخالفان تصویب این لوایح، اختلاف‎های شدیدی درباره پیوستن ایران به FATF دارند.

لوایح چهارگانه FATF از این قرارند: لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی موسوم به "کنوانسیون پالرمو"؛ لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT)، لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و نیز لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم. شورای نگهبان لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) را رد کرده است و بیشترین بحث و اختلاف نیز بر سر این لایحه است که همچنان بلاتکلیف مانده و باید منتظر ماند و دید که مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام دراین‎باره چه تصمیمی خواهند گرفت.
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
0
0
سلام
میدونم که منتشر نمیکنی و اگر هم منتشر بکنی قیچی میکنی ولی به خودتون میگیم.
دولت اول در مورد برادر آقای روحانی و آقای جهانگیری و اختلاس 14 هزار میلاردی و وام های بدون سود و سپرده گذاری های با سود 24 درصد توسط این اشخاص با وام های دریافتی و صندوق ذخیره فرهنگیان و کرسنت و توزیع ارز بدون حساب و کتاب و از بین بردن 60 تن ذخیره طلای کشور و .... توضیح بده ان وقت معلوم میشه که چه کسانی به دنبال پول شوئی هستند.
در ضمن ادم اینقدر پلشت نمیشه وقتی خودمون قانون داریم چرا از دیگران گدائی میکنیم.
شما که اینقدر ضعیفید و حتی توان اجرای قانون رو هم ندارید پس چرا مدیریت کشور رو بدست گرفتید.
منتظرید تا نکنه مدیرهای خارجی وارد کشور کنید تا اونها قوانین خودشون رو برای ما اجرا کنند.
اصلاحات و اعتدالیون= نداریم ، نمی توانیم، نمی شود،نمی گذارند
واقعا از این که این همه این ملت و خودتون رو تحقیر کنید چه چیزی عایدتون میشه.
اگر جرات دارید و واقعا دنبال شفافیت هستید در مورد چیزی که از این رهگذر نسیبتون میشه توضیح بدبد.
هنوز هیچ کس فراموش نکرده افتضاح برجامتون و اون منطق و عقلی که ازش دم میزدید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
0
0
شما اگه شفاف لودید که رای به عدم شفافیت ارای نمایندگان نمی دادی . مفسدین افساد طلب! مشت نمونه خروار است. شهرداری تهران چه خبر ؟ !! خخخ
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
0
0
سیاست معاویه گونه شما در مقابل مردم ایران و فریب آنان کار به جایی نخواهد برد. اگر اصلاح طلبان ( آیات 11 و 12 سوره بقره را بخوانید) موافق شفاف سازی هستند چرا با شفافیت آرا نمایندگان و اموال آنان و ... مخالفت دارند. در ضمن بگوییم که رییس مجلی هم اصلاح طلب است هرچند در معرفی خود را اصولگرا به مردم معرفی میکند. مردم بیدارند تا میتوانید سیاستهای شیطانی را ادامه دهید. این راه (انقلاب اسلامی) ادامه دارد.يُرِيدُونَ أَنْ يُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَيَأْبَى اللَّهُ إِلا أَنْ يُتِمَّ نُورَهُ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ (
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری