کد خبر: ۲۱۳۵۰۱
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
استراتژی دولت ترامپ از تاریخ 5 نوامبر اعمال حداکثر فشار بر ایران بوده است. این فشار شامل تحریم مجدد نفت و تعیین بیش از 700 نهاد، افراد، هواپیماها و کشتی های ایرانی در لیست این تحریم ها بوده است. با این حال، تا کنون تأثیر کمتر از آنچه که برای فشار حداکثر واقعی لازم است، بر ایران شاهد بوده ایم.
استراتژی دولت ترامپ از تاریخ 5 نوامبر اعمال حداکثر فشار بر ایران بوده است. این فشار شامل تحریم مجدد نفت و تعیین بیش از 700 نهاد، افراد، هواپیماها و کشتی های ایرانی در لیست این تحریم ها بوده است. با این حال، تا کنون تأثیر کمتر از آنچه که برای فشار حداکثر واقعی لازم است، بر ایران شاهد بوده ایم.

به گزارش اعتدال، بیزینس اینسایدر با بررسی تحریم های آمریکا و تاثیر آن نوشت: ارز ایران، ریال، تا به حال مقاومت شگفت انگیزی نشان داده است. در تاریخ 4 نوامبر، قیمت دلار آمریکا در تهران به 149،000 ریال رسید. یک هفته بعد، در تاریخ 12 نوامبر، قیمت7٪کاهش یافت و  به 138،500 ریال عقب کشید آن هم در شرایطی که همه بعد از شروع تحریم ها انتظار سقوط ارزش آن را داشتند. صادقانه می گویم، بازار فارکس زیرزمینی ایران کم عمق است و تحت قرار گرفتن در معرض سنگین بانک مرکزی قرار می گیرد، اما افزایش ارزش ریال با سایر سیگنال ها همخوانی دارد.

بورس اوراق بهادار تهران نشانه های مشابهی از عدم سقوط را نشان داده است. شاخص کلی در 4 نوامبر 182،918 بود. یک هفته بعد، در 12 نوامبر، بر روی 182،211 ایستاد و از لحاظ ارزش دلار شاخص، در واقع میزان قابل توجهی افزایش 7 درصدی را نشان می دهد.

در همین حال، انرژی تهران این هفته دومین قرارداد فروش نفت خام خود را جشن گرفت. تهران برای مقابله با تحریم نفت یک راه حل پیدا کرد. اکنون نفت خام خود را بر روی پلت فرم ناشناس مبادلات انرژی به مشتریان می فروشد. این مشتریان به نوبه خود نفت را در بازارهای بین المللی می خرند. این بدین ترتیب است که خریداران ناامن در روز 11 نوامبر 700 هزار بشکه نفت خام ایران به قیمت 64.97 دلار به ازای هر بشکه نفت خریداری کردند. این هزینه تقریبا 9 درصد پایین تر از نرخ بهره شرکت ملی نفت ایران بود. اما این برای این کشور یک پیروزی به حساب می آمد، با این حال در آن دسته از اعضای مجاز در سراسر جهان، اکنون یک راه ممکن را در اطراف محدودیت های ایالات متحده به چشم می بیند.

در عرصه پیشرفت قابل توجهی، سعودی ها اکنون برای کاهش خروجی تلاش می کنند. ریاض قبلا قول داده بود که بازار را سد کند تا اطمینان حاصل شود که ایران نمی تواند با قیمت های بالا در بازار محدود که ناشی از تحریم های ایالات متحده است، پولی نداشته باشد. قیمت های بالاتر به معنای بیشترین درآمد نفتی است که ایران می فروشد.

علاوه بر این، با صدور اخطار برای هشت کشور، ایالات متحده صادرات نفت ایران را به صفر کاهش نداده است، هرچند که در مدت شش ماه بدون نیاز به افزایش 1 میلیون بشکه در روز بدون افزایش قیمت نفت، دستاورد چشمگیری داشته است. صندوق های ایرانی در حال حاضر فقط برای اهداف مورد تایید بشردوستانه و محدود تجاری امکان دسترسی به حساب ها را دارند و بیشتر از ذخایر ارز خارجی قابل دسترس ایران استفاده می شود. اما برای فروپاشی صادرات نفت ایران و پلیس حساب های سپرده برای جلوگیری از تحریم های گسترده ای که پیش از این در گذشته اتفاق افتاده بود، باید بیشتر انجام شود.

سیاست ایالات متحده در سوییفت ، سیستم انتقال الکترونیکی نیز قطع دسترسی بانک مرکزی ایران و تعدادی از بانک های تعیین شده ایرانی بوده است. دولت اجازه داد برخی از بانک های ایرانی در سیستم معاملات سوییفت برای معاملات بشردوستانه باقی بمانند، اما، همانطور که همکاران مارک دووویتز و آنی فیکسلر اظهار داشتند، دولت باید تلاش های خود را برای تدارک این کانون بشردوستانه دو برابر کند. ایران در گذشته برای اعمال تحریم های عظیم علیه ایران از معافیت های بشردوستانه برای تحریم های ایالات متحده استفاده کرده است.

اکنون  عراق، تبدیل به یک مقصد عمده برای کالاها و خدمات ایران شده است و آمریکا باید برای آن چاره ای بیاندیشد.

سرانجام، برای بندر چابهار هند در ایران معافیت صادر شده است. دهلی به شدت از معافیت برخوردار بود تا مسیری برای تامین زمین به افغانستان را به عنوان یک جایگزین برای یک کشور تحت کنترل پاکستان در بیاورد. اما واشنگتن نیاز به درک این موضوع دارد که این بندر به هند اجازه می دهد ارتباط تجاری خود را با ایران گسترش دهد. دهلی در حال حاضر یکی از بزرگترین شرکای تجاری تهران است.

اکنون به جرات می توان گفت که اگرچه بولتون از ادامه فشار دم می زند اما تا امروز آمریکا به هیچ یک از اهداف خودش از تحریم ها نرسیده است و ایران همچنان نفوذ خود را دارا است.

منبع: نو اندیش
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری