کد خبر: ۲۱۳۰۰۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱
»
اگرچه روسیه از ایران به عنوان متحد خود حمایت خواهد کرد اما در عین حال شرکت های انرژی مسکو بیشترین سود را از این تحریم ها خواهد یرد. به عنوان مثال Rosneft در سه ماهه اول سال 2018 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، به دلیل افزایش تولید و افزایش قیمت اورال، سه برابر افزایش درآمد خالص به 451 میلیارد روبل (6.8 میلیارد دلار) داشت.
از توصیه به ترامپ تا سودی که روسیه از تحریم نفتی ایران خواهد برد؛ موضوعاتی هستند که روزنامه‌های امریکایی در روزهای آغازین دور تازه تحریم نفتی ایران از سوی امریکا به آن پرداخته‌اند.

به گزارش اعتدال؛ روزنامه امریکایی "واشنگتن پست" در گزارشی اشاره می‌کند که یک مورد برای تحریم شدیدتر ایران وجود داشته که ترامپ طبق آن دست به این کار زده است. با خروج آمریکا از توافق هسته‎ای، ترامپ با از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران می‌خواهد آن کشور را مجبور به پذیرش خواسته‌های امریکا کند.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: "با این حال، علیرغم اعمال فشار بعید به نظر می‌رسد که ایران به خواسته‌های امریکا تن دهد. واقعیت آن است که تحریم‌ها احتمالا به میزان یک سوم از صادرات روزانه نفت ایران خواهد کاست. با این حال، تحریم فعلی بعید است که به همان اندازه تحریم‌های سابق موثر باشد و ایران را به پای میز مذاکرات هسته‌ای باز گرداند. اکنون چین، هند، روسیه و ترکیه به خرید نفت از ایران ادامه خواهند داد. ایران بعید است که از عراق یا سوریه عقب‌نشینی کند حتی اگر هزینه‌های آن زیاد باشد. برخی از مقام‌های دولت ترامپ و اطرافیان او به وضوح امیدوارند که فشار اقتصادی تازه باعث تغییر در ایران شود. اما واقعیت آن است که واشنگتن از سال 1979 میلادی این افکار ضدانقلابی را در مورد ایران به گونه‌ای بیهوده در سر داشته است و انتظارش به نتیجه‌ای نرسیده است. واقعیت ان است که فشار جدید علیه ایران می‌تواند با واکنش‌های شدید آن کشور همراه باشد و از حمله به اهداف امریکا در عراق و سوریه تا به چالش کشیدن ناوگان دریایی امریکا در خلیج فارس را در بر گیرد. این اقدامان می‌توانند بهانه‌ای از سوی ایران برای از سرگیری برنامه هسته‌ای باشند به خصوص آن که ترامپ برجام را ترک کرده است. در آن صورت ترامپ با گزینه  حملات نظامی محدود مواجه خواهد بود".

این روزنامه در پایان با توصیه به دولت ترامپ برای تغییر سیاست کنونی‌اش در قبال ایران می‌نویسد: "ترامپ می‌گوید که خواستار توافقی تازه با ایران است که بیش از صرف برنامه هسته‌ای آن کشور را پوشش دهد. اگراو در این مورد جدی است باید رویکرد خود را در قبال تهران تغییر دهد. تهران هیچ‌وقت موافقت نخواهد کرد که به طور یکجانبه عراق یا نقاط دیگر در خاورمیانه را ترک کند. کلید توافق بزرگی ایجاد راهی برای توزان صلح‌آمیز قوا و منافع امریکا با عربستان و متحدان سنی آن کشور در منطقه است. ترامپ باید از در آغوش گرفتن اغراق‌شده ریاض و مقام‌های سعودی خودداری کند".

روسیه بیشترین سود را از تحریم ایران می‎برد

روزنامه امریکایی "وال استریت ژورنال" نیز در گزارشی اشاره می‌کند که روسیه نفع اصلی را از تحریم نفت ایران می‌برد و روسیه برنده زود هنگام  آخرین دور تحریم ایران است. این روزنامه امریکایی می‌نویسد: "مسکو می‌گوید که تحریم‌های امریکا را نقض می‌کند و از ایران نفت خواهد خرید. از سوی دیگر، روسیه تبدیل به جایگزین ایران برای فروش نفت خواهد شد. امریکا در تحریم‌های تازه خود اعلام کرده که مانع از خرید نفت مورد نیاز اروپا و اسیا از ایران می‌شود. بدین ترتیب، خریداران بزرگ نفت ایران  به دنبال منابع جایگزین برای خرید نفت هستند. شرکت‌های نفتی روس از این فرصت استفاده کرده و وارد مرحله‌ای شده‌اند که مشتریان نفت ایران را به نوعی می‌ربایند. دو کشور ایران و روسیه نفت تقریبا با درجه مشابهی را تولید می‌کنند و در نتیجه، تغییر جهت خریداران نفت ایران به سوی خرید نفت از روسیه تقریبا آسان خواهد بود.

اما مسکو نیز به تهران به عنوان شریک منطقه ای خود نیاز دارد به همین خاطر گفته می شود قصد دارد تا تحریم های ایالات متحده را رد کند و نفت ایران را خریداری نماید. البته این خرید تنها در قالب تهاتری خواهد بود. این پیشنهاد فقط به صورت تبعیض پرداخت می شود و سپس نفت را برای استفاده داخلی پردازش می کند، سپس این نفت را برای بازارهای صادراتی سودآور بیشتر آزاد خواهد کرد.

هلمی کرافت، استراتژیست اصلی کالاها در کارگزار کانادا گفت: "روسیه در همه طرف بازی می کند."

روسیه ایران را به عنوان یک متحد کلیدی در نقش ژئوپلیتیک گسترده خود در جنگ داخلی سوریه یر شمرده است. سپس آن ها موج جدیدی از تحریم های ایالات متحده را مورد انتقاد قرار داده و می گویند که این موضوع توسط آنها اعمال نخواهد شد. در ماه های اخیر، مسکو بارها اعلام کرده است که به صورت روزانه حداقل 100،000 بشکه از نفت ایران را خریداری می کند. به گفته وزارت نفت روسیه، روسیه در ازای پرداخت بهای نفت خام، پیشنهاد دادن ماشین آلات و مواد غذایی را داده است. همچنین امیدوار است که سرمایه گذاری در بخش نفت ایران به عنوان شرکت های غربی شرکت کند.

روسیه به عنوان یک متحد کلیدی ایران را مورد توجه قرار داده و از دور جدید تحریم های ایالات متحده انتقاد کرده است. تحریم های جدید و واشنگتن هدف خاصی در صادرات نفت ایران، مهمترین بخش اقتصادی این کشور آعاز گردیده است.

 مقامات ایالات متحده می خواهند تمام 2،2 میلیون بشکه در روز از ظرفیت صادرات نفت خام ایران را به صفر برسانند که البته بعید است. اکنون بسیاری از خریداران، از سیستم بانکی ایالات متحده استفاده می کنند، بنایراین در برابر چنین تحریمی آسیب پذیر هستند و در حال حاضر به عقب رانده شده اند. روسیه نسبت تا حدی در برابر واشنگتن آسیب پذیر است، زیرا در حال حاضر تحت تحریم های ایالات متحده قرار دارد و اقتصاد و سیستم مالی آن کمتر نسبت به ایالات متحده آمریکا نسبت به کشورهای اروپای غربی وابسته است.

در عین حال روسیه امیدوار است به ایران کمک کند، روسیه جایگزین تهران در بازار جهانی نفت است. این میزان تولید خود را تقریبا به نصف میلیون بشکه در روز افزایش داده است، در مقایسه با سال گذشته، اخیرا به یک رکورد تولید 30 ساله رسیده است. روسیه، بزرگترین تولید کننده نفت در جهان، در ماه اکتبر روزانه 11.41 میلیون بشکه در روز به میزان 4.3 درصد افزایش یافت. برخی از این خام جدید توسط مشتریان سابق ایران تهیه شده است.

این به ویژه در مورد اروپا است، جایی که خریداران به طور ناگهانی خرید خود از ایران را کاهش دادند، زیرا آنها تمایل بیشتری به سیستم های تجاری و مالی ایالات متحده دارند.

برای نفتکشهای اروپایی، نفت روسیه یک جایگزین طبیعی برای نفت خام ایران است، زیرا به نظر می رسد که تراکم این نفت متوسط ​​باشد و میزان بالای گوگرد می تواند به طور معمول سریع تر نسبت به سایر مخازن نفتی به کارخانه خود انتقال یابد. به عنوان مثال افرادی که از Eni SpA و Saras SpA استفاده می کنند، بیشتر از نفت روسیه، به خصوص رده اورال خود محبوب هستند، برای پرداختن به نفت ایران، با توجه به افرادی که با این موضوع آشنا هستند، بهره می برند.

روسیه همچنین قابلیت جایگزینی نفت خام ایران برای مشتریان خارج از اتحادیه اروپا را نیز دارا است. براساس آمار رسمی، ترکیهپس از سه ماه غیبت در ماه ژوئن واردات نفت از روسیه  را مجددا آغاز کرد. ترکیه قول داده است که از تحریم های ایالات متحده امتناع کند، اما بسیاری از شرکت های آن روابط عمیق و بین المللی دارند و به تحریم های ایالات متحده آسیب پذیر خواهند بود.

اکنون اگرچه روسیه از ایران به عنوان متحد خود حمایت خواهد کرد اما در عین حال شرکت های انرژی مسکو بیشترین سود را از این تحریم ها خواهد یرد. به عنوان مثال در روز سه شنبه، Rosneft در سه ماهه اول سال 2018 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، به دلیل افزایش تولید و افزایش قیمت اورال، سه برابر افزایش درآمد خالص به 451 میلیارد روبل (6.8 میلیارد دلار) داشت.


سیاست تهاجمی دولت ترامپ، ابتکار عمل منطقه ای ایران را بیشتر خواهد کرد


جف اسپروس در مجله "ویک" نوشت: رویکرد ترامپ علیه ایران روز به روز سخت تر می شود. او ظاهرا امیدوار است که تحریم های جدید ایران را مجبور به مذاکره در مورد برنامه تسلیحات هسته ای خود کند. امیدی که احتمالا تحقق نخواهد یافت. در حقیقت، این امر احتمالا بیشتر به ضرر ترامپ خواهد بود.

 در سال 2015، دولت اوباما و تعدادی از کشورهای دیگر، معامله با ایران را امضا کرده و تحریم های اقتصادی علیه کشور را به دلیل محدودیت برنامه تسلیحات هسته ای خود لغو کردند. رئیس جمهور ترامپ این توافق نامه را "بدترین معامله" نامید. پس از رسیدن به کاخ سفید، ترامپ از این توافق خارج شد. بنابراین، تحریم ها با هدف قرار دادن بیش از 700 فرد، شرکت ها و سازمان ها در سراسر اقتصاد ایران دوباره اعمال گردید.

به نوعی این یک تلاش مستمر برای بازگشت ایران به میز مذاکره است تا با شرایط سخت تر موافقت کند. متاسفانه، بازگشت تحریم ها به احتمال زیاد عوارض جانبی را پیچیده خواهد کرد.

اولا، هیچ امضا کننده دیگری به این معامله نمی خواست آن را خراب کند. بریتانیا، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا به عنوان یک کل، به علاوه چین و روسیه، هیچ علاقه ای به پیوستن به تحریم های مجدد ترامپ ندارند.

البته، اقتصاد آمریکا بزرگ است، با دسترسی جهانی بنابراین کسب و کارهای خارجی و بانکها نمیخواهند با شرکت در تجارت با ایران از ایالات متحده خارج شوند. با این وجود، اروپایی ها در حال کار بر روی یک نهاد ویژه هستند که اجازه می دهد بانک ها و شرکت های غیر اروپایی به تجارت با ایران فراتر از بررسی یا دسترسی به سیاست ایالات متحده بپردازند.

بسیاری از کسب و کارها و بانک ها نمی دانند که آیا این نهاد در حقیقت موفق به محافظت از آنها می شود یا خیر. و اروپایی ها حتی موافق نبودند که کدام کشور یا سازمان، این کار را انجام دهد و نظارت کند، چرا که همه از آمریکایی ها می ترسند. در عین حال، تعداد زیادی از شرکت های کوچک اروپایی ممکن است با ایران کار کنند که تحت تحریم ها قرار نمی گیرد و یا تجارتی با آمریکا ندارند. کسب و کار روسیه در حال حاضر نسبتا از دسترس ایالات متحده خارج شده و می تواند خرید و فروش را با ایران ادامه دهد. چینی ها نیز تجربه ای در کار تحریم های ایالات متحده دارند. اما آنچه که اروپا انجام می دهد واقعا یک نمایش قابل توجه و ظریف از نزاع در برابر دولت ترامپ و هژمونی ژئوپلیتیک ایالات متحده است.

به طور رسمی، کاخ سفید یک رویکرد دفاعی به خود می گیرد. جان بولتون، مشاور امنیت ملی هفته گذشته گفت: "ما قصد نداریم تحریم هایمان را از طریق اروپا و یا هر کس دیگری از بین ببریم." اما دولت ترامپ در حال حاضر هشت اجازه نامه را برای کشورهای مختلف  از جمله چین، ژاپن، هند و کره جنوبی صادر کرده ، که به آنها اجازه می دهد حداقل به طور موقت از ایران نفت بخرند. هیچ کشوری در اتحادیه اروپا گنجانده نشده است، اما این تجمع ضمنی توسط تیم ترامپ از خطرات اجرای تحریم ها بود.

تولید نفت ایران بخش بزرگی از بازار جهانی نیست. اما این بازار نیز در حال حاضر با کمبود عرضه مواجه است. مکانیزم زیادی برای مانور وجود ندارد و قیمت آن به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. تولید نفت ایران در اوایل سال جاری به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است و پیش بینی می شود تا اواسط سال 2019 با یک میلیون دیگر کاهش یابد. عربستان سعودی و دیگر اعضای اوپک می توانند تولید را جبران کنند. اما به نظر می رسد که ظرفیت اضافی نداشته باشند.

ریک پری وزیر انرژی با اعتماد به نفس پیش بینی کرد که تولید نفت آمریکا می تواند بازار جهانی را برای از بین بردن منابع ایران جبران کند - اما این به سختی قابل اطمینان است.

در عین حال، رهبری ایران اصرار دارد که به صادرات نفت خود ادامه دهد و هیچ کس نمی داند که چقدر نفت می تواند از طریق تدارکاتی که تحریم ها و یا تخلفات را دور بزند، "نشت کند". اما نفت در حال حاضر از 63 دلار به 73 دلار به ازای هر بشکه معامله میشود و کارشناسان پیش بینی می کنند که تحریم ها می توانند آن را به 100 دلار افزایش دهد.

پس چه باید کرد؟


اگر هدف ترامپ این است که ایران را مجبور به مذاکره کند، ممکن است به زودی ناامید شود. یک گزارش اخیر گروه بین المللی بحران در ادامه می گوید: "میزان اعتماد به نفس جمهوری اسلامی در تهدید و یا فرصت در محدوده آن، به طور عمده تعیین کننده رفتار آن است." "با توجه به این استاندارد، سیاست تهاجمی دولت ترامپ احتمال ابتکار عمل منطقه ای ایران را بیشتر می کند تا آن را محدود کند".نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ