کد خبر: ۲۱۲۸۲۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۶
»
تحلیل رسانه های بین المللی از میزان موفقیت ترامپ در تحریم ها؛
چرا دولت ترامپ معافیت‌هایی برای خرید نفت سایر کشورها از ایران قائل شد؟ نگرانی دولت ترامپ از افزایش قیمت نفت به عنوان پیامد اصلی تحریم ایران است. شرایط امروز با 2012 تفاوت دارد ترامپ نمی‌تواند اجماع جهانی را برای فشار بر ایران کسب کند. دولت ترامپ می پندارد که با تشدید فشار اقتصادی و اعمال سیاست ‏حداکثر فشار ممکن قادر خواهد بود ایران را وادار به تسلیم برابر خواسته های خود کند یا شاهد سقوط آن باشد.
نشریات و رسانه‌های بین‌المللی در تحلیل های خود به میزان کارآمدی تحریم‌های ترامپ برای وادار کردن ایران به تغییر رفتار و رویکردش پرداخته اند. در این جا مروری خواهیم داشت بر این تحلیل ها.

به گزارش اعتدال؛ نشریه "فارین پالسی" با انتشار گزارشی درباره صدور مجوز معافیت تحریمی در قبال خرید نفت ایران از سوی امریکا برای چند کشور می‌نویسد: "دولت امریکا از روز دوشنبه دور تازه تحریم‌ها علیه ایران در حوزه نفتی را آغاز می‌کند. هدف دولت امریکا به صفر رساندن صادرات نفت ایران است اما معافیت‌ها را قائل شده تا از افزایش ناگهانی قیمت نفت در بازارهای جهانی جلوگیری کند. البته این معافیت‌ها موقت هستند و به هشت کشور اجازه واردات کنترل شده نفت از ایران را می‌دهند. تلاش دولت ترامپ اعمال سختترین فشار بر ایران برای از بین بردن منبع درآمدی کلیدی آن کشور همزمان با جلوگیری از افزایش ناگهانی قیمت نفت و جلوگیری از وارد آمدن ضربه ناگهانی بر اقتصاد برخی از متحدان آسیایی و اروپایی امریکا است".

این نشریه در ادامه می‌نویسد: "اگرچه میزان صادرات نفت ایران به دلیل متفاوت بودن داده‌ها، آمار و ارقام متغیر به نظر می‌رسد اما می‌توان ارزیابی کرد که ایران حدود 800 هزار بشکه و یا مقداری بیشتر در روز، نفت کمتر صادر کند که پایینتر از 2.5 میلیون بشکه پیش از خروج ترامپ از برجام خواهد بود. به نظر می‌رسد که صادرات نفت ایران به حدود یک میلیون در روز کاهش یابد. این مشروط به آن است که اتحادیه اروپا و چین کماکان به خرید نفت خود از ایران، هر چند در میزانی کمتر از گذشته ادامه دهند".

این نشریه می‌نویسد: "در کوتاه‌مدت معافیت‌های شامل شده برای ترکیه، چین، هند، ژاپن و کره جنوبی از سوی امریکا می‌تواند به افزایش صادرات نفت ایران در بازار منجر شود. کشورهایی نظیر ژاپن، کره جنوبی و تایوان تمام خریدها از ایران را متوقف کرده‌اند تا نشان دهند که در قبال امریکا حسن نیت دارند اما می‌توانند تحت شرایط معافیت دوباره مقداری نفت از ایران خریداری کنند. کره جنوبی به طور خاص بخشی از نفت ایران را برای تاسیسات پتروشیمی خود خریداری کرده اما میزان خرید را در تابستان امسال کاهش داده است. پمپئو گفته که کشورها با استفاده از معافیت‌ها می‌توانند میزان تامین انرژی خود را تنظیم کنند و در شش ماه آینده باید به طرز چشمگیری واردات نفت از ایران را کاهش داده و به صفر برسانند".

"هنری رم" تحلیلگر مسائل ایران از گروه اوراسیا به "فارین‌پالسی" می‌گوید: "از دید کاخ سفید معافیت‌های شامل شده برای واردات نفت از ایران در ابعاد بسیار کم و محدود شده هستند و این موضوع مسئله مهمی برای امریکا نیست چرا که ایران نمی‌تواند سود زیادی از آن ببرد با این حال، باعث می‌شود تا قیمت نفت در سطح متوازنی حفظ شود. اعطای معافیت حتی در میزان کوچکتر از آنچه دولت اوباما در فاصله سال‌های 2012 تا 2015 میلادی ارائه کرد بدان معنا نیست که دولت ترامپ در برنامه خود برای حداکثر فشار بر ایران تغییری ایجاد کرده است.  پمپئو بر این باور است که معافیت‌ها دست امریکا رابرای کسب حمایت سیاسی جهانی به منظور اعمال فشار بر ایران بازتر خواهد کرد".

در پسا تحریم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

"خبرگزاری فرانسه" نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان "پس از تحریم امریکا علیه ایران چه اتفاقی خواهد افتاد"؟ با اشاره به اینکه در مورد نتیجه تحریم نفتی ایران از سوی امریکا تردیدهای جدی وجود دارد، می‌نویسد: "واقعیت آن است که اکنون شرایط با سال 2012 میلادی فرق دارد. اوباما در آن زمان حمایت جامعه بین‌المللی را برای تحریم علیه ایران کسب کرد. هدف او دستیابی به توافقی هسته‌ای با ایران بود. "باربارا اسلاوین" کارشناس مسائل ایران در شورای اتلانتیک نیز در این باره می‌گوید: "اکنون سال 2012 نیست. آن زمان جهان پشت سر امریکا برای تحریم علیه ایران متحد شد. ترامپ اکنون تلاش می‌کند تا بقیه جهان را مجبور به همراهی با سیاست‌هایش علیه ایران کند؛سیاست‌هایی که اکثر کشورهای جهان آن را قبول ندارند. امریکا اکنون به ترساندن شرکت‌ها در مورد تجارت با ایران روی آورده و در این‌باره موفقیت‌هایی نیز کسب کرده است. شرکت‌ها از این تحریم‌ها بسیار صدمه دیده‌اند. با این حال، ایران هنوز قادر به فروش نفت به ویژه به چین است".

این خبرگزاری اشاره می‌کند که دولت ترامپ سیگنال‌های متضادی را ارسال می‌کند، از سویی می‌گوید می‌خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند و از سوی دیگر برای پیمانکاران به منظور خرید نفت از ایران معافیت قائل می‌شود. یک مقام ارشد دولت امریکا گفته که این معافیت تنها برای هشت کشور و البته موقت هستند.

این خبرگزاری در ادامه می‌نویسد:"پمپئو و ترامپ خواستار تغییر رفتار ایران بر اثر فشار تحریم‌ها در سطح منطقه‌ای هستند. با این حال، کارشناسان می‌گویند که هیچ تغییر سریعی در رویکرد ایران ایجاد نخواهد شد. "علی واعظ" کارشناس گروه بین‌المللی بحران می‌گوید: "اساسا این نوع طرز فکر دولت ترامپ جادویی است. ایران توانسته به مدت چهار دهه علیرغم فشار اقتصادی به حمایت خود از متحدان‌اش ادامه دهد. دولت ترامپ باور دارد که می‌تواند از نفوذ ایران در منطقه بکاهد با این حال، هدف نهایی او نامشخص است. من فکر می‌کنم در نهایت بازی به این بستگی دارد که حرف کدام طیف بر دیگری تاثیر خواهد گذاشت. رییس جمهوری امریکا خود شخصا علاقمند به توافقی بهتر و جامع‌تر با ایران است اما من باور دارم که اکثر اعضای تیم امنیت ملی او علاقمند به بی‌ثبات کردن ایران یا تغییر حکومت در آن کشور هستند از جمله جان بولتون".

خبرگزاری "فرانسه" در بخش پایانی این گزارش می‌نویسد:"یک دیپلمات اروپایی باور دارد که ترامپ به دنبال پیاده‌سازی مشابه مدل کره شمالی در قبال ایران است. در ابتدا فشار و تحریم و سپس کشاندن طرف مقابل پای میز مذاکره.

شکست ترامپ در اجماع جهانی علیه ایران

شبکه خبری "الجزیره" نیز در گزارشی با اشاره به تاثیر تحریم‌های امریکا علیه ایران می‌نویسد که اعلام معافیت‌های تحریمی قائل شده دولت امریکا برای چند کشور نشان می‌دهد که او در تلاش برای ایجاد اجماع جهانی به منظور فشار بر ایران شکست خورده است.

"الجزیره" در ادامه اشاره می‌کند که در تهران تصمیم امریکا برای اعطای معافیت خرید نفت از ایران به سایر کشورها یک "پیروزی برای ایران" قلمداد می‌شود چرا که ایران می‌تواند صادرات نفت خود را اداه دهد این در حالیست که امریکا قصد داشت صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

این شبکه خبری در ادامه می‌نویسد: "در نشستی که این هفته در دوحه پایتخت قطر در مورد تحریم ایران برگزار شد، "رجب یورولماز" استاد علوم سیاسی در دانشگاه "ییلدیریم بایزید" آنکارا گفت که با یا بدون معافیت‌های تحریمی، ترکیه به خرید نفت از ایران برای تامین انرژی مورد نیاز خود و تامین منافع ملی‌اش ادامه خواهد داد. او اشاره کرد که در حدود 30 درصد از نفت خام ترکیه وارداتی از ایران است. از سوی دیگر چین بزرگترین خریدار نفت ایران نیز گزارش داده که در حال مذاکره با امریکا درباره ادامه روند خرید نفت از ایران است. البته به نظر می رسد که چینی‌ها حاضر به دادن امتیازاتی به ترامپ شده‌اند؛ از جمله تصمیم پکن برای توقف مدیریت پرداخت‌های مالی به ایران توسط بانک کونلون. تقریبا نیمی از پرداخت‌های مالی چین در ازای خرید نفت به ایران از طریق این بانک انجام می‌شد".

"الجزیره" در ادامه می‌نویسد: هند نیز واردات نفت خود از ایران را کاهش داده است و این میزان از 690 هزار بشکه در روز از ماه ژوئیه به حدود 400 هزار بشکه در روز در ماه آگوست کاهش یافته است. به طور موثر هند کاهش خرید نفت از ایران را تا میزانی ادامه داده که بتواند با حفظ سطحی از خرید در را برای مذاکرات بیشتر باز نگه دارد.

"لوسیانو زاکارا" کارشناس مسائل مرتبط با سیاستگذاری خارجی در دانشگاه قطر می‌گوید که تحریم‌های امریکا به میزان کافی موثر نخواهند بود. سیاست ترامپ در تضاد با واقعیت‌های اقتصادی و ژئوپولیتیکی در حوزه میدانی است. اجماع زیادی در جامعه بین‌المللی برای فشار بر ایران وجود ندارد. در نتیجه، قدرت تحریم‌ها کمتر از گذشته خواهند بود؛ به خصوص آن که اروپایی‌ها تصمیم گرفته‌اند برای مقابله با تحریم‌های ترامپ علیه ایران اقداماتی را انجام دهند".

"الجزیره" در پایان می‌نویسد: "به نظر می‌رسد برای کشورها رعایت منافع ملی‌شان اولویت بیشتری نسبت به تلاش برای تحقق آرزوهای ترامپ دارد. امریکا اکنون در برهه حساس برگزاری انتخابات میان دوره‌ای است و ترامپ به خوبی می‌داند که نمی‌تواند و نباید با قیمت نفت و حامل‌های انرژی زیاد بازی کند".


ایران یا ترامپ؛ کدامیک بر دیگری غلبه خواهند کرد؟

"لوبلاگ" نیز نوشت نوشت: طی چهار دهه گذشته روابط ایران و آمریکا شاهد روابط خصومت آمیزی بوده است. اما دولت ترامپ با تهدید ایران به حمله ‏نظامی تنش میان دو کشور را بالاتر نیز برده است. دولت ترامپ به غلط می پندارد که با تشدید فشار اقتصادی و اعمال سیاست ‏حداکثر فشار ممکن قادر خواهد بود ایران را وادار به تسلیم برابر خواسته های خود کند یا شاهد سقوط آن باشد. این یا ناشی از ‏یک قضاوت نادرست و خطرناک است یا حکایت از تصمیم آغاز جنگ رودررو با این کشور دارد که پیامدهای فاجعه باری برای ‏ثبات منطقه و منافع آمریکا خواهد داشت. ‏

در ادامه این مطلب آمده است: پیش از حمله به بندر پرل هاربر در جنگ جهانی دوم، سفیر ژاپن در آمریکا هشدار داده بود که "کشورش تحت فشار زیادی از ‏سوی آمریکا قرار گرفته تا واکنش شدیدی علیه منافع آمریکا نشان دهد. بهتر است بجنگیم تا اینکه فشارها را تحمل کنیم". ‏امپراتوری ژاپن به این نتیجه رسیده بود که در مقابل فشارهای اقتصادی آمریکا تنها گزینه جنگ است. اگرچه در نهایت ژاپن ‏مجبور به پذیرش تسلیم بدون قید و شرط شد، زمانی که بقای یک کشور به خطر می افتد، منافع نظامی و سیاسی متصور از یک ‏حمله نظامی بر یک شکست تدریجی می چربد. ‏

در حالی که دولت ترامپ تلاش می کند صادرات نفت ایران را به صفر برساند، مقامات ایرانی تهدید کرده اند اگر نتوانند نفت ‏خود را بفروشند، فروش نفت سایر کشورهای حوزه خلیج فارس را نیز متوقف می کنند. بی تردید اقدام ایران به بستن تنگه هرمز، ‏پاسخ آمریکا را در پی خواهد داشت. اخیرا سردار حسین علایی یکی از فرماندهان سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار کرده ‏بود "ایران می تواند تنگه هرمز را ببندد، آمریکا نیز قادر خواهد بود آن را بگشاید. ایران باید هزینه و فایده چنین عملی را ‏بسنجد..." تحت فشارهای بیش از حد، ممکن است ایرانیان به این نتیجه برسند که مزایای نظامی و سیاسی بستن تنگه هرمز بر ‏هزینه ها می چربد و تهدید خود را عملی کنند. جنگی که شعله ور می شود برای همه از جمله آمریکا فاجعه بار خواهد بود. ‏

شاید به نظر برسد تصمیم به رویارویی مستقیم با آمریکا برای ایران غیرمنطقی باشد. اما ارزیابی فرصت-هزینه ایران از این ‏لحاظ متفاوت است که آنها تحت فشار خارجی بر مبنای آنچه غرب معقول می داند، عمل نخواهند کرد. ایران کشوری با تاریخ ‏طولانی است و آموزه های عمیق میهن دوستی و شیعه گرایی دارد که هر دو تسلیم شدن در مقابل دشمن را تقبیح می کنند و جان ‏سپردن در جنگ را ارزشمند می شمارند. در جنگ تحمیلی با عراق، ایران که تحت انزوای استراتژیک قرار داشت هشت ‏سال جنگید تا دشمنی که تحت حمایت بین المللی بود را بیرون براند. خاطرات تلخ این جنگ هنوز در حافظه ایرانیان هست.‏

اسناد طبقه بندی شده ای که به تازگی از سوی آرشیو امنیت ملی آمریکا منتشر شده اند حاکی از آن هستند که متحدان آمریکا در ‏اروپا و خلیج فارس به این کشور درباره تلاش برای منزوی کردن ایران به منظور ساقط کردن نظام این کشور هشدار داده اند. ‏در پیامی که از سفارت آمریکا در ابوظبی برای واشنگتن ارسال شده است، یک مقام اماراتی نوشته "اگر ایران به لبه پرتگاه هل ‏داده شود اقداماتی که از آن سر می زند، مخاطراتی را متوجه کل منطقه خواهد کرد". او در ادامه هشدار می دهد رویدادهای پس از ‏تغییر نظام ایران نیز منطقه را بی ثبات خواهد کرد. ‏

همچنین سیاست فشار بر ایران از طرف ترامپ برای پذیرش فهرست بلندبالای انتظارتی که از ایران دارد، به طوری بر سیاست ‏داخلی ایران اثرگذاری می کند که آن نیز با منافع آمریکا در بلندمدت تضاد دارد. نخست با افزایش فشار آمریکا بر اقتصاد ناکارآمد ‏ایران، احزاب رقیب در ایران، نارسایی ها را به گردن فشارهای خارجی می اندازند. اخیرا حسن روحانی رییس جمهوری ایران از ‏احزاب مختلف درخواست کرد علیه فشارهای سیاسی و اقتصادی خارجی متحد شوند. در همین حال رهبر معظم، آیت الله خامنه ای ‏نیز از تمام نهادها خواست که از تلاش رییس جمهوری در مقابله با فشار آمریکا حمایت کنند. ‏

دوم آنکه سیاست فعلی آمریکا سبب می شود جایگاه احزاب مایل به همکاری با غرب تضعیف شده و احزاب تندرو که تمایلی به ‏همکاری با غرب بخصوص آمریکا ندارند، سرکار بیایند. وقتی رییس جمهور اصلاح طلب ایران، سید محمد خاتمی سیاست تشنج ‏زدایی با غرب را در پیش گرفت، دولت بوش با گنجاندن ایران در فهرست کشورهای محور شرارت واکنش نشان داد. وزیر امور ‏خارجه ایران، جواد ظریف در سال ۲۰۱۴ گفته بود که "عملکرد برخی در کاخ سفید موجب روی کار آمدن رییس جمهوری بعدی ‏به مدت هشت سال شد. او من را زودتر از موعد بازنشسته کرد. حالا من از عزلت نشینی خارج شده ام". ‏

ممکن است دولت ترامپ اهمیتی برای روی کار آمدن تندروها در ایران قائل نباشد یا بدتر، آن را به عنوان پیش زمینه ای برای ‏شروع جنگ مفید بداند. تیم مشاوران امنیت ملی ترامپ را افرادی تشکیل می دهند که دشمنان ایران شناخته می شوند مانند جان ‏بولتون که نه تنها مخالف مذاکره با دشمنان آمریکاست بلکه جنگ با ایران را پیامدی دلپذیر می داند. روابط ایران و آمریکا اکنون به ‏قدری متشنج است که وقوع جنگ بعید نیست. روی کار آمدن تندروها در ایران اوضاع را وخیم تر و احتمال جنگ را بالاتر می ‏برد. ‏

سیاست ترامپ نسبت به ایران، تغییر از سیاست قدیمی چماق و هویج به سیاست فقط چماق بدون هیچ مشوقی است. برای کشوری ‏ملی گرا مانند ایران که در طول تاریخ هیچگاه مقابل دشمنان زانو نزده است، پذیرش مذاکره در شرایطی که شباهت با تسلیمی ‏خفت بار در مقابل دشمن دارد، به هیچ وجه قابل تصور نیست. ‏

تأثیر تحریم های آمریکا علیه ایران موقتی است

روزنامه فرامنطقه ای 'رأی الیوم' نیز در مقاله ای درباره بازگشت تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا می نویسد: تأثیر تحریم های واشنگتن مانند طوفان، یک تأثیر موقتی است که زود به پایان می رسد.

در این مقاله که به قلم 'صالح القزوینی' تحلیلگر مسائل سیاسی نوشته شده، آمده است: «به نظر می رسد که آمریکا بزودی اجرای دور دوم تحریم ها علیه ایران را آغاز کند؛ تاثیر تحریم های واشنگتن مانند طوفان یک تاثیر موقتی است که زود به پایان می رسد.

این مقاله می افزاید، این امری طبیعی است که چگونگی رویارویی ایران با تحریم ها بر میزان خسارت ها و پیامدهای آن تاثیر خواهد داشت، اما پیش از آن که به این پرسش پاسخ دهیم که ایرانی ها این بار، چگونه با پیامد های تحریم های جدید مقابله خواهند کرد، ذکر نکته ای ضروری است و آن این که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، وی هرگز با موضوع قتل جمال خاشقچی کنار نخواهد آمد و این موضوع موجب نمی شود کاخ سفید بر این موضوع سرپوش بگذارد، اما وی با موضع گیری اش در تنگنا قرار گرفت و نمی داند چگونه از این مخمصه خارج شود.

از سوی دیگر، عربستان نیز حال و روز خوشی ندارد و وضع ریاض بهتر از واشنگتن نیست، اما تحریم های جدید آمریکا می تواند فرصت طلایی برای ترامپ و عربستان باشد تا توجه جهانیان را از موضوع قتل خاشقچی به سوی ایران معطوف کند.

یکی از مشکلات اقتصاد ایران، نقدینگی است که دولت تهران توانست با ایجاد تمهیداتی و فروش ارزهایی که شهروندان در دست داشتند، بخش بزرگی از آن را مهار کند و به این ترتیب بخشی از تحریم ها در خدمت اقتصاد ایران قرار گرفت.
هدف اصلی ایران در مقابله با طوفان تحریم ها که باد آن تازه وزیدن گرفته است، آرام کردن بازار است؛ مقام های تهران ماه هاست که اعلام کرده اند در صدد اجرای یک بسته اقتصادی هستند که در وهله نخست شامل حمایت دولت از اقتصاد به ویژه حمایت از کالاهای اساسی است تا در برابر تحریم ها مقاومت کند.

رأی الیوم تصریح کرد، اقدام دیگری که ایران در برابر این تحریم ها اتخاذ خواهد کرد، تزریق ارزهایی است که در ماه های گذشته ذخیره کرده است، البته این ارزها این بار به کل بازار وارد نخواهد شد، بلکه تنها در اختیار بخش های نیازمند چون بازرگانان، شرکت های وارداتی و مسافران قرار خواهد گرفت و موجب حفظ ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی خواهد شد.

از سوی دیگر، اقدامات جدی دستگاه قضایی ایران در برخورد با دلالان ارزی، بازرگانان و شرکت های ایرانی که با ارز دولتی کالا خریدند و با نرخ آزاد فروختند، و صدور حکم اعدام برای برخی از آنان، درس عبرتی برای دیگر دلالانی است که بخواهند این کار را تکرار کنند، در واقع این اقدام؛ حاوی این پیام به تمامی اخلالگران ارزی است و نشان می دهد که قوه قضائیه تهران با آنان مماشات نخواهد کرد.

از دیگر اقدامات تهران در مقابله با تحریم های واشنگتن عدم تغییر قیمت کالاهای اساسی و در مقدمه آن نان و سوخت است، هرچند برخی اجناس در بازار ایران در دو ماه گذشته رشد تدریجی و کاملا آرامی را تجربه کردند، اما با این وجود، دولت قیمت بنزین را افزایش نداد و همین امر موجب شد نرخ نان تقریبا ثابت بماند. به نظر می رسد که از این به بعد نیز قیمت کالاهای اساسی تغییر نخواهد کرد.

اما در زمینه صادرات نفت، افزون بر وعده اتحادیه اروپا مبنی بر ایجاد یک سازوکار جدید و خنثی سازی تحریم های آمریکا، تامین درآمدهای نفتی و ورود کالا به ایران، مقام های تهران برای غلبه بر موج تحریم ها، به اقدامات دیگری از جمله داد و ستد با کشورها براساس پول ملی، معامله پایاپای، عرضه نفت در بازار بورس تهران و ارائه طرح تشویقی برای خریداران می توان اشاره کرد.

در چارچوب تلاش ایران برای فروش نفت، آن چه حائز اهمیت است، اظهارات «رستم قاسمی» وزیر پیشین نفت ایران است که اعلام کرده بود، درآمدهای نفتی کشورش در میان سال های 2012 تا 2015 که شورای امنیت سازمان ملل متحد، شدیدترین تحریم ها را علیه تهران وضع کرد، 140 میلیارد دلار بوده است. سوالی که به ذهن می آید، این است که کشوری که توانست آن زمان که تمام دنیا با آمریکا برای تحریم ایران همراه بود، به این میزان نفت صادر کند، آیا اکنون و با وجود مخالفت بسیاری از کشورها با تحریم تهران و سیاست های ترامپ، نخواهد توانست، نفت خود را صادر کند.


آمریکا در توقف صادرات نفت ایران شکست خورده است

خبرگزاری "رویترز" روز شنبه در گزارشی با اشاره به معافیت هشت کشور برای خرید نفت از ایران، تاکید کرد که تحریم‌های آمریکا تا کنون در توقف صادرات نفت این کشور شکست خورده است، اما در شرایطی که نفت ایران هنوز صادر می‌شود، عربستان سعودی باید در عوض افزایش صادرات به فکر کاهش عرضه نفت خود باشد.

در این گزارش آمده است: قرار است هشت کشور اعلام شده بدون ترس از مواجهه با مجازات‌های واشنگتن، حتی پس از ضرب الاجل تعیین شده همچنان از ایران نفت خریداری کنند.

ایران در ماه اکتبر روزانه حدود یک میلیون و پانصد هزار بشکه نفت در بازار‌های جهانی به فروش رساند.

تلاش‌های آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران با شکست رو به رو شده است.

'ایمان ناصری' مدیر بخش خاورمیانه موسسه 'فکتس گلوبال انرژی' در این باره می‌گوید: این نتیجه فراتر از انتظارات است. دولت ترامپ می‌خواست صادرات نفت ایران تا ماه نوامبر (آبان) به صفر برسد. ما هیچگاه اعتقاد نداشتیم این هدف واقع بینانه است.

عقب نشینی آمریکا از هدف خود در حالیست که پیشتر در ماه ژوئن یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود هیچ استثنایی درباره واردات نفت ایران در نظر گرفته نمی‌شود و کشور‌هایی که میزان واردات نفت خود را از ایران به صفر نمی‌رسانند، مجازات خواهند شد.

این در حالی است که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت که هشت کشور به طور موقت از شمول تحریم‌های نفتی معاف می‌شوند چرا که این کشور‌ها اقدامات مهمی برای به صفر رساندن واردات نفت خود از ایران انجام داده اند.

در ادامه این مطلب آمده است: در حالی که بسیاری از خریداران نفت ایران در اروپا و آسیا با تقاضا‌های آمریکا موافقت کرده اند، چین، هند، ترکیه و چند کشور دیگر هنوز مقادیر عظیمی از نفت ایران را وارد می‌کنند.

«بیورنار تونهوگان» رئیس بخش مطالعات بازار نفت در موسسه 'ریستاد انرژی' معتقد است که احتمال اینکه صادرات نفت خام ایران به صفر کاهش پیدا کند بسیار کم است و علت شکست آمریکا در این موضوع، سیاست‌های چین در قبال ایران است. چین درخواست آمریکا را برای توقف واردات نفت از ایران رد کرده است و همچنین راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌های مالی آمریکا دارد.

اما نگرانی‌ها از بحران عرضه در بازار‌های جهانی، اکنون با افزایش تولید و صادرات نفت خام روسیه و اوپک به رهبری عربستان سعودی جای خود را به گمانه زنی‌ها در مورد مازاد عرضه داده است.

اما در شرایطی که نفت ایران هنوز صادر می‌شود، عربستان سعودی باید در عوض افزایش صادرات به فکر کاهش عرضه نفت خود باشد.

مقامات عربستان اکنون نگران آن هستند که به علت تاثیر محدود تحریم‌های آمریکا بر صادرات نفت ایران، با مازاد عرضه رو به رو شوند.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
0
0
امیدواریم فقط اون اتفاقاتی که پس از برجام روی داد برای اقتصاد پیش نیاد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: