کد خبر: ۲۱۲۶۸۸
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
ترامپ با اعمال این فشارها به دنبال این است که ایران را به میز مذاکره بازگردانده و به توافقی جامع با آن دست یابد. با این وجود حداقل پنج دلیل وجود دارد که ثابت می کند استراتژی ترامپ شکست خواهد خورد.
نواندیش  نوشت:

دور بعدی تحریم های اقتصادی علیه ایران، که در تاریخ 4 نوامبر شروع به کار خواهد کرد، به طور عمده صنعت نفت و گاز این کشور را هدف قرار خواهد داد. این تحریم ها پس از امضای توافق جامع جامع مشترک (JCPOA)، که معمولا به عنوان معاهده هسته ای ایران شناخته می شود، کاهش یافته بود، اما پس از تصمیم رئیس جمهور دونالد ترامپ مبنی بر خروج از این توافق اجرایی گشت.

 سید حسین موسویان دیپلمات پیشین با توجه به در پیش بودن تحریم های ترامپ از شکست محتمل او در رویترز نوشت و استدلال کرد: هدف ترامپ در بازنشستن تحریم ها، فروپاشی معامله هسته ای است تا بدین شکل اقتصاد ایران را به نقطه فروپاشی کامل برساند بلکه دخالت منطقه ای ایران در سوریه، عراق و یمن را به اتمام رساند.
 
از طرفی ترامپ با اعمال این فشارها به دنبال این است که ایران را به میز مذاکره بازگردانده و به توافقی جامع با آن دست یابد. با این وجود حداقل پنج دلیل وجود دارد که ثابت می کند استراتژی ترامپ شکست خواهد خورد.
 
اولا، در حالی که ایالات متحده قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند، مشخص شده است که این کار غیر عملی است؛ جایگزینی مناسب برای 2.5 میلیون بشکه در روز در صادرات نفت ایران وجود ندارد. کارشناسان بر این باورند که عربستان سعودی قبلا ادعا کرده بود که برای هر کمبودی آماده شده ، اما ریاض و متحدانش توانایی کامل جایگزینی نفت ایران را ندارند.
 
در حال حاضر صادرات نفت ایران به حدود 1.5 میلیون بشکه در روز کاهش یافته اما همین مساله باعث شده قیمت سبد ارزی اوپک به حدود 76 دلار برسد. اگر پیش بینی هایی که می تواند به قیمت 100 دلار برای هر بشکه برسد، صحیح باشد، افزایش قیمت به دلیل کاهش درآمد ایران خواهد بود حتی اگر صادرات تهران به 1 میلیون بشکه برسد.
 
دوم، تجارت تجاری ترامپ با چین و تحریم اقتصادی آمریکا علیه روسیه باعث می شود پکن و مسکو کمتر با واشنگتن در مورد ایران کار کنند. علاوه بر این، کاخ سفید نمی تواند بر همکاری اتحادیه اروپا که مذاکرات هسته ای را با ایران در سال 2003 آغاز کرده بود، حساب کند چرا که آن ها برجام را یکی از دستاوردهای سیاست خارجی خود می دانند. علاوه بر این، اتحادیه اروپا به طور روزافزونی تحریم های خارجی را تهدید به هویت و استقلال خود می کند. برونو لی میر، وزیر دارایی فرانسه، اخیرا اظهار داشت که "نتیجه این بحران با ایران فرصتی برای داشتن موسسات مستقل مالی خود در اروپا خواهد بود، بنابراین ما می توانیم با هرکسی که می خواهیم تجارت کنیم". در گذشته همکاری با تمام قدرت های بزرگ برای ایجاد یک سیاست موثر در ایران حیاتی بود.
 
سوم، تحریم های ایالات متحده زمینه سازی برای تغییر تاریخی در سیستم مالی جهانی را ایجاد کرده است. برای چندین دهه، دلار آمریکا بر بازارهای مالی بین المللی غالب بوده است. با این حال، خروج آمریکا از برجام کشورهایی مانند روسیه، چین، هند و ترکیه را به استفاده از ارزهای محلی خود برای تجارت با ایران تشویق کرده است. اگر اروپا موفق به ایجاد یک سیستم مالی جدا از دلار آمریکا شود، کشورهای دیگر می توانند از یورو در تجارت با ایران استفاده کنند و این سلطه ایالات متحده بر بازارهای جهانی را کاهش می دهد.
 
چهارم، طرفین باقی مانده در برجام، معامله هسته ای را به عنوان وسیله ای برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا، مورد توجه قرار می دهند. این به دلیل این واقعیت است که برجام یک توافق چند جانبه است که توسط قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد پشتیبانی می شود که دولت تارپو آن را یک بار به طور یک جانبه ترک کرده و در حال تلاش برای مجازات سایر کشورها برای اجرای آن است. هر گونه سرقت به واشنگتن در این مورد بیشتر از رویکرد کنونی ایالات متحده حمایت خواهد کرد. برای جلوگیری از این، هر دو ایران و جامعه بین الملل شاهد حفظ برجام به عنوان یک ضرورت استراتژیک خواهند بود.
 
پنجم، متحدان قدرتمند ایالات متحده مانند اتحادیه اروپا و ژاپن همچنان از برجام پشتیبانی می کنند. تنها تعدادی از متحدان منطقه ای  یعنی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اسرائیل  از تصمیم ترامپ برای خروج از این معامله حمایت کردند، در حالی که سایر بازیکنان منطقه ای همچون ترکیه، عمان و عراق همچنان از این موافقت نامه حمایت می کنند.
 
در همان زمان، تحولات در سایر بحران های منطقه ای، ایالات متحده و متحدان آن را تحت فشار قرار داده: بشار اسد، با حمایت روسیه و ایران، برنده جنگ داخلی می شود؛ کمپین ایالات متحده در افغانستان شکست خورده است. عربستان سعودی قادر به شکست حوثی های حمایت شده از تهران در یمن نیست و قطر بر علیه محاصره های تحت رهبری سعودی سرپوشیده است. این تحولات باعث می شود که تهران برای پیدا کردن راه حل هایی برای تحریم های اعمال شده توسط واشنگتن آسان تر شود.
 
برای شش دهه گذشته، ایالات متحده قدرت هژمونیک منطقه بوده است. با این حال، رویکرد یکجانبه گرایی ترامپ و آینده برجام ممکن است محاسبات را با ایجاد یک شکاف در میان متحدان کشورهای عضو آتلانتیک و آوردن قدرت های بلوک شرق، اروپا و قدرت های منطقه ای از قبیل ایران، ترکیه و عراق، هموارتر کند. علاوه بر این، برجام راه را برای سایر قدرت های جهان - به ویژه اروپا، چین، روسیه و هند -برای حفظ توافقات بین المللی باز کرده است که این می تواند پایان سلطه آمریکا باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری