کد خبر: ۲۱۲۶۴۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
»
واکنش‎ها به ادعای دانمارک علیه ایران؛
وزرای خارجه 5 کشور حوزه اروپای شمال غربی، بیانیه‌ای مشترک صادر کرده و ضمن تکرار اتهامات ضدایرانی دانمارکی‌ها، از همبستگی با کوپنهاگ در مقابله با تهدیدات سخن گفته‌اند.
سرویس اطلاعات و امنیت دانمارک در ادعایی اعلام کرد که یک فرد ایرانی‌الاصل را که قصد داشته در خاک دانمارک سوءقصد انجام دهد، بازداشت کرده و وی تا روز هشتم نوامبر در بازداشت خواهد بود تا دادگاه وی تشکیل شود.

به گزارش اعتدال، همچنین وزیر امورخارجه دانمارک ضمن اعلام خبر فراخوانده شدن سفیر ایران در کپنهاگ در رابطه با این مسئله مدعی شد: دانمارک به هیچ وجه نمی‌تواند بپذیرد که افرادی که در ارتباط با سرویس اطلاعاتی ایران هستند، نقشه حمله به افرادی دیگر را در دانمارک برنامه‌ریزی کنند.

ایران در اواخر سپتامبر اعلام کرد، دانمارک، هلند و انگلیس به چند تن از اعضای گروهک تروریستی الاحوازیه پناه داده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران گروهک الاحوازیه را مسئول حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در تاریخ 22 اوت در اهواز می‌داند که در جریان آن، دست کم 24 نفر کشته شدند.

حمایت‌برخی‌کشورها از ادعای دانمارک علیه ایران

وزرای خارجه 5 کشور حوزه اروپای شمال غربی، بیانیه‌ای مشترک صادر کرده و ضمن تکرار اتهامات ضدایرانی دانمارکی‌ها، از همبستگی با کوپنهاگ در مقابله با تهدیدات سخن گفته‌اند.

 وزرای خارجه سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند با صدور بیانیه‌ای مشترک، از ادعای ضدایرانی اخیر دولت دانمارک حمایت کردند.

کپنهاگ ایران را به تلاش برای قتل یکی از سرشاخه‌های گروهک تروریستی «الاهوازیه» در خاک این کشور متهم کرد؛ وزارت خارجه ایران، این اتهام‌زنی را به شدت رد کرد و گفت که طرح چنین مسائلی، تلاشی است برای منحرف کردن مسیر رو به جلوی روابط ایران و اتحادیه اروپا.

روز چهارشنبه ۹ آبان، وزرای خارجه ۵ کشور حوزه اسکاندیناوی از جمله خود دانمارک، با انتشار بیانیه‌ای مشترک، از اقدام اخیر کپنهاگ دفاع کرده و گفته‌اند: «ما امروز اطلاعات ارائه‌شده از سوی همکار دانمارکی‌مان در خصوص سوء قصد نافرجام یک مأمور اطلاعاتی ایران را با نگرانی شنیدیم. در این لحظه، ما همبستگی کامل خود با دوستان و شرکایمان در دانمارک را اعلام می‌کنیم.»

در ادامه این بیانیه آمده: «ما این مسئله را بسیار جدی می‌گیریم. چنین اقداماتی کاملا غیرقابل‌قبول است.»

در انتهای بیانیه وزرای خارجه 5 کشور حوزه اسکاندیناوی آمده: «ما هر گونه تهدید امنیت منطقه نوردیک را به شدت محکوم می‌کنیم. مهم این است که کشورهای این منطقه، به هنگام مواجهه با مخاطراتی که جوامع ما را هدف قرار می‌دهد، دوشادوش یکدیگر می‌ایستند.»

واکنش ایران به اتهامات دانمارک

رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به اداعاهای مطرح شده علیه جمهوری اسلامی ایران در دانمارک، اینکه در آستانه 13 آبان و اجرای تحریم‌های جدید ادعایی علیه ایران، برخی به دنبال این هستند که فضا را تغییر دهند را مشکوک بر شمرد. صبح امروز سفیر دانمارک در تهران با حضور در وزارت امور خارجه با رئیس اداره اول امور شمال اروپا ملاقات کرد.

محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت این هفته‌ در واکنش به فراخواندن سفیر دانمارک به این کشور، گفت‌: بلافاصله رییس جمهور دستور دادند تا بررسی کنیم که موضوع چیست؟ آن چه که در اخبار آمده است خیلی مشکوک است؛ در آستانه 13 آبان که تحریم‌های جدید ادعایی علیه ایران اجرایی می‌شود، برخی به دنبال این هستند که فضا را تغییر دهند. عده‌ای می‌خواهند به گونه‌ای در روابط ایران و اروپا و مذاکرات بر جام که به خوبی پیش می‌رود، خللی ایجاد کنند.

وی ادامه‌ داد: به محض این که تحقیقات و بررسی‌هایمان در این زمینه  انجام شد آن را اعلام خواهیم کرد.

واعظی در پاسخ به این پرسش که پیام 13 آبان سال 58 چیست؟ گفت‌: 13 آبان‌هایی که داشتیم همواره یک سوی آن آمریکا و طرف دیگر آن ملت بزرگ ایران بوده است. آن چه که امروز آمریکا دنبال می‌کند هیچ فرقی با سال 58 ندارد.  تحریم هیچ فرقی با فشار بر مردم ندارد. آمریکا می‌خواهد با تحریم بر مردم ایران فشاور وارد کند. اقدامات آمریکا مقابله با ایران است.

رییس دفتر رییس جمهور خاطر نشان کرد:  ما راه‌های مختلفی برای مقابله با تحریم های آمریکا پیدا کرده‌ایم و برای هر کدام از فشار و برنامه‌ریزی هایی که انجام شده است چه در رابطه با تجارت و حوزه نفتی و چه حوزه جابه جایی پول، خوشبختانه کمیته‌های مختلفی در وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها تشکیل شده است و خوشبختانه برنامه‌ریزی ها انجام شده است.

وی افزود: به همین دلیل است که آقای رییس جمهور فرمودند آن چه که قرار بود در 13 آبان ماه اتفاق بیافتد از ماه‌ها قبل اتفاق افتاده و ما برای آن نیز آمادگی‌های لازم را پیدا کرده‌ایم و در 13 آبان شاهد اتفاقات جدیدی نخواهیم بود.

واعظی در پایان گفت‌: خدمت مردم عزیز ایران عرض می‌کنم بحث SPV بحثی است که قطعا در هفته‌ آینده آغاز خواهد شد و مقدمات و مذاکرات آن پیش از این انجا م شده است. آخرین مذاکرات آن مربوط به پنجشنبه‌ گذشته است که در آلمان صورت گرفته است. در رابطه با مذاکرات ما با اروپا هم مسیر خوبی طی شده است و ما به هیچ وجه نسبت به این موضوع نگران نیستم. آن چه که در ارتباط با این موضوع در اخبار مطرح شده است، جنبه تبلیغات منفی دارد.

واکشن وزارت خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد ادعاهای یک مقام دانمارکی علیه ایران، آن را توطئه ای از سوی دشمنان برای تحت تاثیر قرار دادن روابط رو به گسترش کشورمان با اروپا ارزیابی کرد.

 بهرام قاسمی اخبار مغرضانه منتشره در خصوص طرح عملیات نافرجام علیه یکی از مخالفان ایرانی در دانمارک و ادعای انتساب آن به جمهوری اسلامی ایران را قویاً تکذیب کرد.

وی چنین ادعایی را ادامه توطئه ها و دسیسه های دشمنان شناخته شده علیه روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا در شرایط خاص و خطیر کنونی دانست.

پلیس دانمارک عوامل منتسب به ایران را به حمله به یک فرد در این کشور متهم کرد؛ وزارت خارجه این کشور نیز در بیانیه‌ای «مرتضی مرادیان»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کپنهاگ را به وزارتخانه احضار کرده است.

اروپایی‌ها هوشیار باشند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز با بیان این که مذاکرات ایران و دیگر اعضای باقی مانده در برجام و مجموعه اتحادیه اروبا به نقاط خوبی رسیده است و گام‌های بلندی در این زمینه برداشته شده است، تاکید کرد: ایران همواره علیرغم تبلیغات یک سویه برخی کشورهای خاص منطقه و شرکای آمریکا که  با صرف هزینه‌های بسیار، ماشین جنگ تبلیغاتی خود را علیه مردم ایران به‌کار گرفته‌اند و انواع دروغ، گفتار کذب و دغل کاری را نسبت به ایران روا داشته‌اند  و هنوز هم با شدت تمام آن را ادامه می‌دهند، در بحث هسته‌ای و برجام برای نشان دادن تعهد خود به موازین بین المللی، علیرغم خروج آمریکا از برجام،  تاکنون در این توافق باقی مانده است. ایران بر اساس سیاست اصولی خود تاکنون برای  برقراری صلح و ثبات در منطقه و جلوگیری از رشد گروه‌های تروریستی و تکفیری، در موضوع مبارزه با تروریسم و مقابله با افراط گرایی گروه تروریستی داعش و  جریان‌های دیگری همچون القاعده و طالبان، هزینه‌های بسیاری پرداخت کرده است.

حضور سفیر دانمارک در وزارت خارجه و اعلام اعتراض ایران به وی

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سفیر دانمارک در تهران با حضور در وزارت امور خارجه با رئیس اداره اول امور شمال اروپا ملاقات کرد. در این ملاقات مراتب اعتراض کشورمان نسبت به واکنش‌های شتابزده سیاسی و رسانه‌ای برخی مقامات دانمارکی نسبت به دستگیری یک شهروند نروژی - ایرانی تبار به اتهام داشتن برنامه برای ترور فردی در دانمارک به سفیر این کشور در تهران اعلام شد.

بهرام قاسمی افزود: رئیس اداره اول امور شمال اروپای وزارت امور خارجه در این ملاقات مجددا تاکید کرد که اخبار مغرضانه منتشره در خصوص طرح عملیات نافرجام علیه یکی از مخالفان ایرانی در دانمارک و ادعای انتساب آن به جمهوری اسلامی ایران را قویا تکذیب می‌کنیم و آن را در ادامه توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان شناخته شده روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا در شرایط خاص و خطیر کنونی می‌دانیم. همچنین، رئیس اداره امور شمال اروپا  ضمن تاکید بر لزوم مدیریت حساب شده و عاقلانه تحولات، نسبت به پیامدهای سوء اقدامات نسنجیده و جنجالی هشدار داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت:  سفیر دانمارک در این ملاقات اعلام کرد که برای پاره ای از مشورت‌ها به کپنهاگ فراخوانده شده و در کپنهاگ سعی می‌کنم مطالب و انتظارات طرف‌های ایرانی را مطرح و پیگیری کنم.

اتهامات برنامه‌ریزی شده است

سفیر ایران در لندن نیز با اشاره به ادعای دانمارک درباره دست داشتن ایران در اقدام علیه یک شهروند این کشور، گفت: با توجه به مشارکت ایران و اتحادیه اروپا، شرکای اروپایی ما باید هوشیار باشند.

حمید بعیدی‌نژاد در صفحه توییتر خود نوشت: اتهامات مربوط به دخالت ناگهانی ایران در "توطئه‌های احتمالی" به طور عجیبی برنامه‌ریزی شده است.

وی با اشاره به "مشارکت ایران و اتحادیه اروپا" خواستار "هوشیاری" شرکای اروپایی ایران شد.

سفیر ایران در لندن تاکید کرد که ایالات متحده و مشتریان منطقه‌ای‌اش از آشفتگی ناشی از شکست‌های اخلاقی و سیاسی خود ناامید شده‌اند.

واکنش اتحادیه اروپا به ادعای دانمارک علیه ایران

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در واکنش به ادعای دانمارک مبنی بر خنثی کردن طرح ایران برای انجام یک سوءقصد در خاک این کشور گفت که اتحادیه اروپا گزارشات مربوط به این موضوع را دنبال می‌کند.

ماریا کوچیانچیک، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان در پاسخ به سوالی درباره این ادعای دانمارک اظهار کرد: اتحادیه اروپا گزارشات مربوطه را دنبال می‌کند و با مقامات دانمارکی در ارتباط است. در حال حاضر این مسئله با مقامات کشور مربوطه عضو (دانمارک) مورد بحث است.

در همین راستا، وزیر امورخارجه انگلیس نیز این مسئله را نگران کننده توصیف کرد و گفت که لندن در کنار دانمارک ایستاده است.

حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور در حساب توئیتری خود نوشت: بعد از شکست طرح «الف» (7 آبان) کیس‌سازی برای همراه کردن اروپا با تحریم غیرقانونی آمریکا با بهانه تروریسم کلید خورد.

 آشنا افزود: اعتراف موساد و تبریک زود هنگام پمپئو دم خروس را نشان داد. خلاص کردن عربستان از فشار بین المللی قتل خاشقجی هدف دیگر این توطئه است؛ غافل از آنکه دست ایران پر است و موساد کیس سوخته را حراج کرده است.

امیر عبدالهیان: سناریوسازی صهیونیست‌ها در دانمارک بی پاسخ نخواهد ماند

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی نیز تاکید کرد: سناریوسازی صهیونیست‌ها در دانمارک علیه روابط تهران و اروپا بی‌پاسخ نخواهد ماند.

حسین امیرعبدالهیان در صفحه اینستاگرام خود در یادداشتی نوشت: ابزار تحریم به پایان خط رسیده، روز 13 آبان جز دمیدن در تحریم روانی،‌ خبری نیست. سناریوسازی صهیونیست‌ها در دانمارک علیه روابط تهران و اروپا و تلاش تل آویو برای ضربه اقتصادی به جمهوری اسلامی بی پاسخ نخواهد ماند.

تقلایی برای همراهی اروپا با تحریم‌ها و نجات سعودی‌ها

در این راستا رسانه‌های رژیم صهیونیستی امروز به انتشار گسترده موضوع ادعایی دست داشتن یک ایرانی در یک اقدام تروریستی در دانمارک پرداختند.

روزنامه اورشلیم پست، چاپ رژیم صهیونیستی به نقل از یک خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال ادعا کرد که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این رابطه با وزیر امور خارجه دانمارک دیدار و همبستگی خود را با این کشور اعلام کرده است. با این حال، مشخص نیست که واکنش اتحادیه اروپا چیزی فراتر از این خواهد بود یا نه.

ساموئل سون روز سه شنبه در یک نشست خبری گفت که سرویس اطلاعات امنیت دانمارک ماهیت این طرح را فاش و مشخص کرده است که این طرح به طور کاملا شفاف از سوی سرویس اطلاعات ایران برنامه‌ریزی شده بود.

وزیر امورخاجه دانمارک همچنین مدعی شد که این رفتارهای ایران تنها محدود به دانمارک نیست و کشورهای دیگر نیز همچون کوپنهاگ نگران چنین رفتارهایی هستند.

در ادامه واکنش‌ها به این ادعای دانمارک، ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان نیز در گفت و گو با اورشلیم پست مدعی شد که طرح‌های تروریستی ایران در اروپا در حال افزایش است و باید منابع مالی که ایران از آن‌ها برای طراحی و اجرای چنین حملاتی بهره می‌برد، قطع شوند.

همچنین وزیر امور خارجه لتونی با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود از دانمارک حمایت و تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید در پاسخ به این مسئله یک اقدام متحد و مؤثر اتخاذ کند.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی این رویداد ممکن است موجب اختلاف نظر در اتحادیه اروپا در شرایطی شود که این اتحادیه برای تسهیل کانال‌های پرداخت به ایران پس از اجرای تحریم‌های آمریکا از پنجم نوامبر تلاش می‌کند.

با این حال اورشلیم پست اذعان کرد: به نظر نمی‌آید در روزهای باقی مانده تا پنج نوامبر حمایت کافی در اروپا برای اتخاذ یک تصمیم هماهنگ و بزرگ ( علیه ایران ) وجود داشته باشد.

در همین حال مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در اقدامی هماهنگ گفت که از دانمارک حمایت می‌کند. وی در پیام توییتری خود مدعی شد: به دولت دانمارک تبریک می‌گوییم که یک آدم‌کش از ایران را دستگیر کرده است. اروپا به مدت نزدیک به ۴۰ سال هدف حملات تروریستی بوده که ایران از آن حمایت مالی می‌کرده است. ما متحدان و شرکای خود را فرا می‌خوانیم تا با تهدیدات ایران برای صلح و امنیت مقابله کنند.

محمد جواد ظریف در توییتر خود نوشت: اولویت ما در ایران داشتن روابط مستحکم با همسایگان است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سفر اخیر خود به ترکیه و پاکستان در صفحه توییتر خود نوشت: اقدامات انحرافی و کینه توزانه موساد، (که بعدا به آن خواهم پرداخت) تنها تعهد ما را به برقراری ارتباط سازنده با جهان تقویت می‌کند.

در پاکستان مذاکرات مهمی داشتم. یک روز پیش از آن هم نشست سه جانبه با ترکیه و آذربایجان برگزار کردیم. اولویت ما روابط مستحکم با همسایگان است.

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
گل افشان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۰
0
0
با سلام
به احتمال خیلی زیاد اروپا می خواهد از برجام بیرون برود همین بهتر که مسئولین کشور با آبرومندی با اطاعت از رهبری از برجام بیرون بیایند نگذارند بیش از این قضیه سبک شود و آنها کشورمان را از برجام بیرون نمایند. آمریکا اقتصادی هست دوست دارد با ایران رابطه داشته باشد اوضاع عوض می شود اروپا هم با اینکه از برجام ایران بیرون می آید به دنبال فعالیت اقتصادی به دنبال آمریکا رابطه اش را با ایران خوب می کند. به مرور همه تحریم ها لغو می شود فقط یک جنگ زرگری باقی می ماند و آنکه بازی می خورد و سرکار گذاشته می شود وهابیون جنایتکار هستند و صهیونیستهای جنایتکار که در حال جنایت در کشورهای مختلف هستند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۰
0
0
این غربی ها معلوم نیست دوباره چه شیطنتی در سر دارند؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: