کد خبر: ۲۱۲۳۵۴
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
تحت مشاوره قوی اروپاییان، ممکن است ایرانیان به این نتیجه برسند که بهترین راه آنها این است که تحریم ها را تحمل می کنند و از هر نوع راهی برای دور زدن آن استفاده نمایند تا دوران ریاست جمهوری ترامپ به پایان برسد، اکنون به نظر می رسد نقشه اصلی ایران و اروپا نیز همین باشد.
در روز 5 نوامبر، ایالات متحده قصد دارد تحریم ها علیه صادرات نفت ایران را که مهمترین منبع تامین ارز اصلی کشور است، تحمیل کند. اگر این اتفاق رخ دهد خیلی سریع، درآمد ایران می تواند به نصف و یا حتی کم تر کاهش پیدا کند. ضربه ای به اقتصاد که در حال حاضر از تورم  و بیکاری افرار می کند، می تواند ضربه ای مهلک باشد.

به گزارش اعتدال، در تحلیل فارین پالیسی  پیرامون آغاز دور جدید تحریم ها آمده است: در نتیجه، دولت روحانی در ماه های آینده تحت فشار اقتصادی و سیاسی بیشتری قرار می گیرد. همانطور که دولت ترامپ برای فشار حتی بیشتر تلاش می کند مقامات آمریکایی به خوبی می توانند در نظر بگیرند که ایران چگونه ممکن است پاسخ دهد و اقداماتی که باید برای جلوگیری از آن انجام دهند چیست.

 از اعلامیه 8 مه، رئیس جمهور دونالد ترامپ اعلام کرد که ایالات متحده از قرارداد هسته ای خارج شده و تحریم ها را مجددا اعمال می کند، از آن زمان ایران در واقع تحریم های قابل توجهی را دیده است. با این وجود این کشور همپنان در انطباق با برجام باقی میماند و محدودیتهای اصلی خود را در تعداد سانتریفیوژها و میزان اورانیوم غنی شده حفظ میکند. استراتژی کنونی ایران بهره برداری از مخالفت جدی اروپا با سیاست های ضد ایرانی ترامپ است، که به عنوان قربانی یک رئیس جمهور غیر قانونی در ایالات متحده محکوم شده است، مردی که به طرز محکمی و یکجانبه تعهدات و مقررات بین المللی را نقض کرده است.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که این واکنش اولیه ایران به خروج ترامپ، به صراحت به توانایی اتحادیه اروپا برای اطمینان از اینکه مزایای اقتصادی معامله همچنان جریان می یابد، بستگی دارد. در اواخر ماه مه، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، هشدار داد که "بانک های اروپایی باید تجارت را با جمهوری اسلامی حفظ کنند".

اروپا باید به طور کامل فروش نفت ایران را تضمین کند. در صورت اینکه آمریکایی ها می توانند به فروش نفت ما آسیب برساند، ایشان گفت: اروپایی ها باید هزینه را پرداخت کرده و نفت ایران را خریداری کنند.

مطمئنا هنوز هم امکان دارد که حتی با وجود ناتوانی اتحادیه اروپا در حفظ برجام تهران، تصمیم بگیرد که همچنان هوشمندانه رفتار نماید. با این وجود ناتوانی اروپا در حفظ برجام می تواند دولت های اروپایی را بی اعتبار کند و آنها را به موضع ضد ترامپ نزدیک نماید. حتی خطرناکتر، آن را میتوان یک پاسخ دردناک و غیرمستقیم نظامی از یک رئیس جمهور ایالات متحده بسیار غیرقابل پیشبینی و فرار کرد.

تحت مشاوره قوی اروپاییان، ممکن است ایرانیان به این نتیجه برسند که بهترین راه آنها این است که تحریم ها را تحمل می کنند و از هر نوع راهی برای دور زدن آن استفاده نمایند تا دوران ریاست جمهوری ترامپ به پایان برسد، اکنون به نظر می رسد نقشه اصلی ایران و اروپا نیز همین باشد.

با این حال دولت آمریکا باید برای تمام موارد احتمالی، به ویژه آنهایی که بد هستند، آماده شود.  در میان رهبران ایران یک درک عمیق وجود دارد که برنامه دولت ترامپ، تغییر رژیم است بنابر این آن ها برای دفاع از کشورشان هر زمان که لازم باشد ممکن است هر تصمیمی بگیرند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری