کد خبر: ۲۱۱۷۶۵
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۲
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از نگاه ویژه و پیشرو به حوزه گردشگری در لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران خبر داد
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از نگاه ویژه و پیشرو  به حوزه گردشگری در لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران خبر داد و گفت: در این برنامه ضمن ورود جدی به حوزه گردشگری، برای نخستین بار توجه ویژه ای به بهره گیری از ظرفیت سمن ها و کانون های گردشگری شده که امید می رود با ارتقای سازمانی ستاد گردشگری شهرداری تهران و مدیریت یکپارچه در جهت رونق گردشگری پایتخت گام های موثری برداشته شود


به گزارش اعتدال به نقل از روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، نشست تخصصی کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی شهر تهران با موضوع نقد و بررسی محورهای گردشگری و میراث فرهنگی در لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران با حضور شجاع پوریان معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر، خلیل آبادی عضوکمیسیون فرهنگی شورای شهر، سیف رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران، اساتید دانشگاه، مدیران شهری و نهادهای مردمی و فعالین حوزه گردشگری در سالن الغدیر شورای شهر برگزار شد.

ولی الله شجاع پوریان ضمن قدردانی از همکاری اعضای کمیسیون فرهنگی و کمیته گردشگری، در خصوص همکاری در تدوین لایحه برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران در حوزه گردشگری اذعان داشت: این برنامه تفاوت هایی با برنامه های دوره گذشته دارد به ویژه در حوزه گردشگری با نگاه پیشرو و تقویت کننده تدوین شده است.

وی با اشاره به حمایت ویژه معاونت اجتماعی و فرهنگی از حوزه های مختلف تحت پوشش در برنامه سوم توسعه شهری گفت: شهرداری با توجه به محدودیت های زمانی به سرعت وارد  فاز تدوین برنامه سوم شده و با بهره گیری از نظرات کارشناسی مدیران و خبرگان شهری به صورت دقیق به تدوین برنامه در تمام حوزه ها پرداخته که گردشگری یکی از بخش های این برنامه به شمار می رود.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، ورود جدی به حوزه گردشگری در تدوین لایحه برنامه سوم توسعه را در مقایسه با لوایح گذشته برنامه توسعه، بی سابقه دانست و افزود: با توجه به رویکرد بهره گیری از توان شرکای اجتماعی و مشارکت مردمی در پیشبرد برنامه های مدیریت شهری در این لایحه برای نخستین بار توجه ویژه ای به سمن ها و کانون های گردشگری صورت گرفته است که از نقاط قوت این لایحه به شمار می رود.

وی با اشاره به تجارب جهانی در زمینه گردشگری گفت: فعال سازی حوزه گردشگری و میراث فرهنگی هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری به شمار می رود. بنابراین مولفه های آن در سطح کلان برای برنامه سوم لحاظ شده است.

شجاع پوریان در ادامه به جایگاه گردشگری ایران در جهان اشاره کرد و گفت: سازمان گردشگری جهانی رتبه ایران را از 136 کشور 93 ارزیابی کرد؛ که این نشان دهنده آن است که کشور ایران به رغم ظرفیت های گردشگری و آثار تاریخی و طبیعی جزو ده کشور برتر دنیاست اما از جهت بهره برداری جایگاه مطلوبی ندارد البته برخی از این مشکلات به کمبود زیر ساخت ها بر می گردد.

وی جاذبه های گردشگری، اماکن فرهنگی، تاریخی و میراثی پایتخت را جزو سرمایه های حوزه گردشگری برشمرد و افزود: تهران یک شهر تاریخی اما ناشناخته است. بسیاری از هم وطنانان و حتی شهروندان ما از بافت تاریخی آن مطلع نیستند که باید برای آن برنامه ریزی در سطح کلان صورت گیرد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه دستگاه های متعددی در سطح شهر در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت دارند افزود: حتی در داخل شهرداری نیز حدود ده دستگاه متولی میراث فرهنگی و گردشگری هستند که ما هنوز فرصت برگزاری جلسات مشترک نداشته ایم بنابراین ایجاد یک سازمان مستقل که با مدیریت یکپارچه، تمام این نهادها را تحت چتر حمایتی خود داشته باشد؛ ضروری به نظر می رسد.

وی از تدوین تدوین دانشنامه و اطلس گردشگری و میراث فرهنگی کلانشهر تهران خبر داد و افزود: این اقدامات می تواند موثر باشد اما تحول گسترده در این حوزه نیازمند تشکیل یک سازمان مشخص و متولی گردشگری است.

شجاع پوریان با تاکید بر اهمیت موضوعات برنامه لایحه سوم توسعه شهرداری تهران گفت: برای نخستین بار برنامه توسعه سوم شهری در حوزه فرهنگی واجتماعی توسط معاونت اجتماعی و فرهنگی با مشارکت نمایندگان شورای شهر و معاونین اجتماعی مناطق و مدیران کل ستادی و اساتید شورای راهبردی تدوین شد که لایحه آن پس از بررسی جلسه مشترک کمیسیون های اجتماعی و تلفیق و همچنین جلسه ای با شهردار تهران، به شورای شهر تقدیم شد و اکنون نیز در موارد اصلاحی آن درکنار شورای شهر هستیم.نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری