کد خبر: ۲۱۱۷۱۷
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
افزایش فشارهای بین المللی بر نظام حاکم در عربستان در رابطه با ناپدید شدن روزنامه نگار سرشناس منتقد سیاست های آن باعث شده هم پیمانان این کشور در اقدامی هماهنگ به دفاع از آن بپردازند.
افزایش فشارهای بین المللی بر نظام حاکم در عربستان در رابطه با ناپدید شدن روزنامه نگار سرشناس منتقد سیاست های آن باعث شده هم پیمانان این کشور در اقدامی هماهنگ به دفاع از آن بپردازند.

به گزارش اعتدال به نقل از شفقنا، با گذشت نزدیک به دو هفته از ناپدید شدن «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار سرشناس منتقد سیاست های نظام حاکم در عربستان پس از مراجعه به ساختمان کنسولگری این کشور در شهر استانبول در غرب ترکیه، فشارهای بین المللی بر ریاض بیشتر شده جایی که نهادهای بین المللی از قبیل سازمان ملل متحد و سازمان های مدافع حقوق بشر و کشورهای غربی خواستار روشن شدن سرنوشت روزنامه نگار مذکور و اقدام شفاف دولت سعودی در این راستا می باشند.

در حالی که اشاره تلویحی «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا به احتمال تحریم و مجازات شدید عربستان در رابطه با پرونده خاشقجی، واکنش این کشور را پی داشت، بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز در بیانیه مشترکی پاسخ کامل و دقیق ریاض درباره این مسئله را خواستار شدند و همین مسائل نیز باعث شد که کشورها، نهادها و سیاستمداران هم پیمان عربستان و مورد حمایت آن در اقدامی هماهنگ به دفاع از این کشور بپردازند.

در همین راستا نیز کشورهای امارات، بحرین، مصر و اردن به عنوان هم پیمانان اصلی عربستان در منطقه به همراه عمان، رئیس جمهوری فراری یمن، نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید لبنان، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، کشور کوچک جیبوتی و همچنین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب، رئیس پارلمان عربی و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس شامگاه یک شنبه و در فاصله زمانی بسیار کوتاه از یکدیگر، از ریاض و سیاست های آن و یا دست کم بخشی از پیشنهادها و اقدامات اخیر در رابطه با پرونده خاشقجی در مقابل تهدیدهای غرب و در راس آنها رئیس جمهوری آمریکا پشتیبانی کردند.
 

امارات: هجمه علیه عربستان، سیاست‌های خردمندانه و سازنده آن را نادیده می‌گیرد

«عبدالله بن زاید آل نهیان»، وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین المللی امارات ضمن اعلام همبستگی کامل کشورش با عربستان علیه هر کسی که تلاش کند به سیاست، موقعیت و جایگاه منطقه ای آن ضربه بزند، تاکید کرد که با هر گونه تلاشی در راستای آسیب رساندن به نقش اساسی این کشور در تثبیت امنیت و صلح منطقه ای و اعتبار آن در میان کشورهای عربی و اسلامی و در سطح بین المللی به طور کامل مخالفت می کنند.

بن زاید ضمن قدردانی عمیق از جایگاه بلند عربستان و رهبری آن و تمجید از جایگاه این کشور به عنوان یک نیروی اصلی برای تضمین امنیت و ثبات در جهان عرب، جهان اسلام و سراسر منطقه، نقش مثبت آن در تمامی طرح ها و سیاست های سازنده‌ خود که در تقویت امنیت و توسعه در سطح منطقه و جهان سهیم هستند را نیز مورد ستایش قرار داد.‌

وزیر خارجه امارات با بیان این که همراهی کشورش با عربستان در شادی و غم در اصل ناشی از پیوندهای برادری صادقانه‌ و محبت ریشه دار میان دو کشور می باشد، تاکید کرد که هجمه سیاسی شدید علیه ریاض تمامی گرایش های خردمندانه و سازنده سیاست های آن را نادیده گرفته و این تحریک و هماهنگی میان طرف های این هجمه راه به جایی نخواهد برد و نمی تواند به جایگاه مرکزی عربستان در منطقه و نقش اساسی آن در محور عقلانیت و میانه روی آسیبی برساند.

بن زاید ضمن اعلام این که همزمان با لزوم بیان حقایق مربوط به بحران کنونی به شکل بی طرف و صادقانه، پیامدهای تحریک سیاسی علیه ریاض قابل قبول نیست، بار دیگر موضع ثابت امارات در همراهی با عربستان در سیاست های منطقی و تلاش های بزرگ آن برای رویارویی با تهدیدها و خطرهای مختلف در کمین جامعه بین المللی و در راس آنها افراط گرایی و تروریسم و همچنین تلاش های گسترده برای تقویت همکاری بین المللی در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی با توجه به توانایی های بزرگ خود در راستای گسترش صلح و ثبات در مناطق مختلف جهان را مورد تاکید قرار داد.

 
مصر: از عربستان پشتیبانی می‌کنیم و نسبت به استفاده سیاسی از این پرونده علیه آن هشدار می‌دهیم

«احمد حافظ»، سخنگوی وزارت امور خارجه مصر نیز با بیان این که کشورش با نگرانی پیامدهای پرونده ناپدید شدن شهروند سعودی جمال خاشقجی را دنبال می کند، خاطر نشان ساخت که واقعیت آن چه برای وی روی داد باید در چارچوب یک تحقیق شفاف کشف شود در حالی که قضاوت شتابزده و اتهام زنی پیش از انجام تحقیقات خطرناک است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه مصر، این کشور نسبت به تلاش برای سوء استفاده سیاسی از این مسئله علیه عربستان با استناد به اتهام های تایید نشده هشدار داده و بر پشتیبانی خود از این کشور در تلاش ها و مواضع آن برای تعامل با این رویداد تاکید می کند.


بحرین: با عربستان در مقابل تلاش برای تضعیف آن همبستگی می‌کنیم

وزارت امور خارجه بحرین نیز با صدور بیانیه ای ضمن ابراز همبستگی کامل خود با عربستان در مقابل همه آنهایی که برای آسیب رساندن و یا توهین به آن تلاش می کنند و همچنین اعلام مخالفت قاطع با هر کسی که برای ضربه زدن به سیاست، جایگاه و حاکمیت این کشور در تلاش باشد، از جایگاه عالی ریاض در سطح جهان عرب و جهان اسلام قدردانی کرد.

در این بیانیه ضمن تاکید بر این که عربستان نه تنها اساس و پایه امنیت و ثبات جهان عرب و جهان اسلام است، بلکه یک بنیاد قدرتمند و یک ستون اساسی و پایدار برای ثبات منطقه است، همچنین آمده که این کشور با نقش محوری و ابتکارهای سازنده خود به یک ستون محکم برای امنیت، ثبات و رفاه منطقه و جهان تبدیل شده است.

وزارت خارجه بحرین در بیانیه خود همچنین تاکید کرده که این کشور موضع ثابت و قوی خود در همراهی با عربستان را تغییر نداده و از تمامی سیاست های منطقی و تلاش های ریاض برای مقابله با تهدیدهای مختلف علیه جامعه بین المللی از جمله افراط گرایی و تروریسم پشتیبانی می کند.

 اردن: از عربستان و موضع آن در جست‌وجوی منطقی و خردمندانه واقعیت حمایت می‌کنیم

«جمانه غنیمات»، وزیر مشاور در امور رسانه و سخنگوی دولت اردن نیز ضمن اعلام همبستگی کشورش با عربستان در رویارویی با هر گونه شایعه و هجمه علیه آن بدون استناد به حقایق، خاطر نشان ساخت که امان از موضع ریاض در تاکید بر لزوم جست و جوی منطقی و خرمندانه واقعیت پشتیبانی می کند.

سخنگوی دولت اردن با اشاره به تلاش های مهم عربستان و نقش رهبری آن در تثبیت امنیت، ثبات و صلح و تقویت همکاری اقتصادی در منطقه و جهان، روابط راهبردی و برادرانه مستحکم میان دو کشور را یادآور شده و بر مخالفت کشورش با هدف قرار گرفتن ریاض و نقش و جایگاه آن در جهان عرب، جهان اسلام و جهان تاکید کرد.

 عمان: از تلاش‌های عربستان برای روشن شدن واقعیت پشتیبانی می‌کنیم

وزارت امور خارجه عمان نیز با صدور بیانیه ای ضمن اعلام حمایت از تلاش های عربستان برای روشن شدن واقعیت، خودداری از شتابزدگی و اطمینان پیش از هر گونه پیش داوری را خواستار شد.

وزارت خارجه عمان در بیانیه خود همچنین تاکید کرد که بیانیه اخیر وزارت خارجه عربستان را با اهتمام و توجه زیاد دنبال کرده است.

منصور هادی: هجمه رسانه‌ای و سیاسی علیه عربستان مانع ادامه نقش رهبری آن نمی‌شود

دفتر «عبدربه منصور هادی»، رئیس جمهوری فراری یمن نیز با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر همراهی و همبستگی کامل خود با عربستان در مقابل هر کسی که برای آسیب رساندن و توهین به آن تلاش کند، با هر گونه تلاشی برای ضربه زدن به حاکمیت و جایگاه این کشور نیز به شدت مخالفت کرده و هجمه کنونی به ریاض را پیامد مواضع شرافتمندانه و صادقانه آن در قبال مسائل جهان عرب و جهان اسلام و نقش پیشگام آن در ثبات منطقه و جهان برشمرد.

دفتر رئیس جمهوری فراری یمن با بیان این که هجمه رسانه ای و سیاسی ناجوانمردانه علیه عربستان باعث نمی شود به نقش رهبری خود برای جهان عرب و جهان اسلام و رویارویی با خطرات پیش روی آنها ادامه ندهد، جایگاه بلند این کشور به عنوان ستون اصلی امنیت و ثبات در کشورهای عربی و اسلامی و پایه مستحکم و ستون قدرتمند ثبات منطقه و نقش پیشگام و طرح های سازنده آن در راستای امنیت، ثبات و رفاه منطقه و جهان را مورد تقدیر قرار داد.

سعد حریری: جایگاه عربستان، آن را در زمره کشورهای اصلی تامین‌کننده ثبات منطقه قرار می‌دهد

«سعد حریری»، نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید لبنان نیز طی سخنانی ضمن ابراز همبستگی با عربستان در رویارویی با هجمه های علیه آن، اظهار داشت: جایگاه عربستان در جهان عرب و جامعه بین المللی، آن را در زمره کشورهای اصلی تامین کننده ثبات منطقه و حامی مسائل اعراب قرار می دهد.

حریری همچنین خاطر نشان ساخت که هجمه های علیه عربستان عامل بروز شکاف در ثبات منطقه و یک درخواست غیر قابل قبول برای تحولات بیشتر در منطقه به شمار می آید.

 محمود عباس: به عربستان اطمینان داریم و از آن حمایت می‌کنیم

«محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز با صدور بیانیه ای ضمن اعلام همبستگی با عربستان، در قبال این کشور و در راس آن شخص پادشاه «سلمان بن عبدالعزیز» و ولیعهدش «محمد بن سلمان» ابراز اطمینان کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین از مواضع ثابت عربستان که همواره حامی مسئله عادلانه فلسطین و حقوق تغییرناپذیر ملت آن بوده و هست، قدردانی کرد.


جیبوتی: عربستان، ستون اساسی امنیت و ثبات جهان عرب و اسلام به شمار می‌آید

دولت جیبوتی نیز ضمن ابراز همبستگی کامل با عربستان در مقابل هر کسی که تلاش کند بدان آسیب برساند و به حاکمیت و جایگاه بلند آن به عنوان ستون اساسی برای امنیت و ثبات جهان عرب و جهان اسلام ضربه بزند، هجمه رسانه ای علیه این کشور را محکوم کرده و بار دیگر پشتیبانی ثابت خود از ریاض در رابطه با سیاست ها و تلاش های آن در راستای تثبیت صلح و گسترش شکوفایی در منطقه و جهان را مورد تاکید قرار داد.


دبیرکل سازمان همکاری اسلامی: تهدید عربستان را محکوم و از اقدامات آن حمایت می‌کنیم

«یوسف العثیمین»، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز ضمن استقبال از اظهار نظر منبع مسئول سعودی در تاکید بر مخالفت کامل با هر گونه تهدید و تلاش برای تضعیف آن از طریق اشاره تلویحی به اعمال تحریم های اقتصادی و یا استفاده از فشارهای سیاسی و تکرار اتهام های دروغین که باعث تضعیف عربستان، مواضع ثابت و جایگاه عربی، اسلامی و بین المللی آن نمی شود، اظهار داشت: جایگاه عربستان و مرکزیت آن در روابط بین المللی باعث می شود فراتر از سوء ظن هایی باشد که رسانه های کینه توز در راستای هدف قرار دادن امنیت، ثبات، دستاوردها و روند اصلاح طلبی این کشور ترویج می کنند.

العثیمین همچنین تاکید کرد که عربستان عضو مؤسس سازمان همکاری اسلامی، یک کشور دارای حاکمیت و جایگاه معتبر در جهان اسلام و همچنین برخوردار از قدردانی ویژه بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان در سراسر جهان می باشد.


اتحادیه عرب: تهدید عربستان و اشاره تلویحی به تحریم آن را محکوم می‌کنیم

دبیرخانه اتحادیه عرب نیز با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت هر گونه اشاره تلویحی به اعمال تحریم علیه عربستان و یا اعمال فشارهای سیاسی علیه این کشور در پی ناپدید شدن خاشقجی، یادآور شده که در رابطه با این مسئله مقامات سعودی به صراحت اعلام کردند که در روند تحقیقات در جریان برای روشن شدن سرنوشت این روزنامه نگار همکاری خواهند کرد.

اتحادیه عرب در بیانیه خود همچنین ابراز امیدواری کرد که حقیقت سرنوشت خاشقجی در آینده نزدیک روشن شود تا از هر گونه تشدید تنش که می تواند بر امنیت و ثبات منطقه از نظر سیاسی یا اقتصادی تاثیر منفی بگذارد، جلوگیری گردد و نقش مهم عربستان در حفظ امنیت و ثبات منطقه ای و بین المللی نیز در نظر گرفته شود.

رئیس پارلمان عربی: هجمه رسانه‌ای باعث تضعیف عربستان در میان اعراب و مسلمانان نمی‌شود

«مشعل بن فهم السلمی»، رئیس پارلمان عربی نیز ضمن ابراز همبستگی کامل با عربستان در مقابل هجمه رسانه ای سیستماتیک حامل اتهام های جعلی از سوی برخی رسانه های کینه توز برای آسیب رساندن به اعتبار و جایگاه بین المللی این کشور در واکنش به پرونده ناپدید شدن خاشقجی در ترکیه، از رسانه ها درخواست کرد که با حرفه ای گری و مسئولیت پذیری، نقش مثبتی ایفا کنند، در پوشش حقایق دقت داشته باشند، منتظر نتایج تحقیقات بمانند و با نقشه های پلید، مغرضانه و مورد حمایت مالی دشمنان امت های عربی و اسلامی برای ضربه زدن به اعتبار و جایگاه یک کشور بزرگ جهان عرب همراهی نکنند.

رئیس پارلمان عربی ضمن تمجید از اهتمام ریاض به کشف واقعیت و شیل یک تیم متخصص مشترک با آنکارا برای اطلاع از دلایل ناپدید شدن خاشقجی در استانبول، تاکید کرد که هجمه گمراه کننده کنونی به عربستان و جایگاه آن در میان اعراب و مسلمانان به عنوان محل نزول وحی، قبله مسلمانان، دارای نقش محوری همچون یک ستون اساسی در حفظ امنیت جهان عرب و تلاش های بزرگ آن در راستای حفظ امنیت و صلح بین المللی، مبارزه با افراط گرایی و تروریسم و تثبیت صلح و ثبات در منطقه و جهان آسیبی وارد نمی کند.


شورای همکاری خلیج فارس: عربستان با پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک، به دنبال کشف حقیقت است

«عبداللطیف الزیانی»، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نیز ضمن محکومیت هجمه تبلیغاتی و رسانه ای علیه عربستان در پی ناپدید شدن قاشقجی در ترکیه، اعلام کرد که آن چه در برخی رسانه های عربی و بین المللی پخش می شود، تنها اتهامات و ادعاهای دروغین هستند و هدف از ترویج آنها نیز تضعیف جایگاه این کشور می باشد.

الزیانی با بیان این که برخی رسانه ها با نقض اصول و ارزش های رسانه اى، خارج از چارچوب های حرفه ای عمل کرده و به ترویج دروغ و منحرف کردن اذهان عمومى از حقایق برای اهداف سیاسی برخى کشورها اقدام کرده اند، تاکید کرد که عربستان همواره اصول، مقررات، قوانین و کنوانسیون های بین المللی را رعایت کرده است.

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس با تاکید بر این که عربستان با توجه به این که خاشقجی یکی از شهروندان آن می باشد، خواستار تشکیل یک کمیته مشترک با ترکیه شده و با این پیشنهاد براى کشف حقیقت تلاش می کند، خاطر نشان ساخت که این شورا از تمامی تدابیر اتخاذ شده از سوی ریاض برای کشف حقیقت حادثه ناپدید شدن روزنامه نگار مذکور حمایت خواهد کرد.

 واکنش ریاض به تهدید ترامپ: هر اقدامی را با اقدام بزرگتری پاسخ می‌دهیم

این در حالی است که یک منبع مسئول در عربستان بعد از ظهر یک شنبه اعلام کرده بود که کشورش بر مخالفت قاطع خود با هر گونه تهدید و تلاش برای تضعیف آن چه از طریق «اشاره تلویحی به اعمال تحریم های اقتصادی و یا استفاده از فشارهای سیاسی و تکرار اتهام های دروغین» تاکید می کند.

مسئول مذکور که نام وی فاش نشده، در گفت و گو با خبرگزاری رسمی عربستان ضمن تاکید بر این که چنین اقداماتی باعث تضعیف این کشور، مواضع ثابت و جایگاه عربی، اسلامی و بین المللی آن نمی شود، خاطر نشان ساخته بود که سرنوشت «این تلاش های ضعیف» همانند تلاش های گذشته نابودی خواهد بود و دولت و ملت کشورش همچون همیشه تحت هر شرایطی و زیر هر فشاری «پایدار و گرامی» باقی خواهد ماند.

این منبع مسئول با ادعای این که عربستان با توجه به جایگاه پیشرو خود در جهان عرب و جهان اسلام در طول تاریخ نقش برجسته ای در تحقق امنیت، ثبات و رفاه منطقه و جهان، رهبری تلاش ها در مبارزه با افراط گرایی و تروریسم، تقویت همکاری اقتصادی و تثبیت صلح و ثبات در منطقه و جهان ایفا کرده، تاکید کرده بود که این کشور با استناد به جایگاه ویژه خود به عنوان محل نزول وحی و قبله مسلمانان، همچنان با کشورهای دوست و برادر در راستای تحکیم این اهداف تلاش می کند.

به گفته مسئول مذکور، عربستان همچنین تاکید می کند که در صورت اتخاذ هر گونه اقدامی علیه خود، با اقدام بزرگ تری بدان پاسخ خواهد داد و اقتصاد این کشور نیز نقش تاثیرگذار و حیاتی در اقتصاد جهانی دارد و تنها در صورتی آسیب می بیند که اقتصاد جهانی نیز دچار آسیب شود.

این مسئول همچنین اعلام کرده بود که عربستان از ایستادگی کشورهای برادر (اعراب) در مقابل «کمپین ادعاها و اتهام های نادرست» علیه آن قدردانی می کند و «صدای خردمندان» در سراسر جهان را نیز ارج می نهد به این دلیل که به جای شتابزدگی و تلاش برای سوء استفاده از شایعات و اتهام های وارد شده برای تحقق اهداف و برنامه های بی ربط به کشف واقعیت، خرد، اندیشه و جست و جوی واقعیت را ترجیح دادند.

ترامپ، عربستان را به مجازات شدید تهدید کرد

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا عصر شنبه در مصاحبه با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه خبری «سی بی اس نیوز» این کشور به ریاض هشدار داده بود که در صورت اثبات دست داشتن آن در پرونده ناپدید شدن «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار سرشناس منتقد سیاست های دولت عربستان پس از مراجعه به کنسولگری کشورش در شهر استانبول در غرب ترکیه در روز سه شنبه دو هفته پیش، به شدت مجازات خواهد شد.

ترامپ با بیان این که این یک مسئله بسیار خطرناک است چرا که پرونده در رابطه با یک روزنامه نگار می باشد، اظهار داشته بود: شاید سعودی ها پشت ناپدید شدن خاشقجی باشند و اگر این چنین باشد، ایالات متحده مجازات سختی اعمال خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن تاکید بر این که تاکنون کسی واقعیت را نمی داند با این حال امکان دارند بتوانند از آن مطلع شوند، تصریح کرده بود: یک تحقیق با قدرت در جریان است، اگر واقعا چنین اتفاقی افتاده باشد بسیار ناراحت و خشمگین خواهیم بود، تاکنون سعودی ها این مسئله را به شدت تکذیب کرده اند.

ترامپ در پاسخ به پرسشی در رابطه با جزئیات گفت و گوی تلفنی مشاور ارشد و دامادش «جرد کوشنر» با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان درباره پرونده خاشقجی نیز تاکید کرده بود: آنها با هر روشی که بتوان تصور کرد، مسئله را تکذیب کردند، در آینده نه چندان دور واقعیت را می دانیم و پاسخ خواهیم داد.

در رابطه با گزینه های واشنگتن در صورت اثبات دست داشتن ریاض در این مسئله نیز رئیس جمهوری آمریکا گفته بود: عربستان خواستار خرید اسلحه شده و همه در جهان خواهان این قرارداد هستند، روسیه و چین آن را می خواهند و ما نیز می خواهیم و آن را به دست آوردیم، نمی خواهم مشاغل در ایالات متحده در این زمینه آسیب ببینند با این حال راه های دیگری برای مجازات سخت و شدید وجود دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری