کد خبر: ۲۱۱۳۸
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۲:۴۷
یک نماینده مدعی شد:
عضو کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی در ادامه به بررسی دلایل بروز این وضعیت در بازار ارز و سکه پرداخت و اظهار داشت: مشکل اصلی وجود نقدینگی زیاد در دست مردم است. دولت خزانه کشور را به روی مردم باز کرده و به جای اینکه سرمایه ها را در بخش تولید به کار گیرد به صورت نقدی در اختیار مردم قرار داده است. از سوی دیگر دولت برخلاف تکلیف قانون مبنی بر افزایش نرخ سودبانکی اقدام به کاهش این سود کرد و این موجب شد که مردم از سیستم بانکی رویگردان شده و نقدینگی خود را به بازارهای ارز و سکه و در واقع به مسیر دلالی بیاندازند.
اعتدال : "عزت الله یوسفیان ملا" با انتقاد شدید از بی تدبیری‌ و سیاست‌های ناکارآمد اقتصادی دولت در سروسامان دادن به بازار آشفته ارز و سکه، گفت: متاسفانه مسئولان اقتصادی دولت دست و پای خود را گم کرده و تسلیم این شرایط شده‌اند و اگر تدبیری هم اتخاذ می شود همچون بنزینی به شعله ور شدن آتش انجامیده است.
 
وی تصریح کرد: در چند ماه اخیر که شاهد بروز این نابسامانی ها در بازار و سکه بوده ایم هیچ تصمیم علمی و کارشناسی از سوی مسئولان گرفته نشده است. چند سیاست مقطعی چون پیش فروش سکه هم تنها سیاست های مقطعی بود که کمکی به شرایط نابسامان کشور نکرد. در چنین شرایطی توصیه ما به آقایان این است که سکوت کنند و بهانه های واهی را متوجه این شرایط نکنند.
 
 
تحریم تاثیر جدی بر بازار ارز و سکه نداشته است
عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس با تاکید براینکه مسئولان اقتصادی کشور به حداقل وظایف خود هم در این شرایط عمل نکرده اند،خاطرنشان ساخت: بهانه آقایان در این روزها بحث تحریم شده است. این درحالی است که تحریم تاکنون تنها اثرات روانی داشته است و حتی یک دلار هم از درآمدهای کشور از محل تحریم ها کم نشده است.
 
 
نماینده آمل مسئولان اقتصادی و اجرایی را دعوت به سکوت کرد و گفت: این بهانه های واهی راهکار حل مشکل فعلی جامعه نیست. آقایان اگر نمی توانند این وضعیت را سروسامان بدهند به ضعف و ناکارآمدی خود اعتراف کنند نه اینکه تنها تماشاچی باشند و بهانه بیاورند.

عضو کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی در ادامه به بررسی دلایل بروز این وضعیت در بازار ارز و سکه پرداخت و اظهار داشت: مشکل اصلی وجود نقدینگی زیاد در دست مردم است. دولت خزانه کشور را به روی مردم باز کرده و به جای اینکه سرمایه ها را در بخش تولید به کار گیرد به صورت نقدی در اختیار مردم قرار داده است.
 
یوسفیان ملا افزود: از سوی دیگر دولت برخلاف تکلیف قانون مبنی بر افزایش نرخ سودبانکی اقدام به کاهش  این سود کرد و این موجب شد که مردم از سیستم بانکی رویگردان شده و نقدینگی خود را به بازارهای ارز و سکه و در واقع به مسیر دلالی بیاندازند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: همچنین مجلس در بودجه سالانه نرخ ارز را شناور در نظر گرفته است اما متاسفانه این نرخ نه تنها شناور نیست بلکه سیر صعودی و جهشی هم داشته است.
 
شرایط فعلی نتیجه قانون‌گریزی‌ها و ضعف‌های مدیریتی است
این نماینده مجلس تاکید کرد: شرایط فعلی نتیجه یک اتفاق پشت پرده و ناگهانی نبود بلکه  قانون گریزی های پی در پی دولت و ضعف و ناکارآمدی مدیران اقتصادی و اجرایی کشور در دراز مدت چنین فاجعه ای را متوجه اقتصاد کشور کرد.
 
یوسفیان گفت: متاسفانه این افراد تنها به فکر حفظ پست و میز خود هستند و اصلا به شرایط نامناسب اقتصادی مردم توجهی ندارند آنهم در سالی که با تاکید رهبر معظم انقلاب سال جهاد اقتصادی نامیده شد و همه مسئولان موظف شدند اهتمام خود در جهت رشد و پیشرفت اقتصادی کشور را به کار گیرند.
 

عده‌ای در بدنه دولت از افزایش نرخ ارز و سکه سود می‌برند
این نماینده اقتصادی مجلس با تاکید براینکه عده ای در بدنه دولت و بیرون از آن از شرایط فعلی سود می برند،خاطرنشان ساخت: اگر اینگونه نبود که اصرار به نگه داشتن وضع فعلی نداشتند. این شرایط را خیلی زودتر از این ها می شود سروسامان داد اما مسئولان تعلل کردند تا امروز شاهد آن هستیم قیمت سکه و طلا ساعتی بالا می رود و شرایط اقتصادی کشور ترلحظه نابسامان‌تر می شود.
 
نماینده آمل  اظهار داشت: آقایان حتی خود را ملزم به پاسخگویی به نهادهای نظارتی و قانون گذاری هم نمی دانند و در جلساتی که مجلس از آنها دعوت کرده است حضور نمی یابند. این ضعف های اجرایی و مدیریتی تا زمانی که مرتفع نشود اوضاع کشور در بخش های مختلف سروسامان داده نخواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری