کد خبر: ۲۱۱۲۶۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
در آستانه سه ماه مانده تا جام‌ ملت‌های ۲۰۱۹ امارات، مدعیان این رقابت‌ها تیم‌های قاره آمریکا را به عنوان رقیبان تدارکاتی خود انتخاب کردند.
در آستانه سه ماه مانده تا جام‌ ملت‌های ۲۰۱۹ امارات، مدعیان این رقابت‌ها تیم‌های قاره آمریکا را به عنوان رقیبان تدارکاتی خود انتخاب کردند.

به گزارش ایسنا، تیم‌ ملی فوتبال در راه آماده‌سازی برای حضور در جام‌ ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ امارات تاکنون مرحله نخست اردوی آماده‌سازی‌اش را پشت سر گذاشته و در حال حاضر در اردوی مهرماه، خودش را برای بازی تدارکاتی در تاریخ ۲۴ مهر مقابل بولیوی آماده می‌کند. دیدار مقابل بولیوی تنها دیدار تدارکاتی قطعی برای شاگردان کی‌روش نیست و با اعلام فدراسیون فوتبال ترینداد و توباگو، این تیم منطقه کونکاکاف ماه آینده در تهران مقابل ایران قرار می‌گیرد. هم‌چنین طبق اخباری که رسانه‌های ونزوئلایی منتشر کردند، ونزوئلا هم پس از ترینیداد دیداری تدارکاتی در اواخر آبان‌ماه با ایران خواهد داشد.

نکته‌ای که درباره دیدارهای تدارکاتی تیم‌ ملی وجود دارد، تقابل شاگردان کی‌روش با تیم‌هایی از آمریکای جنوبی و مرکزی است و شاید این سوال پیش بیاید که چرا ایران برای حضور در جام‌ملت‌های آسیا به سراغ تیم‌های آمریکایی رفته است. با این حال ایران تنها تیم مدعی در جام‌ملت‌های آسیا نیست که برای تدارک خود به سراغ تیم‌های منطقه آمریکای مرکزی و جنوبی رفته است.

برنامه دیدارهای دوستانه (پس از جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه) استرالیا، کره‌جنوبی، ژاپن و عربستان که پس از ایران، چهار تیم برتر رنکینگ آسیا هستند به شرح زیر است که حضور تیم‌های قاره آمریکا یکی از نکات مشهود آن است:

عربستان

عربستان - برزیل (۲۰ مهر)

عربستان - عراق (۲۳ مهر)

ژاپن

ژاپن ۳ - کاستاریکا صفر (۲۰ شهریور)

ژاپن - پاناما (۲۰ مهر)

ژاپن - اروگوئه (24 مهر)

کره‌جنوبی

کره‌جنوبی ۲ - کاستاریکا صفر (۱۶ شهریور)

کره‌جنوبی صفر - شیلی صفر (۲۰ شهریور)

کره‌جنوبی - اروگوئه (۲۰ مهر)

کره‌جنوبی - پاناما (۲۴ مهر)

کره‌جنوبی - استرالیا (۲۶ آبان)

کره‌جنوبی - ازبکستان (۲۹ آبان)

استرالیا

استرالیا - کویت (۲۳ مهر)

استرالیا - کره‌جنوبی (۲۶ آبان)

با مشاهده برنامه‌ بازی‌های این چهار تیم، تنها استرالیا برنامه‌ای برای بازی مقابل تیم‌های قاره آمریکا ندارد اما سه تیم عربستان، ژاپن و کره‌جنوبی همگی با تیم‌های این قاره یا بازی برگزار کردند یا برگزار خواهند کرد. البته نکته‌ای که وجود دارد این است که عربستان، ژاپن و کره‌جنوبی با تیم‌هایی از قاره آمریکا بازی کردند که در جام‌جهانی حضور داشتند اما تیم‌ ملی ایران با بولیوی و ونزوئلا که به ترتیب در رده تیم‌های نهم و دهم گروه ۱۰ تیمی انتخابی جام‌جهانی در منطقه آمریکای جنوبی و ترینیداد و توباگو که در رده ششم گروه ۶ تیمی انتخابی جام‌جهانی در منطقه کونکاکاف قرار گرفتند، بازی تدارکاتی دارد که سطح آن‌ها با رقیبان عربستان، ژاپن و کره‌جنوبی متفاوت است. با این حال مسائل سیاسی و اقتصادی در انتخاب این تیم‌ها بسیار حائز اهمیت است و دست فدراسیون فوتبال در این قضیه بسته بوده است.

تمایل تیم‌های مدعی جام‌ملت‌های آسیا به برگزاری دیدار تدارکاتی با تیم‌های قاره آمریکا نکته جالبی است که در فاصله سه ماه مانده به این رقابت‌ها وجود دارد. حتی جلال چراغپور، پیشکسوت فوتبال ایران درباره دلایل انتخاب تیم‌های بولیوی، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا برای برگزاری دیدارهای تدارکاتی هیچ فاکتور مشخصی را عنوان نکرد و گفت: در حال حاضر ما دو تعریف از تیم ملی داریم که یکی تیم‌ملی کشور ایران و دیگری تیم‌ ملی کی‌روش است. من به عنوان یک کارشناس موردی نمی‌بینم که بولیوی به آسیا ربط دارد یا نه. در مدت هشت سالی که کی‌روش در تیم‌ملی حضور داشته، مکانیزم انتخاب حریفان تیم‌ملی بر اساس یک روال ثابت نبوده و نمی‌توان راجع به آن نظر داد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری