کد خبر: ۲۱۱۲۵
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۳
تلاطم افزایش قیمت سکه هر چند به عوامل دیگری چون تحریم، شرایط موجود اقتصادی و... بستگی دارد اما آنچه که در حال حاضر بازار سکه را متأثر کرده است وجود نوسان‌های متوالی نرخ ارز است.

کار‌شناس ارشد اقتصادی، افزایش قیمت سکه را ناشی از افزایش غیر معقول نرخ ارز دانست و گفت: با ارائه سیاست دستوری، نمی‌توان بازار ارز را کنترل و یا ساماندهی کرد.

شاهین شایان آرانی اظهار داشت: افزایش قیمت سکه طی روز‌های گذشته که گوی سبقت را گرفته ناشی از عوامل گوناگونی از جمله افزایش قیمت طلا در بازار جهانی و عمدتا رشد نرخ ارز بوده است.

بنابر اظهارات وی، در صورت عدم تمهیدات لازم از سوی برنامه ریزان اقتصادی کشور، چشم انداز مبهمی در انتظار اقتصاد کشور خواهد بود.

آرانی تصریح کرد: باید بانک مرکزی به تقاضا توجه ویژه‌ای داشته باشد و به جای افزایش عرضه سکه و یا ارز در بازار، به شناور بودن این بازار و اینکه قیمت از مجاری عرضه و تقاضا ی رسمی به معنای واقعی، قیمت گذاری شود.

این کار‌شناس اقتصادی اضافه کرد: تلاطم افزایش قیمت سکه هر چند به عوامل دیگری چون تحریم، شرایط موجود اقتصادی و... بستگی دارد اما آنچه که در حال حاضر بازار سکه را متأثر کرده است وجود نوسان‌های متوالی نرخ ارزبوده چرا که فیمت ریالی سکه تابعی از نرخ ارز است.

آرانی همچنین، نبود اطمینان سرمایه گذاران از سرمایه گذاری در بازارهای مختلف مثل مسکن، به دلیل رکود را عامل اصلی سرازیر شدن نقدینگی سرگردان به بازار سکه و ارز اعلام کرد.

این کار‌شناس اقتصادی بیان داشت: افزایش نرخ سود سپرده بانکی می‌توانست ضمن سوق دادن مقدار بسیار زیادی از نقدینگی سرگردان به بازار نظام بانکی، موجب کاهش التهاب بازار ارز و سکه شود.

وی تصریح کرد: البته با این تصمیم سیاست‌های مکمل دیگری لازم است تا ثبات و آرامش با رویکرد میان مدت به بازار ارز و سکه برگردد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری