کد خبر: ۲۱۱۱۱۰
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۸
»
خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی و الکساندر نواک، همتای روسی وی در مجموعه دیدارهایی توافق کردند تولید نفت را در فاصله سپتامبر تا دسامبر افزایش دهند.
منابع آگاه مدعی شدند روسیه و عربستان سعودی در سپتامبر یک توافق محرمانه برای افزایش تولید نفت و مهار افزایش قیمتها انجام دادند و پیش از نشست تولیدکنندگان در الجزایر، آمریکا را مطلع کردند.

به گزارش اعتدال، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، مکررا اوپک را عامل افزایش قیمتهای نفت خوانده و از این گروه خواست با تولید بیشتر پیش از انتخابات کنگره آمریکا در ششم نوامبر، قیمتها را پایین بیاورد.

این توافق محرمانه منعکس کننده این حقیقت است که چگونه روسیه و عربستان سعودی پیش از مذاکره با سایر اعضای اوپک، به میزان فزاینده درباره سیاستهای تولید نفت به صورت دوجانبه تصمیم می‌گیرند.

چهار منبع آگاه به رویترز اظهار کردند خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی و الکساندر نواک، همتای روسی وی در مجموعه دیدارهایی توافق کردند تولید نفت را در فاصله سپتامبر تا دسامبر افزایش دهند. روسیه و عربستان توافق محرمانه برای افزایش تولید نفت و مهار افزایش قیمتها انجام دادند و پیش از نشست تولیدکنندگان در الجزایر، آمریکا را مطلع کردند. در آن زمان قیمت نفت نزدیک به ۸۰ دلار در هر بشکه بود اما اکنون به بالای ۸۵ دلار در هر بشکه رسیده است.

یکی از این منابع آگاه گفت: روس‌ها و سعودی‌ها توافق کردند بی سرو صدا نفت بیشتری به بازار اضافه کنند در حالی که این طور نشان دهند که برای تولید بیشتر نفت به دستور ترامپ نگاه نمی‌کنند.

یک منبع دیگر اظهار کرد: وزیر انرژی عربستان به ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، گفت که عربستان سعودی اگر مشتریانش نفت بیشتری درخواست کنند، تولیدش را افزایش خواهد داد.

بازار انتظار داشت این دو کشور در نشست وزیران نفت در الجزایر که اواخر سپتامبر برگزار شد، افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز را اعلام کنند.

اما با مخالفت برخی از اعضای اوپک از جمله ایران که هدف تحریمهای آمریکا قرار دارد، این دو کشور تصمیم گرفتند تصمیم رسمی خود را تا زمان نشست رسمی اوپک در دسامبر اعلام نکنند.

طبق گزارش رویترز، ریاض برای افزایش تولید بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز در سپتامبر برای جبران عرضه کمتر از سوی ایران، برنامه ریزی کرده است.

تولید نفت روسیه نیز ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت. طبق آمار وزارت انرژی روسیه، این کشور در سپتامبر ۱۱.۳۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که بالاتر از ۱۱.۲۱ میلیون بشکه در روز در اوت بود.

بر اساس این گزارش، وزیر انرژی آمریکا پیش از نشست الجزایر، از برنامه عربستان و روسیه برای افزایش تولید آگاه بود و در سپتامبر، سه بار با فالح و یک بار با نواک دیدار کرده بود.

قیمت نفت در هفته جاری با افزایش نگرانیها نسبت به کمبود عرضه در بازار جهانی به دلیل تحریمهای آمریکا علیه ایران، به ۸۵ دلار در هر بشکه صعود کرد.

سقوط نفت در واکنش به توافق عربستان و روسیه

قیمت نفت روز پنج شنبه بدنبال افزایش ذخایر نفت آمریکا و خبر توافق محرمانه روسیه و عربستان سعودی برای بالا بردن تولید در سپتامبر، از بالاترین رکورد خود در چهار سال اخیر عقب نشینی کرد.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۴۴ سنت یا ۰.۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، به ۸۵.۸۵ دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت روز چهارشنبه تا رکورد ۸۶.۷۴ دلار صعود کرده بود.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۰ سنت یا ۰.۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، به ۷۶.۱۱  دلار در هر بشکه رسید.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی اعلام کرد ذخایر نفت این کشور در هفته گذشته حدود ۸ میلیون بشکه افزایش یافته و به حدود ۴۰۴ میلیون بشکه رسیده است. در این بین، تولید نفت آمریکا در رکورد ۱۱.۱ میلیون بشکه در روز ثابت مانده است.

اقدام غیررسمی روسیه و عربستان در حالی انجام گرفته که بازارها در آستانه بازگشت تحریمهای آمریکا علیه ایران در نوامبر، به دلیل نگرانی از کمبود عرضه به شدت ملتهب شده اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: