کد خبر: ۲۱۱۰۱۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۷
شوک کاهشی و شب ناآرام برای فروشندگان ارز؛
قیمت ارز شامگاه دیروز (دوشنبه) با کاهش شدید و شاید ناگهانی و دور از ذهن رو به رو شد و شب ناآرامی را برای فروشندگان و دارندگان ارز خانگی رقم زد.
امیرحسین میرزایی؛ کاهش قیمت ارز که برخی آن را سقوط آزاد توصیف کردند، از آغازین ساعت شب گذشته (دوشنبه شب) به خبر مهم رسانه ها و شبکه های مجازی تبدیل شد؛ به طوری که گزارش ها همراه با تصاویر در شهرهای مختلف، حاکی از صف طولانی در مقابل صرافی هاست.

به گزارش اعتدال؛ کانون صرافان ایرانیان ساعت 18 عصر روز گذشته، قیمت دلار را 15 هزا ر و 300 تومان اعلام کرد اما گزارش ها حاکی از آن است که قیمت آن در شب گذشته به 13 هزار و 800 تومان نیز رسید.

در برخی شهرها حتی دلار با قیمت 10 هزار تومان نیز دست به دست شده و برخی دارندگان ارز ابراز نگرانی کردند که قیمت دلار تا 8 هزار تومان کاهش خواهد یافت.

گزارش ها حکایت از آن دارد که شمار زیادی از مردم در برخی کلانشهرها برای فروش دلار، شب را تا بامداد امروز (سه شنبه) در خیابان ها سپری کردند.

هجوم مردم برای فروش دلار و امتناع صرافی ها برای خرید دلار دارندگان ارز در شهرهای مختلف از جمله تهران، اهواز، بانه و ... را دچار سردرگمی و نگرانی کرده است.

چهارراه استانبول از پیش از ظهر دوشنبه شاهد هجوم شهروندان برای فروش دلارهای خانگی بود؛ به گونه ای که تا عصر، فروشندگان به دنبال فروش ارزهایشان بودند اما دلالان با توجه به ریزش شدید قیمت ها از خرید خودداری می کردند یا با قیمت های بسیار پایین پیشنهاد می دادند.

قیمت های ارز حدود دو تا سه هزار تومان در حال سقوط و بازار دلالان شلوغ است.

دلالان و برخی صرافی ها در عصر دوشنبه قیمت دلار را 16 هزار و 100 تومان اعلام می کردند و این درحالی بود که تا پیش از ظهر، قیمت آن حدود 18 هزار تومان گزارش شده بود.

اما پس از گذشت ساعتی از عصر، با ورود بیشتر فروشندگان خانگی به بازار، قیمت دلار به کمتر از 15 هزار تومان ریزش کرد؛ این روند همچنان ادامه یافت؛ به طوری که قیمت ها به کمتر از 14هزار تومان رسید.

بیشتر صرافی های محدوده چهارراه استانبول تا میدان فردوسی یا خرید و فروش ارز انجام نمی دادند یا قیمت های درج شده روی تابلوهایشان با قیمتی که حضوری اعلام می کردند، متفاوت بود.
دلالان عمده به دنبال سقوط قیمت های ارز، محل را ترک کرده اند و هیچ فعالیتی نداشتند؛ البته تعداد محدودی دلال خرده پا در محل حاضر داشتند.

شهر اهواز دیشب، شب ناآرامی برای دارندگان ارز بوده و جمعی از مردم برای فروش دلارهای ذخیره شده در خانه های خود تا ساعات پایانی شب در خیابان ها حضور داشتند.

ازدحام مردم در مقابل دلال های دلار برای فروش ارز خانگی، عملاً خیابان آزادگان را با ترافیک سنگین رو به رو کرد.

یکی از صاحبان دلارهای خانگی در این خصوص گفت: برخی دلال ها و صرافی ها حاضر به خرید دلارهای ما نیستند به این دلیل که می دانند قرار است قیمت دلار باز هم کاهش بیشتری پیدا کند.

یکی از فروشندگان دلار می گوید که جنگ خرید دلار به رقابت برای فروش تبدیل شده است و من دلار 18 هزار تومانی خریدم و امشب دلال ها حاضر نیستند ارز را حتی به قیمت 12 هزار تومان خریداری کنند.

یکی دیگر از شهروندان اهواز که برای فروش دلار در خیابان بیست و چهار متری حضور داشت، گفت: قیمت های پیشنهادی دلال ها خیلی پایین تر از قیمت فروششان است.

وی اضافه کرد: من بخش زیادی از سرمایه خود را صرف خرید دلار کرده ام و امشب از ترس اینکه بیشتر از این ضرر نکنم، آمده ام که اگر صراف یا دلالی ارز خریداری کند، بخشی از دلارهایم را بفروشم.

این شهروند در پاسخ به این سؤال که بعد از فروش ارز سرمایه خود را به چه سمتی هدایت خواهی کرد، گفت: در صورتی که بازار سرمایه و بورس از ریسک کمتری برخوردار باشد با این پول سهام خریداری می کنم.

تعداد زیادی از دستگاه های عابر بانک در خیابان بیست و چهار متری اهواز نیز به دلیل انجام تراکنش های متعدد مالی از سرویس خارج شده اند.

گمانه زنی و تحلیل ها در باره کاهش قیمت ارز مختلف است برخی کاهش قیمت را ناشی از تلاش برای تصویب لایحه FATF و برخی اشباع بازار و طولانی شدن روند صعود قیمت ها و کاهش تقاضا می دانند.

کاهش جو روانی، تأثیر ساز وکار ویژه اتحادیه اروپا برای مروادات ویژه تجاری با ایران و همکاری بانک مرکزی هفت کشور اروپایی و کاهش سفرهای خارجی در فصل پاییز از دیگر دلایل کاهش قیمت ارز ذکر می شود.

برخی نیز می گویند که بخشنامه روز دوشنبه بانک مرکزی درباره تأمین ارز‌، نیازهای خدمات توسط سیستم بانکی اثر مثبتی بر کاهش قیمت‌ها داشت.

اما در رفتار شناسی مردم در بازار خرید و فروش، چنین می توان گفت که مردم با اندکی افزایش قیمت با این پندار که قیمت ها بیشتر بالا می رود برای خرید به بازار هجوم می آورند و این امر، خود موجب بالا رفتن قیمت می شود.

در مقابل، در صورت یک کاهش اندک و چند روزه نرخ، مردم بسرعت، فروشنده ارز می‌شوند و این امر با کاهش تقاضا خرید و افزایش متقاضیان فروش به نوبه خود موجب کاهش بیشتر قیمت می شود.

افزایش نرخ ارز و تأثیر آن بر بازار و زندگی مردم جو روانی بی اعتمادی و نگرانی از آینده را در جامعه در پی داشته است و ظرف ماه های اخیر به یکی از چالش ها مهم دولت تبدیل شد.

حال باید دید که بازار خرید و فروش ارز امروز (سه شنبه) با آغاز روز کاری چه عددی را رقم می زند؛ آیا بازار ارز کاهش بیشتری را تجربه می کند؟


آنپه در تحلیل حال و روز فعلی بازار می توان گفت اینکه هر کالایی (چه گران و چه ارزان) مصرف نهایی مشخصی دارد. واردات کالا و خدمات از سایر کشورها، مصرف نهایی ارز و پول‌های خارجی برای کشور است. قیمت ارز روی مصرف نهایی کالاها و خدمات تاثیر می‌گذارد. هر چه ارز گران‌تر شود، کالاها و خدمات کمتری خریداری می‌شود. زمانی که نرخ ارز به حدد ۱۹ هزار تومان رسید، عملا خرید کالا یا خدمت از سوی تقاضا‌کنندگان با مشکلات عدیده‌ای همراه شد و نوعی سردرگمی در جامعه به وجود آمد.

نتیجه منتج شده از رفتارها در آن برهه حساس، عدم کشش جامعه برای قیمت‌های بالاتر بود. همواره با دو گروه تقاضا‌کننده ارز روبه‌رو هستیم. دسته اول کسانی که از بیم کاهش ارزش پول ملی اقدام به خرید و نگهداری ارز می‌کنند. این دسته بالا رفتن نرخ ارز را نه در کاهش قدرت خرید کالا و خدمات که در تبدیل سرمایه‌های ریالی به ارزی می‌بینند و گاها به خروج سرمایه از کشور اقدام می‌کنند تا هر زمان که نرخ ارز بالاتر رفت، دلار را به ریال تبدیل کرده و سود کنند. دسته دوم افرادی هستند که نیاز فوری به کالاهایی (مثلا دارو) دارند که با نوسان ارز، تغییر قیمت می‌دهد. طبعا با هر نوسانی در نرخ ارز، تقاضای این گروه نیز دچار نوسان می‌شود تا جایی که استفاده از کالا یا خدمت به صفر نزدیک شود.

زمانی که پالس‌های کاهشی نرخ ارز در بازار پدیدار شد (بعد از دلار ۱۹ هزار تومانی و ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز)، افرادی که برای حفظ ارزش دارایی‌های خود، ارز نگهداری می‌کردند، از بیم زیان و کاهش شدیدتر قیمت ارز، به بازارها آمدند تا ارزها را به ریال تبدیل کنند. دست به دست چرخیدن عکس‌های صف‌های طولانی برای فروش ارز و انتشار اخبارهای مبنی بر کاهش بیشتر ارز در روزهای آتی، سیگنال‌های بیشتری به باقی نگهداران ارز داد تا آنها هم به بازار بیایند و ارزهای خود را بفروشند. تداوم این روند باعث کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر شد.

مورد دیگری که در کاهش نرخ ارز تاثیر داشت، اشباع‌شدن بازارهای موازی از جهش نرخ ارز بود. جهش‌های نرخ ارز نه فقط در ارزش دارایی‌ها که بر قیمت سایر کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی مانند سهام و مسکن نیز تاثیر گذاشته بود. کاهش قدرت خرید خانوارها در پی افزایش بی‌رویه ارز، با کاهش تقاضا برای بازارهای موازی همراه بود. دلیل دیگر کاهش نرخ ارز، ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی در خصوص ساز و کار جدید تامین ارز خدماتی بود. البته این بخشنامه به تازگی ابلاغ شده و هنوز نمی‌توان با یقین از تاثیرش بر بازار ارز سخن گفت ولی بانک مرکزی به عنوان اهرم کنترل‌گر، با انتقال بیشتر و بهتر فعالیت‌های ارزی (اعم از خرید و فروش) به بانک‌ها و صرافی‌ها، زمینه کاهش بیشتر قیمت را فراهم کند.

با اجرای بخشنامه بانک مرکزی، شاهد کاهش گسترده‌تری در نرخ ارز خواهیم بود. چرا که حباب ارزی کشور زیاد است و باید اختلاف بین نرخ ارز سامانه‌های ارزی و بازار غیر‌رسمی پر شود.


دلار بین ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان

در پی روند کاهشی نرخ ارز طی سه روز گذشته، امروز نیز بازار آزاد ارز بسیار شلوغ بود و مردم برای فروش ارزهای خود به بازار هجوم آورده‌اند و نرخ خرید دلار در بین دلالان رقمی بین ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان است.

همچنین دلالان، دلار را به قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشند که بر خلاف هفته گذشته اختلاف چشمگیری بین قیمت خرید و فروش آن به چشم می‌خورد و دلالان، این اختلاف قیمت را به دلیل روند کاهشی نرخ ارز اعلام می‌کنند.

همچنین یورو در بازار آزاد بین دلالان از ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۵۰۰۰ تومان خریداری می‌شود و این در حالی است که نرخ فروش این ارز در بازار آزاد ۱۶ هزار تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان متغیر است. این در حالی است که بیشتر دلالان معتقدند نرخ ارز در روزهای آینده نیز کاهشی خواهد بود و حتی ممکن است تا ۸۰۰۰ تومان نیز برسد.

در بازار شلوغ امروز تقریبا تمامی صرافی‌ها، تابلوی نرخ ارز خود را برداشته‌اند و در صرافی‌ها دلار و یورو خرید و فروش نمی‌شود و به این ترتیب مردم در حال فروش ارزهای خود به دلالان بازار ارز هستند.

بازار پرنوسان ارز در این روزها قابل پیش‌بینی نیست و به همین دلیل تفاوت میان قیمت خرید و فروش در بین دلالان بازار ارز تفاوت زیادی دارد. حتی دلالان نیز برای خرید و فروش، نرخ‌های متفاوت با فاصله زیادی را اعلام می‌کنند و عمدتا با فروشنده‌ها و خریداران راه می‌آیند.

نکته جالب در این میان به عملکرد یکی از صرافی‌ها برمی‌گشت. این صرافی که دلار را با قیمت ۱۳ هزار تومان می‌خرید، ولی وجه آن را دو روز  دیگر پرداخت می‌کند! البته این صرافی نیز پس از یکی دو ساعت کارش را تعطیل کرد.

همچنین در بازار غیر رسمی ارز در خیابان فردوسی تهران، برخی دلالان با ایجاد درگیری و زد و خورد مانع تصویربرداری عکاس شدند.

همچنین امروز رحمانی فضلی - در جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی - به عنوان رییس این ستاد، به تلاطم غیر واقعی بازار ارز و سکه اشاره و تصریح کرد که با تصمیمات مناسبی که در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گرفته شد، شاهد سامان‌یابی وضعیت بازار و سیر نزولی قیمت ارز و سکه خواهیم بود.

در سوی دیگر، در بازار طلا و سکه نیز (تا ساعت ۱۲) امروز قیمت‌ها به روند کاهشی سه روز پیش خود ادامه داده و سکه تمام طرح جدید به چهار میلیون و ۴۳۲ هزار تومان کاهش یافته که نسبت به آخرین نرخ روز گذشته ۷۵ هزار تومان ارزان شده است.

طبق اعلام اتحادیه طلا و جواهر، امروز هر قطعه سکه تمام طرح قدیم چهار میلیون و ۳۰۱ هزار تومان قیمت‌گذاری شده و نیم سکه نیز دو میلیون و ۲۹۱ هزار تومان معامله می‌شود.

امروز ربع سکه یک میلیون و ۳۰۱ هزار تومان و سکه گرمی ۶۸۱ هزار تومان فروخته می‌شود که روند کاهشی قیمت خود را حفظ کرده است.

هرگرم طلای ۱۸ عیار ۴۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان در طلافروشی‌ها داد و ستد می‌شود که نسبت به روز گذشته تقریبا ثابت است.

در بازار امروز هر مثقال طلای ۱۷ عیار که از آن به عنوان طلای آب شده یاد می‌شود یک میلیون و ۸۴۶ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد و هر اونس طلا در بازار جهانی نیز ۱۱۹۴ دلار و ۷۰ سنت معامله می‌شود.

چرا دلار کاهشی شد؟

محسن حاجی بابا - نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران - در این باره اظهار کرد: در حال حاضر تحلیل بازار ارز متفاوت‌تر از تحلیل‌هایی است که طی سال‌های قبل داشته‌ایم و هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای افزایش آن دیده نمی‌شود، چراکه ظرفیت فعلی اقتصادی و اجتماعی ایران دلار ۱۴ - ۱۵ هزار تومان به بالا را توجیه نمی‌کند.

او چهار عامل اصلی که تاثیرگذار در کاهش قیمت ارز بوده را احتمال تصویبFATF ،ارتباط بانکی اروپا (به غیر از سوئیس) با ایران که تقریباً قطعی شده، اعلام کردن واردات ارز بدون محدودیت همراه با مسافران دانست و گفت: این شرایط باعث شد خریداران دلار یا دلال مقداری در خرید احتیاط کنند و احتیاط در خرید باعث کاهش قیمت‌ها شده و با همان شدت هیجانی که خرید کردند اکنون عرضه می‌کنند که بازار تاحدودی به تعادل برگشته است اما این عوامل تنها نمی‌تواند تعادل نرخ را نگه دارد. بنابراین عوامل بنیادی دیگر را باید دولت در تصمیمات در نظر بگیرد تا قیمت ها تثبیت شود.

اما یک دلیل دیگر کاهش نرخ دلار در بازارهای غیر رسمی از دید یک کارشناس مسائل اقتصادی به خاطر دادن اختیارات بیشتر به بانک مرکزی توسط سران سه قوه است.

مهدی پازوکی با اشاره به مسائل پیش آمده در بازار آزاد ارز درباره علت کاهش قیمت‌ها در این باره می‌گوید به نظر می‌رسد که هماهنگی سران سه قوه و دادن اختیارات جدی به بانک مرکزی توانسته بر کاهش قیمت‌ها در بازار ارز هم اثر بگذارد.

۸۰۰۰ تومان قیمت منطقی دلار است

در این باره یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به روند کاهشی قیمت دلار در بازار، پیش بینی کرده که روند کاهشی فعلا ادامه داشته باشد. به گفته او به نظر می‌رسد قیمت هشت هزار تومان برای دلار قیمت منطقی باشد.

علی حیات‌نیا یکی از مهمترین دلایل کاهش نرخ دلار را تضمین اتحادیه اروپا برای مبادلات تجاری و مالی با ایران می‌داند و معتقد است به تدریج و در بلندمدت حباب دلار به طور کامل خالی خواهد شد و شاهد به ثبات رسیدن قیمت‌ها در بازار خواهیم بود.

اقتصاد ایران کشش دلار ۱۰ هزار تومانی را ندارد

یک استاد اقتصاد اما معتقد است اقتصاد ایران تحمل پذیرش دلار ۱۵ و حتی ۱۰ هزار تومانی را هم ندارد، تاکید کرد: خرید دلار معمولا از سوی دارندگان کسب و کارهای واقعی و متقاضیان سفر به خارج از کشور انجام می شود که در شرایط فعلی این دو قشر بر اساس میزان درآمدی که دارند، اصلا قادر به خرید دلار نیستند. حتی مسافران سفرهای زیارتی نیز نمی توانند با چنین نرخی سفر کنند.

مهدی طغیانی درباره نرخ دلار واقعی گفت: نرخ های کنونی دلار نرخ های واقعی نیست و به طور قطع اقتصاد ایران کشش دلار ۱۰ هزار تومان به بالا را ندارد و حتی نرخ واقعی دلار بسیار پایین تر از ۱۰ هزار تومان است، اما نباید تصور کرد که نرخ دلار به ۱۰ سال پیش برگردد.

دلار در شیب سقوط می‌ماند؟

در این باره همچنین یک متخصص علم اقتصاد می‌گوید به نظر می‌رسد این روند کاهش قیمت دلار هر چند ممکن است تا ۱۴ آبان با نوسانات افزایشی یا کاهشی همراه باشد ولی در مسیر بلندمدت کاهش قرار گرفته است و اینکه در واقع به چه عددی برسد تابع عملکرد مردم و دولت است.

به اعتقاد علی یونسی افرادی که در شرایط اقتصادی بوجود آمده هیجان زده شده و به سمت خرید دلار رفتند باید آرام آرام به سمت فروش دلار حرکت کنند که در غیر این صورت سرمایه‌های خود را از دست رفته خواهند دید. دولت هم باید از شرایط کنونی درس اقتصادی بگیرد و به این نتیجه برسد که فقط از طریق تقویت تولید و توسعه صادرات است که باید ارز وارد کشور شود وگرنه چانه زنی و مذاکره برای فروش نفت، اقتصاد ایران را وارد مکانیسم‌های خودتحریمی جدید خواهد کرد.

تاثیر توافق ایران و اروپا در سیر نزولی قیمت ارز

 در این باره رییس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با اشاره به سیر نزولی قیمت طلاو ارز اظهار کرد: توافق ایران و کشورهای اروپایی، قول‌هایی که کشورهای اروپایی به ایران دادند و همچنین به صفر نرسیدن صادرات نفت علت این سیر نزولی است.

محمدباقر معبودی نژاد با بیان اینکه آمریکا نمی‌تواند مبادلات یورو را رصد کند و حالا می‌تواند نفت خود را در بازار جهانی به راحتی بفروشد، اظهار کرد: شایعات و هیجاناتی که هفته قبل مبنی بر افزایش قیمت طلا و ارز صورت گرفته بود ریزش کرد و قیمت سکه و ارز دیشب به شدت کاهش پیدا کرد.

وضعیت بازار در تبریز

بازار ارز در تبریز هم شاهد کاهش محسوس قیمت ارز و هجوم مردم به خیابان دارایی تبریز برای فروش ارز بود. نوسانات شدید قیمت ارز که از ظهر روز گذشته آغاز شد، درحالی کماکان ادامه دارد که قیمت دلار حتی به کمتر از ۱۵ هزار تومان هم رسیده و با این حال بازهم دلالان برای خرید دلار مردمی که در خیابان دارایی تبریز صف کشیده‌اند، تمایل نشان نمی‌دهند.

یکی از صراف‌های خیابان دارایی تبریز می‌گوید: بعد از آن‌که  نرخ دلار از ۱۹ هزار تومان به کمتر از ۱۵ هزار تومان رسید، بیشتر مردم از ترس ریزش قیمت، دلار خود را می‌فروشند. بر اساس مشاهدات عینی، شب گذشته دلار در بازار تبریز زیر ۱۴ هزار تومان هم معامله می‌شد.  همچنین صحبت با برخی صرافی‌ها گویای آن است که امکان خرید  یورو نیز در بازار بسیار محدود است.

وضعیت بازار ارز در شیراز

بررسی‌ها بازار در شیراز نشان می‌دهد که افت شدید قیمت دلار، بسیاری از شهروندان شیرازی را که طی هفته‌های گذشته به خرید دلار مبادرت کرده بودند را به مرکز مبادله رسمی و غیررسمی ارز در این کلانشهر کشانده است. بر این اساس چهارراه زند در شیراز روزهای هشتم و نهم مهر پر رفت و آمدترین روزهای سال را تجربه کرد؛ بسیاری از خریداران دیروز دلار و سایر ارزهای رایج، راهی این مرکز شده بودند تا شاید جلوی زیان تصاعدی که دارایی شان را تهدید می کرد، سدی ایجاد کنند.

آخرین وضعیت قیمت ارز در همدان

همدانی‌ها نیز امروز به صرافی‌ها مراجعه کرده‌اند تا دلارهایشان را بفروشند. خبرنگار بازدیدی میدانی از دو صرافی موجود در همدان داشت. در این میان یکی از صرافی‌ها خریدوفروش نداشت و فقط دلال‌ها از مردم و فروشندگان دلارهای خانگی را با قیمت ۸۰۰۰ تومان  خریداری می‌کردند و همان دلار را با نرخ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروختند.

بازار ارز در اراک

وضعیت در شهر اراک قدری متفاوت‌تر از شهرهای دیگر بود. صرافی‌های اراک هیچ قیمتی برای دلار بیان نکردند، با این جمله که "قیمت نداریم، خرید و فروش هم نداریم" در واقع آب پاکی را روی دست فروشندگان ریختند. با وجود اینکه قیمت دلار در بازار غیررسمی در اغلب نقاط کشور چیزی در حدود ۸۹۰۰ تومان است، اما در اراک قیمتی اعلام نمی‌شود.

حتی در روزهای گذشته نیز وضعیت این بازار در اراک به نسبت به دیگر شهرها متفاوت بوده است، به طوری که اگر برای خرید دلار مراجعه می‌کردید با طرح چند شرط از سوی صرافی‌ها مواجه می‌شدید به این شکل که بیش از ۱۰۰ دلار فروش نخواهیم داشت، مبادله به صورت کاملا نقد انجام می‌شود و نکته جالب تر اینکه دلار با قیمتی کمی بیشتر از قیمت بازار به شما فروخته می شود. به این معنا که قیمت دلار در بازار هر رقمی باشد قیمتی که شما باید می پرداختید قدری بالاتر بود و امروز هم که دیگر نه قیمتی وجود ندارد و نه خرید و فروشی!

دلار در بازارهای خراسان رضوی


روند اخبار ناامید کننده‌ای که از چند ماه گذشته از مقابل صرافی‌ها و خیابان امام خمینی مشهد به گوش می‌رسید از شب گذشته برعکس شد؛ فروشنده بود و خریدار نبود، قیمت از حدود ۱۷ هزار تومان به یکباره حدود ۵ هزار تومان کاهش پیدا کرد و به قیمتی حدود ۱۲ هزار تومان رسید.

بر اساس مشاهدات میدانی در کوچه ثبت مشهد دلار امروز ابتدا با قیمت ۱۳ هزارتومان معامله می‌شد اما در حال حاضر به حدود ۱۲ تا ۱۱ هزار تومان رسیده که احتمال افت قیمت نیز وجود دارد.


فروش دلار ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان

تازه‌ترین خبرها از بازار غیر رسمی ارز حاکی از آن است که دلالان دلار را به قیمت ۱۱ هزار تومان می‌خرند و آن را به قیمت ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشند. حضور پررنگ فروشندگان ارز در بازار همچنان ادامه دارد.

آخرین قیمت‌ها از بازار طلا و سکه

سکه تمام طرح جدید که صبح امروز با کاهش قیمت در بازار عرضه شده بود، با ۱۹ هزار تومان افزایش ۴ میلیون و ۴۵۱ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

بازار طلا و سکه که روند افزایشی داشت از ابتدای این هفته کاهشی شد و امروز هم معاملات با کاهش قیمت در بازار انجام شد اما بعدازظهر امروز روند تغییر کرده و قیمت‌ها مقداری افزایش یافت.

بر این اساس سکه تمام طرح قدیم چهار میلیون و ۱۵۱ هزار تومان فروخته می‌شود و نیم سکه دو میلیون و ۱۵۱ هزار تومان قیمت دارد که نسبت به روز گذشته با کاهش قیمت‌ همراه شده است. هم‌چنین ربع سکه یک میلیون و ۲۳۱ هزار تومان در بازار داد و ستد می‌شود که نسبت به روز گذشته حدود ۷۰ هزار تومان ارزان شده است. هر قطعه سکه یک گرمی نیز ۶۸۱ هزار تومان قیمت دارد که ثبات تقریبی خود را نسبت به روز گذشته حفظ کرده است.

هر مثقال طلای ۱۷ عیار که از آن به‌عنوان طلای آب‌شده یاد می‌شود، یک میلیون و ۷۸۰ هزار و ۵۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود که نسبت به روز گذشته حدود ۹۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه می‌کند. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز امروز  ۴۱۱ هزار تومان در طلافروشی‌ها داد و ستد می‌شود، در حالی که این نرخ در روز گذشته ۴۲۵ هزار تومان بود.

هر اونس طلا در بازار جهانی بدون تغییر مانده و ۱۱۹۲ دلار و ۷۰ سنت معامله شده است.

بانک‌ها ارز شما را می‌خرند  

در این شرایط با توجه به افزایش فروشندگان ارز در بازار و کاهش تقاضا برای خرید، اکنون متقاضیان فروش تا حدی با مشکل مواجه شده‌اند. این در حالی است که با تمایل مردم به فروش ارزهای خود و نیز امتناع دلالان ارز و برخی صرافی‌ها از خرید ارز، بانک مرکزی از مردم خواست با مراجعه به شعب ارزی بانک‌های دارای مجوز عملیات ارزی، نسبت به فروش ارزهای خود به قیمت اعلامی اقدام کنند.

 بانک ملی: دلار را 11 هزار تومان می‌خریم

بانک ملی نرخ خرید لحظه‌ای این بانک را 11 هزار تومان اعلام کرد که وابسته به نرخ بازار آزاد است.  ب

 به دنبال انتشار اطلاعیه بانک مرکزی مبنی براینکه مردم در صورت تمایل می‌توانند ارزهای خود را به شعب ارزی بانک‌های دارای مجوز عملیات ارزی بفروشند، یک منبع آگاه در بانک ملی، نرخ خرید لحظه‌ای این بانک را 11 هزار تومان اعلام کرد که وابسته به نرخ بازار آزاد است. وی گفت: مردم می‌توانند به شعب ارزی یا ارزی-ریالی مراجعه کرده و نسبت به فروش ارز خود اقدام کنند.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی زنده بودی
| <