کد خبر: ۲۱۰۴۰۷
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
در پی کشته شدن چندین تن در اعتراضات، معترضان به ساختمان استانداری بصره در جنوب عراق یورش برده و این ساختمان را به آتش کشیدند.
در پی کشته شدن چندین تن در اعتراضات، معترضان به ساختمان استانداری بصره در جنوب عراق یورش برده و این ساختمان را به آتش کشیدند.

به گزارش اعتدال، به نقل از راشاتودی، صدها معترض با نیروهای امنیتی در بصره برای دومین روز پیاپی از اعتراضات درگیر شدند. معترضان با انداختن کوکتل مولوتف ساختمان استانداری بصره را به آتش کشیدند. آنها همچنین تلاش کردند تا مسیرهای منتهی به این ساختمان را ببندند.

تعداد کشته‌های درگیری‌ها میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بصره به شش تن افزایش یافته و تعداد افراد زخمی نیز به بیش از ۶۷ تن رسیده است.

تشدید درگیری‌ها باعث شده است که مسئولان این استان مقررات منع آمد و شد را در بصره اعمال کنند.

منابع محلی گفتند که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان گلوله هوایی شلیک کرده و همچنین از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق دستور بازرسی اتفاقات رخ داده در بصره را داده است.

نخست وزیر عراق سه‌شنبه بر عزم کابینه برای حل مشکل آب شرب در استان بصره تاکید کرد. او در نشست فوق‌العاده‌ای با تعدادی از اعضای نمایندگان استان بصره با حضور اسعد العیدانی،‌ استاندار بصره به بررسی استان بصره و وضعیت خدمات رسانی و تحولات اخیر این استان پرداخت.

العبادی افزود: کابینه مصوبه‌های صادر شده از نشست‌ها و دیدارهای برگزار شده در استان بصره، بغداد یا دیگر استان‌های را که روز پنجشنبه انجام گرفتند، اجرا خواهد کرد. مصوبه‌ها و تصمیمات جلسه امروز نیز  طی هفته‌ها یا ماه‌های آینده اجرا می‌شوند.

نخست وزیر عراق نسبت به کشته شدن جوانی در استان بصره در جریان تظاهرات ابراز تاسف کرد و به منظور ممانعت از هرگونه تلاش برخی برای ایجاد برخورد بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان دستور تحقیقات داد.

العبادی افزود: ما دستور صریحی درباره عدم استفاده از گلوله واقعی در جریان تظاهرات‌ها داده‌ایم و متاسفیم برای فرد کشته شده اما مشکل آب بصره به شوری شط العرب مربوط است و این پدیده به دهه هشتاد قرن گذشته بازمی‌گردد و به طور آزمایشی طی ماه آینده تصفیه خانه آب الهارثه در بصره راه‌اندازی خواهد شد.

مقتدی صدر نیز در واکنش گفته است: شاهد مصیبت مردم در بصره هستیم. چیزی که مرا خشمگین کرده است، حمله ناحق برخی از نفوذکنندگان در نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان بی‌دفاع است؛ کسانی که تنها دنبال یک لقمه نان حلال هستند. همه باید تلاش کنند تا بصره را از چنگ فساد و قوم‌گرایی نجات دهند. بصره عزت و افتخار ماست. این شهر قلب تپنده عراق است. حمله به بصره را پایان دهید و صبر ما را آزمایش نکنید.

ائتلاف البناء وابسته به نوری مالکی - هادی العامری نیز در بیانیه‌ای از دولت مرکزی خواست وزیران مربوطه را به بصره بفرستد تا در جریان اوضاع قرار بگیرند.

این ائتلاف خواستار خویشتنداری نیروهای امنیتی استان بصره در برخورد با معترضان شد.

براساس بیانیه این ائتلاف، استان بصره شاهد تنش و تظاهرات خشمگین ساکنان با درخواست برای بهبود اوضاع خدماتی است و استان در حال حاضر در وضعیتی به سر می‌برد که قابل تحمل نیست و خدمات ضروری نظیر آب‌رسانی و برق با مشکل روبه‌رو شده و شاهد کمبود است.

این ائتلاف از علمای دینی بصره خواست برای آرام کردن اوضاع فورا دست به کار شوند.

به گزارش ایسنا، صبح امروز چهارشنبه نیز صدها شهروند عراقی پیکرهای کشته‌های استان بصره را تشییع کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری