کد خبر: ۲۱۰۱۹۵
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۴
»
وزیر اطلاعات گفت: بخش ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از قوی‌ترین بخش‌های وزارت خانه و قوی‌ترین بخش در دنیاست چنانکه در کابینه یکی از دشمنانمان ما جاسوس داشتیم. اواخر خردادماه امسال شین بت، سرویس اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، اعلام کرد که گونن سیگِو، وزیر سابق کابینه اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده بود.
وزیر اطلاعات گفت: بخش ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از قوی‌ترین بخش‌های وزارت خانه و قوی‌ترین بخش در دنیاست چنانکه در کابینه یکی از دشمنانمان ما جاسوس داشتیم.

به گزارش اعتدال، اواخر خردادماه امسال شین بت، سرویس اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، اعلام کرد که گونن سیگِو، وزیر سابق کابینه اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده بود.

سیگو پزشکی است که در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی نماینده کنست (پارلمان اسرائیل) بود و به مدت سه سال وزارت انرژی و زیرساخت اسرائیل را بر عهده داشت.

به گفته مقام‌های امنیتی اسرائیل سیگو در سال ۲۰۱۲ با سفارت ایران در نیجریه ارتباط برقرار کرده است. سرویس اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل مدعی است که گونن سیگو دو بار به ایران سفر کرده و آن‌جا با ماموران اطلاعاتی ایران دیدار داشته است.

سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات در برنامه تلویزیونی تیتر امشب که شامگاه سه شنبه 6 شهریور از شبکه خبر پخش شد، با تبریک دهه ولایت و عید سعید غدیر خم در خصوص پیوند مردم با وزارت اطلاعات، اظهار کرد: وزارت اطلاعات برای مردم و حافظ امنیت مردم است و با همراهی مردم توانسته مسئولیت خود را انجام دهد.

وی افزود: ما در شهریور ماه یک عضو داعش را در جنوب کشور دستگیر کردیم و در شمال غرب هم به گروه‌های تروریستی ضربه وارد کردیم.

وزیر اطلاعات با اشاره به پرونده دوتابعیتی ها ادامه داد: از مدیریت دو تابعیتی‌ها به دلیل منع قانونی جلوگیری کرده و اگر مدیر دو تابعیتی بشناسیم، برای برکناری او اقدام می‌کنیم. ما افراد زیادی را که امکان جاسوسی دارند زیر ذره بین و ضربه برده ایم که ضرورتی به اعلام ندارد.

علوی افزود: همواره جلسات جامع اطلاعاتی بین دستگاه‌های مختلف مانند ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و قوه قضائیه برگزار می‌شود. ارتباط و همکاری بسیار خوبی بین دستگاه‌ها انجام شده و این امنیت پایدار نتیجه این همکاری هاست.

وی ادامه داد: بسیاری از تیم‌های تروریستی با اشراف اطلاعاتی کشف و متلاشی می‌شوند و زیر ضربه وزارت اطلاعات و سربازان گمنام قرار می‌گیرند که در مقام اطلاع رسانی معدودی از آن‌ها را اطلاع رسانی می‌کنیم تا مردم خاطرشان جمع باشد که ماموران اشراف اطلاعاتی کافی دارند و اجازه نمی‌دهند امنیت کشور به چالش کشیده شود.

وزیر اطلاعات با بیان این که فساد اقتصادی، مانند ویروس است و اقتصاد کشور را بیمار می‌کند گفت: وزارت اطلاعات بیش از ۱۳۰ فقره پرونده کلان فساد اقتصادی تشکیل داده که ارزش آن‌ها بالغ بر ۲۱ هزار میلیارد تومان است و در این رابطه ۱۸۰ متهم بازداشت شدند و ۳۶۰ نفر تحت تعقیب هستند و با همکاری قوه قضائیه توانسته ایم ۱۳۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی را کشف کنیم.

وی افزود: در یک مورد هم در استان فارس فردی را که ۱۵۰ میلیارد تومان اختلاس کرده و به خارج از کشور متواری شده بود با همکاری سرویس‌های اطلاعاتیِ دوست به کشور بازگرداندیم.

علوی گفت: همانگونه که فساد اقتصادی، اقتصاد را رنج می‌دهد ناامنی اقتصادی هم به اقتصاد آسیب می‌زند و جامعه هم به سلامت اقتصادی نیاز دارد و هم به امنیت اقتصادی و تنها راه برخورد با فساد راه قضایی نیست.

وزیر اطلاعات گفت: هفتاد نوع تخلف و فساد اقتصادی را شناسایی و راه کار‌های برخورد با آن‌ها را هم پیدا کرده ایم.

علوی با اشاره به تلاش دشمنان برای نفوذ در کشور و جذب جاسوس گفت: بخش ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از قوی‌ترین بخش‌های وزارت خانه و قوی‌ترین بخش در دنیاست چنانکه در کابینه یکی از دشمنانمان ما جاسوس داشتیم.

گونن سیگو، وزیر پیشین انرژی اسرائیل به ظن جاسوسی برای ایران از اواسط ماه مه گذشته بازداشت شده است.

به گزارش اورشلیم پست، این وزیر سابق انرژی و صنعت که پیشتر نیز به دلیل قاچاق مواد مخدر مدتی را در زندان‌های فلسطین اشغالی گذرانده است اکنون از سوی مقامات این رژیم به جاسوسی برای ایران متهم شده است.

شکایت‌نامه‌ای علیه او در 15 ژوئن و در دفتر دادستان منطقه‌ای تنظیم شده که به تایید دادستان کل و دادستان منطقه نیز رسیده است.

بازداشت وزیر سابق اسرائیلی به اتهام جاسوسی برای ایران

بنابر این شکایت، سگو اطلاعاتی را در مورد صنعت انرژی و سایت‌های امنیتی در اختیار برخی افراد در ایران قرار داده است. او همچنین با دستگاه اطلاعاتی ایران همکاری داشته و اطلاعاتی را علیه «دولت اسرائیل» در اختیار ایران قرار داده است.

رژیم صهیونیستی به جعل پرونده علیه ایران شهرت دارد و اخیرا نیز پس از نقض برجام توسط دولت آمریکا دور تازه ایران هراسی را آغاز کرده است. کارشناسان این اتهام را در راستای تلاش نتانیاهو برای پرونده‌سازی علیه ایران ارزیابی کرده‌اند.

به گزارش جروزالم پست، اتهام این وزیر سابق در روز پانزدهم ژوئن در دادگاه منطقه‌ای بیت المقدس تشکیل و توسط دادستان کل تائید شده است.

سیگو، مظنون این پرونده به ارائه اطلاعات در رابطه به صنعت انرژی، مکان‌های امنیتی و ساختمان‌های و دفاتر مقامات امنیتی و سیاسی اسرائیل به ایران متهم شده است.

یورونیوز نیز نوشت: آٰٰٰژانس اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) و پلیس اسرائیل می‌گویند که این وزیر سابق در ماه مه به گینه استوایی سفر کرده بود و از بازگشتن به اسرائیل خودداری می‌کرد. وی بنا بر درخواست پلیس به اسرائیل مسترد و بلافاصله برای بازجویی بازداشت شد.

مقامات اطلاعاتی اسرائیل اعلام کردند که مدارکی در دست دارند که گونن سیگو با ماموران اطلاعات ایران ارتباط برقرار کرده و اقداماتی را علیه دولت اسرائیل انجام داده است.

پلیس و ماموران شین بت می‌گویند که در تحقیقات خود دریافته‌اند که گونن سیگو از سال ۲۰۱۲ و از طریق سفارت ایران در نیجریه با شخصی از ایران ملاقات کرده و از ماهیت اطلاعاتی این فرد نیز مطلع بوده است. وی پس از آغاز همکاری دوبار برای ملاقات با رابط خود به ایران سفر کرده است.

به گفته مقامات امنیتی اسرائیل، این وزیر سابق برای انجام وظایف محول شده از سوی رابط اطلاعاتی خود، با شهروندان اسرائیلی و نزدیکان مقامات امنیتی و امور خارجه این کشور ارتباط برقرار می‌کرد و حتی تلاش کرده بود چند شهروند اسرائیلی را نیز با رابط خود آشنا کند. وی این مامور اطلاعات ایران را تاجری معمولی معرفی می‌کرده است.

بنابر یافته‌های شین بت سیگو دو بار آگاهانه با ماموران اطلاعاتی ایران ملاقات داشته است. این تحقیقات مدعی است او با پیام‌های کدگذاری شده اطلاعاتی درباره بازار انرژی و تاسیسات امنیتی در اسرائیل از جمله ساختمان‌ها و مقام‌های سیاسی و نهادهای امنیتی به رابطانش می‌داده است.


بازداشت وزیر سابق اسرائیلی به اتهام جاسوسی برای ایران

زندگی‌نامه گونن سیگو

گونن سیگو، متولد سال ۱۹۵۶ و در دهه ۷۰ میلادی خلبان نیروی هوایی اسرائیل بوده است. وی در دانشگاه بن گوریون شهر بئرشیع در رشته پزشکی تحصیل کرد.

در سال ۱۹۹۲ بعنوان نماینده از حزب اکنون منحل شده سکولار زومت (Tzomet) وارد پارلمان اسرائیل (کنست) شد و در سال ۱۹۹۴ بعنوان وزیر انرژی و زیرساخت به دولت اسحاق رابین پیوست.

آقای سیگو در سال ۲۰۰۵ به جرم قاچاق ۳۲ هزار قرص اکستازی و کلاهبرداری کارت اعتباری بازداشت و زندانی و در سال ۲۰۰۷ پس از گذراندن ۲ سال از پنج سال محکومیت خود آزاد شد. او گفته بود که تصور می‌کرد که قرص‌های اکستازی شکلات ام اند ام (M&M) بوده‌ است.

پروانه طبابت وی نیز پس از این محکومیت باطل شد و به همین خاطر برای اشتغال به پزشکی به نیجریه رفته بود. گونن سیگو در سال ۲۰۱۶ از وزیر بهداشت اسرائیل درخواست کرده بود که بخشیده شود تا بتواند در اسرائیل کار کند.

بازداشت وزیر سابق اسرائیلی به اتهام جاسوسی برای ایران

بازداشت وزیر سابق اسرائیلی به اتهام جاسوسی برای ایران

عکسی قدیمی از گونن سیگِو (چپ) در حال صحبت با اسحاق رابین، نخست وزیر وقت اسرائیل


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: